Jump to content

Write off #80 (Eugenia Rose vs elgalla vs Nienor vs Ιρμάντα vs MadnJim vs SymphonyX13)


Myyst
 Share

  

14 members have voted

  1. 1. Η ιστορία που μου άρεσε περισσότερο είναι...

    • The Wild Riders (Eugenia Rose)
      2
    • Η Φλόγα Στα Μάτια Της (SymphonyX13)
      1
    • Ελπίδα (MadnJim)
      2
    • The Lorelei (elgalla)
      3
    • Καρδιά από Ασήμι (Ιρμάντα)
      4
    • Αγιόκλημα στα μαλλιά της (Nienor)
      2

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Ανέβασα πριν λίγο την ιστορία μου. Θα την βρείτε στις ιστορίες Φαντασίας. Τίτλος: "Η φλόγα στα μάτια της" 

Θα χαρώ να διαβάσω τα πολύτιμα και απολύτως χρήσιμα σχολιά σας.Καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες

 

 

 

 

 

Είχα ξεκινήσει με μια ιδέα, την έφτασα στις 2.500 λέξεις, αλλά δεν έβγαινε με τίποτα. Φακελώνεται μέχρι νεωτέρας, γιατί υποπτεύομαι ότι θα κάνει ωραία νουβέλα κι είναι και βασισμένο στο αγαπημένο μου (πριν τον Σιμιγδαλένιο) ελληνικό παραμύθι, που είναι η Τρισεύγενη ή Τα Τρία Κίτρα.  Μου ήρθε κάτι άλλο τώρα και ξεκίνησα να γράφω, στα αγγλικά για να κάνω παρέα στην Ευγενία. Οψόμεθα.

 

'Ελα να γίνουμε πολλές! :)

 

 

 

Γκουχ, γκουχ....δεν παίζουν μόνο κοριτσάκια σε αυτό το write-off! :dazzled: :lol:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για να γινόμαστε όλο και... περισσότερες ( :p ), ορίστε και η δική μου συμμετοχή: "Ελπίδα". Εύχομαι να σας αρέσει και να περάσετε ευχάριστα την ώρα σας διαβάζοντας. :)

 

Καλή επιτυχία σε όλους... :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα πριν λίγο την ιστορία μου. Θα την βρείτε στις ιστορίες Φαντασίας. Τίτλος: "Η φλόγα στα μάτια της" 

Θα χαρώ να διαβάσω τα πολύτιμα και απολύτως χρήσιμα σχολιά σας.Καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες

 

 

 

 

 

Είχα ξεκινήσει με μια ιδέα, την έφτασα στις 2.500 λέξεις, αλλά δεν έβγαινε με τίποτα. Φακελώνεται μέχρι νεωτέρας, γιατί υποπτεύομαι ότι θα κάνει ωραία νουβέλα κι είναι και βασισμένο στο αγαπημένο μου (πριν τον Σιμιγδαλένιο) ελληνικό παραμύθι, που είναι η Τρισεύγενη ή Τα Τρία Κίτρα.  Μου ήρθε κάτι άλλο τώρα και ξεκίνησα να γράφω, στα αγγλικά για να κάνω παρέα στην Ευγενία. Οψόμεθα.

 

'Ελα να γίνουμε πολλές! :)

 

 

 

Γκουχ, γκουχ....δεν παίζουν μόνο κοριτσάκια σε αυτό το write-off! :dazzled: :lol:

 

Eεεεε χμμμ εννούσα να γίνουνε πολλές οι ιστορίες στα αγγλικά καλέ! :rofl:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πω πω με κομπλάρατε πολυγραφότατοι!

 

Είναι που δεν μας έδινε ιδέες η εισαγωγή του Στέφανου!:whistling:

 

Για μένα λέω φυσικά, που την κατέκρινα όταν την πρωτοδιάβασα, και τώρα μου έδωσε μία από τις πιο αγαπημένες μου ιστορίες. Σ' ευχαριστώ Στέφανε και συγνώμη...:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Ανέβασα πριν λίγο την ιστορία μου. Θα την βρείτε στις ιστορίες Φαντασίας. Τίτλος: "Η φλόγα στα μάτια της" 

Θα χαρώ να διαβάσω τα πολύτιμα και απολύτως χρήσιμα σχολιά σας.Καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες

 

 

 

 

 

Είχα ξεκινήσει με μια ιδέα, την έφτασα στις 2.500 λέξεις, αλλά δεν έβγαινε με τίποτα. Φακελώνεται μέχρι νεωτέρας, γιατί υποπτεύομαι ότι θα κάνει ωραία νουβέλα κι είναι και βασισμένο στο αγαπημένο μου (πριν τον Σιμιγδαλένιο) ελληνικό παραμύθι, που είναι η Τρισεύγενη ή Τα Τρία Κίτρα.  Μου ήρθε κάτι άλλο τώρα και ξεκίνησα να γράφω, στα αγγλικά για να κάνω παρέα στην Ευγενία. Οψόμεθα.

 

'Ελα να γίνουμε πολλές! :)

 

 

 

Γκουχ, γκουχ....δεν παίζουν μόνο κοριτσάκια σε αυτό το write-off! :dazzled: :lol:

 

Eεεεε χμμμ εννούσα να γίνουνε πολλές οι ιστορίες στα αγγλικά καλέ! :rofl:

 

 

Χαχαχα, ναι το κατάλαβα τελικά ότι θα εννοούσες τις ιστορίες στα αγγλικά, αλλά το σχόλιο μου έγινε με κάθε καλή και αστεία διάθεση!! :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάρτε και μια γεύση. Αυτή είναι η πρώτη μου παράγραφος, δεν βάζω παρακάτω γιατί, duh, spoilers.

 

No man alive can describe her. I saw her one night, unexpectedly, emerging on a peculiar balcony. Moonlight stained her face silver. She caressed the wind and soared through endless time and frozen eons; I know not on which shore she washed out while struggling to catch up with the flame burning in her eyes. No man alive can describe her. The great poets are dead and she was molded out of dream, tale and verse. The best of painters would gladly throw themselves into the flames of the Inquisition for a chance to capture her frame, but we live in an artless century. No man alive can describe her. I alone remain; a clumsy scribe attempting time and again to transfer her essence into my clumsy words and failing, trapped in a vicious circle where hope and despair intertwine to form the bars of my prison. Sentences are my cell, punctuation is my jailer.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν με λέτε ψήνεστε για παρατασου-λίτσα κανείς; Αμα θέτε μην σας καταπιέσω. Αλλιώς ανεβάζω το φλασάκι μου εκτός διαγωνισμού γιατί ποσώς δεν με ικανοποιεί. Και μην ξεχνάτε μετά να βαρβαρίσουμε με δική μου αρχή. Ελα να βλέπω κεφαλοθραύστες να στάζουνε μυαλά!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν με λέτε ψήνεστε για παρατασου-λίτσα κανείς; Αμα θέτε μην σας καταπιέσω. Αλλιώς ανεβάζω το φλασάκι μου εκτός διαγωνισμού γιατί ποσώς δεν με ικανοποιεί. Και μην ξεχνάτε μετά να βαρβαρίσουμε με δική μου αρχή. Ελα να βλέπω κεφαλοθραύστες να στάζουνε μυαλά!

 

από εμένα ό,τι θέλετε, αγαπητοί συμπαίκτες και συμπαίκτριες;  :rolleyes:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλέ τι καλός! Σε συμπάθησα! Ευχαριστώ τοοοοόσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

No problem από μένα. Με βλέπω να τελειώνω σήμερα, αλλά δεν με χαλάει καμιά έξτρα μέρα γιατί είναι λίγο της ταλαιπώριας το πράμα που γράφω. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κι από μένα φυσικά ναι, και μια και δυο μέρες και όσο χρειαστείτε. Θέλω, και φαντάζομαι πως αυτό θέλουμε όλοι, να διαβάσω όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένα διηγήματα κι όχι βιαστικές εκδοχές τους με την πίεση του χρόνου να τα αδικεί. :)

 

Ειρήνη, ακονίζω ήδη το σπαθί μου για το επερχόμενο Sword and Sorcery Write-Off... :2handed:

Edited by MadnJim
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα μπορούσα να τη χρησιμοποιήσω την παράταση μπας και βρω ένα τέλος της προκοπής. Απλά η Τρίτη για μένα είναι λίγο δώρο άδωρο γιατί ταξιδεύω. Ό,τι αποφασίσετε μέσα, και σήμερα σηκώνω άμα είναι, απλά νιώθω λίγο... χμμμ, λίγη? :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε κορίτσι, πάμε και για Τετάρτη, σε μια μερούλα θα τα χαλάσουμε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και από εμένα κανένα πρόβλημα. Πάρτε όση παράταση χρειάζεστε για να διαβάσουμε όσο πιο πλήρεις ιστορίες  γίνεται, που θα ικανοποιήσουν πρώτα και κύρια τους συγγραφείς τους, έτσι ώστε να τις ανεβάσουν. Πολύ θα ήθελα να διάβαζα ιστορίες από όλους τους συμμετέχοντες. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ! Και πόσο μένουν ανοιχτές οι κάλτσες;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τηζέριον το δεύτερον:

 

Her woe overwhelmed me; it washed over me as a tidal wave and, in a matter of seconds, I found myself in tears. This was no evil, murderous spirit. It was the embodiment of every woman who had been betrayed and every sailor who had died in the river. It was the personification of all the mothers, lovers and daughters lamenting the passing of their loved ones and it was, also, an otherworldly creature mourning the death of wonder in our harsh, logical era. I became lost in her echo, the darkness of the night and the magic of the song closing around me, enveloping me like a womb, only to give birth to me once more. I was returned to the world innocent and unblemished and, when I opened my eyes, all had changed. The colors seemed more vibrant, the air richer, the moon brighter.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!

Η ιστορία μου έφτασε τις 3200 λέξεις :rtfm: :rtfm: :rtfm: και έχω χρόνο ακόμη προτού αφήσω τον κοντυλοφόρο κατά μέρος. Ευτυχώς που η παράταση ισχύει μέχρι αύριο.

 

Σας έχω τηζεράκι. Μία παράγραφος ακριβώς μετά την εισαγωγή. Κάτι άλλο δεν τολμώ να ανεβάσω διότι είναι όλα ρευστά και υπό διόρθωση.

 

Δεν ζει κανείς που να μπορεί να την περιγράψει. Πράγμα που σημαίνει πως όσοι την γνωρίζουν, δεν την γνωρίζουν αρκετά ώστε να μπορέσουν να δώσουν οποιαδήποτε, έστω και κατά προσέγγιση, περιγραφή. Δεν ξέρουν πόσο δυνατή μάγισσα μπορεί να γίνει και συνάμα τι γλυκύτητα θανατερή την κατατρέχει, τι συμπόνια αυτοκαταστροφική. Δεν τα ξέρει κανείς, εκτός βέβαια από μένα, όμως αυτό το πεδίο ύπαρξης στο οποίο έχω περιοριστεί, μπορεί άραγε να χαρακτηριστεί ζωή; Την είδα μία νύχτα, ξαφνικά, να προβαίνει στο μπαλκόνι. Την πρωτόειδα σε κείνο το μπαλκόνι θα ήταν ακριβέστερο. Αν και πάντα νιώθουμε πως γνωρίζουμε τον αγαπώμενο από καιρό, από πριν γεννηθούμε, αν αυτό είναι δυνατό. Το μπαλκόνι όπου στεκόταν ήταν αυτό που λέγαμε στην αγορά, το Μπαλκόνι των Μάγων. Και φυσικά το μπαλκόνι δεν στεκόταν στον αέρα –το πλουμισμένο κιγκλίδωμα περιέκλειε μία βεράντα, η βεράντα ήταν γεμάτη γλάστρες με μυριστικά, πίσω από τα μυριστικά υπήρχε μπαλκονόπορτα τζαμωτή και πίσω από τη μπαλκονόπορτα ένα σπίτι, από το παλαιότερα αρχοντικά –στο εσωτερικό του οποίου ελάχιστοι μπορούσαν να παινευτούν πως είχαν κατορθώσει να κοιτάξουν.

Το μπαλκόνι των μάγων, το σπίτι των μάγων, η ώρα των μάγων.

 

Enjoy, συμπαίκτες! :mf_sonne: :mf_sonne: :mf_sonne: :mf_sonne: :mf_sonne:

Edited by Ιρμάντα
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη, κάτι μου λέει ότι η βασική μας πλοκή παίζει και να είναι ίδια :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη, κάτι μου λέει ότι η βασική μας πλοκή παίζει και να είναι ίδια :p

Δε θα το αντέξω μετά το Μεγαλέξανδρο! Γίνεται creepy!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε

 

 

Ειρήνη, κάτι μου λέει ότι η βασική μας πλοκή παίζει και να είναι ίδια :p

Δε θα το αντέξω μετά το Μεγαλέξανδρο! Γίνεται creepy!

 

 

Εντάξει Κιάρα σταμάτα να μπαίνεις με δύο λογαρισμούς σε καταλαβαμε :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ε

 

 

Ειρήνη, κάτι μου λέει ότι η βασική μας πλοκή παίζει και να είναι ίδια :p

Δε θα το αντέξω μετά το Μεγαλέξανδρο! Γίνεται creepy!

Εντάξει Κιάρα σταμάτα να μπαίνεις με δύο λογαρισμούς σε καταλαβαμε :p

Οποιος μπαίνει με δυο λ ο γ α ρ ι σ μ ο υ ς να αποβληθεί πριν κλείσουν οι κάλτσες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα επιτέλους τελεία στις 3.259 λέξεις. Πραγματικά, δεν έχω ιδέα αν είναι καλό ή όχι αυτό που έχω γράψει. Αύριο θα το δω για διορθώσεις και θα το ανεβάσω. Λέγεται "The Lorelei", πάντως.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #80 (Eugenia Rose vs elgalla vs Nienor vs Ιρμάντα vs MadnJim vs SymphonyX13)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..