Jump to content

Ουίλιαμ Γκίμπσον (William Gibson)


Recommended Posts

Μηπως μπορει καποιος/α να μου πει πια βιβλια του William Gibson μπορω να βρω στα Ελληνικα περα του Neuromancer...?

Link to comment
Share on other sites

Κόμηε Μηδέν, Στον αστερισμό της Μόνα Λίζα (συνέχειες του Νευρομάντη) καθώς και μια συλλογή από μικρές ιστορίες με τίλτο Μνημονικός Τζόνι.

Link to comment
Share on other sites

Nomizo mporeis na breis kai to Minority report, mazi me kapoies alles istories. Basika de nomizo, sigouros eimai.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα Εικονικό Φως (Virtual Light) και Idoru, μέρη τριλογίας (άσχετη με την τριλογία του Νευρομάντη). Το τρίτο μέρος είναι το All tomorrow's parties που δεν έχει μεταφραστεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έψαξα να βρω αν υπάρχει κάποιο θέμα για το συγγραφέα αυτό και, πέρα από αυτό εδώ δε πέτυχα κάτι άλλο.

Έχοντας διαβάσει, πριν από χρόνια το πρώτο και το τρίτο βιβλίο της τριλογίας του Νευρομάντη (Νευρομάντης, στον αστερισμό της Μόνα Λίζα) είχα εντυπωσιαστεί πάρα πολύ από τα γραπτά του. Σε έναν σχεδόν δυστοπικό κόσμο, όπου τα ναρκωτικά και ο υπόκοσμος κυριαρχούν και την εξουσία ασκούν πολυεθνικές, ένας χάκερ αναλαμβάνει να "σπάσει" έναν υπερυπολογιστή. Τα όσα γίνονται στη συνέχεια είναι και πολλά και αρκετά μπερδεμένα, πάντως το τέλος της τριλογίας είναι εντυπωσιακότατο (αν και έχοντας προσπεράσει το δεύτερο βιβλίο πολλά πράγματα δε τα κατάλαβα από το βιβλίο).

Πόσοι από εσάς έχετε διαβάσει κάποιο από τα βιβλία του; Τι άποψη έχετε για το έργο του;

Link to comment
Share on other sites

Ο Gibson ειναι πραγματικα ενας πολυδιαστατος συγγραφεας που γενικα αρεσκοταν στο να γραφει μικρες μα πολυ πλουσιες σε σεναριο και περιεκτικοτητα ιστοριες. Ο κοσμος που ειχε πλασει πραγματικα ηταν το πρωτο (νομιζω) και ποιο χαρακτηριστικο παραδειγμα cyberpunk.

 

Παραθετω την βιβλιογραφια του για περισσοτερες πληροφοριες

 

Books

 

* Burning Chrome

* Neuromancer

* Count Zero

* Mona Lisa Overdrive

* The Difference Engine(with Bruce Sterling)

* Virtual Light

* Idoru

* All Tomorrow's Parties

* Pattern Recognition

 

Short stories and articles

 

* the stories collected in Burning Chrome

* The Gernsback Continuum and Red Star, Winter Orbit were also collected in Mirrorshades

* Rocket Radio in Rolling Stone

* Skinner's Room in Visionary San Francisco

* Doing Television in The Face / Darwin in Spin

* Academy Leader in Cyberspace : First Steps, also in Multimedia: From Wagner to Virtual Reality

* the foreword to Multimedia: From Wagner to Virtual Reality

* The Nazi Lawn Dwarf Murders a mystery lost short story!

* Hippie Hat Brain Parasite in SEMIOTEXT[E] SF

* Thirteen Views of a Cardboard City in New Worlds

* Disneyland with the Death Penalty in Wired

* The Horned Heart of Neurope in SF Eye

* the foreword to a new edition of City Come A-Walking by John Shirley

* the foreword to a new edition of Dhalgren by Samuel R. Delany

* the introduction to a new edition of The Artificial Kid by Bruce Sterling

* Idoru excerpt in Rolling Stone

* My Obsession essay about collecting wristwatches on eBay in Wired

* William Gibson on Steely Dan's Return article on their Two Against Nature CD.

* Metrophagy article in Whole Earth magazine Summer 2001

* My Own Private Tokyo article in Wired September 2001

* Blasted Dreams in Mr. Buk's Window in The National Post September 2001

* Dead Man Speaks article in Forbes ASAP

* William Gibson blog at williamgibsonbooks website.

* Up the Line speech at Director's Guild of America Digital Day.

* The Road to Oceania op-ed piece in The New York Times

 

Other Media

 

* Agrippa poem and artbook with Dennis Ashbaugh

* Aliens 3 script

* Visionary San Francisco literature/architecture exhibit

* cameo in Wild Palms

* Tomorrow Calling based on The Gernsback Continuum

* film version of Johnny Mnemonic

* film version of New Rose Hotel

* Kill Switch episode of The X-Files (with Tom Maddox)

* First Person Shooter episode of The X-Files (also co-written with Tom Maddox)

* film version of New Rose Hotel (screenplay by Christ Zois)

* film version of Neuromancer

* "Floating Away" track on (Not) Yellow Magic Orchestra's Technodon album

* "Dog Star Girl" track on Deborah Harry's Debravation album

* Memory Palace performance show (directed by Montxo Algora)

* No Maps for these Territories documentary

 

Adaptations of William Gibson's work

 

* Neuromancer computer game

* Neuromancer graphic novel

* Hinterlands in graphic format in Freeflight comic book

* Voyager Electronic Books of Nm/CZ/MLO and VL

* Audiobook of Neuromancer narrated by William Gibson

* Johnny Mnemonic computer game

* Burning Chrome adaptation for the stage

 

To Official site του Gibson: http://www.williamgibsonbooks.com/index.asp

(Περιεχει Link για το Blog του)

Edited by LordCeleborn
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεχομαι οτι ουσιαστικα δημιουργησε ενα νεο ειδος εφ και οτι ο τυπος ειναι-περα απο ιδιοφυης-πολυ ταλαντουχος,δεν μου αρεσει.Πχ το αριστουργημα του Νευρομαντης ειναι υπερβολικα μπερδεμενο και "μαυρο"(?) για τα γουστα μου.Ισως αν διαβασω και αλλα δικα του να αλλαξω γνωμη αλλα χλωμο.

Link to comment
Share on other sites

O Gibson είναι οραματιστής αλλά δυστυχώς ούτε και μένα με ελκύει η γραφή του. Ακριβώς για τους ίδιους λόγους που ανέφερε ο heiron.

Link to comment
Share on other sites

Kapote arxisa na diabasw to Neuromaths.Alla to biblio htan kapoiou filou pou eprepe na fugei,etsi tou to epestrepsa parolo pou den to diabasa olo.Meta phga to epsa3a sth kentrikh biblio8hkh 8essalonikhs kai fainetai oti kapoios to eixe danesitei kai den to eixe epistrepsei gia 5 xronia!!! (Fainetai oti tou arese polu :p )

Apo tote den 3anaepese sta xeria mou,an kai 8a h8ela na to 3anadiabasw.Oso prolaba na diabasw,mou fanhke arketa mperdemeno kai sumphknomeno.Alla tautoxrona endiaferon kai elkistiko...kati san narkwtiko...Enoiw8a men oti den mou ekane kala na to diabazw giati me sugxuze,alla apo thn allh h8ela sunexeia na to diabasw...

Den exei tuxei na diabasw allo ergo tou.Alla twra pou ton 8umh8hka 8a paw na dw sth biblio8hkh edw pera mhpws brw kati.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει μόνο τον "Νευρομάντη". Σε κάποια σημεία μου φάνηκε ότι έκανε λίγο "κοιλιά" αλλά προς το τέλος έχωνε απίστευτα :thumbsup: .

Προσωπικά το cyberpunk μου αρέσει αρκετά, αλλά περί ορέξεως...

Link to comment
Share on other sites

Μα και εμενα μου αρεσει το cyberpunk(κυβερνοαλητεια?).Μιλας με καποιον που αντι για το πραγματικο του ονομα...στο email του εχει βαλει ονοματεπωνυμο "johny mnemonic"!Απλα δεν τρελαινομαι πια και το γεγονος οτι ο Γκιμπσον ηταν πρωτοπορος δεν σημαινει οτι θα τον κατατασσω στις λατρειες μου.Ο Νευρομαντης μου εδωσε την εντυπωση πως και ο ιδιος ο Γκιμπσον ηταν μπερδεμενος οταν το εγραφε.Τι να πω...ισως ειναι καλυτερος στα-πιο απλα-διηγηματα παρα στα μυθιστορηματα.Κατι που θα ελεγα οτι ισχυει και για τον Ντικ.Οσο πιο μικρα τα βιβλια του,τοσο καλυτερα!(Και επισης οσο πιο διαφημισμενα τοσο χειροτερα-βλεπε το αντιστοιχο "κορυφαιο του εργο" "The man in the high castle")

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχετε δίκιο για τον τρόπο γραφής του, αλλά ο κύριος με έχει επηρεάσει τόσο πολύ που δυστυχώς γράφω περίπου με τον ίδιο τρόπο αν και προσπαθώ να βελτιωθώ. Γενικά η κυβερνοπάνκ λογοτεχνία είναι το αγαπημένο μου είδος της επιστημονικής φαντασίας. Αλλά όπως έχω ακούσει από έναν Έλληνα συγγραφέα ότι ο τρόπος γραφής αν είναι ιδιότροπος είναι και διαφορετικός από το συνηθισμένο τότε μπορεί να σε θυμάται περισσότερο ο αναγνώστης. Δηλαδή ο τρόπος γραφής είναι και η ταυτότητα σου ;-) Να σας πω, από πολλούς ακούω ότι αυτό το είδος λογοτεχνίας έχει πεθάνει. Πιστεύεται ότι στέκει αυτό;

Edited by twocows
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θεωρώ τον Gibson ως έναν καλλιτέχνη της γραφής που συνεχίζει με τον τρόπο του το ιδιότυπο στυλ του New Wave της δεκαετίας του 60 και των κυρίων εκπροσώπων του, Samuel Delany και Roger Zelazny (δεν είναι τυχαίο ότι αυτοί οι 2 ονομάζονται ως οι προπάτορες του cyberpunk).

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το New Wave νομίζω ότι κύριοι εκπρόσωποί του ήταν κυρίως ο Herbert και Heinlein και η μαζική ανταπόκριση που αποκτάει το έργο τους την δεκαετία του 60!

 

Για τον Samuel R. Delany ναι ίσως μπορεί να προηγείται του cyberpunk αλλά λόγω θεματολογίας όχι λόγω γραφής και έχει γράψει μια κριτική για το Neuromancer θα το ψάξω περισσότερο αυτό. Στο Babel-17 επιστήμονες προσπαθούν να ερμηνεύσουν μια καινούργια γλώσσα που κάλλιστα θα μπορούσε να αφορά υπολογιστές το συνδέει μάλιστα με προηγμένη τεχνολογία (μια πολύ μικρή περίληψη αν και δεν το θυμάμαι και πολύ καλά)!

 

Για το μέλλον του είδους, διαβάζω τώρα Alastair Reynolds και ο κόσμος του είναι καθάρα επηρεασμένος από το Cyberpunk και φαίνεται από την εξωτερική εμφάνιση των ανθρώπων ως και τις ιδιότητές τους, μοτίβα που ο Gibson έφερε στο προσκήνιο!

Link to comment
Share on other sites

Το Neuromancer το έχω αφήσει κάπου στη μέση. Δεν νομίζω ότι το γράψιμο αυτό με τραβάει. Ούτε σου δίνει να καταλάβεις το σκηνικό, ούτε λέει τίποτα για τους χαρακτήρες πέραν από ελάχιστα στοιχειώδη πράγματα, και γενικώς υπάρχει ένα απίστευτο μπλέξιμο. Οι ιδέες του, πάντως, είναι ενδιαφέρουσες, και θέλω κάποια στιγμή να το τελειώσω το βιβλίο, έτσι για να δω τι γίνεται.

 

Να σας πω, από πολλούς ακούω ότι αυτό το είδος λογοτεχνίας έχει πεθάνει. Πιστεύεται ότι στέκει αυτό;

 

Η αλήθεια είναι πως δε βγαίνουν, πια, και πολλά cyberpunk μυθιστορήματα. Τα μετράς στα δάχτυλα των δύο χεριών, ίσως και του ενός. Πάντως, υπάρχει ακόμα κόσμος που γράφει. Νομίζω τελευταία είχε γράψει ένα cyberpunk η Storm Constantite, αλλά τώρα δε θυμάμαι τον τίτλο.

 

Τώρα, το γιατί δεν τραβάει τόσο το cyberpunk δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς. Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο νου είναι ότι βασίζεται πολύ σε μοτίβα, επομένως γι'αυτό έχει παρατηθεί. Αλλά μετά σκέφτηκα ότι και το σαβούρα-fantasy πάλι σε μοτίβα βασίζεται (ξωτικά, νάνοι, μάγοι) και δεν έχει παρατηθεί. Άρα, είμαι σε απορία.

Link to comment
Share on other sites

΄Η μήπως επειδή αρχίζει να πλησιάζει αρκετά το παρόν; Και δεν είναι πια τόσο φανταστικό; Αν και εμένα αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που μ'αρέσει αυτό το είδος, επειδή έτσι μπορεί να κριτικάρω πιο άμεσα τη σημερινή κοινωνία. Τουλάχιστον υπήρξε το Matrix και πήρε κάπως για λίγο τα πάνω της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι τραβάει πολύ γιατί η τεχνολογία είναι πολύπλοκη να αναλυθεί λόγω της δυσκολίας διαχωρισμού μεταξύ της πραγματικότητας και της εικονικής πραγματικότητας. Στο 'Neuromancer' δεν καταλάβαινα πότε ο ήρωας ήταν συνδεδεμένος με το σύστημα και πότε όχι απ'ότι θυμάμαι. Φταίει που το είχα διαβάσει και στα αγγλικά όμως οπότε καλά να πάθω!

 

 

Δεν βρήκα τίποτα online για τον Delany αλλά βρήκα ένα βιβλίο με συνεντεύξεις του που εκεί μάλλον λέει για τον Gibson.

 

Silent Interviews: On Language, Race, Sex, Science Fiction, And Some Comics.

 

Επίσης ο Gibson είχε γράψει σε μια έκδοση του Dhalgren ένα introduction.

Edited by Canopus
Link to comment
Share on other sites

Από την κεντρική σελίδα της Storm Constantine, τα βιβλία της. Κάπου εδώ μέσα πρέπει να είναι κι αυτό το cyberpunk. Επίσης, έχει γράψει κι ένα βιβλίο σε συνεργασία με τον Moorcock: το Silverheart.

Link to comment
Share on other sites

Το Silverheart έπεσε τυχαία στα χέρια μου πρόπερσι και το ξεκοκάλισα! Μπορώ να πω ότι με ενμτυπωσίασε αρκετά!

Ο Gibson κατά τη γνώμη μου έχει με διαφορά το ΚΑΛΥΤΕΡΟ τρόπο γραφής που έχω δει ποτέ. Αν και η αισθητική του είναι ενετλώς 80's ειδικά στον Νευρομάντη (που με ξένέρωνε πού και πού) η πλοκή του ήταν αρκετά ικανοποιητική.

Μπορώ να πω ότι ο Νευρομάντης ήταν το μόνο βιβλίο που με έκανε ράκος αφού το διάβασα. Ελπίζω κάποια μέρα να μπορώ να γράψω σαν αυτόν...

Το cyberpunk δεν έχει πεθάνει! Αντιθέτως, συνεχίζει να υπάρχει αν και σε πιο περιορισμένο βαθμό, λαμβάνοντας υπόψη την επιρροή της κουλτούρας του Satr Wars! Το κακό είναι ότι ιστορίες σε cyberpunk δεν έχουν την ίδια ευκολία στη γραφή όσο καθαρή φαντασία ή επιστημονική φανατσία, καθώς το είδος βρίσκεται κάπου ανάμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα απαντήσω σε αρκετά posts δεν θα κάνω quotes.

 

Συμφωνώ για τον Ballard (αν και δεν τον ξεχωρίζω απο τους υπόλοιποθς εκφραστές του New Wave), όχι όμως και για τον Heinlein που κατά την γνώμη μου ανήκει ξεκάθαρα στην "παλιά" σχολή των Asimov, Clarke, Bradbury κ.ά. Απλά ίσως ο Heinlein κατάφερε κάπως να προσαρμόσει το γράψιμο του στις νέες τάσεις.

 

Ο Delany ήταν από τους πρώτους που χρησιμοποίησαν την ιδέα της επικοινωνίας ανθρώπων και υπολογιστών μέσω εμφυτευμάτων στο (κατά την γνώμη μου πανέμορφο και υποτιμημένο) μυθιστόρημά του Nova. O Peter Riviera του Gibson είναι ολοκάθαρα φόρος τιμής (αν και twisted) στον Ποντικό Προβέκι του Nova.

 

Τώρα, το αν το cyberpunk είναι νεκρό, είναι μια συζήτηση που έχει ξεκινήσει από την εποχή του Neuromancer καθώς δεν ήταν λίγοι αυτοί που υποστήριξαν ότι από την στιγμή που έγινε mainstream κίνημα έχασε μέρος της αυθεντικότητάς του.

 

Σίγουρα η overexposure που γνώρισε το είδος, όχι μόνο μέσω των βιβλίων αλλά και από τον κινηματογραφό, την τηλεόραση, τα κόμικς, τα video games, μπορεί να κούρασε κάπως το κοινό. Τα μοτίβα της fantasy παραμένουν γιατί ξωτικά και νάνοι μπορούν να υπάρχουν μόνο στο μυαλό μας. Τα μοτίβα του cyberpunk όμως ήταν εδώ, στη μορφή του κάθε χακερά που κυκλοφορούσε ανάμεσα μας φορώντας μαύρα δερμάτινα και γυαλιά καθρέπτες. Ακόμα περισσότερο, ο οποισδήποτε από εμάς μπορούσε να γίνει ένα τέτοιο μοτίβο αν είχε το μεράκι! Όταν λοιπόν κάτι γίνεται καθημερινό και χειροπιαστό αναγκαστικά περνάει σε δεύτερη μοίρα και ένα κομμάτι από την γοητεία του ξεφτίζει.

 

Για μένα τα πράγματα είναι πιο απλά. Το cyberpunk δεν έχει πεθάνει, απλά έχει μεταβληθεί. Δεν είναι αναγκαίο να το περιορίσουμε σε οτιδήποτε έχει σχέση με υπολογιστές, δίκτυα, matrix κλπ. Στην εποχή του Gibson, o hacker ήρωας ήταν ένας μοναχικός cowboy που ζούσε μόνο από αυτήν την ενασχόλησή του, τώρα πιά μπορεί άνετα να είναι οικογενειάρχης με κάποια σταθερή δουλειά. Όλα αυτά είναι στοιχεία ενός Postcyberpunk κινήματος. Στο δικό μου viewpoint, το cyberpunk αφορά περισσότερο την χρήση της εκάστοτε τεχνολογίας για underground σκοπούς αλλά και για την έκφραση μιας ξεχωριστής κουλτούρας και ενός πολιτισμού που σχετίζεται με την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα αλλάζουν λόγω του mainstreaming, αγαπητέ tantaun. Το cyberpunk είναι δύσκολο είδος, αλλά ποτέ κανένα είδος λογοτεχνίας δεν πεθαίνει, καθώς η ζήτηση κοινού για ποικιλία και για κάτι παλιότερο ή καινούριο οδηγεί σε νέες απαιτήσεις και ορίζοντες. Εντάξει, ο gibson δίνει μια τρομερή νέα αντιμετώπιση στην τεχνολογία σε σχέση με τις ως τώρα θέσεις του κάθε ενός, αλλά δεν μπορείς να αρνηθείς ότι έκανε κάτι ξεχωριστό!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ουίλιαμ Γκίμπσον (William Gibson)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..