Jump to content

Αναγνωστικοί στόχοι 2015


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

 

Λίγες ώρες πριν την αλλαγή της χρονιάς, και επειδή δεν θα διαβάζουμε έτσι, στα κουτουρού, ήρθε η ώρα των αναγνωστικών στόχων για το 2014.

 
Σε αυτό το τόπικ , λοιπόν, μπορείτε να βάλετε τα βιβλία που σκοπεύετε να διαβάσετε μέσα στη χρονιά, τους συγγραφείς που θέλετε επιτέλους να ξεκινήσετε και τις πολυλογίες που λέτε να ολοκληρώσετε.

 

Οι δικοί μου στόχοι δεν πολυδιαφέρουν σε σχέση με πέρυσι, αν και έχω θέσει κάποιους νέους:

 

1. Συνολικά πάνω από 180 βιβλία

2. Τουλάχιστον 90 βιβλία του φανταστικού (τρόμος, ΕΦ, fantasy)

3. Τουλάχιστον 15 βιβλία άνω των 500 σελίδων

4. Να διαβάσω 100 διαφορετικούς συγγραφείς

5. Να γνωρίσω για πρώτη φορά τουλάχιστον 30 συγγραφείς

6. Να διαβάσω τουλάχιστον 10 διαφορετικούς Έλληνες συγγραφείς

7. Να διαβάσω βιβλία συγγραφέων από τουλάχιστον 10 διαφορετικές χώρες

8. Να διαβάσω τουλάχιστον 25 βιβλία που να έχουν εκδοθεί στην Ελλάδα μέσα στο 2015

9. Τέλος, να ολοκληρώσω τα διάφορα αναγνωστικά παιχνίδια σε τρόμο, φαντασία και επιστημονική φαντασία, που ελπίζω να υπάρξουν και φέτος!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα τα αδιάβαστα βιβλία μου και τα έβγαλα 366. Ο βασικός αναγνωστικός στόχος είναι το 2016 να με βρει με λιγότερα βιβλία.

 

Κατα τα άλλα, να τα βγάλω πέρα με ότι αναγνωστικές προκλήσεις βγάλουμε φέτος, να διαβάσω ό,τι βιβλίο φίλου κι γνωστού έχω αδιάβαστο,

 

Και μερικά κλασσικά έργα που περιμένουν στο ράφι (Ψυχώ, Haunting at hill house κλπ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου στόχος για τη νέα χρονιά αλλά και για πάντα από εδώ και πέρα είναι να σταματήσω να αγχώνομαι. Δεν θέτω κάποιον συγκεκριμένο, απλά θα διαβάζω ότι θέλω και όποτε θέλω. Και λίγα περισσότερα βιβλία στα Αγγλικά από τα τρία περσινά. Όσα προκύψουν στη πορεία, νούμερο δεν βάζω. Για να αρχίσω σιγά- σιγά να μαθαίνω να διαβάζω και στο πρωτότυπο. Αυτά τα δύο είναι τα πιο σημαντικά για μένα.

Edited by Δημήτρης
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, ελπίζω φέτος να είμαι καλά και να διαβάσω όσο περισσότερο μπορώ...γιατί φέτος έμεινα λίγο πίσω...αλλά ήταν για καλό οπότε... Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχω πλέον πάρα πολλές επιλογές σε βιβλία κάθε είδους. Θα προσπαθήσω να κυνηγήσω τους εδώ διαγωνισμούς όσο μπορώ και ελπίζω το 2015 να είναι μια δυνατή χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Ο μοναδικός στόχος θα είναι να μην κυνηγήσω τίποτα. Να πιάσω τα πολύ μεγάλα σε όγκο βιβλία και όσα βγουν. Σαν μίνι στόχο να τελειώσω θαΦον και τα κλασικά του καζαντακη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να μειώσω τα αδιάβαστα, χωρίς να έχω αγοράσει άλλα τόσα από τα παζάρια που θα ξεφυτρώσουν στο μεταξύ.

Να διαβάζω βιβλία επειδή μου αρέσουν και όχι επειδή πρέπει, για κάποιο πρότζεκτ ή κάτι τέτοιο.

Να διαβάσω περισσότερα αξιόλογα βιβλία και να μην υποκύπτω (συχνά) σε εύπεπτες σαχλαμαρίτσες.

Να γράψω περισσότερο, είτε καινούρια διηγήματα, είτε για διορθώσεις παλιών.

Να ΜΗΝ πιάσω τα 50. Ή τουλάχιστον να τα φτάσω ίσα ίσα. Καλύτερα ο χρόνος μου να πάει σε άλλα, πχ γράψιμο, γυμναστήριο (αμήν και πότε), ταξίδια κλπ. Γιατί ώρες ώρες νιώθω να μου βγαίνουν λέξεις από τη μύτη, με τόσο διάβασμα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο στόχος που έχω για τη νέα χρονιά είναι να γνωρίσω πολλούς καινούργιους συγγραφείς, για fantasy/sci-fi ενδεικτικά αναφέρω: Ray Bradbury, Frank Herbert, Dan Simmons, Kurt Vonnegut και H. P. Lovecraft, ενώ για σύγχρονη λογοτεχνία (20ού αιώνα): Hermann Broch, Thomas Bernhard, Κοσμάς Πολίτης, Nicholson Baker και William Gaddis.

Μαζί βέβαια με άλλα βιβλία του Stephen King (κύριος Μερσέντες, 11/22/63, Wolves of the Calla...), σίγουρα, και μάλλον του Aldous Huxley (Το Νησί, Αντίστιξη - το τελευταίο κυκλοφόρησε πρόσφατα!)

Μα πάνω απ' όλα στόχος μου είναι να ξεπεράσω τον γελοίο (ωστόσο δικαιολογημένο) αριθμό βιβλίων που είχα διαβάσει πέρσι: 12.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φέτος θα προσπαθήσω να φτάσω το μαγικό νούμερο 50.   Θέλω να καταφέρω να διαβάσω κάποια βιβλία στο πρωτότυπο στα αγγλικά, πράγμα που θα ανοίξει νέους αναγνωστικές ορίζοντες.  Τέλος σαν καινούργιο μέλος της SSF οικογένειας νομίζω ότι οφείλω επιτέλους να αποκτήσω και να διαβάσω όσα περισσότερα από τα βιβλία που έχουν γράψει οι συμφορουμίτες μας.  Όπως επίσης και την Εφαρμοσμένη Μυθομηχανική το οποίο ήδη είναι η πρώτη μου παραγγελία για το 2015. :dancing4dh:  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...η χρονιά προβλέπεται πολύ δύσκολη από άποψη χρόνου και επίσης θέλω να ασχοληθώ περισσότερο με το γράψιμο. Οπότε οι αναγνωστικοί στόχοι διαμορφώνονται ως εξής:

 

 

Πεζογραφία

 

50 βιβλία πεζογραφίας

βιβλία πεζογραφίας από 12 διαφορετικές χώρες

10 ελληνικά βιβλία πεζογραφίας

 

20 βιβλία φαντασίας

βιβλία φαντασίας από 10 διαφορετικές χώρες

3 ελληνικά βιβλία φαντασίας

 

20 βιβλία επιστημονικής φαντασίας

βιβλία επιστημονικής φαντασίας από 5 διαφορετικές χώρες

3 ελληνικά βιβλία επιστημονικής φαντασίας

 

για τα βιβλία του τρόμου θα περιμένω να αναρτηθεί η αναγνωστική πρόκληση του τρόμου

 

 

Ποίηση

 

50 βιβλία ποίησης

βιβλία ποίησης από 5 διαφορετικές χώρες

10 ελληνικά βιβλία ποίησης

 

10 βιβλία σουρεαλιστικής ποίησης

2 ελληνικά βιβλία σουρεαλιστικής ποίησης

 

 

Graphic Novels

 

50 graphic novels

5 ελληνικά graphic novels

 

 

Θέατρο

 

100 θεατρικά βιβλία

θεατρικά βιβλία από 10 διαφορετικές χώρες

20 ελληνικά θεατρικά βιβλία

 

10 θεατρικά βιβλία θεάτρου του παραλόγου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να διαβάσω αυτό το καταραμένο που με κοιτάει από τη βιβλιοθήκη χρόνια, δώρο ήταν, "Ο Άνθρωπος Χωρίς Ιδιότητες".

Όλα τα άλλα, όπως έρθουν. Αλλά αυτός θα σταματήσει να με κοιτάει από το ράφι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να ξεπεράσω την φετινή χρονιά. Και μάλλον δύσκολα θα φτάσω φέτος τα 40 βιβλία... Ελπίζω να σταματήσω να αγοράζω, μπας και πέσει λίγο η στοίβα των αδιάβαστων. Αλλά δεν το βλέπω να γίνεται ποτέ αυτό... χαχαχα Οπότε θα πρέπει να συμβιβαστώ με την ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Για να μειωθεί αρκεί να αποκτήσεις λιγότερα βιβλία από αυτά που θα διαβάσεις. Δεν χρειάζεται να πάψεις να αγοράζεις, οπότε συνέχισε! :diablo:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μειωθεί αρκεί να αποκτήσεις λιγότερα βιβλία από αυτά που θα διαβάσεις. Δεν χρειάζεται να πάψεις να αγοράζεις, οπότε συνέχισε! :diablo:

Πέρσι είχα 120 αδιάβαστα. Διάβασα 75 φέτος. Τώρα έχω 140 αδιάβαστα. Πως με κόβεις;;;  :lol:  :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Για να μειωθεί αρκεί να αποκτήσεις λιγότερα βιβλία από αυτά που θα διαβάσεις. Δεν χρειάζεται να πάψεις να αγοράζεις, οπότε συνέχισε! :diablo:

Πέρσι είχα 120 αδιάβαστα. Διάβασα 75 φέτος. Τώρα έχω 140 αδιάβαστα. Πως με κόβεις;;;  :lol:  :lol:

 

Έχεις δρόμο μέχρι τα 370 μου

Link to comment
Share on other sites

140 λέει ο ένας, 370 λέει ο άλλος, 267 λέει ο τρίτος... πλάκα κάνετε έτσι; Εμείς που έχουμε 2.000+ αδιάβαστα τι να κάνουμε δηλαδή; :p Βέβαια τώρα τελευταία αρχίζω και πουλάω, αλλά και πάλι δεν μειώνονται, αφού αγοράζω περισσότερα απ'όσα πουλάω  :rolleyes: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

140 λέει ο ένας, 370 λέει ο άλλος, 267 λέει ο τρίτος... πλάκα κάνετε έτσι; Εμείς που έχουμε 2.000+ αδιάβαστα τι να κάνουμε δηλαδή; :p Βέβαια τώρα τελευταία αρχίζω και πουλάω, αλλά και πάλι δεν μειώνονται, αφού αγοράζω περισσότερα απ'όσα πουλάω  :rolleyes: 

Άσ' το, Μπλέηντ, μην πας γυρεύοντας για απάντηση  :spiteful:  ( "Να σκεφτείτε το ενδεχόμενο ψυχανάλυσης;"   :p  ).

Link to comment
Share on other sites

Αυτά βλέπω και παίρνω κουράγιο...
Να πω πάντως πως για μένα, τα e-books, ΔΕΝ μετράνε στα αδιάβαστα(όχι ότι έχω και κανένα βέβαια...)

Edited by Mictantecutli
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που υπάρχει ο New Reality και μας κάνει να νιώθουμε φυσιολογικοί

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τη δυνατότητα πλέον να μετρήσω τα αδιάβαστά μου. Πρέπει να περάσαμε κι εμείς τα 2000, πάντως. :p

 

Στόχοι. Χμ.

 

~Να περάσω τα 100 τεμάχια.

 

~Να διαβάσω τουλάχιστον 40 κομμάτια άνω των 400 σελίδων.

 

~Να ολοκληρώσω τουλάχιστον μία από τις αναγνωστικές προκλήσεις, κατά προτίμηση την εφ.

 

~Να διαβάσω τουλάχιστον 50 graphic novels.

 

~ Και... τα-ταν, τα-ταν, να ολοκληρώσω τουλάχιστον μία σειρά βιβλίων φάνταζι άνω των πέντε τόμων. Πιθανοί ύποπτοι το Black Company, τα Riryia Revelations, τα Shadows of the Apt, οι Ήλιοι του Gene Wolfe και το Monarchies of God.

 

Μετριοπαθείς οι προβλέψεις για φέτος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Μιας και χθες τελείωσα το τελευταίο βιβλίο της χρονιάς, για να δούμε τι κάναμε:

 

1. Συνολικά πάνω από 180 βιβλία
Έφτασα τα 203 βιβλία φέτος. Τσεκ.
2. Τουλάχιστον 90 βιβλία του φανταστικού (τρόμος, ΕΦ, fantasy)
Ίσα-ίσα, κάπου στα 91 με 92 πρέπει να διάβασα. Τσεκ.
3. Τουλάχιστον 15 βιβλία άνω των 500 σελίδων
19 στο σύνολο. Τσεκ.
4. Να διαβάσω 100 διαφορετικούς συγγραφείς
Τουλάχιστον 165, οπότε... χαλαρά. Τσεκ.
5. Να γνωρίσω για πρώτη φορά τουλάχιστον 30 συγγραφείς
Γύρω στους 105. Ανετότατα! Τσεκ.
6. Να διαβάσω τουλάχιστον 10 διαφορετικούς Έλληνες συγγραφείς
Ακριβώς 20! Τσεκ.
7. Να διαβάσω βιβλία συγγραφέων από τουλάχιστον 10 διαφορετικές χώρες
Νομίζω 20 με 21. Τσεκ.
8. Να διαβάσω τουλάχιστον 25 βιβλία που να έχουν εκδοθεί στην Ελλάδα μέσα στο 2015
Ακριβώς 40! Τσεκ.
9. Τέλος, να ολοκληρώσω τα διάφορα αναγνωστικά παιχνίδια σε τρόμο, φαντασία και επιστημονική φαντασία, που ελπίζω να υπάρξουν και φέτος!
Κατάφερα και ολοκλήρωσα Τρόμο και ΕΦ, στην Φαντασία συμπλήρωσα 7 από τις 10 περιοχές.
 
Καλούτσικα τα πήγα... :p
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εύγε! Πότε πρόλαβες και διάβασες 203 βιβλία; ένα κάθε μιάμιση περίπου μέρα έρχεται!

Να συνεχίσουμε εδώ για τους αναγνωστικούς στόχους του νέου έτους ή να κάνουμε άλλο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Εύγε! Πότε πρόλαβες και διάβασες 203 βιβλία; ένα κάθε μιάμιση περίπου μέρα έρχεται!

Να συνεχίσουμε εδώ για τους αναγνωστικούς στόχους του νέου έτους ή να κάνουμε άλλο θέμα;

 

Από το 2012 και μετά διαβάζω σταθερά πάνω από 200 βιβλία. Σημαντικό ρόλο παίζει και ο αριθμός των σελίδων, βέβαια. Όσο μεγαλύτερα τα βιβλία, τόσο λιγότερα θα διαβάζω :) Θα φτιαχτεί καινούργιο τόπικ μια μέρα πριν αλλάξει ο χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

Να διαβάσω αυτό το καταραμένο που με κοιτάει από τη βιβλιοθήκη χρόνια, δώρο ήταν, "Ο Άνθρωπος Χωρίς Ιδιότητες".

Όλα τα άλλα, όπως έρθουν. Αλλά αυτός θα σταματήσει να με κοιτάει από το ράφι.

Το "όλα τα άλλα όπως έρθουν" εντάξει. Το πέτυχα. :rofl2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..