Jump to content

Εφαρμοσμένη Mυθομηχανική (sff.gr/press) - 10 χρόνια SFF.gr


RObiN-HoOD
 Share

Recommended Posts

Μια χαρά! Βλέπω και γνώριμες "φάτσες" μέσα. Οπωσδήποτε στα υπόψην! Και πολύ ωραίος τίτλος!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την επιλογή διηγημάτων, για το εξώφυλλο και για τον τίτλο! Πολύ ωραίο φαίνεται! Η μόνη παρατήρηση που θα είχα να κάνω είναι ότι το εξώφυλλο και ο τίτλος δίνουν την εντύπωση ότι πρόκειται για εφ, ενώ μεγάλο μέρος των διηγημάτων είναι φάντασυ. Αλλά δεν πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορει και σε βιβλιοπωλεία η μονο απο εδω μπορώ να το προμηθευτώ;

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Κυκλοφορει και σε βιβλιοπωλεία η μονο απο εδω μπορώ να το προμηθευτώ;

 

Προς το παρόν μόνο από εδώ αλλά αυτό δεν είναι θέμα. Σου το στέλνω όπου θες με δωρεάν μεταφορικά εντός Ελλάδος.

Link to comment
Share on other sites

 

Κυκλοφορει και σε βιβλιοπωλεία η μονο απο εδω μπορώ να το προμηθευτώ;

 

Προς το παρόν μόνο από εδώ αλλά αυτό δεν είναι θέμα. Σου το στέλνω όπου θες με δωρεάν μεταφορικά εντός Ελλάδος.

 

Ωραια θα σε ενημερωσω μεσα στις επομενες δυο εβδομαδες

Link to comment
Share on other sites

Το φόρουμ γιορτάζει με τον καλύτερο τρόπο την πρώτη δεκαετία του (έστω και με μικρή καθυστέρηση, αφού κλείσαμε πλέον τα έντεκα :-) ). Χθες το παρουσιάσαμε ανεπίσημα στην εκδήλωση της ΑΛΕΦ (edit: όπου ακούστηκαν πολύ καλά λόγια για το εξώφυλλο και τον τίτλο), δείξαμε δηλαδή το ένα και μοναδικό αντίτυπο που είχαμε στα χέρια μας και είπαμε δυο λόγια για να μάθει ο εκτός φόρουμ κόσμος για το βιβλίο. Πήραμε μάλιστα και τις πρώτες παραγγελίες, οπότε, Στέφανε, ετοίμαζε αντίτυπα!

 

Ναι, από τα περιεχόμενα φαίνεται ότι είναι ένα πολύ δυνατό βιβλίο, αφού περιέχει μερικά από τα καλύτερα διηγήματα παλιών και καινούριων μελών. Σε αρκετές μάλιστα περιπτώσεις (όπως αυτές των Tiessa, dagocult, Nihilio, Πυθαρίωνα, giorgos lagonas, Big Fat Pig, Nirgal) κατά τη γνώμη μου το καλύτερο διήγημά τους. Όλα τα είδη εκπροσωπούνται απ' ό,τι φαίνεται σχεδόν ισοβαρώς, ενώ δεν λείπουν ούτε οι αστείες, ούτε οι "βαριές" ιστορίες.

Υπάρχουν διηγήματα που έχουν διακριθεί σε διεθνείς διαγωνισμούς ("Έχεις μόνο μια ευκαιρία"), εγχώριους διαγωνισμούς ("Μάλλον Ουαλοί") και διαγωνισμούς του φόρουμ (πολλά).

Το σημαντικότερο όμως είναι ότι περιέχονται στο βιβλίο αυτό διηγήματα τα οποία θα άξιζαν από μόνα τους την αγορά του. Για μένα αυτά είναι πολύ περισσότερα από ένα. Και, φυσικά, είναι τιμή μου να βρίσκεται ένα δικό μου δίπλα τους.

 

Καλοτάξιδο να είναι.

Edited by mman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

(Εμένα δεν μ' αρέσει ο τίτλος, αλλά εντάξει, τι να κάνουμε; ) :wind2:

Link to comment
Share on other sites

(Κι εμένα η γραμματοσειρά, αλλά χτες το χάιδευα και το χάιδευα και το χάιδευα...) :shuriken:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική επιλογή (λείπει το «Βουκολικό» του Ντάρκι) και θέλω οπωσδήποτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική επιλογή (λείπει το «Βουκολικό» του Ντάρκι) και θέλω οπωσδήποτε.

Σε ολους μας, αλλα αντε βρες το συγγραφεα...
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

όντως εξαιρετική επιλογή, και πολύ ωραίο εξώφυλλο! να τα χιλιάσει το φόρουμ, τα χρόνια και τα βιβλία του : ))

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάντα μεγάλη χαρά να βλέπει κανείς τυπωμένο ένα του διήγημα. Είμαι χαρούμενη!

Είναι ακόμα μεγαλύτερη χαρά όταν το διήγημά του βρίσκεται μαζί με τα διηγήματα ανθρώπων που γνωρίζει και εκτιμά. Είμαι πολύ χαρούμενη!

Είναι επίσης πολύ όμορφο που με τα χρόνια που έχουμε περάσει σ' αυτό το φόρουμ είχαμε την ευκαιρία να γνωριστούμε οι περισσότεροι προσωπικά, οπότε δεν είναι μόνο συνάδελφοι οι άλλοι συγγραφείς, είναι και φίλοι. Είμαι εξαιρετικά χαρούμενη!

 

Να υπάρχει και να ακμάζει το sff.gr και να πληθαίνουν οι βιβλιοθήκες του από όμορφα έργα! :stars:

 

Και επίσης, σ' αυτό το σημείο, νομίζω ότι πρέπει να μνημονεύσουμε και την επιμελήτριά μας, την Άλεξ Λέτσα, trillian, που ανέλαβε και ολοκλήρωσε επιτυχώς ένα τόσο μεγάλο έργο. Ευχαριστούμε, Αλεξ! :) Πολλά φιλιά και πολλή αγάπη και σε σένα.

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και να πω είναι λίγο. Μπράβο Στέφανε, μπράβο σε όλους για τις καταπληκτικές ιστορίες τους. Μακάρι να δούμε κι άλλα τέτοια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κουκλί το βιβλίο. Τίτλος και εξώφυλλο τα σπάνε. Εννοείται πως θέλω κι εγώ ένα.

 

Να το χαιρόμαστε. Άπειρα ταξίδια τού εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Χε, δε νομίζω ότι χρειάζομαι ιδιαίτερη μνεία :blush:  - με τέτοια κείμενα, it was my pleasure :)

Πέρα από το πόσο πολύ χαίρομαι κι εγώ που το βλέπουμε τυπωμένο -και καθότι είχα κάνει επιμέλεια και στην προηγούμενη- να ευχηθώ απλά πολλά πολλά χρόνια ακόμα sff και ακόμα περισσότερες ανθολογίες στο μέλλον!  :stars:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ερωτεύτηκα το εξώφυλλο και τον τίτλο. Πηγαίνω να αφήσω ένα κενό στη βιβλιοθήκη μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχετε κι από μένα τα θερμά μου συγχαρητήρια, όχι μόνο για το ομολογουμένως όμορφο βιβλίο, αλλά και για τα μέλη του φόρουμ γενικώς, που κρατάνε τόσα χρόνια το επίπεδο ψηλά κάτι που δυστυχώς δεν συμβαίνει σε άλλους διαδικτυακούς τόπους.

Ελπίζω να μην εξαντληθεί γρήγορα (κάνα μήνα δηλαδή) γιατί το θέλω κι εγώ. Πάντα τέτοια!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Εφαρμοσμένη Mυθομηχανική (sff.gr/press) - 10 χρόνια SFF.gr

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..