Jump to content

40ός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Έγκλημα


Morfeas
 Share

Recommended Posts

This may or may not have something to do with the story that will be submitted. Yes, my friends, it's that time again, the time of the teasers:

 

 

Περπατούσα στους έρημους δρόμους μέσα στο σκοτάδι χωρίς να έχω ιδέα που πήγαινα και με το θάνατο να βαδίζει στο πλάι μου. Η νύχτα ήταν πιο παγωμένη κι από χιόνι πάνω σε τάφο. Δεν ήθελα να σκέφτομαι, δεν ήθελα να θυμάμαι. Κι όμως, η μνήμη κι η σκέψη με πρόδιδαν, δίδυμες αδερφές, σκληρές και αναξιόπιστες. Είχα φύγει από την Αρένα ώρα πριν, αηδιασμένος από το θέαμα του άτυχου άντρα που ούρλιαζε καθώς η σάρκα του υποχωρούσε κάτω απʹ τα δόντια του θηρίου.  Είχε καταδικαστεί για μαγεία, υποτίθεται, αν και κανένας από τους θεατές δεν είχε αναρωτηθεί για ποιο λόγο ένας αληθινός μάγος είχε αφεθεί τόσο εύκολα και δίχως αντίσταση στο έλεος της τίγρης. Ο συγκεκριμένος μάγος ήταν δική μου προσαγωγή και, ως εκ τούτου, ήταν υποχρέωσή μου να παραστώ στην εκτέλεσή του. Είχα καταφέρει να διατηρήσω το πρόσωπό μου ανέκφραστο καθʹ όλη τη διάρκεια της διαδικασίας αλλά, μόλις οδήγησαν το ζώο πίσω στο κλουβί του και μάζεψαν τα απομεινάρια, εξαφανίστηκα. Δεν διακινδύνευα μόνο τη δουλειά μου κάνοντάς το, όμως δεν άντεχα να μείνω άλλο εκεί. Μόλις βεβαιώθηκα πως είχα απομακρυνθεί αρκετά, έσκυψα πάνω από έναν υπόνομο κι άδειασα το μεσημεριανό μου και τις τύψεις μου στο σκοτεινό, βρώμικο μέρος όπου κατέληγαν όλα τα απόβλητα της καταραμένης αυτής πόλης.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

Ε τι να εμπνευστείς από την Perry;

Ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι για το διαγωνισμό.

...εκτός και σε εμπνεύσει να την ξεκάνεις. Κάτι έχω σκεφτεί πάντως. Είναι καλή μα δύσκολη ιδέα. Να δούμε πώς θα τη χειριστώ.

 

 

Να το έγκλημα, αρκεί να το κάνεις σε κλίμα φάντασι και είσαι έτοιμη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

This may or may not have something to do with the story that will be submitted. Yes, my friends, it's that time again, the time of the teasers:

 

 

Περπατούσα στους έρημους δρόμους μέσα στο σκοτάδι χωρίς να έχω ιδέα που πήγαινα και με το θάνατο να βαδίζει στο πλάι μου. Η νύχτα ήταν πιο παγωμένη κι από χιόνι πάνω σε τάφο. Δεν ήθελα να σκέφτομαι, δεν ήθελα να θυμάμαι. Κι όμως, η μνήμη κι η σκέψη με πρόδιδαν, δίδυμες αδερφές, σκληρές και αναξιόπιστες. Είχα φύγει από την Αρένα ώρα πριν, αηδιασμένος από το θέαμα του άτυχου άντρα που ούρλιαζε καθώς η σάρκα του υποχωρούσε κάτω απʹ τα δόντια του θηρίου.  Είχε καταδικαστεί για μαγεία, υποτίθεται, αν και κανένας από τους θεατές δεν είχε αναρωτηθεί για ποιο λόγο ένας αληθινός μάγος είχε αφεθεί τόσο εύκολα και δίχως αντίσταση στο έλεος της τίγρης. Ο συγκεκριμένος μάγος ήταν δική μου προσαγωγή και, ως εκ τούτου, ήταν υποχρέωσή μου να παραστώ στην εκτέλεσή του. Είχα καταφέρει να διατηρήσω το πρόσωπό μου ανέκφραστο καθʹ όλη τη διάρκεια της διαδικασίας αλλά, μόλις οδήγησαν το ζώο πίσω στο κλουβί του και μάζεψαν τα απομεινάρια, εξαφανίστηκα. Δεν διακινδύνευα μόνο τη δουλειά μου κάνοντάς το, όμως δεν άντεχα να μείνω άλλο εκεί. Μόλις βεβαιώθηκα πως είχα απομακρυνθεί αρκετά, έσκυψα πάνω από έναν υπόνομο κι άδειασα το μεσημεριανό μου και τις τύψεις μου στο σκοτεινό, βρώμικο μέρος όπου κατέληγαν όλα τα απόβλητα της καταραμένης αυτής πόλης.

 

Θα ομολογήσω την αμαρτία μου Αταλάντη, ότι άνοιξα το spoiler περιμένοντας ένα "πιπεράτο" teaser, ανάλογο του τελευταίου write-off και απογοητεύτηκα λίγο! :(  Σοβαρά τώρα, πολύ μου άρεσε το teaser σου, αλλά αν δεν διάβαζα για

μάγους και εκτελέσεις σε αρένα

θα φανταζόμουν ότι πρόκειται για κάποια noir ιστορία  ή κάτι βγαλμένο από το Sin City με τον ντετέκτιβ ή τον ήρωα να μονολογεί. Αν και πάλι θα ομολογήσω ότι είμαι περισότερο εξοικιωμένος με τους ανάλογους μονόλογους του Φρανκ Ντρέμπιν στις "Τρελές Σφαίρες"....Τώρα θα με ρωτήσεις πως μου ήρθαν στο μυαλό όλα αυτά από το teaser σου; Έλα μου ντε!! :)

Edited by SymphonyX13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A, Δημήτρη, η υποφαινόμενη υφάντρα είναι καλή σ' αυτά τα νουάρ που έχουν και μαγείες μέσα. Αλλά, χμ, αυτό που γράφει είναι, δεν ξέρω, μάλλον new weird θα το έλεγε. Damn αρχίζω και κολλάω σύνδρομο Βουγιουκλάκη για τα καλά!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολλή σιωπή έχει πέσει, γράφει κανένας άλλος εκτός από μένα ή δεν θα μαζέψουμε τις συμμετοχές για διαγωνισμό; Δώστε σημεία ζωής, αδέρφια!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό παρατηρούσα. Τι πάθαμε; Λογικά θα συμμετέχω.

 

Έλα, τι ηττοπάθειες είναι αυτές; "Λογικά"; "Σίγουρα" θέλω να λες :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι ποιο είναι το έγκλημά μου. Τι έκανα για να αξίζω τέτοια τιμωρία, εδώ… φυλακισμένος σ’ ένα φόρουμ που υμνεί τις τέχνες του φανταστικού. Που γιορτάζει τις σφαγές και τα φαντάσματα, που συγκινείται από τα μυστικά ανύπαρκτων πλασμάτων, που ενθουσιάζεται με τα πιθανά μέλλοντα που απλώνονται μπροστά του σε κάθε ιστορία.

 

Κι η ερώτηση επιμένει. Αναπολώ τις λιγοστές άμεσες επαφές μου με ανθρώπους και δεν μου έρχεται τίποτα μεμπτό. Τι νόμους παράβηκα; Η σιωπή μου μπροστά σε εγκλήματα άλλων μήπως ήταν κι αυτό ένα έγκλημα; Ή είμαι υπόλογος για τα εγκλήματα που εμφύσησα στον νου των ανθρώπων;

 

Το θέμα, ίσως αυτό να είναι η τελευταία μου ευκαιρία. Ίσως σε μια ιστορία να βρίσκεται η λύση του γρίφου. Η τελευταία μου ελπίδα για τη λύτρωση.

 

* * *

 

Και ναι, έχει περάσει ήδη η πρώτη βδομάδα (και κάτι). Μερικοί προχωράτε και μας σκουντάτε με τραγούδια και κειμενάκια. Άλλοι κάνετε τις δηλώσεις σας κι εξαφανίζεστε, αφήνοντας πίσω σας το χάος ( :p). Περιμένω κι άλλα τίζερς, και μην ξεχνιέστε, δεν χρειάζεται να βάλετε κειμενάκι, η φωτογραφία/εικόνα είναι πολλές φορές μια εύκολη λύση - ένα τραγούδι ή ένας στίχος επίσης.

 

Πώς πάτε κι οι υπόλοιποι; Για μιλάτε... Τελικά πολεμήσατε την τεμπελιά, νικήσατε την κούραση, βρήκατε τον χρόνο, ανακαλύψατε το έγκλημα, τον ένοχο ή το θύμα. Ή το έγκλημα δεν έλαβε καν χώρα, γιατί αυτό είναι το ζητούμενο με τα εγκλήματα: να μην συμβαίνουν.

 

Για πείτε, λοιπόν, η έμπνευση σας χτύπησε την πόρτα;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα μια παλιότερη ιδέα, που μου ταίριαξε μια χαρά με το θέμα. Είμαι κοντά στις χίλιες λέξεις και λογικά θα μου βγει μέχρι να τελειώσει η διορία. Είδος: Φάντασυ απ' το χωριό.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα μια παλιότερη ιδέα, που μου ταίριαξε μια χαρά με το θέμα. Είμαι κοντά στις χίλιες λέξεις και λογικά θα μου βγει μέχρι να τελειώσει η διορία. Είδος: Φάντασυ απ' το χωριό.

Λιχουδιά μυρίζομαι από τα χεράκια σου!
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ ξεκίνησα μια παλιότερη ιδέα, που μου ταίριαξε μια χαρά με το θέμα. Είμαι κοντά στις χίλιες λέξεις και λογικά θα μου βγει μέχρι να τελειώσει η διορία. Είδος: Φάντασυ απ' το χωριό.

Λιχουδιά μυρίζομαι από τα χεράκια σου!

 

 

Ελπίζω να μου πετύχει στο ψήσιμο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσύ και τα χωριά είστε επικίνδυνος συνδιασμός. Χμμ τώρα που το ξανασκέφτομαι και εκεί είχαμε έγκλημα. Πάλι αναφορές βλέπω να συμπληρώνονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσύ και τα χωριά είστε επικίνδυνος συνδιασμός. Χμμ τώρα που το ξανασκέφτομαι και εκεί είχαμε έγκλημα. Πάλι αναφορές βλέπω να συμπληρώνονται.

 

Δίκιο έχεις. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό.  :p

Πάντως, αυτή τη φορά δεν έχει αναφορές. Κλασικά πράγματα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

William εσύ γράφεις ή απλάς μας κάνεις stalk? :p

 

Edit:

 

Teaser το τρολλοειδές:

 

d46d314509bd028a4f9bcefefe296a90.jpg

Edited by elgalla
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλετε φάντασυ και ατμόσφαιρα θανάτου;

Σας έχω το καλύτερο! (σκοτεινό και μελωδικό και να σε στέλνει ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο από όσο πρέπει)

 

Edited by Ιρμάντα
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Θέλετε φάντασυ και ατμόσφαιρα θανάτου;

Σας έχω το καλύτερο! (σκοτεινό και μελωδικό και να σε στέλνει ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο από όσο πρέπει)

 

διακρίνω ελαφριας μορφης fantasyοπληξια :) Αν και κακως σχολιάζω γιατί το διηγηματάκι μου μέχρι στιγμής ειναι ακριβως φαντασυ σε ατμόσφαιρα θανάτου..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μιαμιση βδομάδα off, λόγω μετακόμισης και μέχρι να συνδεθεί το internet, τώρα είδα το θέμα. Έντεκα ημέρες μας μένουν. Δεν μπορεί, κάτι θα σκαρώσω.

Βυθίζομαι σε βαθύ διαλογισμό, μπας και μου 'ρθει η ιδέα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Elgalla εγώ συνέχεια γράφω, το κακό είναι ότι συνήθως οι 3500 λέξεις δε φτάνουν.

Ακόμα δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω δηλαδή να μετάσχω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Θέλετε φάντασυ και ατμόσφαιρα θανάτου;

Σας έχω το καλύτερο! (σκοτεινό και μελωδικό και να σε στέλνει ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο από όσο πρέπει)

διακρίνω ελαφριας μορφης fantasyοπληξια :) Αν και κακως σχολιάζω γιατί το διηγηματάκι μου μέχρι στιγμής ειναι ακριβως φαντασυ σε ατμόσφαιρα θανάτου..

Αφού είναι φάντασυ ο διαγωνισμός να μην fantasyοπληχθούμε;;;

Αντε και από αύριο σας έχω νέα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο βαθύς διαλογισμός(AKA χαζεύοντας στην τηλεόραση) απέδωσε, και μου ήρθαν δύο ιδέες. Μια καθαρόαιμο fantasy και η άλλη κάτι... ας πούμε πιο περίπλοκο. Για την δεύτερη έχω ήδη τον σκελετό τής ιστορίας, αλλά μπορεί να παρασυρθώ και να καταλήξω να γράφω τρόμο. Μια-δυο μέρες σκέψη λοιπόν κι ελπίζω την Δευτέρα να έχω καταλήξει και να αρχίσω το γράψιμο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λίγη γκοθίλα ακόμη για σας, 

 

Never look my way or you'll see who I am
Face me and you won't live long to tell
From here to Hell I am forever to be
In a twilight meant for only me

 

https://www.youtube.com/watch?v=sRST4XvV-50

 

Τι υπάρχει στην ιστορία:

 

-ένας κόσμος που μοιάζει πολύ με το δικό μας αλλά δεν είναι ο δικός μας

-ένας brooding και σκοτεινός πρωταγωνιστής

-μια δεσποσύνη με ροζ μαλλιά

-ένας πιτσιρικάς

-well, έγκλημα, ναι, αλλά with a twist 

 

τα φιλιά μου. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αύριο καλεί Ιρμάντα, τα νέα παρακαλούμε!

well.

Θυμάστε που δεν πήρα μέρος στον προηγούμενο τρομοδιαγωνισμό ένεκα η έκθεση ζωγραφικής που έπρεπε να ετοιμαστώ;

Τώρα επιτέλους ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ είμαι στην τελική ευθεία για την έκδοση του βιβλίου μου, (βλ.:http://community.sff.gr/topic/4793-%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CE%BA%CE%B4%CF%8C%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82/page-9, ποστ αριθμός 177) πράγμα που σημαίνει κάποια έξτρα τρεχάματα για τα της παρουσίασης, το εξώφυλλο κ.λπ.

Επιμέρους:

  1. Μην βιαστείτε να βάλετε τα φτυάρια στο ντουλάπι, (ναιαιαιαιαιαi σας ξέεεεεεεερω όλους και σας παρακολουθώ, νιερχ-νιερχ-νιερχ) διότι κατά πάσα πιθανότητα θα συμμετέχω.
  2. Για αυτό καθυστερώ και δεν μπαίνω τόσο συχνά να χαζοχαρούμε όλοι μαζί όπως στα write-off
  3. Σας το είπα ότι σας συμπαθώ σήμερα;
  4. Είμαι ευτυχής που βγαίνει επιτέλους το Δάσος με τα Πέπλα, (και σας συμπαθώ ακόμη περισσότερο!)
  5. Και να μην λάβω μέρος, που είναι μία στις είκοσι, υπόσχομαι να αναλάβω δράση με το δικό μου φτυάρι.
  6. Αν λείψει κανείς από την παρουσίαση του βιβλίου, στο φεστιβάλ Φαντάστικον δατ ιζ, θα δείτε τι εστί φάντασυ έγκλημα.
  7. (Αταλάντη φερετροσείστες; Σοβαρά; Φερετροσείστες;)
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Τα σπάνε οι φερετροσείστες, φιλενάδα. Ουουουουου, στο Φαντάστικον θα το παρουσιάσεις το βιβλίο; Τι καλά! Εγώ πάντως κοιτάω το αγγλικό version του currently, όταν δεν γράφω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..