Jump to content

Συγγραφικοί Στόχοι 2015


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Δεν είχα πάρει χαμπάρι το τόπικ, αλλά είχα 3 προσωπικούς στόχους για το 2015, εκ των οποίων οι δύο είναι ταμάμ για εδώ να :)

1. Πτυχιακή

2. Μυθιστόρημα

 

Να τελειώσουν και τα δύο, αλλά εντελώς και να φύγουνε από τα χέρια μου. Ό,τι άλλο γραφτεί (έχουνε γραφτεί μέχρι στιγμής αν δεν κάνω τόσο λάθος 5 διηγήματα μέσα στη χρονιά) ευπρόσδεκτο, αλλά δε με νοιάζει και πολύ. Θέλω να φύγουνε οι δυο νταλκάδες μου, και η αλήθεια είναι ότι μέσα του Ιούλη και δεν τα πάω και τόσο καλά :(

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και μέσα, μόλις 8 έχουμε σήμερα!

Οπότε ψηλά το κεφάλι!

Link to comment
Share on other sites

να τελειωσω επιτελους αυτη τη γαμ....νη νουβελα, την "πολη" και να ξανακαταπιαστω με το μεγαλο μου στοιχημα το μυθιστορημα, "ενα ταξιδι", που παλευω απο το 2011......

Edited by georgezerv76
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

α) να διορθώσω το δεύτερο βιβλίο της εξαλογίας μου

 

-Είμαι στο τρίτο κεφάλαιο, αλλά θα μασήσω σίδερα να το τελειώσω πριν το Σεπτέμβρη.
 
β) να γράψω τουλάχιστον τέσσερα διηγήματα, εκ των οποίων τουλάχιστον τα δύο στα αγγλικά

 

-Ζερό, αλλά έχω κίνητρα για να το κάνω, εντός του καλοκαιριού επίσης
 
γ) να ολοκληρώσω ένα SFF-WriMo

 

-Το καλοκαιρινό μάλλον δεν το έχω, αλλά το χειμωνιάτικο θα το παλέψω με λύσσα
 
δ) να κάνω καμιά ακόμη διορθωσούλα (ίσως εκείνο το ψευδο-ελληνιστικό μου, που με απογοήτευσε η δεύτερη γραφή του)

 

-Ευσεβής ο πόθος, αλλά δεν τον αφήνω στην τύχη του
 
ε) να ολοκληρώσω εκείνη τη σειρά από συγγραφικές συμβουλές που κάθεται και κλωσσάει τ' αυγά της έναν ολόκληρο χρόνο

 

-Επίσης ευσεβής πόθος, αλλά μπορεί να το κρατήσω για πρότζεκτ διακοπών
 
στ) να ξαναζωντανέψω το μπλογκ μου

 

-Δούλεψε για τρεις μήνες, μετά κωλοκάτσαμε πάλι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω οποτε πω θα κατσω να γραψω... αρχιζω χαλαρα με καμια μπυριτσα και καταληγω με τα ρουμια να κουτουλαω στο λαπτοπ...οποτε μενει εκει στασιμο το γραψιμο.... τωρα ομως το πηρα ζεστα και κανω μαι τελευταια απελπιδα προσπαθεια να τελιωσω τη νουβελα, με χαλαρα ποτακια.... ισως αργοτερα μεσα στη νυχτα εχετε και το update με το φιναλε της ιστοριας! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δύο τρίτα του έτους φύγανε! Πως πάτε συνάδερφοι συγγραφείς; Πλησιάζετε τους στόχους σας ή όχι; Μήπως σας τσάκισε η ανηλεής ζέστη ή δε μασάτε και το καλοκαίρι σας είδε πολυγραφότατους;

 

Προσωπικά τελείωσα και τη συνέχεια των Σταυροφόρων ( 6ος στόχος ) ενώ εκτός προγράμματος έγραψα ένα μικρό διήγημα ( μόλις 9000 λέξεις ) και ξεκίνησα την Μπαλάντα των Βασιλέων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο χρόνος πάει σιγά σιγά προς το τέλος του, λιγότερο από ένας μήνας έμεινε και είναι και οι γιορτές που όσο να' ναι μειώνουν το χρόνο συγγραφής για τους πιο πολλούς. Πως τα πάτε με τους στόχους σας; Τους πετύχατε; Πλησιάζετε ή θα μείνουν πράγματα και για το 2016;

Link to comment
Share on other sites

Καλε είδα το τοπικ και άρχισα τα likes πριν να δω τις ημερομηνίες. Ελπίζω να μη σας ήρθαν αβέρτα ειδοποιήσεις για κάτι που γράψατε σχεδόν ενα χρονο πριν.

 

Εγω πάντως προλαβαίνω νομίζω μια ευχούλα: να ολοκληρώσω τις χοντροδιορθωσεις (εισαγωγικά και τόνους) στο βιβλίο που εγραψα για το sffwrimo και να το στείλω στη λογοτεχνική ομάδα του φαντάστicon πριν να αλλάξει ο χρόνος :-)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχεις σχεδόν ένα μήνα ακόμα.

 

Εγώ να πω ότι ολοκλήρωσα το πρόγραμμα του χρόνου και ξεκίνησα να γράψω και λίγα πραγματάκια από αυτά που είχα κατά νου για το 2016.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Will πρέπει να είσαι ο παραγωγικότερος συγγραφέας που γνωρίζω :p

Keep going :)

Link to comment
Share on other sites

Εσύ φίλε μου είσαι ο ταχύτερος! 

Εγώ δεν είμαι τόσο γρήγορος αλλά προσπαθώ να γράφω κάθε μέρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Να ολοκληρώσω μια ιστορία (φαντασίας/ρομαντική με στοιχεία περιπέτειας) που άφησα πριν λίγα χρόνια μιας και τώρα την γράφω ξανά. 

2. Να γράψω από την αρχή και να φτιάξω καλύτερα τον κόσμο μιας δυστοπικής και κάπως δραματικής ιστορίας μου που τελικά ούτε αυτή κατάφερα να την ολοκληρώσω. (Note: Και να αποφασίσω πόσο σεξ θα βάλω, γιατί είμαι λίγο των άκρων ή ολα ή τίποτα)

3. Να συνεχίσω να γράφω ποίηση στα αγγλικά και να προσπαθήσω να γράψω κάτι και στα ελληνικά, αν και μου είναι δυσκολο γιατί δεν μου ακούγεται ωραίo. 

4. Έλεγα να έγραφα και κανένα διηγηματάκι τρόμου ώστε να εξερευνήσω και αυτό το είδος, ή έστω επιστημονικής φαντασίας (με πλανήτες, εξωγηίνους και τα συναφή) ώστε να μπορέσω να δω τι ακριβώς με τραβάει να γράψω και τι όχι. 

5. Οι αυτοτελείς ιστορίες με έναν κοινό άξονα είναι πολύ θελκτικές και σκέφτομαι να σχεδιάζα μια τέτοια νουβέλλα, είτε σαν το prequel της δυστοπικής μου ιστορίας (βλέπε 2) είτε σαν ιστοριούλες sci-fi (βλέπε 3). 

 

Σίγουρα πάντως πρέπει να βρω χρόνο γιατί έχω και ένα πτυχίο να πάρω φέτος και αυτό μου τρώει ήδη πολύ  :stinker:


Και αυτά τα τοποθετώ στους στόχους του 2016, μιας και τώρα είδα ότι άργησα λίγο να γράψω στο θέμα  :secret:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προετοιμάσου για το 2016! Σε λίγο ούτως ή άλλως θα πιάσουμε τους στόχους και για αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα, είναι πολλά στο μυαλό μου. Οπωσδήποτε να τελειώσω τον Άνθρωπο Πυραμίδα, οπωσδήποτε να τελειώσω τον Κλέφτη των Σπαθιών (οι στόχοι αφορούν στο 2016 εννοείται!)

Πάντως έχω κάνει αρκετή δουλειά ως προς το ιστορικό, και το φάντασυ φαίνεται να παίρνει και αυτό το δρόμο του σιγά- σιγά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..