Jump to content

SFF-NoWriMo 2014 - Κάλεσμα


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Κατάφερα τα 2/3 απ' τα to do εκείνου του Νοέμβρη, κάτι είναι κι αυτό. :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και ήρθε η ώρα, για το μεγάλο, το αξεπέραστο...

 

2011:

 

Συμμετοχή: 10 / 15+

 

Νικητές (αλφαβητικά): Cassandra Gotha με τις «Στάχτες της Ουθέρια», Dagoncult με το «Δεσμό», jjohn με το «Μαγόμπατσο», John82  με άτιτλο, Kelaino με άτιτλο, Naroualis με το «Στάλα Δάκρυ», niceguy0973 με το «Δες με αλλιώς», Nienor με το «Στα Σύνορα της Λησμονιάς», Nihilio με το «Οι νεκροί ονειρεύονται» και Sonya με το «A thousand deaths».

 

Φιλότιμες προσπάθειες από aScanner Darkly, Eugenia Rose, Zaratoth, Asgaroth, RedAlf, Oberon.

 

Ναι, δε σας γελούν τα μάτια σας. Δέκα (10) τερματίσαντες. The best of the best, so far. Για πρώτη φορά, η προσπάθεια αποκτά το δικό της ολόδικό της φρέσκο και γυαλιστερό υποφόρουμ. Επίσης, για πρώτη φορά από την ίδρυση του θεσμού η Nienor τερμάτισε! με το "Στα Σύνορα της Λησμονιάς". Και… και ο niceguy0973, αυτός ο αθεόφοβος, πέρασε τις 50,000 λέξεις στις 12 του Νοέμβρη. Ναι και ολογράφως, δώδεκα. Και τελείωσε το βιβλίο με 82300 λέξεις, στις 29 του μηνός. Και ναι, τον μισούμε. Όλοι μας*.

 

*Η ατάκα είναι κλεμμένη από το παμμέγιστο Νιχίλιο. Και την πιστεύουμε όλοι οι ΝαΝοριμίτες με πάθος.

 

Εντίσιο το καταντροπιαστικό: Στάχτες είχε η Ουθέρια, όχι γάτες.

Edited by Naroualis
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Και ήρθε η ώρα, για το μεγάλο, το αξεπέραστο...

 

2011:

 

 

Γνωστό και ως «πορνόριμο».

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Και ήρθε η ώρα, για το μεγάλο, το αξεπέραστο...

 

2011:

 

Συμμετοχή: 10 / 15+

 

Νικητές (αλφαβητικά): Cassandra Gotha με τις «Γάτες της Ουθέρια», Dagoncult με το «Δεσμό», jjohn με το «Μαγόμπατσο», John82  με άτιτλο, Kelaino με άτιτλο, Naroualis με το «Στάλα Δάκρυ», niceguy0973 με το «Δες με αλλιώς», Nienor με το «Στα Σύνορα της Λησμονιάς», Nihilio με το «Οι νεκροί ονειρεύονται» και Sonya με το «A thousand deaths».

 

Στάχτες, Ναρού. :dazzled:  Ήταν "Οι στάχτες της Ουθέρια".

 

Αυτή τη χρονιά ένιωσα για πρώτη φορά τι θα πει ομαδικό κλίμα στη συγγραφή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Στάχτες, Ναρού. :dazzled:  Ήταν "Οι στάχτες της Ουθέρια".

 

Πολύ ωραίος τίτλος και ακόμα καλύτερος με στάχτες αντί για γάτες, αν μου επιτρέπετε την άσχετη παρέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Και μπορεί να το σκαλίσει όποιος έχει πρόσβαση... :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πόρνοριμο; Τι γράψατε βρε;

Η δημιουργικοτητα μας οργιάσε
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2012

 

Συμμετοχή: 6 / 10+

 

Νικητές (αλφαβητικά): gismofbi με το «Αίνιγμα των 12», jjonh με άτιτλο, John82 με τις «Παράλληλες παραισθήσεις», Kelaino με άτιτλο, Naroualis με τα «Πνεύματα», Sonya με τους «Άνεμους της Αμερέν».

 

Φιλότιμες προσπάθειες από Eugenia Rose, Northerain, Eroviana, Asgaroth, niceguy0973

 

Η  κραυγή του ΝιχίλIου με τη λήξη αυτή της διοργάνωσης θα μείνει στην ιστορία. «Είναι τρελοί, τρελοί σου λέω».

 

-Ο jjonh ζηλεύει τη δόξα του niceguy0973 και πιάνει 50,000 λέξεις στις 12 του μηνός και 90609 με το τέλος του μήνα.

- Η Κελαινώ, συνεχίζοντας με το Nano του 2011 τερματίζει στις 22.

-Ο John82 τερματίζει στις 25

-Η Ναρουάλις (άτσα και τρίτο ενικό για την πάρτη της η κυρία...) τερματίζει στις 26

-Ο gismofbi και η Sonya στις 27

 Πάει να πει ότι είχαμε όλοι τελειώσει τρεις μέρες πριν λήξει η διορία! Μεγαλεία. Ήμασταν όμως σοβαροί και πειθαρχημένοι και με αυταπάρνηση.

 

Αλλά όσο τρελό και να φάνηκε σε κάποιους το 2012, φανταστείτε τι έγινε το 2013. Χεχε.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Οκ ξέρετε κάτι; Μου έχει λείψει η ωραία ατμόσφαιρα του υποφόρουμ. Φέτος είναι αρκετά χαλαρή χρονιά για εμένα οπότε γιατί όχι...Sign me up παλιόπαιδα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2013

 

Συμμετοχή: 8 / 10+

 

Νικητές (αλφαβητικά): Cassandra Gotha με τη «Φλόγυνη», gismofbi με το «Στη σκιά του δολοφόνου», jjohn με τις «Περίεργες πόλεις του Αλς», Kelaino με το αιωνίως άτιτλό της, Lady Nina με τα «Φυλαχτά της Μέννου», Naroualis με τις «Δυο Ψυχές», niceguy0973 με τη «Χαμένη Μουσική», Sonya με το «Meòmhraich (Μνημονευτής)».

 

Φιλότιμες προσπάθειες από:  Nihilio, Ad Noctum, Myst, Nienor, Ayu

 

11 Νοεμβρίου, στις 17:21. Σημειώστε παρακαλώ. Είναι η ημερομηνία που ολοκλήρωσε ο jjohn. Ω, ναι. Έσπασε το ρεκόρ του niceguy0973, ο οποίος καταΐδρωσε μέχρι να τερματίσει… στις 18 του μηνός. Ναι, εξακολουθούμε να τον μισούμε. Μόνο που τώρα μισούμε και τον έτερο Καππαδόκη.

 

Η Κελαινώ στις 15 του μηνός ξεκολλούσε μπάζα από τοίχους και μακέλευε παλιοχαρακτήρες σε μπαρ. Στις 20 μπουζούριαζε αγριογατούληδες. Στις 23 Νοεμβρίου τερμάτιζε.

 

Η Sonya έτσι αίφνης, είπε να μπει κι ένα χειρουργείο.

 

Και να χτυπήσω ξύλο, να μην ξανασυμβεί, αλλά το 2013 ήταν η προσωπική μου κόλαση, μέσα από την οποία αναδύθηκα δυνατότερη και πιο τσαμπουκαλού από ποτέ. Έλειπα από τις 4 έως τις 10 του μηνός εκτός Ελλάδος και πέρασα δύο δύσκολες ασθένειες. Είχα 2000 λέξεις στις 6 του μηνός, 3000 λέξεις στις 11 του μηνός, 10000 λέξεις στις 17 του μηνός, 30000 λέξεις στις 27 του μηνός. Και τερμάτισα. ΚΑΙ ΤΕΡΜΑΤΙΣΑ. 9000 λέξεις, την τελευταία μέρα κι είχα και τη συνάντηση της ΛΑΦ ενδιαμέσως. Μπύρες για όλους, και μόνο που το σκέφτομαι.

 

 

 

 

Και φέτος… φέτος τι λέτε να γίνει; Μμμμ;

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το νανό μού χάρισε, εκτος του φανταστικού κλίματος στο υποφόρουμ, εκτός των απίθανων προσωπικών στιγμών συγγραφής (έκανα πράγματα που δεν περίμενα ότι μπορούσα), και μια νουβέλλα, που αλλιώς δεν θα είχα τώρα. Είναι η πρώτη νουβέλλα που ολοκλήρωσα μέχρι στιγμής, στις 62.000 λέξεις αν θυμάμαι καλά, μια εβδομάδα μετά τη λήξη του παιχνιδιού. Ένα μεγάλο βήμα για 'μένα, ένα βήμα που είχα ανάγκη. Και, πραγματικά, στην κατάσταση που ήμουν τα τελευταία τρία χρόνια, με το κόλλημα το συγγραφικό που είχα φάει, χωρίς τα παιδιά εδώ δεν θα τα είχα καταφέρει.

 

Άντε, από αύριο συναντάμε πάλι τους εαυτούς και φίλους που δεν ξέρουμε ότι έχουμε. Ελάτε!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πωπω, και φέτος αρχίζει Σαββατοκύριακο... Καλό κάψιμο. :-)

Καλά, μην παίρνεις και όρκο, μέχρι και τις 15 του μήνα κάποιοι θα εργάζονται-τρέχουν καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ φέτος.... Έχουμε 12 συμμετέχοντες και μέσο όρο τερματισμού το 42%  ( ένας καθηγητής στη σχολή μου είχε σχολιάσει κάποτε ότι το συγκεκριμένο ποσοστό επιτυχίας είναι άριστο! ) άρα αυτό θα οδηγούσε σε ένα αποτέλεσμα 5/12. Αν βέβαια αφήσουμε έξω τις πρώτες λίγο αμήχανες διοργανώσεις πάμε για ένα πιο υψηλό ποσοστό της τάξης του 56% και τότε θα είχαμε 7/12. Άρα φέτος λέω θα γίνει ένα 8/12 ( ναι θα περάσουμε το μέσο όρο ) θα περάσουμε ωραία και θα συνεχίσουμε να γράφουμε και μέσα στις πρώτες μέρες του Δεκεμβρίου.

 

Νarοualis δύο ασθένειες μαζί! Και έλεγα ότι μόνο εγώ κάνω τέτοιες χάρες στους γιατρούς. Γιατί άφησες το τρίτο πρόσωπο του Καίσαρος;

Link to comment
Share on other sites

Νarοualis δύο ασθένειες μαζί! Και έλεγα ότι μόνο εγώ κάνω τέτοιες χάρες στους γιατρούς. Γιατί άφησες το τρίτο πρόσωπο του Καίσαρος;

 

 Εεεεε... :bag:  Τι θα πει αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο ποστ είχες αναφερθεί στον εαυτό σου σε τρίτο πρόσωπο όπως έκανε ο Ιούλιος Καίσαρας στα απομνημονεύματά του, αντί να λέει, εγώ, έλεγε ο Καίσαρ, γι' αυτό είπα γιατί άφησες το στυλ του.

Link to comment
Share on other sites

:p Ε, πόση έπαρση να έχει ένας άνθρωπος πια... Κάποια στιγμή θα ξεκαβαλούσα απ' το καλάμι.

Link to comment
Share on other sites

 

Και να χτυπήσω ξύλο, να μην ξανασυμβεί, αλλά το 2013 ήταν η προσωπική μου κόλαση, μέσα από την οποία αναδύθηκα δυνατότερη και πιο τσαμπουκαλού από ποτέ. Έλειπα από τις 4 έως τις 10 του μηνός εκτός Ελλάδος και πέρασα δύο δύσκολες ασθένειες. Είχα 2000 λέξεις στις 6 του μηνός, 3000 λέξεις στις 11 του μηνός, 10000 λέξεις στις 17 του μηνός, 30000 λέξεις στις 27 του μηνός. Και τερμάτισα. ΚΑΙ ΤΕΡΜΑΤΙΣΑ. 9000 λέξεις, την τελευταία μέρα κι είχα και τη συνάντηση της ΛΑΦ ενδιαμέσως. Μπύρες για όλους, και μόνο που το σκέφτομαι.

 

 

 

Ναι, αυτό το θυμάμαι κι εγώ, που ήρθες στη ΛΑΦ με το λάπτοπ στο χέρι και είπες ότι έγραφες και στο μετρό. Για τις 9.000 λέξεις σε μια μέρα, σου απένειμα τον τίτλο της Αγίας Ευθυμίας της Νανοριμιώτισσας :mf_popeanim:  :hi:  :first: 

 

Ελπίζω να μη με μετρήσετε κι εμένα αυτή τη φορά και ρίξω το ποσοστό επιτυχίας, ούτε στις "φιλοτιμες προσπάθειες", γιατί εγώ έχω ήδη 25.000 λέξεις, δε θέλω να φτάσω τις 50 και ούτε θα χρειαστεί τόσες πολλές αυτή η ιστορία, θέλω απλώς να το τελειώσω.

 

Πωπω, και φέτος αρχίζει Σαββατοκύριακο... Καλό κάψιμο. :-)

Καλά, μην παίρνεις και όρκο, μέχρι και τις 15 του μήνα κάποιοι θα εργάζονται-τρέχουν καθημερινά.

 

Είπαμε αυτός ο Νοέμβριος έχει 5 Σαββατοκύριακα, λες και ήταν ειδική παραγγελία για Νανοριμιώτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..