Jump to content

39ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Τεχνολογία


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Πολλές διακρίσεις βλέπω, το ξέρουμε βέβαια ότι έχουμε σπουδαίες πένες εδώ αλλά είναι ωραίο να το βλέπεις.

Εγώ είμαι τέτοιος ( και χειρότερος ) βραδύπους άρχηγέ αλλά θα τα καταφέρω μέχρι τότε, ειδικά αν δεν αρχίσουν οι δηλώσεις.  Δεν έχω επιδίωξη για έκδοση μιας και είναι η πρώτη μου φορά που θα δοκιμάσω τον τρόμο, αν καταφέρει να αρέσει λίγο στο αναγνωστικό μας κοινό εδώ θα είμαι χαρούμενος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 418
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    39

  • Morfeas

    54

  • Ιρμάντα

    31

  • MadnJim

    47

 

Εγώ το καταλαβαίνω αυτό που λέτε και πάνω κάτω, μάντευα ότι κάπου εκεί είναι η απάντηση. 

 

Το θέμα μου ξέρεις ποιο είναι; Ότι, έτσι, δίνεις (όχι εσύ, το φόρουμ) στους συγγραφείς / αναγνώστες το εξής μήνυμα:

 

Είσαι φανταζάς; Τέλεια! The sky is the limit!

 

Είσαι ΕΦ; Τέλεια! The sky is the limit!

 
Είσαι Τρομάς; Ε, τι να κάνουμε τώρα, κανείς δεν είναι τέλειος. Γράψε εκεί τίποτα ξέρωγώ για κάνα φάντασμα, κάνα βρικόλακα, κάνα ζόμπι και πολύ σου είναι, άιντε και χάρη σου κάνουμε. 
 
Και με αποτέλεσμα, μαθαίνουμε τον κόσμο να σκέφτεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με ταμπέλες και κάθε φορά που βγαίνει κάτι έξω από το καλούπι, να το κοιτάνε με αμηχανία, σαν να είναι κάτι εξωγήινο. Ότι και να είναι, δεν παύει να είναι ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, Όχι χωραφάκια με καθορισμένα όρια.

 

Το like μου επειδή είμαι εντελώς μα εντελώς κατά της ταμπελοποίησης/ καλουποποίησης/ γκετοποίησης. Στη λογοτεχνία, στη δημιουργία, στην τέχνη.

 

Από κει και ύστερα δεν θα γκρίνιζα προσωπικά επειδή αδυνατώ, ή τουλάχιστον έτσι νομίζω, να γράψω ιστορία ρεαλιστικού τρόμου. Αν κάνω τρόμο πρέπει να είναι υπερφυσικός.

Και να δούμε αν θα προλάβω και τον παρόντα διαγωνισμό, γιατί η ιδέα που είχα (καλή, μες στο θέμα, δεόντως ανατριχιαστική) δουλεύεται ωστόσο πολύ δυσκολότερα από όσο υπολόγιιζα, και πολύ πιο αργά. Πάντως με τέτοια τρομο-παρέα, αν δεν βγει κάτι καλό θα ντραπώ να το ανεβάσω. Θα μείνω να κλαίω στη γωνιά μου. :sorry: :sorry: :sorry:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τέτοια τρομο-παρέα, αν δεν βγει κάτι καλό θα ντραπώ να το ανεβάσω. Θα μείνω να κλαίω στη γωνιά μου. :sorry: :sorry: :sorry:

Από τούδε και στο εξής προσθέτω έναν έκτακτο (και με προσωρινή ισχύ 15 ημερών) κανόνα στον κανονισμό:

Απαγορεύεται η ηττοπάθεια.

Το αυτομαστίγωμα επιτρέπεται, στην περίπτωση μόνο που γίνεται με στυλ :p

 

Κι επειδή ψυχανεμίζομαι ότι θα υπάρχουν και νέα μέλη στην παρέας μας ( :ahappy:) ας δώσω μερικές πληροφορίες-tips:

1. Οι 3 κριτικές στέλνονται σε εμένα σε pm (ως γνωστόν, επανάληψις μήτηρ πάσης και τα λοιπά και τα λοιπά), πριν την υποβολή του διηγήματος.

2. Για να δημοσιεύσετε το διήγημα, πηγαίνετε στην Βιβλιοθήκη Τρόμου και δημιουργείται νέο τόπικ (Start New Topic). Μπορείτε να ακολουθήσετε κάποια από τις φόρμες που δίνονται (μία δίνεται, αλλά είναι ενδεικτική). Απλώς να υπάρχει η επισήμανση "για τον 39ο Διαγωνισμό Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Τεχνολογία".

3. Για τον τρόπο που θα ποστάρετε την ιστορίας σας (στο τόπικ, με επισύναψη αρχείου word ή pdf) είστε ελεύθεροι να διαλέξετε. Γενικώς προτιμάται πέραν του απλού ποσταρίσματος, να επισυνάπτετε μαζί και την ιστορία σε κάποιο αρχείο (εύκολα προσβάσιμο, π.χ. .doc ή .pdf) για εκείνους που προτιμούν να διαβάζουν από word editors ή αντίστοιχα προγράμματα (παράδειγμα που μου έρχεται έτσι πρόχειρα στο νου: η αφεντιά μου). Επιπλέον ορισμένα μέλη ενδεχομένως βολεύονται να σχολιάζουν πάνω στο κείμενο, κάτι που κάνει τα αρχεία .doc βολικότερα.

Όλα τα παραπάνω είναι προτάσεις, στην ευχέρεια του καθενός να ακολουθήσει, και δεν σχετίζονται με την εγκυρότητα της συμμετοχής ούτε θα έχουν (προφανώς) κάποια επίπτωση. Τα αναφέρω απλώς για να υπάρχουν (κάπου έπρεπε κι εγώ να μοιραστώ τη σοφία μου).

4. Αφού δημιουργήσετε το τόπικ με την ιστορία σας, ποστάρετε στο παρόν τόπικ έναν σύνδεσμο με την ιστορία σας.

5. Το τόπικ με την ιστορία σας κλειδώνεται. Που σημαίνει ότι μέχρι να μπούμε κι επίσημα στη Β' Φάση του Διαγωνισμό (ναι, αυτή με τις ψηφοφορίες και τα αλληλομαχαιρώματα) δεν θα μπορεί κάποιος να σας γράψει σχόλια (αν και θα μπορεί να σας διαβάσει).

Οπότε η πρότασή μου (συμβουλή, που δεν είναι απαραίτητο να την ακολουθήσει κάποιος) είναι να μην βιαστείτε να δημοσιεύσετε την ιστορία σας, αλλά να τη δουλέψετε, γιατί δεν θα κερδίσετε π.χ. κάτι αν τη δημοσιεύσετε πρώτος (δεν υπάρχει κάποιο μπόνους). Εκτός κι αν ξέρετε ότι δεν πρόκειται να δουλευτεί παραπάνω, οπότε πάω πάσο. Το παραπάνω, προφανώς, στην περίπτωση που τελειώσετε νωρίς.

 

Ωραία, νόμιζα κάλυψα ορισμένα πράγματα, αν μου έχει ξεφύγει κάτι ρωτήστε.

Υ.Γ.: Σε περίπτωση που από Πέμπτη χαθούν αιφνιδίως τα ίχνη μου, μην ανησυχήσετε. Καλά θα είμαι. Μάλλον.

Κατά πάσα πιθανότητα θα βρίσκομαι εντός πολιτισμού, οπότε θα είμαι σε επαφή. Αν όχι (στη μικρή αυτή πιθανότητα), τότε για μία εβδομάδα θέλω μπόλικο team spirit. Το έχουμε; :victory:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε το έχουμε!

Που θα πας και λες να μην έχει νετ;

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως με τέτοια τρομο-παρέα, αν δεν βγει κάτι καλό θα ντραπώ να το ανεβάσω. Θα μείνω να κλαίω στη γωνιά μου. :sorry: :sorry: :sorry:

Από τούδε και στο εξής προσθέτω έναν έκτακτο (και με προσωρινή ισχύ 15 ημερών) κανόνα στον κανονισμό:

Απαγορεύεται η ηττοπάθεια.

Το αυτομαστίγωμα επιτρέπεται, στην περίπτωση μόνο που γίνεται με στυλ :p

 

 

Τρέμω να ρωτήσω πώς περνάς τις ελεύθερες ώρες σου! :shuriken: :shuriken: :shuriken:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντί για λέξεις θα ανεβάσω αυτό. Τώρα έχει σχέση με την ιστορία δεν έχει δεν θα αποκαλύψω...

 

post-2544-0-32184300-1431532074_thumb.jpg

Edited by Eugenia Rose
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κάθισα απόψε και έγραψα τη δική μου ιστορία. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος, αλλά νιώθω ότι χρειάζεται λίγο φτιάξιμο. 3100 περίπου λέξεις, πιστεύω όμως πως θα μεγαλώσει λίγο ακόμα στην τελική της μορφή. Τίτλος για την ώρα "Πρόγνωση", αλλά πιθανότατα να τον αλλάξω, αν και για κάποιον λόγο μου αρέσει. Θα την αφήσω να ηρεμήσει λίγες μέρες και μετά θα την κοιτάξω, και θα προσπαθήσω να την στρώσω όπου χρειάζεται ώστε να βγει όσο το δυνατόν πιο καλά αυτό που είχα στο μυαλό μου. Πάντως κι αυτή τη φορά όσο έγραφα ήμουν ανατριχιασμένος, οπότε είμαι -συγκρατημένα- αισιόδοξος... :)

 

Teaserάκι; Χμ... :)

 

"Την κουβέντα του την διέκοψε τον ουρλιαχτό της Νταίζης. Αιωρούνταν οριζόντια στον αέρα. Ο Λιουκ γύρισε την κάμερα προς το μέρος της και είδε στην οθόνη μια φιγούρα να την τραβάει από το κεφάλι και μια άλλη από τα πόδια της, ενώ ο σκοτεινός άντρας στεκόταν πιο πέρα. Πήρε από τον τοίχο ένα παλιό σπαθί που υπήρχε εκεί σαν μπιμπελό, και πήγε κοντά της. Ο Σαμ είδε μόνο το σπαθί να φεύγει από τον τοίχο και να πηγαίνει στην φίλη του. Στην κάμερα ο άντρας σήκωσε το σπαθί και με μια κίνηση έκοψε την Νταίζη στη μέση. Τα σωθικά της χύθηκαν στο πάτωμα, ενώ οι φιγούρες άφησαν τα δύο κομμάτια της να τα ακολουθήσουν με έναν δυνατό υγρό γδούπο."

 

Edited by MadnJim
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μορφέα γράψε στους κανονισμούς ακόμα έναν απαραίτητο:

Για να διαβάσετε τις ιστορίες να είστε σίγουροι ότι έχετε χωνέψει τυχόν γεύματα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Job done. 3500 λέξεις ακριβώς!

Διάβασα μερικές φορές το κείμενο, έκανα κάποιες διορθώσεις και νομίζω όλα είναι εντάξει τώρα. Δεν ξέρω αν έχω γράψει την καλύτερη ιστορία, ξέρω όμως ότι πιο εντός θέματος δε θα μπορούσε να είναι. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από το τελικό αποτέλεσμα και σίγουρα πέρασα πολύ καλά γράφοντάς την.

Ως teaser θα δώσω μόνο τον τίτλο της:

 

 

 

"Υπερβολική δόση θανάτου"

 

 

Edited by Disco_Volante
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος ο πρώτος συμμετέχων! Άλλοι τρεις είναι σίγουροι; ( 4 δεν έβαλε ως ελάχιστο ο Μορφεύς; )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάθισα απόψε και έγραψα τη δική μου ιστορία. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος, αλλά νιώθω ότι χρειάζεται λίγο φτιάξιμο. 3100 περίπου λέξεις, πιστεύω όμως πως θα μεγαλώσει λίγο ακόμα στην τελική της μορφή. Τίτλος για την ώρα "Πρόγνωση", αλλά πιθανότατα να τον αλλάξω, αν και για κάποιον λόγο μου αρέσει. Θα την αφήσω να ηρεμήσει λίγες μέρες και μετά θα την κοιτάξω, και θα προσπαθήσω να την στρώσω όπου χρειάζεται ώστε να βγει όσο το δυνατόν πιο καλά αυτό που είχα στο μυαλό μου. Πάντως κι αυτή τη φορά όσο έγραφα ήμουν ανατριχιασμένος, οπότε είμαι -συγκρατημένα- αισιόδοξος... :)

 

Teaserάκι; Χμ... :)

 

"Την κουβέντα του την διέκοψε τον ουρλιαχτό της Νταίζης. Αιωρούνταν οριζόντια στον αέρα. Ο Λιουκ γύρισε την κάμερα προς το μέρος της και είδε στην οθόνη μια φιγούρα να την τραβάει από το κεφάλι και μια άλλη από τα πόδια της, ενώ ο σκοτεινός άντρας στεκόταν πιο πέρα. Πήρε από τον τοίχο ένα παλιό σπαθί που υπήρχε εκεί σαν μπιμπελό, και πήγε κοντά της. Ο Σαμ είδε μόνο το σπαθί να φεύγει από τον τοίχο και να πηγαίνει στην φίλη του. Στην κάμερα ο άντρας σήκωσε το σπαθί και με μια κίνηση έκοψε την Νταίζη στη μέση. Τα σωθικά της χύθηκαν στο πάτωμα, ενώ οι φιγούρες άφησαν τα δύο κομμάτια της να τα ακολουθήσουν με έναν δυνατό υγρό γδούπο."

 

Πώ πω αίματα.....

 

 

Μορφέα γράψε στους κανονισμούς ακόμα έναν απαραίτητο:

Για να διαβάσετε τις ιστορίες να είστε σίγουροι ότι έχετε χωνέψει τυχόν γεύματα.

Πες το ψέματα φίλε William!

 

 

Job done. 3500 λέξεις ακριβώς!

Διάβασα μερικές φορές το κείμενο, έκανα κάποιες διορθώσεις και νομίζω όλα είναι εντάξει τώρα. Δεν ξέρω αν έχω γράψει την καλύτερη ιστορία, ξέρω όμως ότι πιο εντός θέματος δε θα μπορούσε να είναι. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από το τελικό αποτέλεσμα και σίγουρα πέρασα πολύ καλά γράφοντάς την.

Ως teaser θα δώσω μόνο τον τίτλο της:

 

 

 

"Υπερβολική δόση θανάτου"

 

 

Μπράβο που τελείωσες τόσο γρήγορα!

Εργατικά παιδιά Σπύρο και Βαγγέλη, θα πάτε μπροστά!

Αντε τώρα, τρέχω να σας προλάβω....

Εγώ αντί για λέξεις θα ανεβάσω αυτό. Τώρα έχει σχέση με την ιστορία δεν έχει δεν θα αποκαλύψω...

 

attachicon.gif11204431_10153345028195929_8210232219436903492_n.jpg

Μαντεψιά, μαντεψιά! Λοιπόν να δείτε που η φίλη μας έχει γράψει ιστορία με κάποια αδυνατιστική τεχνολογική μέθοδο. Κάποια μέθοδο που τελικά.....ενδεχομένως, παρακάνει καλά τη δουλειά της....creeeeeepyyyyyy! :diablo: :diablo: :diablo:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος ο πρώτος συμμετέχων! Άλλοι τρεις είναι σίγουροι; ( 4 δεν έβαλε ως ελάχιστο ο Μορφεύς; )

1200 μέχρι τώρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελείωσα ουσιαστικά, μόνο διορθώσεις έχω πλέον. Ελπίζω να προλάβω. Περίπου 1500 λέξεις. Οκ δεν φαίνεται πολύ αλλά είναι λίγο αλλιώτικη η φόρμα οπότε... Και όταν έρθει και ο τίτλος θα καταλάβετε και τον συσχετισμό με την φώτο. :devil2:

Edited by Eugenia Rose
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ αντί για λέξεις θα ανεβάσω αυτό. Τώρα έχει σχέση με την ιστορία δεν έχει δεν θα αποκαλύψω...

 

attachicon.gif11204431_10153345028195929_8210232219436903492_n.jpg

Μαντεψιά, μαντεψιά! Λοιπόν να δείτε που η φίλη μας έχει γράψει ιστορία με κάποια αδυνατιστική τεχνολογική μέθοδο. Κάποια μέθοδο που τελικά.....ενδεχομένως, παρακάνει καλά τη δουλειά της....creeeeeepyyyyyy! :diablo: :diablo: :diablo:

 

Κάτι τέτοιο είχαμε σε διαγωνισμό τρόμου και μάλιστα τα είχε πάει πάρα πολύ καλά. Ρίξε μια ματιά, αξίζει.

 

 

 

Όσον αφορά τη δική μου συμμετοχή, εκείνη η ιστορία που είχα ξεκινήσει, (εκείνη με το creepy teaser), τελικά τράβηξε προς ολίγον πιο κωμικά μονοπάτια, οπότε είπα να μην τη στείλω σε διαγωνισμό τρόμου. Αλλά θέλω να τη συνεχίσω κάποια στιγμή. Τώρα έχω ξεκινήσει μια άλλη ιστορία που κοντεύει τα μισά της. Ο τρόπος γραφής είναι κάτι που δοκιμάζω για πρώτη φορά κι ελπίζω να μου βγει καλό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε δύο τίτλους, που μου αρέσουν κι οι δύο πολύ και ταιριάζουν και δεν ξέρω ποιον να διαλέξω. Ο ένας είναι "Μοντέρνοι Καιροί" και ο άλλος "Νυχτωμένη Μνήμη". Σε πρώτη φάση δεν μπορώ να πω πως έχω βρει πολλά πράγματα για διόρθωμα στην ιστορία, αλλά κι αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στις 1200 λέξεις αυτή τη στιγμή, αν και βλέπω οτι η ιστορία δύσκολα θα χωρέσει στις 3500 λέξεις. Θα δείξει εντός ΣΚ.

Όπως και να 'χει, αν χωρέσει, έχει καλώς, αν όχι, και πάλι θα υπάρχει μια καινούργια ιστορία. Σε κάθε περίπτωση το ταμείο θα είναι συν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε δύο τίτλους, που μου αρέσουν κι οι δύο πολύ και ταιριάζουν και δεν ξέρω ποιον να διαλέξω. Ο ένας είναι "Μοντέρνοι Καιροί" και ο άλλος "Νυχτωμένη Μνήμη". Σε πρώτη φάση δεν μπορώ να πω πως έχω βρει πολλά πράγματα για διόρθωμα στην ιστορία, αλλά κι αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό :p

Δεν ξέρω για τους τίτλους βρε παιδάκι μου.... ο ένας με παραπέμπει σε εκείνον τον εκδοτικό οίκο που τα μυθιστορήματά του δεν ήταν του γούστου μου to put it mildly, ο άλλος μου φαίνεται νομίζω καλύτερος...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε δύο τίτλους, που μου αρέσουν κι οι δύο πολύ και ταιριάζουν και δεν ξέρω ποιον να διαλέξω. Ο ένας είναι "Μοντέρνοι Καιροί" και ο άλλος "Νυχτωμένη Μνήμη". Σε πρώτη φάση δεν μπορώ να πω πως έχω βρει πολλά πράγματα για διόρθωμα στην ιστορία, αλλά κι αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό :p

 

Νυχτωμένη Μνήμη. Αβλεπτί.Εκτός του ότι είναι ηχητικά καλύτερος, συμφωνώ και με το σχόλιο της Ιρμάντα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νυχτωμένη μνήμη κι από μένα ψήφος. Αλλά πιστεύω πως μπορείς και καλύτερα.

 

Επίσης, αφού έχουμε που έχουμε το RSVP μήπως θα μπορούσανε στα ποστ να μπαίνουνε και οι προθεσμίες?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε δύο τίτλους, που μου αρέσουν κι οι δύο πολύ και ταιριάζουν και δεν ξέρω ποιον να διαλέξω. Ο ένας είναι "Μοντέρνοι Καιροί" και ο άλλος "Νυχτωμένη Μνήμη". Σε πρώτη φάση δεν μπορώ να πω πως έχω βρει πολλά πράγματα για διόρθωμα στην ιστορία, αλλά κι αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό :p

Κι εγώ θα ψηφίσω "Νυχτωμένη Μνήμη". Είναι πιο πρωτότυπο και πιο συγκεκριμένο και ούτε εμένα μου άρεσε εκείνος ο εκδοτικός οίκος που λεγόταν "Μοντέρνοι Καιροί". Εννοείται όλα αυτά χωρίς να ξέρω κατά πόσον οι τίτλοι αυτοί έχουν σχέση με το θέμα τού διηγήματός σου.

 

O.T.

Να ρωτήσω (για άλλη μια φορά, γιατί ως τώρα δεν έχω πάρει ικανοποιητική απάντηση): γιατί λέτε "ιστορία" ή "σύντομη ιστορία" αντί για "διήγημα"; Δεν είναι πολύ πιο βολική η μία λέξη αντί για δύο; Σε τι εξυπηρετεί ο αγγλισμός σε αυτήν την περίπτωση; Διήγημα=short story.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η "Νυχτωμένη Μνήμη" είναι από την Ελένη του Σεφέρη. Ταιριάζει απίστευτα πολύ για πολλούς λόγους."Μοντέρνοι Καιροί" ήταν, φυσικά, ταινία του Chaplin πολύ πριν τον εκδοτικό. :)

 

O.T.
Είναι αγγλισμός η λέξη "ιστορία";;; Da funk. Εγώ πάντως από μέγεθος φλασακίου μέχρι νουβέλας όλα "ιστορίες" τα αποκαλώ συνήθως. Όχι από το "short story" αλλά επειδή, ξέρω γω; Αυτό είναι, βασικά: ιστορίες. Άσε που κι αυτό μία λέξη είναι και βολικότατο.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O.T.

Είναι αγγλισμός η λέξη "ιστορία";;; Da funk. Εγώ πάντως από μέγεθος φλασακίου μέχρι νουβέλας όλα "ιστορίες" τα αποκαλώ συνήθως. Όχι από το "short story" αλλά επειδή, ξέρω γω; Αυτό είναι, βασικά: ιστορίες. Άσε που κι αυτό μία λέξη είναι και βολικότατο.

O.T.

Ένας λόγος παραπάνω να χρησιμοποιούμε την ελληνική λέξη, για να προσδιορίζεται και το μέγεθος. Όχι, δεν είναι αγγλισμός η λέξη "ιστορία", είναι όμως το "σύντομη ιστορία".
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία μου είναι έτοιμη. Το πρόβλημα είναι πως δέχτηκε πάρα πάρα πολλές αλλαγές από προχθές, και μεγάλωσε αρκετά φτάνοντας τις 3900 λέξεις περίπου. Έβγαλα την ματσέτα και άρχισα να πετσοκόβω όπου μπορούσα και ότι μπορούσα, καταλήγοντας γύρω στις 3630. Δυστυχώς δεν γίνεται να κόψω κάτι άλλο χωρίς να αφήσω σοβαρά κενά, ήδη ισορροπεί σε τεντωμένο σκοινί. Αν τη δεχτείτε θα είναι υπέροχο, αν όχι θα το σεβαστώ φυσικά, οι κανονισμοί είναι κανονισμοί, και θα την ανεβάσω εκτός συναγωνισμού να την δείτε έτσι κι αλλιώς. Ότι πείτε συμπαίκτες και διοργανωτή... :)

 

Α! Τελικός τίτλος "Το αρχείο της κάμερας", και είναι τύπου found footage με μικρό twist, χμ, περίπου τελοσπάντων... :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, ο William είχε το ίδιο θέμα στο διαγωνισμό ΕΦ και ειπώθηκε τότε από mod ότι οι διαγωνισμοί είναι διαγωνισμοί και γι' αυτό το όριο λέξεων είναι αυστηρό. Προσωπικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα, αλλά νομίζω το σωστό είναι, εφόσον δεν επετράπη στον William μερικούς μήνες πριν να ανεβάσει εντός συναγωνισμού ιστορία που να ξεπερνάει το όριο λέξεων, να μην επιτραπεί ούτε τώρα. Παρόλα αυτά, έχεις πολλές μέρες μπροστά σου και 130 λέξεις μπορούν να κοπούν χωρίς να αφεθούν κενά, αλλάζοντας απλά εκφράσεις και κόβοντας περιττά, ίσως, πράγματα. Πάλεψέ το, είναι νωρίς ακόμα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά το δοκίμασα, την έγραψα μάλιστα και με διαφορετική αρχή και τέλος και με εντελώς άλλο σετ χαρακτήρων, αλλά η μορφή της που με ικανοποιεί πλήρως είναι αυτή. Δεν θέλω να την πετσοκόψω κι άλλο, είναι ήδη οριακά και θα έχει κενά αν το κάνω. Και φυσικά συμφωνώ κι επαυξάνω, οι κανονισμοί είναι πάντα κανονισμοί και πρέπει να τηρούνται. Αλίμονο, εδώ κόντεψε να γίνει ολόκληρο θέμα πριν λίγες μέρες γι' αυτούς. Δεν ξέρω, οπωσδήποτε θα την ξαναδώ και ίσως κάτι να καταφέρω να κάνω, ή ίσως γράψω κάτι ακόμα, οπότε μην με ξεγράφετε από τώρα... :)

 

Στο χειρότερο σενάριο δεν θα συμμετέχω αυτή τη φορά. Δεν πειράζει, οι ιστορίες θα μου έχουν μείνει, τη συγκεκριμένη και πιθανόν και κάποια/ες από τις άλλες που έγραψα γι' αυτό το θέμα θα την/τις ανεβάσω έτσι κι αλλιώς για να τις δει όποιος θέλει, και φυσικά πάντα θα υπάρχει επόμενος διαγωνισμός... :)

Edited by MadnJim
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..