Jump to content

39ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Τεχνολογία


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Ό,τι σε τρομάζει ε;

Είναι και αυτό μια άποψη. 

Λοιπόν θα το επιχειρήσω και θα δούμε αν θα πετύχει ή θα σπάσω τα μούτρα μου παταγωδώς μιας και είναι και η πρώτη φορά που θα δοκιμάσω να σας ( και να με ) τρομάξω με μια ιστορία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 418
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    39

  • Morfeas

    54

  • Ιρμάντα

    31

  • MadnJim

    47

Χαρακτηριστικος Sci-fi τρόμος είναι το Event Horizon παρεπιμπτωντως.

 

Το ίδιο και η ορθογραφία μου :p

Edited by Nihilio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sci-fi τρόμος εκτός από το Alien δεν είναι και το Predator και το The Thing του Carpenter; Απλά ρωτάω, την ιστορία μου δεν θα την έλεγα sci-fi τρόμου ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει και υπερφυσικό στοιχείο; Θέλω να πω, το Alien είναι sci fi horror, αλλά υπερφυσικό-παραφυσικό στοιχείο δεν έχει. Ούτε το Sunshine, κλπ. Απλά έχουν εξωγήινα τέρατα. Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον, θα πρέπει να μπλέκει η τεχνολογία με κάτι δαιμονικό, πνεύμα, άντε Extant το πολύ, όπως δηλαδή του Κινγκ "Το σκυλί της πολαρόιντ", η "Κριστίν" ή ξέρω γω το "Paranormal Activity" και πάει λέγοντας. Αν λοιπόν μια ιστορία κινήται στο sci fi horror δεν θα είναι αυτομάτως και εκτός θέματος;

 

(Κανονισμοί διαγωνισμών)

...και...

 

 

Τεχνολογία

 
Πώς το κακό χρησιμοποιεί την τεχνολογία προς όφελός του; Κοριτσάκια που βγαίνουν από τηλεοράσεις, τηλέφωνα με σκισμένα καλώδια που κουδουνίζουν, e-mail αγνώστων διευθύνσεων, SMS από το παρελθόν ή το μέλλον, βιντεοπαιχνίδια που σε καλούν σε έναν κόσμο φαντασμάτων, μυστηριώδεις εταιρείες που απελευθερώνουν μονόκερους ή λυκάνθρωπους σε μαγνητοσκοπημένο περιβάλλον.
 
Κι όταν η τεχνολογία γεννά από μόνη της το κακό; Μεταλλαγμένοι, άνθρωποι-μύγες, φρικιά που συντίθενται σε ανθρώπινα εργαστήρια.
 
Ή όταν η τεχνολογία είναι φίλος μας, είναι η μόνη μας σύμμαχος απέναντι στον απόλυτο τρόμο; Φωτογραφικές μηχανές που απαθανατίζουν κινούμενα φαντάσματα, λάμπες που διώχνουν το σκοτάδι.
 
Τα παραπάνω είναι ενδεικτικά, καθώς το θέμα είναι ιδιαιτέρως ανοιχτό. Περιμένω ενδιαφέρουσες ιστορίες, με μεγάλη ποικιλία.   :)
 
Σχόλιο: Επειδή ο όρος τεχνολογία είναι πληθωρικός και περιλαμβάνει τόσο το κινητό τελυταίας γενιάς όσο και το σαπούνι, θα πρότεινα η τεχνολογία να είναι μεταβιομηχανική/"με χρήση του ηλεκτρισμού". Αυτό, δηλαδή, που εμείς σκεφτόμαστε όταν ακούμε τον όρο "τεχνολογία" στην καθημερινή ζωή.
 
Πέραν του θέματος περιορισμοί:

Είδος: Υπερφυσικός Τρόμος

 

 

 

Edited by MadnJim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βασικά...ε...τέλειωσα το πρώτο μου draft. Ρεκόρ ταχύτητας για μένα σε διαγωνισμό νομίζω κι έχουν αρχίσει να με ζώνουν τα φίδια γιατί είτε καλά θα πάει αυτό είτε χάλια. Ακόμη άτιτλο είναι πάντως.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει και υπερφυσικό στοιχείο; Θέλω να πω, το Alien είναι sci fi horror, αλλά υπερφυσικό-παραφυσικό στοιχείο δεν έχει. Ούτε το Sunshine, κλπ. Απλά έχουν εξωγήινα τέρατα. Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον, θα πρέπει να μπλέκει η τεχνολογία με κάτι δαιμονικό, πνεύμα, άντε Extant το πολύ, όπως δηλαδή του Κινγκ "Το σκυλί της πολαρόιντ", η "Κριστίν" ή ξέρω γω το "Paranormal Activity" και πάει λέγοντας. Αν λοιπόν μια ιστορία κινήται στο sci fi horror δεν θα είναι αυτομάτως και εκτός θέματος;

 

(Κανονισμοί διαγωνισμών)

...και...

 

 

Τεχνολογία

 
Πώς το κακό χρησιμοποιεί την τεχνολογία προς όφελός του; Κοριτσάκια που βγαίνουν από τηλεοράσεις, τηλέφωνα με σκισμένα καλώδια που κουδουνίζουν, e-mail αγνώστων διευθύνσεων, SMS από το παρελθόν ή το μέλλον, βιντεοπαιχνίδια που σε καλούν σε έναν κόσμο φαντασμάτων, μυστηριώδεις εταιρείες που απελευθερώνουν μονόκερους ή λυκάνθρωπους σε μαγνητοσκοπημένο περιβάλλον.
 
Κι όταν η τεχνολογία γεννά από μόνη της το κακό; Μεταλλαγμένοι, άνθρωποι-μύγες, φρικιά που συντίθενται σε ανθρώπινα εργαστήρια.
 
Ή όταν η τεχνολογία είναι φίλος μας, είναι η μόνη μας σύμμαχος απέναντι στον απόλυτο τρόμο; Φωτογραφικές μηχανές που απαθανατίζουν κινούμενα φαντάσματα, λάμπες που διώχνουν το σκοτάδι.
 
Τα παραπάνω είναι ενδεικτικά, καθώς το θέμα είναι ιδιαιτέρως ανοιχτό. Περιμένω ενδιαφέρουσες ιστορίες, με μεγάλη ποικιλία.   :)
 
Σχόλιο: Επειδή ο όρος τεχνολογία είναι πληθωρικός και περιλαμβάνει τόσο το κινητό τελυταίας γενιάς όσο και το σαπούνι, θα πρότεινα η τεχνολογία να είναι μεταβιομηχανική/"με χρήση του ηλεκτρισμού". Αυτό, δηλαδή, που εμείς σκεφτόμαστε όταν ακούμε τον όρο "τεχνολογία" στην καθημερινή ζωή.
 
Πέραν του θέματος περιορισμοί:

Είδος: Υπερφυσικός Τρόμος

 

 

Σπύρο, αυτό που θέλουμε είναι να γράψετε ένα διήγημα τρόμου, το οποίο θα εμπίπτει παράλληλα στην ευρύτερη λογοτεχνία του φανταστικού. Δηλαδή τρόμος του φανταστικού. Άρα και οι εξωγήινοι είναι μέσα, ως στοιχεία του φανταστικού (με βάση τα στοιχεία δεν υπάρχουν, τουλάχιστον όπως περιγράφονται σε φανταστικές ιστορίες)

Το λινκ με τον κανονισμό ουσιαστικά λέει "Μην γράψετε ρεαλιστικό τρόμο, τύπου Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας, Ο Σχιζοφρενής Δολοφόνος με το Πριόνι κλπ κλπ". Δεδομένου ότι το φόρουμ ασχολείται κυρίως με τη λογοτεχνία του φανταστικού.

Τα στοιχεία της επιστημονικής φαντασίας (βλ. εξωγήινοι, τεχνητές νοημοσύνες που ξεκληρίζουν πληρώματα) είναι μέσα. Άλλωστε και στις διευκρινήσεις του θέματος συμπεριλαμβάνω τη Μύγα ή τους μεταλλαγμένους π.χ. (τα οποία παραπέμπουν στο scifi horror).

Λίγο πιο πάνω λέει ο κανονισμός:

 

Είδη: Όλες οι ιστορίες των διαγωνισμών θα πρέπει να ανήκουν σε κάποιο είδος του Φανταστικού, δηλαδή να περιέχουν κάποιο φανταστικό στοιχείο. Πχ, για τις ιστορίες Φάντασυ: dark fantasy, urban fantasy κλπ, για τις ιστορίες ΕΦ: cyberpunk, space opera κλπ, για τις ιστορίες Τρόμου: supernatural horror, science horror κλπ.

 

Απλώς, στο scifi horror υπάρχει κίνδυνος να θεωρηθείς εκτός (εκτός κι αν ακολουθήσεις τη συμβουλή του DinMacXanthi περί τεχνολογίας), ενώ αν επιλέξεις ξεκάθαρα μεταφυσικό/παραφυσικό/υπερφυσικό στοιχείο, δεν νομίζω ότι θα σου πει κανείς τίποτα (εγώ π.χ. αν είχα αμφιβολίες θα επέλεγα κάτι ξεκάθαρα υπερφυσικό για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο).

 

Υ.Γ: Στο Είδος στην ανακοίνωση του θέματος με τον όρο Υπερφυσικός Τρόμος αναφερόμουν στον Τρόμο του Φανταστικού. Αν αυτό είναι που σας μπερδεύει, ας το αλλάξει κάποιος ψυχοπονιάρης μοντεράτορας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ Νικόλα, και συγχώρα με γι' αυτό φίλε μου. Άλλο πράγμα ένα διαστημόπλοιο που τρελαίνεται ο υπολογιστής λόγω εξωγήινης παρέμβασης και καθαρίζει το πλήρωμα, κι άλλο πράγμα ένα διαστημόπλοιο που καταλαμβάνεται ξέρω γω από το πνεύμα του νεκρού κυβερνήτη και καθαρίζει το πλήρωμα. Αυτό που περιγράφεις είναι sci fi horror κι όχι supernatural horror, δύο εντελώς διαφορετικά είδη. Θεωρώ ότι τα όρια θόλωσαν πάρα πολύ, και η απάντηση "γράψε τρόμο κι ότι να 'ναι" δεν νομίζω να αρμόζει στην περίσταση. Όπως και το να αλλάξει το είδος του διαγωνισμού ενώ έχει ήδη παρέλθει το ένα τρίτο της χρονικής προθεσμίας από "Υπερφυσικό τρόμο" γενικά σε "Τρόμο του φανταστικού" το βρίσκω μέχρι και άδικο, γιατί αντί να σπάω το κεφάλι μου πχ για να καταφέρω να συνδυάσω τον Ουίτζα με ένα τάμπλετ, ή με τα δαιμονικά μηνύματα από το ραδιόφωνο, θα μπορούσα πολύ εύκολα να σκαρώσω στα γρήγορα ξέρω γω μια ιδιαίτερα σκοτεινή περιπέτεια του Έντι Τζόουνς και να βγω από την υποχρέωση.

 

Και για να το ελαφρύνω λίγο, για όλους εμάς που πιστεύουμε ότι εκεί έξω στο Σύμπαν γίνεται πανηγύρι οι εξωγήινοι δεν είναι κάτι το φανταστικό, αντίθετα είναι κάτι απολύτως υπαρκτό και ρεαλιστικό. Τρομακτικό ίσως; Φυσικά! Αλλά όχι υπερφυσικό..:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή, Σπύρο, νομίζω ότι γίνεσαι άδικος, θα πρέπει να αναφέρω ορισμένα πράγματα, για να μην βγαίνουν εσφαλμένα συμπεράσματα.

 

1)Διαφωνώ Νικόλα, και συγχώρα με γι' αυτό φίλε μου. Άλλο πράγμα ένα διαστημόπλοιο που τρελαίνεται ο υπολογιστής λόγω εξωγήινης παρέμβασης και καθαρίζει το πλήρωμα, κι άλλο πράγμα ένα διαστημόπλοιο που καταλαμβάνεται ξέρω γω από το πνεύμα του νεκρού κυβερνήτη και καθαρίζει το πλήρωμα. Αυτό που περιγράφεις είναι sci fi horror κι όχι supernatural horror, δύο εντελώς διαφορετικά είδη.

2)Θεωρώ ότι τα όρια θόλωσαν πάρα πολύ, και η απάντηση "γράψε τρόμο κι ότι να 'ναι" δεν νομίζω να αρμόζει στην περίσταση.

3)Όπως και το να αλλάξει το είδος του διαγωνισμού ενώ έχει ήδη παρέλθει το ένα τρίτο της χρονικής προθεσμίας από "Υπερφυσικό τρόμο" γενικά σε "Τρόμο του φανταστικού" το βρίσκω μέχρι και άδικο, γιατί αντί να σπάω το κεφάλι μου πχ για να καταφέρω να συνδυάσω τον Ουίτζα με ένα τάμπλετ, ή με τα δαιμονικά μηνύματα από το ραδιόφωνο,

4)θα μπορούσα πολύ εύκολα να σκαρώσω στα γρήγορα ξέρω γω μια ιδιαίτερα σκοτεινή περιπέτεια του Έντι Τζόουνς και να βγω από την υποχρέωση.

5)Και για να το ελαφρύνω λίγο, για όλους εμάς που πιστεύουμε ότι εκεί έξω στο Σύμπαν γίνεται πανηγύρι οι εξωγήινοι δεν είναι κάτι το φανταστικό, αντίθετα είναι κάτι απολύτως υπαρκτό και ρεαλιστικό. Τρομακτικό ίσως; Φυσικά! Αλλά όχι υπερφυσικό.. :)

1. Εξήγησα από ουσιαστικά την 1η μέρα ότι:

Η τεχνολογία, δηλαδή πρέπει να είναι κεντρικός άξονας είτε της ιστορίας είτε του είδους του τρόμου, αλλά κανείς δεν υποχρεώνει να είναι το μόνο θέμα της ιστορίας (στα παραδείγματα που δίνω δεν είναι). Το υποείδος του τρόμου κυμαίνεται από scifi horror μέχρι γοτθικό ή και σπλάτερ (εφόσον έχει το στοιχείο του φανταστικού).

Έδωσα παραδείγματα ιστοριών που είναι εντός θέματος και είδους (επαναλαμβάνω σε σημείο να γίνομαι κουραστικός: η Μύγα που ανέφερα ως παράδειγμα κατά την ανακοίνωση του θέματος -και μάλιστα την έβαλα και στο παιχνίδι των μαντεψιών- δεν είναι supernatural horror αλλά scifi horror).

Τα παραπάνω δεν σου προξένησαν περιέργεια όταν τα διάβασες ("μα καλά μουρλάθηκε; Μας λέει supernatural horror και μας βάζει τη μύγα σαν παράδειγμα;");

 

2. Το "γράψε τρόμο κι ό,τι να 'ναι" δεν μπορώ να καταλάβω από πού προκύπτει. Τόνιζα να μην είναι ρεαλιστικός τρόμος (αναρωτιέμαι αν διάβασες τις παγίδες και το FAQ της 5ης σελίδας, αν κι έκανες like στο post), να είναι εντός θέματος. Δεν ξέρω από πού έβγαλες το παραπάνω συμπέρασμα.

 

3. Σπύρο, ακολουθεί ποστ της 1ης πρακτικά μέρας (ξημερώματα Δευτέρας), το οποίο διάβασες (μάλιστα έκανες like):

Επίσης, λόγω του θέματος, μια μικρή διευκρίνιση:

ΕίδοςΥπερφυσικός Τρόμος

Δεν θέλουμε μόνο υπερφυσικό τρόμο. Πχ, στην περίπτωση της Μύγας δεν έχουμε υπερφυσικό τρόμο, αλλά sci-fi τρόμο, κάτι που είναι οπωσδήποτε αποδεκτό. Για να το πούμε απλά, θέλουμε τρόμο που να έχει κάποιο φανταστικό στοιχείο, είτε είναι από το χώρο του υπερφυσικού, είτε από το χώρο του παραφυσικού, είτε από το χώρο της επιστημονικής φαντασίας κλπ κλπ.

Με πρόλαβες (μετά από τόσες ώρες που ξαναμπήκα σε υπολογιστή :p). Θα δώσω αύριο και κάποιες διευκρινήσεις ή ενδεχόμενες παγίδες λόγω της φύσης του θέματος, γιατί πριν δεν προλάβαινα (για να μην καταλήξουμε σε επαν-ορισμούς του είδους κλπ κλπ).

Αν όντως δεν κατάλαβες το παραπάνω ή έστω διαφώνησες, γιατί δεν εξέφρασες αμέσως τις αντιρρήσεις σου και περίμενες μια βδομάδα μετά;

Το παραπάνω ήταν γνωστό από την πρώτη μέρα, όλα τα παραδείγματα που χρησιμοποιήθηκαν βασίστηκαν σ' αυτό. Επομένως, όχι: το είδος του διαγωνισμού δεν θα άλλαζε έτσι ξαφνικά στο 1/3 της διαδικασίας (και προφανώς δεν θα το επέλεγα εγώ αυτό, δεν βγάζω τους κανόνες από το κεφάλι μου), το είδος ήταν γνωστό εξαρχής για όποιον πρόσεχε, απλώς η διατύπωση κατά την ανακοίνωση του θέματος δεν ήταν σωστή, αν κι έγινε η επισήμανση σχεδόν αμέσως από τον Mesmer (πάντως αυτό το αναγνωρίζω ως λάθος μου, θα έπρεπε να είχα προνοήσει και να ζητούσα από κάποιον μοντερέιτορ να αλλάξει το αρχικό ποστ, για εκείνους που δεν θα ήθελαν να διαβάσουν όλο το τόπικ)

 

4. Για το "και να βγω από την υποχρέωση", θέλω να ξεκαθαρίσω (για να είμαι τυπικός) ότι δεν υπάρχει καμία υποχρέωση τα μέλη του φόρουμ να συμμετέχουν με το ζόρι στους διαγωνισμούς. Αν και φαντάζομαι ότι είναι απλώς κακή διατύπωση, οφείλω ως διοργανωτής να το ξεκαθαρίσω. Και σίγουρα δεν ήταν σκοπός μου να το δείτε έτσι, "άντε να ξεπετάξουμε την υποχρέωση, χωρίς πολύ κόπο". Δεν απαγορεύται, αλλά ίσως θα προτιμούσα να το βλέπατε πιο δημιουργικά. Μάλλον επειδή έτσι είδα κι εγώ τους διαγωνισμούς που συμμετείχα, ως μια ευκαιρία να γράψω κάτι που μπορεί να με δυσκολέψει, αλλά θα με πάει και ένα βήμα προς τα μπρος.

 

5. Με αυτή τη λογική να βγάλουμε και τα φαντάσματα από τον υπερφυσικό τρόμο, γιατί πολλοί πιστεύουν σ' αυτά (και μάλιστα συνομιλούν μαζί τους) :p

 

Δεν είναι κάτι προσωπικό τα παραπάνω, απλώς νομίζω ότι καλό είναι να είναι ξεκάθαρα τα του διαγωνισμού έστω και τώρα, ώστε να μην υπάρξουν παρατράγουδα.

 

Αυτή είναι η τελευταία φορά που αναφέρομαι στο ζήτημα "θέμα/είδος" - νομίζω ότι έχει ήδη υπεραναλυθεί και θα παρακαλούσα, εφόσον το ερώτημα είναι φλέγον (που είναι, κατά τη γνώμη μου), να ανοιχτεί από όποιον επιθυμεί νέο τόπικ (εφόσον δεν υπάρχει ήδη)

 

Το παραπάνω επ' ουδενί δεν είναι κατηγορία για όσα ειπώθηκαν, απλώς γνώμη μου είναι ότι όσα ήταν να γραφτούν έχουν γραφτεί κι όλες οι απαντήσεις υπάρχουν κάπου μέσα στο τόπικ του διαγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Είχε πολύ καιρό να γίνει τζέρτζελο σε διαγωνισμό και εγώ νομίζω πως απλά ο Νικόλας θα πληρώνει σε όλη τη διαδικασία το ότι κατάφερε μετά από τόσο καιρό να το ξανακάνει :)

 

Ρε σεις, ειλικρινά όμως, αλήθεια σας το λέω, εγώ νομίζω πως πάτε και μπλέκετε υπερβολικά, και τα κάνετε ένα αχταρμά (γουέλ, για μένα όλα αυτά τα πράγματα είναι ένας αχταρμάς έτσι κι αλλιώς) και απλά κοιτάξτε μην αυτό σας χαλάσει τελικά τη διασκέδαση γιατί αυτό θα είναι πολύ κρίμα πράγματι. (Οκ, το ότι ταλαιπωρούμε τον Μορφέα δεν είναι, γιατί είθισται ο διοργανωτής να τα περνάει ολα αυτά :p)

 

Όπως τα βλέπω εγώ (από τον πρώτο διαγωνισμό μέχρι και αυτόν):

 

1. Γράφεις μια ιστορία (αμα μπορέσεις) για να παίξεις με τα υπόλοιπα παιδάκια που θέλουνε να παίξουνε το ίδιο παιχνίδι με σένα

2. Τσεκάρεις αν είσαι οκ με μια γκάμα από πράγματα (οκ, αυτό μπορείς να το κάνεις και πριν να γράψεις την ιστορία ιδανικά, αλλά, αλήθεια σας το λέω, και μετά να το κάνετε δεν χάλασε κι ο κόσμος, γιατί πάντα σου έχει μείνει η ιστορία. Δε σε φτάνει αυτό; Πέρα από το ότι δε σε καταλαβαίνω, γύρνα και ξαναδιάβασε το 1. :p )

3. Άμα η τσεκ λιστ σου είναι σε σχετικά καλά πλαίσια παίζεις, άμα δεν είναι προσπαθείς να τη φτιάξεις, άμα δεν τα καταφέρεις να τη φτιάξεις, μάντεψε: σου έχει μείνει η ιστορία (γύρνα στο 2)

4. Διαβάζεις και βλέπεις τι κάνανε και οι άλλοι στον ίδιο χρόνο με σένα, με τους ίδιους περιορισμούς, με τα ίδια προβλήματα, γενικά με τα ίδια προπς. Αν δεν το ευχαριστιέσαι τότε δεν παίζεις το παιχνίδι. Άμα δε χαίρεσαι τη συγγραφή, την ανάγνωση, το ότι κέρδισες μια ιστορία που μπορείς πλέον να τη διορθώσεις και να την κάνεις καλή, τότε δεν παίζεις το παιχνίδι. Άμα δεν την βρίσκεις στην όλη διαδικασία και θεωρείς ότι όλοι είναι ταγμένοι εναντίον σου... τι να σου πω; Δεν παίζεις το παιχνίδι. Και είναι τόσο απλό γιατί το παιχνίδι είναι χαρούμενο (εξώ και το παιχνίδι) και γύρνα στο 1,ή αναθεώρησε κάποια πράγματα γενικότερα; Ιδέα δεν έχω κι εγώ :p

 

Θέλω να πω: ευχαριστηθείτε το. Είναι πάρα πολύ απλό στην πραγματικότητα: Υπερφυσικός τρόμος με τεχνολογία. Κι έχουν όλες οι λέξεις την ίδια βαρύτητα για να τους την προσδώσεις μέσα σε κάμποσες χιλιάδες λέξεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όπα ρε παιδιά, σταθείτε ένα λεπτό. Ούτε "τζέρτζελο" είχα πρόθεση να δημιουργήσω, ούτε να φέρω τον διοργανωτή σε δύσκολη θέση ήθελα, ούτε να προκαλέσω συμπεράσματα, ούτε να το παίξω έξυπνος και ξέρω γω τι. Είπα απλώς πως το βλέπω, τη γνώμη μου δηλαδή, όπως πολύ σωστά κάνετε όλοι, και το είπα τώρα γιατί τώρα μία βδομάδα μετά γίνεται (ακόμα!) αυτή η κουβέντα. Δεν έχω το δικαίωμα να εκφράσω τη διαφωνία μου; Έτσι δεν γίνονται οι πολιτισμένες συζητήσεις σε μια φιλική παρέα;

 

Φίλε Νικόλα βρίσκω εριστικό το ύφος όλου του ποστ σου και ειλικρινά κάπου ψιλοενοχλούμαι. Αν σε πείραξε τόσο πολύ η διαφωνία μου λυπάμαι πραγματικά. Το πιο ωραίο είναι πως δεν έχει καμία ουσιαστική σημασία, για παιχνίδι μιλάμε τελικά.

 

Το "τρόμος να'ναι κι ότι να 'ναι" προκύπτει από την κουβέντα παραπάνω. Εκεί είναι όλα τα σχόλια, όποιος θέλει μπορεί να τα δει.

 

Φυσικά και δεν τίθεται θέμα υποχρέωσης, η συγκεκριμένη φράση "να βγω από την υποχρέωση" είναι σχήμα λόγου ρε παιδιά, καθομιλουμένη. Αυτό έλειπε δηλαδή!

 

Οι όποιες απορίες μου έχουν απαντηθεί, συνεπώς δεν έχω κανένα λόγο να συνεχίσω την κουβέντα αυτή. Καλές εμπνεύσεις σε όλους... :)

Link to comment
Share on other sites

Είχα μια πολύ καλη ιδέα αλλά δε μπορω να δω πως κλείνει ικανοποιητικά στις 3500 λέξεις. Μάλλον θα βγάλω απο το συρτάρι με τις ιδεές-που-ακομα-δεν-εχουν-γραφτει μια ιστορία που είναι εντός θέματος (μάλλον)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε βάλε τη μπροστά, οι μέρες περνάνε πριν το καταλάβεις! ( αυτό το ρημάδι το θέμα με τις λέξεις το έχω πάντα )

Link to comment
Share on other sites

Οκ επειδή με την τελευταία συζήτηση μπερδεύτηκα πάλι, παρότι παλαιά θα ρωτήσω. Άμα είναι apocalyptic horror και δεν έχει υπερφυσικό είναι μέσα; Το apocalyptic είναι υποείδος του sci-fi οπότε; :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι πιο εύκολο να πούμε απλά "να μην γράψουμε ρεαλιστικό τρόμο", δηλαδή όχι κάτι που στην τελική θα μπορούσε να μοιάζει με αρχή αστυνομικού θρίλερ του Νέσμπο. Ακόμα κι αν κάποιος έχει κάτι τέτοιο που θέλει να γράψει, εκεί καλό είναι να καλύψει τα νώτα του προσθέτοντας υπερφυσικό.

Αν έχεις κάτι σε fallout/wasteland/mad max fiction τρόμου... ε, δεν έχει γίνει κάποια αποκάλυψη στη Γη, δεν το λες και ρεαλιστικό τρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως χαζή ερώτηση δική μου - την οποία φυσικά δεν είναι υπεύθυνος να απαντήσει ο Μορφέας, καθώς προκύπτει από τους κανόνες του φόρουμ (αντιγράφω το σχετικό απόσπασμα παρακάτω)

 

"...Πλέον, οι ιστορίες τρόμου των διαγωνισμών θα πρέπει υποχρεωτικά να περιέχουν κάποιο φανταστικό στοιχείο (ζόμπι, φαντάσματα, όλων των ειδών τα τέρατα... ξέρετε εσείς). Δεν θα γίνονται δεκτές οι ιστορίες που δεν περιέχουν φανταστικά στοιχεία (η σχιζοφρενής δολοφόνος με την τανάλια, ο καλοκάγαθος γείτονας που αρέσκεται στο να βασανίζει κοριτσάκια κλπ).
Αυτό ισχύει μόνο για τους διαγωνισμούς του φόρουμ (Τρόμου και Γενικούς) κι όχι για τα συγγραφικά παιχνίδια (write-off, Ρακόρ κλπ)..."

 

Ποιο δηλαδή είναι το πρόβλημα με τον ρεαλιστικό τρόμο; Ένα σωρό τόπικ έχουμε για συγγραφείς ρεαλιστικού τρόμου (Ketchum κλπ) και σχετικά βιβλία, παρουσιάσεις, κριτικές κλπ και μια χαρά τα συζητάμε.

 

Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι να γράψω ρεαλιστικό τρόμο, ούτε σε αυτόν τον διαγωνισμό ούτε ποτέ γενικώς, απλά δεν καταλαβαίνω προς τι αυτή η απαγόρευση που (παραδόξως) ισχύει μόνο στους διαγωνισμούς;

 

Θέλω να πω, δεδομένου ότι (δυστυχώς) δεν μιλάμε για τις εκατοντάδες συμμετοχές σε κάθε διαγωνισμό του φόρουμ, γιατί κάνουμε από μόνοι μας τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα, αποκλείοντας ιστορίες και διυλίζοντας τον κώνωπα με βυζαντινισμούς και (σε τελική ανάλυση) ήσσονος σημασίας θέματα τύπου "...πού ακριβώς τελειώνει το sci-fi horror και πού ακριβώς αρχίζει το supernatural horror";

 

Δηλαδή, δεν μπορούμε απλά να πούμε ότι το είδος είναι ΤΡΟΜΟΣ και να τελειώνουμε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση (που έχει βγει μετά από πληθώρα συζητήσεων, διαφωνιών και διαγωνισμών κλπ) είναι πως το φόρουμ είναι πρωτίστως για το φανταστικό. Τουτέστιν, μιας και το φάντασι κι η ΕΦ ανήκουν εκ των πραγμάτων στον χώρο της φαντασίας, προκειμένου και οι διαγωνισμοί τρόμου να είναι σ' αυτά τα πλαίσια, οφείλουν οι ιστορίες να εμπεριέχουν το στοιχείο του φανταστικού. Με πολύ λίγα λόγια μετά από σελίδες επί σελίδων συζητήσεις. :p

 

Υπάρχει και υποφόρουμ ιστοριών μη-φανταστικού, όπως και υποφόρουμ για λογοτεχνία και λοιπές τέχνες μη-φανταστικού, αλλά οι διαγωνισμοί είναι μπογιατισμένοι με τα επίσημα χρώματα του φόρουμ, ακα φανταστικό. Αυτά. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως χαζή ερώτηση δική μου - την οποία φυσικά δεν είναι υπεύθυνος να απαντήσει ο Μορφέας, καθώς προκύπτει από τους κανόνες του φόρουμ (αντιγράφω το σχετικό απόσπασμα παρακάτω)

 

"...Πλέον, οι ιστορίες τρόμου των διαγωνισμών θα πρέπει υποχρεωτικά να περιέχουν κάποιο φανταστικό στοιχείο (ζόμπι, φαντάσματα, όλων των ειδών τα τέρατα... ξέρετε εσείς). Δεν θα γίνονται δεκτές οι ιστορίες που δεν περιέχουν φανταστικά στοιχεία (η σχιζοφρενής δολοφόνος με την τανάλια, ο καλοκάγαθος γείτονας που αρέσκεται στο να βασανίζει κοριτσάκια κλπ).

Αυτό ισχύει μόνο για τους διαγωνισμούς του φόρουμ (Τρόμου και Γενικούς) κι όχι για τα συγγραφικά παιχνίδια (write-off, Ρακόρ κλπ)..."

 

Ποιο δηλαδή είναι το πρόβλημα με τον ρεαλιστικό τρόμο; Ένα σωρό τόπικ έχουμε για συγγραφείς ρεαλιστικού τρόμου (Ketchum κλπ) και σχετικά βιβλία, παρουσιάσεις, κριτικές κλπ και μια χαρά τα συζητάμε.

 

Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι να γράψω ρεαλιστικό τρόμο, ούτε σε αυτόν τον διαγωνισμό ούτε ποτέ γενικώς, απλά δεν καταλαβαίνω προς τι αυτή η απαγόρευση που (παραδόξως) ισχύει μόνο στους διαγωνισμούς;

 

Θέλω να πω, δεδομένου ότι (δυστυχώς) δεν μιλάμε για τις εκατοντάδες συμμετοχές σε κάθε διαγωνισμό του φόρουμ, γιατί κάνουμε από μόνοι μας τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα, αποκλείοντας ιστορίες και διυλίζοντας τον κώνωπα με βυζαντινισμούς και (σε τελική ανάλυση) ήσσονος σημασίας θέματα τύπου "...πού ακριβώς τελειώνει το sci-fi horror και πού ακριβώς αρχίζει το supernatural horror";

 

Δηλαδή, δεν μπορούμε απλά να πούμε ότι το είδος είναι ΤΡΟΜΟΣ και να τελειώνουμε;

Η σύντομη απάντηση είναι οτι το forum λέγεται science fiction and fantasy.gr και οτι, αν και παλαιότερα επαιζε και "ρεαλιστικός" τρόμος στους διαγωνισμους και φαγωνομασταν για το αν είναι εντος η εκτός θεματολογίας, καταλήξαμε στο συμβιβασμό να βγάλουμε εκτός διαγωνισμών τις ιστορίες αυτές
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το καταλαβαίνω αυτό που λέτε και πάνω κάτω, μάντευα ότι κάπου εκεί είναι η απάντηση. 

 

Το θέμα μου ξέρεις ποιο είναι; Ότι, έτσι, δίνεις (όχι εσύ, το φόρουμ) στους συγγραφείς / αναγνώστες το εξής μήνυμα:

 

Είσαι φανταζάς; Τέλεια! The sky is the limit!

 

Είσαι ΕΦ; Τέλεια! The sky is the limit!

 
Είσαι Τρομάς; Ε, τι να κάνουμε τώρα, κανείς δεν είναι τέλειος. Γράψε εκεί τίποτα ξέρωγώ για κάνα φάντασμα, κάνα βρικόλακα, κάνα ζόμπι και πολύ σου είναι, άιντε και χάρη σου κάνουμε. 
 
Και με αποτέλεσμα, μαθαίνουμε τον κόσμο να σκέφτεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με ταμπέλες και κάθε φορά που βγαίνει κάτι έξω από το καλούπι, να το κοιτάνε με αμηχανία, σαν να είναι κάτι εξωγήινο. Ότι και να είναι, δεν παύει να είναι ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, Όχι χωραφάκια με καθορισμένα όρια.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η λογοτεχνία σαφώς και όχι. Οι διαγωνισμοί, όμως, σαφώς και ναι.

Link to comment
Share on other sites

Η λογοτεχνία σαφώς και όχι. Οι διαγωνισμοί, όμως, σαφώς και ναι.

 

Φυσικά και οι διαγωνισμοί έχουν όρια. Και είναι απολύτως σεβαστά. 

 

Όμως έτσι (και αυτό ισχύει μόνο στην περίπτωση του τρόμου) δίνεται στον κόσμο η εντύπωση ότι τρόμος είναι βασικά μόνο οι αναπαραγωγές ιδεών και προτύπων από τη δεκαετία του '30, άιντε του '50 βαριά. 

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ το καταλαβαίνω αυτό που λέτε και πάνω κάτω, μάντευα ότι κάπου εκεί είναι η απάντηση.

 

Το θέμα μου ξέρεις ποιο είναι; Ότι, έτσι, δίνεις (όχι εσύ, το φόρουμ) στους συγγραφείς / αναγνώστες το εξής μήνυμα:

 

Είσαι φανταζάς; Τέλεια! The sky is the limit!

 

Είσαι ΕΦ; Τέλεια! The sky is the limit!

 

Είσαι Τρομάς; Ε, τι να κάνουμε τώρα, κανείς δεν είναι τέλειος. Γράψε εκεί τίποτα ξέρωγώ για κάνα φάντασμα, κάνα βρικόλακα, κάνα ζόμπι και πολύ σου είναι, άιντε και χάρη σου κάνουμε.

 

Και με αποτέλεσμα, μαθαίνουμε τον κόσμο να σκέφτεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με ταμπέλες και κάθε φορά που βγαίνει κάτι έξω από το καλούπι, να το κοιτάνε με αμηχανία, σαν να είναι κάτι εξωγήινο. Ότι και να είναι, δεν παύει να είναι ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, Όχι χωραφάκια με καθορισμένα όρια.

Ανοιγεις τεραστια κουβέντα τώρα, γιατρε, και πολλά θέματα που υποφωσκουν οποτε ας μεινουμε στα του διαγωνισμού.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όπα ρε παιδιά, σταθείτε ένα λεπτό. Ούτε "τζέρτζελο" είχα πρόθεση να δημιουργήσω

Σπύρο, εγώ για καλό το είπα το τζέρτζελο κι έχω ήδη δώσει συγχαρητήρια στον Μορφέα για αυτό. Έλα τώρα, να μην κουοτάρω τον εαυτό μου, ξαναδιάβασε την πρώτη φράση μου και θα το δεις.

 

Και έχω να ανακοινώσω ότι άμα κοιμάται κανείς καλά (για πρώτη φορά μετά από καιρό) αποκτά και ιδέες: δύο. Και οι δύο από όνειρα. Άντε τώρα να δούμε αν θα προλάβουμε να τις κάνουμε και κάτι :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και έχω να ανακοινώσω ότι άμα κοιμάται κανείς καλά (για πρώτη φορά μετά από καιρό) αποκτά και ιδέες: δύο. Και οι δύο από όνειρα. Άντε τώρα να δούμε αν θα προλάβουμε να τις κάνουμε και κάτι :p

 

Και η δική μου ιδέα βασίζεται σε όνειρο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα μία ιδέα, ενώ έφτιαχνα καφέ μου ήρθε, αλλά δεν την έχω επεξεργαστεί ακόμα. Μου αρέσει, με ψήνει να τη δουλέψω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πέρας της πρώτης βδομάδας αποδείχθη κομβικό σημείο :)

 

Έτοιμα ήδη πρώτα drafts, πολλές ιδέες, ορισμένες δώρα του alter ego μου κι άλλες του Λουμίδη :p .

 

Υπενθυμίζω διακριτικά την προϋπόθεση των 3 κριτικών (βλ. 1ο ποστ) κι επί της ευκαιρίας να πω ότι ακόμη έχουμε πολύ (πολύ, όμως) χρόνο μέχρι το τέλος των υποβολών, οπότε και να μην έχει σκεφτεί κάποιος ιδέα, ακόμη προλαβαίνει, και άνετα μάλιστα (εξαιρούνται γνωστοί λογοτεχνικοί βραδύποδες που χρειάζονται μισό μήνα για μια σελίδα :p).

 

Και για να σας ψήσω λίγο ακόμα, να θυμίσω (τσουπ, πάλι το οδοιπορικό στο παρελθόν) ότι οι διαγωνισμοί τρόμου έχουν βγάλει αρκετές δυνατές ιστορίες, οι οποίες βρήκαν τον δρόμο τους για τη χώρα των εκδόσεων.

Ενδεικτικά, οι παρακάτω (credits στον Ντινμαξάνθη, του οποίου η μνήμη είναι δυνατότερη των ερευνητικών μου ικανοτήτων)

 

Τελειότητα στο σκοτάδι - Nihilio - Εφαρμοσμένη Μυθομηχανική

 

Νυχτερινός Επισκέπτης - Νιενορ - Εφαρμοσμένη Μυθομηχανική

 

Long Hog - DinMacXanthi - Eφαρμοσμένη Μυθομηχανική

 

Tο ανθος/η μάσκα - Adicto - Camera Obscura

 

Το δέντρο - Deadend - Απο τη Σκόνη

 

Για την Ελιζα - DinMacXanthi - Το φως μέσα μου

 

Στο Πέλαγος - deadend - Απο τη σκόνη

 

Συστραμμένο Χέρι - dagoncult - Εφαρμοσμένη Μυθομηχανική

 

Το γέλιο της Γάτας - Giorgos lagonas - Mεσονυκτικόν

 

Και ένα διήγημα μάλλον μαγικού ρεαλισμού, από τα ατμοσφαιρικότερα του φόρουμ:

Ataxia Blues - aScannerDarkly - Εφφάνταστες Ιστορίες

 

Να τονίσω εδώ ότι ορισμένες από τις παραπάνω ιστορίες διακρίθηκαν (πρώτες θέσεις ή γενικώς βάθρο) και άλλες όχι, κάτι που σημαίνει ότι νικητές (γιατί η έκδοση είναι από τις μεγάλες νίκες που μπορεί να προσφέρει ένα διήγημα μετά την ολοκλήρωσή του) μπορούν να είναι πολύ περισσότερες ιστορίες απ' όσες όντως παίρνουν τη δόξα :)

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..