Jump to content

2015 Αναγνωστική πρόκληση, ΤΡΟΜΟΣ: Horror Bingo!


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Τα δικά μου:

Β4. Αστυνομικό θρίλερ: Κάθε νεκρό πράγμα - John Connolly
Ζ3. Graphic Novel Τρόμου: B.P.R.D. - Hollow Earth and other Tales
Η1. Συλλογή διηγημάτων από γυναίκα συγγραφέα: Τέτη Θεοδώρου - Από τη Σκόνη

post-54-0-10122800-1421415762_thumb.jpg

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Ο Gerald Suster έχει γράψει ακριβώς 10 μυθιστορήματα τρόμου και το Ο Δαίδαλος του Διαβόλου είναι το πρώτο του. Το μετράω κανονικά για την κατηγορία Β7, έτσι; (Το The Rats του James Herbert που αγόρασα με 3,60€ γι'αυτή τη δουλειά θα πάει σε άλλη κατηγορία). Επίσης δεν μου είπατε, μπορώ να μετρήσω το Out της Natsuo Kirino για την κατηγορία του Ασιατικού τρόμου; Έχω διαβάσει το Ring, γι'αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Απο Κιρίνο Νατσουο δεν ξέρω κατα πόσο το out το λες τρόμο, δεν ξέρω πως προχωράει αλλα η αρχή δεν ήταν. Απο την Αλλη, έχει γράψει το grotesque που ήταν σίγουρα τρόμος. Οπότε ας πουμε οκέι, διάβαστο και πες μας αν όντως το λες τρόμο, για να υπαρχει στα υπόψη.

Για το Β7, ναι, κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει βέβαια και το Παραβάν της Κόλασης (Hell Screen) του Ryūnosuke Akutagawa, μόνο που είναι κάπου στις 40 σελίδες ιστορία :p

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ε6. Βιβλίο τρόμου σε μη μοντέρνο σέτινγκ - Sweeney Todd: the Demon Barber of Fleet Street - Ανώνυμος

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να μην παίξω μιας και λογικά αποκλείεαι να κάνω bingo, αλλά μιας και η χρονιά άρχισε κάπως τρομακτικά για μένα, ας κάνω μια προσπάθεια. Έχω καβάντζα τη Νεκρή Γραμμή (δεν ξέρω σε ποιο κουτάκι θα μπει ακόμα), αλλά έχω διαβασμένο Z3. The Fang. Μετά, βλέποντας και κάνοντας!

Link to comment
Share on other sites

 

Τα δικά μου:

Β4. Αστυνομικό θρίλερ: Κάθε νεκρό πράγμα - John Connolly

Ζ3. Graphic Novel Τρόμου: B.P.R.D. - Hollow Earth and other Tales

Η1. Συλλογή διηγημάτων από γυναίκα συγγραφέα: Τέτη Θεοδώρου - Από τη Σκόνη

H7. Βιβλίο από την πλευρά του κακού: Τα σκοτεινά όνειρα του Ντέξτερ - Jeff Lindsay

 

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως: μπορώ να χρησιμοποιήσω μια ανθολογία ως Συγγραφέα που δεν έχω ξαναδιαβάσει; Εννοώντας πως ένας από τους συγγραφείς που συμμετείχαν, τον διάβαζα για πρώτη φορά;

Edited by Alucard
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως: μπορώ να χρησιμοποιήσω μια ανθολογία ως Συγγραφέα που δεν έχω ξαναδιαβάσει; Εννοώντας πως ένας από τους συγγραφείς που συμμετείχαν, τον διάβαζα για πρώτη φορά;

Νομίζω πως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως: μπορώ να χρησιμοποιήσω μια ανθολογία ως Συγγραφέα που δεν έχω ξαναδιαβάσει; Εννοώντας πως ένας από τους συγγραφείς που συμμετείχαν, τον διάβαζα για πρώτη φορά;

 

Συμφωνώ κι εγώ με τον Nihilio, αφού ζητάει "βιβλίο συγγραφέα που δεν έχετε ξαναδιαβάσει" από την άλλη, αν είναι κάποια ανθολογία 3, 4 συγγραφέων, και δεν έχεις διαβάσει σχεδόν κανέναν -το ξεσκαρτάρισμα από jemma μού έρχεται στο νου- τότε είναι μάλλον έγκυρο. Αν μιλάμε δηλαδή για 3,4 νοβέλες πάνω από 100 σελίδες η καθεμία, τότε εντάξει. Ποια ανθολογία είχες στο νου σου; Μπορεί να ταιριάζει σε κάποια άλλη κατηγορία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ερώτηση κρίσεως: μπορώ να χρησιμοποιήσω μια ανθολογία ως Συγγραφέα που δεν έχω ξαναδιαβάσει; Εννοώντας πως ένας από τους συγγραφείς που συμμετείχαν, τον διάβαζα για πρώτη φορά;

 

Συμφωνώ κι εγώ με τον Nihilio, αφού ζητάει "βιβλίο συγγραφέα που δεν έχετε ξαναδιαβάσει" από την άλλη, αν είναι κάποια ανθολογία 3, 4 συγγραφέων, και δεν έχεις διαβάσει σχεδόν κανέναν -το ξεσκαρτάρισμα από jemma μού έρχεται στο νου- τότε είναι μάλλον έγκυρο. Αν μιλάμε δηλαδή για 3,4 νοβέλες πάνω από 100 σελίδες η καθεμία, τότε εντάξει. Ποια ανθολογία είχες στο νου σου; Μπορεί να ταιριάζει σε κάποια άλλη κατηγορία.

 

Στα Όρια του Φόβου, δεν είχα διαβάσει Στράουμπ. Αλλά, ναι, είναι λιγάκι κλέψιμο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπορώ να μετρήσω για Ασιατικό τρόμο το Παραβάν της κόλασης του Ryūnosuke Akutagawa, που είναι 40 σελίδες ιστορία; Μπα, ε; Ουσιαστικά μόνο αυτή η κατηγορία μου λείπει για να συμπληρώσω 49 στα 49 (έχω βρει τα δυο βιβλία τρόμου που θα διαβάσω στα αγγλικά).

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω ενημέρωση στο τόπικ ανά πέντε βιβλία που διαβάζω. Σχόλια έχω γράψει στα τόπικ των βιβλίων ή των συγγραφέων.

 

Α4. Πόπι Ζ. Μπράιτ - Χαμένες ψυχές
Α7. Σταμάτης Λαδικός - Camera Obscura
Β5. Ράμσεϊ Κάμπελ - Το πρόσωπο που πρέπει να πεθάνει

Γ6. Τζέρεμι Ρόμπερτ Τζόνσον - Ημερολόγιο αφανισμού

Η6. Τόμας Τέσιερ - Εκκρεμείς υποθέσεις

post-2246-0-77293300-1421880008_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Ζ3. Graphic Novel Τρόμου: Colder - Paul Tobin and Juan Ferreyra, Dark Horse Comics

Η6. Βιβλίο εξαντλημένο στην Ελλάδα: House of Leaves - Mark Z. Danielewski

Η4. Τρόμος μαζί με κωμωδία: Ημερολόγιο αφανισμού - Jeremy R. Johnson

Α5. Ρεαλιστικός Τρόμος: Αντικλείδι - Frederick R. Hamilton

Η7. Βιβλίο από την πλευρά του κακού: Γένεσις 1:26 - Lucas Marmaduke

 

post-2199-0-86720600-1422120730_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα! Θελω να το κανω κ εγω αυτο, να ρωτησω ομως κατι. Για 1ο βιβλιο συγγραφεα με περισσοτερα απο 10 βιβλια...μετραει το 1ο βιβλιο του αιματος του Μπαρκερ..??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι βεβαίως και μετράει αφου το 1 κυκλοφόρησε το 1984. Πολύ καλή επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα! Θελω να το κανω κ εγω αυτο, να ρωτησω ομως κατι. Για 1ο βιβλιο συγγραφεα με περισσοτερα απο 10 βιβλια...μετραει το 1ο βιβλιο του αιματος του Μπαρκερ..??

Ναι

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, ευχαριστω!! (Μήπως έχετε κάνα βιβλίο του 1988 κατα νου...? Εκτός του Καμπαλ)

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, ευχαριστω!! (Μήπως έχετε κάνα βιβλίο του 1988 κατα νου...? Εκτός του Καμπαλ)

Σιωπή των Αμνών, η Βασίλισσα των Καταραμένων, Νυχτερινή Πτήση (του King), Υφαντόκοσμος, Ο Καθρέφτης (του Masterton) και από αμετάφραστα τα Flesh του R. Laymon και Swan Song του MacCammon.

 

Εγώ πάντως για το 1983 έχω σίγουρα στη βιβλιοθήκη μου το Pet Cemetary

Link to comment
Share on other sites

Ο Υφαντοκοσμος δυστυχώς (δυστυχώς γιατί το έχω ήδη αρχίσει) βγηκε το 1987 :/ 
Μαλλον θα διαλεξω τη Σιωπή των Αμνών. Ευχαριστώ!
Αλλά κ εγώ τελικά θα το πάω όπως κ εσείς, διαβάζοντας κ ό,τι βγαίνει θα το σβήνω.
Μακάρι να μουν κ εγώ το 83, κ εγώ το Pet Sematary θα διάλεγα.!

Link to comment
Share on other sites

Α1. Βιβλίο συγγραφέα που δεν έχετε ξαναδιαβάσει:Ο ΛΟΦΟΣ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ ARTHUR MACHEN(DONE)

 

Δ1. Science Fiction συναντάει τον Τρόμο:ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΧΤΙΟΥ DEAN KOONTZ(DONE)

Edited by volyros
Link to comment
Share on other sites

Α1. Βιβλίο συγγραφέα που δεν έχετε ξαναδιαβάσει:Ο ΛΟΦΟΣ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ ARTHUR MACHEN(DONE)

 

Δ1. Science Fiction συναντάει τον Τρόμο:ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΧΤΙΟΥ DEAN KOONTZ(DONE)

 

Α2. Μεταφυσικός Τρόμος:ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΑ RICHARD MATHESON(DONE)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα βιβλίο από το 1982!

 

The Pluto Pact - Guy N. Smith

 

(σε pdf φυσικά)

 

Όσοι παιδεύεστε να βρείτε βιβλίο από το έτος γέννησής σας, ρίξτε μια ματιά εδώ. Έχει σχεδόν άπειρες επιλογές. Επίσης, μπορείτε να βρείτε και αρκετά πρώτα βιβλία πολλών συγγραφέων. Τώρα, το πόσο μπορούν να βρεθούν αυτά τα βιβλία στα ελληνικά ή ακόμη και σε έντυπη μορφή, αυτό είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Α1. Βιβλίο συγγραφέα που δεν έχετε ξαναδιαβάσει:Ο ΛΟΦΟΣ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ ARTHUR MACHEN(DONE)

 

Δ1. Science Fiction συναντάει τον Τρόμο:ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΧΤΙΟΥ DEAN KOONTZ(DONE)

 

Α2. Μεταφυσικός Τρόμος:ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΑ RICHARD MATHESON(DONE)

 

Δ6. Splatterpunk: ΜΙΣΤΕΡ ΤΟΡΣΟ ED LEE(DONE)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..