Jump to content

Αναγνωστικοί στόχοι 2015


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

~Να περάσω τα 100 τεμάχια.

Μακράν από του στόχου τούτου. Μείναμε στα εξηντακάτι.
 
~Να διαβάσω τουλάχιστον 40 κομμάτια άνω των 400 σελίδων.

Κι εδώ τζίφος. Ούτε δεκαπέντε.
 
~Να ολοκληρώσω τουλάχιστον μία από τις αναγνωστικές προκλήσεις, κατά προτίμηση την εφ.


Χε. Έναν τρομούλη τον κατάφερα. Τα υπόλοιπα δεν.
 
~Να διαβάσω τουλάχιστον 50 graphic novels.
 

Είμαι κοντά στις 100 (γιέι!) κι ίσως διαβάσω καμιά δεκαριά ακόμη ως τις 31/12. Με τσάκισε ο Μινιόλα με το Hellboy και τους παρατρεχάμενους (Abe Sapien  :wub:  :wub:  :wub:  ), αλλά δεν τον παρατάω πριν τον τελέψω, ναι.

 

~ Να ολοκληρώσω τουλάχιστον μία σειρά βιβλίων φάνταζι άνω των πέντε τόμων.

Μπα. Δεν την πάλεψα, δυστυχώς.

 

Τώρα γιατί όλα αυτά; Μαι το ΦantastiCon, μια που την έπεσα και διόρθωσα δύο από τα μεγάλα μου κείμενα, μια κάτι προσωπικά και ζόρικα, ξεμείναμε από αναγνωστικό χρόνο. Δεν πειράζει. Υπάρχει κι άλλα χρόνια (ελπίζω) μπροστά μας.
 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου στόχος για τη νέα χρονιά αλλά και για πάντα από εδώ και πέρα είναι να σταματήσω να αγχώνομαι. Δεν θέτω κάποιον συγκεκριμένο, απλά θα διαβάζω ότι θέλω και όποτε θέλω. Και λίγα περισσότερα βιβλία στα Αγγλικά από τα τρία περσινά. Όσα προκύψουν στη πορεία, νούμερο δεν βάζω. Για να αρχίσω σιγά- σιγά να μαθαίνω να διαβάζω και στο πρωτότυπο. Αυτά τα δύο είναι τα πιο σημαντικά για μένα.

 

Τον πρώτο στόχο σε γενικές γραμμές τον πέτυχα. Μου ξέφυγαν δύο- τρία, αλλά διάβασα και μερικά που ήθελα καιρό και το ανέβαλλα. Τον δεύτερο όχι. Η εύρεση δουλειάς (επιτέλους!) μείωσε τον ελεύθερο μου χρόνο και κυρίως άλλαξε σε μεγάλο βαθμό την καθημερινότητα μου. Και για κάποιον που δεν είναι καλός γνώστης Αγγλικών όπως εγώ, χρειάζεται χρόνος για το συγκεκριμένο εγχείρημα. Από τη νέα χρονιά όμως ευελπιστώ ότι θα γίνει. Θα ξεκινήσω για να αρχίσω σιγά- σιγά να παίρνω το κολλάει. Δεν γίνεται να μην διαβάσω κάποια βιβλία που θέλω απλά και μόνο επειδή δεν έχουν μεταφραστεί στα Ελληνικά, και αυτό είναι όλο  :)

Edited by Δημήτρης
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1)Να μειώσω τα αδιάβαστα, χωρίς να έχω αγοράσει άλλα τόσα από τα παζάρια που θα ξεφυτρώσουν στο μεταξύ.

2)Να διαβάζω βιβλία επειδή μου αρέσουν και όχι επειδή πρέπει, για κάποιο πρότζεκτ ή κάτι τέτοιο.

3)Να διαβάσω περισσότερα αξιόλογα βιβλία και να μην υποκύπτω (συχνά) σε εύπεπτες σαχλαμαρίτσες.

4)Να γράψω περισσότερο, είτε καινούρια διηγήματα, είτε για διορθώσεις παλιών.

5)Να ΜΗΝ πιάσω τα 50. Ή τουλάχιστον να τα φτάσω ίσα ίσα. Καλύτερα ο χρόνος μου να πάει σε άλλα, πχ γράψιμο, γυμναστήριο (αμήν και πότε), ταξίδια κλπ. Γιατί ώρες ώρες νιώθω να μου βγαίνουν λέξεις από τη μύτη, με τόσο διάβασμα...

1)Εεεε... δεν είχα μετρήσει τα αδιάβαστα πέρσι, για να τα συγκρίνω με τα τωρινά. Πάντως αυτή τη στιγμή έχω γύρω στα 100 αδιάβαστα. Και μερικά δεν πρόκειται να τα διαβάσω σύντομα, είναι από αυτά που κακώς τα αγόρασα.

2)Έτσι κι έτσι, μάλλον οκ.

3)Σχετικώς καλά και με αυτό - μόνο ένα από όσα δε μου άρεσαν το ήξερα από την αρχή ότι ήταν σαχλαμάρα. Τα άλλα με έπιασαν στον ύπνο.

4)3 διηγήματα (2 εργαστήρια ΑΛΕΦ +Φανταστιcon), διόρθωμα ενός παλιότερου και τη νουβέλα που άρχισα 1η Νοεμβρίου και την έχω φτάσει 30.009 λέξεις αυτή τη στιγμή.

5)ΔΕΝ τα πιάνω με τίποτα. 45 έχω γράψει στο τόπικ, έχω διαβάσει άλλα 3 και ενδεχομένως θα τελειώσω άλλο ένα που άρχισα χτες και είναι μικρό, αλλά αυτά μας κάνουν 49.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Πεζογραφία

 

50 βιβλία πεζογραφίας - 40 διάβασα...

βιβλία πεζογραφίας από 12 διαφορετικές χώρες - Γαλλιά, Ελλάδα. Η.Π.Α., Ιαπωνία, Ρωσία, Πορτογαλία, Μ. Βρετανία, Αυστραλία, Νορβηγία, Πολωνία, σύνολο: 10/12

10 ελληνικά βιβλία πεζογραφίας - 7/10

 

20 βιβλία φαντασίας - 14, αμάν, αμάν!

βιβλία φαντασίας από 10 διαφορετικές χώρες - Ιαπωνία, Ιταλία, Μ. Βρετανία, Ελλάδα, Η.Π.Α., Αυστραλία, Νορβηγία, Πολωνία, 8/10

3 ελληνικά βιβλία φαντασίας - Λαξευτές της Παλίρροιας, Ενυδρία & Κοράκι σε Άλικο Φόντο, 3/3! 

 

20 βιβλία επιστημονικής φαντασίας - 11/20...

βιβλία επιστημονικής φαντασίας από 5 διαφορετικές χώρες - Η.Π.Α., Ελλάδα, Πολωνία, Μ.Βρετανία, 4/5... καλά τα πάμε...

3 ελληνικά βιβλία επιστημονικής φαντασίας - Το Καλοκαίρι μου έξω από το Θόλο & Η Άβυσσος Πίσω από την Πόρτα, 2/3. αχαχαχα

 

:secret: ευτυχώς που δεν είχα βάλει στόχους για τον τρόμο... 

 

 

Ποίηση

 

50 βιβλία ποίησης - πρέπει να έφτασα γύρω στα 30

βιβλία ποίησης από 5 διαφορετικές χώρες - Ελλάδα, Ισπανία, Μ. Βρετανία, Η.Π.Α., Γαλλία, 5/5!

10 ελληνικά βιβλία ποίησης - σίγουρα πέρασα τα 10

 

10 βιβλία σουρεαλιστικής ποίησης - γύρω στα 5

2 ελληνικά βιβλία σουρεαλιστικής ποίησης - 0/2

 

 

Graphic Novels

 

50 graphic novels - κακή χρονιά για τα graphic novels φέτος...

5 ελληνικά graphic novels - 1, τα χρονικά του δρακοφοίνικα

 

 

Θέατρο

 

100 θεατρικά βιβλία - αυτά τα διάβασα, ναι...

θεατρικά βιβλία από 10 διαφορετικές χώρες - Ελλάδα, Μ. Βρετανία, Η.Π.Α., Γαλλία, Ισπανία, Ελβετία, Νορβηγία, Σουηδία, Ιταλία, Γερμανία, Ρωσία, ναι, τα διάβασα

20 ελληνικά θεατρικά βιβλία - κι αυτά τα διάβασα

 

10 θεατρικά βιβλία θεάτρου του παραλόγου -  αυτά δεν πρέπει να τα διάβασα όμως

 

Συμπεράσματα: Το 2015, από την άποψη της ποσότητας, ήταν μια κάτω του μετρίου αναγνωστική χρονιά. Από τους στόχους μου, δεν έπιασα ούτε τους μισούς.  :focus:

 

Από την άλλη, ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα αναγνωστική χρονιά.

 

βραβείο εφ: Dan Simmons, Υπερίων

βραβείο φαντασίας: Terry Pratchett, Hogfather

βραβείο τρόμου: Περικλής Μποζινάκης, Η Άβυσσος Πίσω από την Πόρτα

 

βραβείο πεζογραφίας εκτός φανταστικού: Virginia Woolf, Mrs Dalloway

βραβείο ποίησης: Federico García Lorca, Τσιγγάνικα Ρομάντσα

βραβείο comics/graphic novel: Scott McCloud, Understanding Comics

βραβείο θεατρικού κειμένου: Ευρυπίδης, Ιφιγένεια εν Αυλίδι

Edited by Myyst
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να ξεπεράσω την φετινή χρονιά. Και μάλλον δύσκολα θα φτάσω φέτος τα 40 βιβλία... Ελπίζω να σταματήσω να αγοράζω, μπας και πέσει λίγο η στοίβα των αδιάβαστων. Αλλά δεν το βλέπω να γίνεται ποτέ αυτό... χαχαχα Οπότε θα πρέπει να συμβιβαστώ με την ιδέα.

Έχοντας φτάσει τα 154 βιβλία, μπορώ να πω ότι τον έπιασα τον στόχο μου :p. Βέβαια τα αδιάβαστα δεν μειώθηκαν... Διάβασα τα διπλάσια από πέρσι, όπου πέρσι είχα διαβάσει τα διπλάσια από πρόπερσι. Και το θέμα είναι ότι δεν πιέστηκα καθόλου. Βοήθησε και το ότι πήγα 1,5-2 μήνες συνολικά στο χωριό, όπου διάβαζα 1 βιβλίο την μέρα, πολλές φορές και περισσότερα. Αν δεν είχα πάει, άντε να έφτανα τα 80-90.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..