Jump to content

38ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Πού είμαι;


Mesmer
 Share

Recommended Posts

Βέβηλο λόγω ιεροσυλίας; Βέβηλο λόγω προσβολής της καθεστηκυίας τάξεως; Ή βέβηλο ως επιστημονικά αιρετικό;

 

Σε ένα από τα τρία ναι, πιθανόν και σε δύο από τα τρία, αλλά δεν θα αποκαλύψω σε ποιο/ποια έπεσες μέσα :)

Link to comment
Share on other sites

Α θες να μας κρατάς με την αγωνία ε; Καλά περιμένουμε να την ανεβάσεις.

 

 

Εγώ τελικά θα απέχω... Ιστορία βγαίνει και είναι μέσα στο βαλάντιο μου και γράφεται, αλλά δεν χωράει σε 3.500 λέξεις και πολύ αμφιβάλλω ότι θα χωρέσει και στις διπλάσιες...

 

Ε μην την κόψεις για να χωρέσει, Γράψε την και μας την ανεβάζεις εκτός διαγωνισμού να την απολαύσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν την κόβω. Θα γραφτεί στον χώρο και στον χρόνο της και όταν περάσει απ' τα απαραίτητα ρεκτιφιέ, θα τη δει ανθρώπου μάτι. :p

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν ξέρω από αφίσες και άλλα τέτοια εφέ θα προσπαθήσω να σας ανοίξω την όρεξη με ένα μικρό μεζέ πριν από το κυρίως πιάτο:

 

 

   -Δεν είναι ο Νιλβάνα, είπε.

   Η Κάθρην δεν είπε τίποτα αλλά το ξάφνιασμα ήταν εμφανές στο πρόσωπό της.

   -Είσαι σίγουρος; Είναι πλανήτης τάξεως Μ. Και ξέρεις δεν είναι και ό,τι πιο συχνό αυτοί.

   -Ήμουν στην αποστολή που ανακάλυψε τον Νιλβάνα, σίγουρα δεν είναι. Αλλά θα το επιβεβαιώσουμε. Σάνυ, αναγνώριση πλανήτη Μ;

   -Άγνωστος, απάντησε ο υπολογιστής που μέρος του προγραμματισμού συναισθηματικής νοημοσύνης ήταν και το όνομα Σάνυ.

   -Αναγνώριση ηλιακού συστήματος ή συντεταγμένων;

   -Αδύνατη.

   -Είναι δυνατή η χαρτογράφηση της πορείας μας από τη γη ως εδώ;

   -Χρειάζεται χαρτογράφηση πορείας, θα διαρκέσει τρεις ώρες κατ’ εκτίμηση.

   -Ξεκίνησέ τη, είπε ο Μάικ, αναγνώρισε τον κοντινότερο γνωστό αστέρα.

   Η απάντηση άργησε να έρθει και αυτό από μόνο του ήταν πολύ κακό σημάδι.

   -Το α’ του Κενταύρου, 4,4 έτη φωτός μακριά, απάντησε τελικά.

   Η Κάθρην κοίταξε τον Μάικ με το σοκ ζωγραφισμένο στο πρόσωπό της, ήταν τρεις φορές περισσότερη απόσταση από όσο θα έπρεπε.

   -Που είμαστε; ψιθύρισε. Που στο καλό είμαστε;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν την κόβω. Θα γραφτεί στον χώρο και στον χρόνο της και όταν περάσει απ' τα απαραίτητα ρεκτιφιέ, θα τη δει ανθρώπου μάτι. :p

 

Δηλαδή, πέντε χρόνια μετά το When am I?, θα δούμε επιτέλους και το Where am I? :devil2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν ξέρω από αφίσες και άλλα τέτοια εφέ θα προσπαθήσω να σας ανοίξω την όρεξη με ένα μικρό μεζέ πριν από το κυρίως πιάτο:

 

 

   -Δεν είναι ο Νιλβάνα, είπε.

   Η Κάθρην δεν είπε τίποτα αλλά το ξάφνιασμα ήταν εμφανές στο πρόσωπό της.

   -Είσαι σίγουρος; Είναι πλανήτης τάξεως Μ. Και ξέρεις δεν είναι και ό,τι πιο συχνό αυτοί.

   -Ήμουν στην αποστολή που ανακάλυψε τον Νιλβάνα, σίγουρα δεν είναι. Αλλά θα το επιβεβαιώσουμε. Σάνυ, αναγνώριση πλανήτη Μ;

   -Άγνωστος, απάντησε ο υπολογιστής που μέρος του προγραμματισμού συναισθηματικής νοημοσύνης ήταν και το όνομα Σάνυ.

   -Αναγνώριση ηλιακού συστήματος ή συντεταγμένων;

   -Αδύνατη.

   -Είναι δυνατή η χαρτογράφηση της πορείας μας από τη γη ως εδώ;

   -Χρειάζεται χαρτογράφηση πορείας, θα διαρκέσει τρεις ώρες κατ’ εκτίμηση.

   -Ξεκίνησέ τη, είπε ο Μάικ, αναγνώρισε τον κοντινότερο γνωστό αστέρα.

   Η απάντηση άργησε να έρθει και αυτό από μόνο του ήταν πολύ κακό σημάδι.

   -Το α’ του Κενταύρου, 4,4 έτη φωτός μακριά, απάντησε τελικά.

   Η Κάθρην κοίταξε τον Μάικ με το σοκ ζωγραφισμένο στο πρόσωπό της, ήταν τρεις φορές περισσότερη απόσταση από όσο θα έπρεπε.

   -Που είμαστε; ψιθύρισε. Που στο καλό είμαστε;

πώπω μια χαρά φαίνεται!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Προφανώς και δεν την κόβω. Θα γραφτεί στον χώρο και στον χρόνο της και όταν περάσει απ' τα απαραίτητα ρεκτιφιέ, θα τη δει ανθρώπου μάτι. :p

 

Δηλαδή, πέντε χρόνια μετά το When am I?, θα δούμε επιτέλους και το Where am I? :devil2:

 

 

"Boss, it's bloody dark here. And wet. Just so you know, if I survive this shit, I so quit."

"Shut it and keep going, Junior. I guarantee there's a prize well worth it at the end of the tunnel."

"Tis what you said last time and I ended up in a privy."

"Swimming pool."

"There was crap in it."

"It was a crappy swimming pool. Now save your breath for the sprint, junior."

"If this all goes sideways and I end up in a... bloody hell! Is that a... oh, it's gorgeous, so big and round and ouch! Watch it with that thorn, missy! I'm a sensitive guy."

"If I wanted sensitive, I'd get myself a tampon. I want it rough, baby. Hit me hard, rip me apart!"

"Er, boss? I'm hanging up now, boss. Can't keep the lady waiting."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Προφανώς και δεν την κόβω. Θα γραφτεί στον χώρο και στον χρόνο της και όταν περάσει απ' τα απαραίτητα ρεκτιφιέ, θα τη δει ανθρώπου μάτι. :p

 

Δηλαδή, πέντε χρόνια μετά το When am I?, θα δούμε επιτέλους και το Where am I? :devil2:

 

Πέρασαν κιόλας 5 χρόνια απο τότε; Ουαου....σαν χθες.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άρχισα να γράφω κι εγώ (αφού ψιλοξεμπέρδεψα με κάποια πράγματα και ξεκουράστηκα στις γιορτές), τώρα αν θα είμαι εντός προθεσμίας κι εντός λέξεων είναι άλλο θέμα (και που ανέβηκαν μια χαρά τα όρια, πάλι λογικά θα έχω πρόβλημα, οπότε μάλλον δεν φταίνε τα όρια αλλά εγώ που σκέφτομαι ιστορίες για μεγάλη έκταση και προσπαθώ να τα χωρέσω σε λίγες λέξεις).

 

Το ερώτημα του διηγήματος σε εμένα δεν είναι "πού είμαι;" αλλά "πόσο είμαι" και φοβάμαι ότι η απάντηση θα ξεπερνά τις 3,500 λέξεις. :p Σε κάθε περίπτωση, και να μην συμμετάσχω, εννοείται θα διαβάσω και θα ψηφίσω (και λογικά θα σχολιάσω) :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα το έχω και γω φίλε Μορφέα αλλά είπα να κάνω τώρα μια προσπάθεια αλλιώς δεν θα έπαιρνα μέρος ποτέ σε διαγωνισμό.

Μετά μπορεί να την μεγαλώσω αν είναι και να την αναπτύξω σε κάτι πιο μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

'Ίσως όχι η καλύτερη λύση αλλά μπορείτε να δώσετε μια short version για τον διαγωνισμό και όταν τελειώσει μια long version εκτός διαγωνισμού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να κι ένα μικρό teaser από μένα. Όχι, αλήθεια, επιστημονική φαντασία έχω γράψει. Το ορκίζομαι. 

 

post-1070-0-66420200-1419942903.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

'Ίσως όχι η καλύτερη λύση αλλά μπορείτε να δώσετε μια short version για τον διαγωνισμό και όταν τελειώσει μια long version εκτός διαγωνισμού.

 

Μη νομίζεις ότι δε μας περνάει και από το μυαλό κάπου κάπου ( συχνά πυκνά! )

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερο draft τέλος. Θα του ρίξω μια τελευταία ματιά αύριο, πριν το ανεβάσω. Οι υπόλοιποι πώς τα πάτε; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά να έχουμε!

:wish:  Με υγεία και δημιουργικότητα!

 

Φτερά που καπνίζουν, χαρτογράφηση του σύμπαντος... προμηνύεται καλό το υλικό :)

 

Τελικά κι εγώ θα είμαι μέσα, βγαίνει εντός ορίων, οπότε αν δω ότι δεν υπάρχει κάποια σημαντική έλλειψη, θα λάβω μέρος κανονικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άμα ο φανταστρουμφικός και αγγελικός διοργανωτής μας δώσει και τη Δευτέρα, θα παίξω κι εγώ κατά ένα 97,5%

Διαφορετικά, για Κυριακή βράδυ το βλέπω κάπου στο 72% :p

 

 

(Οι μέρες είναι ακόμα πονηρές και πρέπει να διορθώσουμε κιόλας)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άμα ο φανταστρουμφικός και αγγελικός διοργανωτής μας δώσει και τη Δευτέρα, θα παίξω κι εγώ κατά ένα 97,5%

Διαφορετικά, για Κυριακή βράδυ το βλέπω κάπου στο 72% :p

 

 

(Οι μέρες είναι ακόμα πονηρές και πρέπει να διορθώσουμε κιόλας)

 

Και τη Δευτέρα, και την Τρίτη άμα θέλετε. Έτσι για να το κατοσταρίσουμε το %. :)

 

Νέα προθεσμία για το ανέβασμα των ιστοριών: Τρίτη 6/1/15.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ λόγω γιορτών δεν τα κατάφερα να στρωθώ. (Ήμουν απασχολημένη με την πέψη κουραμπιέδων, :heat:  κυρίως).

Θα διαβάσω μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Όου! Ευχαριστώ πολύ :) Ελπίζω να είναι χρήσιμη και για κανένα άλλο, χαχα

Link to comment
Share on other sites

Όου! Ευχαριστώ πολύ :) Ελπίζω να είναι χρήσιμη και για κανένα άλλο, χαχα

 

Είναι, είναι....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς βοηθάει.

Πόσοι είμαστε που θα δώσουμε ιστορία στο στο κοινό σε αυτόν τον διαγωνισμό;

Link to comment
Share on other sites

Καλή και ευτυχισμένη νέα χρόνιά και από εμένα!

 

Μόλις χθες διάβασα αυτό το topic και έμαθα για το διαγωνισμό. Αν το είχα διαβάσει πιο πριν σίγουρα θα είχα λάβει μέρος. Όπως κι αν έχει, λίγο πριν τα Χριστούγεννα είχα ανεβάσει μια ιστορία επιστημονικής φαντασίας με τίτλο “Σκοτεινή Αφύπνιση” η οποία τουλάχιστον στο πρώτο μισό της είναι κάπως εντός του θέματος του διαγωνισμού. Επομένως, τελείως εκτός του διαγωνισμού φυσικά, θα ήθελα να τη διαβάσετε και να τη σχολιάσετε. Ίσως σε κάποιους η πλοκή φανεί πολύ τετριμμένη αλλά όταν την έγραφα (μέσα σε ένα βράδυ) δε με απασχολούσε και τόσο αυτό. Καλώς ή κακώς, θα δείξει αν σας αρέσει ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπήκαμε, λοιπόν, στην τελική ευθεία. Ακόμη δυόμιση μέρες για να δούμε τι ιστορίες ενέπνευσε αυτός ο διαγωνισμός.

 

Είναι ώρα να γραφτούν οι τελευταίες αράδες, να διορθωθούν μερικά κόμματα, να μπουν ξεχασμένοι τόνοι. Και, γιατί όχι, για μερικούς πιο hardcore συγγραφείς. γι' αυτούς που τους χτύπησε η έμπνευση την πόρτα την τελευταία στιγμή, μπορούν ακόμα και τώρα να ξεκινήσουν να γράφουν την ιστορία τους.

 

Ανυπομονούμε να διαβάσουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..