Jump to content

40ός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Έγκλημα


Morfeas
 Share

Recommended Posts

μία ιδέα που έχω καιρό ταιρίαζει καλά με το θέμα, το θέμα είναι χωράει στις 3500 λέξεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγένετο σιωπή...

Άραγε υπάρχει κάποιος κόσμος, στον οποίο η σιωπή να είναι έγκλημα;

Και πόσο απέχει από τον δικό μας;

 

Και μετά την απαραίτητη ψαγμενιά, σας υπενθυμίζω ότι οι πόρτες είναι ανοιχτές, κι οι εφιάλτες κλειδωμένοι :)

Μέχρι στιγμής, έχουμε ήδη 3 γνωστές υφάντρες μύθων έτοιμες για όλα, έχουμε 2-3 ακόμη αρσενικές πένες που δείχνουν ενδιαφέρον. Έχουμε κόσμο που παραμένει προβληματσιμένος, απέναντι στο θέμα. Τι άλλο έχουμε; Α και ιδέες πολλές ακούω ότι έχουμε, άρα το θέμα τον πέτυχε τον σκοπό του κατά το ήμισυ.

 

Έρχεται Παρασκευοσαββατοκύριακο, μια καλή συνήθως ευκαιρία για χαλάρωση, εσωτερική ενδοσκόπηση και έμπνευση (όχι πείτε, πόσο απέχει αυτό από τον δικό μας κόσμο; :p).

Περιμένω αναφορές της προόδου σας. Και γενικά, μιας κι ο διοργανωτής είναι λιγάκι πιεσμένος αυτόν τον καιρό, ζητάω (εγώ, ο διοργανωτής, μην σας μπερδεύει το σύνδρομο Βουγιουκλάκη) από το μπλοκ του Σουρίμο (Ιρμάντα, Γουιλ, elgalla, Κασσάνδρα, μην με βάζετε να σας λέω έναν έναν) να κάνετε παιχνίδι.

Ξέρετε εσείς να ανοίγετε τις αναγνωστικές μας ορέξεις, δεν σας φοβάμαι :)

Μόνο που αυτή η υφάντρα θα αργήσει λίγο να βγάλει τήζερ δείγμα από τον αργαλειό της. Ελήφθη η εντολή να κάνουμε παιχίδι αλλά δείγμα, από Δευτέρα.

 

Edit: σύνδρομο βουγιουκλάκη ήταν κι αυτό; Ω Μορφέα! Πώς μας φέρνεις αντιμέτωπους με τον εαυτό μας!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

post-1837-0-14317300-1441347182.jpg

«Για τι ύφανση μιλάμε; Γιατί εγώ ξέρω μόνο να... ξηλώνω.»

 

Σήμερα θα κάνω την αρχή με την ιστορία που έχω επιλέξει να γράψω. Χθες τίποτα, προχθές σημειώσεις. Φαίνεται ότι θα πρέπει να βιαστώ σ' αυτόν τον διαγωνισμό, γιατί προγραμματίζω ένα ταξιδάκι μετά τις 15, αλλά θα δούμε. Ας ξεκινήσω να γράφω...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αγαπητέ μου Μορφέα είναι πολύ πιο παλιό από τη Βουγιουκλάκη, χρονολογείται από την εποχή του Καίσαρα που έγραφε τα απομνημονεύματά του σε τρίτο πρόσωπο, ο Καίσαρας είπε... κοκ

Το σκέφτομαι πως να εγκληματίσω σε φάντασι και σε 3500 λέξεις, είναι λίγο στενά. Ως πότε γράφουμε;

 

Κασσάνδρα γιατι όχι την κλέφτρα; Για εγκλήματα μιλάμε, δεν θα ταίριαζε;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Ως πότε γράφουμε;

Το πρώτο ποστ έχει ενημερωθεί:

ΕίδοςΦάντασυ

Λέξεις500-3,500

Διάρκεια Συγγραφής1/9 μέχρι 21/9 (24:00)

Link to comment
Share on other sites

 Έχω την γενική  σύνοψη μίας ιστορίας στο μυαλό μου. Τώρα το μόνο που μένει είναι να την πασπαλίσω με μπόλικο αλατοπιπερο και, βεβαίως-βεβαίως, να  κάτσω να την γράψω!   Ελέω στρατού, έχω να γράψω κάνα χρόνο, αλλά πιστεύω θα τα καταφέρω. Για να δούμε...

 

Καλή επιτυχία σε όλους!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η υποφαινόμενη υφάντρα σκέφτεται πολύ σοβαρά την πιθανότητα να ρίξει στο διαγωνισμό κάποιο από τα εξής δίδυμα:

 

1. ένα γνώριμο στο forum και διασκεδαστικό

2. ένα όχι γνώριμο στο forum και σκοτεινό

3. ένα όχι γνώριμο στο forum και βαρυκιασηκωτοφιλοσοφικό

 

Δεν έχει αποφασίσει ακόμη, αλλά η αλήθεια είναι πως μια ιστορία με τίτλο "Οι Ιππότες του Ταμπλέρ" έχει ήδη αρχίσει και κλωθογυρνάει στο μυαλουδάκι της.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η υποφαινόμενη υφάντρα σκέφτεται πολύ σοβαρά την πιθανότητα να ρίξει στο διαγωνισμό κάποιο από τα εξής δίδυμα:

 

1. ένα γνώριμο στο forum και διασκεδαστικό

2. ένα όχι γνώριμο στο forum και σκοτεινό

3. ένα όχι γνώριμο στο forum και βαρυκιασηκωτοφιλοσοφικό

 

Δεν έχει αποφασίσει ακόμη, αλλά η αλήθεια είναι πως μια ιστορία με τίτλο "Οι Ιππότες του Ταμπλέρ" έχει ήδη αρχίσει και κλωθογυρνάει στο μυαλουδάκι της.

  • Σύνδρομο Βουγιουκλάκη βλέπω και εσύ.
  • Το βαρυκιασήκωτο θα χα μεγαλύτερη περιέργεια από τ' άλλα.
  • Τίτλος εγκρίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Η υποφαινόμενη υφάντρα σκέφτεται πολύ σοβαρά την πιθανότητα να ρίξει στο διαγωνισμό κάποιο από τα εξής δίδυμα:

 

1. ένα γνώριμο στο forum και διασκεδαστικό

2. ένα όχι γνώριμο στο forum και σκοτεινό

3. ένα όχι γνώριμο στο forum και βαρυκιασηκωτοφιλοσοφικό

 

Δεν έχει αποφασίσει ακόμη, αλλά η αλήθεια είναι πως μια ιστορία με τίτλο "Οι Ιππότες του Ταμπλέρ" έχει ήδη αρχίσει και κλωθογυρνάει στο μυαλουδάκι της.

Να υποθέσω Αταλάντη, ότι σχετίζεται με τους Nαϊτες ιππότες αν κρίνω από τον αναγραμματισμό Τemplar- Tampler, ή καμία σχέση;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η υποφαινόμενη υφάντρα σκέφτεται πολύ σοβαρά την πιθανότητα να ρίξει στο διαγωνισμό κάποιο από τα εξής δίδυμα:

 

1. ένα γνώριμο στο forum και διασκεδαστικό

2. ένα όχι γνώριμο στο forum και σκοτεινό

3. ένα όχι γνώριμο στο forum και βαρυκιασηκωτοφιλοσοφικό

 

Δεν έχει αποφασίσει ακόμη, αλλά η αλήθεια είναι πως μια ιστορία με τίτλο "Οι Ιππότες του Ταμπλέρ" έχει ήδη αρχίσει και κλωθογυρνάει στο μυαλουδάκι της.

Κάνε λίγο χαβαλέ! 

 

Και τώρα που είπα "χαβαλέ",  :Lighten:  ...

Κελαινώ! Θα γράψεις;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Να υποθέσω Αταλάντη, ότι σχετίζεται με τους Nαϊτες ιππότες αν κρίνω από τον αναγραμματισμό Τemplar- Tampler, ή καμία σχέση;

 

Όχι, σχετίζεται με το tumblr και τους Social Justice Warriors. Obviously, είναι η ιστορία του χαβαλέ, που λέει κι η Άννα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Να υποθέσω Αταλάντη, ότι σχετίζεται με τους Nαϊτες ιππότες αν κρίνω από τον αναγραμματισμό Τemplar- Tampler, ή καμία σχέση;

 

Όχι, σχετίζεται με το tumblr και τους Social Justice Warriors. Obviously, είναι η ιστορία του χαβαλέ, που λέει κι η Άννα.

 

A κατάλαβα, το "ε" στο "Ταμπλέρ" με μπέρδεψε τελείως! :) :oops:

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο το ταξιδάκι που έλεγα, ε, θα το κάνω πιο νωρίς.

Την Κυριακή έρχομαι Αθήνα, οπότε η συγγραφή θα περιμένει (πάνω που το ξεκίνησα) κάνα 8-9ήμερο ακόμα. Αλλά και πάλι, θα προλάβω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Κελαινώ! Θα γράψεις;

 

 

 

 Χου; μι; Σκεφτόμουν να μη, αλλά όταν είδα το θέμα σκέφτηκα αμέσως ένα είδος εγκλήματος για το οποίο θα ήθελα οπωσδήποτε να γράψω κάτι στην παρούσα φάση. Οπότε το μόνο που μένει είναι να βρω ιδέα, ιστορία, χαρακτήρες κλπ κλπ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

Κελαινώ! Θα γράψεις;

 

 

 

 Χου; μι; Σκεφτόμουν να μη, αλλά όταν είδα το θέμα σκέφτηκα αμέσως ένα είδος εγκλήματος για το οποίο θα ήθελα οπωσδήποτε να γράψω κάτι στην παρούσα φάση. Οπότε το μόνο που μένει είναι να βρω ιδέα, ιστορία, χαρακτήρες κλπ κλπ.

 

Πρακτικά την έκανες την πολλή δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Μια ρεαλιστική ιστορία αστυνομικής περιπέτειας με πυρήνα κάποιο έγκλημα θα ήταν εκτός θέματος; Ή όταν μιλάμε για ιστορία φαντασίας πρέπει οπωσδήποτε να παραπέμπει σε μάγους, δράκους, ιππότες, κτλ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ρεαλιστική ιστορία αστυνομικής περιπέτειας με πυρήνα κάποιο έγκλημα θα ήταν εκτός θέματος; Ή όταν μιλάμε για ιστορία φαντασίας πρέπει οπωσδήποτε να παραπέμπει σε μάγους, δράκους, ιππότες, κτλ;

Γεια Ευάγγελε! Ναι το είδος είναι φάντασυ. Ρεαλιστικό αστυνομικό μου φαίνεται εκτός. Η πλατφόρμα σου πρέπει να είναι η φάντασυ και πάνω της να χτίσεις το θέμα σου με το έγκλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ρεαλιστική ιστορία αστυνομικής περιπέτειας με πυρήνα κάποιο έγκλημα θα ήταν εκτός θέματος; Ή όταν μιλάμε για ιστορία φαντασίας πρέπει οπωσδήποτε να παραπέμπει σε μάγους, δράκους, ιππότες, κτλ;

Θα ήταν εκτός είδους αν δεν υπάρχει κάτι υπερφυσικό που να έχει ζωτική σημασία για το διήγημα. Διάβασε τους ορισμούς των ειδών εδώ https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_genres  και ας μην αρχίσουμε πάλι τη συζήτηση τι είναι φάντασυ και τι εφ, σε κάθε διαγωνισμό το ίδιο γίνεται.

Σε προειδοποιώ ότι αν γράψεις εκτός είδους ή θα σε αποκλείσουν από την αρχή ή θα σε ψηφίσουν τελευταίο αντί προτελευταίο αυτή τη φορά. Γιατί για να έχει νόημα ένας διαγωνισμός πρέπει να ακολουθούν όλοι τους ίδιους κανόνες και άρα να διαγωνίζονται επί ίσοις όροις, δε νομίζεις;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ανασκουμπώνομαι και ξεκινάω το γράψιμο. Πώς πάει η υπόλοιπη ομάδα; Γράφετε, γράφετε;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ έμεινα λίγο πίσω επειδή με έπιασε και ακούω Katy Perry από το πρωί. Τι ν' ο κάβουρας τι ν' το ζουμί του.

Link to comment
Share on other sites

Ε τι να εμπνευστείς από την Perry;

Ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι για το διαγωνισμό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε τι να εμπνευστείς από την Perry;

Ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι για το διαγωνισμό.

...εκτός και σε εμπνεύσει να την ξεκάνεις. Κάτι έχω σκεφτεί πάντως. Είναι καλή μα δύσκολη ιδέα. Να δούμε πώς θα τη χειριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..