Jump to content

Η άσπρη σελίδα και πιέζοντας τον εαυτό σου


Scoupafi
 Share

Recommended Posts

Τώρα τελευταία ξαναγράφω.

Για την ακρίβεια ξεκινώ να γράφω. Έχω κάτι στο μυαλό μου και ξεκινώ να το αποτυπώνω. Μετά σταματώ.

Δεν έχω νοιώσει ποτέ μου φόβο ή να μην μου έρχονται ιδέες μπροστά σε μία άδεια σελίδα.

Παρ' ολα αυτά έχω ατελείωτες ιδέες, αλλά πολύ μεγάλες.

Ξεκίνησα το καλοκαίρι να γράφω ένα μυθιστόρημα και είπα θα κάτσω 10 μέρες και θα γράψω σοβαρά, καταλήγωντας με 120-130 σελίδες, πρώτο πρόχειρο, αλλά είναι κάτι, όχι; ;)

Τώρα δεν μπορώ να κάτσω να γράψω. Σπαταλάω το χρόνο σε βιντεάκια και μαλακίες.

Αν κάτσω να γράψω θα γράψω για λίγο και μετά θα το αφήσω.

Έχετε πάθει τίποτα παρόμοιο;

Τι λέτε με το να πιέσω τον εαυτό μου (ή είναι περισσότερο θέμα πολλαπλών προσωπικοτήτων -εγώ να πιέζω εμένα, ο ένας εγώ να λέω γράψε κι ο άλλος οχι- και να πάω σε κανα γιατρό; )

 

Υ.γ.

Πλησιάζουν τα χριστούγεννα. Μελομακάρονο και κουραμπιε σε όποιο έκανε τον κόπο ως εδω :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πιέζεις τον εαυτό σου, αν θες να γράψεις θα γράψεις, πίεση χρειάζεται ως προς μια αυτοπειθαρχία, να μη σπαταλάς το χρόνο σου και να μην περισπάται η προσοχή σου. Πέρα από αυτό, δεν είναι κακό να είναι μια ιδέα μεγάλη. Γράψε ένα μυθιστόρημα γιατί όχι;

Όταν λες γράφεις λίγο και το αφήνεις εννοείς δεν θες να συνεχίσεις ή ότι γράφεις λίγο κάθε μέρα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πιέζεις τον εαυτό σου, αν θες να γράψεις θα γράψεις, πίεση χρειάζεται ως προς μια αυτοπειθαρχία, να μη σπαταλάς το χρόνο σου και να μην περισπάται η προσοχή σου. Πέρα από αυτό, δεν είναι κακό να είναι μια ιδέα μεγάλη. Γράψε ένα μυθιστόρημα γιατί όχι;

Όταν λες γράφεις λίγο και το αφήνεις εννοείς δεν θες να συνεχίσεις ή ότι γράφεις λίγο κάθε μέρα;

Πως το αφήνω, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς, βρες κάποιες συγκεκριμένες ώρες κάθε μέρα που θα ασχολείσαι με τη συγγραφή.

Πρώτ' απ' όλα, τράβηξε το καλώδιο του internet. Ή κλείσε και αποσύνδεσε τον ρούτερ. Πάντως βεβαιώσου ότι δεν έχει πρόσβαση.

Έπειτα προσπάθησε εκείνες τις ώρες όσο πιο πολύ μπορείς. Ακόμα κι αν δεν γράψεις, σκέψου την ιστορία σου. Θα δεις ότι σε λίγο καιρό, αν μπορείς να τηρήσεις το πρόγραμμα με τις σταθερές ώρες (δύο ώρες π.χ. κάθε μέρα, αλλά κάθε μέρα είναι πολύ) σε λίγο καιρό το μυαλό σου θα αρχίσει να εκπαιδεύεται και να συνηθίζει στην ιδέα ότι αυτές είναι οι ώρες της συγγραφής, και θα αρχίσεις να γίνεσαι όλο και πιο παραγωγικός.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
On 12/23/2014 at 6:35 PM, Scoupafi said:

Τι λέτε με το να πιέσω τον εαυτό μου

Αξιοποιείς την έμπνευση που έχεις. Έχεις έμπνευση; Γράφεις. Δεν έχεις; Διάβασε βιβλία, δες ταινίες, πάνε για περπάτημα, άκου μουσική, κάνε ό,τι θα έκανες στην ζωή σου αν δεν υπήρχε η συγγραφή, και όταν με το καλό έρθει η έμπνευση, γράψε. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..