Jump to content

40ός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Έγκλημα


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Τα σπάνε οι φερετροσείστες, φιλενάδα. Ουουουουου, στο Φαντάστικον θα το παρουσιάσεις το βιβλίο; Τι καλά! Εγώ πάντως κοιτάω το αγγλικό version του currently, όταν δεν γράφω. 

Τι να σου πω βρε παιδάκι μου, εμένα με μεγαλώσανε με Phantom of the Opera και Les Misérables, for better or worse.

 

Ευχαριστώ που ασχολείσαι! Θα χαρώ να παίξω μαζί σας nanowrimo και να δουλέψω τη συνέχεια του Δάσους, aka Ο Κλέφτης των Σπαθιών.

Η εισαγωγή του Κλέφτη που έδωσα για το write-off έχει απορριφθεί, (αλλά οι δικές σας ιστορίες της ξανάδωσαν ζωή) και επίσης η άλλη, πάλι για τον Κλέφτη, που ανέβασα στο w2w με τον τίτλο Ένας Καυγάς Για Το Κρασί, έχει απορριφθεί κατά ένα 50%.

 

Πλέω σε εντελώς άλλες θάλασσες, RU ready for the perfect storm????

 

Συγχωρείστε μου τη φλυαρία, είμαι περιχαρής και σας αγαπώ όλους πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ! Σας εύχομαι χαρά και έμπνευση!

 

:mf_sonne: :mf_sonne: :mf_sonne: :mf_sonne: :mf_sonne:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιρμάντα, συγχαρητήρια! Σύντομα και στα ράφια με το ομορφότερο εξώφυλλο! :)

 

Λοιπόν, θυμίζω και από τον προηγούμενο διαγωνισμό με τις κατάλληλες αλλαγές (το καλό της δεύτερης φοράς είναι ότι τα 'χεις έτοιμα τα περισσότερα από την πρώτη):

Κι επειδή ψυχανεμίζομαι ότι θα υπάρχουν και νέα μέλη στην παρέας μας ( :ahappy:) ας δώσω μερικές πληροφορίες-tips:

1. Οι 3 κριτικές στέλνονται σε εμένα σε pm (ως γνωστόν, επανάληψις μήτηρ πάσης και τα λοιπά και τα λοιπά), πριν την υποβολή του διηγήματος.

2. Για να δημοσιεύσετε το διήγημα, πηγαίνετε στην Βιβλιοθήκη Φαντασίας και δημιουργείται νέο τόπικ (Start New Topic). Μπορείτε να ακολουθήσετε κάποια από τις φόρμες που δίνονται (μία δίνεται, αλλά είναι ενδεικτική). Απλώς να υπάρχει η επισήμανση "για τον 40ό Διαγωνισμό Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Έγκλημα".

3. Για τον τρόπο που θα ποστάρετε την ιστορίας σας (στο τόπικ, με επισύναψη αρχείου word ή pdf) είστε ελεύθεροι να διαλέξετε. Γενικώς προτιμάται πέραν του απλού ποσταρίσματος, να επισυνάπτετε μαζί και την ιστορία σε κάποιο αρχείο (εύκολα προσβάσιμο, π.χ. .doc ή .pdf) για εκείνους που προτιμούν να διαβάζουν από word editors ή αντίστοιχα προγράμματα (παράδειγμα που μου έρχεται έτσι πρόχειρα στο νου: η αφεντιά μου). Επιπλέον ορισμένα μέλη ενδεχομένως βολεύονται να σχολιάζουν πάνω στο κείμενο, κάτι που κάνει τα αρχεία .doc βολικότερα.

Όλα τα παραπάνω είναι προτάσεις, στην ευχέρεια του καθενός να ακολουθήσει, και δεν σχετίζονται με την εγκυρότητα της συμμετοχής ούτε θα έχουν (προφανώς) κάποια επίπτωση. Τα αναφέρω απλώς για να υπάρχουν (κάπου έπρεπε κι εγώ να μοιραστώ τη σοφία μου).

4. Αφού δημιουργήσετε το τόπικ με την ιστορία σας, ποστάρετε στο παρόν τόπικ έναν σύνδεσμο με την ιστορία σας.

5. Το τόπικ με την ιστορία σας κλειδώνεται. Που σημαίνει ότι μέχρι να μπούμε κι επίσημα στη Β' Φάση του Διαγωνισμό (ναι, αυτή με τις ψηφοφορίες και τα αλληλομαχαιρώματα) δεν θα μπορεί κάποιος να σας γράψει σχόλια (αν και θα μπορεί να σας διαβάσει).

Οπότε η πρότασή μου (συμβουλή, που δεν είναι απαραίτητο να την ακολουθήσει κάποιος) είναι να μην βιαστείτε να δημοσιεύσετε την ιστορία σας, αλλά να τη δουλέψετε, γιατί δεν θα κερδίσετε π.χ. κάτι αν τη δημοσιεύσετε πρώτος (δεν υπάρχει κάποιο μπόνους). Εκτός κι αν ξέρετε ότι δεν πρόκειται να δουλευτεί παραπάνω, οπότε πάω πάσο. Το παραπάνω, προφανώς, στην περίπτωση που τελειώσετε νωρίς.

 

Γενικά τα μικρο(ή μεγαλο)τιζεράκια σας είναι πειρασμός (ναι, βλέπω πένες που περίμενα να δω, πένες φρέσκες ή δοκιμασμένες σε άλλα είδη). Συνεχίστε να με διασκεδάζετε :)

 

Σημείωση: Εντάξει, δεν λέω να δίνετε καθημερινά από ένα κομμάτι, και απλώς να δίνετε σημεία ζωής ή προόδου αρκεί.

Επιπλέον, για να προλάβω τα χειρότερα :p, προσοχή: Μην το παρακάνετε με τα κομμάτια. Θέλουμε να διαβάσουμε και τα ίδια τα διηγήματα χωρίς να ξέρουμε από πριν τα πάντα όλα.

Τέλος, τα τίζερ είναι ανεξάρτητα του κειμένου, δηλαδή αν π.χ. κάποιου του βγει διήγημα 3,900 λέξεις, το να αφαιρέσει 400 λέξεις φαντασομπάμπλ και να τα βάλει σε τίζερ δεν είναι η λύση. Και δεν θέλω να δω τέτοιες πονηριές, αθώα μου στρουμφάκια. Τα teasers (αν ειναι γραπτά) δεν υποκαθιστούν το διήγημα ή έστω μέρη αυτού.

Το παραπάνω, σαφώς, και δεν πηγαίνει κάπου συγκεκριμένα. Μέχρι στιγμής μου έχετε ανοίξει την όρεξη, ομολογώ.

 

edit: 3,900 κι όχι 3,400 καθώς μέχρι 3,500 λέξεις γράφετε... (ελπίζω να μην πρόλαβα να μπερδέψω κανέναν)

Edited by Morfeas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σημεία ζωής: ζούμε

Σημεία προόδου: απόψε θα ξεκλέψω ένα δίωρο για συγγραφή.

Τις καλημέρες μου σε συναγωνιστές και συνοδοιπόρους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μετράω 1.668 λεξεις και είμαι απόλυτα βέβαιη ότι θα χωρέσει σε 3.500 συνολικά και με καλό, πυκνό pace μάλιστα. Βέβαια, θα δούμε. Ο συγκεκριμένος πρωταγωνιστής είναι από τους πιο απείθαρχους που έχω δημιουργήσει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκλεισα το πρώτο κεφάλαιο από τα τρία  τέσσερα συνολικά. 940 λέξεις σύνολο και είναι η κατάλληλη στιγμή για να ξεκινήσω επιτέλους την ιστορία.

Αυτό, υποθέτω, δεν ακούγεται  και πολύ καλό φίλε αναγνώστη, αλλά τι να κάνουμε...

 

Εκτός συγκλονιστικού  απροόπτου, να ετοιμάζεστε για  ένα

 

 

Καλή επιτυχία και στα υπόλοιπα παιδιά!!!!

Edited by jjohn
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ένας μάγος θέλει νεκρό το βασιλιά που είναι απρόσβλητος όμως σε κάθε μαγεία.

δύο δολοφόνοι δέχονται να αναλάβουν τη δουλειά για ένα καλό ποσό.

Τι ρόλο θα παίξει η όμορφη βασίλισσα την οποία θέλει ο μάγος; Ποιο ρόλο ο αρχηγός της βασιλικής σωματοφυλακής;

Πόσοι θα είναι ζωντανοί την αυγή;

 

COMING SOON... στις 21/9.

 

 

( ας ελπίσουμε ότι θα χωρέσει σε 3500 λέξεις )

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, υπενθυμίζω γι' άλλη μια φορά το εισιτήριό σας για τον διαγωνισμό (πέραν της ίδιας της ιστορίας, δηλαδή):

Δικαίωμα συμμετοχής έχει κάθε μέλος του φόρουμ (εκτός από τον διοργανωτή του διαγωνισμού και τον βοηθό), που στο διάστημα ανάμεσα στον προηγούμενο και τον επικείμενο διαγωνισμό έχει κάνει τουλάχιστον 3 κριτικές (δείτε ανάλογο post) των 100 λέξεων σε οποιεσδήποτε ιστορίες εκτός αυτές του τελευταίου διαγωνισμού. Ο εκάστοτε συμμετέχων θα είναι υπεύθυνος να επιδείξει τις κριτικές του στον διοργανωτή, για να μπορέσει να πάρει μέρος η ιστορία του.

Δηλαδή θέλουμε:

α) 3 κριτικές των 100+ λέξεων (εντάξει κι 97 να βγούνε, δεν θα κολλήσουμε εκεί, αρκεί τα σχόλια να είναι ουσιαστικά κι όχι ένα σκέτο "Φίλε μου, τζάμι η ιστορία σου, μιλάμε..." ή "Στη θέση αυτού του διηγήματος θα μπορούσα να είχα διαβάσει την ετικέτα του Αριέλ. Είμαι σίγουρος ότι θα περνούσα πιο εποικοδομητικά τον χρόνο μου").

β) Να έχουν γραφτεί μετά τις 17 Ιουνίου του 2015

γ) Να μην είναι σχόλια πάνω σε ιστορία του 39ου διαγωνισμού (Δεν αντιλαμβάνομαι πλήρως το πνεύμα του συγκεκριμένου νόμου, αλλά ειδικά με το θέμα που έβαλα θα ήταν τραγικό να παραβώ έστω κι έναν κανόνα. Ή μήπως τραγικό θα είναι να παραμείνω νομοταγής; :awacko:).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η εισαγωγή τέλειωσε κι έχω αισίως 888 λεξούλες.

 

Έχουμε και λέμε...

 

1)Ένα πολύτιμο πετράδι.

2)Μια κλέφτρα πρόθυμη να πάρει και το πιο ακραίο ρίσκο για να το αποκτήσει.

3)Ένας Κυνηγός, μέλος ημιεπίσημου στρατιωτικού σώματος και περιστασιακά μισθοφόρος, προστατεύει το πετράδι και είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο για την κλέφτρα.

4)Ο Κυνηγός δεν θα είναι μόνος του, αλλά θα έχει και μια ανεπιθύμητη σύμμαχο.

5)Αλλά τελικά τα πράγματα θα έχουν μια απροσδόκητη κατάληξη.

 

Όλα τα πιόνια είναι στις θέσεις τους για να αρχίσει Το Παιχνίδι της Σκιάς.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν θα είναι διαγωνισμός θα είναι παραδείγματα του κώδικα ποινικής δικονομίας!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τελειώσει με την ιστορία μου. Μένει μόνο να ξαναγράψω καναδυό κομμάτια και να κάνω μικροδιορθώσεις από δω κι από κει. Κατά τα άλλα, δηλώνω έτοιμος.

 

Επίσης, έχετε υπόψη σας κανέναν τίτλο που να ταιριάζει σε όλα τα διηγήματα; Επειδή εμένα δεν μου 'ρχεται τίποτα ακόμα. Θα έβαζα «Το σπίτι δίπλα στο ποτάμι», αλλά είναι πιασμένος.  :p

 

post-2199-0-23936100-1442138623_thumb.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Έγκλημα δίπλα στο ποτάμι;

Έγκλημα στο νερό;

Έγκλημα σε σι ελασσονα;

Έγκλημα στη χώρα του... ( συμπληρώνεις το όνομα )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αίμα στο ποτάμι. (Λίγο μόνο Φώσκολος. Λιγάκι.)

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποια πρόταση, δυστυχώς το "Mystic River" είναι ήδη πιασμένο :) ,αλλά η συζήτηση δεν μπορούσε να μην μου θυμίσει το παρακάτω αγαπημένο τραγούδι...

 

https://www.youtube.com/watch?v=BlDznlOQe7s

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω τίτλο ακόμη και δεν έγραψα πολύ σήμερα, λογικά αύριο θα γράψω κάμποσο όμως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να και ένα ποστεράκι από μένα, αν και δε με βλέπω να προλαβαίνω

 

 

γκαγκάααν

 

 

 

post-2190-0-83013700-1442161821.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να και ένα ποστεράκι από μένα, αν και δε με βλέπω να προλαβαίνω

 

 

γκαγκάααν

 

 

 

attachicon.gifblood_on_cobblestone.jpg

Αυτό θα ήταν το "Αίμα στα Σοκάκια"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tο διηγηματάκι μου είναι έτοιμο...ξαναγράφω προτάσεις γιατί είμαι εκτός ορίου. Κι επίσης ψάχνω τίτλο άλλον απο τον προφανή που αναγράφεται και στο τίζερ...

 

post-2818-0-46434900-1442175852.png

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η εικόνα μου αρέσει πολύ.

Αν έχει σχέση με αυτό που ετοιμάζω;

Μία κάποια....

Αν θα το προφτάσω;

Μάλλον....

 

1167865-bigthumbnail.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η εικόνα μου αρέσει πολύ.

Αν έχει σχέση με αυτό που ετοιμάζω;

Μία κάποια....

Αν θα το προφτάσω;

Μάλλον....

 

 

Λοβ ιζ ιν δι έαρ στο τιζεράκι σου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι!

Είμαι αγαπησιάρα! Αλλά μην ξεχνιόμαστε, έβαλα και έγκλημα....

Πόσοι μαζευτήκαμε ωρέ συντρόφια;

Καμιά δεκαριά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tο διηγηματάκι μου είναι έτοιμο...ξαναγράφω προτάσεις γιατί είμαι εκτός ορίου. Κι επίσης ψάχνω τίτλο άλλον απο τον προφανή που αναγράφεται και στο τίζερ...

 

NemesisSymbolHyu.png

Απλά εδώ παίζουν πολλά θέματα.

Δικαιοσύνη, ισορροπία, πνευματική ολοκλήρωση, εκδίκηση...ενδεχομένως ακόμη και τυφλότητα!

Διάλεξε τον καλύτερο τίτλο και συγχαρητήρια που είσαι (σχεδόν) έτοιμος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλες 500 λέξεις η πρωινή μου συγκομιδή.

Κι εκεί που φοβόμουν μήπως δεν προλάβω, τώρα αναρωτιέμαι αν θα καταφέρω να κρατηθώ μέσα στο όριο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..