Jump to content

39ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Τεχνολογία


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Guest /george/

Βλέπω ότι το σχόλιό μου ήταν η αρχή για έναν διάλογο.

 

Εγώ αυτό που είπα είναι ότι διέκρινα στις ιστορίες δύο τάσεις. Η μία τάση αφορά ιστορίες με ωραίες και λεπτομερείς περιγραφές και η άλλη πιο λιτές ιστορίες με περισσότερες ιδέες όμως. Και κάπου εκεί αρχίζει το προσωπικό γούστο.

 

Κάποτε είχα διαβάσει σε ένα περιοδικό μια κριτική για ένα βιβλίο Έλληνα συγγραφέα και η κριτικός το παρουσίαζε ως εξαιρετικό εκθειάζοντας το συγγραφέα για τις περιγραφές του. Μάλιστα είχε το εξής σχόλιο: Είναι τόσο καλός στις περιγραφές που μπορεί να περιγράφει επί δύο σελίδες ένα μολύβι. Προσωπικά αυτό δε το θεωρώ πλεονέκτημα. Εμένα με κουράζουν οι λεπτομερείς περιγραφές του σκηνικού. Δείχνει σαν ο συγγραφέας να θέλει να κρύψει κάτι κάτω από τις σάλτσες και αυτό είναι η έλλειψη ιδεών. Ειδικά σε ένα διήγημα και μάλιστα με περιορισμό λέξεων δε μπορεί οι περιγραφές να καπελώνουν την πλοκή και τις ιδέες. Σίγουρα κάποιοι θα διαφωνούν με τις απόψεις μου αλλά αυτό είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο. Η συγγραφή δεν είναι μαθηματικά για να υπάρχει πάντα μια μόνο σωστή λύση! 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 418
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    39

  • Morfeas

    54

  • Ιρμάντα

    31

  • MadnJim

    47

Κάθε άποψη είναι σεβαστή. Προσωπικα κι εγώ βαριέμαι τον ψυχολογικό/υπαινυκτικο τρόμο, κυρίως επειδή έχω φαει γερές (και ενίοτε εξαιρετικά καλες) δόσεις του. Πάραυτα, ο διαχωρισμός είναι πολύ τεχνητός, μερικά εξαιρετικά παραδείγματα "αιματηρού" τρόμου έχουν και ψυχολογικό υποβαθρο (πχ η ταινία martyrs η το κορίτσι της διπλανής πόρτας του Κετσαμ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκέι, το πρόβλημα με το messenger μου διευθετήθηκε. Έχετε ακριβώς 43 ευκαιρίες να μου στείλετε τις ψήφους σας. Μετά ξαναμπουκώνω, αλλά θα το παρακολουθώ. Keep 'em coming. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και σχολίασα όλες τις ιστορίες και έστειλα τις ψήφους μου. Δυνατός διαγωνισμός με καλές ιστορίες και διαφορετικές έξυπνες ιδέες που η καθεμιά είχε να προσφέρει με τον δικό της τρόπο τον τρόμο. Εύχομαι καλή επιτυχία στους διαγωνιζόμενους και είθε να κερδίσει η καλύτερη και πιο άξια ιστορία. Και ένα μπράβο στον διοργανωτή Morfea για το άριστο στήσιμο του διαγωνισμού!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, απόλαυσα, σχολίασα. Τώρα μένει να ψηφίσω, αν καταφέρω να σταματήσω τα ανεβοκατεβάσματα στη λίστα. Μ' έχετε μπερδέψει. Πράγμα που είναι καλό, επειδή σημαίνει ότι όλες οι ιστορίες έχουν κάτι το ξεχωριστό. Πολύ καλό το επίπεδο του διαγωνισμού. Επίσης, τα ευχάριστα του διαγωνισμού είναι οι μπόλικες συμμετοχές (αυτό ελπίζουμε να παραμείνει έτσι) και τα νέα πρόσωπα.

 

:eat:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Κανόνας που θεσπίζω για την ομαλή λειτουργία της διαδικασίας:

Ο συγγραφέας του διηγήματος δεν σχολιάζει την ιστορία του παρά μόνο μετά το τέλος της ψηφοφορίας.

Δεν πα να βγάζουν οι αναγνώστες την ιστορία εκτός θέματος ή είδους (ενώ για εσάς είναι τελείως μέσα), να έχουν διαφορετική άποψη για το τι είναι τέχνη και τι όχι, πώς πρέπει να γράφεται μια ιστορία και πώς απαγορεύεται, οι συγγραφείς πρέπει να κρατήσετε χαρακτήρα, για λόγους δεοντολογικούς. Κι οι εξηγήσεις για πράγματα προφανή για τον συγγραφέα, αλλά ασαφή για τον αναγνώστη πέφτουν στον παραπάνω κανόνα.

Τώρα αν κάποιος θεωρεί ότι μια κριτική είναι εξαιρετικά κακεντρεχής ή τον προσβάλει ως άνθρωπο, μπορεί πάντα να κάνει report ή να απευθυνθεί σε εμένα και να συζητήσω με το συμβούλιο των γερόντων του φόρουμ περί τι μέλλει γενέσθαι.

 

Τα παραπάνω σενάρια είναι τραβηγμένα και δεν πρόκειται να γίνουν, αλλά καλό είναι να αναφερθούν, έστω κι έτσι.

 

Απλά, υπενθυμίζω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μένει να ψηφίσω, αν καταφέρω να σταματήσω τα ανεβοκατεβάσματα στη λίστα

 Χάρηκα που το διάβασα γιατί τώρα ξέρω ότι δεν το έπαθα μόνο εγώ...  :dazzled:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι ξυπνάμε αύριο σε έναν ιδεατό κόσμο που η βενζίνη είναι πάμφθηνη και η φορολογία μηδενική. Έρχεται λοιπόν κάποιος και μας κάνει μια προσφορά. Θέλει να μας χαρίσει ένα αυτοκίνητο και μάλιστα είναι τόσο καλός που μας αφήνει να διαλέξουμε μεταξύ δύο. Το πρώτο είναι ένα ολοκαίνουργιο ηλεκτρικό Smart καλογυαλισμένο και προσεγμένο σε όλες του τις λεπτομέρειες που όμως παραμένει ένας κουβάς με τέσσερις ρόδες. Το δεύτερο αντιθέτως είναι ένα σεντάν εικοσαετίας με αρκετές χιλιάδες κυβικά, 300+ άλογα (μια παλιά Μ5 για παράδειγμα!) αλλά με αρκετές γρατσουνιές στο αμάξωμα. Και φυσικά το ερώτημα είναι ποιο από τα δύο θα επιλέγατε; Το καινούριο κινούμενο πλυντήριο, που θα έλεγε και ο Clarkson, ή το παλιό αλλά άνετο και γρήγορο θωρηκτό;  

 

Μετά το τέλος της ψηφοφορίας θα χρησιμοποιήσω αυτό το παράδειγμα για να κάνω μια παρομοίωση. Προς το παρόν πολύ θα ήθελα να διαβάσω τις γνώμες σας σχετικά με αυτό το δίλημμα. Ξεκινάω πρώτος και διαλέγω το παλιό σεντάν χωρίς δεύτερη σκέψη!

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι ξυπνάμε αύριο σε έναν ιδεατό κόσμο που η βενζίνη είναι πάμφθηνη και η φορολογία μηδενική. Έρχεται λοιπόν κάποιος και μας κάνει μια προσφορά. Θέλει να μας χαρίσει ένα αυτοκίνητο και μάλιστα είναι τόσο καλός που μας αφήνει να διαλέξουμε μεταξύ δύο. Το πρώτο είναι ένα ολοκαίνουργιο ηλεκτρικό Smart καλογυαλισμένο και προσεγμένο σε όλες του τις λεπτομέρειες που όμως παραμένει ένας κουβάς με τέσσερις ρόδες. Το δεύτερο αντιθέτως είναι ένα σεντάν εικοσαετίας με αρκετές χιλιάδες κυβικά, 300+ άλογα (μια παλιά Μ5 για παράδειγμα!) αλλά με αρκετές γρατσουνιές στο αμάξωμα. Και φυσικά το ερώτημα είναι ποιο από τα δύο θα επιλέγατε; Το καινούριο κινούμενο πλυντήριο, που θα έλεγε και ο Clarkson, ή το παλιό αλλά άνετο και γρήγορο θωρηκτό;  

 

Μετά το τέλος της ψηφοφορίας θα χρησιμοποιήσω αυτό το παράδειγμα για να κάνω μια παρομοίωση. Προς το παρόν πολύ θα ήθελα να διαβάσω τις γνώμες σας σχετικά με αυτό το δίλημμα. Ξεκινάω πρώτος και διαλέγω το παλιό σεντάν χωρίς δεύτερη σκέψη!

Κανένα από τα δυο. Προτιμώ κάτι στη μέση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι ξυπνάμε αύριο σε έναν ιδεατό κόσμο που η βενζίνη είναι πάμφθηνη και η φορολογία μηδενική. Έρχεται λοιπόν κάποιος και μας κάνει μια προσφορά. Θέλει να μας χαρίσει ένα αυτοκίνητο και μάλιστα είναι τόσο καλός που μας αφήνει να διαλέξουμε μεταξύ δύο. Το πρώτο είναι ένα ολοκαίνουργιο ηλεκτρικό Smart καλογυαλισμένο και προσεγμένο σε όλες του τις λεπτομέρειες που όμως παραμένει ένας κουβάς με τέσσερις ρόδες. Το δεύτερο αντιθέτως είναι ένα σεντάν εικοσαετίας με αρκετές χιλιάδες κυβικά, 300+ άλογα (μια παλιά Μ5 για παράδειγμα!) αλλά με αρκετές γρατσουνιές στο αμάξωμα. Και φυσικά το ερώτημα είναι ποιο από τα δύο θα επιλέγατε; Το καινούριο κινούμενο πλυντήριο, που θα έλεγε και ο Clarkson, ή το παλιό αλλά άνετο και γρήγορο θωρηκτό;

 

Μετά το τέλος της ψηφοφορίας θα χρησιμοποιήσω αυτό το παράδειγμα για να κάνω μια παρομοίωση. Προς το παρόν πολύ θα ήθελα να διαβάσω τις γνώμες σας σχετικά με αυτό το δίλημμα. Ξεκινάω πρώτος και διαλέγω το παλιό σεντάν χωρίς δεύτερη σκέψη!

Κάθε φορά που ψάχνω να παρκαρω Βριζώ την τύχη μου που δεν έχω Κούβα με ρόδες. Όχι δηλαδή οτι αν η επιλογή ηταν BMV η κάτι άλλο θα διάλεγα BMV...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα φίατ 500ράκι. :man_in_love:  Το παλιό. (Παραμένει όνειρο, μαζί με τον σκαραβαίο). Σε κόκκινο χρώμα, αν μπορούμε να επιλέξουμε χρώμα... (Ξέρω, ξέρω, σου το... μην πω τι σου το έκανα το παράδειγμα). 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μικρό, καλογυαλισμένο, ευχάριστο κι ευκολοδήγητο αλλά χωρίς ιδιαίτερη γεύση, ή μεγάλο, βαρύ, με πολλά γκάζια αλλά και συμβιβασμούς, ε; Χμμ, δεν έχω πρόβλημα να συμβιβαστώ λίγο αν είναι να χαμογελάω στο τέλος της διαδρομής.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι ξυπνάμε αύριο σε έναν ιδεατό κόσμο που η βενζίνη είναι πάμφθηνη και η φορολογία μηδενική. Έρχεται λοιπόν κάποιος και μας κάνει μια προσφορά. Θέλει να μας χαρίσει ένα αυτοκίνητο και μάλιστα είναι τόσο καλός που μας αφήνει να διαλέξουμε μεταξύ δύο. Το πρώτο είναι ένα ολοκαίνουργιο ηλεκτρικό Smart καλογυαλισμένο και προσεγμένο σε όλες του τις λεπτομέρειες που όμως παραμένει ένας κουβάς με τέσσερις ρόδες. Το δεύτερο αντιθέτως είναι ένα σεντάν εικοσαετίας με αρκετές χιλιάδες κυβικά, 300+ άλογα (μια παλιά Μ5 για παράδειγμα!) αλλά με αρκετές γρατσουνιές στο αμάξωμα. Και φυσικά το ερώτημα είναι ποιο από τα δύο θα επιλέγατε; Το καινούριο κινούμενο πλυντήριο, που θα έλεγε και ο Clarkson, ή το παλιό αλλά άνετο και γρήγορο θωρηκτό;  

 

Μετά το τέλος της ψηφοφορίας θα χρησιμοποιήσω αυτό το παράδειγμα για να κάνω μια παρομοίωση. Προς το παρόν πολύ θα ήθελα να διαβάσω τις γνώμες σας σχετικά με αυτό το δίλημμα. Ξεκινάω πρώτος και διαλέγω το παλιό σεντάν χωρίς δεύτερη σκέψη!

Θα παρομοιώσεις τις ιστορίες (και τον τρόπο γραφής τους) με αμάξια ε;

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι προσπαθείτε να ξεγλιστρήσετε με διάφορους έξυπνους τρόπους θα το θέσω αλλιώς το ερώτημα! Αν εξαιρέσουμε το παρκάρισμα και επίσης αν πρέπει οπωσδήποτε να υπάρξει επιλογή τότε γιατί κάποιος να επιλέξει το καινούριο και καλο-περιποιημένο μικρό έναντι του παλιού πλην θηριώδους σεντάν; Ταχύτητα, άνεση, ασφάλεια, ροπή, όλα εκτός της ηλικίας και της εμφάνισης γέρνουν μονόπατα!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι προσπαθείτε να ξεγλιστρήσετε με διάφορους έξυπνους τρόπους θα το θέσω αλλιώς το ερώτημα! Αν εξαιρέσουμε το παρκάρισμα και επίσης αν πρέπει οπωσδήποτε να υπάρξει επιλογή τότε γιατί κάποιος να επιλέξει το καινούριο και καλο-περιποιημένο μικρό έναντι του παλιού πλην θηριώδους σεντάν; Ταχύτητα, άνεση, ασφάλεια, ροπή, όλα εκτός της ηλικίας και της εμφάνισης γέρνουν μονόπατα!

Θέλεις να σου δώσω επιχειρήματα καλύτερα γιατί θα διάλεγα τη μεσαία λύση; Ούτε τα χαρακτηριστικά του πρώτου με καλύπτουν ούτε το του δευτέρου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Επειδή βλέπω ότι προσπαθείτε να ξεγλιστρήσετε με διάφορους έξυπνους τρόπους θα το θέσω αλλιώς το ερώτημα! Αν εξαιρέσουμε το παρκάρισμα και επίσης αν πρέπει οπωσδήποτε να υπάρξει επιλογή τότε γιατί κάποιος να επιλέξει το καινούριο και καλο-περιποιημένο μικρό έναντι του παλιού πλην θηριώδους σεντάν; Ταχύτητα, άνεση, ασφάλεια, ροπή, όλα εκτός της ηλικίας και της εμφάνισης γέρνουν μονόπατα!

Θέλεις να σου δώσω επιχειρήματα καλύτερα γιατί θα διάλεγα τη μεσαία λύση; Ούτε τα χαρακτηριστικά του πρώτου με καλύπτουν ούτε το του δευτέρου.

 

Ε μα φυσικά και θέλω! Πώς αλλιώς θα γίνει συζήτηση; Πάντως πολύ θα ήθελα να διαβάσω γιατί δε θα προτιμούσες το μεγάλο; Και είπαμε ζούμε σε ιδεατό κόσμο με φθηνή βενζίνη, δίχως φόρους και άπλετο χώρο για πάρκινγκ!

Link to comment
Share on other sites

 

Ε μα φυσικά και θέλω! Πώς αλλιώς θα γίνει συζήτηση; Πάντως πολύ θα ήθελα να διαβάσω γιατί δε θα προτιμούσες το μεγάλο; Και είπαμε ζούμε σε ιδεατό κόσμο με φθηνή βενζίνη, δίχως φόρους και άπλετο χώρο για πάρκινγκ!

 

 

Είναι πολύ απλό. Γιατί δεν μ' αρέσει πολύ η ταχύτητα. Δεν θέλω όμως να πηγαίνω και πολύ αργά. Θέλω να κάνω τα ταξίδια μου, αλλά και να κυκλοφορώ άνετα στην πόλη. Επειδή θα είναι φθηνή η βενζίνη δεν μου λέει κάτι, για μένα είναι σπατάλη να καίω τόσο βενζίνη, αλλά οκ δεν είναι επιχείρημα, αν υπήρχε άπειρη η βενζίνη. Δεν θέλω να ξεχωρίζω με το αμάξι και ούτε θεωρώ ότι πρέπει να το αγοράζω ως είδος πολυτέλειας. Δεν θέλω να έχω στο μυαλό μου συνέχεια μήπως το γρατζουνίσω. Δεν θέλω όταν στρίβω το αμάξι να νοιώθω ότι στρίβω πλοίο. Θέλω να έχω κάποια άνεση και να μην είμαι σε ένα μικρό κουτί, αλλά δεν θα κοιμάμαι κι όλας σε αυτό. Κτλ, κτλ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ε μα φυσικά και θέλω! Πώς αλλιώς θα γίνει συζήτηση; Πάντως πολύ θα ήθελα να διαβάσω γιατί δε θα προτιμούσες το μεγάλο; Και είπαμε ζούμε σε ιδεατό κόσμο με φθηνή βενζίνη, δίχως φόρους και άπλετο χώρο για πάρκινγκ!

 

 

Είναι πολύ απλό. Γιατί δεν μ' αρέσει πολύ η ταχύτητα. Δεν θέλω όμως να πηγαίνω και πολύ αργά. Θέλω να κάνω τα ταξίδια μου, αλλά και να κυκλοφορώ άνετα στην πόλη. Επειδή θα είναι φθηνή η βενζίνη δεν μου λέει κάτι, για μένα είναι σπατάλη να καίω τόσο βενζίνη, αλλά οκ δεν είναι επιχείρημα, αν υπήρχε άπειρη η βενζίνη. Δεν θέλω να ξεχωρίζω με το αμάξι και ούτε θεωρώ ότι πρέπει να το αγοράζω ως είδος πολυτέλειας. Δεν θέλω να έχω στο μυαλό μου συνέχεια μήπως το γρατζουνίσω. Δεν θέλω όταν στρίβω το αμάξι να νοιώθω ότι στρίβω πλοίο. Θέλω να έχω κάποια άνεση και να μην είμαι σε ένα μικρό κουτί, αλλά δεν θα κοιμάμαι κι όλας σε αυτό. Κτλ, κτλ...

 

Σωστός! Εντάξει είπαμε είναι γρήγορο αλλά όχι και Ferrari όμως! Και επίσης θα είχε είδε αρκετές γρατζουνιές επομένως δε θα σε ένοιαζε και τόσο να του προσθέσεις μερικές ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Το δίλημμα "τι θα προτιμούσατε, αυτό το γαμάτο πράγμα ή το άλλο που είναι μπλιάχ" όπως το θέτεις δεν έχει και πολύ νόημα από τη στιγμή που κλίνεις ξεκάθαρα στο ένα από τα δυο. Σε στυλ, "όλα τα μειονεκτήματα του ενός δεν ισχύουν στο παράδειγμά μου, δηλαδή πάρκινγκ και δωρεάν βενζίνη κλπ". Με μη ρεαλιστικά κριτήρια, θέλεις ρεαλιστική απάντηση σε ένα θεωρητικό ζήτημα που είναι και παρομοίωση. 
Προφανώς, θέλεις να πεις κάτι, καλύτερα πες το, γιατί ξεφεύγει από τον διαγωνισμό η όλη αυτή κουβέντα. Μπορεί και να έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον για πρακτική κουβέντα, ειδικά αν είναι επί του θέματος.

Edited by DinMacXanthi
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Έχω να θέσω κι εγώ ενα σχετικό ερώτημα, μπορω;

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ε μα φυσικά και θέλω! Πώς αλλιώς θα γίνει συζήτηση; Πάντως πολύ θα ήθελα να διαβάσω γιατί δε θα προτιμούσες το μεγάλο; Και είπαμε ζούμε σε ιδεατό κόσμο με φθηνή βενζίνη, δίχως φόρους και άπλετο χώρο για πάρκινγκ!

 

 

Είναι πολύ απλό. Γιατί δεν μ' αρέσει πολύ η ταχύτητα. Δεν θέλω όμως να πηγαίνω και πολύ αργά. Θέλω να κάνω τα ταξίδια μου, αλλά και να κυκλοφορώ άνετα στην πόλη. Επειδή θα είναι φθηνή η βενζίνη δεν μου λέει κάτι, για μένα είναι σπατάλη να καίω τόσο βενζίνη, αλλά οκ δεν είναι επιχείρημα, αν υπήρχε άπειρη η βενζίνη. Δεν θέλω να ξεχωρίζω με το αμάξι και ούτε θεωρώ ότι πρέπει να το αγοράζω ως είδος πολυτέλειας. Δεν θέλω να έχω στο μυαλό μου συνέχεια μήπως το γρατζουνίσω. Δεν θέλω όταν στρίβω το αμάξι να νοιώθω ότι στρίβω πλοίο. Θέλω να έχω κάποια άνεση και να μην είμαι σε ένα μικρό κουτί, αλλά δεν θα κοιμάμαι κι όλας σε αυτό. Κτλ, κτλ...

 

Σωστός! Εντάξει είπαμε είναι γρήγορο αλλά όχι και Ferrari όμως! Και επίσης θα είχε είδε αρκετές γρατζουνιές επομένως δε θα σε ένοιαζε και τόσο να του προσθέσεις μερικές ακόμα.

 

Ναι, αλλα δεν θελω και τοσο παλιο αμαξι. Επισης συμφωνω με τον Ντινο. Nihilio βαρα!

Link to comment
Share on other sites

Το δίλημμα "τι θα προτιμούσατε, αυτό το γαμάτο πράγμα ή το άλλο που είναι μπλιάχ" όπως το θέτεις δεν έχει και πολύ νόημα από τη στιγμή που κλίνεις ξεκάθαρα στο ένα από τα δυο. Σε στυλ, "όλα τα μειονεκτήματα του ενός δεν ισχύουν στο παράδειγμά μου, δηλαδή πάρκινγκ και δωρεάν βενζίνη κλπ". Με μη ρεαλιστικά κριτήρια, θέλεις ρεαλιστική απάντηση σε ένα θεωρητικό ζήτημα που είναι και παρομοίωση. 

Προφανώς, θέλεις να πεις κάτι, καλύτερα πες το, γιατί ξεφεύγει από τον διαγωνισμό η όλη αυτή κουβέντα. Μπορεί και να έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον για πρακτική κουβέντα, ειδικά αν είναι επί του θέματος.

Είναι επί του θέματος αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να σχολιάσω πριν το τέλος της ψηφοφορίας.

Link to comment
Share on other sites

Είναι επί του θέματος αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να σχολιάσω πριν το τέλος της ψηφοφορίας.

 

Αν μου επιτρέπεις, η γνώμη μου είναι να το αφήσεις καλύτερα για μετά το τέλος της ψηφοφορίας, όπου οι πιθανότητες να δημιουργηθεί κάποια εμπλοκή είναι πολύ μικρότερες (σε σχέση με το να το κάνεις τώρα).

Link to comment
Share on other sites

Βρε εσείς είστε πολυβόλα :)

 

Για το ζήτημα των σχολίων, είπαμε: Δεν σχολιάζουμε ζητήματα σχετικά με τα διηγήματά μας πριν τη λήξη του κανονισμού. Δεν είναι ζήτημα νομιμοφροσύνης προφανώς, απλώς δεν είναι δίκαιο για εκείνους που μπορεί να θέλουν κάτι να σχολιάσουν και δεν το κάνουν.

Οπότε, αν κάποιος φοβάται ότι μπορεί μέχρι τη λήξη της ψηφοφορίας να έχει ξεχάσει τι ήθελε να πει, η λύση είναι πολύ απλή: γράφει κάπου (σε σημειωματάριο, σε μια κόλλα χαρτί, σε αρχείο στον υπολογιστή) αυτά που ήθελε να γράψει και τα δημοσιεύει όταν τελειώσει το διαγωνιστικό κομμάτι του... well... διαγωνισμού. Κατά προτίμηση word για να μην χρειάζεται να τα ξαναγράφει. Τώρα στην περίπτωση που υπάρχει κίνδυνος κάποιος όχι μόνο να ξεχάσει τι ήθελε να πει, αλλά να ξεχάσει και το ίδιο το γεγονός ότι ήθελε κάτι να πει, μπορεί να ποστάρει το αρχείο word στην επιφάνεια εργασίας του για να το θυμάται κάθε φορά που ανοίγει υπολογιστή :p

(Καταλαβαίνω πόσο σπαστικό μπορεί να είναι να θες να πεις κάτι (όταν το σκέφτεσαι) και να μην σε αφήνει να εκφραστείς ελεύθερα ένας ηλίθιος κανόνας, απλώς στην περίπτωση αυτή ο κανόνας δεν είναι και τόσο ηλίθιος)

 

Για το δίλημμά σου, Disco, δεν θα απαντήσω (χωρίς έξυπνα τρικ, κανονική υπεκφυγή), γιατί φοβάμαι ότι η αναλογία που έχεις κατά νου θα είναι προβληματική (ναι οι γνωστοί μου με αποκαλούν "μέντιουμ" :p). Παρ' όλα αυτά περιμένω με ενδιαφέρον τη συσχέτιση με τον διαγωνισμό - σε περίπτωση δηλαδή που υπάρχει, γιατί αν δεν υπάρχει κι είναι το ερώτημα κυριολεκτικό, του στυλ "Κληρονομήσαμε από μια θεία στο Σικάγο δυο αμάξια εγώ κι ο αδελφός μου και δεν ξέρουμε ποιος να πάρει τι, οπότε πέστε καμιά γνώμη", τότε να πάρεις το θωρηκτό (είναι φανερό ότι αυτό επιθυμείς, ακόμη κι αν στο τέλος μπορεί να μη σε βολέψει καθόλου)

 

Νιχίλιε, το δικό σου το ερώτημα όμως το περιμένω με ειλικρινή αγωνία. Έλα, τώρα που γυρίζει... Μην ξεχάσεις να το θέσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..