Jump to content

Τζο Νέσμπο/Γιου Νέσμπε (Jo Nesbø)


elen
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα,

 

Μέρες ανεργίας πλέον και είπα να πιάσω τα τούβλα της βιβλιοθήκης μου.Διάβασα τις τελευταίες 2 εβδομάδες, τη Νυχτερίδα και τις Κατσαρίδες.Εισαγωγικά να πω πως από τη νορβηγική αστ. λογοτεχνία(5-6 βιβλία), είμαι ψιλοαπογοητευμένος από το ντόρο που γίνεται τα τελευταία χρόνια καθώς και τις δύσκολες ονομασίες και τοπωνύμια, μόνο το 1ο Κορίτσι με τα τατουάζ ήταν εξαιρετικό, προσωπικά και υποκειμενικά πάντα.

Νέσμπο τώρα τα πρωτοέπιασα, συμφωνώ πως η Νυχτερίδα είναι αδύναμη και φλυαρεί πολύ ο Νέσμπο, ο ένοχος προκύπτει πολύ ξαφνικά. Στις Κατσαρίδες παίζει με τον αναγνώστη με αυτό που κάνει για να δείξει τον ένοχο, δε μπαίνω σε λεπτομέρειες και για όποιους ρωτάνε για χρον. συνέχεια, έχει 2-3 πινελιές το ότι διαβάζεται ως συνέχεια της Νυχτερίδας-κάποιες λεπτομέρειες από την υπόθεση στο Σίδνεϊ, χτίζει όπως έχει αναφερθεί πτυχές του Χόλε.Το καλό μέχρι στιγμής πως επειδή και τα 2 βιβλία εξελίσσονται εκτός Σκανδιναβίας σε γνώριμα/ακουστά μέρη, δε με έχει πιάσει ο φόβος με τα τέρατα τοπωνύμια/διευθύνσεις.

Θα κάνω μικρό διάλειμμα με ένα σφηνάκι βιβλίο και μετά πριν κλείσει το έτος, θα πιάσω Κοκκινολαίμη.

 

Καλά Χριστούγενα σε όλους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με τον «Κοκκινολάιμη» θα αρχίσεις να πoρώνεσαι με τον Jo Nesbo. Αυτό τουλάχιστον έγινε με εμένα :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το σφηνάκι ήταν τρίμηνο, ολόκληρο μπουκάλι με άλλα βιβλία μέχρι να ξαναπιάσω Νέσμπο.Έπιασα Κοκκινολαίμη και είμαι λίγο πάνω από τα 2/3 του βιβλίου σε 2 μέρες.Αισθητή η διαφορά με τα 2 πρώτα (Νυχτερίδα και Κατσαρίδες), σωστός ο TC Cook στο σχόλιο του, εξαιρετική η εναλλαγή και το ξεδίπλωμα της ιστορίας από το παρόν στο παρελθόν και πίσω!Δεν πιστεύω να με απογοητεύσει στις 220 σελίδες που έμειναν...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το σφηνάκι ήταν τρίμηνο, ολόκληρο μπουκάλι με άλλα βιβλία μέχρι να ξαναπιάσω Νέσμπο.Έπιασα Κοκκινολαίμη και είμαι λίγο πάνω από τα 2/3 του βιβλίου σε 2 μέρες.Αισθητή η διαφορά με τα 2 πρώτα (Νυχτερίδα και Κατσαρίδες), σωστός ο TC Cook στο σχόλιο του, εξαιρετική η εναλλαγή και το ξεδίπλωμα της ιστορίας από το παρόν στο παρελθόν και πίσω!Δεν πιστεύω να με απογοητεύσει στις 220 σελίδες που έμειναν...

Συνέχεια μετά τον Κοκκινολαίμη, με σπασμένα φρένα η δράση στη Νέμεσις. Ουάο! Μπαμ! Βιβλίο με βιβλίο ανεβαίνει αισθητά η γραφή του Νέσμπο και προσθέτει ποιητικότητα σε αρκετές σκηνές που περιγράφει. Ειδικά, οι τελευταίες 50-60 σελίδες και πως ξεδιπλώνεται το κουβάρι του μυστηρίου, πρότυπο για επίδοξους κινηματογραφιστές!!! Διάλειμμα με άλλο βιβλίο και μετά πορεία για το αστέρι του διαβόλου!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με τον «Κοκκινολάιμη» θα αρχίσεις να πoρώνεσαι με τον Jo Nesbo. Αυτό τουλάχιστον έγινε με εμένα :)

 

Έπιασα κατευθείαν Κοκκινολαίμη πριν κανένα μήνα και ήταν το απόλυτο βιβλίο παραλίας που έβγαλα σε ένα τριήμερο.

Ο Nesbo είναι από τους πιο έξυπνους συγγραφείς που έχω διαβάσει στο πως ανατέμνει τις συνταγές της δημιουργικής γραφής και ξέρει όχι μόνο πώς να ακολουθη΄σει τους κανόνες, αλλά και από ποιούς να ξεφύγει και πώς και φυσικά πώς να σε ταΐζει συνεχώς επί 600+ σελίδες με πληροφορίες και να σου απαντάει σταθερά σε ερωτήσεις που έχεις χωρίς να μαρτυράει τίποτε παραπάνω από τα όσα θέλει.

Η Νέμεσις είναι στη λίστα για να διαβαστεί στο κοντινό μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

Το σφηνάκι ήταν τρίμηνο, ολόκληρο μπουκάλι με άλλα βιβλία μέχρι να ξαναπιάσω Νέσμπο.Έπιασα Κοκκινολαίμη και είμαι λίγο πάνω από τα 2/3 του βιβλίου σε 2 μέρες.Αισθητή η διαφορά με τα 2 πρώτα (Νυχτερίδα και Κατσαρίδες), σωστός ο TC Cook στο σχόλιο του, εξαιρετική η εναλλαγή και το ξεδίπλωμα της ιστορίας από το παρόν στο παρελθόν και πίσω!Δεν πιστεύω να με απογοητεύσει στις 220 σελίδες που έμειναν...

Συνέχεια μετά τον Κοκκινολαίμη, με σπασμένα φρένα η δράση στη Νέμεσις. Ουάο! Μπαμ! Βιβλίο με βιβλίο ανεβαίνει αισθητά η γραφή του Νέσμπο και προσθέτει ποιητικότητα σε αρκετές σκηνές που περιγράφει. Ειδικά, οι τελευταίες 50-60 σελίδες και πως ξεδιπλώνεται το κουβάρι του μυστηρίου, πρότυπο για επίδοξους κινηματογραφιστές!!! Διάλειμμα με άλλο βιβλίο και μετά πορεία για το αστέρι του διαβόλου!

 

Χαίρεται και πάλι, συνέχεια με τα μικρά διαλείμματα πριν 2 εβδομάδες με Αστέρι του διαβόλου-9/10 και τώρα με τον Λυτρωτή για τον οποίο είχα ακούσει τα καλύτερα από διάφορες πλευρές. Όντως το βιβλίο ως γραφή είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο, θα το κατέτασσα σε αυτά που έχω διαβάσει μέχρις στιγμής εφάμιλλο του Κοκκινολαίμη, 9,5/10 με το καλύτερο ως τώρα, τη Νέμεσις. Στη συνολική εμπειρία ανάγνωσης, χάνει μισό βαθμό διότι ως σχέδιο σύλληψης μου φάνηκε πάρα πολύ ριψοκίνδυνο για τον ιθύνοντα νου αν κάποιος το έκανε στην πραγματικότητα, πιο πολύ τρικ του Νέσμπο ήταν η όλη φάση, με συνεχή προπετάσματα καπνού για τον τελικό ένοχο.

Επίσης, κάτι για το οποίο ευθύνεται η επιμέλεια, επειδή πολλές φορές έκλεινε κομμάτι του κειμένου στο τέλος της σελίδας με μία αναφορά πχ "ακούστηκε ένας δυνατός κρότος" αναφερόμενος σε κάποια γεγονότα από την οπτική ενός χαρακτήρα, η επόμενη σελίδα ξεκινάει χωρίς κενό ή αστερίσκο όπου καταλαβαίνεις τη μετάβαση, με αποτέλεσμα να χρειαστεί να διαβάσεις 2-3 γραμμές για να καταλάβεις πως είναι περιγραφή άλλου σκηνικού ή από την οπτική άλλου χαρακτήρα που εμπλέκεται.

Και κάτι τελευταίο, που μου έκανε άσχημη εντύπωση, σ.280, πρρφανώς είναι η Τότεναμ η ομάδα που έχασε από Άρσεναλ αλλά είναι Σπερς το παρατσούκλι και όχι Σπουρς, η μεταφράστρια πήγε μεν στον αυτόματο - χρησιμοποιώντας αυτούσιο αγγλιστί το παρατσούκλι- αλλά η "προφορά" βγάζει μάτι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα τον Χιονάνθρωπο, και μου άρεσε πολύ περισσότερο από τον Λυτρωτή. Κατά τύχη, τα διάβασα στη σωστή σειρά (αλλά δεν έχω διαβάσει τον Κοκκινολαίμη και τις Κατσαρίδες ακόμα).

 

Το βιβλίο μου άρεσε, πέρασα καλά και "ταξίδεψα" και σε μια άλλη χώρα. Ό,τι ζητάω συνήθως από σύγχρονα ρεαλιστικά βιβλία. Δεν φλυαρούσε τόσο πολύ ή τόσο κουραστικά όπως στον Λυτρωτή, ανέβαζε την ένταση συχνά για να μην γίνεται βαρετό και έκλεισε πολύ δυνατά, με πραγματική αγωνία. Τον Χάρι Χόλε τον γνώρισα λίγο καλύτερα, αλλά είναι αλήθεια μου έχει γεννηθεί η απορία του τι έχει γίνει προηγουμένως στη ζωή του (και είναι τόσο... έτσι, όπως είναι). Δεν έχω διαβάσει και πολλά αστυνομικά για να συγκρίνω, αλλά ο Νέσμπο νομίζω ότι είναι ένας συγγραφέας που θέλω να διαβάσω πολλά βιβλία του, μου είναι ευχάριστος.

 

Α, και νόμιζα ότι είχα βρει τον Χιονάνθρωπο, και μάλιστα από πολύ νωρίς, αλλά η πλοκή, ευτυχώς, αποδείχτηκε πιο δουλεμένη.

Τελείωσα τις προάλλες και το Χιονάνθρωπο στα πλαίσια του διαβάζω 1 Νέσμπο 1 κάτι άλλο. Πράγματι, πολύ καλό όπως όλα από τον Κοκκινολαίμη μέχρι τώρα. Παραδόξως, αρκετά νωρίς πήγε κάπου το μυαλό μου και το πέτυχα εν τέλει για το ποιος ήτανο Χιονάνθρωπος αν και για άλλη μια φορά είχε ανακατέψει αριστουργηματικά τα στοιχεία ο Νέσμπο.

 

Αυτό που με προβληματίζει, ασχέτως του βιβλίου είναι η ταινία που θα βγει το φθινόπωρο. Πιστεύω θα μπορούσαν να ξεκινήσουν με προηγούμενο βιβλίο γιατί αν συνεχίσουν με παλαιότερα βιβλία από το Χιονάνθρωπο σε επόμενες ταινίες ναι μεν θα έχουν κεντρική ιστορία στο παρασκήνιο δε, (σχέση Χάρι-Ρακέλ κτλ.) θα τα κάνουν σαλάτα. Με ενημέρωσαν βέβαια πως ο ίδιος ο Νέσμπο τηρεί αποστάσειες, μάλλον θα είναι ένα τυπικό έργο Χόλιγουντ "βασισμένο σε"!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν έχω διαβάσει ακόμα Nesbo αλλά σκοπεύω να ξεκινήσω άμεσα.

Ερώτηση: υπάρχει κάποια άτυπη σειρά για τις περιπέτειες του Χάρι Χολέ; Μπορώ να πιάσω οποιοδήποτε βιβλίο ή να ξεκινήσω από κάποιο συγκεκριμένα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει ακόμα Nesbo αλλά σκοπεύω να ξεκινήσω άμεσα.

Ερώτηση: υπάρχει κάποια άτυπη σειρά για τις περιπέτειες του Χάρι Χολέ; Μπορώ να πιάσω οποιοδήποτε βιβλίο ή να ξεκινήσω από κάποιο συγκεκριμένα;

Κάθε ιστορία είναι πάνω κάτω αυτόνομη αν και βασικά γεγονότα από Κοκκινολαίμη έχουν αντίκτυπο μετά στη Νέμεσις και το Αστέρι του διαβόλου οπότε τουλάχιστον αυτά τα 3 να τα διαβάσεις με τη σειρά τους. Αν κοιτάξεις στην αρχή του νήματος, αναφέρεται η σειρά. Τα 2 πρώτα νυχτερίδα και κατσαρίδες είναι άγουρα συγγραφικά και ίσως απογοητευτείς, ο κοκκινολαίμης περνάει σε άλλο επίπεδο. Προσωπικά, έχοντας φτάσει στα 2/5 της λεοπάρδαλης ακόμα και εκεί υπάρχουν αναφορές σε γεγονός της νυχτερίδας απ'έξω απ'έξω σε ένα όνειρο του Χάρι, αν δεν έχεις διαβάσει τη νυχτερίδα, δε θα καταλάβεις τι εννοεί, οπότε και θα σε συμβούλευα να τα πιάσεις όλα με τη σειρά τους. Μείον της ελληνικής έκδοσης των βιβλίων του Χόλε, είναι ανύπαρκτη η επισήμανση με αστερίσκο για να ανατρέξεις σε προηγούμενο βιβλίο για γεγονότα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει ακόμα Nesbo αλλά σκοπεύω να ξεκινήσω άμεσα.

Ερώτηση: υπάρχει κάποια άτυπη σειρά για τις περιπέτειες του Χάρι Χολέ; Μπορώ να πιάσω οποιοδήποτε βιβλίο ή να ξεκινήσω από κάποιο συγκεκριμένα;

Συμβαίνει ότι και στις περισσότερες σειρές αστυνομικών. Υπάρχει ένα μικρό backstory σε κάποια. Συν κάποιες μικρές συνδέσεις. Στο Νέμεσις που διάβασα τελευταίο, ακόμα τρέχει το backstory. θα σου πρότεινα να τα πάρεις με την σειρά. Αλλά να δείξεις κουράγιο στο πρώτο(Η νυχτερίδα), γιατί είναι μάπα. Το 2ο μέτριο και μετά ανεβαίνει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο :) Θα ακολουθήσω την συμβουλή σας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 7/21/2017 at 10:19 PM, rolandofgileaad said:

Κάθε ιστορία είναι πάνω κάτω αυτόνομη αν και βασικά γεγονότα από Κοκκινολαίμη έχουν αντίκτυπο μετά στη Νέμεσις και το Αστέρι του διαβόλου οπότε τουλάχιστον αυτά τα 3 να τα διαβάσεις με τη σειρά τους. Αν κοιτάξεις στην αρχή του νήματος, αναφέρεται η σειρά. Τα 2 πρώτα νυχτερίδα και κατσαρίδες είναι άγουρα συγγραφικά και ίσως απογοητευτείς, ο κοκκινολαίμης περνάει σε άλλο επίπεδο. Προσωπικά, έχοντας φτάσει στα 2/5 της λεοπάρδαλης ακόμα και εκεί υπάρχουν αναφορές σε γεγονός της νυχτερίδας απ'έξω απ'έξω σε ένα όνειρο του Χάρι, αν δεν έχεις διαβάσει τη νυχτερίδα, δε θα καταλάβεις τι εννοεί, οπότε και θα σε συμβούλευα να τα πιάσεις όλα με τη σειρά τους. Μείον της ελληνικής έκδοσης των βιβλίων του Χόλε, είναι ανύπαρκτη η επισήμανση με αστερίσκο για να ανατρέξεις σε προηγούμενο βιβλίο για γεγονότα.

Με έναν ημιμαραθώνιο - γιατί προέκυπταν και άλλα βιβλία στο ενδιάμεσο- τελείωσα τα βιβλία της σειράς του Χόλε ως και το πρόσφατο, τη Δίψα. Έχοντάς τα διαβάσει σε 13-14 μήνες, τα 11 βιβλία του Χόλε, εξακολουθώ να είμαι πεπεισμένος για την ορθότητα του να τα διαβάσει κάποιος με τη σειρά -ξένης- έκδοσης. Σίγουρα, υπάρχει μία μικρή κοιλιά στις κεντρικές ιστορίες ως επιλογή υπόθεσης μετά το χιονάνθρωπο, με λεοπάρδαλη και φαντομά αλλά τα γεγονότα που έτρεξαν στο παρασκήνιο, έδωσαν πρώτη ύλη για την εξαιρετική Αστυνομία - όπου αν ήθελε, έκλεινε το έπος του Χόλε, ο Νέσμπο - και τη φετινή δίψα. Το νέο έτος θα φέρει τα υπόλοιπα εκτός Χόλε, στον καιρό τους, για να πιάσω άλλους με συνέχειες όπως Μάνκελ, Λάκμπεργκ κτλ.

Ακολουθεί μία (υποκειμενική) βαθμολόγηση με άριστα τα 5 * των βιβλίων της σειράς Χάρι Χόλε:

Η νυχτερίδα *** 1/2

Οι κατσαρίδες ****

Ο κοκκινολαίμης *****

Νέμεσις *****

Το αστέρι του διαβόλου ****

Ο λυτρωτής **** 1/2

Ο χιονάνθρωπος **** 1/2

Η λεοπάρδαλη ****

Ο φαντομάς ****

Αστυνομία *****

Η δίψα **** 1/2

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο βιβλίο για το 2017 ήταν ο Λυτρωτής.

Λοιπόν, το Νέσμπο τον πάω πολύ, είναι μάστορας στο ρυθμό, ξέρει να σου δίνει τις απαντήσεις με σωστές δόσεις για να μην ξεκολλάς και να τελειώνεις το βιβλίο στο τριήμερο. Ξέρει πώς να παίρνει κλασικές πλοκές και να τις γυρίζει ανάποδα (πχ στον Κοκκινολαίμη ο αστυνόμος ψάχνει ποιός θα δολοφονηθεί, όχι μόνο ποιος είναι ο δολοφόνος, το ποιος είναι ο Πρίγκιπας το ξέρει ο αναγνώστης πολύ νωρίς κλπ). Στήνει επίσης ωραίες μπλόφες και οι χαρακτήρες σου μένουν χωρίς να έχουν κάτι το ιδιαίτερο.

Με κουράζουν οι υπερβολές, πχ στο λυτρωτή είχαμε δύο άνθρώπους με σπάνια χαρακτηριστικά, για αυτό πάντα θα χάσει από εκεί ένα αστέρι.

Αλλά είναι τα απόλυτα βιβλία παραλίας, το ξαναλέω.

Λογικά μέσα στο Γενάρη θα διαβάσω και το Χιονάνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πολύ καλός ο Χιονάνθρωπος, το τελείωσα σήμερα. Πρώτο βιβλίο του Nesbo που διαβάζω και μου έδωσε μία πολύ καλή γεύση για να διαβάσω κι άλλα έργα του.
Σε ελάχιστα σημεία ένιωσα ότι με κούρασε ενώ οι ανατροπές κύλησαν σωστά και χωρίς να φαντάζουν "ουρανοκατέβατες".
Αγαπάμε Χόλε ^^

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Ballerond said:

Πολύ καλός ο Χιονάνθρωπος, το τελείωσα σήμερα. Πρώτο βιβλίο του Nesbo που διαβάζω και μου έδωσε μία πολύ καλή γεύση για να διαβάσω κι άλλα έργα του.
Σε ελάχιστα σημεία ένιωσα ότι με κούρασε ενώ οι ανατροπές κύλησαν σωστά και χωρίς να φαντάζουν "ουρανοκατέβατες".
Αγαπάμε Χόλε ^^

Ωραίος αλλά προχώρησες πολύ, καλό θα ήταν να τα έπιανες από την αρχή όπως τα έχει γράψει -αν σε παίρνει οικονομικά κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τέτοια δυνατότητα οπότε θα τα διαβάσω όπως μου τα δανείζουν :p

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες τελείωσα την Νυχτερίδα και μιας που είδα στο activity του forum πήγα να γράψω την κριτική μου. Μας έχουν πρήξει με τον Nesbo και λέω άντε ας τα πάρουμε από την αρχή, να απολαύσουμε ένα καλό βιβλίο.

Ο χρήστης Volyro έγραψε 100% ότι σκεφτόμουν έπειτα από την Νυχτερίδα με γλίτωσε από πόσο κόπο :p

Πολύ κακό ειδικά οι διάλογοι ήταν κάπως άβολοι, αχώριστοι στα στόματα τους.

Edited by Peter M
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Peter M said:

Πριν μερικές μέρες τελείωσα την Νυχτερίδα και μιας που είδα στο activity του forum πήγα να γράψω την κριτική μου. Μας έχουν πρήξει με τον Nesbo και λέω άντε ας τα πάρουμε από την αρχή, να απολαύσουμε ένα καλό βιβλίο.

Ο χρήστης Volyro έγραψε 100% ότι σκεφτόμουν έπειτα από την Νυχτερίδα με γλίτωσε από πόσο κόπο :p

Πολύ κακό ειδικά οι διάλογοι ήταν κάπως άβολοι, αχώριστοι στα στόματα τους.

Να επιχειρηματολογήσω όπως έχει γράψει σε αυτό το νήμα ο T.C. Cook ότι μετά τον Κοκκινολαίμη αλλάζει αισθητά η γραφή του Νέσμπο προς το καλύτερο. Τα 2 πρώτα Νυχτερίδα, Κατσαρίδες είναι μέτρια, πχ σε άμεση σύγκριση τα Βατράχια του (Έλληνα) Σίμου είναι πολύ καλύτερο βιβλίο. Απλά αν θες τα διαβάζεις για κάποια στοιχεία που σέρνουν το Χόλε στα προβλήματά του με αλκοολισμό, υπαρξιακά κτλ. Αλλά το "πρήξιμο" δεν είναι τυχαίο, δεν είναι δα και ο Νταν Μπράουν των αστυνομικών -αφρός χωρίς γεύση στο χάμπουργκερ, ξέρει να στήνει τις σκηνές παρά τα αλλεπάλληλα περάσματα στην αφήγηση, ειδικά στη Νέμεσις και στην Αστυνομία, ξεχωρίζει αυτό το χαρακτηριστικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν έχω διαβάσει τα δύο πρώτα, αλλά από τον Κοκκινολαίμη και μετά δίνει ρέστα, επειδή παίρνει όλα τα κλισέ του αστυνομικού θρίλερ και σου τα ξανασερβίρει με τρόπο φρέσκο, πχ γούσταρα πως στον Κοκκινολαίμη ο αστυνόμος ψάχνει τον φονιά πρίν γίνει ο φόνος ή ότι σου δείχνει έναν δεύτερο φονιά αλλά περιμένεις άλλα δύο βιβλία

Spoiler

μέχρι ο πρωταγωνιστής να τον ανακαλύψει και μετά συλλάβει

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Η Νυχτερίδα

Δεν εντυπωσιάστηκα, αλλά τουλάχιστον με κράτησε από την αρχή ως το τέλος με ενδιαφέρον. Για αυτό, τα τέσσερα αστεράκια. Έχω ρίξει τα βιβλιοφιλικά στάνταρ μου τελευταία.
Κάτι καφρίλες των χαρακτήρων τα δείχνουν τα χρονάκια του (δεκαετία '90, καθόλου δεν μου λείπεις), αλλά εντάξει, ήταν μικρές και σύντομες.
Νομίζω ότι ψήθηκα να τα πιάσω με τη σειρά, κάποια στιγμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

 Το αστέρι του διαβόλου, (Χάρι Χόλε #5)

Καλούτσικο, δεν μπορώ να πω ότι με κράτησε και άγρυπνη, όμως. Λίγες σκηνές είχαν αγωνία, ευτυχώς δεν είχε πολλά αίματα και ανωμαλίες, αλλά ο Χάρι Χόλε σαν χαρακτήρας με αφήνει αδιάφορη, κι αυτή είναι η αδυναμία των βιβλίων. Μπορεί να φταίει και λίγο που τα διαβάζω με τυχαία σειρά. Ούτε το στόρυ με ενδιέφερε. Πάντως, ήταν το ξεκούραστο, χαλαρωτικό διάβασμα που ήθελα αυτές τις μέρες.

Επίσης, η μετάφραση δεν ήταν καλή, αλλά κράτησα δύο σημειώσεις για σημεία που με τσάντισαν:
1) στα ελληνικά, τον "προβολέα διαφανειών" τον λέμε "προτζέκτορα" στην καθημερινή ομιλία (όχι, έχεις ακούσει ποτέ να λένε "Πιάσε ρε Μήτσο τον προβολέα διαφανειών"; ).
και
2) η έκφραση "do you need a place to crash in?" στα ελληνικά σημαίνει "έχεις κάπου να κοιμηθείς;" και όχι "να καταρρεύσεις". (Ίσως "να την πέσεις", κι αυτό καλό). Τα ελληνικά μου μέσα...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cassandra Gotha said:

1) στα ελληνικά, τον "προβολέα διαφανειών" τον λέμε "προτζέκτορα" στην καθημερινή ομιλία (όχι, έχεις ακούσει ποτέ να λένε "Πιάσε ρε Μήτσο τον προβολέα διαφανειών"; ).
 

Ε ούτε "μητσάρα πιάσε ένα προτζέκτορα" έχω ακούσει να λένε πάντως.:p:p

Προσωπικά, εγώ Nesbo δεν έχω διαβάσει και δεν πρόκειται.  Ακόμη και πιο παλιά που διάβαζα πιο σύγχρονο στη δομή αστυνομικό με χαλούσε το τόόόόόσο hype του. 

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

διαβάζω την ΔΙΨΑ, είμαι στα μισά περίπου του βιβλίου και βλέπω οτι η γραφή του έχει βελτιωθει πάρα πολύ. το βιβλίο μέχρι στιγμής τα σπάει και είναι παρα μα πάρα πολύ σκοτεινό, ξεπερνάει νομίζω σε ατμόσφαιρα τα χιονάνθρωπος και λεοπάρδαλη που θεωρούνται τα πιο top του.συνεχίζουμε...!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/4/2019 at 5:25 PM, clayman said:

διαβάζω την ΔΙΨΑ, είμαι στα μισά περίπου του βιβλίου και βλέπω οτι η γραφή του έχει βελτιωθει πάρα πολύ. το βιβλίο μέχρι στιγμής τα σπάει και είναι παρα μα πάρα πολύ σκοτεινό, ξεπερνάει νομίζω σε ατμόσφαιρα τα χιονάνθρωπος και λεοπάρδαλη που θεωρούνται τα πιο top του.συνεχίζουμε...!

Θεωρώ πώς η Αστυνομία που προηγείται της Δίψας είναι ακόμα καλύτερο. Αν έχεις κ το Φαντομά ξεκίνα να διαβάζεις εκεί γιατί χτίζει τα γεγονότα της Αστυνομίας που τρέχουν πίσω από την κύρια υπόθεση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζο Νέσμπο/Γιου Νέσμπε (Jo Nesbø)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Upcoming Events

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..