Jump to content

40ός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Έγκλημα


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Την έριξα τη μαντεψιά μου. Είχε σχεδόν περισσότερη πλάκα από τον κανονικό διαγωνισμό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

(Κυνηγάει κυνηγούς αγρίων ζώων). :p

 

This. You should turn this into a story. Θα έκανε απίστευτο horror comedy. Η Θεία Ομπεράνθη α λα Allan Quatermain, να τριγυρνάει στη σαββάνα και να σώζει συμπαθή αιλουροειδή από κυνηγούς.

 

 

Ωραία ιδέα!!!! Δεν είχα σκεφτεί ποτέ να γράψω κανονική ιστορία με την Ομπεράνθη, ειδικά horror comedy που δεν έχω γράψει ποτέ μου!! Τhank you! (Kαι θα ήταν και therapeutic για μένα γιατί είχα λυσσάξει και γω στο Facebook με τη δολοφονία του λιονταριού Cecil πριν λίγο καιρό).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 α )Α , βλέπω παίζετε και ένα έξτρα παιχνίδι με το διαγωνισμό που δεν ξέρω τους κανόνες του. Μπορεί κάποιος/α να μου εξηγήσει τι παίζει με τις μαντεψιές;; :)

β)Oπότε απόψε θα μάθουμε και τα αποτελέσματα του διαγωνισμού, ε;

α) Δεν είναι κανονικό παιχνίδι, απλώς μαντεύετε την τελική κατάταξη των διηγημάτων, ποιο διήγημα πιστεύετε ότι θα βγει 1ο, ποιο 2ο κλπ. (την ιστορία του πώς προέκυψε θα τη μοιραστώ μαζί σας κάποια άλλη στιγμή :p) Δοκίμασέ το, πάντως. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ το διασκεδάζω μια χαρά, μέχρι στιγμής.

β) Ναι, απόψε :clock:

 

Παλικάρι καρφώνεσαι. Αν είναι να πέσουν σαγόνια κανείς δεν έχει μαντέψει σωστά...λέω τώρα εγώ.

Αμ άη; (οκέι, τα κόβω τα αγγλελληνικά, το καταλαβαίνω, γίνεται εκνευριστικό :p)

Μέχρι στιγμής έχω λάβει 4 μαντεψιές, 1 κάπως γενική (και άρα με μεγαλύτερη πιθανότητα επιτυχίας) και 3 αρκετά συγκεκριμένες.

Σημείωση: Καθεμιά από τις παραπάνω (πλήρως δικαιολογημένες) 3 βγάζει και από διαφορετικό νικητή!

 

Άραγε τον έχει βρει κανείς σωστά; Σ' ένα οχτάωρο και κάτι θα μάθετε...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

 α )Α , βλέπω παίζετε και ένα έξτρα παιχνίδι με το διαγωνισμό που δεν ξέρω τους κανόνες του. Μπορεί κάποιος/α να μου εξηγήσει τι παίζει με τις μαντεψιές;; :)

β)Oπότε απόψε θα μάθουμε και τα αποτελέσματα του διαγωνισμού, ε;

α) Δεν είναι κανονικό παιχνίδι, απλώς μαντεύετε την τελική κατάταξη των διηγημάτων, ποιο διήγημα πιστεύετε ότι θα βγει 1ο, ποιο 2ο κλπ. (την ιστορία του πώς προέκυψε θα τη μοιραστώ μαζί σας κάποια άλλη στιγμή :p) Δοκίμασέ το, πάντως. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ το διασκεδάζω μια χαρά, μέχρι στιγμής.

β) Ναι, απόψε :clock:

 

Παλικάρι καρφώνεσαι. Αν είναι να πέσουν σαγόνια κανείς δεν έχει μαντέψει σωστά...λέω τώρα εγώ.

Αμ άη; (οκέι, τα κόβω τα αγγλελληνικά, το καταλαβαίνω, γίνεται εκνευριστικό :p)

Μέχρι στιγμής έχω λάβει 4 μαντεψιές, 1 κάπως γενική

 

Άραγε τον έχει βρει κανείς σωστά; Σ' ένα οχτάωρο και κάτι θα μάθετε...

 

Όταν από 39916800* δυνατά αποτελέσματα σε έχω πάει σε μόλις(!)  864 δεν το λες και γενική :p

Άντε να δούμε....

 

*Χωρίς ισοψηφίες. Με ισοψηφίες θέλει χαρτί και μολύβι για να το βγάλω

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σαν να βλέπω το mail του Γιάννη προς τον Μορφέα:

 

"Αγαπητέ Μορφέα,

 

ακολουθεί η πρόβλεψή μου για το διαγωνισμό:

 

κάποιος θα κερδίσει.

 

Με αγάπη,

 

jjohn."

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έκανα το καθήκον μου ως πολίτης ( ουπς λάθος αυτό πάει σε άλλη ψηφοφορία ) σαν συγγραφέας ήθελα να πω και τώρα περιμένω να δω αν έπιασα τις προβλέψεις ( 11 επιλογές; ούτε το λοττο τέτοια δυσκολία )

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ!! Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλους σας παιδιά, καλή επιτυχία! :asmile:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω ότι θα βγει πρώτο εκείνο που δεν θα βγει δεύτερο.

 

 

:p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα έριξα. Ελαφρώς άνετα μου φάνηκε αυτή τη φορά. Περίεργο.

Ψήφος ή μαντεψιά;

Link to comment
Share on other sites

Ψήφος. Το οποίο θα μπορούσε να είναι και μαντεψιά. Θέλω να πω... δεν είμαι πολύ σίγουρη ότι καταλαβαίνω με ποια άλλη διαδικασία μαντεύεις ποιο θα βγει πρώτο, αν δεν το έχεις βάλει ήδη πρώτο στην κατάταξή σου. Χμμμ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω... δεν είμαι πολύ σίγουρη ότι καταλαβαίνω με ποια άλλη διαδικασία μαντεύεις ποιο θα βγει πρώτο, αν δεν το έχεις βάλει ήδη πρώτο στην κατάταξή σου. Χμμμ?

Υποτίθεται ότι 1ο βάζεις το αγαπημένο σου ή εκείνο που θεωρείς καλύτερο, το οποίο κάλλιστα μπορεί όλος ο υπόλοιπος κόσμος να κράζει και να βγει στις τελευταίες θέσεις (τα στατιστικά του προηγούμενου διαγωνισμού είναι ελεύθερα για όποιον θέλει :p)

 

Τα παραπάνω στα λέω για να σε αναγκάσω να μου στείλεις τις κιαρίτικες αναλυτικές μαντεψιές σου (αν δεν έγινε κατανοητή η επέμβασή μου), αλλά εικάζω ότι ο χρόνος σου είναι πιεσμένος και τζάμπα σπαταλώ πίξελς :p

 

Για τα αποτελέσματα (εντάξει, πανικός οι τελευταίες ψήφοι :p): Οι δύο πρώτες και η 3η με την 4η είναι πολύ κοντά κι ακόμη και μία ψήφος μπορεί να τις αλλάξει. Σίριουσλι.

 

Και να ευχαριστήσουμε στο σημείο αυτό τους 10 εξωσχολικούς που ψήφισαν (έβαλα και τον εαυτό μου μέσα για να βγει πιο στρογγυλό το νούμερο). Μπράβο, παιδιά! :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτό που σου αρέσει μπορεί να βλέπεις ότι δεν είναι η προτίμηση όλων άρα αυτό που ψηφίζεις σαν πρώτο να υπολογίζεις ότι θα πάρει την δεύτερη θέση και άλλο την πρώτη. ή το δικό σου που εσύ το ψηφίζεις στην 11η υποχρεωτικά, να πάει πιο ψηλά. 

 

edit: Το ίδιο πράγμα σκεφτόμασταν βλέπω άρχοντα των ονείρων.

Θα μας πεις και σαν μάντεις τι κάναμε;

Edited by WILLIAM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψήφος. Το οποίο θα μπορούσε να είναι και μαντεψιά. Θέλω να πω... δεν είμαι πολύ σίγουρη ότι καταλαβαίνω με ποια άλλη διαδικασία μαντεύεις ποιο θα βγει πρώτο, αν δεν το έχεις βάλει ήδη πρώτο στην κατάταξή σου. Χμμμ?

Η ψήφος είναι ό,τι σου αρέσει. Η μαντεψιά είναι τι πιστεύεις ότι θα βγει, ερμηνεύοντας τα μαγνητικά ρευστά και τα οράματα του Μορφέα. Μπορεί να μην συμφωνεί η πρόβλεψη με το γούστο σου. Επίσης αν δεν μαντέψεις σωστά σε βάζουν να κάνεις διάφορα. Χα!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το post που εξηγώ γιατί η ιστορία μου είναι γαμάτη και κάνετε όλοι λάθος :p. Χιλιές λέξεις, ένα βίντεο και μία εικόνα. Καλός απολογισμός :good:

 

Τώρα  περιμένουμε...

Δεν έχω και ποπκορν να μασουλήσω...

 

Καλή  αποτελέσματα!

Edited by jjohn
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μόλις σας ψήφισα κι εγώ. Δεν προβληματίστηκα ιδιαίτερα για την λίστα μου μιας και οι ιστορίες ήταν τόσο διαφορετικές μεταξύ τους που ήταν πολύ φυσικό να καταταγούν στο μυαλό μου μόνες τους με βάση το γούστο μου.

-Υποκειμενικά κάποιες μου άρεσαν πολύ, κάποιες απλά πέρασαν, κάποιες κόντεψαν να με τρελάνουν, και κάποιες απλά δεν με άγγιξαν καθόλου. Μία τη λάτρεψα για την ιδέα της. Μία με πονοκεφάλιασε. Μία με μπέρδεψε. Μία με γύρισε στα παιδικά μου χρόνια.

-Αντικειμενικά το επίπεδο ήταν πολύ καλό, μπράβο σε όλους, και καλή επιτυχία. :)

 

Έκανα και μαντεψιά, έτσι, για τα στατιστικά του Μορφέα. :)

 

Χρωστάω σχόλια, οσονούπω...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Είκοσι λεπτάκια έμειναν... Μένει κανείς να ψηφίσει πριν κατεβάσω τα παραβάν;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκλεισαν οι γραμμές.

Τώρα μαγειρεύω περνάω προσεκτικά τα αποτελέσματα.

Έχουμε νικητή (έναν, όχι ισοβαθμίες).

Τέλος, εκτός κατάταξης μένει δυστυχώς ο alkinem και Το Παιχνίδι της Σκιάς του. Δεν κατάφερε να ψηφίσει. :(

Του έστειλα χθες ένα μήνυμα, καθώς εμφανίζεται offline από τις 5 Οκτώβρη, αλλά δεν μπήκε καθόλου. Σε κάθε περίπτωση, ελπίζω ο Γιάννης να είναι μια χαρά κι η απουσία του να οφείλεται σε αιφνίδιες διακοπές ή κάτι αντίστοιχο.

 

Σύντομα κοντά σας με τα αποτελέσματα...

 

edit: Είναι κανείς εδώ ή μόνος μου θα τα ανακοινώσω;

Edited by Morfeas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..