Jump to content

Supernatural (2005-2020)


0Nautilus0
 Share

Πως σας φάνηκε η σειρά;  

  1. 1. Με πόσα αστέρια θα βαθμολογούσατε την σειρά;

    • ★★★★★ (Εξαιρετική)
      0
    • ★★★★☆ (Πολύ καλή)
      0
    • ★★★☆☆ (Καλή)
      0
    • ★★☆☆☆ (Μέτρια)
      0
    • ★☆☆☆☆ (Κακή)
      0


Recommended Posts

Season 5 episode 17 "99 Problems"

 

Μονο μια λεξη θα δώσω για αυτό το επεισόδιο σαν σπόιλερ:

Babalon

 

...και όποιος κατάλαβε , κατάλαβε devil2.gif.

 

 

 

Φαίνεται στην σειρά πάντως, πως ανοίγει ο κύκλος του κακού, και γίνεται γνωστή η επικείμενη Αποκάλυψη σε μεγάλο αριθμό ανθρώπων, οπότε στα επόμενα επεισόδια είναι πιθανόν να έχουμε εξελίξεις και με τα δύο αδέρφια και τον ρόλο τους ως "δοχεία".

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατά τις 2:30 το πρωί, την ώρα που το Star πρόβαλε σε επανάληψη ένα επεισόδιο Supernatural, άρχισαν στην κορυφή της οθόνης να περνούν γράμματα που έλεγαν, πάνω-κάτω, "στηρίξτε στο Facebook το κίνημα για να γίνει convention Supernatural στην Ελλάδα για να έρθουν οι αγαπημένοι μας πρωταγωνιστές εδώ"!!!!

 

Λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ, σε προηγούμενα επεισόδια.

Προφανώς έχει συντονιστεί κίνηση για κάτι τέτοιο για να φτάσει να το προβάλει το Star κατ’ αυτόν τον τρόπο. Μακάρι να γίνει.

Εγώ δυστυχώς όσο και να το θέλω δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν έχω Fatsabook. Όσοι έχουν λογαριασμό όμως ας βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τέλος 5ου κύκλου

 

 

 

Πραγματικά πιστεύατε οτι θα γράψω για το φινάλε του 5ου κύκλου;

Να το δείτε μόνοι σας, δεν λέω τίποτα!laugh.gif

 

 

 

 

Ο Κρίπκε θέλησε να κλείσει σε 5 κύκλους αλλά υπήρξαν πιέσεις και για 6ο κύκλο. Φημολογείται οτι σε αυτό το επεισόδιο, έκλεισε η σειρά με τον Κρίπκε στο τιμόνι, και ότι θα αναλάβει άλλος στον επόμενο κύκλο. Επίσης φημολογείται οτι υπάρχει ενδεχόμενο αυτό το επεισόδιο να μην ήταν μόνο το τελευταίο του κύκλου αλλά και ολόκληρης της σειράς (Θα μπορούσε να είναι, αν και είναι τόσο ανοικτό το φινάλε που μόνο υποθέσεις μπορούν να γίνουν). Όπως και να 'χει ήταν ένα χορταστικό επεισόδιο!

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η έκτη σεζόν είναι σίγουρη, χωρίς τον Κριπκε στο τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω πιάσει κι εγώ τη σειρά αυτές τις ημέρες. Μου κάνει κάτι σαν ανάμειξη Βuffy με X-files (και η όλη φάση με τις ψεύτικες ταυτότητες σε X-files παραπέμπει) αν και, με 3 επεισόδια που έχω δει είναι νωρίς να κρίνω.

Πάντως έχει ροκ και ωραίες κοπέλες, οπότε δεν έχω παράπονο.

 

ΥΓ: Άκουσα ότι η 2η σαιζόν έχει να κάνει με τα παιδιά του '83, ισχύει;

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει...κάπως. Θα δεις!

 

Αν είσαι στο τρίτο επεισόδιο ακόμη δεν είδες τίποτα. Το κόλλημα έρχεται αργότερα.

Κάπου κάνει μια κοιλιά ως προς την θεματολογία (μάλλον δεν ήξεραν πως θα το συνεχίσουν, αν το συνεχίσουν, και τι καινούριο να εισάγουν) αλλά επειδή έχει ωραίο χιούμορ και cool χαρακτήρες θα ξεπεράσεις τον σκόπελο σχετικά εύκολα.

 

Γνώμη μου είναι οτι το τράβηξαν όσο έπαιρνε μέχρι τον 5ο κύκλο. Απο τα μαλλιά σε ορισμένα επεισόδια...bad tv.

 

Γι'αυτό και περιμένω με αγωνία τον 6ο κύκλο.Τι άλλο θα βάλουν πια μέσα;!laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως, που την λάτρεψα τη συγκεκριμένη σειρά, μου άρεσαν ακόμα περισσότερο τα επεισόδια που δεν προχωρούσαν την πλοκή κι απλά ήταν όμορφα αυτοτελή επεισοδιάκια με ωραία τερατάκια, ωραίες ροκιές (οκ, και ωραίες κοπέλες αλλά προσωπικά μου αρκούν ο Σαμ με το Ντίν :p).

Link to comment
Share on other sites

Όπως όλα τα κοριστσάκια άλλωστε!laugh.gif

 

Τον πάω πολύ τον χαρακτήρα του Ντιν...μεγάλος κάφρος!devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια το λέω και για τις κοπέλες όμως, δεν παίζει ούτε μία που να μην έχει το κατιτίς της ρε παιδί μου, χαίρεσαι να τις βλέπεις :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

2 σαιζόν ως τώρα.

 

To πρώτο μισό της πρώτης σαιζόν δεν τσούλαγε με τίποτα. Η σειρά είπαμε θυμίζει κάτι μεταξύ X-files και Buffy και οι δύο σειρές άργησαν πολύ να δώσουν τα καλύτερα επεισόδια τους. Όμως από τον πιλότο των X-files ξέραμε για τον Cancer Man, τη συνομοσία και ότι μπορεί να υπάρχουν εξωγηίνοι, ενώ το "τέρας της εβδομάδας" είχε μια επιστημονική εξήγηση. Επίσης, από τον πιλότο της Buffy υπήρχε ο Master ως κεντρικός κακός, αλλά και το τέρας της εβδομάδας ήταν ένα πετυχημένο twist in the myth.

Στο supernatural έχουμε: μια σιλουέτα στην αρχή του πιλότου, έναν πατέρα που τον είδαμε συνολικά 5 λεπτά και άλλο ένα φάντασμα για τους αδερφούς Winchester.

Και μετά ήρθε η Meg και η σειρά έσιαξε. Η κεντρική πλοκή, χωρίς να είναι τρομερά πρωτότυπη, λειτουργεί εξαιρετικά. Οι δύο κεντρικοί χαρακτήρες είναι απίστευτο δίδυμο, καλογραμμένοι (πχ ο αλητάμπουρας Dean είναι ταυτόχρονα ο ευαίσθητος και ο καλός γιος) και σηκώνουν συχνά τα επεισόδια στις πλάτες τους. Από ένα σημείο και μετά το τέρας της εβδομάδας είναι μπλεγμένο σε μια νέα, ενδιαφέρουσα κατάσταση και δεν κουράζει ενώ, έτσι όπως τέλειωσε η δεύτερη σαιζόν, προβλέπω σημαντικές αλλαγές στα τέρατα της τρίτης.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ιδέα μου ή η τρίτη σαιζόν είναι πολύ πιο μπρούταλ. Όχι μόνο σε βία, αλλά και στα σενάρια.

Ταυτόχρονα έχει μερικά από τα καλύτερα επεισόδια της σειράς ως τώρα. Οι χαρακτήρες έχουν πλέον προσωπικότητα, το metaplot πηγαίνει προς κάτι μεγάλο επιτέλους και τα τέρατα της εβδομάδας είναι ενδιαφέροντα.

3 επεισόδια μένουν για το τέλος της σαιζόν και θέλω να δω πώς θα την κλείσουν την ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σίγουρος οτι θα σου κάνει κλικ αυτό το subplot που δημιουργήθηκε.

...και έχει αρκετό ψωμί στα επόμενα επεισόδια...

Link to comment
Share on other sites

Κάνω την ίδια ερώτηση με το True Blood: Γιατί και το Supernatural βρίσκεται στην κατηγορία των Fantasy;

Link to comment
Share on other sites

Κάνω την ίδια ερώτηση με το True Blood: Γιατί και το Supernatural βρίσκεται στην κατηγορία των Fantasy;

Beats me.

 

Πάντως τα βιβλία του True Blood στα βιβλιοπωλεία βρίσκονται στο section: Dark Fantasy.

Φαντάζομαι κάπου εκεί θα πάει και το Supernatural, είναι ένα μείγμα τρόμου και fantasy. Ή, μάλλον, Fantasy που στηρίζεται σε μοτίβα βιβλίοων/ταινιών τρόμου.

 

Edit: εναλλακτική απάντηση: Γιατί τα X-files είναι SciFi σειρά.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Καλά, όλη η φάση με το συγγραφέα τα σπάει :) Θα δεις και παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, όλη η φάση με το συγγραφέα τα σπάει :) Θα δεις και παρακάτω.

To φαντάζομαι, αν και τη 5η σαιζόν θα καθυστερήσω να τη δω.

 

Όμως ο συγκεκριμένος διάλογος ήταν... ξεπερνούσε κάθε φαντασία, αφού ήταν ταυτόχρονα τόσο λάθος και τόσο σωστός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν είναι φάντασυ το Supernatural, εντάξει, δέσαμε. Να βαφτίσουμε και το ''At the mountains of madness'' epic fantasy να τελειώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι φάντασυ το Supernatural, εντάξει, δέσαμε. Να βαφτίσουμε και το ''At the mountains of madness'' epic fantasy να τελειώνουμε.

 

 

Πιστεψε με Νόρθε, οτι αν τα βουνα της τρέλας είχαν τόσο μεγάλο κοινό εδώ, θα "βαφτίζονταν" και αυτά fantasy (όπως και το true blood άλλωστε).

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρώτο επεισόδιο χθες και ...αναμενόμενο!

Προβλεπόμενες καταστάσεις και γνώριμες εκπλήξεις.

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Δευτερο επεισόδιο και έχω κάνει δύο διαπιστώσεις.

 

 

 

 

Πρώτη διαπίστωση είναι οτι ακόμη δεν έχει κάνει την εμφάνιση του "ο κακός", αυτός που θα τραβήξει σε βάθος επεισοδίων και θα κλείσει με τους πρωταγωνιστές την σειρά. Ακόμη τα παλικάρια παίζουν μπάλα με τα τσικό για αντίπαλους. Δεν έχει θεμελιωθεί δηλαδή η βασική πλοκή και κλωθογυρνάνε στα sub-plots. Αυτό θα διορθωθεί πιστευω εως το τέταρτο ή πέμπτο επεισόδιο.

 

Δευτερη διαπίστωση (και σημαντικότερη) είναι πως το χαρακτηριστικό χιούμορ των διαλόγων έχει πάει περίπατο. Οι ατάκες που πετούσαν οι ήρωες (και ειδικά ο Ντιν) έχουν εξαφανιστεί. Ελπίζω να αλλάξει η κατάσταση στα επόμενα επεισόδια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

εχω κολλισει εντελως με την τελευταια σεζον....ωραιες ανατροπες!!! αντε να δουμε και το επομενο και μπενουμε πιστευω στο ζουμι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Supernatural (2005-2020)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..