Jump to content

39ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Τεχνολογία


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Το θέμα αρχικά με προβλημάτισε αλλά μετά από ένα ευχάριστο μεσημεράκι αποφάσισα να το δω θετικά. Θα γράψω κι ότι γίνει! Συγκεκριμένα θα ξεκινήσω σήμερα γιατί τις καθημερινές δε με βλέπω να προλαβαίνω τίποτα. Η ιστορία μου θα είναι ιστορία των σαββατοκύριακων :p Καλή μας έμπνευση!  :thumbsup:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 418
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    39

  • Morfeas

    54

  • Ιρμάντα

    31

  • MadnJim

    47

Το Πάσχα που μας πέρασε είχα γράψει μια ιστορία με θέμα τεχνολογία και τρόμος. Είναι βέβαια μεγάλη για το διαγωνισμό (πάνω από 10000 λέξεις). Θα κοιτάξω να δω μήπως μπορέσω και τη συμπυκνώσω (δε το βλέπω), αλλιώς θα ξεκινήσω άλλη (έχω ήδη μερικές πρόχειρες ιδέες). Αυτά προς το παρόν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χμ, ωραίο θέμα, και σκέφτηκα κάτι που θα μπορούσα να γράψω αλλά τρόμο δεν έχω δοκιμάσει ποτέ.

Έι MadnJim μήπως να μου κάνεις φροντιστήρια;

 

Χα, αν περιμένεις από μένα συμβουλές στον τρόμο σώθηκες! :lol:

 

Έχω σκεφτεί ένα σωρό πράγματα από την ώρα που είδα το θέμα, και μου φαίνονται όλα κλισέ. Δύσκολη περίπτωση. Τέλεια! :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφθηκα μια ιδέα ΕΦ αλλά πως θα την κάνω τρόμου δεν ξέρω! 

Εσύ είμαι σίγουρος ότι θα μας εκπλήξεις ως συνήθως. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το Πάσχα που μας πέρασε είχα γράψει μια ιστορία με θέμα τεχνολογία και τρόμος. Είναι βέβαια μεγάλη για το διαγωνισμό (πάνω από 10000 λέξεις). Θα κοιτάξω να δω μήπως μπορέσω και τη συμπυκνώσω (δε το βλέπω), αλλιώς θα ξεκινήσω άλλη (έχω ήδη μερικές πρόχειρες ιδέες). Αυτά προς το παρόν.

Να ξεφυτρώσω εκεί που δε με σπέρνουν για να σε πληροφορήσω ότι δυο άλλοι συμφορουμίτες που το έκαναν αυτό (συμπύκνωσαν στα μέτρα του διαγωνισμού μεγάλο κείμενο ήδη γραμμένο) πήραν στο διαγωνισμό τις τελευταίες θέσεις. Εκτός αν ξέρεις να συμπυκνώνεις καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι έφτασε η ώρα...

:mf_trombone: Το θέμα του 39ου Διαγωνισμού Σύντομης Ιστορίας είναι... :mf_trombone:

Τεχνολογία

 

 

 

:death:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα όπως θα κατάλαβες καταενθουσιαστήκαμε όλοι με το εύκολο θέμα που έβαλες φίλε μου, χοροπηδάμε από τη χαρά μας! Τι; Έχεις λόξυγγα και νιώθεις αδυναμία; Όχι βρε, κάτι θα έφαγες, εμείς όλοι σκεφτόμαστε μόνο τα καλύτερα για σένα... :whistling: :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, λόγω του θέματος, μια μικρή διευκρίνιση:

 

ΕίδοςΥπερφυσικός Τρόμος

 

Δεν θέλουμε μόνο υπερφυσικό τρόμο. Πχ, στην περίπτωση της Μύγας δεν έχουμε υπερφυσικό τρόμο, αλλά sci-fi τρόμο, κάτι που είναι οπωσδήποτε αποδεκτό. Για να το πούμε απλά, θέλουμε τρόμο που να έχει κάποιο φανταστικό στοιχείο, είτε είναι από το χώρο του υπερφυσικού, είτε από το χώρο του παραφυσικού, είτε από το χώρο της επιστημονικής φαντασίας κλπ κλπ.

Με πρόλαβες (μετά από τόσες ώρες που ξαναμπήκα σε υπολογιστή :p). Θα δώσω αύριο και κάποιες διευκρινήσεις ή ενδεχόμενες παγίδες λόγω της φύσης του θέματος, γιατί πριν δεν προλάβαινα (για να μην καταλήξουμε σε επαν-ορισμούς του είδους κλπ κλπ).

 

Οι ταινίες που έβαλα συνοψίζω ότι είναι τα Cabin in the Woods, The Fly, The Ring κι είναι ενδεικτικές του θέματος από τις πολλές που υπάρχουν.

Ο μονόκερος που σας μπέρδεψε, επειδή ζητήθηκε από κάτι τάχα μου τρομολάγνους( :p), είναι ο εξής:

 

5u7uOTM.gif

 

Για τους μη σινεφίλ, υπάρχουν παραδείγματα όπως το Frankenstein, και για να παινέψουμε και την ελληνική σκηνή τρόμου, Νεκρή Γραμμή.

 

Η τεχνολογία, δηλαδή πρέπει να είναι κεντρικός άξονας είτε της ιστορίας είτε του είδους του τρόμου, αλλά κανείς δεν υποχρεώνει να είναι το μόνο θέμα της ιστορίας (στα παραδείγματα που δίνω δεν είναι). Το υποείδος του τρόμου κυμαίνεται από scifi horror μέχρι γοτθικό ή και σπλάτερ (εφόσον έχει το στοιχείο του φανταστικού).

Επίσης δεν υποχρεώνει κανείς η τεχνολογία να είναι ψηφιακή (για τους φίλους της αναλογικής) - άλλωστε η τηλεόραση από την οποία βγαίνει η Σαμάρα μάλλον με αναλογικό σήμα θα λειτουργούσε :p

 

Θα επανέλθω κι αύριο με πιο καθαρό κεφάλι.

 

edit:

Νικόλα όπως θα κατάλαβες καταενθουσιαστήκαμε όλοι με το εύκολο θέμα που έβαλες φίλε μου, χοροπηδάμε από τη χαρά μας! Τι; Έχεις λόξυγγα και νιώθεις αδυναμία; Όχι βρε, κάτι θα έφαγες, εμείς όλοι σκεφτόμαστε μόνο τα καλύτερα για σένα... :whistling: :p

Κοίτα μέχρι στιγμής έχω λάβει είκοσι κιλά μαλλί από άτομα που καράφλιασαν κατά την ανακοίνωση του θέματος, βρισιές κι απειλές από γνωστούς κι αγνώστους κι έκανα και μια γνωριμία η οποία ήταν της μορφής "Τι θέμα πήγες κι έβαλες;... μπλα μπλα κατηγορίες (ανυπόστατες) μπλα μπλα... Χάρηκα, είμαι η τάδε". Και στην τελευταία πρόταση αν κάτι από όλα αυτά δεν ίσχυε, αυτό ήταν το "Χάρηκα". Το υπόλοιπο όπως στα λέω :p

Εγώ έχω να πω αγέρωχα ότι ο σωστός ο τρομολάγνος θα βρει τρόπο να γράψει, αλλά και να διαπρέψει. Κι επειδή πολλούς δεν ξέρω αν αυτά που λένε για τον εαυτό τους ισχύουν, περιμένω να δω αιχμηρές συμμετοχές :devil2:

Edited by Morfeas
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 

Κοίτα μέχρι στιγμής έχω λάβει είκοσι κιλά μαλλί από άτομα που καράφλιασαν κατά την ανακοίνωση του θέματος, βρισιές κι απειλές από γνωστούς κι αγνώστους κι έκανα και μια γνωριμία η οποία ήταν της μορφής "Τι θέμα πήγες κι έβαλες;... μπλα μπλα κατηγορίες (ανυπόστατες) μπλα μπλα... Χάρηκα, είμαι η τάδε". Και στην τελευταία πρόταση αν κάτι από όλα αυτά δεν ίσχυε, αυτό ήταν το "Χάρηκα". Το υπόλοιπο όπως στα λέω :p

Εγώ έχω να πω αγέρωχα ότι ο σωστός ο τρομολάγνος θα βρει τρόπο να γράψει, αλλά και να διαπρέψει. Κι επειδή πολλούς δεν ξέρω αν αυτά που λένε για τον εαυτό τους ισχύουν, περιμένω να δω αιχμηρές συμμετοχές :devil2:

 

Μα αφού χάρηκα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τα πουλάκια κελαηδούν και ο ήλιος μας φωτίζει κλπ κλπ...

Και οι πόρτες του διαγωνισμού είναι πλέον ορθάνοιχτες!

Για να μπείτε, χρειάζεστε εισιτήριο αξίας 3 κριτικών 100+ λέξεων που έγιναν στο διάστημα 28 Ιανουαρίου-24 Μαΐου (μέχρι την υποβολή του διηγήματος δηλαδή), με εξαίρεση κριτικές που έγιναν για διήγημα του 38ου διαγωνισμού. Τις κριτικές τις στέλνετε σε εμένα σε pm στο παραπάνω διάστημα και σας δίνω το εισιτήριο :p.

 

Κι επειδή είχα υποσχέθηκα διευκρινήσεις ή πιθανές παγίδες, θα σχολιάσω μόνο το 2ο (γιατί διευκρινήσεις σας έδωσα και στην ανακοίνωση του θέματος).

Παγίδες

Πρώτο και βασικότερο: Το διήγημα να καταλήξει επιστημονική φαντασία (κι όχι τρόμος ή έστω scifi horror) το οποίο το βγάζει εκτός είδους. Προσοχή!

Επίσης: Το διήγημα να καταλήξει ρεαλιστικός τρόμος, το οποίο με βάση τον κανονισμό δεν επιτρέπεται.

Τέλος: Η τεχνολογία να μπαίνει σφήνα σε μια σκηνή και να μην είναι στον βασικό άξονα της ιστορίας.

 

Οι παραπάνω παγίδες αφορούν το τεχνικό κομμάτι (δεκτής ή μη συμμετοχής) -το οποίο συχνά χαντακώνει το διήγημα στην ψηφοφορία- κι όχι το ποιοτικό, καθώς εκεί οι παγίδες ξεφεύγουν των αρμοδιοτήτων μου :).

Και για να είμαι σίγουρος ότι τα παραπάνω έγιναν κατανοητά...

 

FAQ

Disclaimer: Τα παρακάτω ονόματα είναι τυχαία και δεν έχουν ουδεμία σχέση με υπαρκτά πρόσωπα, ή εικονικά.

 

Μίκης Ποντίκης: Ωραία, έχω σκεφτεί μια ιστορία με έναν σχιζοφρενή δολοφόνο με το αλυσοπρίονο AXE45$ (τελευταίας ξέρω ’γω γενιάς). Η τεχνολογία είναι το βασικό στοιχείο και θα περιγράφω αναλυτικά τις σφαγές και το πώς γυρνούν τα γρανάζια. Είμαι μέσα;

 

Μορφέας: Αν ο σχιζοφρενής σου δολοφόνος δεν είναι ζόμπι ή βρικόλακας ή δεν υπάρχει κάποιο άλλο υπερφυσικό ή έστω επιστημονικό twist, ακόμη κι εντός θέματος να είσαι, είναι εκτός είδους (βλ. ρεαλιστικός τρόμος).

 

 

Μίκης(πάλι): Α, ναι, όντως! Μου ’ρθε κι άλλο: έχω μια γαμάτη ιδέα, πολύ τρομακτική, όπου η τεχνολογία έχει “εξουσιάσει” τους ανθρώπους και τους έχει κάνει δούλους της κι όλοι είναι χωρίς βούληση. Τρέμω και μόνο που το σκέφτομαι. Έχω και τίτλο: 2084!

 

Μορφέας: Χμμ… Το κριτήριο είναι να είναι διήγημα τρόμου (ακόμη κι αν αναμειγνύει κι άλλα είδη). Αλλά ο τρόμος ως είδος (horror αγγλιστί) πρέπει να υπάρχει. Από αυτά που μου λες δεν μου φαίνεται για τρόμος. Το 1984 π.χ. περιγράφει ένα τρομακτικό μέλλον αλλά δεν νομίζω να θεωρείται από κανέναν μυθιστόρημα τρόμου.

 

 

Μίκης(τελευταία προσπάθεια): Πω, ρε Μορφέα… Τι κωλοθέμα πήγες και βρήκες; Μην ξεχάσεις στο φάντασυ να βάλεις θέμα "Επιστήμη". Ή όχι, και πάλι "τεχνολογία", να τους τρελάνεις όλους! Ικανό σε έχω… Για ένα δαιμονισμένο τσεκούρι, τουλάχιστον, μπορώ να γράψω; Που κυνηγά τις γυναίκες και τις αποκεφαλίζει;

 

Μορφέας: Κοίτα το θέμα δεν απαγορεύει να γράψεις για ένα σεξιστικό τσεκούρι (εφόσον το τσεκούρι είναι τεχνολογικό προϊόν), αλλά όπως έγραψα και στην ανακοίνωση του θέματος (μα σοβαρά, τώρα, διάβασες τι έγραψα στις παρατηρήσεις μου;) προτιμάται (από τον γκουχ διοργανωτή γκουχ) η τεχνολογία να είναι πιο σύγχρονη. Γενικά μου φαίνεται πιο μυστηριακό και creepy πώς το μεταφυσικό (π.χ. στο παράδειγμά σου) εισβάλει σε κάτι τόσο "καθαρό" όπως είναι η τεχνολογία κι επιπλέον, δεν είναι τόσο συχνό (π.χ. ένας δαιμονισμένος υπολογιστής όσο ένα δαιμονισμένο δαχτυλίδι), γι’ αυτό ίσως να άξιζε να το δοκιμάσετε. Το θέμα έτσι όπως διατυπώθηκε δεν το απαγορεύει, πάντως (τώρα το αν θα χάσει ψήφους λόγω αυτού είναι άλλο ζήτημα).

 

 

Μίνι Ποντίκη (η γυναίκα του Μίκη): Κάτσε ρε φίλε, έγραψες "Αυτό, δηλαδή, που εμείς σκεφτόμαστε όταν ακούμε τον όρο "τεχνολογία" στην καθημερινή ζωή". Πολύ κατανοητό κι αντικειμενικό αυτό, σίγουρα όλοι το ίδιο σκεφτόμαστε.

 

Μορφέας: Μίνι, νομίζω ότι με ειρωνεύεσαι… Αν σου φέρουν ένα τάμπλετ που ψήνει καφέ θα πεις "Ρε, κοίτα πού έχει φτάσει η τεχνολογία!" Αν σου φέρω ένα σαπούνι που μυρίζει λαχανάκια Βρυξελλών ή οτιδήποτε, όσο περίεργο κι αν είναι, δεν νομίζω ότι θα το σκεφτόσουν με τον ίδιο τρόπο. Εν πάσει περιπτώσει, για να μην μπλέξουμε, αν για σένα το διήγημά σου έχει ως θέμα την τεχνολογία και δεν ζεις και σε καμία σπηλιά δηλαδή, τότε μάλλον θα είναι και για τους υπόλοιπους.

 

 

Έλλη δε λα Φράγκα: Εγώ είμαι της επιστημονικής φαντασίας αλλά έχω μια πιο-γαμάτη-πεθαίνεις ιδέα με κάτι τρομακτικούς εξωγήινους που επιτίθενται σε ένα διαστημόπλοιο. Είμαι μέσα, ε;

 

Μορφέας: Πρώτον το θέμα δεν είναι scifi horror, αλλά τεχνολογία. Το ότι παραπέμπει προς τα εκεί δε σημαίνει ότι κάθε σάι-φάι τρομοδιήγημα είναι εντός. Αν η τεχνολογία έχει σημαντικό ρόλο στο διήγημα ναι, ειδάλλως όχι.

 

 

Ευγενία Ροδοπούλου: Μπορώ να σε σκοτώσω στο διήγημά μου με όποιον τρόπο θέλω;

 

Μορφέας: Πρώτον, τον λογοτεχνικό θάνατο δεν τον φοβάμαι - στην περίπτωση που αυτό ήταν απειλή. Και δεύτερον, αν είναι τρόμος που υπάγεται στο φανταστικό με θέμα την τεχνολογία, γιατί όχι; Απλώς να ξέρεις ότι αν δεν εντυπωσιαστώ, θα φυλάξω για σένα την τελευταία θέση της λίστας μου στην ψηφοφορία :p

 

 

ΔιΆλογος(ψευδώνυμο, καθώς το πραγματικό του ποτέ δεν το έμαθα): Μετά το παιχνιδάκι σου με τις εικόνες, ψήθηκα πολύ να γράψω για αλογόμυγες. Επιτρέπεται;

 

Μορφέας: Ρε παιδιά… Νομίζω ότι πλέον ρωτάτε για να ρωτήσετε. Δεν σας ζητάω να λύσετε διαφορική εξίσωση τρίτου βαθμού, ένα διήγημα να γράψετε με ένα θέμα. Αφεθείτε και κάτι θα προκύψει.

 

Σε περίπτωση που σας είναι εύκολο, χαίρομαι. Σε περίπτωση που σας δυσκολεύει και δεν τα παρατήσετε, χαίρομαι ακόμη περισσότερο γιατί αυτό είναι η δοκιμασία γενικώς: να μην γράφεις μόνο τις ευκολίες σου αλλά και αυτά που σε ζορίζουν.

Και νομίζω πως κι αυτό είναι το ζήτημα για έναν λογοτεχνικό θεματικό διαγωνισμό για σένα ως συγγραφέα: να γράψεις κάτι που αν δεν υπήρχε η αφορμή δεν επρόκειτο να το έγραφες ποτέ.

 

Για άλλες ερωτήσεις ή δικές μου παραλείψεις, εδώ είμαι :)

 

edit: Γιατί δεν είχα και μεγάλη έμπνευση στα ονόματα, όπως αποδείχτηκε :)

Edited by Morfeas
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει πιο πολλές παγίδες και απο πίστα του Super Mario. Έχω 1-2 ιδέες, αλλά τίποτα που να μου κανει ακόμα το κλικ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δάκρυσα από συγκίνηση διαβάζοντας τις "παγίδες". Όχι, σοβαρά. Από μέρες σκεφτόμουν έναν κομψό τρόπο να θέσω το ζήτημα "εκτός θέματος/εκτός κόνσεπτ" στους διαγωνισμούς, αλλά φοβόμουν ότι θα με πείτε δυσκοίλια :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δάκρυσα από συγκίνηση διαβάζοντας τις "παγίδες". Όχι, σοβαρά. Από μέρες σκεφτόμουν έναν κομψό τρόπο να θέσω το ζήτημα "εκτός θέματος/εκτός κόνσεπτ" στους διαγωνισμούς, αλλά φοβόμουν ότι θα με πείτε δυσκοίλια :p

 

Αρκετές συζητήσεις έχουν γίνει για αυτό, αν και όχι σε ξεχωριστό topic.

Κοίτα... ειδικά σε διαγωνισμούς που οι συμμετοχές ξεπερνούν τις 12-13, είναι σχεδόν αναπόφευκτο να υπάρξει και κάποια που θα είναι εκτός είδους ή/και θέματος. Αυτό είναι συχνότερο στους τρομοδιαγωνισμούς και πιστεύω οφείλεται στις διαφορετικές αντιλήψεις που μπορεί να έχει κάποιος περί του τι είναι τρομαχτικό(ατό αφορά τις εκτός είδους ιστορίες), αλλά και σε ελλιπή κατανόηση του θέματος.

Edited by John82
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Νιχίλιε, βασικά όταν έγραφα το παρακάτω, ήσουν από τους λίγους που υπολόγιζα για την 1η κατηγορία.

Για κάποιους κομμένο και ραμμένο στα μέτρα τους, για άλλους ίσως να φανεί κάπως ζόρικο.

Το διήγημά σου στο FFL ήταν η οριστική επιβεβαίωσή μου (η πρώτη ήταν ο Ξανθιώτης Σκωτζεζοσουηδός με το μυθιστόρημά του) ότι δεν θα με πάρετε με τις ντομάτες :p

(γι' αυτό όσοι με βρίζετε κι είστε και λίγο της λογικής "δεν φταίει αυτός, το περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσε ευθύνεται για την κατάντια του" καταμερίστε λιγάκι τις ευθύνες :p)

 

Κοίτα... ειδικά σε διαγωνισμούς που οι συμμετοχές ξεπερνούν τις 12-13, είναι σχεδόν αναπόφευκτο να υπάρξει και κάποια που θα είναι εκτός είδους ή/και θέματος. Αυτό είναι συχνότερο στους τρομοδιαγωνισμούς και πιστεύω οφείλεται στις διαφορετικές αντιλήψεις που μπορεί να έχει κάποιος περί του τι είναι τρομαχτικό(ατό αφορά τις εκτός είδους ιστορίες), αλλά και σε ελλιπή κατανόηση του θέματος.

Σ' αυτό έχεις δίκιο και γι' αυτό το σχολίασα. Νομίζω ότι αν έχει κατά νου κανείς ορισμένες βασικές παγίδες,  θα είναι λιγότερο πιθανό να πέσει σε κάποια από αυτές.

Στο τέλος, όμως, το τι είναι εντός είδους και τι όχι, τι είναι τελείως μες στο θέμα και τι οριακά εντός ή εκτός είναι υποκειμενικό και σχετίζεται με τις αντιλήψεις του καθενός για το είδος, το θέμα ή ακόμη και την ίδια τη διαδικασία του διαγωνισμού. Έδειξα ορισμένες κατευθύνσεις, αλλά είναι μόνο αυτό: κατευθύνσεις, άντε και χοντρικά όρια.

 

Κι επειδή σας έχω πρήξει με τα πολλά ποστ, καλές εμπνεύσεις να έχετε! :)

Αισιοδοξώ ότι το επίπεδο του διαγωνισμού θα είναι καλό (αν υπάρξουν καθόλου συμμετοχές :p) και η ποικιλία παρούσα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Morfea συνεχίζοντας τις αναφορές σου σε ταινίες σχετικές με το διαγωνισμό θα αναφέρω την Christine και τον K.A.R.R (και τα δύο είναι τεχνολογία = αμάξι vs. humans). Είμαι μέσα;!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή σας έχω πρήξει με τα πολλά ποστ...

Εντάξει, για απορίες θα επανέρχομαι.

Φίλε Morfea συνεχίζοντας τις αναφορές σου σε ταινίες σχετικές με το διαγωνισμό θα αναφέρω την Christine και τον K.A.R.R (και τα δύο είναι τεχνολογία = αμάξι vs. humans). Είμαι μέσα;!

Το Κριστίν ναι, είναι μέσα (είδος και θέμα). Το K.A.R.R. δεν το ξέρω για να απαντήσω. :)

 

Πάντως, με αφορμή το παραπάνω, μην αγχώνεστε υπερβολικά για το συγκεκριμένο ζήτημα (και π.χ. με ρωτάτε για κάθε ιδέα που σας έρχεται από φόβο μην σας τη βγάλω άκυρη), δεν είναι ότι ο καθένας που διαβάζει τα διηγήματα θα ψάχνει να βρει τρόπους να τα βγάλει εκτός διαγωνισμού. Τις παγίδες τις ανέφερα για να αποφύγουμε τις κραυγαλέες περιπτώσεις (σαν αυτές που αναφέρω στο FAQ). Αν λοιπόν δώσετε μια μικρή προσοχή στα παραπάνω, δε νομίζω να υπάρξει κανένα θέμα.

 

Γι' αυτό μην ανησυχείτε υπερβολικά και φροντίστε να το διασκεδάσετε! :party:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Κι επειδή σας έχω πρήξει με τα πολλά ποστ...

Εντάξει, για απορίες θα επανέρχομαι.

Φίλε Morfea συνεχίζοντας τις αναφορές σου σε ταινίες σχετικές με το διαγωνισμό θα αναφέρω την Christine και τον K.A.R.R (και τα δύο είναι τεχνολογία = αμάξι vs. humans). Είμαι μέσα;!

Το Κριστίν ναι, είναι μέσα (είδος και θέμα). Το K.A.R.R. δεν το ξέρω για να απαντήσω. :)

 

Πάντως, με αφορμή το παραπάνω, μην αγχώνεστε υπερβολικά για το συγκεκριμένο ζήτημα (και π.χ. με ρωτάτε για κάθε ιδέα που σας έρχεται από φόβο μην σας τη βγάλω άκυρη), δεν είναι ότι ο καθένας που διαβάζει τα διηγήματα θα ψάχνει να βρει τρόπους να τα βγάλει εκτός διαγωνισμού. Τις παγίδες τις ανέφερα για να αποφύγουμε τις κραυγαλέες περιπτώσεις (σαν αυτές που αναφέρω στο FAQ). Αν λοιπόν δώσετε μια μικρή προσοχή στα παραπάνω, δε νομίζω να υπάρξει κανένα θέμα.

 

Γι' αυτό μην ανησυχείτε υπερβολικά και φροντίστε να το διασκεδάσετε! :party:

 

 

Φίλε Morfea ο Κ.A.R.R είναι ο δίδυμος κακός αδερφός του K.I.T.T από τη σειρά Knight Rider (ο ιππότης της ασφάλτου ελληνιστί) από τη δεκαετία του 80. Λογικά όσοι είναι κάτω των 27 ετών δε τη γνωρίζουν τη σειρά, αν και θα έπρεπε!

 

Μια διευκρίνηση που νομίζω δεν έχει απαντηθεί. Αρχικά για πλάκα ανέφερα την Christine και τον K.A.R.R αλλά στη συνέχεια μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:

 

Επιτρέπεται στα πλαίσια του διαγωνισμού να χρησιμοποιήσουμε ήδη γνωστούς ήρωες και χαρακτήρες (π.χ. Christine, K.A.R.R) αλλά σε νέες περιπέτειες; Πιστεύω πως η απάντηση είναι όχι, αλλά μια ερώτηση δε βλάπτει! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση που νομίζω δεν έχει απαντηθεί. Αρχικά για πλάκα ανέφερα την Christine και τον K.A.R.R αλλά στη συνέχεια μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:

 

Επιτρέπεται στα πλαίσια του διαγωνισμού να χρησιμοποιήσουμε ήδη γνωστούς ήρωες και χαρακτήρες (π.χ. Christine, K.A.R.R) αλλά σε νέες περιπέτειες; Πιστεύω πως η απάντηση είναι όχι, αλλά μια ερώτηση δε βλάπτει! 

Έχετε βαλθεί να με δυσκολέψετε σ' αυτόν τον διαγωνισμό.

Ξέρω: εκδίκηση για το θέμα.

 

Με βάση τους κανονισμούς δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός.

Θα σου πω ότι σε προηγούμενους διαγωνισμούς έχουν συμμετάσχει ιστορίες που χρησιμοποιούσαν μυθολογίες (μία που μου έρχεται στο νου χρησιμοποιούσε ως ήρωες τον Δία και την Ήρα σε συζυγικό καυγά). Επίσης τα fairytale retellings είναι κάτι που έχουμε δει (και μάλιστα σε τρόμο, σε καλή θέση στην τελική λίστα), έστω και με απόκλιση από το γνωστό μύθο.

Αλλά αυτά είναι υποτίθεται γνωστοί μύθοι (σε αντίθεση με την Κριστίν που δεν έχει περάσει στη σφαίρα της παράδοσης). Άλλη εντύπωση θα έχει το Χιονάτη Retold κι άλλη το lord of the rings retold.

 

Όπως καταλαβαίνεις το γυροφέρνω για να μην απαντήσω ξεκάθαρα.

Θα σου πω τη γνώμη μου κι αν κάποιος παλιότερος που έχει συναντήσει αντίστοιχο ζήτημα έχει διαφορετική γνώμη, με διορθώνει:

Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός αυτά που θα υλοποιήσεις να είναι πρωτότυπα ή εν πάσει περιπτώσει δικής σου αποκλειστικά έμπνευσης. Κάτι τέτοιο είναι άλλωστε αδύνατο εξαρχής.

Η γνώμη μου είναι ότι:

α) Αν επιλέξεις κάτι τέτοιο θα πρέπει να στέκεται μόνο του (και να μην χρειάζεται π.χ. ο άλλος να έχει δει τη σειρά ή να ξέρει τον μύθο για να καταλάβει την ιστορία).

β) Αν κάποιοι το έχουν διαβάσει, θα υπάρξουν ορισμένοι που θα πουν "Αυτό δεν είναι καθόλου πρωτότυπο. Το είδα στην ταδε ταινία" ή "Τι αντιγραφή ήταν αυτή! Με πόνεσαν τα μάτια μου". Ή "Αυτό δεν είναι σωστά στη βιβλιοθήκη τρόμου, άρα πρέπει να βγει εκτός διαγωνισμού. Η κανονική του θέση είναι στη βιβλιοθήκη fanfiction".

Οπότε η πρότασή μου είναι να μην βασιστείς σε κάτι τέτοιο (και κυρίως να μην γράψεις fanfiction), αλλά αν το κάνεις να λάβεις υπόψη σου τα παραπάνω σημεία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η κανονική του θέση είναι στη βιβλιοθηκη fanfiction με καποιες λογικες εξαιρεσεις (πχ Κθούλου η και Δράκουλας)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ιδέα μου ήρθε. Σε 3.500 λέξεις χωράει. Πώς στο καλό θα τη γράψω δεν μπορώ να φανταστώ γιατί είναι τόσο κουλή που λίγα αφηγηματικά στυλ θα της ταίριαζαν. Αν μετά από ένα μήνα με βρουν να παραληρώ ακόμη για πρωτοπρόσωπες αφηγήσεις και παντογνώστες αφηγητές, ο Μορφέας θα ευθύνεται, οπότε παρακαλείται όπως προετοιμαστεί να πληρώσει το λογαριασμό του ψυχιάτρου. :p

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Αταλάντη, Μορφέα σε καθιστώ υπεύθυνο για τα έξοδα της ψυχοθεραπείας που θα χρειαστώ ερευνώντας το θέμα της ιδέας που μου κατέβηκε.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μορφέα, εγώ πάντως σε καθιστώ ανεύθυνο για τις συνέπειες της ιστορίας! Με τα χειρουργία έχω πολλές επαφές ούτως ή άλλως!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ήδη γράψει τις πρώτες μου 1.000 λέξεις. Μ' αρέσει έτσι όπως αρχίζει, έχω μια ιδέα για τη συνέχεια, αλλά για το τέλος ακόμα είναι λίγο χλωμά τα πράγματα. Μου έχει έρθει, βέβαια, και κάτι που, αν και του ταιριάζει, είναι πιο χαβαλεδιάρικο. Θα δούμε, ίσως να το συμμαζέψω λίγο.

 

Το teaserάκι σε σπόιλερ (επειδή έχουμε και μικρά παιδιά εδώ), εμπνευσμένο από την εισαγωγή, αλλά καμία σχέση με το διήγημα.

 

 

 

post-2199-0-28258000-1430820582.gif

 

 

Χεχε   :devil2:

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι μου θυμίζει; Τη μεταμόρφωση που πάθαινε όποιος ερχόταν σε επαφή με τον πειρασμό του δακτυλιδιού στον Αρχοντα Των Δακτυλιδιών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια ιδέα που είχα μισογράψει πριν κάνα δίμηνο. Θα δείξει πως θα πάει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..