Jump to content

2015 Αναγνωστική πρόκληση, ΤΡΟΜΟΣ: Horror Bingo!


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Έφτιαξα κι εγώ μια πρόχειρη λίστα (χωρίς να σημαίνει ότι κάποια δεν θα αλλάξουν στην πορεία, αλλά για αρχή μου αρέσει η λίστα μου) και ελπίζω να πετύχω 49/49

 

 

Α1. Βιβλίο συγγραφέα που δεν έχετε ξαναδιαβάσει – House of Small Shadows – Adam Nevill
Α2. Μεταφυσικός Τρόμος – The Unwelcome Child – Terese Pampellonne
Α3. Βιβλίο άνω των 450 σελίδων – NOS4A2 – Joe Hill
Α4. Βιβλίο με βρικόλακες – The Vampire Tapestry – Suzy McKee Charnas
Α5. Ρεαλιστικός Τρόμος – The Lost – Jack Ketchum
Α6. Ελληνικός Τρόμος – Νεκρή Γραμμή – Κωνσταντίνος Κέλλης
Α7. Βιβλίο πρωτοεμφανιζόμενου συγγραφέα – Stoker’s Manuscript – Royce Prouty

Β1. Bram stoker award βιβλίο – The Silence of the Lambs – Thomas Harris
Β2. Ιστορία Φαντασμάτων – The Turn of the Screw – Henry James
Β3. Βιβλίο που έχει γίνει ταινία – The Exorcist – William Peter Blatty
Β4. Αστυνομικό θρίλερ – Every Dead Thing – John Connolly
Β5. Βιβλίο συγγραφέα που δεν έχετε ξαναδιαβάσει – The Travelling Vampire Show – Richard Laymon
Β6. Βιβλίο που ΔΕΝ εκτυλίσσεται στις ΗΠΑ – Hill of Dreams – Arthur Machen
Β7. Πρώτο βιβλίο συγγραφέα με πάνω από 10 βιβλία τρόμου – The Keep – F. Paul Wilson

Γ1. Ελληνικός Τρόμος – Ο Προσκεκλημένος – Αβραάμ Κάουα
Γ2. Βιβλίο που κυκλοφόρησε τη χρονιά που γεννήθηκες – Misery – Stephen King
Γ3. Βιβλίο που κυκλοφόρησε τους τελευταίους 12 μήνες – The Scarlet Gospels – Clive Barker
Γ4. Βιβλίο από μη-αγγλόφωνο συγγραφέα – Perfume: The Story of a Murderer – Patrick Suskind
Γ5. Μυθιστόρημα τρόμου από γυναίκα συγγραφέα – Low Red Moon – Caitlin R. Kiernan
Γ6. Post-apocalyptic Τρόμος – Exit Kingdom – Alden Bell
Γ7. Βιβλίο με serial killer – The First Deadly Sin – Lawrence Sanders

Δ1. Science Fiction συναντάει τον Τρόμο – The Andromeda Strain – Michael Crichton
Δ2. Ανθολογία Τρόμου (παραπάνω από έναν συγγραφέα) – The Mammoth Book of Best New Horror vol. 1 – Stephen Jones
Δ3. Asian Τρόμος – Raiser of Gales – Hideyuki Kikuchi
Δ4. Βιβλίο Α’ προσώπου – Twilight Eyes – Dean Koontz
Δ5. Βιβλίο τρόμου με γυναίκα πρωταγωνίστρια – Murder of Angels – Caitlin R. Kiernan
Δ6. Splatterpunk – Brides of the Impaler – Edward Lee
Δ7. Stephen King που δεν έχετε διαβάσει – The Green Mile – Stephen King

Ε1. Ανθολογία Τρόμου (παραπάνω από έναν συγγραφέα) – The Vampire Archives vol. 1 – Otto Penzler (ed)
Ε2. Φαντασία συναντάει τον τρόμο – Cherry Bomb – Caitlin R. Kiernan
Ε3. Βιβλίο που δεν έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά – Drawing Blood – Poppy Z. Brite
Ε4. Ελληνικός Τρόμος – Camera Obscura – Σταμάτης Λαδικός
Ε5. Βιβλίο συγγραφέα που δεν έχετε ξαναδιαβάσει – Suffer the Children – John Saul
Ε6. Βιβλίο με τρόμο σε ΜΗ-μοντέρνο setting – A Rope of Thorns – Gemma Files
Ε7. Βιβλίο τρόμου με παιδί για πρωταγωνιστή – The Last of the Spirits – Chris Priestley

Ζ1. Μυθιστόρημα Τρόμου από γυναίκα συγγραφέα –Citadel of Fear - Gertrude Barrows Bennett
Ζ2. Βιβλίο από μη-αγγλόφωνο συγγραφέα – Those Who Return (L’ Ombre) – Maurice Level
Ζ3. Graphic Novel Τρόμου – Alabaster: Wolves – Caitlin R. Kiernan, Steve Lieber & Rachelle Rosenberg
Ζ4. Βιβλίο γραμμένο με ψευδώνυμο – The Running Man – Stephen King as Richard Bachman
Ζ5. Βιβλίο συγγραφέα που δεν έχετε ξαναδιαβάσει – They Thirst – Robert McCammon
Ζ6. Κοσμικός τρόμος ΟΧΙ από Lovecraft – The King in Yellow – Robert W. Chambers
Ζ7. Ελληνικός Τρόμος – Εκείνος Που Ψιθυρίζει Πάνω Από Τα Βουνά – Γιώργος Γιώτσας

Η1. Συλλογή διηγημάτων από γυναίκα συγγραφέα – The Virgin of the Seven Daggers – Vernon Lee
Η2. Βιβλίο συγγραφέα που έχει πεθάνει – Ghost Stories of An Antiquary – M. R. James
Η3. Βιβλίο που δεν έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά – Daughter of Hounds – Caitlin R. Kiernan
Η4. Τρόμος μαζί με κωμωδία – Johannes Cabal and the Fear Institute – Jonathan L. Howard
Η5. Βιβλίο πάνω από τις 750 σελίδες – Carrion Comfort – Dan Simmons
Η6. Βιβλίο εξαντλημένο στην Ελλάδα – House of Leaves - Mark Z. Danielewski
Η7. Βιβλίο από την πλευρά του κακού – American Psycho – Bret Easton Ellis

 

Edited by elgalla
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το best new horror vol. 1 πού το βρήκες ρε θηρίο; Αυτό νομίζω πάει και στα εξαντλημένα γενικώς, όχι απλα στην Ελλάδα :)

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου εξαντλημένο πάντως είναι η Οργή. Ξέρετε ποιανού.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Έ λοιπόν, λιγο πρίν τα Χριστούγεννα περασα από το περίπτερο; της Ακαδημίας, βλέπω στο πλεκτό ράφι (...μαν) και λίγο από εξώφυλλο, οπότε κατάλαβα ότι ήταν Κέδρος. Με λίγο καρδιοχτύπι το ανασηκώνω....η οργή!! Αδιάβαστο κατακαίνουργιο κλπ κλπ, τιμή δεν λέω γιατί θα φάω και ξύλο. Μιά κυρία μόλις το είδε - κοιταζε εκεί πολύ ώρα - λέει: "Στραβούλιακα να μη το δώ"! Μετά από 2 μέρες ξαναπερνάω και τσούπ....η νυχτερινή πτήση 29!
Λοιπόν είμαι σίγουρος ότι θα φέρει και το σπίτι από φύλλα. :search:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προτασεις για Η4 και Η7;

Για το Η7 προτείνω ανεπιφύλακτα το : λέσχη γονεοκτόνων - Άμπρος Μπίρς

 

Επειδή αντιμετωπίζω εγγενή προβλήματα σε όλες τις στήλες, αποφάσισα να παίξω με τον πίνακα του ..bingo.

Διάλεξα 7 διαφορετικά γράμματα και 7 διαφορετικούς αριθμούς, ελπίζω να καλύπτω τις προσδοκίες του παιχνιδιού.

 

Α6 - Ελληνικός τρόμος (Lukas Marmadiuk - Γενεσις 1:26)

Β2 - Ιστορία φαντασμάτων (Peter Straub - ιστορία φαντασμάτων)

Γ4 - Βιβλίο με μη αγγλόφωνο συγγραφέα (John Lindqvist - άσε το κακό να μπεί)

Δ3 - Asian Horror (Koji Souzouki - ring)

Ε7 - Αδιάβαστο Στ. Κινγκ (Σάλεμ'ς Λοτ)

Ζ5 - Αδιάβαστος συγγραφέας (Στρουγκάτσκι Αρκάντι & Μπόρις - συνομωσία του σύμπαντος)

Η1 - Διηγήματα γυναίκας συγγραφέως (Κάρεν Μπλίξεν - επτά γοτθικές ιστορίες)

Edited by notis58
Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπετε, λέω να ακολουθήσω την πρόκληση λίγο διαφορετικά. Απλά, θα προσπαθήσω να διαγράψω όσες περισσότερες κατηγορίες μπορώ, κι αν δω ότι κοντεύω σε κάποια γραμμή, θα την κοιτάξω να την ολοκληρώσω.

 

Αρχίζω λοιπόν:

Ζ3. Graphic Novel Τρόμου: Colder - Paul Tobin and Juan Ferreyra, Dark Horse Comics

 

post-2199-0-54404200-1420392228_thumb.jpg

Edited by Mesmer
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπετε, λέω να ακολουθήσω την πρόκληση λίγο διαφορετικά. Απλά, θα προσπαθήσω να διαγράψω όσες περισσότερες κατηγορίες μπορώ, κι αν δω ότι κοντεύω σε κάποια γραμμή, θα την κοιτάξω να την ολοκληρώσω.

 

Αρχίζω λοιπόν:

Ζ3. Graphic Novel Τρόμου: Colder - Paul Tobin and Juan Ferreyra, Drak Horse Comics

 

attachicon.gifHorror Challenge 2015.jpg

Κι εγώ κάτι τέτοιο σκιεφτόμουν να κάνω, αν και μάλλον έχω αποφασίσει τη γραμμή μου (που δεν είναι 7 βιβλία μόνο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Αν μου επιτρέπετε, λέω να ακολουθήσω την πρόκληση λίγο διαφορετικά. Απλά, θα προσπαθήσω να διαγράψω όσες περισσότερες κατηγορίες μπορώ, κι αν δω ότι κοντεύω σε κάποια γραμμή, θα την κοιτάξω να την ολοκληρώσω.

 

Αρχίζω λοιπόν:

Ζ3. Graphic Novel Τρόμου: Colder - Paul Tobin and Juan Ferreyra, Drak Horse Comics

 

attachicon.gifHorror Challenge 2015.jpg

Κι εγώ κάτι τέτοιο σκιεφτόμουν να κάνω, αν και μάλλον έχω αποφασίσει τη γραμμή μου (που δεν είναι 7 βιβλία μόνο)

Το ίδιο κι εγώ, αν και ξεκίνησα απο το "πάνω απο 750 σελίδες"...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θα κάνω και εγώ, απλώς θα ενημερώνω την λίστα με post εδώ κάθε πέντε βιβλία που θα διαβάζω. Έχω ήδη διαγράψει δυο κατηγορίες και έχω βρει τι θα διαβάσω για τις περισσότερες. Απλά θέλω κάποιες προτάσεις: 

*Ζ6: Κοσμικός τρόμος ΟΧΙ από Λάβκραφτ
*Β7: Πρώτο βιβλίο συγγραφέα με πάνω από 10 βιβλία τρόμου. Έχω διαβάσει το Κάρυ του Στίβεν Κιγνκ, οπότε... υπάρχει κάτι άλλο;

*Δ3: Asian Horror. Έχω διαβάσει το Ring του Κόζι Σουζούκι. Στα ελληνικά υπάρχει κάτι άλλο; Μπορώ να μετρήσω το Out της Νατσούο Κιρίνο;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θα κάνω και εγώ, απλώς θα ενημερώνω την λίστα με post εδώ κάθε πέντε βιβλία που θα διαβάζω. Έχω ήδη διαγράψει δυο κατηγορίες και έχω βρει τι θα διαβάσω για τις περισσότερες. Απλά θέλω κάποιες προτάσεις: 

*Ζ6: Κοσμικός τρόμος ΟΧΙ από Λάβκραφτ

*Β7: Πρώτο βιβλίο συγγραφέα με πάνω από 10 βιβλία τρόμου. Έχω διαβάσει το Κάρυ του Στίβεν Κιγνκ, οπότε... υπάρχει κάτι άλλο;

*Δ3: Asian Horror. Έχω διαβάσει το Ring του Κόζι Σουζούκι. Στα ελληνικά υπάρχει κάτι άλλο; Μπορώ να μετρήσω το Out της Νατσούο Κιρίνο;

Ζ6: Παράξενοι κόσμοι από Μπλοχ, Η μασκα και το μονοπάτι του Κθούλου από Ντάρλεθ, ίσως τα δύο βιβλία με τις ιστορίες του Μπλοχ από Άγνωστη Καντάθ (εκτός κι αν θέλουμε μόνο μυθιστόρημα) ίσως και Το Αυτό του Κινγκ

Β7: Μανιτού του Μάστερτον, Βάαλ του ΜακΚάμμον, Το Τραγούδι της Κάλι του Dan Simmons (ίσως, επειδή μετράω μόνο 8 τρόμου από αυτόν), το πρώτο από τα βιβλία του αίματος του Μπάρκερ, Η νεκρή σαιζόν του Κέτσαμ, και σε ξενόγλωσσα τα Rats του James Herbert, the Cellar του Laymon.

Link to comment
Share on other sites

 

Β7: Μανιτού του Μάστερτον, Βάαλ του ΜακΚάμμον, Το Τραγούδι της Κάλι του Dan Simmons (ίσως, επειδή μετράω μόνο 8 τρόμου από αυτόν), το πρώτο από τα βιβλία του αίματος του Μπάρκερ, Η νεκρή σαιζόν του Κέτσαμ, και σε ξενόγλωσσα τα Rats του James Herbert, the Cellar του Laymon.

 

 

Αν είναι δυνατόν, τα έχω διαβάσει όλα αυτά που αναφέρεις! Ίσως, πάντως, διαβάσω το Rats στα εγγλέζικα, μιας και είναι μικρό.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το Slugs του Shawn Hutson πάντως, του οποίου τα Αγγλικά είναι αστεία εύκολα.

Ίσως και το Δίψα για Αίμα του Μαρκ Ρόνσον, δεδομένου ότι οι παλπ συγγραφείς της εποχής έβγαζαν κοντά δέκα βιβλία το χρόνο, αλλά ο συγγραφέας είναι τόσο άγνωστος που δε βρίσκω βιβλιογραφία του πουθενά (στο amazon φαίνεται να έχει γράψει μόνο 8 βιβλία)

 

Εγώ θα διαβάσω το Βααλ πάντως

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

 Λέω να παίξω κι εγώ γιατί έχω μπόλικα τρόμου αδιάβαστα. Θα ξεκινήσω και μετά θα δω τι κατηγορίες θα μου προκύψουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το Slugs του Shawn Hutson πάντως, του οποίου τα Αγγλικά είναι αστεία εύκολα.

Ίσως και το Δίψα για Αίμα του Μαρκ Ρόνσον, δεδομένου ότι οι παλπ συγγραφείς της εποχής έβγαζαν κοντά δέκα βιβλία το χρόνο, αλλά ο συγγραφέας είναι τόσο άγνωστος που δε βρίσκω βιβλιογραφία του πουθενά (στο amazon φαίνεται να έχει γράψει μόνο 8 βιβλία)

 

 

 

Ρίξε μια ματιά στο internet speculative fiction database. :)

 

http://www.isfdb.org/cgi-bin/ea.cgi?4160

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό για Κοσμικό τρόμο όχι από τον Lovecraft είναι και το That which should not be του Brett Talley. Επίσης για το Ε.Φ. συναντάει τον τρόμο είναι και το The Void του ίδιου. Στα Αγγλικά μόνο, πολύ χαμηλή τιμή από amazon για kindle.

Link to comment
Share on other sites

Και το Threshold της Kiernan θα μπορούσε να θεωρηθεί κοσμικός τρόμος, non? 

Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ ωραίος πίνακας αυτός!

Ε2. Φαντασία συναντάει τον τρόμο: ΠΡΟΓΟΝΟΣ (SCOTT SINGLER)

Σόρι που πετάγομαι, αλλά αυτό είναι θρίλερ εφ, δεν είναι θρίλερ φάντασυ, αν το εννοείτε έτσι. Έχω διαβάσει και τα τρία του SS που έχουν βγει ελληνικά (Ιός, Επιδημία, Πρόγονος) και είναι και τα τρία σίγουρα εφ.
 Ενα δικιο το χεις το αλλαξα με το "Ο πολεμος των θεων" του NEIL GAIMAN λοιπον! 

 

Β5. Βιβλίο συγγραφέα που δεν έχετε ξαναδιαβάσει: ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΑ (RAMSEY CAMPBELL)

Αν εννοείς αυτό, είναι του Matheson.
Εχεις δικιο εκανα λαθος!Αλλαζει και αυτο λοιπον μιας και Matheson εχω διαβασει τον "Ζωντανο θρυλο" και μπαινει το "Κοκο" του PETER STRAUB!!

 

Σορρυ που πεταγομαι και εγω, αλλα ολυτε 'Ο Πολεμος των Θεων' πιστευω πως πληροι τα κριτηρια. Ουτε τρομος, ουτε sci-fi. Σορυ και για τους τονους, εφαγε φλασια το pc.

Link to comment
Share on other sites

Ζ3. Graphic Novel Τρόμου: Colder - Paul Tobin and Juan Ferreyra, Dark Horse Comics

Η6. Βιβλίο εξαντλημένο στην Ελλάδα: House of Leaves - Mark Z. Danielewski

 

post-2199-0-98939400-1420963084_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

 

Πολύ ωραίος πίνακας αυτός!

 

Ε2. Φαντασία συναντάει τον τρόμο: ΠΡΟΓΟΝΟΣ (SCOTT SINGLER)

 

Σόρι που πετάγομαι, αλλά αυτό είναι θρίλερ εφ, δεν είναι θρίλερ φάντασυ, αν το εννοείτε έτσι. Έχω διαβάσει και τα τρία του SS που έχουν βγει ελληνικά (Ιός, Επιδημία, Πρόγονος) και είναι και τα τρία σίγουρα εφ.
Ενα δικιο το χεις το αλλαξα με το "Ο πολεμος των θεων" του NEIL GAIMAN λοιπον!

 

Β5. Βιβλίο συγγραφέα που δεν έχετε ξαναδιαβάσει: ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΑ (RAMSEY CAMPBELL)

 

Αν εννοείς αυτό, είναι του Matheson.
Εχεις δικιο εκανα λαθος!Αλλαζει και αυτο λοιπον μιας και Matheson εχω διαβασει τον "Ζωντανο θρυλο" και μπαινει το "Κοκο" του PETER STRAUB!!

Σορρυ που πεταγομαι και εγω, αλλα ολυτε 'Ο Πολεμος των Θεων' πιστευω πως πληροι τα κριτηρια. Ουτε τρομος, ουτε sci-fi. Σορυ και για τους τονους, εφαγε φλασια το pc.
Να με συγχωρεις γιατι δεν το χω διαβασει αλλα η ιστορια οπως την διαβασα πισω μου κανει σαν fantasy/horror και αυτη ειναι και η περιγραφη του σε ξενα site που διαβασα.Sci-fi δεν ειναι σιγουρα αλλα δεν το χω στην κατηγορια του sci-fi αλλα στο "Η φαντασια συνανταει τον τρομο". Edited by volyros
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Πολύ ωραίος πίνακας αυτός!

Ε2. Φαντασία συναντάει τον τρόμο: ΠΡΟΓΟΝΟΣ (SCOTT SINGLER)

Σόρι που πετάγομαι, αλλά αυτό είναι θρίλερ εφ, δεν είναι θρίλερ φάντασυ, αν το εννοείτε έτσι. Έχω διαβάσει και τα τρία του SS που έχουν βγει ελληνικά (Ιός, Επιδημία, Πρόγονος) και είναι και τα τρία σίγουρα εφ.
Ενα δικιο το χεις το αλλαξα με το "Ο πολεμος των θεων" του NEIL GAIMAN λοιπον!

 

Β5. Βιβλίο συγγραφέα που δεν έχετε ξαναδιαβάσει: ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΑ (RAMSEY CAMPBELL)

Αν εννοείς αυτό, είναι του Matheson.
Εχεις δικιο εκανα λαθος!Αλλαζει και αυτο λοιπον μιας και Matheson εχω διαβασει τον "Ζωντανο θρυλο" και μπαινει το "Κοκο" του PETER STRAUB!!
Σορρυ που πεταγομαι και εγω, αλλα ολυτε 'Ο Πολεμος των Θεων' πιστευω πως πληροι τα κριτηρια. Ουτε τρομος, ουτε sci-fi. Σορυ και για τους τονους, εφαγε φλασια το pc.
Να με συγχωρεις γιατι δεν το χω διαβασει αλλα η ιστορια οπως την διαβασα πισω μου κανει σαν fantasy/horror και αυτη ειναι και η περιγραφη του σε ξενα site που διαβασα.Sci-fi δεν ειναι σιγουρα αλλα δεν το χω στην κατηγορια του sci-fi αλλα στο "Η φαντασια συνανταει τον τρομο".

 

 

Οκ, τότε πάσο. Dark Fantasy νομίζω του ταιριάζει καλύτερα, αλλά ποτέιτο-ποτάτο που λεν και στο χωριό μου!

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει και Bram Stoker Award το American Gods, παιδιά, μια χαρά νομίζω πιάνεται. Ντάξει ότι δεν είναι τρόμου, φυσικά και δεν είναι, αλλά για φαντασία συναντάει τον τρόμο είναι πολύ ok. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει και Bram Stoker Award το American Gods, παιδιά, μια χαρά νομίζω πιάνεται. Ντάξει ότι δεν είναι τρόμου, φυσικά και δεν είναι, αλλά για φαντασία συναντάει τον τρόμο είναι πολύ ok.

 

Και Bram Stoker εχει παρει και Hugo και Nebula και Locus!!Σχεδον ολα τα πηρε το 2002!!!
Link to comment
Share on other sites

Γ6. Post-apocalyptic τρόμος: Ημερολόγιο Αφανισμού - Jeremy Robert Johnson

Link to comment
Share on other sites

Α6. Ελληνικός Τρόμος: Κωνσταντίνος Κέλλης - Νεκρή Γραμμή

Γ1. Ελληνικός Τρόμος: Camera Obscura - Σταμάτης Λαδικός

Ε4. Ελληνικός Τρόμος: Σκοτεινός Άγγελος - Σαράντης Κρητικός

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..