Jump to content

38ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Πού είμαι;


Mesmer
 Share

Recommended Posts

Οπότε, ο καιρός γαρ εγγύς!

Τώρα η φράση του Αθανάσιου φέρνει στο νου άλλα "παρατράγουδα..." Άντε, Άγγελε mathematically possessed!"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η στιγμή να αφήσετε τους ήρωές σας να παρασυρθούν από παράξενες σκουληκότρυπες και να ταξιδέψουν με χαλασμένους τηλεμεταφορείς. Άλλοι μπορεί να την πατήσουν και να πάρουν λάθος στροφή μετά τον Βετελγέζη ή να βυθιστούν στον ωκεανό 20.000 λεύγες βαθύτερα απ' όσο υπολόγιζαν. Δεν θα 'ταν παράξενο, επίσης, να κλειδωθούν σε αλλόκοτα δωμάτια ή να χαθούν μέσα σε αδιαπέραστους λαβύρινθους.

 

Το θέμα σας είναι: Πού είμαι;

 

Ας αρχίσει η εξερεύνηση...

 

post-2199-0-19010000-1417978823.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

επιστημονικοφανταστικό θέμα, Άγγελε, kudos!

Καλή έμπνευση σε όλους! :friends:

Edited by DinMacXanthi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Που είμαι λοιπόν.

Αν δεν ξέρω που είμαι είναι σοβαρό γιατρέ μου;

 

Αστοχήσαμε κατά πολύ μάλιστα προσπαθώντας να μαντέψουμε. Αλλά ας είναι. Ωραίο θέμα. ( και άρχισα ήδη να το σκέφτομαι )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα. Πάρα πολλές προοπτικές. Προσωπικά, ένα από τα καλύτερα που θυμάμαι.

 

Για να δούμε τι ιστορίες θα ξεπηδήσουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ ενδιαφέρον και πολύ ανοιχτό. Αλλά ούτε αυτό ταιριάζει με αυτά που έχω σκεφτεί, ένα διήγημα, δηλαδή, όπου ο χαρακτήρας δεν ξέρει πού είναι. Το πιο κοντινό που έχω διαθέσιμο είναι ένα όπου ο αναγνώστης δεν ξέρει πού είναι ο χαρακτήρας. Θα ανοίξω το αρχείο των ιδεών, αλλά αμφιβάλλω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κουράσω κι εγώ: Τι ωραίο θέμα!!!

 

Καταρχάς, μου φαίνεται δύσκολο, το οποίο είναι καλό γιατί θα ζορίσει λογικά όσους ασχοληθούν.

Είναι και ανοιχτό όσο πρέπει.

 

Αν υπήρχαν βραβεία για πρωτοτυπία θέματος νομίζω θα ήταν δικό σου, Μέσμερ! :p

 

Καλές εμπνεύσεις σε όλους! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το πού είμαι παίδες, μπορεί επίσης να σημαίνει και πότε είμαι.... Οκ. Βαθιά ανάσα, βουτιά στα βαθιά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα... Θα ξεκινήσω αύριο-μεθαύριο, μόλις συνέλθω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ που σας άρεσε το θέμα. Ελπίζω να διαβάσουμε μπόλικες και ενδιαφέρουσες ιστορίες.

 

Καλή έμπνευση σε όλους!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου τό 'λεγε πάντα: "Θα σου κάνω δώρο μια πυξίδα". Γελούσα, και να τώρα τα αποτελέσματα. 

 

Θα προσπαθήσω να γράψω, το θέμα είναι πολύ ωραίο.                                             

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω και το Που Είμαστε είναι έγκυρο;

 

Εννοείται. Όλοι οι αριθμοί και όλα τα πρόσωπα είναι αποδεκτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση συμμετοχής γίνεται ταυτόχρονα με το post της ιστορίας, ή προηγείται;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση συμμετοχής γίνεται ταυτόχρονα με το post της ιστορίας, ή προηγείται;

 

Δεν χρειάζεται να δηλώσεις συμμετοχή. Απλά ανεβάζεις την ιστορία σου στη Βιβλιοθήκη ΕΦ (Με την ένδειξη στα σχόλια: Για τον 38ο Διαγωνισμό Σύντομης Ιστορίας), βάζεις ένα λινκ εδώ και είσαι μέσα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ήταν ένα βήμα κοντά στο δικό μου διήγημα. Τον Εχέτλαιο. Γιατί το είπα; Διότι αν ο Άγγελος έλεγε για την Μάχη του Μαραθώνα και έλεγε για αποστολές, αυτό θα έβαζα βουρ. Τώρα μου δώσατε μία ιδέα για το επόμενο διήγημα. Χαλασμένες μηχανές του χρόνου και λύτρωση από τον λαβύρινθο του Δαίδαλου που συνδέεται με τον Κύβο. Πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα μου έρχεται.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ήταν ένα βήμα κοντά στο δικό μου διήγημα. Τον Εχέτλαιο. Γιατί το είπα; Διότι αν ο Άγγελος έλεγε για την Μάχη του Μαραθώνα και έλεγε για αποστολές, αυτό θα έβαζα βουρ. Τώρα μου δώσατε μία ιδέα για το επόμενο διήγημα. Χαλασμένες μηχανές του χρόνου και λύτρωση από τον λαβύρινθο του Δαίδαλου που συνδέεται με τον Κύβο. Πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα μου έρχεται.

Μεγάλη σύμπνοια αναγνωρίζω Αθανάσιε! Με τον Εχέτλαιο. Και τα υπόλοιπα...λοιπά. Αλλά έχω και άλλη ιδέα και να δούμε ποια θα πρωτοκερδίσει την έμπνευσή μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ήταν ένα βήμα κοντά στο δικό μου διήγημα. Τον Εχέτλαιο. Γιατί το είπα; Διότι αν ο Άγγελος έλεγε για την Μάχη του Μαραθώνα και έλεγε για αποστολές, αυτό θα έβαζα βουρ. Τώρα μου δώσατε μία ιδέα για το επόμενο διήγημα. Χαλασμένες μηχανές του χρόνου και λύτρωση από τον λαβύρινθο του Δαίδαλου που συνδέεται με τον Κύβο. Πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα μου έρχεται.

Μεγάλη σύμπνοια αναγνωρίζω Αθανάσιε! Με τον Εχέτλαιο. Και τα υπόλοιπα...λοιπά. Αλλά έχω και άλλη ιδέα και να δούμε ποια θα πρωτοκερδίσει την έμπνευσή μου!

 

Ας κερδίσει ο sofofo-τερος, όπως είπε και η φίλη μας από πιο πάνω, Ειρήνη. Εγώ θ' αρκεστώ σ' ένα διήγημα. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ θα καταπιαστώ εντελώς διερευνητικά. Δεν έχω στο μυαλό μου το ποιος θα κερδίσει. Σοφότερη σε θέματα εφ δεν είμαι σίγουρα. Αλλά ας δούμε που θα με βγάλει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που είσαι; Που είμαι! Μόνο η επανεμφάνιση μου, είναι ταμάμ για τη συμμετοχή μου σε αυτό το διαγωνισμό... Τα θυμάστε τα βατόμουρα... Καλά ξεχνιούνται αυτά!

 

Τι κάνετε καλά είσαστε; Χάθηκα το ξέρω. Είχα απογοητευτεί τελείως από την ορθογραφία μου και τα είχα παρατήσει όλα. Αλλά με τη βοήθεια της τεχνολογίας, κάπως αναβίωσε το συγγραφικό μου Ταπεραμέντο και να με πάλι εδώ. Ποιος στην χάρη σας...

 

Αντε πέρα από όλα αυτά, εύχομαι να συμμετέχω σιγά-σιγά στα κοινά της κοινότητας σας.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Που είσαι; Που είμαι! Μόνο η επανεμφάνιση μου, είναι ταμάμ για τη συμμετοχή μου σε αυτό το διαγωνισμό... Τα θυμάστε τα βατόμουρα... Καλά ξεχνιούνται αυτά!

 

Τι κάνετε καλά είσαστε; Χάθηκα το ξέρω. Είχα απογοητευτεί τελείως από την ορθογραφία μου και τα είχα παρατήσει όλα. Αλλά με τη βοήθεια της τεχνολογίας, κάπως αναβίωσε το συγγραφικό μου Ταπεραμέντο και να με πάλι εδώ. Ποιος στην χάρη σας...

 

Αντε πέρα από όλα αυτά, εύχομαι να συμμετέχω σιγά-σιγά στα κοινά της κοινότητας σας.

 

Βρε-βρε, καλώς τον. Πού χάθηκες εσύ; Χρόνια και ζαμάνια. :)

 

Μιας που επέστρεψες, άντε να ξεκινάς το ζέσταμα σιγά-σιγά. :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που είσαι; Που είμαι! Μόνο η επανεμφάνιση μου, είναι ταμάμ για τη συμμετοχή μου σε αυτό το διαγωνισμό... Τα θυμάστε τα βατόμουρα... Καλά ξεχνιούνται αυτά!

 

Τι κάνετε καλά είσαστε; Χάθηκα το ξέρω. Είχα απογοητευτεί τελείως από την ορθογραφία μου και τα είχα παρατήσει όλα. Αλλά με τη βοήθεια της τεχνολογίας, κάπως αναβίωσε το συγγραφικό μου Ταπεραμέντο και να με πάλι εδώ. Ποιος στην χάρη σας...

 

Αντε πέρα από όλα αυτά, εύχομαι να συμμετέχω σιγά-σιγά στα κοινά της κοινότητας σας.

 

Καλώς ήρθες πίσω! Μπορέις να κάνεις θέμα την επάνοδό σου! Αρκεί να βρεις έναν εφ λόγο απουσίας και επανόδου!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..