Jump to content

Αλλόκοτες περιπτύξεις #2 - Διγέλαδος, Ιρμάντα, elgalla, Elli Sketo


Recommended Posts

Οι παίκτες είναι έτοιμοι για έναν νέο γύρο Αλλόκοτων Περιπτύξεων.

 

Τα κοράκια είναι στη θέση τους και κράζουν περιμένοντας να χυθεί αίμα. Οι 4 νέοι πλησιάζουν στον τόπο του εγκλήματος, περιμένοντας τον χρησμό του θεού των ονείρων. Εκείνος ψελλίζει δυσνόητες φράσεις, χωρίς κανέναν ειρμό ή νόημα κι εκείνοι, οι 4 νέοι με την ατσαλένια πυγμή και την ακλόνητη θέληση, προσπαθούν να συνδέσουν τις λέξεις μπας και βγάλουν κάποιο νόημα. Αλλά ο Μορφέας δίνει το μυστικό του αποσπασματικά -όπως στέλνει και τα όνειρα- περιμένοντας από εκείνους να αποκρυπτογραφήσουν το μήνυμά του...

 

post-3677-0-68725700-1422305678.jpg

 

Οι κατηγορίες σας θα είναι Πρόσωπο-Ζώο-Πράγμα (ναι, έψαξα πολύ για να τις σκεφτώ :p )

Ακολουθούν τα στοιχεία:

 

Πρόσωπο

1. Μια γιαγιούλα με αλτσχάιμερ

2. Ένας επαγγελματίας ζογκλέρ με ανθρώπινα κρανία

3. Ένας τυφλός βιβλιοπώλης

 

Ζώο

1. Γαϊδουράκι

2. Ρομπότ

3. Βρικόλακας

 

Πράγμα

1. Μια χρονομηχανή

2. Ένα φαινομενικά άδειο σεντούκι

3. Ένα φιαλίδιο με δάκρυα του ήλιου

 

 

Στόχος σας τώρα είναι να γράψετε ένα διήγημα που να περιλαμβάνει ένα στοιχείο από κάθε κατηγορία.

Τα στοιχεία αυτά πρέπει να έχουν σχετικά σημαντική θέση μες στην ιστορία (να μην είναι π.χ. ένα γαϊδουράκι που χαζεύει η αμνησιακή γιαγιούλα μας από το παράθυρο, λίγο πριν το ξεχάσει), αλλά το πώς ακριβώς θα χρησιμοποιηθούν άπτεται της δικής σας φαντασίας. Επιπλέον τα στοιχεία μπορούν να συνδυαστούν με οποιονδήποτε τρόπο (π.χ. ένας τυφλός βιβλιοπώλης που είναι και βρικόλακας (2 σε 1) ή ένα ρομπότ που υπενθυμίζει στη γιαγιούλα μας ό,τι ξεχνάει), απλώς "πρέπει" το διήγημά σας να περιέχει ένα στοιχείο (τουλάχιστον) από κάθε κατηγορία (πρόσωπο-ζώο-πράγμα)

 

Ελπίζω να μην είναι ιδιαίτερα περιοριστικά τα στοιχεία - προσπάθησα να είναι αρκετά απλά (οκέι, με εξαίρεση τα δάκρυα του ήλιου που δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι :p).

Περιμένω πρωτότυπες ιστορίες, ε;

 

Λέξεις: έως 3,750 λέξεις (για παραπάνω θα το δούμε όσο πλησιάζει ο καιρός)

Προθεσμία συγγραφής: 3 Φλεβάρη (μπόνους μια μέρα από εμένα)

 

Για ό,τι απορίες, εδώ θα είμαστε.

Καλή σας έμπνευση! :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

κακά λόγια επιτρέπονται;

α και μου θυμίζει εκείνο που παίζαμε μικροί, όνομα ζώο πράγμα επάγγελμα.....σε ιδέες μπαίνω....

Edited by Ιρμάντα
Link to comment
Share on other sites

Καλά μη σου πω ότι το κείμενο στην αρχή ήταν μέρος της δοκιμασίας, ωραίο κειμενάκι.

Τα στοιχεία που έδωσες στα παιδιά είναι όντως αλλόκοτα αλλά οι βρικόλακες εμπίπτουν στα ζώα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά μη σου πω ότι το κείμενο στην αρχή ήταν μέρος της δοκιμασίας, ωραίο κειμενάκι.

Τα στοιχεία που έδωσες στα παιδιά είναι όντως αλλόκοτα αλλά οι βρικόλακες εμπίπτουν στα ζώα;

να το ξέραμε μικροί να το γράφαμε στο προαναφερθέν παιχνιδάκι, που είχαμε κολλήσει στα βόδια, τα βουβάλια και στους βύσωνες...

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κακά λόγια επιτρέπονται;

Θα πω ναι :)

 

Τα στοιχεία που έδωσες στα παιδιά είναι όντως αλλόκοτα αλλά οι βρικόλακες εμπίπτουν στα ζώα;

Όχι, ήθελα στην ουσία να πω πλάσμα, αλλά με τον όρο ζώο ακούγεται καλύτερα η γνωστή τριάδα Πρόσωπο-ζώο-πράγμα. Άλλωστε ούτε το ρομπότ εμπίπτει στα ζώα... :p

 

εντιτ: τυπογραφικό

Edited by Morfeas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη ξέχασες τους βόες!

 

Παραδόξως τα δάκρυα του ήλιου μου ήρθαν αμέσως τι μπορεί να είναι Μορφέα, ίσως επειδή έχω ένα μυθιστόρημα με τίτλο το Δάκρυ του Ουρανού.

Edited by WILLIAM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μπανάλ και οι βόες. Αλλιώς κάνει βουρδούλακες, μπαρδόν βαμπίρ....Ε ρε γλέντια!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πολλά ρισπέκτ για την εισαγωγή, λάτρεψα. Κατά δεύτερον, με το που διάβασα τις κατηγορίες μου ήρθε μια ιδέα, αλλά είναι τόσο ευκολάκι για μένα που ίσως τη γράψω κάποια στιγμή εκτός παιχνιδιού. Είναι παιχνίδι που προσφέρεται για challenge και θα είναι λίγο κλεψιά και τεμπελιά εκ μέρους μου να πάω μ' αυτήν την ιστορία. Βέβαια όση ώρα έγραφα τις προηγούμενες τρεις προτάσεις μου ήρθε ένα θεϊκό twist για την εν λόγω ιστορία, οπότε θα δούμε. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ξεκινήσει να γράφω, αλλά έχω στο μυαλό μου το μεγαλύτερο μέρος της ιστορίας -ουσιαστικά μου λείπει το τέλος- και τους χαρακτήρες. Τελικά δεν πάω με το ευκολάκι μου (το οποίο θα γράψω εκτός παιχνιδιού κάποια στιγμή και ήταν το τρίπτυχο τυφλός βιβλιοπώλης-βρικόλακας-δάκρυα του ήλιου), αλλά με ένα άλλο, πιο δύσκολο και παλαβό. Σκέφτομαι να προσπαθήσω για κάτι ανάλαφρο και διασκεδαστικό αυτή τη φορά, πάντως :D 

Link to comment
Share on other sites

Όταν είδα τις επιλογές και εγώ αυτό το τρίπτυχο σκέφθηκα, αναρωτιέμαι αν σκεφτόμαστε κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται, ο βρικόλακάς σου είναι dark και brooding και θέλει να πεθάνει; Αν ναι, τότε αυτή ήταν η πρώτη μου ιδέα. Μετά σκέφτηκα κάτι ακόμη καλύτερο με το ίδιο τρίπτυχο, όμως. Αλλά θα το γράψω μετά το παιχνίδι. Για το παιχνίδι θα γράψω κάτι τελείως διαφορετικό. Pure & light-hearted sword and sorcery stuff. Ναι, με ρομπότ. :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρομπότ σε φαντασίας; Χμμ είμαι περίεργος να δω το αποτέλεσμα.

Όχι η ιδέα μου είναι το αντίθετο ακριβώς, Άλλο θα κάνουν τα δάκρυα!

Link to comment
Share on other sites

Teaser. 

 

 

 

«Όσον αφορά τις πηγές σου» συνέχισε απτόητο το ρομπότ, αγνοώντας το απελπισμένο ύφος του Ελίας, « οφείλεις να παραδεχτείς πως δεν είναι  ιδιαίτερα αξιόπιστες».

«Δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστες;» εξερράγη ο Ελίας. «Η Βάβω Νάστια είναι μια από τις καλύτερες μάγισσες της γενιάς της!»

«Ζει σε ένα σπίτι με πόδια χήνας».

«Εντάξει, ναι, τα έχει λίγο χαμένα λόγω ηλικίας, αλλά αυτό δεν την κάνει αναξιόπιστη!» διαμαρτυρήθηκε, πιέζοντας το δείκτη του στο στήθος του Βάλντεμαρ.

«Πιστεύει ότι είσαι αληθινός προφήτης».

Ο Ελίας συνειδητοποίησε, ξαφνικά, ότι είχε ξεμείνει από επιχειρήματα. 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έτσι σας θέλω :p

Οι υπόλοιποι πώς πάτε;

Περιμένω ζουμερά teasers ή trailers κι από τους υπόλοιπους, είτε σε κείμενο (εντός ή εκτός διήγηματος) είτε σε εικόνες είτε σε μουσικό κομμάτι είτε σε ό,τι άλλο σας έρθει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω σκεφτεί την ιστορία, αλλά ακόμα είμαι προβληματισμένος για την εκτέλεση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Elgalla δεν είναι τόσο περίεργο να έχει πόδια από πάπια η καλύβα, έχεις υπόψιν σου την καλύβα από κοτοπόδαρα του Ρωσσικού παραμυθιού υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, από την καλύβα της Μπάμπα Γιάγκα είναι εμπνευσμένο. Η οποία, φυσικά, είναι μία και μοναδική, δεν έχει κάθε μάγισσα στο ρωσσικό folklore τέτοια καλύβα. Οπότε my guess is ότι θα ήταν πράγματι κάτι τρομερά περίεργο. 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το ομολογώ, παίζει να μη φτάσουν οι λέξεις. Ψήνεται κανείς για αύξηση ή να κόψω; 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το ομολογώ, παίζει να μη φτάσουν οι λέξεις. Ψήνεται κανείς για αύξηση ή να κόψω; 

Πόσες περίπου υπολογίζεις να χρειαστούν; (για πάνω από 4,000 λέξεις, θα χρειαστείτε γερό παζάρι :p)

Περιμένω και τη γνώμη των υπολοίπων, σαφώς.

Πέρα από τον Διγάλαδο που παλεύει με την εκτέλεση, οι υπόλοιποι προχωράτε;

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..