Jump to content

39ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Τεχνολογία


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Βρε εσείς είστε πολυβόλα :)

 

Για το ζήτημα των σχολίων, είπαμε: Δεν σχολιάζουμε ζητήματα σχετικά με τα διηγήματά μας πριν τη λήξη του κανονισμού. Δεν είναι ζήτημα νομιμοφροσύνης προφανώς, απλώς δεν είναι δίκαιο για εκείνους που μπορεί να θέλουν κάτι να σχολιάσουν και δεν το κάνουν.

Οπότε, αν κάποιος φοβάται ότι μπορεί μέχρι τη λήξη της ψηφοφορίας να έχει ξεχάσει τι ήθελε να πει, η λύση είναι πολύ απλή: γράφει κάπου (σε σημειωματάριο, σε μια κόλλα χαρτί, σε αρχείο στον υπολογιστή) αυτά που ήθελε να γράψει και τα δημοσιεύει όταν τελειώσει το διαγωνιστικό κομμάτι του... well... διαγωνισμού. Κατά προτίμηση word για να μην χρειάζεται να τα ξαναγράφει. Τώρα στην περίπτωση που υπάρχει κίνδυνος κάποιος όχι μόνο να ξεχάσει τι ήθελε να πει, αλλά να ξεχάσει και το ίδιο το γεγονός ότι ήθελε κάτι να πει, μπορεί να ποστάρει το αρχείο word στην επιφάνεια εργασίας του για να το θυμάται κάθε φορά που ανοίγει υπολογιστή :p

(Καταλαβαίνω πόσο σπαστικό μπορεί να είναι να θες να πεις κάτι (όταν το σκέφτεσαι) και να μην σε αφήνει να εκφραστείς ελεύθερα ένας ηλίθιος κανόνας, απλώς στην περίπτωση αυτή ο κανόνας δεν είναι και τόσο ηλίθιος)

 

Για το δίλημμά σου, Disco, δεν θα απαντήσω (χωρίς έξυπνα τρικ, κανονική υπεκφυγή), γιατί φοβάμαι ότι η αναλογία που έχεις κατά νου θα είναι προβληματική (ναι οι γνωστοί μου με αποκαλούν "μέντιουμ" :p). Παρ' όλα αυτά περιμένω με ενδιαφέρον τη συσχέτιση με τον διαγωνισμό - σε περίπτωση δηλαδή που υπάρχει, γιατί αν δεν υπάρχει κι είναι το ερώτημα κυριολεκτικό, του στυλ "Κληρονομήσαμε από μια θεία στο Σικάγο δυο αμάξια εγώ κι ο αδελφός μου και δεν ξέρουμε ποιος να πάρει τι, οπότε πέστε καμιά γνώμη", τότε να πάρεις το θωρηκτό (είναι φανερό ότι αυτό επιθυμείς, ακόμη κι αν στο τέλος μπορεί να μη σε βολέψει καθόλου)

 

Νιχίλιε, το δικό σου το ερώτημα όμως το περιμένω με ειλικρινή αγωνία. Έλα, τώρα που γυρίζει... Μην ξεχάσεις να το θέσεις.

Επειδή εφάπτεται στις μαντικές σου ικανότητες το κρατάω για το τέλος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 418
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    39

  • Morfeas

    54

  • Ιρμάντα

    31

  • MadnJim

    47

O.T.

Επειδή εφάπτεται στις μαντικές σου ικανότητες το κρατάω για το τέλος

Εντάξει, νομίζω ότι κι οι μαντικές μου ικανότητες έχουν ένα όριο (σταματούν στο ποιος θα πάρει το πρωτάθλημα ή το όσκαρ). Αλλά δεν σε πιέζω. :p

Και για να είμαστε εντός θέματος έχει περάσει η πρώτη βδομάδα και μένει κάτι λιγότερο από 2 βδομάδες.

Μέχρι στιγμής οι ιστορίες έχουν πάρει αρκετά σχόλια, αλλά επειδή νομίζω ότι οι απόψεις διίστανται για πολλά διηγήματα, κάθε επιπρόσθετο σχόλιο θα είναι χρήσιμο στους συγγραφείς, κι όχι μόνο για λόγους στατιστικής.

Και για το "τζέρτζελο", όσοι διαβάσετε μπορείτε και να αφήσετε και την ψήφο σας στην έξοδο (κάτι μου λέει ότι κάθε ψήφος θα είναι σημαντική).

 

Εγώ, όπως είπα, βρήκα αρκετά υψηλό το επίπεδο. Για να κεντρίσω το ενδιαφέρον (χωρίς να το χαλάσω) ας πω τα εξής:

α) Όσοι συμμετείχαν και πέρυσι με διήγημα, νομίζω ότι φέτος είχαν καλύτερη (κατά τη γνώμη μου πάντα) συμμετοχή.

β) Οι νέες αφίξεις δείχνουν υποσχόμενες, κι ελπίζω ότι ήρθαν για να μείνουν :)

γ) Το θέμα εν τέλει, παρ' όλη την γκρίνια (ξέρετε εσείς :p), αξιοποιήθηκε καλά στην πλειονότητα των ιστοριών και δεν αισθάνθηκα τη δυσκολία σας (ναι, σε εσάς απευθύνομαι), απεναντίας σας οδήγησε σε αρκετές ενδιαφέρουσες κι ορισμένες φορές και πρωτότυπες (κατά τη γνώμη μου πάλι) δημιουργίες.

δ) Υπάρχουν ιστορίες που πραγματικά δυσκολεύτηκα πολύ να βρω αρνητικά (και σε ορισμένες περιπτώσεις φοβάμαι ότι ακόμη κι έτσι δεν τα κατάφερα).

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πειράζει που δεν κατάλαβα τίποτα; (Πράγμα πολύ περίεργο γιατί είμαι πανέξυπνη) :p

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω ότι λόγω αλλαγής παρόχου θα έχω ίντερνετ ως τις 4 το απόγευμα κι ύστερα αύριο το πρωί πάλι. Ότι χρειαστείτε, επίσης, ως αύριο το απόγευμα στις 4. Μετά θα παίξει σιγή ασυρμάτου ως τη Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα, αν και με μεγάλη δυσκολία στην κατάταξη. Από την αρχή ήμουν σίγουρη για τις 3 πρώτες και τις 3 τελευταίες ιστορίες, αλλά αυτές που ήταν στη μέση άλλαξαν αρκετές φορές θέση στο μυαλό μου. Για άλλη μια φορά συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να δώσω κι εγώ το παρόν: Διάβασα όλες τις ιστορίες! Μέσα στο σ/κ θα τις ξαναπερασω, θα σχολιάσω και θα ψηφίσω :-)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγένετο σιωπή...

 

Είμαστε στα μισά, οι πρώτες ψήφοι έχουν βρει τον δρόμο τους για τις κάλπες (είναι ακόμη νωρίς για κάποιο επίσημο σχόλιο).

 

Και για να λύνονται και τα προ του θέματος μυστήρια:

Τα βασικά συστατικά της λογοτεχνίας ίσως να σας οδηγήσουν στο θέμα.

Και ναι, καλά το καταλάβατε (στον παράλληλο κόσμο δηλαδή που περιέγραφα τις προάλλες, γιατί στον δικό μας Μπααα η Κατανοησομεζούρα):

Η Τεχνολογία είναι αναγραμματισμός της Λογοτεχνίας (Γρίφοι 101 guys).

 

Οπότε όσοι πιστοί του τρόμου, της τεχνολογίας και του alter ego της (και τώρα που το ανέφερα: μα κανείς διαγωνιζόμενος να μη σκεφτεί ένα καταραμένο eReader;), προσέλθετε.

(Πού είναι, οέο, οι γνωστές τρομοκαραβάνες του φόρουμ; Μα καλά, όλοι τελευταίες μέρες περιμένετε να κάνετε το ντου; :p)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη λογοτεχνία και την τεχνολογία το είχα ξανακούσει και το ήξερα αλλά τον ηλεκτρονικό αναγνώστη δεν τον είχα σκεφθεί και θα έκανε μια καλή ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν περιμένεις την τελευταία μέρα να ριξεις την ψήφο, πως θα κανείς τους καταμετρητές να έχουν αγωνία για τα αποτελέσματα;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως (που δεν είμαι τρομολαγάνακαραβάνα) θα ψηφίσω την Τρίτη 13 του μήνα, ώρα 13:00 ακριβώς.

 

EDIT! Όινταααα... Έξι έχουμε σήμερα, έξι, όχι δέκα!

 

:crazy:

 

:1eye: 

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα εγώ που ήμουν ο πρώτος που ψήφισα είμαι... τρομοψάρακας! Ή τρομονέοπας! Ή τρομογράσος! Χμμ, θα παλιώσω, που θα πάει... :p :lol:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest /george/

Απ’ ότι βλέπω δε θα καταφέρω να ψηφίσω. Πάντως μετά τη λέξη του διαγωνισμού θα ανεβάσω τη λίστα με τη δική μου κατάταξη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι μόλις ψήφισα αν και ήταν δύσκολη επιλογή. Εξού και το ότι το σκεφτόμουν τόσες μέρες. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα! Τα ζύγισα από εδώ, τα ζύγισα από εκεί. Μου πήρε παραπάνω από όσο νόμιζα αλλά ήθελα να είμαι σίγουρη  :hi:

 

ΥΓ: Μας μένει μια βδομάδα αγωνίας  :sweatdrop:  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αφού με παίδεψε λιγάκι, τελικά τη βρήκα την άκρη και έριξα την ψήφο μου.

 

Καλή συνέχεια!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3510, άντε τώρα να κόψεις τις τελευταίες 10 λέξεις...

 

Ειρήνη, καλή επιτυχία με την έκθεση

Ευχαριστώ! Επιτέλους παραδώσαμε τα πάντα όλα και εκτιθέμεθα. :french_blank: :french_blank: :french_blank: Μέχρι Δευτέρα βράδυ στέγνωνα καμβάδες με σεσουάρ. (Ναι, στεγνώνουν και έτσι τα λαδοχρώματα.)

 

Και πιάνω να διαβάσω τις ιστορίες σας παιδιά:

Να ξεκαθαρίσω ότι όπως διαβάζω μια ιστορία, γράφω και σχόλια. Εξ΄ου και κάποια σημεία μπορεί να απαντώνται στην πορεία της ανάγνωσης, αλλά δεν τα αλλάζω για να βλέπει ο συγγραφέας κάθε στιγμή τι εντύπωση κάνει στον αναγνώστη η ιστορία του.

 

13 συμμετοχές παίδες!

Από από μόνο του γράφει ιστορία τρόμου! Στους δεκατρείς πάντοτε ο ένας χάνεται, έτσι δεν λένε οι γραφές;;;; :diablo:

 

Καλή επιτυχία σε όλους σας! :mf_sonne: :mf_sonne: :mf_sonne:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Έπεται Σαββατοκύριακο, οπότε υπενθυμίζω ότι είναι μια καλή ευκαιρία για να διαβαστούν τα διηγήματα από όσους δεν έχουν προλάβει.

 

Μέχρι 16/6 ψηφίζετε. Την Τρίτη το βράδυ οι κάλπες κλείνουν. Προλαβαίνετε άνετα να τις διαβάσετε. Για όσους επίσης απέχουν από το όριο των 50 ποστ κάτι λιγότερο από 13, εύκολα μπορούν να αποκτήσουν δικαίωμα ψήφου. Μην φοβάστε να διαμορφώσετε το αποτέλεσμα.

Ε, και προσέχτε οι συγγραφείς: πρέπει να ψηφίσετε. Κανονίστε να ξεχαστείτε, να ακυρώνουμε ψήφους τελευταία στιγμή και να μετατρέπουμε βραδιάτικα τις βαθμολογίες. :death:

 

Είναι ακόμη νωρίς για κάποιο σχόλιο περί της ψηφοφορίας. Κάποιες ιστορίες έχουν προπορευτεί (να και το σχόλιο :p), αλλά εύκολα μπορεί να αλλάξουν τα αποτελέσματα.

 

O.T.

Εγώ πάντως (που δεν είμαι τρομολαγάνακαραβάνα) θα ψηφίσω την Τρίτη 13 του μήνα, ώρα 13:00 ακριβώς.

 

EDIT! Όινταααα... Έξι έχουμε σήμερα, έξι, όχι δέκα!

 

:crazy:

 

:1eye:

Τελικά να σε περιμένω αύριο το μεσημεράκι, Κασσάνδρα; :p

(έντιτ: κι όταν λέω αύριο, εννοώ το Σάββατο, αναθεματισμένα ημερολόγια και σατανικές αλλαγές της ημερομηνίας κατά τα μεσάνυχτα...)

Edited by Morfeas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και σήμερα, Μορφέα (πάει, ^_^ δεν μας κάθεται το 13 στο προ-πο).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δώδεκα και δεκατρείς (λέει το ρολόι μου). Ψήφισα.

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ.

Η κατάταξη ήταν από τις δυσκολότερες των τελευταίων διαγωνισμών, καθώς όλες οι ιστορίες είχαν ενδιαφέροντα πράγματα να παρουσιάσουν και βρέθηκα με τον κύριο όγκο των διηγημάτων να συνωστίζονται γύρω από την ίδια περίπου θέση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να βαλω ενα disclaimer γιατι υπάρχουν τοσα λαθη? Δε μπορω, κλαίω καθε φορα που τα βλεπω! (Καλα δε κλαιω ειναι η αλήθεια :p )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε άλλη μια έχω να διαβάσω! Νομίζω θα δυσκολευτώ να καταλήξω σε μια κατάταξη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..