Jump to content

40ός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Έγκλημα


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Συμφωνώ απόλυτα με την Άννα. 3500 λέξεις είναι μια χαρά. Και άσκηση κατά της φλυαρίας επίσης, που οι συγγραφείς πάσχουμε συχνά από αυτήν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα έλεγα να κάνουμε αυτό που λέει ο Διονύσης, αλλά με τις υπάρχουσες. Να γράφουμε μέχρι 3.000 κι άμα πάει κάποιος μέχρι 3.500 να μην κόβεται. Άμα είναι κάθε 3-4 χρόνια να προσθέτουμε ένα 500άρικο τότε από ΔΣΣΙ θα γίνει ΔΝΣΙ (Νι όπως νουβέλα) μέσα στην επόμενη δεκαετία :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αχ κάπως έτσι την πάτησα εγώ πέρισυ με το διαγωνισμό επιστημονικής φαντασίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν είναι πανάκεια η αύξηση του ορίου. Έχει ξαναγίνει εξ άλλου και πάλι είχαμε πρόβλημα με το όριο. Απλά σκέφτομαι να γινόταν λίγο πιο "ελαστικό" μέσα σε πλαίσια βέβαια, γι'αυτό και πρότεινα την ιδέα μου πιο πάνω. Δεν είναι ανάγκη βέβαια να είναι μια διαφορά 500 λέξεων. Μπορεί να είναι πολύ λιγότερες. 200 λέξεις π.χ. Σαν ένα "απόθεμα" έξτρα λέξεων, ούτως ειπείν. Κάτι σαν "νόμιμο ξεπέρασμα του ορίου" για ώρα ανάγκης.

 

Και δεν λέω ότι προσωπικά το χρειαζόμουν. Σε μένα, σε αυτό το διαγωνισμό, μου τα έκανε σαλάτα το Abiword (δεν έχω κανονικό Word αν και θα αλλάξω σε LibreOffice μου φαίνεται). Οι "Προμηθείς" ανετότατα γράφονταν και με λιγότερες από 3500 λέξεις, γιατί η πλοκή δεν ήταν τίποτα το πολύπλοκο. Ο κόσμος που φαντάστηκα ήταν πολύ "λεπτομερής" (και άρεσε από ό,τι είδα) και γι'αυτό πολλοί πρότειναν να μεγαλώσω την ιστορία σε νουβέλα. 

 

Αυτό που με απασχολεί λίγο είναι η ιδέα ενός κάποιου περιορισμού στην ποικιλία των θεμάτων κάθε διαγωνισμού (ώστε να είναι πιο απλά και να γράφονται πιο εύκολα μέσα στο καθορισμένο όριο), προκειμένου να διευκολυνθεί το όριο λέξεων. Νομίζω πως είναι προτιμότερο - μπορεί να κάνω και λάθος - να είναι πιο ευέλικτο το όριο λέξεων για να διευκολυνθεί η ποικιλία των θεμάτων, και οι συγγραφείς βέβαια. Ομολογώ πως μου αρέσουν, ωστόσο, και τα πιο "δύσκολα" θέματα. Είναι πιο.... προκλητικά και "σέξυ" κατά κάποιον τρόπο! :p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε αυτό το διαγωνισμό οι κόσμοι ή οι πλοκές δεν χώραγαν. Και απο τα χρόνια που συμμετέχω ίσχυε το ίδιο σε πολλές περιπτώσεις. Ούτε γω μιλάω για αύξηση σε κάθε διαγωνισμό...Για μια μόνο αύξηση που θα κρατήσει στο μέλλον. ΆΑλλη ιδέα:

 

Θα μπορούσε το δικαίωμα της αύξησης των 500 λέξεων να το έχει ο καθένας από μας μόνο μια φορά για κάθε κύκλο (όπου κύκλος οι διαγωνισμοί τρόμου, ΕΦ, Φάντασυ κ ποίησης). Αυτό βέβαια προυποθέτει να κρατάει κάποιος στοιχεία και δεν ξέρω αν έτσι γίνεται πολύπλοκο...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν νομίζω ότι από εκεί που πάμε να λύσουμε ένα πρόβλημα, έχει νόημα να καταλήξουμε μ' ένα μεγαλύτερο ("κύκλοι διαγωνισμών" με σημειωμένους εκείνους που ξεπέρασαν το όριο, ευέλικτα όρια, μόνο για εκείνους που το έχουν πραγματική ανάγκη κλπ).

Επίσης δεν ξέρω αν αυτό που λες, Όμπερον, έχει κάποιο νόημα (το να ελέγχουμε το θέμα, ώστε να χωρά). Επίσης κατά τη γνώμη μου, μ' εξαίρεση τα "περιφραστικά" θέματα που έχουν μπει, δεν νομίζω ότι κάποιο άλλο έχει αυτομάτως κάποια δυσκολία με τις λέξεις.

Υποθέτω ότι ο κάθε διοργανωτής, όταν σκέφτεται κάποιο θέμα, υπολογίζει να είναι κάτι που να βγαίνει μέσα σ' ένα όριο, και στα μονολεκτικά συνήθως έτσι είναι (δεν έχει βάλει κανέναν "Εγκυβωτισμός" ξέρω γω ή "Νεκροφάνεια" που ήθελε μια ψυχή :p)

 

Το όριο τώρα πρέπει, πιστεύω, να είναι σταθερό για όλους, γιατί όλοι μπορεί να έχουν την ανάγκη για περισσότερες λέξεις.

 

Εγώ είμαι υπέρ του ορίου 3,850 λέξεων, αλλά όχι παραπάνω, κι αυτό γιατί μου φαίνεται ότι το όριο των 3,500 λέξεων είναι ένα καλό όριο να στοχεύει κανείς, κι αυτές οι παραπάνω 250 λέξεις ίσως να είναι χρήσιμες στο μπάλωμα τρυπών. Αλλά μέχρι εκεί. Γενικά το ζήτημα των παραπάνω λέξεων είναι, φοβάμαι, κάτι που πάντα θα προκύπτει γιατί υπάρχουν σχόλια όπως "Ασαφής η κοσμοπλασία σου", "Μας έδειξες πολύ λίγα από αυτόν τον κόσμο", "οι χαρακτήρες φάνηκαν πολύ λίγο, δεν τους ένιωσα κοντά μου" στις περιπτώσεις που κάποιος επιχειρήσει κάτι πρωτότυπο. Στην αντίθετη περίπτωση: "υπερβολικά απλοϊκή ιδέα/τετριμμένο θέμα/κλισέ κατασταση". Όταν λοιπόν κάποιος γράφει προσπαθώντας να ισορροπήσει τα παραπάνω, συνήθως χρειάζεται τις παραπάνω λέξεις γιατί θέλει να καλύπτει όλους τους τομείς (η ισορροπία είναι δύσκολη, πόσο μάλλον σε περιορισμένα μεγέθη). Η λύση γενικώς δεν είναι ποσότητα, αλλά ποιότητα, μόνο που για την ισορροπία, συνήθως χρειάζεται και τ' άλλο.

(Τα παραπάνω συμβαίνουν επειδή και το θέμα είναι δοθέν και συνήθως οι ιστορίες προκύπτουν με στόχο να χωράνε στο όριο κι όχι το αντίθετο, δηλαδή γράφεις μια ιστορία και κοίτα να δεις, βγήκε 3,200. Το τελευταίο είναι φυσιολογικότατο και συχνό)

 

Προφανώς, κι υπάρχουν ιστορίες που δεν πέφτουν σε τέτοια λούπα: τρανό παράδειγμα η ιστορία με τις κρόνιες καμπάνες της Ναρουάλις, που χωρίς τίποτα από όλα αυτά πέτυχε εξαιρετικό αποτέλεσμα και διέπρεψε (και με ελάχιστες λέξεις). Παρ' όλα αυτά και τότε υπήρχε το σχόλιο "αυτό δεν είναι διήγημα, αλλά φλασάκι, και διαγωνίστηκε ως κάτι που δεν είναι", οπότε φαντάζομαι ότι δεν είναι ο κανόνας.

 

Η λύση, επομένως, δεν είναι η αύξηση των λέξεων, αλλά να χαλιναγωγήσεις την ιδέα σου, μέσα σ' ένα πλαίσιο, ή να βρεις άλλη που να χωρά χωρίς χαλινάρια.

Παρ' όλα αυτά, εγώ συμφωνώ με το 3,850 (ακόμη κι αν έτσι είναι σίγουρο ότι και εμένα και πολλούς άλλους θα τους δυσκολέψει πάλι), αλλά εντάξει να μην πάει παραπάνω.

 

Τα δυο μου ψιλά (μπορεί να φαίνεται ότι φάσκω κι αντιφάσκω, αλλά δεν), σε μονοσέλιδο ποστ :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οι διαγωνισμοί είναι κάτι που ξεπερνάς καποια στιγμη συγγραφικά γιατί θες να περασεις σε παραπάνω λέξεις. Προσωπικά πάντα υπολόγιζω ότι ή ιστορια μου είναι στις 2500-3000 και καταληγω με 4000.

Edited by Nihilio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν νομίζω ότι από εκεί που πάμε να λύσουμε ένα πρόβλημα, έχει νόημα να καταλήξουμε μ' ένα μεγαλύτερο ("κύκλοι διαγωνισμών" με σημειωμένους εκείνους που ξεπέρασαν το όριο, ευέλικτα όρια, μόνο για εκείνους που το έχουν πραγματική ανάγκη κλπ).

Επίσης δεν ξέρω αν αυτό που λες, Όμπερον, έχει κάποιο νόημα (το να ελέγχουμε το θέμα, ώστε να χωρά). 

 

Το ευέλικτο όριο δεν είπα να ισχύει μόνο για λίγους αλλά για όλους,

Και φυσικά δεν πρότεινα ποτέ να ελέγχεται το θέμα για να χωρά. Μάλλον το αντίθετο είπα. Πως δεν μπορεί να ελέγχεται το θέμα (να είναι πάντα κάτι απλό δηλαδή) για να "χωρά" οπουδήποτε. :)

 

Σε μένα προσωπικά, όσες φορές έχω πάρει μέρος σε διαγωνισμό (5;) έχω ξεπεράσει το εκάστοτε όριο ελάχιστα, δηλαδή 10, 20, 30 λέξεις το πολύ. Το ελέγχω αυτό γενικά και "κόβω" όταν χρειαστεί.

 

Είναι απόλυτα σωστό πως με οποιοδήποτε θέμα μπορούν γραφτούν άρτιες και καταπληκτικές ιστορίες με συγκριτικά ελάχιστες λέξεις. Τρανό παράδειγμα αυτό που ανέφερες με την ιστορία της Ναρουάλις. Ωστόσο, αν κάποιος συγγραφέας έχει μία τέτοια έμπνευση για το διαγωνισμό που δεν μπορεί, ή δεν θέλει, ή δεν πρέπει, να την εκφράσει μέσα σε λίγες λέξεις, και ΑΝ χρειάζεται μερικές παραπάνω από αυτές που επιτρέπει το όριο, γιατί πρέπει να βρίσκεται στη θέση να "κόβει" λέξεις; Αυτή την απορία έχω μόνο.

 

Οι διαγωνισμοί έχουν και μία πλευρά που είναι συγγραφική άσκηση, οπότε φυσικά συμφωνώ πως πρέπει να παιδευόμαστε και λίγο, γι'αυτό και υπάρχει το όριο λέξεων (εκτός από την αναγνωστική δυσκολία σε πολύ μεγάλες ιστορίες, ειδικά όταν είναι πολλές οι συμμετοχές). 

Τώρα, αν ένας μεγάλος αριθμός συμμετεχόντων έχει συχνά πρόβλημα με το όριο των λέξεων - ειδικά όταν ξεπερνούν αυτό το όριο όχι πάρα πολύ - ίσως μια σχετική ευελιξία να βοηθούσε. Αυτό.

Edited by Oberon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι βλέπω είναι κάπως μοιρασμένες οι απόψεις, οπότε λέω να δοκιμάσουμε το 3.500+350. Από τη μία να έχουμε στο νου μας τις 3.500 (επειδή ανάλογα την εξέλιξη των διαγωνισμών μπορεί να αλλάξει το όριο), αλλά να έχουμε και μια καβάτζα 350 λέξεων αν θέλουμε να πούμε κάτι παραπάνω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ την άποψή μου:

 

Σαν απλός αναγνώστης των ιστοριών (που δε θα συμμετείχε δηλαδή στον διαγωνισμό αλλά θα ήθελε να διαβάσει και να σχολιάσει):

 

20 ιστορίες των 4000 λέξεων μας δίνουν υλικό 80000 λέξεων. Ένα κανονικότατο βιβλίο, κοντά στις 350 σελίδες.

20 ιστορίες των 3500 λέξεων μας δίνουν υλικό 70000 λέξεων. Και πάλι ένα κανονικότατο βιβλίο, χοντρικά κοντά στις 300 σελίδες.

Θέλω να πω, και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει μπόλικο υλικό για ανάγνωση. Οπότε, στα δικά μου μάτια πάντα δε χάλασε ο κόσμος, πάλι θα τις διάβαζα όλες αν το αποφάσιζα.

 

Σαν ένας εκ των 20 συμμετεχόντων:

 

Θα έτριβα τα χέρια μου από χαρά αν είχα να διαγωνιστώ με άλλους 19 συμφορουμίτες! Θα άκουγα πολλά σχόλια γύρω από το δικό μου γραπτό, (που μόνο για καλό θα είναι ακόμη και αν κάποτε κυκλοφορήσω –λέμε τώρα– δέκα βιβλία), ενώ θα έχω και την ευκαιρία να παρατηρήσω 19 επιπλέον αναπτύξεις του ίδιου θέματος

Οπότε, είτε είχα να διαβάσω 70 είτε 80 χιλιάδες λέξεις, θα το έκανα μετά χαράς.

 

Εν κατακλείδι λοιπόν, νομίζω ότι αναγνωστικά, η διαφορά δε μου φαίνεται κ τόσο μεγάλη.

 

Συγγραφικά, εκείνο το 4000 –ή το 3850– μού φαίνεται πιο ιντριγκαριστικό από το 3500. Ένα γλυκό κλικ επιπλέον ανάπτυξης των ιστοριών. Το οποίο όμως, είναι… κλικ. Αν δε δοθεί, δε χάλασε ο κόσμος.

 

Τώρα, στην περίπτωση που όντως σκάσουν μύτη 20 ιστορίες σε έναν διαγωνισμό, τότε:

Α). Μάλλον θα πρέπει να τηρηθούν αυστηρά και δίχως παρατάσεις οι 3 εβδομάδες της συγγραφής, έτσι ώστε:

Β). Να υπάρχουν 3 γεμάτες εβδομάδες για ανάγνωση. 1 διήγημα τη μέρα βγαίνει έτσι. Και αν πια

Γ) κάποιος που συμμετέχει δεν προλάβει να τις διαβάσει όλες, να μπορεί να δοθεί μια μικρούλα παράταση στο αναγνωστικό σκέλος και όχι στο συγγραφικό.

 

Πιστεύω πάντως ότι επειδή (απ'ότι βλέπω) πολλοί παλιοί έχουν κρεμάσει τα παπούτσια τους, δύσκολα να ξεπεραστούν σύντομα οι 15 συμμετοχές.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Τώρα, στην περίπτωση που όντως σκάσουν μύτη 20 ιστορίες σε έναν διαγωνισμό, τότε:

Α). Μάλλον θα πρέπει να τηρηθούν αυστηρά και δίχως παρατάσεις οι 3 εβδομάδες της συγγραφής, έτσι ώστε:

Β). Να υπάρχουν 3 γεμάτες εβδομάδες για ανάγνωση. 1 διήγημα τη μέρα βγαίνει έτσι. Και αν πια

Γ) κάποιος που συμμετέχει δεν προλάβει να τις διαβάσει όλες, να μπορεί να δοθεί μια μικρούλα παράταση στο αναγνωστικό σκέλος και όχι στο συγγραφικό.

 

Οι μέρες της παράτασης δεν αφαιρούνται από το χρόνο της ανάγνωσης. Όταν τελειώσει η διορία της συγγραφής, συν την όποια παράταση, έχουμε τρεις ολόκληρες εβδομάδες για την ανάγνωση.

 

Επίσης, δεν θυμάμαι ποτέ σε διαγωνισμό να έχει ζητηθεί παράταση για την ανάγνωση. Να φανταστείς, παλιότερα ο χρόνος ανάγνωσης ήταν δύο εβδομάδες και τα διηγήματα 20+. Αλλά και πάλι τα καταφέρναμε μια χαρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Τώρα, στην περίπτωση που όντως σκάσουν μύτη 20 ιστορίες σε έναν διαγωνισμό, τότε:

Α). Μάλλον θα πρέπει να τηρηθούν αυστηρά και δίχως παρατάσεις οι 3 εβδομάδες της συγγραφής, έτσι ώστε:

Β). Να υπάρχουν 3 γεμάτες εβδομάδες για ανάγνωση. 1 διήγημα τη μέρα βγαίνει έτσι. Και αν πια

Γ) κάποιος που συμμετέχει δεν προλάβει να τις διαβάσει όλες, να μπορεί να δοθεί μια μικρούλα παράταση στο αναγνωστικό σκέλος και όχι στο συγγραφικό.

 

Οι μέρες της παράτασης δεν αφαιρούνται από το χρόνο της ανάγνωσης. Όταν τελειώσει η διορία της συγγραφής, συν την όποια παράταση, έχουμε τρεις ολόκληρες εβδομάδες για την ανάγνωση.

 

Επίσης, δεν θυμάμαι ποτέ σε διαγωνισμό να έχει ζητηθεί παράταση για την ανάγνωση. Να φανταστείς, παλιότερα ο χρόνος ανάγνωσης ήταν δύο εβδομάδες και τα διηγήματα 20+. Αλλά και πάλι τα καταφέρναμε μια χαρά.

 

Να πω την αλήθεια, όντως δεν το είχα προσέξει Άγγελε. (Ότι οι μέρες ανάγνωσης είναι 21 όπως και να χει και ανεξαρτήτου παρατάσεως ή όχι).

 

Κατά τα άλλα, κι εγώ νομίζω ότι οι 3 εβδομάδες ανάγνωσης είναι ούτως ή άλλως πάμπολλες. Την ελάχιστη παράταση την έθεσα σαν ύστατη λύση στην περίπτωση που κάποιος συμμετέχοντας αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα που να τον αφήσει πραγματικά πολύ πίσω. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το 3000 είναι online αναγνωστικό όριο.

Βαριέμαι τραγικά να διαβάσω οτιδήποτε ξεκινάει με 3 εκτός αν ξέρω (πολύ) καλά τον συγγραφέα. 

Για στατιστικούς λόγους λοιπόν απλώς να αναφέρω πως αν ο διαγωνισμός είχε όριο 4000 δεν θα διάβαζα τις ιστορίες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το 3000 είναι online αναγνωστικό όριο.

Βαριέμαι τραγικά να διαβάσω οτιδήποτε ξεκινάει με 3 εκτός αν ξέρω (πολύ) καλά τον συγγραφέα. 

Για στατιστικούς λόγους λοιπόν απλώς να αναφέρω πως αν ο διαγωνισμός είχε όριο 4000 δεν θα διάβαζα τις ιστορίες.

Άρα στον διαγωνισμό αυτόν ξεπέρασες το online αναγνωστικό σου όριο; :juggle:

(σημείωση: πλην 3 ιστοριών, οι υπόλοιπες 8 ήταν περίπου 3,500 λέξεις)

 

Όλο ενδιαφέροντα στατιστικά μου είστε φέτος. :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι της άποψης οτι μιας και οι διαγωνισμοί ειναι πανω κατω κατι σαν εξάσκηση για το γράψιμο μας (χωρίς αυτο να κανει τις ιστορίες μας  λιγότερο σημαντικές, δε θελω να πω αυτο. Δεν το λεω υποτιμητικά.) πιστεύω οτι ειναι καλο να έχουμε ενα όριο λέξεων, που θα μας βαλει στο να εξασκηθούμε στο πως σχεδιάζουμε μια ιστορία για να μη χρειαζόμαστε παραπάνω λεξεις και να μας αναγκάσει να πρέπει να κόψουμε. 

Edited by Lord Denton
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή καταλήξαμε κάπου; 3.500 -αλλά, ας πούμε, όχι αυστηρά; Ή να το αφήσουμε ως έχει γιατί πολλές απόψεις εδώ αντικρούουν η μία την άλλη και δεν βλέπω να βγαίνει άκρη;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή καταλήξαμε κάπου; 3.500 -αλλά, ας πούμε, όχι αυστηρά; Ή να το αφήσουμε ως έχει γιατί πολλές απόψεις εδώ αντικρούουν η μία την άλλη και δεν βλέπω να βγαίνει άκρη;

 

Χεχε. Δεν ξέρω αν καταλήξαμε κάπου για να πω την αλήθεια. Θα μας πουν οι μοδεράτορες, φαντάζομαι, ίσως στον επόμενο διαγωνισμό; :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να προστεθεί άλλη μια άποψη, ούτε εμένα με ενθουσιάζει το ανέβασμα του ορίου των λέξεων. Το διάβασμα από την οθόνη του υπολογιστή με κουράζει πολύ. Επιπλέον, όπως είπαν κι άλλοι, είναι καλή άσκηση να μπορέσεις να μοντάρεις μια ιστορία στο όριο των λέξεων που σου έχει ζητηθεί.

 

Να το πω και μ' έναν άλλο τρόπο: αν θέλω να πάρω μέρος σ' ένα διαγωνισμό (συγκεκριμένο είδος, συγκεκριμένο θέμα, συγκεκριμένος αριθμός λέξεων) και βλέπω ότι η ιστορία μου είναι άλλο είδος από αυτό που μου ζητάει ή ότι η ιστορία μου είναι εκτός θέματος, δεν θα πάρω μέρος ή θα πάρω μέρος με άλλη ιστορία. Ε, το ίδιο θα κάνω κι αν καταλήξω με μια ιστορία 4,5-5-6000 λέξεων, ενώ το όριο είναι το 3500. Θέλω να πω, δικό μου λάθος είναι, δεν μου φταίνε οι κανονισμοί του διαγωνισμού.

 

Για το ελαστικό όριο του 3500+350: το βλέπω από δώ, το βλέπω από κεί, αλλά όπως και να το δω, παραμένει ένα μασκαρεμένο 3850 :) :) :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το όριο για τον επόμενο διαγωνισμό (τουλάχιστον) θα είναι οι 3.850 λέξεις. Το 3.500+350 το είπα περισσότερο για να έχουμε στο νου μας ότι ενδέχεται να ξανααλλάξει το όριο αν ανέβουν πολύ οι συμμετοχές. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να κάνουμε σε κάποια φάση διαγωνισμό flash fiction (ανεξάρτητα απο τους άλλους) :D Θα χει τη φάση του και είμαι περίεργος πόσες συμμετοχές θα μαζέψει! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε διαγωνισμό flash fiction, Δημήτρη, τον τελευταίο τον είχα οργανώσει εγώ πριν κάποιους μήνες και τον επόμενο θα τον οργανώσουν οι τρεις νικητές, Μορφέας, Νατάσσα και Νίενορ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Προσωπικά το 3000 είναι online αναγνωστικό όριο.

Βαριέμαι τραγικά να διαβάσω οτιδήποτε ξεκινάει με 3 εκτός αν ξέρω (πολύ) καλά τον συγγραφέα. 

Για στατιστικούς λόγους λοιπόν απλώς να αναφέρω πως αν ο διαγωνισμός είχε όριο 4000 δεν θα διάβαζα τις ιστορίες.

Άρα στον διαγωνισμό αυτόν ξεπέρασες το online αναγνωστικό σου όριο; :juggle:

(σημείωση: πλην 3 ιστοριών, οι υπόλοιπες 8 ήταν περίπου 3,500 λέξεις)

 

Όλο ενδιαφέροντα στατιστικά μου είστε φέτος. :p

 

Ναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε διαγωνισμό flash fiction, Δημήτρη, τον τελευταίο τον είχα οργανώσει εγώ πριν κάποιους μήνες και τον επόμενο θα τον οργανώσουν οι τρεις νικητές, Μορφέας, Νατάσσα και Νίενορ.

 

 

Να ξανακάνουμε τοτε :3 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να δω που θα καταλήξουν οι διοργανωτές ως προς το θέμα. Νομίζω θα λάβω μέρος....είχε πλάκα την άλλη φορά! Εκτός και το θέμα με ξενερώσει εντελώς.

Edited by Ιρμάντα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..