Jump to content

38ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Πού είμαι;


Mesmer
 Share

Recommended Posts

Συγχαρητήρια κι από μένα σε όλους. Πρωτίστως στο νικητή αλλά και σε όλους τους συμμετέχοντες, τους αναγνώστες, τους οργανωτές καθώς και τους ψηφολέκτες!

 

Η αλήθεια είναι ότι τα αποτελέσματα με μπέρδεψαν λιγάκι. Στο διαγωνισμό υπήρχαν τρεις ιστορίες που το θέμα τους βασίζεται σε ταξίδια στο διάστημα. Ναι μεν η μία εξ αυτών κατέκτησε την πρώτη θέση αλλά οι άλλες δύο κατέλαβαν τις δύο τελευταίες. Προσωπικά περίμενα και τις άλλες δύο πιο ψηλά στην τελική κατάταξη γιατί όπως και να το κάνουμε οι διαστημοιστορίες ήταν, είναι και θα είναι το hardcore κομμάτι της Ε.Φ. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι παράξενο, αλλά για να σου εξηγήσω γιατί θα πρέπει να εξηγήσω με ποια κριτήρια ψήφισα η ίδια. Οπότε, έχουμε και λέμε (με τυχαία σειρά):

 

  • αρτιότητα : Η ιστορία ήταν πλήρης; Με κάλυψε στα πάντα ή μου άφησε ερωτηματικά; Ήταν ολοκληρωμένη ή ήθελε περισσότερες λέξεις; Ήταν σαφής από την αρχή μέχρι το τέλος; 
  • γραφή: Μου άρεσε ο τρόπος με τον οποίο ήταν γραμμένο το διήγημα; Με κέντρισε το ύφος του συγγραφέα; Ήταν ταιριαστό με το θέμα, τους χαρακτήρες κ.ό.κ; 
  • χαρακτήρες: Οι χαρακτήρες ήταν διακριτοί μεταξύ τους και ενδιαφέροντες; Μου προκάλεσαν οποιοδήποτε συναίσθημα; Τους θυμόμουν όταν τέλειωσα την ανάγνωση; 
  • πλοκή: Υπήρχε ιστορία ή ήταν απλά αφήγηση ενός συμβάντος χωρίς πριν και μετά; Και, αν ναι, είχε κάτι να πει; 
  • χειρισμός του θέματος του διαγωνισμού: Πρωτίστως, η ιστορία ήταν εντός θέματος; Αμέσως μετά, πώς αξιοποιήθηκε αυτό το θέμα από τον εκάστοτε συγγραφέα; Πρωτότυπα; Κοινότυπα; Οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά.
  • χειρισμός του είδους: Πώς αξιοποίησε το είδος του διαγωνισμού (εν προκειμένω ΕΦ) ο συγγραφέας; Ως αυτοσκοπό; Ως μέσο για να πει κάτι; 

 

Οπότε ανάλογα με τα κριτήρια αυτά κατέταξα τις ιστορίες. Να σημειώσω βέβαια πως κάποια από τα κριτήρια αυτά, ενώ είναι πολύ ουσιαστικά στο context ενός διαγωνισμού, εκτός διαγωνισμού δεν θα είχαν τόση σημασία (όπως το θέμα και το είδος) γιατί μια καλή ιστορία είναι μια καλή ιστορία όπως και να το κάνουμε. Προφανώς καθένας έχει δικά του κριτήρια και με βάση αυτά κρίνει, πάντως νομίζω ότι το πόσο σκληροπυρηνικό σκίφι ή όχι ήταν για λίγους θα έπαιξε μεγάλη σημασία. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..