Jump to content

39ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Τεχνολογία


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Συγχαρητήρια, Άγγελε :) Η ιστορία ανήκει στο χαρτί, και με μεγάλη μου χαρά μπορώ να πω ότι δεν είναι η μοναδική στο διαγωνισμό που βγάζει αυτή την αίσθηση. Συγχαρητήρια επίσης στη Νατάσα και στον Μιχάλη που συμπληρώνουν το podium του διαγωνισμού, και φυσικά σε όλους όσους μάς δώσατε τις ιστορίες σας: βλέπω ότι έχουμε στην κορυφή και νέο αίμα και βετεράνους, γυναικείες και αντρικές πένες, κάτι που εμφανίζεται συστηματικά στους διαγωνισμούς (Τρόμου και μη) Αυτό μόνο ευχάριστο μπορεί να θεωρηθεί, για μια κοινότητα που συνεχώς εξελίσσεται, και για ένα είδος που έχει έρθει για να μείνει στην εγχώρια αγορά. 

Μορφέα, είσαι μορφάρα :) Όποτε δεν έχεις γράψει, θα πρέπει να χώνεσαι επικουρικά για να τρέχεις τους διαγωνισμούς κάθε φορά :friends: Ο διαγωνισμός πάντα ζωντανεύει όταν οι διοργανωτές κάνουν το κάτι παραπάνω, και εδώ φάνηκε ξεκάθαρα.

Και του χρόνου με υγεία! Κι επειδή έχει γίνει και λίγο παράδοση, περιμένω να λέμε "και από τον περσινό διαγωνισμό, η ιστορία τάδε φιλοξενείται στις σελίδες του νέου βιβλίου" :)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 418
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    39

  • Morfeas

    54

  • Ιρμάντα

    31

  • MadnJim

    47

Να πω και εγώ με τη σειρά μου συγχαρητήρια στον Άγγελο  :first:  και την ιστορία του (να πω ότι πέρα από τρόμο μου έβγαλε και κάτι το συγκινητικό που έχουνε πάντα οι αδικημένοι νεκροί και γι αυτό μου άρεσε) στην Νατάσα και τον Νιχ που κλείνουν την τριάδα.

 

Να δηλώσω ότι τελικά αποφάσισα να μην καθαρίσω τον διοργανωτή γιατί τελικά ήταν πολύ καλή η διοργάνωση και ευχάριστη και κύλισε (έως πριν λίγο δηλαδή :p) ήρεμα και με κέφι. Ευχαριστούμε και την Ναρού για την πολύτιμη βοήθειά της.

 

Μπράβο παιδιά και να μην ξεχνάτε να γράφεται τρόμο και να κάνουμε το φόρουμ του τρόμου το πιο δημοφιλές! :)

 

Υ.Γ. Άγγελε εγώ πιτόγυρα θέλω να κεράσεις. :p

Edited by Eugenia Rose
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν θα μιλήσω για τη δική σου ιστορία, αλλά θα μιλήσω για τις δικές μου συμμετοχές. Όπως η elgalla και ο Morfeas πιάνουν με την πρώτη τις πρώτες θέσεις έτσι κι εγώ ακόμα και μετά από 10 χρόνια που γράφω στο sff.gr (κι ενώ με ξέρει σχεδόν όλος ο κόσμος από κοντά) είχα πιάσει στον προηγούμενο διαγωνισμό τρόμου την τελευταία θέση. Νομίζω ότι στον τελευταίο χρόνο άντε να έπιασα την 5/6η θέση;  Και άλλοι επίσης είτε θα πιάσουν την πρώτη είτε την προτελευταία. It happens.

 

Και φυσικά υπάρχουν "κλίκες"! Είναι ότι πιο ανθρώπινο σε όλες τις κοινωνίες. Κι εγώ μπορεί να ψηφίσω κάποιον υποκειμενικά. Όμως αν μου αρέσει κάποιος θα τον ψηφίσω είτε τον ξέρω είτε τον όχι. Για παράδειγμα τον Γιώργο77 τον ψήφισα 2ο που δεν τον ξέρω. Το καλό όμως με το συγκεκριμένο διαγωνισμό είναι ότι οι άνθρωποι που ψηφίζουν είναι τόσοι πολλοί που αναγκαστικά θα ξεχωρίσουν οι καλοί και θα βγει μια "αντικειμενικότητα". (Διάβασε το βιβλίο για τη μεταφυσική της ποιότητας: Το ζεν και η συντήρηση της μοτοσυκλέτας). Δυστυχώς θα αναφέρω ως παράδειγμα το "eurovision", εκεί κι αν υπάρχουν συμπάθειες ε; Αλλά τελικά όταν βλέπεις την πρώτη τριάδα στην τελική αναμέτρηση θα συμφωνήσεις. 

 

Άρα αν θέλεις να αρέσεις σε περισσότερους τότε θα πρέπει να διορθώσεις κάποια πράγματα που λένε και οι περισσότεροι (αν θέλεις). Κι έχω προσέξει να ανεβαίνω σε θέση όταν ασχολούμαι με μια ιδέα και προσπαθώ να επικεντρωθώ σε αυτή.  Φυσικά αν ξεφεύγω λίγο από το συνηθισμένο και η εκτέλεση τα χαλάει τότε "θα τιμωρηθώ" γιατί εκεί το "μπέρδεμα" γίνεται μεγαλύτερο και έτσι και η απογοήτευση. Άρα εγώ θα το έβλεπα ως πρόκληση όλο αυτό.

 

(Προσωπικά και λόγω του τρόπου της έκφρασής μου θα δοκιμάσω και στα αγγλικά.)

Edited by Διγέλαδος
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

(Προσωπικά και λόγω του τρόπου της έκφρασής μου θα δοκιμάσω και στα αγγλικά.)

 

 

Άμα θες επιμέλεια, Άλεξ, μη διστάσεις :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ρίχνοντας μια ματιά στη λίστα κατάταξης των ιστοριών δε μπορώ παρά να απορήσω με τη θέση της δικής μου ιστορίας. 12η πάνω μόνο από μία ιστορία που κινούνταν οριακά εντός ή εκτός του θέματος του διαγωνισμού. Φυσικά υπάρχει και δεύτερη ιστορία με οριακό χαρακτήρα που είναι όμως πάνω από τη δική μου. Προηγουμένως έκανα λόγο για αντικειμενικά κριτήρια έχοντας στο μυαλό μου τα εξής: (α) Εντός ή εκτός θέματος και (β) βασική ιδέα. Θέλω να πιστεύω, και αυτό λογικά δεν πρέπει να είναι μόνο προσωπική άποψη, ότι πρώτον η ιστορία μου ήταν όχι απλά εντός θέματος αλλά στον πυρήνα αυτού και δεύτερον περιείχε τη μεγαλύτερη ιδέα. Απορώ λοιπόν πώς βρέθηκε τόσο χαμηλά. Δεν περίμενα ούτε είχα την αξίωση να βγει πρώτη αλλά όχι και προτελευταία. Δεν έχω αναλυτικά στοιχεία της ψηφοφορίας αλλά με απλά μαθηματικά προκύπτει ότι πολλοί την κατέταξαν τελευταία στη λίστα τους. Θα ήθελα λοιπόν, αν κάποιος από αυτούς έχει την τόλμη να αποκαλύψει τη λίστα του, να μου εξηγήσει το σκεπτικό του.

 

Συνοψίζοντας, άγουρη γραφή, μηδενική ανάπτυξη του κεντρικού χαρακτήρα, καμία πρωτοτυπία στο κολάζ ιδεών που μας παρουσίασες, καμία έρευνα, ενώ μάλιστα τοποθέτησες την ιστορία σε εντελώς άλλη χώρα και κατάληξη η οποία ακύρωσε εντελώς τον τρόμο και μας πήγε στην επιστημονική φαντασία. Αυτό το οποίο, όμως, με στεναχωρεί περισσότερο απ' όλα είναι η τάση σου να ακυρώνεις όλα όσα σου λένε με σκοπό να σε βοηθήσουν να γίνεις καλύτερος.

 

 

Περιέργως συμφωνώ με αρκετά από αυτά που ανέφερες. Όμως το βασικό ερώτημα παραμένει αναπάντητο. Πώς μια ιστορία με άγουρη γραφή, μηδενική ανάπτυξη του κεντρικού χαρακτήρα, καμία πρωτοτυπία στο κολάζ ιδεών όπως λες και να προσθέσω γραμμένη σε σπαστά αγγλικά (εντάξει πριν τη δημοσίευση έγινε φιλολογική επιμέλεια όμως αρχικά είχε πολλά λάθη στην έκφραση) δημοσιεύτηκε σε περιοδικό που βγάζει μόνο ιστορίες κορυφαίων στο είδος όπως Barker, King, Straub, κτλ; Περιείχε τις ίδιες πολλές και υπερβολικές ιδέες όμως σε λιγότερες λέξεις (2500).

 

Όσο για τις ιδέες που λες νομίζω ότι κάνεις λάθος. Μια δυνατή ιδέα ξεπερνάει τα πάντα ακόμα και χαρακτήρες και ατμόσφαιρα. Τουλάχιστον εμένα αυτό μου έμαθαν και δε νομίζω να κάνουν τόσο λάθος αυτοί που ζουν από αυτή τη βιομηχανία. Παραδέχομαι ότι η ιστορία μου έχει ελαττώματα αλλά σίγουρα είχε τη πιο δυνατή ιδέα από όλες τις άλλες.

 

Ίσως πάλι να ήταν και καλό που δεν πήγε καλά η ιστορία μου. Φαίνεται ότι εδώ δεν άρεσε, για διάφορους λόγους. Κανένα πρόβλημα. Από καιρό σκεφτόμουν να μεταφράσω τις ιστορίες μου και να δοκιμάσω την τύχη μου έξω.

Link to comment
Share on other sites

Ευάγελλε δεν ξέρω γιατί εδώ δεν είχε την ίδια επιτυχία. Μπορεί να μην δούλεψε η μετάφραση και να ήταν καλύτερα στα Αγγλικά. (btw άμα θες στείλε εκείνη την ιστορία να την διαβάσουμε άμα έχεις όρεξη).

 

Και εγώ και πολλά μέλη του σφφ έχουμε μεταφράσει ιστορίες στα αγγλικά και έχουμε στείλει submissions. Και μάλιστα αρκετά απο αυτά έχουνε γίνει δεκτά και έχουνε πάρει πολύ καλές θέσεις σε διαγωνισμούς. Οπότε κανείς από εδώ δεν θα σου έλεγε να μην κάνεις κάτι τέτοιο. Όπως είδες και από το τόπικ "Πόσο αξίζει να γράφουμε" είναι θέμα προτεραιοτήτων και του τι θέλει ο κάθε ένας από το γράψιμο του. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βαγγέλη: 

1)έχει αποδειχτεί ότι σε βάθος χρόνου, ο εκάστοτε συγγραφέας κρίνεται καθαρά από το έργο του. Είτε είναι το καλύτερο παιδί, είτε είναι μέγας κόπανος. Είτε είναι η ψυχή της παρέας, είτε δεν έχει πει ποτέ κουβέντα με κάποιον. Τον αναγνώστη δεν τον νοιάζουν ούτε οι σπουδές, ούτε οι γνωριμίες. Τον νοιάζει αυτό που διαβάζει. Η συγκεκριμένη ιστορία ήρθε προτελευταία πολύ απλά επειδή οι άλλες κρίθηκαν καλύτερες από δεκάδες αναγνώστες, του καθενός με τα δικά του κριτήρια. Για να δώσουν χρόνο να διαβάσουν σχεδόν ένα μικρό μυθιστόρημα σε μέγεθος στις οθόνες του υπολογιστή τους, κάτι θα νιώθουν. Πόσο μάλλον για όσους είχαν και έδωσαν χρόνο να σχολιάσουν κιόλας.

2)Όσον αφορά για την παρέα που λες: Έχουμε άτομα από Αθήνα που βλέπονται κάθε μέρα που λέει ο λόγος, άλλους που ζούνε στην Θεσσαλονίκη, στην Κρήτη, στην Χρυσούπολη, στην Ξάνθη, αλλά και στην Ιταλία, στη Σουηδία, στην Ινδονησία και πάει λέγοντας. Σε διαγωνισμούς, όχι μόνο έχουνε λάβει ψηλές θέσεις, αλλά έχουνε κερδίσει πρωτοεμφανιζόμενοι συμμετέχοντες. Αναφέρει η Αταλάντη από πάνω κάποιους, εγώ θα συμπληρώσω εμένα το 2008, την Σουσαμένια Άνοιξη που το έκανε και back to back, τον Adicto που ναι μεν ζει Πειραιά, αλλά γυρίζει την υδρόγειο και δεν είναι ποτέ σε ένα μέρος... ακόμα και άλλους που αν και είμαι εδώ 7 χρόνια, έχω ξεχάσει το όνομά τους επειδή ακριβώς δεν τους ήξερε και δεν τους έμαθε κανείς. Κέρδισαν όμως, και οι ιστορίες τους μένουν στο μυαλό. Ας μην τα λέω εγώ, ανατρέχοντας στο χρονικό των ΔΣΣΙ μπορεί να δει οποιοσδήποτε, είναι ξεκάθαρη η ποικιλία των νικητών. Και φυσικά θα υπάρχουν κάποιες/κάποιοι που είναι τακτικά σε ψηλές θέσεις. Είναι καλές/καλοί σ'αυτό που κάνουν. Και όχι μόνο στο sff, αλλά (το πιο σημαντικό) έξω από αυτό. Για το παράδειγμα με τα εργαστήρια που λες, βλέπω τα ονόματα του διαγωνισμού, και βλέπω ότι στο πλέον γνωστό εργαστήριο στην Αθήνα, αυτό της ΑΛΕΦ, έχουν πάρει μέρος 2 άτομα. (3 αν έχει πάρει μέρος ο Νιχίλιο, που νομίζω όχι). Η μια βγήκε 6η και η άλλη 7η. Πολλά μέλη της ΑΛΕΦ ψήφισαν σ'αυτό το διαγωνισμό, δεν βλέπω όμως να αδίκησαν κάποιον. Άλλο εργαστήριο με στενές σχέσεις με το ΣΦΦ δεν ξέρω.

 

3) Η ιστορία για την οποία μιλάς που ήρθε 2η σε διαγωνισμό 22 ατόμων ήταν 2500 λέξεις. Αυτή ήταν 3500. Μάλλον δεν μιλάμε για την ίδια ιστορία. Ίσως η ιστορία των 2500 λέξεων να έπαιρνε άλλη θέση, πόσο μάλλον σε διαγωνισμό Ε.Φ. Επίσης, για ποιο Cemetery Dance μιλάς συγκεκριμένα; Θα ήθελα να διαβάσω και εκείνη αλλά με ένα πρόχειρο τσεκάρισμα της βιβλιοθήκης, τα #57, #58 και #59 (τεύχη του 2007-2008) έχουν ένα Ελληνικό όνομα στα περιεχόμενα, τον Nικ Μαματά που ζει στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού.

4)Τώρα, όσο αφορά τι είναι ποιοτικός και τι εμπορικός τρόμος, μεγάλη κουβέντα, όμως συνήθως ο εμπορικός τρόμος πουλάει (εξού κι εμπορικός) οπότε γιατί να "χαντακωθεί" ιστορία που είναι εμπορική; Βέβαια, έχουνε υπάρξει στο παρελθόν ατάκες του τύπου "είναι ποιοτική η γραφή μου, εσείς θέλετε εμπορικό γράψιμο, γι'αυτό πήγε χάλια η ιστορία μου". Εδώ δεν βγαίνει άκρη. Αν μια ιστορία δεν πάει καλά, είναι επειδή οι αναγνώστες ζητάνε κάτι διαφορετικό από αυτό που τους προσφέρθηκε. Συνέπεια στο θέμα και στο είδος, καλή γραφή, λιγότερα λάθη που πετάνε τον αναγνώστη έξω, μεγαλύτερο ενδιαφέρον και συνοχή στην ιστορία, κάτι για να συνδεθεί ο αναγνώστης με τους χαρακτήρες. Διάφοροι λόγοι υπάρχουν, δεν θα ισχύουν κι ούτε χρειάζεται να ισχύουν όλοι σε κάθε ιστορία. Πάντως, το "δεν μου αρέσουν τα μούτρα του" δεν είναι λόγος. Ακόμα και να γίνει από έναν-δύο, οι ψήφοι είναι δεκάδες. Άσε που δεν ψηφίζει κάποιος εχθρός σου, άγνωστοι μεταξύ αγνώστων ψηφίζουν. Δεν είναι καλλιστεία, διαγωνισμός διηγημάτων είναι.

5) Για το θέμα με τον τρόμο εντός κι εκτός Ελλάδας, το έχουμε ξανασυζητήσει. Προσωπικό κόλλημά μου, δουλεύει και παραδουλεύει ο τρόμος στην Ελλάδα και απο πλευράς μου έχω ένα bestseller (σύμφωνα με τα μεγαλύτερα βιβλιοπωλεία της χώρας) για να το αποδείξω. Ευτυχώς, δεν είναι μόνο του, έχει -αλλά και έρχεται συνεχώς- καλή παρέα. Γι'αυτό μίλησα νωρίτερα για είδος το οποίο ήρθε για να μείνει.

6)Το να ανεβάσεις ιστορίες στο ΣΦΦ ή να πάρεις μέρος σε διαγωνισμούς, θα πρέπει να έχει έναν σκοπό, τον ίδιο σκοπό με ένα εργαστήριο δημιουργικής γραφής: Feedback. Ανεβάζουμε ιστορίες στη βιβλιοθήκη για να γίνουμε καλύτεροι. Παίρνουμε μέρος σε διαγωνισμούς γιατί είναι καλή ευκαιρία να δούμε και τη γραφή πολλών άλλων στο ίδιο θέμα που έχουμε να αντιμετωπίσουμε, και φυσικά να πάρουμε σχόλια που θα σε κάνουν καλύτερο. Όταν μια ιστορία δεν τα πάει καλά, τότε είναι πιο πολύτιμα τα σχόλια. Εγώ δεν μιλάω εκ του ασφαλούς. Και 10η θέση έχω πάρει, και 14η. Θυμάμαι πολύ καλά τι πήγε λάθος σ'εκείνες τις ιστορίες, και εκείνα τα σχόλια είναι πολύ πιο σημαντικά από το "γαμάτο, μπράβο, ξανακάντο". Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μάθεις και να εξελιχθείς. 
Υπάρχει όμως και μια άλλη πικρή αλήθεια, η οποία ισχύει παντού και πάντα όταν μιλάμε για reviews, και ισχύει και στην περίπτωση των βιβλιοθηκών. Αν κάποιος διαβάσει μια ιστορία στη βιβλιοθήκη που δεν του άρεσε, 8 στις 10 δεν θα σχολιάσει, γιατί αν έχεις κυρίως αρνητικά να πεις, γιατί να χαλάσεις το κέφι του άλλου; Υπάρχουν εδώ κάποιοι γενναίοι που θα σχολιάσουν χωρίς αναισθητικό, και βγαίνουν και οι κακοί της υπόθεσης στο τέλος. Με αυτή την ιστορία σου όμως που ασχολήθηκε το φόρουμ και πήρες τόσα σχόλια, προφανώς απογοητεύτηκες. Το να λες ότι δεν έχει νόημα να σχολιάσεις/ασχοληθείς με τα σχόλια ενώ είναι πάνω σ'αυτό που προσέφερες... δικιά σου η ιστορία, δικαίωμά σου να το κάνεις, αυτό εγώ το εκλαμβάνω ως "αφού πήγε όπως πήγε, δεν με ενδιαφέρει ο κόπος σας". Και επειδή δεν γνωριζόμαστε, ξέρεις ότι δεν είναι προσωπικό το ζήτημα. Το ίδιο θα πω και σε οποιοδήποτε άλλο μέλος τύχει να πει κάτι παρόμοιο.

Προσπάθησε ξανά. Or don't, δικό σου θέμα. Ούτε ο πρώτος είσαι που μια ιστορία του δεν πήγε καλά, ούτε ο τελευταίος. Και δεν σε μειώνει σαν άτομο ή συγγραφέα το συγκεκριμένο αποτέλεσμα.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ρίχνοντας μια ματιά στη λίστα κατάταξης των ιστοριών δε μπορώ παρά να απορήσω με τη θέση της δικής μου ιστορίας. 12η πάνω μόνο από μία ιστορία που κινούνταν οριακά εντός ή εκτός του θέματος του διαγωνισμού. Φυσικά υπάρχει και δεύτερη ιστορία με οριακό χαρακτήρα που είναι όμως πάνω από τη δική μου. Προηγουμένως έκανα λόγο για αντικειμενικά κριτήρια έχοντας στο μυαλό μου τα εξής: (α) Εντός ή εκτός θέματος και (β) βασική ιδέα. Θέλω να πιστεύω, και αυτό λογικά δεν πρέπει να είναι μόνο προσωπική άποψη, ότι πρώτον η ιστορία μου ήταν όχι απλά εντός θέματος αλλά στον πυρήνα αυτού και δεύτερον περιείχε τη μεγαλύτερη ιδέα. Απορώ λοιπόν πώς βρέθηκε τόσο χαμηλά. Δεν περίμενα ούτε είχα την αξίωση να βγει πρώτη αλλά όχι και προτελευταία. Δεν έχω αναλυτικά στοιχεία της ψηφοφορίας αλλά με απλά μαθηματικά προκύπτει ότι πολλοί την κατέταξαν τελευταία στη λίστα τους. Θα ήθελα λοιπόν, αν κάποιος από αυτούς έχει την τόλμη να αποκαλύψει τη λίστα του, να μου εξηγήσει το σκεπτικό του.

 

Συνοψίζοντας, άγουρη γραφή, μηδενική ανάπτυξη του κεντρικού χαρακτήρα, καμία πρωτοτυπία στο κολάζ ιδεών που μας παρουσίασες, καμία έρευνα, ενώ μάλιστα τοποθέτησες την ιστορία σε εντελώς άλλη χώρα και κατάληξη η οποία ακύρωσε εντελώς τον τρόμο και μας πήγε στην επιστημονική φαντασία. Αυτό το οποίο, όμως, με στεναχωρεί περισσότερο απ' όλα είναι η τάση σου να ακυρώνεις όλα όσα σου λένε με σκοπό να σε βοηθήσουν να γίνεις καλύτερος.

 

 

Περιέργως συμφωνώ με αρκετά από αυτά που ανέφερες. Όμως το βασικό ερώτημα παραμένει αναπάντητο. Πώς μια ιστορία με άγουρη γραφή, μηδενική ανάπτυξη του κεντρικού χαρακτήρα, καμία πρωτοτυπία στο κολάζ ιδεών όπως λες και να προσθέσω γραμμένη σε σπαστά αγγλικά (εντάξει πριν τη δημοσίευση έγινε φιλολογική επιμέλεια όμως αρχικά είχε πολλά λάθη στην έκφραση) δημοσιεύτηκε σε περιοδικό που βγάζει μόνο ιστορίες κορυφαίων στο είδος όπως Barker, King, Straub, κτλ; Περιείχε τις ίδιες πολλές και υπερβολικές ιδέες όμως σε λιγότερες λέξεις (2500).

Αυτή με τα ζόμπι; Είχε και άλλες ιδέες, σαν αυτές που πραγματεύτηκες εδώ; Λοιπόν θα ήθελα να τη διάβαζα! :coffee-reading:

Link to comment
Share on other sites

εκδομένος συγγραφέας και βετεράνος τρομάς μου ζήτησε τη γνώμη μου για μια καινούρια ιστορία επειδή ακριβώς είμαι αυστηρή και πίστευε ότι θα τον βοηθούσε αυτό. Δεν υπάρχει καμία κριτική που να μας βοηθάει περισσότερο από την καλοπροαίρετη κακή κριτική. 

Το δεύτερο σκέλος της ανωτέρω πρότασης σου πρέπει να εκτυπωθεί και να μπει με τεράστια κεφαλαία γράμματα πάνω από τους υπολογιστές όλων όσων γράφουν...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, κάτι που ξέχασα πιο πριν : Συγχαρητήρια στον Morfeas για την εξαιρετική διοργάνωση, τα έξυπνα σχόλιά του και τον χρόνο που διέθεσε !!!

 

Σχετικά με την τοποθέτηση του Ευάγγελου τώρα. Το να έρθεις προτελευταίος σε μια σειρά αξιόλογων ιστοριών δεν είναι ούτε ντροπή ούτε ήττα. Αν εξαιρέσεις την πρώτη τετράδα, πιστεύω ότι οι υπόλοιποι δεν είχαν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους. Αν ερχόσουν όγδοος θα ήσουν ικανοποιημένος;;; Τα αποτελέσματα αντανακλούν τις προτιμήσεις μερικών δεκάδων ανθρώπων τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή για τις συγκεκριμένες ιστορίες. Ας πούμε, δεν είχα ψηλά στη λίστα μου το Λευκή Ηχώς, επειδή δεν είμαι ιδιαίτερα μουσικόφιλος κι όχι γιατί ο Nihilio δεν έγραψε ένα καλό διήγημα. Απλά δεν με συγκίνησαν τα πάθη κάποιων ροκ σταρ.

 

Προσωπικά, ούτε στο forum γράφω πολύ ούτε γράφω ιστορίες όσο θα ήθελα. Δυστυχώς, η μέρα έχει μόνο 24 ώρες. Θεωρώ τα σχόλια σε ό,τι έχω ανεβάσει πολύτιμα, ουσιαστικά και καλοπροαίρετα. Στην πρώτη ιστορία που ανέβασα, το θείο στο χωριό, ο John82 μου λέει ότι δεν τρόμαξε με την αφήγηση. Συνειδητοποιώ έτσι κάτι που πριν δεν έβλεπα τόσο καλά ή δεν παραδεχόμουν. Ότι οι ιστορίες που μου αρέσει να γράφω είναι παράξενες (weird) και όχι τρομακτικές. Με το να τους βάζω την ταμπέλα "ιστορία τρόμου" και τον αναγνώστη απογοητεύω και τον εαυτό μου. Ο Τρόμος είναι ένα λογοτεχνικό είδος που με επηρεάζει, το αγαπώ και το σέβομαι. Απλά δεν είμαι καλός σ' αυτό. Και σε αυτό το φόρουμ, το κατάλαβα αμέσως χάρη στα σχόλια που ήταν ειλικρινή και δεν ήθελαν να χαιδέψουν αυτιά.

 

Προτείνω στα νέα μέλη σαν και μένα να διαβάζουν ευλαβικά τα σχόλια και να τα χρησιμοποιούν για να βελτιώσουν τη γραφή τους. Ο αναγνώστης είναι πάντα ο αδιάψευστος, ο τελικός κριτής. Κι εδώ μέσα οι αναγνώστες δεν είναι τυχαίοι. Δεν μπορούμε να κρίνουμε αντικειμενικά τον εαυτό μας, είναι ανθρωπίνως αδύνατο.

 

ΥΓ: σε κατέταξα στην 10η θέση.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πω ένα μεγάλο μπράβο στον /george/, που κατάφερε να διαβάσει και να σχολιάσει σχεδόν 50 ιστορίες μέσα σε τόσες λίγες εβδομάδες για να μπορέσει να συμμετάσχει στην ψηφοφορία! Κι ελπίζω να συνεχίσει και εκτός διαγωνισμού.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω, και αυτό λογικά δεν πρέπει να είναι μόνο προσωπική άποψη, ότι πρώτον η ιστορία μου ήταν όχι απλά εντός θέματος αλλά στον πυρήνα αυτού και δεύτερον περιείχε τη μεγαλύτερη ιδέα. Απορώ λοιπόν πώς βρέθηκε τόσο χαμηλά. Δεν περίμενα ούτε είχα την αξίωση να βγει πρώτη αλλά όχι και προτελευταία. Δεν έχω αναλυτικά στοιχεία της ψηφοφορίας αλλά με απλά μαθηματικά προκύπτει ότι πολλοί την κατέταξαν τελευταία στη λίστα τους. Θα ήθελα λοιπόν, αν κάποιος από αυτούς έχει την τόλμη να αποκαλύψει τη λίστα του, να μου εξηγήσει το σκεπτικό του.

 

Από την άλλη ήταν βέβαια εμφανές από τα σχόλια που έλαβε ότι δε θα πήγαινε καλά. Ακόμα δεν έχω απαντήσει στα σχόλια που έγιναν και δεν ξέρω αν έχει καν νόημα να το κάνω. Όσο καιρό βρίσκομαι στο forum έχω διαβάσει πολλές ιστορίες και αρκετά σχόλια πάνω σε αυτές. Βλέπω λοιπόν ότι υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση σε άτομα που γνωρίζονται δια ζώσης (μέσω εργαστηρίων για παράδειγμα) σε σχέση με άλλους έξω από αυτόν τον κύκλο. Παρατηρώ μια αλληλοϋποστήριξη της οποίας δεν τυγχάνουν οι υπόλοιποι. Ίσως να κάνω λάθος και εύχομαι να κάνω λάθος. Εγώ πάντως αυτό παρατηρώ και το αναφέρω.

 

Κλείνοντας θα ήθελα να κάνω και μια αποκάλυψη. Η ιστορία με την οποία συμμετείχα στο διαγωνισμό έχει προϊστορία. Πίσω στο 2007 με τις ανταλλαγές φοιτητών είχα παρακολουθήσει για ένα εξάμηνο σεμινάρια δημιουργικής γραφής στο Πανεπιστήμιο της Μασαχουσέτης (UMass). Τα σεμινάρια αφορούσαν στον τρόμο και στην επιστημονική φαντασία. Στο τέλος δόθηκε το θέμα «Deadly Machines» που είναι πολύ παρόμοιο με αυτό του διαγωνισμού. Θα έπρεπε να γράψουμε μια ιστορία μέχρι 2500 λέξεις και οι δύο καλύτερες θα δημοσιεύονταν. Εγώ συμμετείχα με την ίδια ακριβώς ιστορία που πήρα μέρος και στον εδώ διαγωνισμό. 

 

 

Γεια κι απο μένα Ευάγγελε!

 

Το "μεγαλύτερη ιδέα" δεν ξέρω πώς το μετράς. Η ιδέα σου ήταν άτομο με την υπερφυσική δύναμη να ελέγχει την τεχνολογία. Δεν είναι κάτι απίστευτα πρωτότυπο, ήταν μια ιδέα που έχουμε ξαναδιαβάσει, και κυρίως λόγω αυτού πρέπει η γραφή της ιστορίας να ξεχωρίζει. Στον Mesmer είδα ότι σχολίασαν κάτι του τύπου "η ιδέα δεν είναι πρωτότυπη αλλά η εκτέλεση την έκανε φρέσκια". Αυτό πρέπει να κάνουμε γενικά (και για μένα το λέω και για όλους).

 

Επίσης, δική μου άποψη είναι ότι οι ιδέες έρχονται κάθε μέρα, αλλά αυτό που σε κάνει συγγραφέα είναι η τεχνική που αναπτύσσεις στην εκτέλεσή τους. Παράδειγμα: μου λέει εμένα ένας φίλος μου, που δεν γράφει, μια καταπληκτική ιδεα. Και κάθομαι εγώ και γράφω πάνω στην ιδέα μια ιστορία. Ξοδεύω μέρες, επιμελούμαι, λέω αυτό το θαυμαστικό να το βάλω ή να μην το βάλω, να γράψω "είπε" ή "ρώτησε" στη δεύτερη παράγραφο, και στο τέλος πια την ολοκληρώνω. Ποιανού είναι η ιστορία κατά τη γνώμη σου; Δική του ή δική μου;

 

Την ιστορία σου την έβαλα τελευταία, όχι γιατί μετανιώνω που τη διάβασα, αλλά γιατί υπήρχαν κατά τη γνώμη μου καλύτερες ιστορίες, ή για την ακρίβεια πιο καλογραμμένες. Το αν θα έχει κάποιος κατι καλογραμμένο είναι ως επί το πλείστον θέμα χρόνου: του χρόνου που δίνει για να γράψει και του χρόνου που δίνει για να διαβάσει.

 

Για αυτό με τις γνωριμίες: η πρώτη φορά που ουσιαστικά μπήκα στο σφφ ήταν με τον 10 flash fiction live και με το καλησπέρα σας μπήκε η ιστορία μου στην πρώτη θέση, μαζί με αυτή του mesmer. Δεν ήξερα το φόρουμ ούτε κι αυτό εμένα. Μετά γνώρισα κάποια παιδιά, έγινα πιο ενεργή και στις επόμενες συμμετοχές μου βγήκα: (11ος ffl), (36ος διαγωνισμός σύντομης ιστορίας, τρόμος), (12ος ffl), (39ος διαγωνισμός σύντομης ιστορίας, τρόμος). Βλέπεις κάποιο μοτίβο σε σχέση με τις γνωριμίες μου; Εγώ δεν βγάζω άκρη  :p

 

Δεν παίζει ρόλο ποιον ξέρεις. Και στην τελική ακόμη και να έπαιζε στο φόρουμ, το φόρουμ δεν υπάρχει για χάρη του ίδιου του φόρουμ. Υπάρχει για την γενικότερη προώθηση του speculative fiction στην Ελλάδα. Πιστεύω ότι αν γράφει κανείς καλά ακόμη και κανείς να μη τον χωνεύει εδώ μέσα πάλι θα πάει μπροστά, θα εκδώσει κλπ.

 

:hi:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα στατιστικά που υποσχέθηκα:

 

Με βάση το εξελάκι μου ψήφισαν 21 μέλη, οι 13 συγγραφείς και 8 επιπλέον άτομα.

 

Ορισμένες επισημάνσεις:

α)Οι βαθμοί μπαίνουν ως εξής: 13 βαθμοί για την πρώτη στην κατάταξη του ψηφοφόρου θέση, 12 για τη 2η, 1 για την τελευταία.

β)Όταν λέω τελευταία θέση εννοώ 12η για τους διαγωνιζόμενους και 13η για τους μη. (στις υπόλοιπες θέσεις δεν έκανα αναγωγή, καθώς θα ήταν νομίζω πολύ χρονοβόρο)

γ) Η συχνότερη θέση δε σημαίνει απαραιτήτως κάτι, καθώς έχει σημασία κι η συχνότητα (την οποία δεν κάθισα να ψάξω). Αλλά επειδή δεν θα δώσω διαγράμματα με το τι ψήφισε ο καθένας, το αναφέρω ως κάτι που σε συνδυασμό με τα άλλα μπορεί να οδηγήσει σε κάποιο συμπέρασμα κάποιον.

 

Η πρώτη ιστορία, του Mesmer (235 βαθμοί), συγκέντρωσε 9 πρωτιές (κάτι πιο κάτω από τις μισές δηλαδή), ενώ η χαμηλότερή του κατάταξη ήταν η 6η θέση (μία φορά). Γενικά ήταν σταθερά υψηλή η θέση (μέσος όρος βαθμών ανά ψήφο: 11,19 με τυπική απόκλιση μόλις 7,86 – όσο μεγαλύτερος ο μ.ο. τόσο γενικώς μεγαλύτερη θα εμφανίζεται κι η απόκλιση). Συχνότερη θέση… εε… η 1η.

 

Η δεύτερη ιστορία, της Natasha (211), συγκέντρωσε 4 πρωτιές κι η χαμηλότερη θέση στην οποία εθεάθη ήταν η 8η(2 φορές). Κι αυτή η συμμετοχή κυρίως διψήφια βαθμολογία πήρε (μ.ο.: 10,05 και τυπική απόκλιση:8,05). Συχνότερη θέση η 4η.

 

Η 3η ιστορία, του Nihilio (191), πήρε 3 πρωτιές και η χειρότερη θέση στην οποία βρέθηκε ήταν η προτελευταία(μία φορά). Μέσος όρος 9,1 και τυπική απόκλιση 13,49 (από τις μεγάλες γενικά). Συχνότερη θέση η 3η.

 

Η 4η ιστορία της elgalla (173) βρέθηκε 2 φορές πρώτη στις λίστες σας, κι άλλες τόσες τελευταία. Μεγάλη κι εδώ η διασπορά (μ.ο.: 8,23 και τυπική απόκλιση 9,89). Συχνότερη θέση η 5η.

 

Η 5η ιστορία του Γιώργος77(157) είχε ως υψηλότερη θέση τη 2η(4 φορές) και χειρότερη την 11η(μία φορά). Συχνότερη θέση η 6η. (μ.ο.:7,47 και τυπική απόκλιση:10,26)

 

(και κάπου εδώ θα αρχίσω να σχολιάζω μόνο ό,τι παρουσιάζει κάποιο ενδιαφέρον)

 

Στην 6η θέση, ο Διγέλαδος (149) κυμάνθηκε από 2η(2 φορές) μέχρι 11η θέση (κι εδώ 2). Συχνότερη θέση η 5η (βέβαια έπαιξε σε όλες τις ενδιάμεσες).

 

Στην 7η θέση, η Nienor (148) κυμάνθηκε από 2ηέως 11η θέση κι αυτή (μία και μία φορά αντίστοιχα :p). Συχνότερη θέση η 6η εδώ.

 

Στην 8η θέση, ο GeorgeDamtsios (140) κυμάνθηκε από 2η(1 φορά) μέχρι 13ηθέση (1 φορά). Συχνότερη θέση η 9η.

 

Στην 9η θέση, η Eugenia Rose (135) κέρδισε 1 πρωτιά μέχρι 12η θέση (1 φορά). Συχνότερη θέση η 9η (είχε από τις μεγαλύτερες αποκλίσεις).

 

Στην 10η θέση, ο gismofbi (119) κυμάνθηκε από 2η(1 φορά) μέχρι 12η θέση (2, μία από συνδιαγωνιζόμενο και μία από αναγνώστη). Συχνότερη θέση η 10η.

 

Στην 11η θέση, ο MadnJim (116) πήρε 1 πρωτιά μέχρι 11η θέση (4 φορές). Συχνότερη θέση η 7η.

 

Στην 12η θέση, ο Disco_Volante (72) που δίχασε αρκετά, κερδίζοντας 1 πρωτιά και 10 τελευταίες θέσεις. Συχνότερη θέση η 12η (στην οποία συμπεριλαμβάνονται κι οι κατατάξεις των διαγωνιζόμενων).

 

Στην 13η θέση, ο Lord Denton (65) κυμάνθηκε από 7η(2 φορές) μέχρι τελευταία θέση, παίρνοντας και 7 τελευταίες θέσεις (η συχνότερή του θέση στις κατατάξεις – ήταν σχετικά σταθερός, με μικρή απόκλιση)

 

Αυτά τα ολίγα (μην ζητήσετε περισσότερα, ήδη μου βγήκε η πίστη :p)

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα στατιστικά που υποσχέθηκα:

 

Με βάση το εξελάκι μου ψήφισαν 21 μέλη, οι 13 συγγραφείς και 8 επιπλέον άτομα.

 

Ορισμένες επισημάνσεις:

α)Οι βαθμοί μπαίνουν ως εξής: 13 βαθμοί για την πρώτη στην κατάταξη του ψηφοφόρου θέση, 12 για τη 2η, 1 για την τελευταία.

β)Όταν λέω τελευταία θέση εννοώ 12η για τους διαγωνιζόμενους και 13η για τους μη. (στις υπόλοιπες θέσεις δεν έκανα αναγωγή, καθώς θα ήταν νομίζω πολύ χρονοβόρο)

γ) Η συχνότερη θέση δε σημαίνει απαραιτήτως κάτι, καθώς έχει σημασία κι η συχνότητα (την οποία δεν κάθισα να ψάξω). Αλλά επειδή δεν θα δώσω διαγράμματα με το τι ψήφισε ο καθένας, το αναφέρω ως κάτι που σε συνδυασμό με τα άλλα μπορεί να οδηγήσει σε κάποιο συμπέρασμα κάποιον.

 

Η πρώτη ιστορία, του Mesmer (235 βαθμοί), συγκέντρωσε 9 πρωτιές (κάτι πιο κάτω από τις μισές δηλαδή), ενώ η χαμηλότερή του κατάταξη ήταν η 6η θέση (μία φορά). Γενικά ήταν σταθερά υψηλή η θέση (μέσος όρος βαθμών ανά ψήφο: 11,19 με τυπική απόκλιση μόλις 7,86 – όσο μεγαλύτερος ο μ.ο. τόσο γενικώς μεγαλύτερη θα εμφανίζεται κι η απόκλιση). Συχνότερη θέση… εε… η 1η.

 

Η δεύτερη ιστορία, της Natasha (211), συγκέντρωσε 4 πρωτιές κι η χαμηλότερη θέση στην οποία εθεάθη ήταν η 8η(2 φορές). Κι αυτή η συμμετοχή κυρίως διψήφια βαθμολογία πήρε (μ.ο.: 10,05 και τυπική απόκλιση:8,05). Συχνότερη θέση η 4η.

 

Η 3η ιστορία, του Nihilio (191), πήρε 3 πρωτιές και η χειρότερη θέση στην οποία βρέθηκε ήταν η προτελευταία(μία φορά). Μέσος όρος 9,1 και τυπική απόκλιση 13,49 (από τις μεγάλες γενικά). Συχνότερη θέση η 3η.

 

Η 4η ιστορία της elgalla (173) βρέθηκε 2 φορές πρώτη στις λίστες σας, κι άλλες τόσες τελευταία. Μεγάλη κι εδώ η διασπορά (μ.ο.: 8,23 και τυπική απόκλιση 9,89). Συχνότερη θέση η 5η.

 

Η 5η ιστορία του Γιώργος77(157) είχε ως υψηλότερη θέση τη 2η(4 φορές) και χειρότερη την 11η(μία φορά). Συχνότερη θέση η 6η. (μ.ο.:7,47 και τυπική απόκλιση:10,26)

 

(και κάπου εδώ θα αρχίσω να σχολιάζω μόνο ό,τι παρουσιάζει κάποιο ενδιαφέρον)

 

Στην 6η θέση, ο Διγέλαδος (149) κυμάνθηκε από 2η(2 φορές) μέχρι 11η θέση (κι εδώ 2). Συχνότερη θέση η 5η (βέβαια έπαιξε σε όλες τις ενδιάμεσες).

 

Στην 7η θέση, η Nienor (148) κυμάνθηκε από 2ηέως 11η θέση κι αυτή (μία και μία φορά αντίστοιχα :p). Συχνότερη θέση η 6η εδώ.

 

Στην 8η θέση, ο GeorgeDamtsios (140) κυμάνθηκε από 2η(1 φορά) μέχρι 13ηθέση (1 φορά). Συχνότερη θέση η 9η.

 

Στην 9η θέση, η Eugenia Rose (135) κέρδισε 1 πρωτιά μέχρι 12η θέση (1 φορά). Συχνότερη θέση η 9η (είχε από τις μεγαλύτερες αποκλίσεις).

 

Στην 10η θέση, ο gismofbi (119) κυμάνθηκε από 2η(1 φορά) μέχρι 12η θέση (2, μία από συνδιαγωνιζόμενο και μία από αναγνώστη). Συχνότερη θέση η 10η.

 

Στην 11η θέση, ο MadnJim (116) πήρε 1 πρωτιά μέχρι 11η θέση (4 φορές). Συχνότερη θέση η 7η.

 

Στην 12η θέση, ο Disco_Volante (72) που δίχασε αρκετά, κερδίζοντας 1 πρωτιά και 10 τελευταίες θέσεις. Συχνότερη θέση η 12η (στην οποία συμπεριλαμβάνονται κι οι κατατάξεις των διαγωνιζόμενων).

 

Στην 13η θέση, ο Lord Denton (65) κυμάνθηκε από 7η(2 φορές) μέχρι τελευταία θέση, παίρνοντας και 7 τελευταίες θέσεις (η συχνότερή του θέση στις κατατάξεις – ήταν σχετικά σταθερός, με μικρή απόκλιση)

 

Αυτά τα ολίγα (μην ζητήσετε περισσότερα, ήδη μου βγήκε η πίστη :p)

 

Νομίζω συμφωνούμε όλοι ότι εκτός από τους συγγραφείς και οι διοργανωτές έκαναν εξαιρετική δουλειά και τους ευχαριστούμε όλους πολύ. 

 

Ξέρω ότι δεν συμμετέχω στο φόρουμ όσο παλαιότερα και πραγματικά λυπάμαι όταν εκφράζονται απόψεις τύπου κλίκας. Ναι εδώ γνώρισα άτομα που έγιναν κομμάτια της ζωής μου, με άλλους ταιριάξαμε, με άλλους όχι, κάποιοι με ξέχασαν, άλλοι δε με γνώρισαν ποτέ αλλά να μην ξεχνάμε γιατί είμαστε εδώ. Γιατί αγαπάμε την λογοτεχνία. Αγαπάμε να εκφραζόμαστε και να μοιραζόμαστε όσα γράφουμε με ανθρώπους που μοιράζονται την ίδια ανάγκη, το ίδιο ενδιαφέρον και το ίδιο πάθος. Όλοι έχουμε δεχθεί κακή κριτική -ο Nihilio παράδειγμα μου χει πει ότι οι διάλογοί μου μοιάζουν με εκείνους του... Φώσκολου (!) και θα τον μισώ για πάντα- και καλή κριτική. Όση συμπάθεια-ή αντιπάθεια- και να έχουμε σε κάποιον μπορώ να πω μετά βεβαιότητας ότι δεν υπάρχουν άτομα που να με βοήθησαν περισσότερο στο να εκφράζομαι από τα μέλη του sff. Οπότε αντί να εστιάσουμε στο αποτέλεσμα, που σε τελική ανάλυση αποτελεί απλά την άποψη κάποιων ανθρώπων, γιατί δεν βλέπουμε απλά τον χώρο βελτίωσης που πάντοτε υπάρχει; Αυτό δε μετράει τελικά;... 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Κατ` αρχάς συγχαρητήρια στον πρώτο νικητή, μετά στους υπόλοιπους 12 νικητές, και τέλος στον πρόεδρο και την βοηθό του. Νάστε όλοι καλά μας δώσατε όλοι ενδιαφέρουσες ιδέες και ιστορίες (και αν το καλοσκεφτούμε, σε πολύ καλή τιμή! :mf_sonne:).

Πάντα τέτοια !

 

Άγγελε, :whistling: κερνάς μπύρες το Σάββατο; :bleh:

 

Αμάν, σκέτη εκμετάλλευση είστε. Μην δείτε έναν άνθρωπο να χαίρεται.  :p

 

Ελάτε εσείς και θα δούμε τι θα γίνει. :)

 

Εδώ θα πρέπει να σου εξομολογηθώ κάτι. Χάλια ήταν η ιστορία σου, αλλά επειδή δήλωσες συμμετοχή για το Σάββατο, πολλοί σε βάλαμε πρώτο ελπίζοντας σε καμιά τζάμπα μπύρα. :tease: 

(το ποστ το έκανε το Εβραιο-Σκωτσέζικο alter ego μου)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

'Αμα παίζει για τζάμπα να δω μήπως έρθω....και ξέρεις Άγγελε η μπύρα δεν πάει ποτέ σκέτη....θέλει και το μεζέ της.... :drinks:

Edited by Ιρμάντα
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη ήταν βέβαια εμφανές από τα σχόλια που έλαβε ότι δε θα πήγαινε καλά. Ακόμα δεν έχω απαντήσει στα σχόλια που έγιναν και δεν ξέρω αν έχει καν νόημα να το κάνω. Όσο καιρό βρίσκομαι στο forum έχω διαβάσει πολλές ιστορίες και αρκετά σχόλια πάνω σε αυτές. Βλέπω λοιπόν ότι υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση σε άτομα που γνωρίζονται δια ζώσης (μέσω εργαστηρίων για παράδειγμα) σε σχέση με άλλους έξω από αυτόν τον κύκλο. Παρατηρώ μια αλληλοϋποστήριξη της οποίας δεν τυγχάνουν οι υπόλοιποι. Ίσως να κάνω λάθος και εύχομαι να κάνω λάθος. Εγώ πάντως αυτό παρατηρώ και το αναφέρω.

 

Δεν πιστεύω οτι σε φάγανε οι κλίκες βρε Ευάγγελε. Πολύ τραβηγμένο τώρα αυτό! Η elgalla sτα είπε χοντρά-χοντρά αλλά έχει δίκιο. Ντάξει κ εσύ τώρα μην το κάνεις σαν την περίπτωση με το μοντέλο που επειδή δεν κέρδισε στα καλλιστεία πετάει τη γόβα στην επιτροπή :)

 

Ρωτάς γιατί αλλού είχες καλύτερα αποτελέσματα με την ίδια ιστορία. Η μαγική λέξη: Υποκειμενικότητα, και υπάρχουν τόσες όσοι κοι οι άνθρωποι στον πλανήτη. Πιστεύεις πραγματικά οτι η ιστορία που βγαίνει πρώτη σε κάποιον διαγωνισμό αυτής εδώ της κοινότητας θα παίρνει πρωτιά σε όλα τα σχετικά φόρουμ του πλανήτη;

 

Υπάρχει όμως και κάτι που πρέπει να δεις: Αν ένα σχόλιο επαναλαμβάνεται απο πολλούς διαμορφώνεται και μια αντικειμενικότητα. Αν δεν την απορρίψεις ως κλίκα κλπ., αλλά αντίθετα προσπαθήσεις να αναθεωρήσεις θα δεις βελτίωση. Εκτός φυσικά αν θεωρείς οτι έχεις φθάσει σε κάποιο πικ συγραφικής ικανότητας και δεν χωράνε βελτιώσεις.

 

Απο προσωπική εμπειρία πάντως εγώ έχω κερδίσει, δεν έχω χάσει απο σχόλια αναγνωστών...

 

Αυτά γενικά. Σύντομα θα σχολιάσω και ειδικότερα στην ιστορία σου...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..