Jump to content

FFL #12 (Γιώργος77 vs Natasha vs John82 vs Nienor vs Eugenia Rose vs Διγέλαδος vs Elli Sketo vs Morfeas vs Ιρμάντα vs Nihilio vs dagoncult)


elgalla
 Share

  

21 members have voted

  1. 1. Τα διηγήματα που μου άρεσαν περισσότερο είναι (4 ψήφοι):

    • Η τελευταία βάρδια - Γιώργος77
      5
    • Το φτυάρι - Natasha
      12
    • Γεννημένος από αέρα - John82
      2
    • Για τον βασιλιά - Nienor
      12
    • Κάποιες φορές έρχονται - Eugenia Rose
      6
    • Νυχτερινές Βάρδιες - Διγέλαδος
      7
    • Το συρτάρι - Elli Sketo
      2
    • Το μυστικό του μπάρμπα-Γιώργη - Morfeas
      12
    • Ο βιγλάτορας - Ιρμάντα
      9
    • Η ώρα των μαγισσών - Nihilio
      7
    • Δαγκώνει - dagoncult
      10

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

 

Ρε παιδιά, δε θα ήταν καλύτερα να ψηφίζουμε ένα διήγημα και όχι τέσσερα; Γιατί έτσι θα βρεθούν πάλι 2-3 να ισοβαθμούν στην κορυφή.

Δεν άργησες λίγο να το προτείνεις; :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ρε παιδιά, δε θα ήταν καλύτερα να ψηφίζουμε ένα διήγημα και όχι τέσσερα; Γιατί έτσι θα βρεθούν πάλι 2-3 να ισοβαθμούν στην κορυφή.

Δεν άργησες λίγο να το προτείνεις; :p

 

 

Το είχα ξεχάσει ότι ακολουθούσαμε τόσο πόντιο σύστημα στα φφλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες μπορώ να ψηφίσω μέσα στην ημέρα; επιτέλους αργία και μπορώ να κάτσω σπίτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, συγγνώμη για την καθυστέρηση, άργησε το μετρό. Τι λέτε; Δεδομένου ότι έχουμε ισοψηφία μεταξύ τριών ιστοριών να δώσουμε μια παράταση μιας μέρας μιας που αύριο είναι αργία; 

 

Edit: επίσης, μιας που έχουμε την ισοψηφία, αν όντως συμφωνήσουμε σε παράταση της ψηφοφορίας, μήπως όσοι ψηφίσουν από εδώ και στο εξής να έχουν δικαίωμα για μία και μόνο ψήφο; 

Edited by elgalla
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ, να ανεβάσω και τα σχόλια που δεν πρόλαβα να γράψω προχτές:

 

Η τελευταία βάρδια - Γιώργος77

Καλή εκμετάλλευση του θέματος, πολύ ωραίες οι σκηνές μέσα στο εργοστάσιο. Νομίζω κάπου έχασε στην εκτέλεση κοντά στο τέλος.  

 

Το φτυάρι - Natasha

Πολύ όμορφη ιστορία, δοσμένη με ιδιαίτερα έξυπνο τρόπο από την πλευρά του αθώου-ένοχου. Αν ήταν και λίγο πιο καλά προσαρμοσμένη στο θέμα, θα είχε πάρει ψήφο.

 

Γεννημένος από αέρα - John82 

Πολύ ατμοσφαιρική η ομίχλη, καλό και το κυκλικό σχήμα με το οποίο ανοίγει και κλείνει η ιστορία. Μου άφησε κάποιες απορίες –ας πούμε ποια ήταν η σχέση του Σκοτεινού με την εκκλησία ή πόσο παλιό είναι αυτό το σκηνικό να έχει ερημώσει έτσι το κτίριο. Πολύ ωραίος τίτλος.

 

Για τον βασιλιά - Nienor

Πλήρες, περιεκτικό, εκφραστικό, εντός θέματος και πολύ όμορφα γραμμένο. Πήρε την πρώτη ψήφο πριν καν διαβαστούν τα υπόλοιπα.

 

Κάποιες φορές έρχονται - Eugenia Rose

Νομίζω ότι εδώ είχαμε μια εξαιρετική ιδέα, μια πολύ καλή ατμόσφαιρα κι ένα θέμα που δεν μπόρεσε να αναπτυχθεί πολύ καλά μέσα στο χρόνο που έδινε ο διαγωνισμός. Πήρε εύκολα την ψήφο μου επειδή μου άρεσε η ιδέα –αν και θα ομολογήσω ότι είχα καταλάβει κάτι ελαφρώς διαφορετικό απ’ αυτό που εξήγησες.

 

Κατάλαβα ότι ο Άντριου είχε εξαφανιστεί, αλλά νόμιζα ότι ο Μιγκέλ ήταν ένας καινούργιος που μόλις είχε έρθει στην πόλη, εξ ού και ο τίτλος της ιστορίας.

 

 

Νυχτερινές Βάρδιες - Διγέλαδος

Πολύ ευχάριστο κείμενο, με απροσδόκητα διασκεδαστικές ατάκες. Ενδιαφέρουσα η άποψη για το φόβο, ίσως και να έχουν και δίκιο οι ήρωές σου.

 

Το συρτάρι - Elli Sketo

Ενώ η ιστορία μού άρεσε και με διασκέδασε, μέχρι το τέλος δεν κατάλαβα πολύ καλά τι συνέβη. Το γενικό πλαίσιο με έκανε να καταλάβω ότι κάποιος κοιμάται και ότι ο αφηγητής σου είναι εκεί και φροντίζει τα συρταράκια του μυαλού για να μην ξεσπάσει χάος. Αυτό μου λέει πως ο Μιχάλης ήταν μια ανάμνηση. Αλλά όλες αυτές οι κουβέντες με την κηδεία του με μπέρδεψαν. Ήταν η ανάμνηση κάποιου ανθρώπου που πέθανε ή μιλάμε για τον θάνατο της ανάμνησης; (Μάλλον κουταμάρες λέω, έτσι; :bag:)

 

Το μυστικό του μπάρμπα-Γιώργη - Morfeas

Αυτή η ιστορία πήρε αβίαστα την τρίτη ψήφο για τρεις λόγους: πρώτον ήταν μια πολύ καλή ιδέα, πολύ όμορφα γραμμένη και έκλεινε εξαιρετικά, δεύτερον ήταν πολύ ανθρώπινη και πάρα πολύ όμορφη και τρίτον μια βάρδια σε νοσοκομείο ήταν το πρώτο πράγμα που πέρασε από το μυαλό μου όταν είδα το θέμα. (Νομίζω όμως ότι οι δυο πρώτοι λόγο θα έδιναν την ψήφο έτσι κι αλλιώς)

 

Ο βιγλάτορας - Ιρμάντα

Πάρα πολύ όμορφη ιστορία. Μου άρεσε εξαιρετικά και το κλίμα και η ανάπτυξη και ολόκληρη αυτή η μυθολογία που χώρεσες μέσα σε τόσο λίγο χρόνο. Ειδικά οι σκηνές που βλέπει ο βασιλιάς από το παράθυρο του ήταν υπόδειγμα περιγραφής,  οι δε κουβέντες του για το πώς μπορεί να γνωρίζει κάποιος το μέλλον ήταν προϊόν ενός μυαλού που έχει σκεφτεί πολύ για τον κόσμο που ζούμε.  Πήρε ψήφο χωρίς πολλές κουβέντες.

 

Η ώρα των μαγισσών - Nihilio

Ενδιαφέρον και αρκετά ανησυχητικό. Μ’ αρέσει ο τρόπος που βάζεις τον τρόμο να εισβάλει μέσα σε τόσο τεχνολογικά περιβάλλοντα. Κι απ’ ότι είδα να λες κι εσύ, φαίνεται να παίρνει πολύ μεγαλύτερη ανάπτυξη.

 

Δαγκώνει – dagoncult

Ζόρικο. Με δάγκωσε κι εμένα. Ομολογώ ότι τα περιστατικά στο σπίτι δεν μου φάνηκαν πολύ αληθοφανή, αλλά η ψυχολογία του ήρωα σε σχέση με κάτι πολύ κακό που του συμβαίνει στην προσωπική του ζωή ήταν εξαιρετικά καλά δοσμένη και –εγώ τουλάχιστον την εξέλαβα ως- αλληγορία.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ, να ανεβάσω και τα σχόλια που δεν πρόλαβα να γράψω προχτές:

 

 

Κάποιες φορές έρχονται - Eugenia Rose

Νομίζω ότι εδώ είχαμε μια εξαιρετική ιδέα, μια πολύ καλή ατμόσφαιρα κι ένα θέμα που δεν μπόρεσε να αναπτυχθεί πολύ καλά μέσα στο χρόνο που έδινε ο διαγωνισμός. Πήρε εύκολα την ψήφο μου επειδή μου άρεσε η ιδέα –αν και θα ομολογήσω ότι είχα καταλάβει κάτι ελαφρώς διαφορετικό απ’ αυτό που εξήγησες.

 

Κατάλαβα ότι ο Άντριου είχε εξαφανιστεί, αλλά νόμιζα ότι ο Μιγκέλ ήταν ένας καινούργιος που μόλις είχε έρθει στην πόλη, εξ ού και ο τίτλος της ιστορίας.

 

 

 

 

Καλέ σωστά κατάλαβες! (Τώρα άρχισα να αμφιβάλλω για τις εξηγήσεις μου) :p

Με μόνη διαφορά πως δεν είχε έρθει μόλις αλλά πολύ πρόσφατα. Αυτό βέβαια το μόλις ίσως είναι καλύτερη ιδέα αν και πρέπει να το βάλω πιο καλά στην ιστορία γιατί έτσι όπως τα διηγείται είναι σαν να είναι καιρό όντως.

 

Edited by Eugenia Rose
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω μια ψήφο τελικά;

Δεν ξέρω, η πρόταση της elgalla έμεινε ασχολίαστη, μέχρι στιγμής...

 

Κατά τη γνώμη μου, πάντως, καλύτερα θα ήταν να ψηφίσεις 4 ιστορίες, εκείνες που ούτως ή άλλως θα ψήφιζες αν δεν είχε υπάρξει η παράταση. Ακόμη κι αν αυτό θα κατέληγε σε νέα ισοψηφία 2 ή 3 ιστοριών,

Τώρα, αν ψηφίσεις μία, υπάρχουν 2 σενάρια:

α) Ψηφίζεις μια ιστορία που δεν είναι στην πρώτη θέση, οπότε το "πρόβλημα" παραμένει.

β) Ψηφίζεις μια εκ των 3, οπότε η ψήφος σου ουσιαστικά αποκτά μεγαλύτερη σημασία από την ψήφο των υπολοίπων, ως προς το αποτέλεσμα (αυτό κανείς θα μπορούσε βέβαια να πει ότι λειτουργεί ακριβώς αντίθετα, ότι έχει μικρότερη σημασία, σε κάθε περίπτωση διαφορετική).

 

Προφανώς, περίμενε και τις γνώμες των υπολοίπων, μην αρκεστείς στη δική μου.

Τώρα αν με τις 4 ψήφους σου θα ξεκαθάριζε το τοπίο (μόνο μία εκ των 3 πρώτων θα έπαιρνε ψήφο σου, δηλαδή), ίσως η συζήτηση να μην έχει νόημα (δηλαδή ψήφισε άφοβα 4).

 

Αλλά μην σκας, κιόλας, ένα παιχνίδι είναι, και μέχρι στιγμής έχει καταφέρει ήδη τον σκοπό του και με το παραπάνω! :)

O.T.

 

Πάντως νομίζω ότι γνωρίζουμε όλοι ποιος γκαντέμιασε το αποτέλεσμα... Εγώ μια χαρά θυμάμαι μια ιστορία να προηγείται, (μάλιστα όταν γύρισα χθες μπήκα να τη συγχαρώ κι επισήμως :p ) μέχρι που μίλησε κάποιος (δεν θα σας μαρτυρήσω ποιος... :p)

 

 

 

Ρε παιδιά, δε θα ήταν καλύτερα να ψηφίζουμε ένα διήγημα και όχι τέσσερα; Γιατί έτσι θα βρεθούν πάλι 2-3 να ισοβαθμούν στην κορυφή.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ρίχνω μια ψήφο τελικά;

Δεν ξέρω, η πρόταση της elgalla έμεινε ασχολίαστη, μέχρι στιγμής...

 

Κατά τη γνώμη μου, πάντως, καλύτερα θα ήταν να ψηφίσεις 4 ιστορίες, εκείνες που ούτως ή άλλως θα ψήφιζες αν δεν είχε υπάρξει η παράταση. Ακόμη κι αν αυτό θα κατέληγε σε νέα ισοψηφία 2 ή 3 ιστοριών,

Τώρα, αν ψηφίσεις μία, υπάρχουν 2 σενάρια:

α) Ψηφίζεις μια ιστορία που δεν είναι στην πρώτη θέση, οπότε το "πρόβλημα" παραμένει.

β) Ψηφίζεις μια εκ των 3, οπότε η ψήφος σου ουσιαστικά αποκτά μεγαλύτερη σημασία από την ψήφο των υπολοίπων, ως προς το αποτέλεσμα (αυτό κανείς θα μπορούσε βέβαια να πει ότι λειτουργεί ακριβώς αντίθετα, ότι έχει μικρότερη σημασία, σε κάθε περίπτωση διαφορετική).

 

Προφανώς, περίμενε και τις γνώμες των υπολοίπων, μην αρκεστείς στη δική μου.

Τώρα αν με τις 4 ψήφους σου θα ξεκαθάριζε το τοπίο (μόνο μία εκ των 3 πρώτων θα έπαιρνε ψήφο σου, δηλαδή), ίσως η συζήτηση να μην έχει νόημα (δηλαδή ψήφισε άφοβα 4).

 

Αλλά μην σκας, κιόλας, ένα παιχνίδι είναι, και μέχρι στιγμής έχει καταφέρει ήδη τον σκοπό του και με το παραπάνω! :)

O.T.

 

Πάντως νομίζω ότι γνωρίζουμε όλοι ποιος γκαντέμιασε το αποτέλεσμα... Εγώ μια χαρά θυμάμαι μια ιστορία να προηγείται, (μάλιστα όταν γύρισα χθες μπήκα να τη συγχαρώ κι επισήμως :p ) μέχρι που μίλησε κάποιος (δεν θα σας μαρτυρήσω ποιος... :p)

 

 

 

Ρε παιδιά, δε θα ήταν καλύτερα να ψηφίζουμε ένα διήγημα και όχι τέσσερα; Γιατί έτσι θα βρεθούν πάλι 2-3 να ισοβαθμούν στην κορυφή.

 

 

 

 

 

Ναι, έχεις ένα δίκιο. Πάντως αν ρίξω τέσσερις θα βγει μια ισοψηφία μεταξύ δυο. Not bad.

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια μου προτεινα για μια ψηφο για το καθαρα τυπικο του θεματος σχετικα με τοποιος θα διοργανωσει τον επομενο διαγωνισμο, αλλα ο,τι θετε. :-)

Link to comment
Share on other sites

Μάι του σεντς:

 

Το είπα χτες, μόνο στην Elgalla, επειδή θεώρησα πως εκείνη θα πάρει την τελική απόφαση για το τι θα κάνει και θα την ανακοινώσει. Αλλά αφού το συζητάμε, έχω να δηλώσω το εξής:

 

Προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερο απότελεσμα από το τρεις ιστορίες στην πρώτη θέση. Εκτός αν ήταν 4 ή 5, κτλ. Το τρεις ιστορίες στην πρώτη θέση σημαίνει για μένα τα εξής:

1. Το θέμα είναι πάρα πολύ καλό από όλες τις απόψεις (για το είδος του παιχνιδιού, για τον χρόνο, για τους συμμετέχοντες, γενικά)

2. Είμαστε όλοι νικητές γιατί έχουμε κερδίσει από μια αξιόλογη ιστορία (γιατί αυτό που ξεχνάμε εδώ είναι ότι αυτή τη φορά ΟΛΕΣ οι ιστορίες έχουν ψήφους).

3. Αποτελεί επιβεβαίωση του "το παιχνίδι είναι ομαδικό"

 

Άλεξ, εγώ θα έλεγα να μην την ρίξεις εκπρόθεσμα και να μην πετάξεις έναν από τους τρεις έξω (ακόμα κι αν δεν είμαι εγώ αυτή που θα πετάξεις έξω, δεν έχει καμία σημασία). Χτες το βράδυ που έληγε ήταν ισόπαλο και αυτό εκτός από "γούτσι" (η λέξη ανήκει στην Tiessa, ρωτήστε την τι σημαίνει), είναι και καλό να μείνει στα χρονικά του διαγωνισμού σαν αποτέλεσμα.

 

Αυτά κι από μένα :friends:

 

 

 

edit: τα τυχόν διαδικαστικά θεματάκια που θα μας δημιουργήσει αυτό, θα τα λύσουμε στην ώρα τους, σιγά κιόλας

Edited by Nienor
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ότι θέλετε παιδιά. Απλώς εγώ δεν συμφωνώ με το ένα διήγημα από τα τρία πρώτα γιατί πιστεύω ότι δεν είναι τόσο εντός θέματος όπως τα άλλα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πέρασαν τα μεσάνυχτα, βλέπω ότι δεν προστέθηκαν άλλες ψήφοι, οπότε ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στους τρεις νικητές μας, Nienor, Natasha και Morfeas! Μπράβο σας για την πρωτιά, τα θερμά μου συγχαρητήρια και τις ευχαριστίες μου σε όλη την εντεκάδα (φτιάχνουμε και ποδοσφαιρική ομάδα άμα λάχει) για τις δυνατές συμμετοχές και το πώς χειρίστηκαν το θέμα. Χαίρομαι πολύ για τις όμορφες ιστορίες που γράφτηκαν, αλλά και για τη μεγάλη συμμετοχή στην ψηφοφορία. Ένα μεγάλο ευχαριστώ από μένα στους αφανείς ήρωες, Myyst και Mesmer, για το τεχνικό κομμάτι του διαγωνισμού και την ανοχή στις δικές μου πρηκτικές απορίες. Με το καλό και στον επόμενο! :D

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ που διαβάσατε σχολιάσατε και ψηφίσατε και ευχαριστούμε πολύ την Elgalla για το όμορφο θέμα της και τη διοργάνωση :)

Πολύ χαίρομαι για το φτυάρι βασικά, γιατί σε προσωπικό επίπεδο, ήτανε η μία από τις δύο ιστορίες που μου είχαν μείνει απέξω - λιγότερες τύψεις τώρα, χα!

 

Πρώτη φορά κατάφερα να γράψω κάτι που να διαβάζεται σε 1,5 ώρα, χε. Χαίρομαι που το διασκεδάσατε, αγαπημένο σχόλιο από Eli:

Εγώ πρώτα δήλωσα ότι θέλω να παίξω και ύστερα είδα ότι θα λάβεις μέρος και εσύ στο διαγωνισμό. Γενικότερα μας @#%%@%$!@ την ψυχολογία κάθε φορά που γράφεις κάτι και δεν έχει καν πλάκα πια. Τι να πω; Σε μιάμιση ώρα το έγραψες αυτό; Να πω μπράβο; Αλήθεια δεν έχω να πω κάτι άλλο. Στα πλαίσια του διαγωνισμού είναι ό,τι καλύτερο διάβασα. Φανταστικό και από μόνο του. Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα ήσουν ικανή να κάνεις αν ο χρόνος ήταν με το μέρος σου.

 

Πρώτη αντίδραση:

Μα... μα... γιατί να μη θέλεις να παίξεις μαζί μου;

Δεύτερη αντίδραση:

Έλα ρε, αυτό δεν ήτανε και τόσο στενάχωρο, γιατί να σας "@#%%@%$!@ την ψυχολογία"?

Τρίτη και τελευταία:

Κατάλαβα ότι μάλλον σου άρεσε και με κράζεις έτσι γενικώς κι ότι μάλλον δε σε περιάζει να παίζεις μαζί μου (γιατί προς στιγμής αλήθεια φοβήθηκα, καθόλου δε μου αρέσει να μη θέλουνε να με παίζουνε τα άλλα παιδάκια :p )

 

Συγχαρητήρια σε όλους παιδιά για τις όμορφες ιστορίες, στον Μορφέα που ήτανε και η προσωπική μου προτίμηση και στην Natasha για την πολύ ιδιαίτερη προσωποποίηση :)

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κι από εμένα στις συμπαίκτριες Natasha και Nienor, για την πρωτιά! :first:

Οι ιστορίες τους σίγουρα άξιζαν τη νίκη!

 

Επίσης να πω μπράβο σε όλα τα παιδιά που παίξανε και έγραψαν όλα τους καλές ιστορίες - όλες οι ιστορίες άρεσαν, όπως φαίνεται κι από την ψηφοφορία, τη διασπορά των ψήφων. Τώρα που έχει περάσει κάμποσος καιρός, σχεδόν όλες οι ιστορίες μου έχουν μείνει χαρακτηριστικά, κάτι που δείχνει σε πόσο ενδιαφέροντα μονοπάτια κινηθήκαμε.

 

Που με πηγαίνει στην elgalla, την οποία ευχαριστώ για τη διοργάνωση. Ήταν πραγματικά υποδειγματική και δεν το λέω έτσι, γιατί συνηθίζεται απλώς να λέμε καλά λόγια και να αλληλοευχαριστιόμαστε. Διάλεξε ένα πολύ καλό θέμα, η διαδικασία κύλισε πρακτικά χωρίς ευτράπελα, η προώθηση των ιστοριών πολύ καλή - μου έκανε πολύ καλή εντύπωση που καθυστέρησε write off που θα συμμετείχε κι η ίδια, μόνο και μόνο για να μην χάσει αναγνώστες ο διαγωνισμός.

Και σίγουρα ευχαριστίες και στους μοντεράτορες που συνεργάστηκαν!

 

Θέλω, τέλος, να σας ευχαριστήσω όλους (εσάς τους αναγνώστες) για τα σχόλια και τις παρατηρήσεις, αλλά και τις ψήφους! :friends: Ειλικρινά, ήταν μεγάλη έκπληξη ότι άρεσε η ιστορία μου.

Κλασικές δικαιολογίες: Η αλήθεια είναι ότι οι (ελάχιστες) εξηγήσεις και το τέλος γράφτηκαν απίστευτα γρήγορα και, αφότου δημοσίευσα το διήγημα, θεώρησα ότι δεν θα έβγαζε καθόλου νόημα κι απογοητεύτηκα που μες στη φούρια μου παρέδωσα κάτι τόσο "πρόχειρο" (στο πλαίσιο της ιδέας). Εν τέλει, χάρηκα που άρεσε περισσότερο απ' όσο περίμενα :)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Γιούχου!  :first: Συγχαρητήρια Nienor, συγχαρητήρια Morfea, πολλά ευχαριστώ από εμένα και από το Φτυάρι προσωπικά που μου είπε να σας τα μεταβιβάσω.

Πολλά μπράβο στην Elgalla, που χωρίς αυτήν την περασμένη Τρίτη απλά θα είχα κοιμηθεί από τις εννιά και ούτε ιστορία θα είχα ούτε τίποτα. Πολλά μπράβο και στον Myst και τον Mesmer τους αφανείς ήρωες όπως σωστά χαρακτήρισε η Elgalla.

 

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ σαν σημασία του διαγωνισμού: ένα πολύ ωραίο κίνητρο για να γράψεις μια ιστορία, να διαβάσεις άλλες ιστορίες και να τις σχολιάσεις, να ατσαλωθείς στην δική σου κριτική και να καταλάβεις πού δεν πάει το δικό σου γράψιμο και τέλος (και πολύ σημαντικό) κίνητρο να συνεχίσεις να γράφεις γενικά. Δεν είναι λίγες οι φορές που γράφω ιστορίες εκτός του sff και σας σκέφτομαι: μια καλή κουβέντα που είπε ο ένας, ένα σχόλιο που έκανε ο άλλος και πρέπει να το προσέξω. Μετά από αυτό το διαγωνισμό είμαι σίγουρη ότι απλά θα συνεχίσει αυτό το πράγμα.

 

Καλή συνέχεια!

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου στους νικητές, και στους έντεκα, γιατί όλοι νίκησαν αφού πήραν μέρος. Εντάξει, κατιτίς παραπάνω στους τρεις φιναλίστ! :)

Υπέροχο το θέμα, θαυμάσια η διοργάνωση! Πολλά μπράβο σε όλους όσους φρόντισαν για να γίνει. :)

 

Και προσωπικά ευχαριστήρια σε όσους διάβασαν και τη δική μου ιστορία, και ιδιαίτερα σε όσους άφησαν και κάποιο σχόλιο. Φίλοι μου, εσείς με κάνατε να νιώσω δύο πράγματα: τεράστια ικανοποίηση που η ιστοριούλα μου σας άρεσε τόσο, και επίσης τεράστια λύπη-ζήλια που δεν μπήκα στον διαγωνισμό. Καμία δικαιολογία, ήταν καθαρά δικό μου το φταίξιμο που δίστασα, και το μόνο που μπορώ να πω είναι... next time... :)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και στους τρεις νικητές!

Συγχαρητήρια σε όλους μας!

Μου άρεσαν τόσο οι ιστορίες και γενικά πέρασα πολύ όμορφα πιέζοντας τον εαυτό μου για 1 1/2 ώρα (πρώτη φορά γράφω κάτι τόσο γρήγορο και πάντα ήθελα να δω αν θα μου έβγαινε), και μετά διαβάζοντας όλα τα ωραία κείμενα των συμπακτών μου. Τα κείμενα πράγματι ήταν εξαιρετικά δείγματα για τόσο περιορισμένο χρόνο. Και πάλι μπράβο σε όλους τους συγγραφείς, στην Elgalla που μας φρόντισε και στους Mesmer και Myst (και ελπίζουμε να τα πούμε με τον Μesmer στον επόμενο διαγωνισμό).

Ξεχωριστές ευχαριστίες σε όσους με τίμησαν με την ανάγνωση, τα σχόλια και την ψήφο τους.

Παρατηρώ περί τα 4000 views και παραπάνω στο θέμα μας.

Παίδες ένα έχω να πω: η ομάδα φυσάει και μας αξίζει! :first: :first: :first: :first: :first:

 

Μορφέα, Νίενορ και Νατάσα στρωθείτε να βγάλετε θέμα από κοινού για τον επόμενο διαγωνισμό..... :coffee-reading: :coffee-reading: :coffee-reading:

Edited by Ιρμάντα
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι το 13ο FFL να μην χρειαστεί πάλι έξι μήνες για να ανακοινωθεί, θέλω να πιστεύω πως δεν είμαι ο μόνος που ανυπομονεί για νέο αγώνα ταχύτητας...:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια στους νικητές, στους διοργανωτές, στους υπόλοιπους συμμετέχοντες αλλά και σε αυτούς που διάβασαν σχολίασαν και ψηφίσαν!  :friends: Ώρα τώρα για διορθώσεις! :mf_bookread:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Natasha :first:, Nienor  :first:, Morfeas  :first: . Ήταν οι καλύτερες και πιο ολοκληρωμένες ιστορίες! Μπράβο μας παίδες που καταφέραμε και γραψαμε τις ιστοριούλες μας, κι ευχαριστούμε πολύ εσάς που μας διαβάσατε.

Εννοείται πολλά ευχαριστώ στην εξαιρετική διοργανώτρια elgalla!

 

Πολύ ωραία φάση, την κατευχαριστήθηκα. :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να’μια και εγώ πάλι τελευταία και καταϊδρωμένη. Ευχαριστώ πολύ όσους διάβασαν, σχολίασαν και ψήφησαν, ευχαριστώ τους Moderator και την elgalla για τη διοργάνωση όπως φυσικά και τον ορθογράφο του word που για άλλη μια φορά με πρόδωσε και η ιστορία μου ανέβηκε πιο ανορθόγραφη και από εμένα.

Στα ψιλά έχω να κάνω δύο σχόλια:

Χαίρομαι που το διασκεδάσατε, αγαπημένο σχόλιο από Eli:

Εγώ πρώτα δήλωσα ότι θέλω να παίξω και ύστερα είδα ότι θα λάβεις μέρος και εσύ στο διαγωνισμό. Γενικότερα μας @#%%@%$!@ την ψυχολογία κάθε φορά που γράφεις κάτι και δεν έχει καν πλάκα πια. Τι να πω; Σε μιάμιση ώρα το έγραψες αυτό; Να πω μπράβο; Αλήθεια δεν έχω να πω κάτι άλλο. Στα πλαίσια του διαγωνισμού είναι ό,τι καλύτερο διάβασα. Φανταστικό και από μόνο του. Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα ήσουν ικανή να κάνεις αν ο χρόνος ήταν με το μέρος σου.

Πρώτη αντίδραση:
Μα... μα... γιατί να μη θέλεις να παίξεις μαζί μου;
Δεύτερη αντίδραση:
Έλα ρε, αυτό δεν ήτανε και τόσο στενάχωρο, γιατί να σας "@#%%@%$!@ την ψυχολογία"?
Τρίτη και τελευταία:
Κατάλαβα ότι μάλλον σου άρεσε και με κράζεις έτσι γενικώς κι ότι μάλλον δε σε περιάζει να παίζεις μαζί μου (γιατί προς στιγμής αλήθεια φοβήθηκα, καθόλου δε μου αρέσει να μη θέλουνε να με παίζουνε τα άλλα παιδάκια :p )

 

Εννοούσα ότι είσαι πολύ καλή και κάθε φορά που γράφεις εγώ αισθάνομαι σα να γράφω μέτρια εκθεσούλα για το δημοτικό με τίτλο “Οι καλοκαιρινές μου διακοπές” . Δεν περίμενα το διήγημά σου να είναι κάτι λιγότερο από εξαιρετικό και φυσικά δεν με απογοήτευσες. Τιμή μου που παίξαμε μαζί, let’s do that again.  :mf_swordfight: 

 


Το συρτάρι - Elli Sketo
Ενώ η ιστορία μού άρεσε και με διασκέδασε, μέχρι το τέλος δεν κατάλαβα πολύ καλά τι συνέβη. Το γενικό πλαίσιο με έκανε να καταλάβω ότι κάποιος κοιμάται και ότι ο αφηγητής σου είναι εκεί και φροντίζει τα συρταράκια του μυαλού για να μην ξεσπάσει χάος. Αυτό μου λέει πως ο Μιχάλης ήταν μια ανάμνηση. Αλλά όλες αυτές οι κουβέντες με την κηδεία του με μπέρδεψαν. Ήταν η ανάμνηση κάποιου ανθρώπου που πέθανε ή μιλάμε για τον θάνατο της ανάμνησης; (Μάλλον κουταμάρες λέω, έτσι; :bag:

Εκτός από τον Myyst (ο οποίος με γνωρίζει προσωπικά 10 χρόνια άρα δεν μετράει καν) είσαι η μόνη που κατάλαβε ότι το αφεντικό είναι ο (στην προκειμένη περίπτωση η) συγγραφέας και ότι ο Μιχάλης ήταν ένας χαρακτήρας μιας ιστορίας η οποία έχει μπει στο “συρτάρι”. Είτε είσαι πολύ διορατική ή κάθισες πραγματικά και ασχολήθηκες με την ιστορία μου περισσότερο από όσο παίρνει μια ανάγνωση. Either way, ευχαριστώ θερμά. Το αποτέλεσμα του διαγωνισμού μου έδειξε ξεκάθαρα ότι δεν φαίνεται καθόλου αυτό που θέλω να πω αλλά το ότι τουλάχιστον ένας έπιασε το νόημα με έκανε να χαμογελάσω ευχάριστα.  :icon_yea: 

Later fellas.
Επιστρέφω στους αναγνωστικούς μου στόχους. Φυσικά έχω κιόλας μείνει πίσω.

Edited by Elli Sketo
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η Βάσω είναι ούμπερ καλή και διορατική αναγνώστρια, το επιβεβαιώνω κι εγώ: σου βρίσκει λύσεις για να βουλώσεις τρύπες που δεν τις είχες προσέξει ούτε εσύ :worshippy:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μιλήσω στους συγγραφείς, αλλά στους ήρωες τους.

 

Για την τελευταία βάρδια

Αγαπητέ πρώην υπάλληλε του εφιαλτικού εργοστασίου ΑΡΑΛΚΟ. Εφιαλτικό γιατί περισσότερο μου θύμισε Κίνα παρά Ελλάδα. Εκεί τα πιτσιρίκια παίζει να ήταν και κάτι το νορμάλ. Όμως πολύ γρήγορα μου τα περιγράφεις όλα. Σαν να μου περιγράφεις ένα όνειρο που είδες. Αλήθεια, μήπως αυτό ήταν το όνειρο που σε τυραννά και σε κάνει να ξυπνάς μέσα στα κλάματα;

 

Για το φτυάρι

Αγαπητό φτυάρι, πώς είναι να στηρίζονται σε σένα τόσοι άνθρωποι; γιατί όσο να' ναι κομβικά σημεία της ιστορίας του αφεντικού σου και των άλλων περνάνε από το κρύο ατσάλι σου. Αλήθεια αισθάνεσαι; κάποιες φορές εκφράζεις κάποια ήπια συναισθήματα όπως έκπληξη. Κι ο τρόπος που περιγράφεις τους άλλους φαίνεται να κρίνεις λίγο... Εσύ; πώς είναι πραγματικά να σε πιάνει το αφεντικό σου και να σε ρίχνει πάνω σε άλλα ζώα ή ανθρώπους; Πες μου, θα ήθελες να το ξανακάνεις; Να σε ξαναπάρει στα χέρια του το αφεντικό σου; Η μήπως δεν θα έπρεπε να έχεις καθόλου συναισθήματα και να τα περιγράφεις όλα ψυχρά όπως είσαι κι εσύ.

 

Για τον γεννημένο από αέρα.

Ποιος είσαι Κύριε Ν.; Ποιος είσαι κύριε Σκοτεινέ; Ποιος από τους δυο σας είσαστε πιο σημαντικός; Ποιον να γνωρίσω καλύτερα; Μήπως σχετίζεστε εσείς οι δυο μεταξύ σας και με έναν παραπάνω τρόπο; Γιατί τον χρειάζεσαι σκοτεινέ τόσο πολύ τον κύριο Ν. Κι εσύ κύριε Ν. γιατί σου έτυχε  ο λαχνός; Γιατί το παίζεις ήρωας; Εσύ αντικαταστάτη μετά από αυτά δέχεσαι να πας στη θέση του κύριου Ν.; Πότε δεν θα το έκανα στη θέση σου!

 

Για τον βασιλιά

Πιο γλυκό όνομα από το Λούκουλο δεν μπορούσες να έχεις. Αμέσως μπόρεσα να σε δω. Κόκκινα μάγουλα σίγουρα. Επίσης καλά τη μιλάς τη γλώσσα της θάλασσας. Όμως τι σου έμελε να τύχει. Τυχερός όμως μέσα στην ατυχία σου. Φτηνά τη γλύτωσες αφού έκανες αυτά που έπρεπε. Φαντάσου να μην ήταν όπως τα λέγανε στους μύθους...

 

Για τις κάποιες φορές που έρχονται

Πόπο ρε Άντριου τη ζοφερό μέρος είναι αυτό που ζεις κι εσύ. Ήταν που ήταν και η πόλη του σκοτεινού, αλλά κι εσύ πήρες τη θέση του κύριου Ν. Ελπίζω να τα βρείτε στον επόμενο κόσμο. Μα κ. Άντριου δεν φοβόσουν ότι θα έρθει η σειρά σου κάποια στιγμή; όπως και όλοι σας το έχετε πάρει πολύ μοιρολατρικά. Με το δίκιο σας όμως, όλα συνηθίζονται. Άραγε μπορούμε να ξέρουμε τι θα έχει μέσα η λίστα νωρίτερα;

 

Για το συρτάρι

Μιχάλη δεν είναι εύκολο να σε αποχαιρετήσω απόψε. Θα μπορούσες να κάνεις τόσα. Αλλά πάντα νιώθω ότι έκανες λιγότερα κάνοντας τον απολογισμό πριν με πάρει ο ύπνος. Ίσως τελικά να υπάρχει η μετενσάρκωση. Κάθε βράδυ πεθαίνω, κι ένας καινούριος Μιχάλης γεννιέται το επόμενο πρωί στο σώμα μου ελπίζοντας ότι αυτή τη φορά θα κάνει περισσότερα και θα σπάσει το κάρμα του.

 

Για τον Μπαρμπα-Γιώργη,

Αυτό τον αφανή ήρωα. Αχ να ήξεραν πόσο κόσμο έσωσες. Θα ήθελα να σε γνωρίσω από κοντά. Να ακούσω για τη σχέση σου με τη γυναίκα σου. Πρέπει να ήταν πολύ δυνατή. Μήπως είχε και κάποιο χάρισμα;  Οι εφιάλτες βρήκαν το μάστορα τους ... για λίγο.

 

 

Για τον Βιγλάτωρα,

Νυκτέα σου πήρε τον τίτλο της ιστορίας ο Βιγλάτωρας, αλλά νομίζω κι εσύ αξίζεις ένα κομμάτι του. Και οι δυο κάνετε τις νυχτερινές βάρδιές σας. Καλά Βιγλάτωρα δεν είδες ότι δεν πρόκειται να σε άφηναν. Τελικά μήπως κι αυτός που πεθαίνει νωρίτερα απ' ότι πρέπει, δεν μπορεί να το αλλάξει αυτό; Πόσες ζωές θα είδε ο Βιγλάτωρας, άραγε προσπάθησε να αποτρέψει ξανά ένα θάνατο;

 

Για την ώρα των μαγισσών,

Γεια σου Αργύρη, ή μήπως καλύτερα να πω Μιχάλη; Δεν πιστεύω να σου έχει τύχει κάτι τέτοιο ε; Τελικά βρήκες ποιος δαίμονας σε τρόλλαρε; Ποιανού ο χρόνος τελείωνε; Και γιατί σε έπαιρνε τηλέφωνο;

 

Για τον κ. Δαγκώνω,

Μωρέ καλά τα λες εσύ, αλλά ποιος σε ακούει. Το φοβερό στην υπόθεση είναι ότι έχω την υποψία για ποιο πράγμα μιλάς. Δηλαδή να υπάρχει τέτοιος άνθρωπος. Και να υπάρχει μια τέτοια σχέση. Είναι η κυριολεξία της αρρώστιας. Καλή τύχη, αλλά δεν βλέπω αίσιο τέλος..

Edited by Διγέλαδος
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #12 (Γιώργος77 vs Natasha vs John82 vs Nienor vs Eugenia Rose vs Διγέλαδος vs Elli Sketo vs Morfeas vs Ιρμάντα vs Nihilio vs dagoncult)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..