Jump to content

2015 Αναγνωστική πρόκληση, ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ


Recommended Posts

Σκέφτηκα για το 2015 να γνωρίσουμε καλύτερα την Επιστημονική Φαντασία, επιλέγοντας κάποιες θεματικές κατηγορίες που να αναδεικνύουν όσο γίνεται περισσότερο την ποικιλία που υπάρχει στο αγαπημένο αυτό λογοτεχνικό είδος.

 

Μιλάμε για 9 θεματικές κατηγορίες. Υπάρχουν πολλές περισσότερες, αλλά σκοπός είναι να ευχαριστηθούμε το παιχνίδι και όχι να κουραστούμε. Αν ένα βιβλίο ανήκει σε δυο κατηγορίες, τότε επιλέγεται η πιο ταιριαστή, αυτή που κατά γενική ομολογία είναι η πιο αντιπροσωπευτική. Άρα έχουμε εννιά βιβλία, ένα για κάθε κατηγορία.

 

Οι θεματικές κατηγορίες που επιλέχτηκαν, είναι οι εξής:

 

1. Ταξίδι στο χρόνο

 

2. Εναλλακτική ιστορία

 

3. Εισβολή εξωγήινων

 

4. Εξερεύνηση του διαστήματος

 

5. Αποικισμός σε άλλο πλανήτη

 

6. Μετά-Αποκάλυψη

 

7. Εικονική πραγματικότητα

 

8. Σκεπτόμενες μηχανές

 

9. Transhumanism

 

Θέλετε να έχουμε και ένα point system όπως στην πρόκληση της φαντασίας; Ωραία:
+1 πόντο για κάθε κατηγορία που συμπληρώνεται
+1 πόντο για κάθε βιβλίο άνω των 500 σελίδων
+1 πόντο για κάθε βιβλίο για το οποίο έχετε γράψει μια αναλυτική παρουσίαση/κριτική σε ξεχωριστό τόπικ
+1 πόντο αν ολοκληρωθεί η πρόκληση (αν διαβαστούν 9 βιβλία/κατηγορίες δηλαδή)
 
Εννοείται πως η πρόκληση αφορά βιβλία που θα αρχίσετε και θα τελειώσετε μέσα στο 2015.
 
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, δηλώνω συμμετοχή. Εννιά βιβλία δεν είναι πολλά, μάλιστα είχα κάποιες σκέψεις για άλλο project με 6 βιβλία μόλις (ένα κάθε χρονιά από το 2010), που θα μετατεθεί για του χρόνου. Καλή και η ιδέα με το point system.

 

Εμμμ thanshumanism? Θα μας κάνεις μια περιγραφή, με παραδείγματα;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εμμμ thanshumanism? Θα μας κάνεις μια περιγραφή, με παραδείγματα;

 

Εδώ μπορείς να πάρεις μια καλή ιδέα για το Transhumanism: http://bestsciencefictionbooks.com/transhumanism-science-fiction.php

 

Βελτίωση ανθρώπινου σώματος και αύξηση του δείκτη ευφυΐας με την βοήθεια της τεχνολογίας, όπως επίσης και με την βοήθεια της επιστήμης και της τεχνολογίας μείωση της φτώχειας και των ασθενειών σε όλο τον κόσμο. Γενικά βελτίωση της ανθρώπινης ζωής με την βοήθεια της βιοτεχνολογίας (κυρίως). Όπως καταλαβαίνεις σε ένα τέτοιο θέμα υπάρχουν πολλά ηθικά διλήμματα και έχει πολύ ενδιαφέρον.

 

Ενδεικτικά βιβλία στα ελληνικά:

*Greg Egan - Διασπορά

*Max Barry - Ο άνθρωπος μηχανή

*A. E. Van Vogt - Σλαν

*Greg Bear - Η μουσική του αίματος

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Εμμμ thanshumanism? Θα μας κάνεις μια περιγραφή, με παραδείγματα;

 

Ενδεικτικά βιβλία στα ελληνικά:

*Greg Egan - Διασπορά

*Max Barry - Ο άνθρωπος μηχανή

*Α. Ε. Βαν Βογκτ - Σλαν

*Greg Bear - Η μουσική του αίματος

 

Να προτείνω και το Θνητοί θεοί του Richard Morgan, για να τσιμπήσετε και το ποντάκι των 500+ σελίδων. Το είχα πάρει από κάποιο παζάρι στην Αθήνα, οπότε, αν το θέλετε, έχετε το στο νου σας μήπως το πετύχετε πουθενά, για να σας βγει πιο οικονομικό.

 

Λέω να πάρω κι εγώ μέρος στην πρόκληση.

Edited by Mesmer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ, το 500+ θα δίνει πόντο στο πρωτότυπο. Όχι στις ελληνικές εκδόσεις με τα τεράστια γράμματα / περιθώρια, που διπλασιάζουν τον όγκο του βιβλίου για να αυξήσουν την τιμή.

 

χεχε άρχισα να βάζω κανόνες στα project των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Παίζουν και τα Uplift του Μπριν σε αυτήν την κατηγορία; (ρωτάει η άσχετη)

Link to comment
Share on other sites

Tα Uplift δεν παίζουν transhumanism βασικά αλλά δεν χάνεις μαζί τους γιατί μπορείς να τα βάλεις σε 3 κατηγορίες από τις 9.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tα Uplift δεν παίζουν transhumanism βασικά αλλά δεν χάνεις μαζί τους γιατί μπορείς να τα βάλεις σε 3 κατηγορίες από τις 9.

 

Εννοείται σε μια από τις τρεις που μπορούν να μπουν. Σκοπός εννιά διαφορετικά βιβλία για εννιά κατηγορίες!

Link to comment
Share on other sites

Eίναι τρία βιβλία η πρώτη σειρά για αυτό είπα και τρεις κατηγορίες. Διαβάζεις την τριλογία και ξεμπερδεύεις από 2-3 κατηγορίες. Αν και η τρίτη είναι κάπως τραβηγμένη, δύο κατηγορίες παίζουν δυνατά στην τριλογία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν αυτές είναι οι επιλογές μου. 


 


1. Ταξίδι στο χρόνο. Δημήτρης Βανέλλης - Το καλοκαίρι μου έξω από το Θόλο


 


2. Εναλλακτική ιστορία. Ρόμπερτ Χάρις - Fatherland


 


3. Εισβολή εξωγήινων. Μάικλ Κράιτον - Στέλεχος Ανδρομέδα*


 


4. Εξερεύνηση του διαστήματος. Άρθουρ Κλαρκ - 2001: Οδύσσεια του διαστήματος


 


5. Αποικισμός σε άλλο πλανήτη. Ρέι Μπράντμπερι - Τα χρονικά του Άρη


 


6. Μετά-Αποκάλυψη. Ντέιβιντ Μπριν - Ο ταχυδρόμος


 


7. Εικονική πραγματικότητα. Έρνεστ Κλάιν - Αν είσαι έτοιμος, πάτα Enter


 


8. Σκεπτόμενες μηχανές. Στυλιανός Μωυσείδης - Τάλως, ο τρόμος που ήρθε απ'το χθες


 


9. Transhumanism. Γκρεγκ Μπέαρ - Η μουσική του αίματος


 


*Βάζω έναν αστερίσκο στο Στέλεχος Ανδρομέδα γιατί δεν έχει να κάνει με εξωγήινα όντα, αλλά με εξωγήινο ιό. Έχω διαβάσει τα κλασικότερα βιβλία της συγκεκριμένης κατηγορίας, γι'αυτό και διάλεξα το συγκεκριμένο. Σαν δημιουργός της πρόκλησης το δέχομαι :p


Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

(...) το Στέλεχος Ανδρομέδα (...) δεν έχει να κάνει με εξωγήινα όντα, αλλά με εξωγήινο ιό (...) Σαν δημιουργός της πρόκλησης το δέχομαι 

 

 

Εννοείται. Ιός ή τέρας ογδόντα μέτρα, δεν έχει σημασία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Το Ringworld μπαίνει στην κατηγορία Εξερεύνηση του διαστήματος; Είμαι στο 1/3 του βιβλίου και μόνο γι' αυτό μου κάνει, αλλά δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι πιο μετά.

Link to comment
Share on other sites

1. Ταξίδι στο χρόνο


2. Εναλλακτική ιστορία


3. Εισβολή εξωγήινων


4. Εξερεύνηση του διαστήματος


5. Αποικισμός σε άλλο πλανήτη Frederik Pohl & C.M. Kornbluth, Οι Έμποροι του Διαστήματος (σχόλιο: http://community.sff.gr/topic/16003-frederik-pohl/?hl=pohl )


6. Μετά-Αποκάλυψη


7. Εικονική πραγματικότητα


8. Σκεπτόμενες μηχανές


9. Transhumanism


 


2 πόντοι (συμπλήρωση κατηγορίας και παρουσίαση)


Edited by Myyst
Link to comment
Share on other sites

 1. Ταξίδι στο χρόνο


2. Εναλλακτική ιστορία

3. Εισβολή εξωγήινων

4. Εξερεύνηση του διαστήματος

5. Αποικισμός σε άλλο πλανήτη

6. Μετά-Αποκάλυψη

7. Εικονική πραγματικότητα

8. Σκεπτόμενες μηχανές

9. Transhumanism - Αγέννητοι Αδελφοί - Μ. Μανωλιός (2 πόντοι, από κατηγορία και για την παρουσίαση στο τόπικ του)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τον ορο "Εναλλακτικη ιστορια"?Μια Sci-fi ιστορια με οτι θεμα να 'ναι ας πουμε?

Link to comment
Share on other sites

Μια ιστορία που εξελίσσεται σε ένα κόσμο διαφορετικό από αυτόν που γνωρίζουμε, μη οικείο, καθώς κάποια στιγμή στο παρελθόν ένα γεγονός έχει συμβεί με διαφορετικό τρόπο από αυτόν που ιστορικά συνέβη. Παράδειγμα: Οι βόρειες πολιτείες των ΗΠΑ ηττημένες στον εμφύλιο πόλεμο, όπως το Bring the jubilee του Ward Moore ή οι ΗΠΑ ηττημένες στον Β' ΠΠ, όπως The man in the high castle, P.K. Dick (το πρώτο μυθιστόρημα εναλλακτικής ιστορίας που είχα διαβάσει).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αχα...Αρα το 22/11/63 του King μπορει να θεωρηθει εναλλακτικη ιστορια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω διαβάσει, από μια περίληψη όμως (λίγες γραμμές) που βρήκα είναι «ταξίδι στο χρόνο».

Link to comment
Share on other sites

1. Ταξίδι στο χρόνο. Δημήτρης Βανέλλης - Το καλοκαίρι μου έξω από το Θόλο


2. Εναλλακτική ιστορία. Ρόμπερτ Χάρις - Fatherland


3. Εισβολή εξωγήινων. Μάικλ Κράιτον - Στέλεχος Ανδρομέδα


4. Εξερεύνηση του διαστήματος. Άρθουρ Κλαρκ - 2001: Οδύσσεια του διαστήματος


5. Αποικισμός σε άλλο πλανήτη. Ρέι Μπράντμπερι - Τα χρονικά του Άρη


6. Μετά-Αποκάλυψη. Ντέιβιντ Μπριν - Ο ταχυδρόμος


7. Εικονική πραγματικότητα. Έρνεστ Κλάιν - Αν είσαι έτοιμος, πάτα Enter


8. Σκεπτόμενες μηχανές. Στυλιανός Μωυσείδης - Τάλως, ο τρόμος που ήρθε απ'το χθες


9. Transhumanism. Γκρεγκ Μπέαρ - Η μουσική του αίματος


 


Έχω γράψει σχόλια για τα δυο βιβλία στα topics των συγγραφέων, οπότε 4 ποντάκια μέχρι στιγμής.


Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Ημερολόγιο Αφανισμού μπαίνει στα ποστ-αποκαλύπτικ ή παραείναι σουρεάλ;

Link to comment
Share on other sites

Το Ημερολόγιο Αφανισμού μπαίνει στα ποστ-αποκαλύπτικ ή παραείναι σουρεάλ;

 

Σουρεάλ μπορεί να είναι, αλλά μια χαρά ταιριάζει με την κατηγορία Post-Apocalyptic. Μετράει κανονικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω τωρα το "Εφιαλτες του μεσονυχτιου" του Dean Koontz.Το εχει διαβασει καποιος για να μου πει αν μπορω να το ενταξω στην κατηγορια "Σκεπτομενες μηχανες"?Η ιστορια μεχρι τωρα μου δειχνει οτι μπορει να μπει σε αυτην την κατηγορια!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..