Jump to content

40ός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Έγκλημα


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Κατά λάθος ποστ απο το κινητο, σορρυ!

Edited by elgalla
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λατρέψαμε θεία Ομπεράνθη. Στοπ.

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έφτασαν γιαχνιστά γιαχνιστά...

 

Η α%3

Btw, αυτό δεν το πιάνω. α mod 3;! :p

 

Οι θέσεις ήταν 10 (μετά τον αποκλεισμό του alkinem): 10 πόντους η 1η ιστορία, 1 η τελευταία.

Συνολικά ψήφισαν  21 άτομα, 10 συγγραφείς και 11 αναγνώστες (μπράβο και πάλι παιδιά για το μεγάλο ποσοστό)

 

Η νικήτρια  Ιρμάντα  πήρε 8 πρωτιές, 4 φορές 2η θέση και 4 φορές 3η θέση. Χαμηλότερη θέση η 5η(1 φορά).

 

 Mesmer : 6 πρωτιές, 6 δεύτερες θέσεις και 2 τρίτες.

Χαμηλότερη θέση η 9η(1 φορά).

 

 elgalla : 1 πρωτιά, 5 δεύτερες και 6 τρίτες (η συχνότερη θέση στις κατατάξεις). Χαμηλότερη η 9η(1 φορά).

 

 Oberon : 1 πρωτιά, 3 δεύτερες θέσεις και 4 τρίτες (συχνότερη θέση).

Χαμηλότερη η 9η(1 φορά).

 

 gismofbi : 3 πρωτιές, 1 Τρίτη θέση και συχνότερη η 5η στις κατατάξεις σας. Χαμηλότερη η 9η(1 φορά)

 

 Nihilio :1 πρωτιά και 3 δεύτερες θέσεις. Συχνότερη θέση η 4η και χαμηλότερη η 9η (2 φορές).

 

 Man _from_Ea rth: 1 πρωτιά και 4 φορές τρίτο στις προτιμήσεις σας. Συχνότερη θέση η 7η και ελάχιστη η 10η(1 φορά).

 

william:Υψηλότερη θέση η 4η (1 φορά) και συχνότερη η 5η. Χαμηλότερη θέση η 10η(1 φορά).

 

jjohn:Υψηλότερη θέση η 4η (1 φορά) και συχνότερη η 8η. Χαμηλότερη η 10η(3 φορές).

 

Lord Denton: Υψηλότερη θέση η 6η (3 φορές) και συχνότερη η 9η και η 10η (6 φορές την αντίστοιχα)

 

 

Όπως βλέπετε, το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι ότι πλην των 3 τελευταίων ιστοριών, όλες οι υπόλοιπες πήραν από τουλάχιστον 1 πρωτιά :)

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

To γάντι του στοιχήματος έπεσε, ο Μορφέας έδωσε θέμα κι η elgalla ανασκουμπώνεται για να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του άρχοντα των ονείρων.

 

Για μια ακόμη φορά, να 'στε όλοι καλά για τον όμορφο διαγωνισμό και τις τόσο διαφορετικές ιστορίες.

 

Alkinem, δώσε μας ένα σημείο ζωής όταν με το καλό ξαναμπείς, να μην ανησυχούμε.

 

Love and kissez :air_kiss:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Alkinem ελπίζουμε να είναι όλα ΟΚ.

Τώρα κατάλαβα αυτό που έλεγες για τις καθυστερήσεις. Με κάθε συγγραφέα που αποκλειόταν γινόταν ανακατάταξη των θέσεων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το sff με πρόδωσε σε εκείνο το ποστ. Γράφηκε όταν έπεσε ο σέρβερ..

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια στη νικήτρια για την τόσο άξια ιστορία της.

 

Μπράβο σε όλα τα παιδιά για τις ενδιαφέρουσες ιδέες.

Morfea, ζηλεύω και το θέμα σου και την εγκληματική πανηγυρική του ατμόσφαιρα. Ευχαριστούμε, εσένα για το διαγωνισμό και τον Myyst, φυσικά, για τη βοήθεια στην καταμέτρηση.

 

Υ.Γ. Μου χρωστάω ένα ήρεμο πρωί, με καφεδάκι στο σαλόνι, να καθίσω να διαβάσω όλο το τόπικ για να ευχαριστηθώ τρολιά! :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αν γράφεις κάτι αυτόν τον καιρό έλα από NowriMo μεριά είμαστε το ίδιο κεφάτοι και εκεί ( φτου να  μην μας ματιάσω )

 

Μορφέα όταν λες 10η θέση τόσες φορές μετράει και η φορά που κάθε συγγραφέας βάζει τον εαυτό του εκεί;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ, Μορφέα και Μyyst για τα στατιστικά! :)

Wow! Πολλές ιστορίες είχαν πολύ μεγάλες αποκλίσεις στις προτιμήσεις όσων ψήφισαν, μεταξύ αυτών και η δική μου ιστορία. Αναρωτιέμαι αν υπήρχαν τόσες αποκλίσεις και σε άλλους διαγωνισμούς. Φαντάζομαι πως ναι. Γούστα είναι αυτά εξ άλλου.

 

Ομολογώ πάντως πως με τρώει λίγο η περιέργεια να ήξερα γιατί κάποιος έδωσε την 1η θέση στην ιστορία μου και κάποιος άλλος την 9η. Όχι πως με πειράζει (είπαμε, γούστα είναι αυτά) αλλά να γνώριζα τους λόγους και να τους σκεφτώ από συγγραφική άποψη. Βέβαια δεν γίνεται αυτό εκτός αν θελήσουν να το πουν (ιδιωτικά).

 

Όπως και να έχει ο διαγωνισμός ήταν απολαυστικότατος και μάλιστα νομίζω πως το νήμα εδώ έχει και πολύ περισσότερα ποστς από τους περισσότερους προηγούμενους, ή κάπου εκεί κοντά. Αυτό σημαίνει πως το διασκεδάζαμε, γιατί και αυτό είναι μέρος του διαγωνισμού πέρα από το καθαρά "διαγωνιστικό" κομμάτι του, και σε μεγάλο βαθμό το οφείλουμε στον Μορφέα. Πολλά thumbs up λοιπόν στον Ατέρμονο "Μ.C." μας!  :D

Edited by Oberon
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολλά πολλά συγχαρητήρια στη νικήτρια, όπως και στον Μιχάλη και την Αταλάντη που συμπλήρωσαν ένα πανάξιο βάθρο. (Ήταν και οι δικές μου επιλογές βάθρου).

Συγχαρητήρια φυσικά και σε όλους όσους συνδιαγωνίστηκαν και απόλαυσαν αυτή την υπέροχη εμπειρία. Την έζησα στον τρομοδιαγωνισμό και, καλά να ήμαστε, θα τη νιώσω ξανά στο μέλλον, χρόνου υπάρχοντος πάντοτε. Αξίζει.

Τέλος, συγχαρητήρια και στον Μορφέα για την καταπληκτική οργάνωση!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μορφέα όταν λες 10η θέση τόσες φορές μετράει και η φορά που κάθε συγγραφέας βάζει τον εαυτό του εκεί;

Όχι (το θεώρησα προφανές γι' αυτό δεν το εξήγησα), τις εξαίρεσα. Αν ήταν έτσι, ο καθένας θα είχε μία φορά τουλάχιστον πάρει τη 10η θέση.

Αν προσθέσεις, άλλωστε, τις "δέκατες θέσεις" θα προκύψει 11, που είναι και το πλήθος των μη συγγραφέων ψηφοφόρων.

 

 

Κι εγώ φαντάζομαι ότι ο alkinem μόλις βρει την ευκαιρία θα βγάλει μια φωνή. Αν πάλι κάποιος ξέρει τον Γιάννη κι εκτός φόρουμ, ας μιλήσει μαζί του.

 

Τέλος, χαίρομαι (πάλι) που το διασκεδάσατε/διασκεδάσαμε όλοι κι ελπίζω το ίδιο υπέροχο κλίμα να επαναλαμβάνεται στο εξής σε κάθε διαγωνισμό :)

Ραντεβού τώρα τον χειμώνα με τον Nirgal και το επιστημονικοφανταστικό θέμα που θα βάλει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να παρει, επρεπε να την ειχα ριξει μια πρόβλεψη! Ημουν σιγουρος οτι θα βγει η Ιρμαντα πρωτη! :p 

Καπου εδω θα πρεπε να το παιξω πονεμένη ψυχη που ξαναβγηκα τελευταια θεση, αλλα ετσι κι αλλιως για τη πλάκα και το τζερτζελε έγραψα και απο αυτη την αποψη βγηκα κερδισμένος! Το μονο που θα θελα, θα ταν να ειχα περισσότερο χρονο να ασχοληθώ περισσότερο με ολο το διαγωνισμό! 

Συγχαρητήρια σε ολα τα παιδια που γράψανε και ευχαριστούμε ολους τους αναγνωστες που μας διαβασαν! (Και ενα μεγάλο ευχαριστώ σε οσους μου καναν την τιμή να με ψηφίσουν στην 6η θεση <3 Πραγματικά δε το περίμενα!)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ σας το είπα;

Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες και διοργανωτές σας το είπα;

Οτι σας αγαπώ όλους σας το είπα;

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στη νικήτρια Ιρμάντα αλλά και σε όλους τους συμμετέχοντες για τις ιστορίες τους!! Μπράβο παιδιά, εγώ πέρασα πολύ ωραία διαβάζοντάς τες! :)

 

Ο Άλκινεμ τι απέγινε ρε παιδιά; Εγώ λυπήθηκα πάρα πολύ γιατί η ιστορία του μου άρεσε πολύ και την είχα βάλει σε πολύ υψηλή θέση! :cray:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέμε για στατιστικά, να πω κ εγώ ένα: Οι περισσοτερες ιστορίες (πλην δυο νομίζω) είχαν πάνω από 3400 λέξεις ενώ τα παιδιά που είχαν λιγότερες ανέφεραν οτι είχαν πρόβλημα χρόνου και οτι κανονικά θα έγραφαν περισσότερες. Αν τώρα αυτό το συνδυάσουμε με το ότι το πιο συχνό σχόλιο ανεξαρτήτως ιστορίας και διαγωνισμού είναι οτι η 'ιδέα δε χώρεσε στις λέξεις' αρχίζει κανείς να σκέφτεται την αύξηση ορίου λέξεων. Για μένα ακούγεται καλή μια μετριοπαθής αύξηση π.χ. 500 λέξεων...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέμε για στατιστικά, να πω κ εγώ ένα: Οι περισσοτερες ιστορίες (πλην δυο νομίζω) είχαν πάνω από 3400 λέξεις ενώ τα παιδιά που είχαν λιγότερες ανέφεραν οτι είχαν πρόβλημα χρόνου και οτι κανονικά θα έγραφαν περισσότερες. Αν τώρα αυτό το συνδυάσουμε με το ότι το πιο συχνό σχόλιο ανεξαρτήτως ιστορίας και διαγωνισμού είναι οτι η 'ιδέα δε χώρεσε στις λέξεις' αρχίζει κανείς να σκέφτεται την αύξηση ορίου λέξεων. Για μένα ακούγεται καλή μια μετριοπαθής αύξηση π.χ. 500 λέξεων...

 

Βασικά, το όριο των λέξεων (ξανα)ανέβηκε τώρα τελευταία. Παλιότερα ήταν 3.500, αλλά λόγω μεγάλης συμμετοχής (εκείνη την περίοδο είχαμε περίπου 20 διηγήματα ή και παραπάνω σε κάθε διαγωνισμό) κατεβάσαμε το όριο στις 3.000 για να βγαίνει πιο άνετα το αναγνωστικό κομμάτι. Όταν άρχισαν να μειώνονται οι συμμετοχές (πλέον έχουμε γύρω στα 10 διηγήματα) το όριο ανέβηκε ξανά στις 3.500.

 

Δεν με βρίσκει αντίθετο η ιδέα τού να ανέβει το όριο. Απλά είναι μέρος του διαγωνιστικού κομματιού να έχει τη δυσκολία του. Θα μπορούσαμε να δοκιμάσουμε κάτι που είχε γίνει παλιότερα και είχε δουλέψει, να έχουμε όριο τις 3.850 λέξεις.

 

Συμφωνείτε-Διαφωνείτε; Πείτε ιδέες-γνώμες αν είναι να το ξεκινήσουμε απ' τον επόμενο διαγωνισμό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για τις 4000 λέξεις (Τι 3850, τι 4000). Bέβαια, επειδή και παλιά είχε ανεβοκατέβει το όριο και πάλι δεν μας έφταναν οι λέξεις συχνά, ίσως και με τις 4000 πάλι να έχουμε το ίδιο πρόβλημα. Όμως αφού οι συμμετοχές δεν είνα πια 20 και βάλε, why not και βλέπετε αν χρειάζεται πάλι κάποια αλλαγή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να γίνει κυμαινόμενο, πχ αν οι συμμετοχές είναι έως δέκα το όριο να είναι 4000 λέξεις, αν οι συμμετοχές είναι έως δεκατρείς ξέρω γω να γίνεται 3850 λέξεις, κι αν είναι περισσότερες τότε να πέφτει στις 3500 λέξεις ή και στις 3000 λέξεις αν ο όγκος συμμετοχών ξεπεράσει τις προσδοκίες. Νομίζω είναι σχετικά εύκολο να προβλεφθεί ο αριθμός συμμετοχών μέσω του RSVP ώστε να ορίζεται κάθε φορά εγκαίρως το όριο, και ευκαιρία να αποκτήσει και σημαντικό ρόλο αυτή η δήλωση συμμετοχής πριν δοθεί το θέμα του εκάστοτε διαγωνισμού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρ της αύξησης του ορίου μέχρι το πολύ 4.000. Δεν ξέρω αν βολεύει το κυμαινόμενο που προτείνει ο Σπύρος γιατί συχνά κάποιοι δηλώνουν ότι θα λάβουν μέρος και δεν λαμβάνουν ή κάποιοι τα καταφέρνουν την τελευταία στιγμή. Τώρα αν σε κάποια περίπτωση μαζευτούν είκοσι...το ξανακοιτάμε. Οσον αφορά το RSVP νομίζω ότι περισσότερο πλέον μας δείχνει πόσοι παρακολουθούν το θέμα και όχι πόσοι τελικά συμμετέχουν. Σκέψου πόσοι παρακολουθούσαν και για χ-ψ λόγους δεν ανέβασαν ιστορία.

Edited by Ιρμάντα
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν γίνεται να ξεκινήσουμε να γράφουμε και να ανεβοκατεβαίνει το όριο λέξεων (το πόσοι θα πάρουν μέρος κρίνεται ως το τελευταίο μισάωρο).

 

Εγώ είμαι κατά του να ανέβει το όριο, για δύο λόγους:

1. Αν μαζευόμαστε πολλοί, το διάβασμα γίνεται κουραστικό.

2. Όταν διαλέγουμε φόρμα, διαλέγουμε και ιδέα. Δεν γράφουμε μία ιδέα που να μη χωράει. Την έχω πατήσει κι εγώ πολλές φορές και ξέρω ότι είναι δύσκολο να συγκρατηθούμε όταν έχουμε μια ιδέα που μας αρέσει. Αλλά αν το πάμε έτσι, ούτε οι 4.000 θα μας φτάνουν, αυτό δεν έχει τελειωμό. 

 

Θα πρότεινα, λίγο μεγαλύτερη προσοχή από τους διοργανωτές. Πιο απλά θέματα = πιο απλές ιδέες. Έχουν περάσει θέματα που ήταν πολύ δύσκολο να αναπτυχθούν μέσα σε 3-4.000 λέξεις. (Το θέμα "έγκλημα" ήταν τέλειο. Και με 1.500 μπορεί να γραφτεί μία άρτια ιστορία).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Mιά ιδέα off the top of my head που μπορεί να είναι και μάπα ή/και ανεφάρμοστη, αλλά θα την πω. Τι θα λέγατε να υπάρχει ένα ιδανικό όριο στις 3500 λέξεις και ένα ανώτατο όριο στις 4000 λέξεις. Δηλαδή να μην είναι "παράνομο" μεν να φτάσει μια ιστορία στις 4000 λέξεις αλλά να επαφίεται στους συγγραφείς να είναι πιο προσεκτικοί, πιο διακριτικοί με τον αναγνωστικό χρόνο των υπολοίπων, και να κάνουν  καλύτερη χρήση του ιδανικού ορίου, εκτός αν η ιδέα που έχουν για μια ιστορία απλά δεν χωράει με τίποτα σε 3500 λέξεις.

Θέλω να πω προκειμένου να πετσοκόβουν μια ιστορία, ίσως είναι καλύτερα έτσι αλλά με πλήρη συναίσθηση πως το ιδανικό όριο είναι οι 3500 λέξεις, και φυσικά - όπως είπε και η Cassandra - μπορεί να γραφτεί μία άρτια ιστορία και με πολύ λιγότερες λέξεις. Σε κάποιες περιπτώσεις όμως δεν γίνεται και αυτό χωρίς να χαλάσει μια ιστορία.

Εννοείται βέβαια πως όσοι από εμάς "εκμεταλευτούμε" το ανώτατο όριο ρισκάρουμε κιόλας σκληρότερες κριτικές αργότερα (αλλά εξ ίσου χρήσιμες), οπότε είναι προτιμότερο να μην ξεφύγουμε από το "ιδανικό όριο" των 3500.

Edited by Oberon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω αυτό:

 

Γιατί πρέπει σώνει και καλά να πετσοκόψουμε μία ιδέα.

     Είναι δηλαδή αναγκαίο να  συμμετάσχουμε  στον διαγωνισμό με την συγκεκριμένη ιδέα; Υπάρχουν  άπειρες ιδέες στον κόσμο που περιμένουν κάποιον να τις ανακαλύψει.  

     Προκειμένου να κόψω κομμάτια της ιστορίας  ώστε να την χωρέσω στο όριο, δεν θα ήταν καλύτερο να  την γράψω όπως εγώ την φαντάζομαι  και να την δημοσιεύσω εκτός διαγωνισμού;  

     Εντάξει, θα λάβει λιγότερα σχόλια/αναγνώσεις, αλλά τα σχόλια θα είναι πολύ πιο  εύστοχα από το "Καλή ιστορία, αλλά δεν αναπνέει καλά"

 

Το όριο των  3.500 λέξεων με βρίσκει   απόλυτα σύμφωνο και συμφωνώ με την Άννα. 

          Και  λιγότερη κουραστική είναι η ανάγνωση(= πιο εύκολα κάποιος εκτός διαγωνισμού θα μας διαβάσει) και βάζει ένα  κάποιο επίπεδο δυσκολίας που πρέπει, σαν συγγραφείς, να βρούμε τρόπο να υπερπηδήσουμε.

 

Όσον αφορά την δική μου ιστορία, ναι, έκοψα κι εγώ μερικά μπαρμπαδάκια, αλλά  αυτά ήτανε ανέκδοτα και παπαρολογίες. Η πλοκή εξελίχθηκε όπως ακριβώς την φαντάστικα, χωρίς να  χρειαστεί να κόψω τίποτα(Σε άλλα πράγματα τα έκανα σαλάτα :p)

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο σ'αυτό jjohn, αλλά να. Προσωπικά έπαθα έναν μικρό πανικό σε αυτό το διαγωνισμό αρχικά, όταν το abiword έδειχνε λάθος το σύνολο των λέξεων της ιστορίας μου (3500 αντί για το σωστό 3517).  Βρέθηκα στη θέση  να πρέπει να κόψω 17 λέξεις αν και είχε περάσει κάθε deadline σχεδόν και ήταν και 3 η ώρα το πρωί. Δεν χρειάστηκε βέβαια τελικά γιατί δεν είχα περάσει πραγματικά το όριο. Αν υπήρχε μια σχετική ελαστικότητα στο όριο όμως (γι'αυτό είπα την ιδέα περί ιδανικού και ανώτατου ορίου), δεν θα υπήρχε νομίζω και ιδιαίτερο πρόβλημα αφού 17 λέξεις παραπάνω δεν θα βάραιναν ιδιαίτερα τους αναγνώστες.

 

Τώρα γι'αυτό που λες να μπαίνουν οι πιο μεγάλες ιστορίες εκτος διαγωνισμού, ναι είναι ένα option και αυτό, δε λέω.

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Ε, καλά για 17 λέξεις(ή και για 30) δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Προς θεού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..