Jump to content

Ποιά ήταν η καλύτερη χρονιά για τη λογοτεχνία επιστημονικής φαντασίας;


Recommended Posts

Ποιά ήταν η καλύτερη χρονιά για τη λογοτεχνία επιστημονικής φαντασίας;

Έλα ντε.

Αν πεις γενικά για τη λογοτεχνία φαντασίας ή για την επιστημονική φαντασία γενικα(μέσα και σινεμά, τηλεόραση κτλ) το πράγμα περιπλέκεται αρκετά. Οπότε, εδώ τουλάχιστον, ας το κρατήσουμε απλό.  Ένα ενδεικτικό top 3 κατά τη γνώμη μου:
 

1954
Fahrenheit 451, Childhood's End, Caves of Steel, More than Human, I Am Legend

 

1966

Dune, This Immortal, The Moon is a Harsh Mistress(ήταν υποψήφιο το 66 για Hugo και το 67* για Nebula), Dr Bloodmoney, The Three Stigmata of Palmer Eldritch

 

1976
The Forever War, Dhalgren, The Female Man, The Mote in God's Eye και -καταχρηστικά- Invisible Cities, Ragtime
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

A, ωραίο θέμα. Μόνο με βάση τα παραπάνω βιβλία θα ανακήρυσσα καλύτερο έτος από τα τρία δικά σου το πρώτο, αλλά θα δω όλες τις χρονιές και θα επανέλθω με πιο τεκμηριωμένη γνώμη. Θα ήθελα να διερευνήσω την επίδραση των βιβλίων στην εφ, όχι απλώς τη λογοτεχνική τους αξία -ή μιλάμε μόνο για αυτήν;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα, αν και (ως συνήθως) το προσωπικό γούστο θα παίξει τον πρώτο ρόλο.

Αν περιορίσουμε το χρονικό έυρος (π.χ. 1940 -1990) θα είναι πιό εύκολη η δουλειά μας.

Επίσης, -αν υπάρχει ενδιαφέρον- μπορώ να ανεβάσω (γιά όποιον δεν έχει στοιχεία

και με όποιον τρόπο νομίζετε ότι θα είναι πιό εύχρηστος) λίστα με το τι κυκλοφόρησε ανά χρονιά

(όχι απαραίτητα μόνον μυθιστορήματα αλλά  και διηγήματα) με τον περιορισμό ότι τα έχω

στην βιβλιοθήκη μου! Το Dune π.χ. δεν το έχω, αλλά ίσως να μπορεί να χρησιμεύσει η λίστα

σαν μία αρχή γιατί είναι κάμποσα...

Από τις χρονιές που αναφέρεις και εγώ κλείνω πρός το 1954, αλλά και το 1976 (κι ας είμαι

μεγάλος φαν του Dick που έχει 2 (και τι δύο-ειδικά το ένα...) στο 1966 !

Edited by Old man & SiFi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Tο Fahrenheit 451 βγήκε το 1953 (28/03).

Κι άλλα νομίζω δεν βγήκαν τις χρονιές που αναφέρω. Πάω όμως με τη χρονολόγηση που είχαν ως υποψηφιότητες βραβείων όπου συνήθως βλέπαμε (και) βιβλία από την προηγούμενη χρονιά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ τι τραβάω με αυτό το τόπικ !

 

Πολύ δουλειά βρε παιδάκι μου...

Υπολογίζουμε και τα διηγήματα ή μόνο τα μυθιστορήματα ?

Αν βάλουμε και τα διηγήματα (που θα έπρεπε) τότε η δουλειά

είναι ανυπολόγιστη !

Αλλά και μόνο με τα μυθιστορήματα δεν είναι λίγη.

Στο 1966 π.χ. θα πρέπει να προσθέσουμε και τα :

Samuel R. Delany - Babel-17

Philip K. Dick - Do androids dream of electric sheep ? + Ubik

Harry Harrison - Make room ! Make room !

Ursula LeGuin - Rocannon's world + Planet of exile

Από το 1954 μόνο το Lord of the flies (William Golding) νομίζω ότι πρέπει να μπεί.

Και στο 1974 τα :

Ben Bova - Millennium

Michael Greatrex Coney - Brontomek!

Philip K. Dick - Radio free albemuth

Θα έβαζα και το 1969 με τα :

John Brunner - The jagged orbit

Philip K. Dick (τόπαμε έχω κάποιες αδυναμίες...) - Galactic pot-healer

Ursula LeGuin - The left hand of darkness

Bob Shaw - The palace of eternity

Robert Silverberg - Up the line

Norman Spinrad - Bug Jack Barron

Kurt Vonnegut Jr. - Slaughterhouse 5

 

 

Και τελικά μαλλον θα κατέληγα στο 1966 (με βάση την ημερομηνία έκδοσης...)

Edited by Old man & SiFi
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λες του 66 ήταν υποψήφια για βραβεία το 67(;) νομίζω οπότε δεν τα έβαλα γιατί πάω με χρονολόγηση βραβείων που συνήθως είναι 1 χρόνο μετά. Αυτά που έχεις για το 69 τα είχα βάλει μαζί κι άλλη μια χρονιά που τώρα μου διαφεύγει ως επιλαχούσες να κάνω 5άδα αλλά υστερούσαν αρκετά. Το 66 αν το πάμε έτσι βγήκε και το Crystal World αλλά και η νουβέλα(που αν τις πιάσουμε όντως δεν έχει τελειωμό) Behold the Man του  Μούρκοκ. Βέβαια βγήκε σαν βιβλιο το 69 αν δεν κάνω λάθος.
 

Το 54 αν σκεφτούμε ότι ήταν σημαντικό έτος και για το φάντασυ (γκουχ,γκουχ...Άρχοντας...αλλά και το αγαπημένο The Broken Sword) νομίζω παίρνει βραβείο literally fantastic year of the century, εύκολα. :winner_first_h4h:

Link to comment
Share on other sites

Με τα βραβεία εκτός από αυτά που έχουμε ήδη πεί σχετικά με την εγκυρότητά τους, μπερδευόμαστε και

με τις χρονιές !

Με την πληθώρα των βραβείων που υπάρχουν και σε συνδιασμό ότι άλλα δίνονται με την χρονιά έκδοσης και άλλα

με την χρονιά απονομής (συνήθως η επόμενη) η κατάσταση γίνεται χαώδης.

Από το πλήθος των βραβείων εγώ παρακολουθώ μόνο τα : Hugo, Nebula, BSFA.

Το τελευταίο επειδή ειναι Βρετανικό βγάζει διαμάντια που μπορεί να πέρασαν απαρατήρητα στην άλλη οχθη

του Ατλαντικού (τουλάχιστον την εποχή που κυκλοφόρησαν).

 

Την χρονιά γιά την fantasy την αφήνω στην κρίση σας (χε, χε).

 

Μία πρόταση :

Θα μπορύσαμε να βγάλουμε την καλύτερη χρονιά "σοδιάς" ΕΦ από την λίστα των καλυτέρων βιβλίων σύμφωνα

με τα μέλη του φόρουμ.Την δουλειά αν θέλετε την αναλαμβάνω, αλλά θα κάνετε λίγο υπομονή.

Θα βοηθούσε πολύ σε αυτό αν ο nikosal έβαζε στην λίστα και την χρονιά έκδοσης αν την έχει πρόχειρη

ή (ακόμα καλύτερα) αν θα μπορύσε να μου την στείλει (σε Excell κατά προτίμηση).

Αν όχι, τότε μπορώ να τα ψάξω και να τα βρώ, φυσικά θα χρειατεί να κάνετε παραπάνω υπομονή !

Επίσης θα πρέπει να βρούμε και τον τρόπο που κάθε έργο θα δίνει πόντους στην χρονιά του.

Αντίστροφα με την θέση του (π.χ. 100 το 1ο και 1 το 100ο) ?

ή Χ πόντους για τις θέσεις  1-10, Ψ γιά τις 11-20 κ.ο.κ.) ?

Επίσης αν θα υπολογιστούν όλα τα βιβλία της λίστας (μερικά μπορεί να είναι συλλογές ή fix-up)

και αν θα λαμβάνεται υπ' όψιν και το πλήθος των βιβλίων που έχει κάθε χρονιά και πως)

Τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν κρατήθηκα και την έβγαλα…

Ακολουθεί η λίστα με τις καλύτερες χρονιές με βάση τα καλύτερα βιβλία που ψήφισαν τα μέλη του φόρουμ.

 

Σημειώσεις :   1. Υπολογίστηκαν ΟΛΑ τα 100 πρώτα βιβλία ανεξάρτητα από το αν είναι συλλογές, fix-up,

                             νουβέλες, ή μυθιστορήματα.

                     2. Η βαθμολογία δόθηκε ως εξής : 100 βαθμοί για το πρώτο, 99 το δεύτερο κ.ο.κ.

                     3. Στις περιπτώσεις ισοβαθμίας τα βιβλία μοιράστηκαν το σύνολο των βαθμών.

                            (π.χ. στην θέση 97 έχουμε 4 που πήραν (1+2+3+4)/4 από 2,5 βαθμούς)

                     4. Στην σειρά Foundation μπήκε ο μέσος χρόνος των τριών πρώτων βιβλίων που

                            είναι και 30 χρόνια πρίν τα επόμενα. (1951/1952/1953 μπήκε το 1952).

                     5. Η λίστα που χρησιμοποιήθηκε είναι η τελευταία που αναρτήθηκε (30/12/2014)

                     6. Οι τίτλοι είναι copy/paste από την λίστα.

Οπότε πάμε :

Θέση   Χρονιά / Βαθμοί  /  Βιβλία στην λίστα

  1. 1966 / 311 / 5
  2. 1969 / 256 / 4
  3. 1957 / 244 / 4
  4. 1952 / 202 / 3
  5. 1974 / 183 / 2

Και τα βιβλία κάθε χρονιάς είναι :

1966 :

 9 (9) Philip K. Dick, Ubik / Φ. Κ. Ντικ, Ούμπικ 8,88 (18)

24 (18) Robert Heinlein, The moon is a harsh mistress 8,50 (5)

30 (25) Michael Moorcock, Behold the Man / M. Μούρκοκ, Ιδού ο Άνθρωπος 8,40 (7)

41 (35) Samuel Delany, Babel 17 / Σάμιουελ Ντιλέινι, Βαβέλ 17 8,25 (8)

68 (62) Philip K. Dick, Do androids dream of electric sheep? / Φ. Ντικ, To ηλεκτρικό πρόβατο 7,88 (22)

 

1969 :

 7 (7) Kurt Vonnegut, Slaughterhouse Five / Κερτ Βόνεγκατ, Σφαγείο αρ. 5 9,00 (12)

38 (34) Frank Herbert, Dune Messiah / Φρανκ Χέρμπερτ, Ο Μεσσίας του Ντιουν 8,32 (13)

50 (59) N. Spinrad, Bug Jack Baron / Ν. Σπίνραντ, Ο Τζακ Μπάρον και η αιωνιότητα 8,14 (16)

53 (48) Ursula LeGuin, The left hand of darkness /Ο. Λε Γκεν, Το αριστερό χέρι του σκότους 8,08 (14)

 

1957 :

 6 (6) Αlfred Bester, The stars my destination (Tiger Tiger) / Άλφρεντ Μπέστερ, Το πεπρωμένο μου είναι τα άστρα 9,08 (15)

37 (32) Stanislaw Lem, Star Diaries / Στανισλάβ Λεμ, Ημερολόγια των άστρων 8,33 (5)

58 (54) Isaac Asimov, The Naked Sun / Ισαάκ Ασίμοφ, Γυμνός Ήλιος 8,00 (8)

59 (56) Gentry Lee, Arthur C. Clarke, Gardens of Rama / Τζέντρι Λι, Άρθουρ Κλαρκ, Ράμα ΙΙΙ 8,00 (6)

 

1952 :

17 (36) Clifford Simak, City / Κλίφορντ Σίμακ, Η Πόλη 8,60 (7)

40 (45) Cyril Cornbluth - Frederick Pohl, The Space Merchants / Πολ - Κορνμπλαθ, Οι έμποροι του διαστήματος 8,25 (10)

43 (38) Isaac Asimov, Foundation, Foundation & Empire, Second Foundation / Ισαάκ Ασίμοφ, Γαλαξιακή Αυτοκρατορία 1, 2, 3 8,23 (17)

 

1974 :

 3 (3) Joe Haldeman, The Forever War / Τ. Χάλντεμαν, O Αιώνιος Πόλεμος 9,29 (19)

16 (23) Ursula Le Guin, The dispossessed / Ούρσουλα Λε Γκεν, Ο αναρχικός των δύο κόσμων 8,60 (23)

Edited by Old man & SiFi
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η ανανεωμένη λίστα με τα καλύτερα βιβλία που ψήφιζουν τα μέλη του φόρουμ, έφερε και μια ανακατάταξη στις καλύτερες χρονιές που βγαίνουν από εκεί.

Συνοπτικά, το 1966 παρέμεινε 1ο αν και έχασε 2,5 βαθμούς, το 1957 πέρασε το 1969 και είναι 2ο αφού όχι μόνο έβαλε ένα ακόμα βιβλίο:72. Philip K. Dick-Eye in the sky/Φ.Κ Ντικ,Ουράνιο μάτι 7,83 (5), αλλά πήρε και άλλους 19 βαθμούς. To 1969 πέρασε 3ο αν και έμεινε στους ίδιους βαθμούς. Το 1952 με απώλεια 8 βαθμών και το 1974 χωρίς απώλειες ή κέρδη παρέμειναν στις θέσεις τους (4ο και 5ο).

Η λίστα διαμορφώθηκε ως εξής :

Θέση   Χρονιά / Βαθμοί  /  Βιβλία στην λίστα

  1. 1966 / 308.5 / 5
  2. 1957 / 272 / 5
  3. 1969 / 253 / 4
  4. 1952 / 194 / 3
  5. 1974 / 183 / 2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..