Jump to content

Τζίλιαν Φλιν (Gillian Flynn)


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Δε μου λέτε εσείς που το έχετε διαβάσει (Bladerunner; ): το "Χέρι που κινεί τα νήματα" είναι αυτό:

 

http://www.bookdepository.com/Grownup-Gillian-Flynn/9781474603041

 

Γιατί εγώ δεν το έχω πάρει ακόμα, το περιμένω να φτηνύνει (8,90 ευρώ που το έχει η Πολιτεία μού φαίνονται κάπως πολλά για ένα τόσο μικρό βιβλίο).

Αυτό είναι, και ναι είναι όντως ακριβό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το χέρι που κινεί τα νήματα

 

Μέτρια πράγματα, αν αναλογιστεί κανείς αυτά που έχει γράψει η Τζίλιαν Φλιν και τις δυνατότητες που έχει σαν συγγραφέας. Καμία σχέση με το πολύ καλό "Αιχμηρά αντικείμενα" και το πραγματικά εξαιρετικό "Σκοτεινός τόπος" (το "Το κορίτσι που εξαφανίστηκε" δεν το έχω διαβάσει ακόμα, δεν αργεί η ώρα του όμως). Πρώτα-πρώτα δεν καταλαβαίνω γιατί ένα μεγάλο διήγημα (γιατί ούτε καν για νουβέλα δεν πρόκειται) εκδίδεται έτσι ξεχωριστά. Από την μύγα ξύγκι πρέπει να βγάλουν μερικοί, δηλαδή; Για φανταστείτε να το έκανε αυτό ο Στίβεν Κινγκ!

 

Για την ιστορία δεν θα πω κάτι, τι περίληψη να γράψω έτσι μικρή που είναι; Αρκεί αυτή που βρίσκεται στο οπισθόφυλλο του βιβλίου. Κάποια στοιχεία παραμένουν αναλλοίωτα: Γυναίκα αφηγήτρια με ολίγον τι προβληματική ζωή, δύσκολες οικογενειακές καταστάσεις, ατμόσφαιρα που φλερτάρει με τον τρόμο (όχι έντονα όμως), κάτι ανατροπές, και ωραία, ευκολοδιάβαστη γραφή. Όμως... το τελευταίο 1/3 της ιστορίας μου φάνηκε κάπως βιαστικό και ξεφούσκωτο, δεν μου έκανε κάποια εντύπωση. Δεν είναι, ας πούμε, ότι έχουμε να κάνουμε με κακό τέλος, αλλά ότι ο τρόπος που αυτό ήρθε μου φάνηκε κάπως αδιάφορος. Και επίσης δεν πρόλαβα να δεθώ με κάποιον χαρακτήρα, ούτε καν με αυτόν της αφηγήτριας.

 

Τέλος πάντων, άσχημη ιστορία σίγουρα δεν είναι, έστω και σε μικρό βαθμό έχει κάποιες από τις αρετές της συγγραφέως, όμως σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται με τα υπόλοιπα έργα που έχει γράψει. Ελπίζω μόνο στο άμεσο μέλλον να δούμε ένα κανονικό βιβλίο από την Τζίλιαν Φλιν, όπως αυτά που την έκαναν μεγάλο όνομα στον χώρο του μυστηρίου και τους σασπένς.

 

7/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα κι εγώ Το χέρι που κινεί τα νήματα. Ένα πολύ καλοφτιαγμένο διήγημα που θα μπορούσε να είναι μικρότερο (αργεί πολύ να αρχίσει). Δε συμφωνώ ότι υστερεί σε ποιότητα από τα άλλα της, απλώς εδώ η ιδέα είναι για πολύ μικρότερης έκτασης κείμενο. Και ως συνήθως παραγεμίζει την ιδέα/υπόθεση με άπειρες λεπτομέρειες οι οποίες αφενός το ζωντανεύουν, αφετέρου άντε να βρεις μέσα σε όλα αυτά πού το πάει. Επίσης, για άλλη μια φορά, υπάρχει ένα

παιδί "περίεργο" ή με εγκληματικές τάσεις, όπως η Άμα στα "Αιχμηρά Αντικείμενα" και η Ντιόντρα στο "Σκοτεινό Τόπο".

Ευτυχώς δε γίνανε τα δύο που δε θα μου άρεσε να γίνουν εδώ:

α)να υπάρχει υπερφυσικό στοιχείο και β)το τέλος να μένει ανοιχτό στη φαντασία του αναγνώστη.

Το ποια ερμηνεία από τις δύο είναι η αληθινή εξαρτάται από το

αν έχει από φυσικού του ουρά ο γάτος: ΔΕΝ έχει.

Πολύ αστείο αυτό, να πρέπει να ψάξω στο google για να δω τι συμβαίνει στο διήγημα. 

Εξακολουθώ να θεωρώ το καλύτερό της τα "Αιχμηρά Αντικείμενα" και το χειρότερο "Το κορίτσι που εξαφανίστηκε" (το λιγότερο πρωτότυπο απ' όλα).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τελειωσα το Αιχμηρα Αντικειμενα. Αλλο ενα δυνατο βιβλιο απο την Φλυν. Γραφη, υποθεση και -ειδικα- χαρακτηρες, ολα καταπληκτικα. Απολαυστικο αναγνωσμα εστω κι αν ειχα μυριστει τον δολοφονο πριν καν τελειωσει το πρωτο τριτο του βιβλιου. Αλλωστε, δεν ειναι αυτο το σημαντικο, αλλα ολα τα υπολοιπα. Σιγουρα θα διαβασω και τα υπολοιπα βιβλια της.

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα το Αιχμηρα Αντικειμενα. Αλλο ενα δυνατο βιβλιο απο την Φλυν. Γραφη, υποθεση και -ειδικα- χαρακτηρες, ολα καταπληκτικα. Απολαυστικο αναγνωσμα εστω κι αν ειχα μυριστει τον δολοφονο πριν καν τελειωσει το πρωτο τριτο του βιβλιου. Αλλωστε, δεν ειναι αυτο το σημαντικο, αλλα ολα τα υπολοιπα. Σιγουρα θα διαβασω και τα υπολοιπα βιβλια της.

"Άλλο ένα"; :lol:  Το "Αιχμηρά αντικείμενα" είναι το πρώτο της. Ύστερα έγραψε το "Σκοτεινό τόπο", μετά "Το κορίτσι που εξαφανίστηκε" και μετά "Το χέρι που κινεί τα νήματα". Υποθέτω τα διάβασες με άλλη σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι. Εννοω αλλο ενα που διαβασα εγω. Ειχα διαβασει τον Σκοτεινο Τοπο πριν 1-2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μόλις είδα και ξεφύλλισα αυτό το βιβλίο στα public και ξαναχτυπάω ως σεσημασμένη βιβλιοφαρμακομύτα για να σας προειδοποιήσω ότι το διήγημα της Gillian Flynn που περιέχει ως "Επαγγελματικές ανησυχίες" είναι το ίδιο που έχει βγει μόνο του ως "Το χέρι που κινεί τα νήματα" από το Μεταίχμιο (πρωτότυπος τίτλος "The grownup"). Μην το πάρει κανείς νομίζοντας ότι είναι άλλο, καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα και ξεφύλλισα αυτό το βιβλίο στα public και ξαναχτυπάω ως σεσημασμένη βιβλιοφαρμακομύτα για να σας προειδοποιήσω ότι το διήγημα της Gillian Flynn που περιέχει ως "Επαγγελματικές ανησυχίες" είναι το ίδιο που έχει βγει μόνο του ως "Το χέρι που κινεί τα νήματα" από το Μεταίχμιο (πρωτότυπος τίτλος "The grownup"). Μην το πάρει κανείς νομίζοντας ότι είναι άλλο, καινούργιο.

 

Και ποιος θα πάρει ολόκληρο τούβλο με τόσες ιστορίες από μεγάλα και καλά ονόματα στον χώρο του Φανταστικού, μόνο για την μικρή νουβέλα της Τζίλιαν Φλιν; :p 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

2134701408_DarkPlaces.thumb.jpg.48cb33ccd69aebe8b584bd7cf5678f03.jpg 501345643_DarkPlaces-Cover2.jpg.779b392337d83bce2a79311673dbdfcf.jpg 1319211426_.thumb.jpg.e5e48d516b5e5236b4c9165914218640.jpg

Dark Places/Σκοτεινός Τόπος (Εκδόσεις Μεταίχμιο)
Πρώτο μυθιστόρημα της Gillian Flynn που διαβάζω, αλλά έχω διαβάσει και το διήγημά της στη συλλογή Rogues/Καθάρματα (Εκδόσεις Κλειδάριθμος), που μου άρεσε, αλλά δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση και έχω δει την ταινία Gone Girl (εξαιρετική) και τη σειρά Sharp Objects (πολύ καλή) που βασίζονται σε άλλα μυθιστορήματά της.
Αυτό το βιβλίο ήταν, μάλλον, ελαφρώς απογοητευτικό. Σε καμία περίπτωση δεν θα το έλεγα κακό, ίσα ίσα είναι καλογραμμένο. Όμως είναι υπερβολικά αργόσυρτο και ανά σημεία ανιαρό, δύο πράγματα που ένα thriller δεν πρέπει να έχει. Επίσης και κάποιες λεπτομέρειες της υπόθεσης προς το τέλος δεν με έπεισαν ιδιαίτερα, ενώ υπήρχε και ένα κομμάτι αυτής που εμφανίζεται πολύ αργά και βιαστικά, αλλά κατά τη γνώμη μου χρειαζόταν κάποια εμβάθυνση παραπάνω.
Για τα λέμε όλα όμως, έχει και κάποια πολύ δυνατά σημεία και οι τελευταίες 150-200 σελίδες διαβάζονται μονορούφι.
Γενικά δεν θα έλεγα ότι πέρασα άσχημα με το βιβλίο, αλλά δεν με κεντρίζει καθόλου να αναζητήσω κάτι άλλο της Flynn. Αν όμως έπεφτε κάτι απ' τα δικά ξώφαλτσα στα χέρια μου μάλλον θα του έριχνα μια ματιά.

Edited by Ghost
Προστέθηκαν τα εξώφυλλα του βιβλίου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζίλιαν Φλιν (Gillian Flynn)
  • 5 months later...

1852693814_.thumb.jpg.d4999dd28792fe7c831a62f119de1330.jpg 2111059510_-Cover2.jpg.ea5eed46ff6d7f9acab3f6fbb5e4d348.jpg 143636284_-Cover3.thumb.jpg.f93885880dedc6fbf252e1b66454acbf.jpg

Πρώτο της που διαβάζω με το ''Σκοτεινός Τόπος''. Αν δεν είχε γίνει ταινία δεν νομίζω να δοκίμαζα. Αρχίζω να υποψιάζομαι έστω από τα λίγα που έχω διαβάσει, ότι δεν με τραβάει το είδος. Όχι ότι με απωθεί κιόλας, όπως π.χ. η σκληρή επιστημονική φαντασία. Αλλά δεν βρίσκεται και στη κορυφή των προτιμήσεων μου. 

Αλλά ναι, είπα να το κάνω το καλό. Και ήταν αυτό ακριβώς, καλό. Με κράτησε καθ' όλη την διάρκεια του, είχε ικανοποιητική αίσθηση αγωνίας. Και μία- δύο δυνατές σκηνές που προσέδωσαν ξεχωριστό τόνο. Ποιος είπε ότι οι γυναίκες δεν μπορούν να μας σοκάρουν; Όχι, μία χαρά μπορούν. Ως εκεί όμως, δεν ήταν κάτι το τρομερό. Κάτι που θα μου μείνει ως σημείο αναφοράς.

Έχω σε pocket εκδόσεις και ''Το κορίτσι που εξαφανίστηκε'', ''Αιχμηρά αντικείμενα''. Θα τα πιάσω κάποια στιγμή, με αυτή τη σειρά. 

Edited by Δημήτρης
Προστέθηκαν τα εξώφυλλα του βιβλίου.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διάβασα ''Το κορίτσι που εξαφανίστηκε''. Ένας παντρεμένος έχει χάσει την γυναίκα του. Δεν είναι σχήμα λόγου, πραγματικά είναι σαν να άνοιξε η Γη και να την κατάπιε. Δεν επεκτείνομαι στα της υπόθεσης, είναι λίγο- πολύ γνωστή. Και ως είθισται σε αυτές τις περιπτώσεις, οι υποψίες πέφτουν αμέσως επάνω του. Είναι όμως τα πράγματα έτσι; Η μήπως όχι, και τίποτα δεν είναι αυτό που δείχνει; Ποιος είναι άραγε σε θέση να γνωρίζει τι συμβαίνει στο μυαλό, πειραγμένο και μη, του καθενός; Τι συμβαίνει πίσω από κάθε κλειστή πόρτα;

Καλό ήταν, ωραίο. Αν και μάλλον θα μου άρεζε περισσότερο αν δεν είχα δει πρώτα την ταινία, δεν ήξερα ότι υπάρχει και βιβλίο. Έστω και πριν από πολύ καιρό, είχα μία θολή θύμηση του τι γίνεται. Κατώτερο από το προηγούμενο αν και δεν ξέρω κατά πόσο τίθεται θέμα σύγκρισης, είναι διαφορετικού ύφους. Σε κάθε περίπτωση το πρόσημο είναι θετικό. Όντας καλογραμμένο, με κράτησε. Ενώ εκτίμησα ότι η συγγραφέας δεν δίσταζε όπου χρειαζόταν, να γράφει και χυδαία. Τώρα θα την ξαναδώ, να διαπιστώσω κατά πόσο είναι πιστή. 

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Upcoming Events

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..