Jump to content

Write off σε μετεξέλιξη


Myyst
 Share

Recommended Posts

Μιας και τελείωσε ο 39ος διαγωνισμός σύντομης ιστορίας, έφτασε η ώρα να επιστρέψουμε στα συγγραφικά μας παιχνίδια. Στο write off #79 θα πενοχτυπηθούν πάνω σε ένα τραπέζι με μπύρα, καφέ, σοκολάτα και τσάι, μέχρι τελικής πτώσης η Eugenia Rose η ευγενική, o Διγέλαδος ο δεύτερος και η elli sketo με τη βελούδινη χείραΤΜ Naroualis. Μία write off πενομαχία που χρειάζεται περισσότερο θάρρος από ότι συνήθως καθώς οι αντιμαχόμενοι συγγραφείς εκτός από τις λευκές σελίδες των τετραδίων τους, έχουν να αντιμετωπίσουν και τα απειλητικά βλέμματα των αντιπάλων τους.

 

Η πρώτη write off μονομαχία από κοντά, το write off #74, πάνω σε ένα τραπέζι γεμάτο μπύρες, το καλοκαίρι του 2014 είχε λήξει με συντριβή του υποφαινόμενου Myyst του Μαντζουνοποιού από το Ιερό Μαντζούνι της τρυφερής δεσποσύνης elli sketo με τη βελούδινη χείρα. Για να έχει αυτή την φορά περισσότερο ενδιαφέρον η πενομαχία λοιπόν, εγώ θα γράψω την εισαγωγή και η μονομαχία θα διεχαχθεί σε κάποια καφετέρια της Αθήνας με ώρα έναρξης τις 18:30.

 

:mf_swordfight:

Edited by Myyst
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Πενομαχία η πεπονομαχία; Εγώ πάντως θα πίνω μαύρη μπύρα γιατί έτσι μου έρχονται οι πιο σκοτεινές ιδέες. :p

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έμαθα... Τι έγινε; Ακόμα γράφουν ή τους δολοφόνησε η elli sketo με στυγερό, βελούδινο τρόπο κάτω από τον μολυσμένο Αθηναϊκό ουρανό; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και τα πειστήρια. Ο διοργανωτής θα πει ποτέ θα τις ανεβάσουμε. Σίγουρα όμως όχι απόψε.

post-347-0-27182500-1434574750_thumb.jpg

Edited by Διγέλαδος
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Σας είχε βάλει να κρέμεστε από τα ταβάνια ο αλητήριος;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε! Γιατί είμαι ανάποδα; Ίσιωσέ με τουλάχιστον!

 

Η Έλλη με τη βελούδινη χείρα μας κατατρόπωσε και εμείς τρέχαμε να προλάβουμε. Έγραψε εννιά σελίδες ενώ εγώ βρέθηκα με ένα καραφάντασυ το οποίο θέλει καμια 40.000 λέξεις για να γίνει ιστορία ελπίζω να προλάβω να τις συμπληρώσω μέχρι αύριο-μεθαύριο. :p

Edited by Eugenia Rose
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διοργανωτά! Δωσε καλέ μέχρι μεθαύριο να μπορέσω να γράψω αυτο το πράγμα που δεν ξέρω τι είναι και τι θα βγει. :p Πλιιιιιιιιιζζζζζζ

Link to comment
Share on other sites

Διοργανωτά! Δωσε καλέ μέχρι μεθαύριο να μπορέσω να γράψω αυτο το πράγμα που δεν ξέρω τι είναι και τι θα βγει. :p Πλιιιιιιιιιζζζζζζ

 

Οι ιστορίες θα αναρτηθούν μέχρι και την Κυριακή το βράδυ.  :secret:

 

Ακολουθεί ο πρόλογος του write off, για χάρη του οποίου οι αντίπαλοι συγγραφείς άφησαν στην άκρη τις διαφορές του και συνασπίστηκαν  εναντίον μου. Τελικά έχω το χάρισμα να ενώνω τους ανθρώπους.

 

 

Δεν ζει κανείς που να μπορεί να την περιγράψει. Εγώ την είδα μία νύχτα, ξαφνικά, να προβαίνει σε κάποιο μυστηριώδες μπαλκόνι. Το φεγγάρι ασήμιζε το πρόσωπό της. Άγγιξε τον άνεμο και βούλιαξε μέσα στον ατέρμονο χρόνο, μέσα στους παγωμένους αιώνες, έφτασε μέχρι κι εγώ δεν ξέρω που, πασχίζοντας να προφτάσει τη φλόγα στα μάτια της.

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ακολουθεί ο πρόλογος του write off, για χάρη του οποίου οι αντίπαλοι συγγραφείς άφησαν στην άκρη τις διαφορές του και συνασπίστηκαν  εναντίον μου. Τελικά έχω το χάρισμα να ενώνω τους ανθρώπους.

 

 

Δεν ζει κανείς που να μπορεί να την περιγράψει. Εγώ την είδα μία νύχτα, ξαφνικά, να προβαίνει σε κάποιο μυστηριώδες μπαλκόνι. Το φεγγάρι ασήμιζε το πρόσωπό της. Άγγιξε τον άνεμο και βούλιαξε μέσα στον ατέρμονο χρόνο, μέσα στους παγωμένους αιώνες, έφτασε μέχρι κι εγώ δεν ξέρω που, πασχίζοντας να προφτάσει τη φλόγα στα μάτια της.

 

 

 

Φοβερός ο πρόλογος, άστους να λένε κατά βάθος θεωρώ τους αρέσει! Συγγραφείς, αυξήστε λίγο την ταχύτητα της πένας σας, αναμένουμε με αγωνία. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι σήμερα το βράδυ θα έχουν ανέβει να διαβάσουμε; Πάντως ο πρόλογος είναι καλός παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι σήμερα το βράδυ θα έχουν ανέβει να διαβάσουμε; Πάντως ο πρόλογος είναι καλός παιδιά!

 

Κάτι έχουμε ετοιμάσει αλλά ως τελειομανείς συγγραφείς δεν ήμεθα ευχαριστημένοι και έτσι υπάρχει συζήτηση για τετραπλό write off (με Myyst αυτή τη φορά μέσα) και εισαγωγή από Ayu.

 

Εγώ την ανεβάζω άμα θέτε αλλά αυτή θα είναι εκτός διαγωνισμού.

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ σκέφτηκα την "Φεγγαροντυμένη" του Σολωμού μετά την ανάγνωση της εισαγωγής;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε...it does ring a bell!

 

Μέχρι σήμερα το βράδυ θα έχουν ανέβει να διαβάσουμε; Πάντως ο πρόλογος είναι καλός παιδιά!

Κάτι έχουμε ετοιμάσει αλλά ως τελειομανείς συγγραφείς δεν ήμεθα ευχαριστημένοι και έτσι υπάρχει συζήτηση για τετραπλό write off (με Myyst αυτή τη φορά μέσα) και εισαγωγή από Ayu.

 

Εγώ την ανεβάζω άμα θέτε αλλά αυτή θα είναι εκτός διαγωνισμού.

Κάτσε και το προλογάκι αυτό μην πάει χαμένο! Καλά πράξτε ως δει. Θα σχολιάσω έτσι κι αλλιώς! Edited by Ιρμάντα
Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε...it does ring a bell!

 

Μέχρι σήμερα το βράδυ θα έχουν ανέβει να διαβάσουμε; Πάντως ο πρόλογος είναι καλός παιδιά!

Κάτι έχουμε ετοιμάσει αλλά ως τελειομανείς συγγραφείς δεν ήμεθα ευχαριστημένοι και έτσι υπάρχει συζήτηση για τετραπλό write off (με Myyst αυτή τη φορά μέσα) και εισαγωγή από Ayu.

 

Εγώ την ανεβάζω άμα θέτε αλλά αυτή θα είναι εκτός διαγωνισμού.

Κάτσε και το προλογάκι αυτό μην πάει χαμένο! Καλά πράξτε ως δει. Θα σχολιάσω έτσι κι αλλιώς!

 

Πειράζει αν  το δικό μου δεν έχει τέλος τότε; :p

Link to comment
Share on other sites

Καθώς λοιπόν οι τρεις συγγραφείς μας λύγισαν υπό το ασήκωτο βάρος του προλόγου εεε, είναι τελειομανείς, το write off #79 θα ξαναπαιχτεί με καινούριο πρόλογο από την Ayu, ενώ εγώ θα συμπληρώσω το καρέ των συγγραφέων. Ακολουθεί ο καινούριος πρόλογος:

 

Είναι επικίνδυνο να μοιάζουν οι άνθρωποι μεταξύ τους. Στην εμφάνιση, στο λόγο, στο βλέμμα. Μπορεί να μπερδευτείς, να μην ξέρεις με ποιον έχεις να κάνεις, να συναναστρέφεσαι τελικά με την αντίληψή σου της ομοιότητας, κι όχι με τον άνθρωπο που έχεις απέναντί σου. 
«Κάθε ιστορία είναι μια υπόσχεση» είπε κι άπλωσε το δεξί του χέρι. 
«Υπόσχομαι, τότε. Όχι έτσι, όμως. Με το αριστερό, της καρδιάς.»
Έδωσαν τα χέρια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πιο απαιτητικό. Να βλέπω να στρώνεστε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να το έχουμε και στα αγγλικά;;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εμένα μου τρέξανε τα σάλια με το προλογάκι του Στεφ, κι επειδή έχουμε κολλήσει και ήδη με τα μέλια της Ιρμάντα που το ζαχάρωσε, μήπως θα μπορούσαμε άμα τελειώσετε με τη νέα σας πρόκληση να παίξουμε κι άλλο ένα, μια καινούργια ομάδα (φυσικά και με την Ευγενία μέσα που έχει έτοιμη ιστορία άμα θέλει) και με αυτό το προλογάκι για να μην χαθεί;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εμένα μου τρέξανε τα σάλια με το προλογάκι του Στεφ, κι επειδή έχουμε κολλήσει και ήδη με τα μέλια της Ιρμάντα που το ζαχάρωσε, μήπως θα μπορούσαμε άμα τελειώσετε με τη νέα σας πρόκληση να παίξουμε κι άλλο ένα, μια καινούργια ομάδα (φυσικά και με την Ευγενία μέσα που έχει έτοιμη ιστορία άμα θέλει) και με αυτό το προλογάκι για να μην χαθεί;

Εγώ την ανεβάζω άνετα και τώρα παιδιά απλά την έχω στα αγγλικά γιατί με τον Άλεξ την γράψαμε αγγλικά την ιστορία και η Έλλη ελληνικά. Αν ψήνεστε ανεβάζω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Επειδή κι εμένα μου τρέξανε τα σάλια με το προλογάκι του Στεφ, κι επειδή έχουμε κολλήσει και ήδη με τα μέλια της Ιρμάντα που το ζαχάρωσε, μήπως θα μπορούσαμε άμα τελειώσετε με τη νέα σας πρόκληση να παίξουμε κι άλλο ένα, μια καινούργια ομάδα (φυσικά και με την Ευγενία μέσα που έχει έτοιμη ιστορία άμα θέλει) και με αυτό το προλογάκι για να μην χαθεί;

Εγώ την ανεβάζω άνετα και τώρα παιδιά απλά την έχω στα αγγλικά γιατί με τον Άλεξ την γράψαμε αγγλικά την ιστορία και η Έλλη ελληνικά. Αν ψήνεστε ανεβάζω.

 

 

Ωραία λοιπόν, άρα στο επόμενο write off παίζουν Ιρμάντα, Nienor, elgalla, Eugenia Rose;

 

Άλεξ, Έλλη, κανείς άλλος;

 

Επίσης για να επαναδιοργανωθούμε, θα κλειδώσω το παρόν topic αφού απαντήσει και η Ιρμάντα και ύστερα η Ayu θα ανοίξει ένα καινούριο topic για το write off #79 με την εισαγωγή της και εγώ ένα δεύτερο καινούριο topic write off #80 με τη δική μου.  :dazzled:

Edited by Myyst
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ απλά είπα ότι είναι καλός πρόλογος. Για να ψηθώ να συμμετέχω θέλω μία εβδομάδα δημιουργίας ( :nonono: τι ψώνιο! :nonono: ) at least. Και τέσπα ποιοι παίζουν και με ποιον πρόλογο; Οι τέσσερις αναγραφόμενοι συν Ελγκαλά συν Νίενορ;

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας ή με φαίνεται; :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα παίξω συγχρόνως και στα δυο αν είναι έτσι, αλλά θα γράφω μια παράγραφο για το ένα και μια παράγραφο για το άλλο. Ki ο επίλογος θα γραφτεί σαν εισαγωγή για το επόμενο write-off

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..