Jump to content

Write off #77 (arjunk vs elgalla vs Ιρμάντα vs MadnJim)


Cassandra Gotha
 Share

  

15 members have voted

  1. 1. Η ιστορία που μου άρεσε περισσότερο είναι...

    • Τρέξε, αλλά δεν μπορείς να ξεφύγεις - MadnJim
      3
    • Και Πίσω Μου Πάντα Σ' Ακούω - elgalla
      3
    • Φωτιά και Νερό - arjunk
      2
    • Μια βροχερή μέρα - Ιρμάντα
      7

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Πού πήγε ο άλλος συμπαίκτης; Arjunk, arjunk, είσαι εδώ; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι κι εγώ, μόλις τελείωσα το γράψιμο. Τώρα θα το ανεβάσω. Το άφησα τελευταία στιγμή και τώρα δεν έχω χρόνο για διορθώσεις/εκβάθυνση, αλλά δε βαριέσαι; Here goes nothing...

 

edit: να' το

Edited by arjunk
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είχαμε εμείς νομίζεις! Κι εγώ έτσι το ανέβασα, ούτε που ξέρω τι λάθη θα'χει!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, τελευταία και καταϊδρωμένη θα είμαι. Σε καμια ώρα πιστεύω. Αν η Άννα με αποκλίσει θα το καταλάβω. Θα το ανεβάσω έτσι κι αλλιώς.....και δεν πειράζει!

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια, τι στο καλό, μιας εβδομάδας κόπος και να αποκλειστείς για λίγη ώρα; Ούτε σαν σκέψη. :o

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελειώσατε όλοι; ΟΛΟΙ;

:stars: :stars: :stars:

Μπράβο σας! Για να πω την αλήθεια, ανησύχησα λιγάκι. Λοιπόν, τώρα σειρά έχει το poll. Άλλη μια βδομάδα η ψηφοφορία, οπότε, την επόμενη Κυριακή θα τα ξαναπούμε.

 

  :thumbsup:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο και το poll. Καλή επιτυχία στους συγγραφείς και καλή ανάγνωση σε όλους μας!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας διάβασα και σας σχολίασα όλους. Είχαμε πράγματι σπαθιά και μαγεία, με μια μεγαλύτερη έμφαση στη μαγεία, τολμώ να πω. Επίσης, είχαμε κλοπές, φυλαχτά και προδοσίες. Ah, the good life! Τα στοιχεία της εισαγωγής χρησιμοποιήθηκαν αρκετά καλά -και ήταν και δύσκολη εισαγωγή, ευχαριστούμε πολύ Άννα!- και οι ιστορίες, παρότι υπήρξαν κοινά στοιχεία, ήταν όλες διαφορετικές μεταξύ τους.

Ο Ιξέρνυχος πολλαπλή προσωπικότητα, έγινε ιερέας, μάγος, ανεμόφιδο και δράκος, ενώ ο Άρτεσεν έπαιξε μπάλα ανάμεσα στους ρόλους του κλέφτη και του πολεμιστή. Η βροχή ήταν όπλο, στοιχείο κατάρας και τροχοπέδη στη μαγεία, ενώ είχαμε και παιχνίδι με την ηθική των κεντρικών χαρακτήρων (είδαμε τον Ιξέρνυχο κακό και τον Άρτεσεν καλό, τον Ιξέρνυχο κακό και τον Άρτεσεν πονηρό, τον Ιξέρνυχο  αδιάφορο ως προς την ηθική και τον Άρτεσεν λαμόγιο, τον Ιξέρνυχο καλό και τον Άρτεσεν επιρρεπή).

Σε γενικές γραμμές, οι ιστορίες που διάβασα με ικανοποίησαν και, λαμβάνοντας υπόψη ότι όλοι μας ανεβάσαμε, ουσιαστικά, τα πρώτα μας drafts αδιόρθωτα, θα έλεγα ότι τα σπάμε και μπράβο μας! Καλή επιτυχία σε όλους, τώρα, και καλές αναγνώσεις και σχολιασμούς! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τις διάβασα όλες, αλλά θα αφήσω τα σχόλιά μου (και την ψήφο μου) την τελευταία μέρα του παιχνιδιού.

 

Τώρα περιμένουμε τους αναγνώστες. :mf_trombone:

 

Ένα έχω να πω: με μπριζώσατε να τελειώσω κι εγώ τη δική μου, ζήλεψα βλέποντας πόσο ωραία πράγματα μπορούμε να αφηγηθούμε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άπονη διοργανώτρια, θα μας κρατήσεις σε αγωνία; ο_Ο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες όλες οι ιστορίες, μπράβο στην ομάδα!  :good:

 

Εύσημα αξίζουν και στην Άννα που μας έδωσε ένα ενδιαφέρον αλλά και πολύ δύσκολο ξεκίνημα, τα στοιχεία που μας έδινε η εισαγωγή για μένα τουλάχιστον ήταν πραγματική πρόκληση. Σ' ευχαριστώ Άννα! :hi:

 

Διάβασα, απόλαυσα, και σχολίασα. Δύσκολη η επιλογή μιας μόνο για το τυπικό του παιχνιδιού, πέρασα ευχάριστα και με τις τρεις ιστορίες. Πέρασα ευχάριστα με όλη τη διαδικασία, η παρέα σας ήταν υπέροχη, να το ξανακάνουμε κάποια στιγμή... :)

 

Κι ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσους θα διαβάσουν, κι ακόμα περισσότερο σε όσους σχολιάσουν και ψηφίσουν... :rose:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και ψήφισα! Μου άρεσε ο τρόπος που δουλέψατε όλοι οι συμμετέχοντες. Συγχαρητήρια! Και μόνο που καταφέρατε κι οι 4 να ολοκληρώσετε είναι έπαινος από μόνο του!

 

Ψήφισα την elgalla, γιατί θεωρώ ότι χρησιμοποίησε με πολύ ενδιαφέροντα τρόπο την εισαγωγή και το τελικό αποτέλεσμα ήταν πιο κοντά στα προσωπικά μου γούστα! Καλή επιτυχία σε όλους, πάντως!

 

Να πω κι ένα μπράβο για την εισαγωγή στην Κασσάνδρα. Ένα διπλό μπράβο γιατί μου θύμισε ένα βίντεο του John Oliver για τα drones, όπου προς το τέλος (11:12) ένα παιδί λέει (σε ελεύθερη δική μου απόδοση) ότι προτιμά τον ουρανό συννεφιασμένο απ’ ό,τι καθαρό γιατί τότε μπορεί να ηρεμήσει για την ημέρα καθώς ξέρει ότι τα drones δεν πετάνε με σύννεφα. Ο φόβος του Άρτεσεν ίσως να μην είναι τόσο εξωπραγματικός, τελικά, αν δει κανείς το ζήτημα συμβολικά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ψήφισα χθες, την ιστορία του Άρη, και κατέληξα τελικά σ' αυτήν γιατί πιστεύω πως είναι η πιο καθαρή sword and sorcery από τις τέσσερις...  :thmbup:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω ψηφίσει ακόμη, είμαι αναποφάσιστη, αλλά παρατηρώ ότι έχουμε ψήφους, όχι όμως και σχόλια. Ελπίζω τώρα που πλησιάζει το Πάσχα να βρουν χρόνο όσοι μας διαβάζουν να γράψουν και τη γνώμη τους :D 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω ψηφίσει ακόμη, είμαι αναποφάσιστη, αλλά παρατηρώ ότι έχουμε ψήφους, όχι όμως και σχόλια. Ελπίζω τώρα που πλησιάζει το Πάσχα να βρουν χρόνο όσοι μας διαβάζουν να γράψουν και τη γνώμη τους :D

 

Εξέφρασες και την δική μου αντίστοιχη σκέψη Αταλάντη...:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία, παιδιά.

Θα ήθελα να ψηφίσω Αταλάντη λόγω της γραφής της και των παπαρούνων.

Θα ήθελα να ψηφίσω Άρη λόγω ιδέας, Νύμφης και μαντηλιού.

Θα ήθελα να ψηφίσω Σπύρο γιατί η ιστορία του δεν μου αρέσει λιγότερο από των παιιδών, συν ότι επέδειξε σπάνιο φιλότιμο στο σχολιασμό του Τι Κατάλαβα και έγραψε και δύο ιστορίες.

 

Θα πάρω μία απόφαση εντός της ημέρας υποθέτω.

Και πάλι συγχαρητήρια σε όλους μας, γιατί νομίζω ότι όλες οι ιστορίες ήταν άνω του μετρίου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έριξα κι εγώ την ψήφο μου.

Τελικά διάλεξα την ιστορία τής Ειρήνης. Το ύφος, η γλώσσα που χρησιμοποίησε, όλα αυτά με παρέσυραν αναγνωστικά και τελικά μου άφησαν έντονες εντυπώσεις.

Μπράβο σε όλα τα παιδιά για την προσπάθειά τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι το τσούγκρισμα η ψηφοφορία λήγει το βράδυ του Πάσχα.

 

(Το βράδυ της Κυριακής, δηλαδή)

 

 

post-1837-0-07103100-1428603982.jpg

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο "Ελεύθερος" παιδιά πώς σας φάνηκε; Από την ίδια εισαγωγή ξεκίνησε, μάλιστα ήταν η πρώτη που έγραψα γι' αυτό εδώ το Write-Off, κι έχασε τη συμμετοχή πραγματικά στο κορώνα-γράμματα...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και ψήφισα. Δεν άφησα σχόλια επειδή είμαι σε διακοπές και με το ζόρι ξεκλέβω λίγο χρόνο στον υπολογιστή. Τουλάχιστον, πρόλαβα να διαβάσω. :)

 

Καλή επιτυχία!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα διάβασα και είναι και τα 3 καταπληκτικά. (Θα το είχα κάνει πιο νωρίς αλλά δεν έχω υπολογιστή, και τώρα από κινητό γράφω για να προλάβω το πολ!) Έχει πλάκα το πώς διαφοροποιούνται από το τί επέλεξε ο κάθε συγγραφέας να αποδώσει κυριολεκτικά και τί μεταφορικά από την εισαγωγή. Ομολογώ πως μετά το διάβασμα πραγματικά ξενέρωσα με την πάρτη μου που βιάστηκα κάπως και δεν έκανα πράγματα που ξέρω πως μπορώ να κάνω καλύτερα, κάτι το οποίο σίγουρα θα επιχειρήσω στην πρώτη ευκαιρία.

Όςον αφορά τη ψηφοφορία, ήταν όλα κοντά. Αποφάσισα να ψηφήσω Αταλάντη, καθώς νομίζω το κείμενό της είναι το πιο ολοκληρωμένο, τόσο από άποψη πλοκής/ιδέας, όσο και από γραφής.

 

Επιμέρους σχόλια προσεχώς.

Edited by arjunk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άπονη διοργανώτρια, θα μας κρατήσεις σε αγωνία; ο_Ο

 Χε χε. Ήρθε η ώρα μου, όμως.  :shuriken:

 

Τις ξαναδιαβάζω τώρα, αφήνω τα σχόλιά μου και ψηφίζω όταν τελειώσω (ελπίζω να μην ξανακοπεί το ίντερνετ, θα χτυπιέμαι. Από χθες κόβεται ανά μισάωρο).

 

:mf_trombone:  Έχετε ακόμα δώδεκα ώρες! Προλαβαίνετε να διαβάσετε τέσσερις πολύ ωραίες ιστορίες και να ψηφίσετε την αγαπημένη σας.

EDIT

Ψήφισα και θέλω να πω τα εξής:

Η εισαγωγή ήταν δύσκολη. Πιο δύσκολη από ό,τι ήθελα. Όταν σας την έδωσα και την ξανακοίταζα, (εκτός από κάτι λαθάκια που μου ξέφυγαν, όπως μια επανάληψη λέξης που θα μπορούσε να λείπει :bangin:  ), δαγκωνόμουν. Αλλά τελικά, όλοι γράψατε από μια ολοκληρωμένη ιστορία με ωραίες ιδέες, και σας ευχαριστώ γι' αυτό.

 

Η δυσκολία της είχε ως αποτέλεσμα ότι μπήκατε στη διαδικασία να εξηγήσετε την εισαγωγή, παρά να τη χρησιμοποιήσετε απλά ως την πρώτη παράγραφο του διηγήματός σας, (κυρίως elgalla και Ιρμάντα), ή και να την ψιλοαγνοήσετε (κυρίως MadnJim). Διέκρινα, δηλαδή, μια αμηχανία απέναντι στην εισαγωγική παράγραφο. Η μόνη ιστορία που στέκει μόνη της, χωρίς αυτό το παιχνίδι, είναι αυτή που ψήφισα, το "Φωτιά και νερό" του arjunk. Αν κάποιος τη διαβάσει χωρίς να ξέρει για το write-off δεν θα καταλάβει ούτε ότι άλλος άνθρωπος έγραψε την πρώτη παράγραφο, ούτε θα του φανεί τίποτα παράξενο, βεβιασμένο.

 

(Άντε να δούμε τι θα κάνω κι εγώ όταν τελειώσω τη δική μου).

 

Και πάλι ευχαριστώ, ήταν πραγματικά ένα ωραίο παιχνίδι, και οι ιστορίες σας θα μου μείνουν στη μνήμη.

 

:2handed:

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ. Πολύ δύσκολη επιλογή, ήμουν ανάμεσα σε Ειρήνη και Σπύρο, τελικά ψήφισα το Σπύρο γιατί η ιστορία του ήταν πιο εντός του sword & sorcery theme κατά τη γνώμη μου, αλλά και γιατί είδα μεγάλη βελτίωση σε αυτόν σε σχέση με προηγούμενες ιστορίες του που έχω διαβάσει. Συν ότι έγραψε δύο ιστορίες εντός προθεσμίας και παρόλα αυτά δεν είχε κανένα πρόβλημα να δοθεί παράταση σε όλους μας. [Τον Ελεύθερο θα τον διαβάσω όταν γυρίσω από διακοπές, Σπύρο]. Οπότε, go Spyros! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #77 (arjunk vs elgalla vs Ιρμάντα vs MadnJim)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..