Jump to content

Babylon 5: Ελάτε στον καναπέ μας!


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Infection: Πολύ μέτρια τα πράγματα. Ενδιαφέρουσα η αρχή με τα ευρήματα, αλλά αυτό το σκηνικό, να σε σκονίζει/φτύνει/δαγκώνει ένα πλάσμα και να μετατρέπεσαι σε ον με εξωσκελετό και φολίδες και να γίνεσαι και λίγο ενεργειακή καταβόθρα και στο τέλος να σε πείθουν με μερικά επιχειρήματα ή και με λίγο κυνηγητό και σε κλάσματα δευτερολέπτου να ξαναγίνεσαι πίσω ο ανθρώπινος εαυτός σου το έχουμε ξαναδεί από το TOS και το ΤΝG μέχρι το διάστημα 1999.

Αλλά φαίνεται ότι όλες οι "διαστημικές" σειρές πρέπει να έχουν ένα σχετικό επεισόδιο.

Όσο για τις κακές ερμηνείες, παρόλο που συνήθως δεν δίνω πολλή σημασία, μάλλον έχεις δίκιο, Ντίνο. Έσπαγα το κεφάλι μου να βρω τι μου έφταιγε σε διάφορες σκηνές και φαινόταν τόσο "χαλαρές" και ψεύτικες. Πάντως, βλέπω ότι το Babylon προς το παρόν δεν λειτουργεί όπως το Τρεκ που σε κάθε επεισόδιο οι πρωταγωνιστές έβγαιναν έστω και για λίγα δευτερόλεπτα. Σήμερα έπαιζε μόνο το μισό καστ.

Άντε, πάμε παρακάτω κατά Σάββατο μεριά.

Link to comment
Share on other sites

The Parliament of Dreams:

ΟΚ. Διάφορα πράγματα προχωρούν σιγά-σιγά στο φόντο για τα άτομα, τις οικογένειές τους, απόψεις τους και την προηγούμενη ζωή τους.

Εξακολουθούν να μου φαίνονται πολύ γελοίες καρικατούρες όλοι οι εξωγήινοι εκτός από τους Μινμπάρι.

Μου άρεσε η σκηνή στο τέλος με όλους τους εκπροσώπους των γήινων θρησκειών. Πώς φαίνεται ότι η ιστορία ήταν γραμμένη σε πιο πιο ανεκτικές ιδεολογικά εποχές. (Βαθύς αναστεναγμός).

 

Δεν προβλέπω να υπάρχει χρόνος να δούμε επεισόδιο τις επόμενες μέρες, οπότε εμείς πάμε για Τετάρτη.

Link to comment
Share on other sites

The Parliament of Dreams:

Δεν προβλέπω να υπάρχει χρόνος να δούμε επεισόδιο τις επόμενες μέρες, οπότε εμείς πάμε για Τετάρτη.

 

Σεναριακά υπήρξε μια καλυτέρευση, όσον αφορά το ρομάντζο του Σινκλέρ, και η guest Τζούλια Νίξον έπαιξε άρτια τον ρόλο της. Έχουμε και νέο μόνιμο τον ηθοποιό Μπιλ Μάμι (τον βοηθό της Ντελέν) που ήταν κάποτε ένα αγοράκι Lost in Space. Οι θρησκίες της Γης στο φινάλε ήταν το μήνυμα του επεισοδίου με βαριοπούλα, και όπως θα έλεγε κάποιος γκρινιάρης, πότε πρόλαβε να τους μαζέψει και να τους φέρει όλους στο Babylon 5;  -  Σας ακολουθώ με το επόμενο την Τετάρτη λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, όντως η σειρά δε πρέπει να ξεκινήσει με το "In the beggining". H τηλεταινία αυτή χρονικά κολάει ανάμεσα σε 2η και 3η σαιζόν.

 

Από 'κει και πέρα:

 

Επεισόδιο 1.1: Midnight on the firing line

 

Εμμμ, ναι. ΟΚ. Επιθετικά στην ίντριγκα με τη μία, έτσι; Βλέπω να έχει πολύ ψωμί η ιστορία. Ομολογώ δεν περίμενα τόσο απροκάλυπτη την εχθρότητα με το καλημέρα.

Αλλά, ρε παιδιά, γιατί κυκλοφορεί ο Κενταυριανός σαν ξεπεσμένος σωματοφύλακας; Μου φάνηκε πολύ γελοίος στις αρχικές σκηνές και δεν το δικαιολογεί η σοβαρότητα του ρόλου του. 

 

Αγαπημένο επεισόδιο, μπαμπ μπουμ με τη μία. Νέο έτος, εκλογές στη Γη, νέος πρόεδρος ο Σαντιάγκο και οι Ναρν ξεκινούν τις επεκτατικές κινήσεις ενάντια στους Centauri.

Aν εκτός από το ότι ο Μολάρι σου φάνηκε ξεπεσμένος και ψιλογελοίος, ταυτόχρονα ο G'Kar σου φάνηκε σατανικός και κάθαρμα, τότε το επεισόδιο κατάφερε να πετύχει αυτό που ήθελε.  :8): Οι ρόλοι τους εξελίσσονται κατά τη διάρκεια της σειράς και εκπλήσσουν ευχάριστα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αχ, η πρώτη σεζόν του Β5 είναι, δυστυχώς, η απαραίτητη προϋπόθεση για να περάσεις στις επόμενες.

 

Πάντως, σε ό,τι αφορά τους Μολάρι και Τζ'καρ, μου έχει κάνει απίστευτη εντύπωση το πώς

 

 

δύο χαρακτήρες που, σε πάρα πολλά επεισόδια αγγίζουν, αν δεν ξεπερνούν, τα όρια του comic relief, είναι υπεύθυνοι για τους θανάτους και τη δυστυχία εκατομμυρίων.

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεχάσει να γράψω κριτικές, οπότε:

 

1x04 Infection

Ούτε που θυμόμουν ότι υπήρχε αυτό το επεισόδιο, αδιάφορο monster of the week με μερικές έξυπνες νότες, αλλά ασήμαντο στο ευρύτερο πλαίσιο της σειράς (μάλλον)

 

1x05 The Parliament of Dreams

Πέρα από το εξαιρετικό τέλος (που μάλλον γράφτηκε για PC λόγους) έχει μία ενδιαφέρουσα βασική πλοκή με τον G'Kar και μας δίνει ένα σημαντικό πρώτο hint για αυτό που είδαμε στο τέλος του In the Beginning και ξεκινάει ένα μεγαλύτερο αρκ που δεν τελεσφόρησε ακριβώς λόγω της αλλαγής πρωταγωνιστή στο τέλος του πρώτου κύκλου.

 

Ραντεβού την Τετάρτη με το επόμενο

Link to comment
Share on other sites

To Mind War μπορώ να πω ήταν καλό. Εύχομαι να πήρες αρκετές πληροφορίες για το τι τρέχει με τους τηλεπαθητικούς Βάσω. Μου άρεσε και ο Τζικάρ σ'αυτό, καθώς και ο παραλληλισμός με το μερμήγκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sorry, Nτίνο μου. Μας πρόλαβε η σκληρή πραγματικότητα αυτές τις μέρες. Είχα τόση δουλειά χτες το απόγευμα που δεν προλάβαμε να δούμε τίποτα.

Φιλοξενούμε αυτές τις μέρες στο σχολείο τα παιδιά από ένα πρόγραμμα ανταλλαγής με ένα σχολείο της Κωνσταντινούπολης και είμαι συνέχεια στο τρέξιμο. Έτσι όπως εξελίσσονται τα πράγματα, μάλλον δεν προλαβαίνω να δω τίποτα τις επόμενες μέρες. Θα επανέλθω μόλις δω το Mind War.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τα σπόιλερ Βάσω και Ντίνο, παρόλα αυτά τα βάζω επειδή ξαναβλέπω τη σειρά και θέλω να κρατάω σημειώσεις και εγώ για τις εντυπώσεις μου

 

Δυνατό επεισόδιο, ελαφρώς monster of the week, αλλά μας δίνει το υπόβαθρο του τι γίνεται στη Γη και μας χτίζει μερικές πολύ ενδιαφέρουσες υποπλοκές (που αν θυμάμαι καλά

ποτέ δεν προχώρησαν πολύ στη σειρά

)

 

Και επειδή το Babylon 5 είναι show don't tell σειρά και η πρώτη σαιζόν δίνει μικρές μπουκιές για τα όσα θα γίνουν στις επόμενες σαιζόν, στο mindwar βλέπουμε για πρώτη φορά

Τις Σκιές

 

Link to comment
Share on other sites

To Mind War μπορώ να πω ήταν καλό. Εύχομαι να πήρες αρκετές πληροφορίες για το τι τρέχει με τους τηλεπαθητικούς Βάσω. Μου άρεσε και ο Τζικάρ σ'αυτό, καθώς και ο παραλληλισμός με το μερμήγκι.

 

"Let me pass on to you the one thing I've learned about this place: No one here is exactly what he appears. Not Mollari, not Delenn, not Sinclair .. and not me." G'KarMind War

Μεγάλη ατάκα του αείμνηστου Κατσούλα, τονίζει ακριβώς το ύφος που ήθελε ο Στραζίνσκι να δώσει στο πρώτο season.

Link to comment
Share on other sites

Άντε, επιτέλους: Mind War.

Καλό ήταν και εξηγεί και κάποια πράγματα, όπως ήδη αναφέρατε παραπάνω. Ώστε λοιπόν υπάρχει και ακαδημία και επίπεδα τηλεπαθητικών. Interesting.

 

Αυτή τη φορά θα καταφέρουμε να δούμε το επόμενο μέχρι την Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

The War Prayer: Πολύ επίκαιρο -περισσότερο από κάθε άλλη φορά, δυστυχώς.

Λίγο τραβηγμένο, ωστόσο, στο ότι δεν θα έπρεπε να είναι ο κυβερνήτης αυτός που εμπλέκεται τόσο βαθιά στο άντρο των εξτρεμιστών. Θα ήταν πολύ πιο αληθοφανές αν ήταν κάποιος άλλος, χαμηλότερα στην ιεραρχία.

Και τα σχόλια της κακιάς: Γιατί δεν βάζουν την τηλεπαθητική τους να κάνει καμιά έρευνα; Μόνο όταν τους βολεύει θυμούνται ότι την έχουν; :)

Link to comment
Share on other sites

The War Prayer: Πολύ επίκαιρο -περισσότερο από κάθε άλλη φορά, δυστυχώς.

 

Γίνεται θέμα, όπως και στο Σταρ Τρεκ, για να δοθεί ένα μήνυμα στα ανθρώπινα πράγματα. "Δυστυχώς" όπως λες Βάσω. Πόσο ρεαλιστική όμως μπορεί να είναι μια τέτοια φυλετική αλαζονεία όταν υπάρχει τόσο τεράστιο σκέλος διαφορετικότητας και αριθμού από φυλές και ράτσες στο σύμπαν; Τι έχουν σαν σκοπό στην τελική; Να καταφέρουν να εξαφανίσουν όλους τους εξωγήινους; Ή να τους αγνοούν εσαεί;

Link to comment
Share on other sites

Sorry, ξεχάστηκα και δεν έγραψα.

 

Έχουμε δει:

And the Sky Full of Stars: Είχα μια αίσθηση ότι κινιόμαστε σε τροχιά παράλληλη κατα κάποιον τρόπο με του προηγούμενου επεισοδίου, με κάποιους που εμπλέκονται και πάλι με το θέμα του πολέμου και των εξωγήινων. Επίσης είχαμε και κάτι αντίστοιχο με την εικονική ή το holodeck - πράγματα όντως καινούργια για την εποχή εκείνη. Δεν ήταν κακό συνολικά και ανοίγει πόρτες για διάφορα σενάρια του τι παίζεται στη Γη. Αν καταλάβαινα και τη σημασία του τίτλου, πέρα από την αναφορά στο 2001, καλά θα ήταν. :)

 

Deathwalker: Καλό. Καλή επίσης και η δεύτερη παράλληλη πλοκή με τον Βόρλον και τις περίεργες διαπραγματεύσεις.

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα να καθάριζε η Να'τοθ και όχι οι Βόρλον τελικά, αλλά αν προβλέπουμε όλες τις κινήσεις, τι θα απομένει και για τους σεναριογράφους;

 

(Πρέπει πάντως να ομολογήσω ότι είμαστε επηρεασμένοι -και μάλλον δεν θα ξεκόψουμε ποτέ- από τον κόσμο του Τρεκ. Περιμένουμε άλλους εξωγήινους, και μάλλον κάπως πιο ευγενή κίνητρα και καμιά φορά ξαφνιαζόμαστε. Όχι πάντα δυσάρεστα, αλλά ξαφνιαζόμαστε ωστόσο.

 

 

Περιμένουμε ΟΚ για επόμενο για να μην αποσυντονιστούμε.

Link to comment
Share on other sites

 

Περιμένουμε ΟΚ για επόμενο για να μην αποσυντονιστούμε.

 

Να και μια φορά που έμεινα εγώ πίσω κατά ένα επεισόδιο. Είδα κι εγώ το Deathwalker, το οποίο δεν ήταν τόσο άσχημο. Δώστε τώρα γραμμή για το πότε του επόμενου και θα ακολουθήσω. Την Κυριακή μήπως;

 

(Δεν ξέρω τι είναι, τα σενάρια, οι ερμηνίες, η σκηνοθεσία, αλλά το Babylon 5 δείχνει σαν μια πετυχημένη ερασιτεχνική προσπάθεια, συγκρητικά με το επαγγελματικό Σταρ Τρεκ.)

Link to comment
Share on other sites

Believers

 

Τρεκικό θέμα, μη Τρεκικό φινάλε. Υπήρχε και μια β-ιστορία με την Ιβάνοβα, τόσο αδιάφορη, που ήδη δεν θυμάμαι περί τίνος επρόκειτο. Η α-ιστορία με κέρδισε, είχε ενδιαφέρον η αντιμετώπιση από όλους τους πρεσβευτές, και το επεισόδιο με είχε μέχρι την απόφαση του Σινκλέρ - που με βρήκε σύμφωνο. Το φινάλε θα ήταν γροθιά αν δεν το χαλνούσαν οι ερμηνείες που λόγω βιασύνης έχασαν σε αξιοπιστία. Η πιο σημαντική στιγμή, που το υγειές παιδί συναντά τους γονείς του, ξαφνικά έγινε ερασιτεχνική παράσταση.

Link to comment
Share on other sites

Believers

 

Θα συμφωνήσω με τα περισσότερα από τα παραπάνω, Ντίνο. Τώρα που σταμάτησα να το σκέφτομαι και να :crybaby:

Δεν θέλω να μιλήσω (πάλι) για τις θρησκείες. Θα πω πράγματα πολύ ακατάλληλα για τους πιστούς. :death:

 

Το επόμενο την Τετάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Believers

 

Θα συμφωνήσω με τα περισσότερα από τα παραπάνω, Ντίνο. Τώρα που σταμάτησα να το σκέφτομαι και να :crybaby:

Δεν θέλω να μιλήσω (πάλι) για τις θρησκείες. Θα πω πράγματα πολύ ακατάλληλα για τους πιστούς. :death:

 

Το επόμενο την Τετάρτη.

Έχω μείνει πίσω, πάντως οι θρησκείες είναι πολύ σημαντικό θέμα στο B5

Link to comment
Share on other sites

Survivor

 

Επεισόδο με πολλή δράση, ένα κάποιο μήνυμα και με ιστορίες στο παρελθόν ενός από τους βασικούς πρωταγωνιστές. Κλασικό και προβλέψιμο σχετικά, προφανώς και με την ανατροπή προβλέψιμη αφού έχουμε να κάνουμε με βασικό χαρακτήρα. Από την άλλη, κάθε που βλέπω τέτοιες φάσεις, αναρωτιέμαι πού είναι η τηλεπαθητική τους και γιατί δεν την αξιοποιούν. (Το έχω ξαναπει... γίνομαι κακιά, το ξέρω)

 

Θα δούμε άλλο ένα αύριο ή μεθαύριο.

Link to comment
Share on other sites

Survivor

 

 

Μέχρι στιγμής ο κύριος Γκαριμπάλντι δεν με έχει πολυκερδίσει σαν χαρακτήρας. Έχει τις πιο κλισέ και ξύλινες ατάκες της σειράς. Το κύλισμα του στο ποτό ήταν μια δυνατή στιγμή, κρίμα που δεν υπήρχε χρόνος να αναπτυχθεί λίγο πιο ρεαλιστικά. Χρειαζόταν να βγει πιο τραγικός. (Νομίζω το Τρεκ θα ήταν πολύ politically correct για να επιτρέψει σε κεντρικό χαρακτήρα να δείξει τέτοια αδυναμία και να βγει αλκοολικός.)

Link to comment
Share on other sites

 

Survivor

 

 

Μέχρι στιγμής ο κύριος Γκαριμπάλντι δεν με έχει πολυκερδίσει σαν χαρακτήρας. Έχει τις πιο κλισέ και ξύλινες ατάκες της σειράς. Το κύλισμα του στο ποτό ήταν μια δυνατή στιγμή, κρίμα που δεν υπήρχε χρόνος να αναπτυχθεί λίγο πιο ρεαλιστικά. Χρειαζόταν να βγει πιο τραγικός. (Νομίζω το Τρεκ θα ήταν πολύ politically correct για να επιτρέψει σε κεντρικό χαρακτήρα να δείξει τέτοια αδυναμία και να βγει αλκοολικός.)

 

Αυτό ήταν το πρώτο επεισόδιο που είχα δει τότε που η σειρά έπαιζε στο Star. Επίσης δεν έχω ιδέα πόσα επεισόδια πίσω έχω μείνει, πάω σε λίγο να δω ένα πάντως

Link to comment
Share on other sites

By all means necessary:

Εντάξει, απεργίες στο διάστημα, εργατικά συνδικάτα, επιστράτευση των απεργών. Μάστα. Αυτά δεν συμβαίνανε στο ιδανικό σύμπαν του Τρεκ.

Δεν ξέρω τι να πω. Από τη μια ήταν έξυπνο, από την άλλη το έβλεπα και αναστέναζα. Το μνημόνιο στον Babulon-5.

Η παράλληλη ιστορία με το λουλούδι μού φαινόταν μάλλον αστεία, όπως αστείο μού φαίνεται κάθε φορά που μαλώνουν ο Νάρνιος με τον Κενταυριανό. Αλλά αν κρίνω από ένα spoilerάκι που έχω δει παραπάνω, κάποια στιγμή το αστείο θα του βγει ξινό του ενός.

 

Θα δούμε το επόμενο μάλλον το βράδυ της Δευτέρας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

By all means necessary:

Εντάξει, απεργίες στο διάστημα, εργατικά συνδικάτα, επιστράτευση των απεργών. Μάστα. Αυτά δεν συμβαίνανε στο ιδανικό σύμπαν του Τρεκ.

Δεν ξέρω τι να πω. Από τη μια ήταν έξυπνο, από την άλλη το έβλεπα και αναστέναζα. Το μνημόνιο στον Babulon-5.

Η παράλληλη ιστορία με το λουλούδι μού φαινόταν μάλλον αστεία, όπως αστείο μού φαίνεται κάθε φορά που μαλώνουν ο Νάρνιος με τον Κενταυριανό. Αλλά αν κρίνω από ένα spoilerάκι που έχω δει παραπάνω, κάποια στιγμή το αστείο θα του βγει ξινό του ενός.

 

Θα δούμε το επόμενο μάλλον το βράδυ της Δευτέρας.

 

Και η αγωνία κορυφώνεται. Δηλαδή, πότε ακριβώς θα ζεσταθεί-αποδεχτεί το Babylon 5 η Βάσω; Θα είναι στο επόμενο επεισόδιο; :atongue2:

 

Αυτό εδώ ίσως να ήταν το μόνο επεισόδιο που θα γούσταρε ο κ. Αλμπανόπουλος.

Link to comment
Share on other sites

Signs and Portents

 

Και η αγωνία κορυφώνεται. Δηλαδή, πότε ακριβώς θα ζεσταθεί-αποδεχτεί το Babylon 5 η Βάσω; Θα είναι στο επόμενο επεισόδιο; :atongue2:

 

 

 

Ε, αυτό μάλιστα. Ναι, τώρα άρχισαν ξαφνικά να γίνονται ενδιαφέροντα τα πράγματα. Ως και πολύ ενδιαφέροντα θα έλεγα.

Όλοι ανακατεύτηκαν μεμιάς, και οι Σκιές άρχισαν να πέφτουν.

Χμμμ... είναι και το επεισόδιο που δίνει όλο τον τίτλο στη σεζόν. Και μάθαμε και ενδιαφέροντα πράγματα για την επιλογή του Σινκλαίρ ως κυβερνήτη του σταθμού.

Να ομολογήσω επίσης πως παρότι μισώ τα spoilers, νομίζω ότι κάναμε καλά που είδαμε την ταινία που μας πρότεινες για αρχή, Ντίνο. Διαφορετικά σε αρκετές περιπτώσεις δεν θα καταλαβαίναμε τίποτα.

 

Πάμε για επόμενο Τετάρτη ή Πέμπτη.

 


 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..