Jump to content

Καλύτεροι ξιφομάχοι στο φάντασυ


heiron
 Share

Recommended Posts

Λοιπόν, ο τίτλος είναι αρκετά σαφής. Ποιοί είναι οι καλύτεροι ξιφομάχοι στο φάντασυ κατά τη γνώμη σας; Σας αρέσει η όλη ιδέα του σούπερ ξιφομάχου; Προσωπικά με ιντριγκάρει αρκετά όπως και αρκετούς φαν του είδους αν και πρακτικά ένας τρομερός πολεμιστής δεν είναι και τόσο σπουδαίος/αήττητος. Πχ στην ανθρώπινη ιστορία δεν δίνεται τόσο μεγάλη βάση στον "ανίκητο πολεμιστή", ειδικά δε οι ξιφομάχοι είναι μέρος μόνο των σπουδαίων πολεμιστών αφού το σπαθί δεν είναι το one weapon to rule them all όπως στο φάντασυ.

 

Ένας μάλλον αφανής αλλά τρομερός ξιφομάχος(κι όχι μόνο) στο φάντασυ είναι ο Μπένεντικτ από το Άμπερ και είναι θα έλεγα η δική μου επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα!!

 

Ο Kratos από τη σειρά βιβλίων God of War, που βγήκαν φυσικά εξαιτίας της γνωστής ομώνυμης σειράς videogames. Δε νομίζω να υπάρχει πιο καλός χειριστής σπαθιών απ' αυτόν..:)

Link to comment
Share on other sites

Kι όμως, πιο παλιά, δινόταν βάση στον ανίκητο πολεμιστή, λογοτεχνικά τουλάχιστον, βλέπε πχ Αχιλλέας. Ακόμα και απολύτως ιστορικά να το δείς, ο Μουζάσι στην Ιαπωνία είναι εθνικός ήρωας, σε αντίθεση με τους άλλους σπουδαίους πολεμιστές. Το σπαθί είναι μυστικιστικό, πως να το κάνουμε, και σε αυτό πατάει το φάντασυ.

Όσο για τους ξιφομάχους, νομίζω ότι μου αρέσει ο κύριος Τζεϊμι Λάννιστερ. 

Link to comment
Share on other sites

Drizzt Do Urden μου έρχεται άνετα στο μυαλό, μαζί με τον Atremis Entreri.

O Shiro από τα Dresden Files ήταν ίσως ο ορισμός του Γιαπωνέζου πάλαντιν με το κατάνα.

 

O Dalsem Ultor από το Malazan σας γεμίζει το μάτι; Ναι, αυτό φανταζόμουν...

Link to comment
Share on other sites

Φοβερός ξιφομάχος είναι η Καταιγίδα του Ελρικ του Μελνιμπονέ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kι όμως, πιο παλιά, δινόταν βάση στον ανίκητο πολεμιστή, λογοτεχνικά τουλάχιστον, βλέπε πχ Αχιλλέας. Ακόμα και απολύτως ιστορικά να το δείς, ο Μουζάσι στην Ιαπωνία είναι εθνικός ήρωας, σε αντίθεση με τους άλλους σπουδαίους πολεμιστές. Το σπαθί είναι μυστικιστικό, πως να το κάνουμε, και σε αυτό πατάει το φάντασυ.

Όσο για τους ξιφομάχους, νομίζω ότι μου αρέσει ο κύριος Τζεϊμι Λάννιστερ. 

 

Ιστορικά μιλούσα,στην πραγματικότητα, irl που λένε και στο χωριό μου. Η μυθολογία/λογοτεχνία βέβαια βασίζεται στο αρχέτυπο του ανίκητου πολεμιστή και προφανώς εκεί πατάει το φάντασυ(κι όχι μόνο). Επίσης, σε πολλούς πολιτισμούς το ξίφος παίζει σπουδαίο ρόλο -δεν αντιλέγω- απλά δεν είναι το one and only όπλο σε τέτοιο βαθμό που συναντάμε στο φάντασυ.

 

Με την Καταιγίδα ο Έλρικ ήταν ουσιαστικά ανίκητος απλά επειδή έχει να κάνει περισσότερο με το σπαθί και τη μαγεία παρά τον πολεμιστή ως ξιφομάχο, τον άφησα στην άκρη.

Dalsem Ultor, ήταν η δεύτερη επιλογή μου αλλά μη έχοντας διαβάσει όλο το MBOTF έκανα λίγο γκούγκλιν, έπεσα σε σπόιλερ (για το σκηνικό στο Toll The Hounds αν με πιάνετε) και είπα "άσε καλύτερα, καλός είναι κι ο Μπένεντικτ"

 

Παρεπιπτόντως ο Μπένεντικτ ενώ έχει την ίδια μοίρα με τον Τζέιμι που αναφέρθηκε, παραμένει φόβος και τρόμος σε αντίθεση με τον συμπαθή(;) Λάννιστερ:

"I fear Benedict. He is the Master of Arms for Amber. Can you conceive of a millennium? A thousand years? Several of them? Can you understand a man who, for almost every day of a lifetime like that, has spent some time dwelling with weapons, tactics, strategy? All that there is of military science thunders in his head. He has often journeyed from shadow to shadow, witnessing variation after variation on the same battle, with but slightly altered circumstances, in order to test his theories of warfare. He has commanded armies so vast that you could watch them march by day after day and see no end to the columns. Although he is inconvenienced by the loss of his arm, I would not wish to fight with him either with weapons or barehanded. It is fortunate that he has no designs upon the throne, or he would be occupying it right now. If he were, I believe that I would give up at this moment and pay him homage. I fear Benedict. "

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..