Jump to content

Ο ρόλος των φύλων


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Ποιος ο ρόλος των δύο φύλων στις ιστορίες σας; Γράφετε κυρίως, ή αποκλειστικά, για χαρακτήρες που έχουν το ίδιο φύλο με το δικό σας; Γράφετε για χαρακτήρες διαφόρων φύλων; Τι ρόλους τους δίνετε; Τους πατροπαράδοτους; Τους κλισέ της εποχής μας; Δικούς σας τελείως;

Link to comment
Share on other sites

Den eimai sigouros. Epilegw sthn tyxh perissotero to fylo an kai tis pio polles fores to yposynhdhto mou dinei ton teleio xarakthra gia auto pou zhtaw. To onoma pou tha tou diale3w paizei epishs shmantiko rolo. Alla kai to senario exei shmasia. Otan poly pallia exei ginei kati kako apo enan antra de nomizw oti to na to epanorthwsei mia gynaika einai oti kalytero. Mallon dialegw to idio fylo gia ton hrwa me auton tou yp' aitiou

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ και τα δύο φύλα, αλλά δυσκολεύομαι να δώσω πιο σημαντικό ρόλο σε έναν ανδρικό χαρακτήρα. Οι προσπάθειές μου συγκεντρώνονται στο να εξισορροπήσω τη σημασία τους στην ιστορία, αλλά πολλές φορές δεν πετυχαίνει.

Προσπαθώ να ξεφύγω από τα κλισέ, αλλά φοβάμαι ότι γίνονται μη ρεαλιστικοί μετά. Στην τελικά, απλά όπως μου'ρθει :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το τι χρειάζεται η ιστορία. Πάντως συνηθίζω όταν χρειάζομαι κάποιο θύμα στην ιστορία αυτό να είναι γυναίκα. Δε ξέρω, απλά μου βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Το να γράψεις το αντίθετο φύλο είναι πρόκληση. Κατ' αρχάς δεν γίνεται να το κάνεις αντικειμενικά. Θα γράψεις απλά την άποψή σου για το άλλο φύλο.

Link to comment
Share on other sites

Γράφω και για τα δύο φύλα και τους δίνω διάφορους ρόλους, από τους πατροπαράδοτους ως το ακριβώς αντίθετο - συνήθως όμως κάπου στη μέση... Πάντως ειλικρινά πιστεύω πως το ακριβώς αντίθετο πια είναι το ίδιο συνηθισμένο με το πατροπαράδοτο. Δηλαδή η δυναμική γυναίκα πολεμίστρια που δεν κλαίει και δεν είναι ρομαντική κτλ, είναι το ίδιο συχνό φαινόμενο με την αθώα πριγκηπισσούλα στα βιβλία. Γι αυτό κάνω χαρακτήρες πιο αληθινούς, κάπου στη μέση όπως είπα. Τα δύο φύλα έχουν διαφορές, αυτό είναι γεγονός, αλλά τις χρησιμοποιώ με φαντασία. Όσο για το πως καταφέρνω να γράψω από την μεριά ενός άντρα, ε, ότι μπορώ κάνω, ρωτάω άντρες, έχω περισσότερους άντρες φίλους από ότι γυναίκες έτσι κι αλλιώς. Και δεν πιστεύω πως υπάρχει χάσμα στην επικοινωνία μεταξύ των δύο φύλων, μόνο χάσμα επικοινωνίας μεταξύ των ανθρώπων γενικα... αν θέλουν να το καλλιεργούν. Όταν ένας άνδρας μου ανοίξει την ψυχή του τον καταλαβαίνω μια χαρά - όπως και μια γυναίκα.

Edited by Nienna
Link to comment
Share on other sites

Δεν αποφασίζω τι φύλο θα είναι ο χαρακτήρας. Ο ίδιος ο χαρακτήρας το αποφασίζει αυτό. Όταν θέλω να βάλω έναν χαρακτήρα σε μια ιστορία, ποτέ δεν πιάνω τον εαυτό μου να σκέφτεται "Να τον κάνουμε άντρα ή γυναίκα;" Ξέρω κατευθείαν τι είναι.

 

Πέραν τούτου, στις ιστορίες μου γενικά δεν έχω, συνήθως, περιορισμούς στους κοινωνικούς ή επαγγελματικούς ρόλους. Υπάρχει μόνο μια μεγαλύτερη ή μικρότερη αναλογία σε κάποιους ρόλους. Πχ, σε στρατιωτικούς ρόλους υποθέτω ότι υπάρχουν λιγότερες γυναίκες, συνήθως, και περισσότεροι άντρες, λόγω φυσικής κλίσης. Ορισμένες φορές, μπορεί να υπάρχουν κάποιοι ρόλοι που είναι αποκλειστικά και μόνο για το ένα φύλο ή για το άλλο, είτε επειδή έτσι συνηθίζεται είτε επειδή το άλλο φύλο απαγορεύεται. Πχ, στον Άρμπεναρκ δεν υπάρχουν γυναίκες ανάμεσα στους Σοφούς του Κύκλου του Φτερού (θέμα συνήθειας' απλά, οι γυναίκες δεν πάνε γιατί η συγκεκριμένη αδελφότητα αποτελείται εξ ολοκλήρου από άντρες αυτή τη στιγμή της Ιστορίας), ενώ το τάγμα δολοφόνων της Μαύρης Αυγής αποτελείται μόνο από Μαγκραθμέλιες γυναίκες (απαγορεύονται οι άντρες).

 

Κατά τα άλλα, το τι ρόλο θα παίξει ένας χαρακτήρας, αρσενικός ή θηλυκός, μέσα στην ιστορία που γράφω αυτό ορίζεται καθαρά και μόνο από την ίδια την ιστορία και πού οι περιστάσεις θα ρίξουν τον χαρακτήρα. Όπως και για το αν ο χαρακτήρας θα είναι άντρας ή γυναίκα, έτσι κι εδώ δε χρειάζεται να σκεφτώ' με οδηγεί η ιστορία μου, η έμπνευση που έχω, δεν ξέρω πώς ακριβώς να το πω. Πολλές φορές, αισθάνομαι ότι γράφω κάτι που ήδη έχει γίνει και ισχύει, ότι δεν το επινοώ.

Link to comment
Share on other sites

Kalytera grafei kaneis gia to fylo tou-safws.To allo oso kala ki an to xeroume(kala egw thelw kapoia mathimata giati olo peftw exw :unsure: ) einai Allo-Xeno.Mia pou to'hw fresko as anaferw tin Le Guin sti Gaiothalassa.Irwas einai enas adras.Apo tin paidiki anemeli ilikia ws tin anadiksi tou ston megalytero arhimagistro kai sta geramata tou.Omws ws gynaika i Ursula Le Guin parasiretai kai sto 2o kai 4o vivlio tis kedriko proswpo einai mia gynaika ki ohi o Kirkos(o adras pou elega).Ase pou de rafei tipota gia erotikes sheseis para mono sto telos kai fisika apo ti skopia tis gynaikas.

Exallou se kathe kedriko haraktira vazoume stoiheia tou eaftou mas kai to pio simantiko einai isos to fylo tou.An kai twra mou valate tin idea gia diigima me gynaika!Hm... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Egw pali exw paratnrnsei to e3nc: otav grafw avtrec eimai suvn8wc apologntikoc, evw otav grafw guvaikec eimai suvn8wc autokritikoc. Stnv prwtn periptwsn eimai pio eilikrivnc kai stn deutern pio austnroc (evv. me tov eauto mou).

 

Aptnv alln, spavia grafw paidia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..