Jump to content

Supernatural (2005-2020)


0Nautilus0
 Share

Πως σας φάνηκε η σειρά;  

  1. 1. Με πόσα αστέρια θα βαθμολογούσατε την σειρά;

    • ★★★★★ (Εξαιρετική)
      0
    • ★★★★☆ (Πολύ καλή)
      0
    • ★★★☆☆ (Καλή)
      0
    • ★★☆☆☆ (Μέτρια)
      0
    • ★☆☆☆☆ (Κακή)
      0


Recommended Posts

Μια σειρούλα που παρακολουθώ τώρα τελευταία - αντιδρώντας στην γενική μανία με το prizon break- είναι το supernatural.

Η σειρά, έχει παραφυσική θεματολογία και αφορά τις περιπέτειες δύο αδερφών Sam και Dean Winchester.

post-1314-1191613980_thumb.jpg

Ουσιαστικά αυτοί οι δύο μπορούν να θεωρηθούν και ως μια μοντέρνα εκδοχή demon hunter. Την μητέρα τους τη σκότωσε ένας δαίμονας (μια από τις πιο εντυπωσιακές σκηνές, που θυμίζει αρκετά εξορκιστή), όταν ο Σαμ ήταν ακόμα στην κούνια και ο Ντιν μωρό.

post-1314-1191613990_thumb.png

Από τότε αυτοί και ο πατέρας τους (που τους εκπαίδευσε, κατάλληλα) ασχολούνται με το σπορ της εξολόθρευσης ανάλογων πλασμάτων.

 

Ο Eric Kripke -ο παραγωγός- αναφέρει ως επηρροές : Neil Gaiman's The Sandman & American Gods, το American Werewolf in London και Joseph Campbell's The Hero's Journey. Και μάλλον θα συμφωνήσω μαζί του εν μέρη αν και πιστεύω ότι δεν φτάνει την ατμόσφαιρα και το λυρισμό του Gaiman, ούτε για πλάκα. Εμένα μου θύμισε περισσότερο μια σειρά " παρασκευή και 13" που έβλεπα φανατικά μικρός και στις επαναλήψεις του tv Μακεδονία.

 

Η υπόθεση εξελίσεται στην Αμερική (παρόλο που γυρίστηκε στον Καναδά) και αυτό μερικές φορές γίνεται ενοχλητικά φανερό, ενώ άλλες, θα μπορούσε να θεωρηθεί και από τα δυνατά σημεία του σήριαλ. Κάπου στο βάθος δίνει μία πολύ ελαφριά πινελιά από τα παλαιά western (απλά οι κακοί είναι δαίμονες, πνέυματα κλπ).

 

Γενικά τα δυνατά σημεία του σίριαλ είναι:

 

* Η ατμόσφαιρα, μια χαλαρή rock φάση - την οποία εκφράζει ο Dean - "the tough guy" (o κλασσικός ροκάς, reincarnated στα 2007) αλλά και ο Sam - "the college boy" (είναι η λογική και το ιντελεκτουέλ της κατάστασης) .

* Η ατμόσφαιρα συμπληρώνεται και από τη μουσική, που θυμίζει τις παλιές καλές ημέρες προηγούμενος Rock δεκαετιών.

* Το αμάξι του Dean, μια μαύρη Chevrolet Impala 1967, όλα τα λεφτά και πολύ cult.

post-1314-1191614099_thumb.jpg

* Το ότι είναι και οι δύο πολύ ανθρώπινοι και φυσιολογικοί χαρακτήρες, χωρίς καμία ιδιαίτερη ικανότητα και δύναμη. Ειδικά στο πρώτο κύκλο τρώνε αρκετό ξύλο από τα πλάσματα που αντιμετωπίζουν.

 

Τα αδύνατα του σημεία είναι ό,τι

*Μερικές φόρες πέφτει στην "κλασσική" παγίδα των αμερικάνικων σειρών και αναλώνεται στα "κλασσικά" προβλήματα των Αμερικάνων, με την οικογένεια και τις διαπροσωπικές τους σχέσεις - οι "κλασσικές σκηνές" σαπουνόπερας όπως λέω.

*Φαίνεται λίγο ρηχό από άποψη βάθους υπόθεσης- η ιστορία με τους δαίμονες δεν έχει δουλευτεί σεναριακά αρκετά...

Εν ολίγοις προτείνω ανεπιφύλακτα να δείτε έστω και μερικά επεισόδια...

Edited by Ghost
Προστέθηκε poll.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

X-Files; Charmed; Ξεχάστε τα. Το Supernatural βρίσκεται στην τρίτη σαιζόν και συνεχίζει δυναμικά. Άραγε θα έχει τέταρτη σαιζόν ή θα τελειώσει στην τρίτη λόγω κάποιων γεγονότων;

 

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Ο Sam και ο Dean Winchester είναι κυνηγοί. Όχι όμως σαν τους άλλους. Επειδή κυνηγούν φαντάσματα, λυκάνθρωπους, βρυκόλακες, δαίμονες και ότι άλλο υπερφυσικό βάλει το μυαλό σας. Αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά και ούτε είναι άλλο ένα monster-per-week show. Αντίθετα, υπάρχει μία σημαντική ιστορία από πίσω. Στην αρχή, ο Dean έρχεται στον Sam λεγοντάς του ότι χάθηκε ο πατέρας τους, σε ένα κυνήγι. Αλλά χάθηκε πραγματικά ή απλώς θέλει να προστατέψει τα παιδιά του; Και ποιά η σχέση του Sam με τον δαίμονα με τα κίτρινα μάτια;

 

Μία αρκετά καλή σειρά, με ενδιαφέροντες χαρακτήρες, καλά δομημένους και ενδιαφέρον ιστορία. Δεν τραβάει το υπόβαθρο από τα μαλλιά όπως σε άλλες σειρές, και όταν κάτι λύθηκε, λύθηκε.

 

Ρίξτε μια ματιά στην σειρά, δείτε την πρώτη σαιζόν τουλάχιστον.

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

Είδα μόνο τον πιλότο μέχρι τώρα και δεν με έχει πείσει. Ίσως επειδή βλέπω το σκουλίκι στο σεναριακό αγκίστρι και μαντεύω πως όσο θα έχει "επιτυχία" θα με τραβάει και θα με τραβάει. Θα μου πεις μα όλοι αυτό κάνουν. Ε, μετά από Charmed, Angel, και τις τελευταίες σεζόν του X-Files, σε ορισμένα είδη δεν το αντέχω.

 

Κυρίως θέλω να κάνω μια ερώτηση: Ισχύει κι εδώ αυτή η ηλίθια μόδα, που μάλλον ξεκίνησε με την Buffy, πως συγκρούεσε με δαίμονες με καράτε ή κουγκ-φου;

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει τέτοια. Έχει κανονικό ξύλο, και οι πρωταγωνιστές ματώνουν κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επαναφέρω το θέμα στην επιφάνεια γιατί είμαι στη 3 σαιζόν και ακόμα με κρατάει...

Ίσως κάποια επεισόδεια να είναι κάπως κουραστικά αλλά σε γενικό βαθμό μου αρέσει πολύ...

Την έχει δεί κανένας άλλος;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την είδα όλη. Η τρίτη σιαζόν σταματάει στο επεισόδιο 16 λόγω της απεργίας των σεναριογράφων.

 

Σε ποιο σημείο της σειράς έχεις φτάσει;

 

Περιμένουμε από Σεπτέμβριο την έναρξη της επόμενης σαιζόν.

Link to comment
Share on other sites

Στο 16 είμαι και εγώ και με τέτοιο φινάλε περιμένω σαν τρελός τα υπόλοιπα....

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Η σαιζόν άρχισε και τα υπόλοιπα σε Spoiler tags για όποιον δεν έχει δεί καθόλου.

 

 

Ο Dean Winchester είναι ζωντανός αφού πέρασε 4 μήνες στην κόλαση. Τον έβγαλε ο Castiel ένας άγγελος. Η Lillith Προσπαθεί να σπάσει 66 Seals και να ελευθερώσει τον Lucifer, για να έρθει η Αποκάλυψη. Ο Sam, εν τω μεταξύ, έχοντας ως δασκάλα την Ruby, έμαθε και να χρησιμοποιεί τις δυνάμεις του λιγάκι. Και η συνέχεια επί της οθόνης, με άγγελους, δαίμονες, και τ'αδέλφια Winchester Στην μέση όλης της φασαρίας...

 

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα στην επιφάνεια γιατί είμαι στη 3 σαιζόν και ακόμα με κρατάει...

Ίσως κάποια επεισόδεια να είναι κάπως κουραστικά αλλά σε γενικό βαθμό μου αρέσει πολύ...

Την έχει δεί κανένας άλλος;;;

 

Το'παιζε προπερσι μεταμεσονυχτια στο Star. Καλο, προς πολυ καλο θα ελεγα!

Ασχετο-Το Point Pleasant στο Αντεννα το'βλεπε κανεις ή μονο εγω ψηθηκα?

Link to comment
Share on other sites

Η νέα σεζόν είναι γενικά καλή, με μερικά πολύ καλά επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Την προηγούμενη Πέμπτη το Star ολοκλήρωσε τον τρίτο κύκλο. Από χθές Δευτέρα ξεκίνησε πάλι τον πρώτο κύκλο.

 

Πάλι καλά να λέμε. Μας χωρίζει μόνο ένας κύκλος με το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει πολλά επεισόδια από τον 4ο κύκλο και μπορώ να πω ότι είναι μακράν ο καλύτερος έως τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει πολλά επεισόδια από τον 4ο κύκλο και μπορώ να πω ότι είναι μακράν ο καλύτερος έως τώρα!

 

Και που να δείς τα 2-3 τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Και που να δείς τα 2-3 τελευταία.

 

Θα τα δω σύντομα!

 

Πάντως, το star έτσι όπως έχει προγραμματίσει την σειρά, απευθύνεται σε φαντάσματα, δαίμονες, βρικόλακες και γενικά όχι σε εργαζόμενους τηλεθεατές, αφού εκείνη την ώρα που αρχίζει οι περισσότεροι έχουν πέσει για ύπνο λόγω πρωινής δουλειάς.

 

Τελείωσαν τον 3ο κύκλο και δεν πλήρωσαν για να πάρουν τον 4ο; Πόσο υποτιμούν τους τηλεθεατές όταν λένε στο τρέιλερ "νέος κύκλος", αλλά παίζουν ξανά τον 1ο; Μπορούσαν να είχαν αγοράσει αρκετά επεισόδια του 4ου και να συνεχίσουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσαν τον 3ο κύκλο και δεν πλήρωσαν για να πάρουν τον 4ο; Πόσο υποτιμούν τους τηλεθεατές όταν λένε στο τρέιλερ "νέος κύκλος", αλλά παίζουν ξανά τον 1ο; Μπορούσαν να είχαν αγοράσει αρκετά επεισόδια του 4ου και να συνεχίσουν κανονικά.

Νομίζω πως αγοράζουν πακέτα σειρών. Και ότι η Nova έχει τις πιο πρόσφατες σαιζόν, αφήνοντας στα μη-συνδρομητικά κανάλια παλιότερες.

Link to comment
Share on other sites

Την σειρά την έχω δει και δεν μου άρεσε καθόλου και να φανταστείτε είμαι και πολύ εύκολος στο να μου αρέσει κάτι.

 

Τα παλικάρια πρέπει να είναι οι χειροτεροι κυνηγοί που υπάρχουν. Παίρνουν βραβείο βλακείας. θα είχαν πεθάνει απο το πρώτο επεισόδιο αν δεν ήταν η τύχη τους.

 

Πχ.

Ολοι οι δαίμονες όλα τα θύματα τα σκοτώνουν ακαριαία ή με τηλεκίνηση τους σπάνε το λαιμό. Αυτούς τους πετάνε απο δω και απο κει (φάση terminator που μπορεί να σου σπάσει τον λαιμό σαν κλαδάκι αλλά ΟΟΟΧΙ ποτέ στους ήρωες, αυτούς τους πετάει ποιο πέρα).

 

Να ξέρουν οτι υπάρχουν μέσα στα σπίτια δαίμονες και να μπαίνουν έτσι μέσα γιούτσοι χωρίς όπλο τίποτα. Να σκάει ο δαίμονας μούρη και να αναρωτιούνται πως δεν έχουν τίποτα ρε συ να τον παλέψουν.

 

Να ξέρουν οτι τα όπλα δεν κάνουν τίποτα εναντίον του δαίμονα αλλά παρόλα αυτά να τον πυροβολούνε και να δείχνουν και έκπληκτοι που δεν σταματάει.

 

Επίσης τον μηχανισμό με τον απο μηχανής θεό να σκάει και να τους σώζει το κάνανε ψωμοτύρι. Αυτή την ξανθιά την γκόμενα που είναι δαίμονας όταν ζορίζανε τα πράγματα έλεγα, κάπου τώρα θα σκάσει μούρηδεν ανησυχώ καθόλου.

 

Οι σκηνές που το παίζουν το FBI για να πάρουν καταθέσεις ποιόν πείθουν?

και άλλα πολλά

 

3η σεζόν

Για ποιο storyline μιλάνε? Καλά δε η τελική μάχη με την ΛΙΛΙΘ?

 

Προσωπική άποψη απο τις ποιο χάλια σειρές που έχω δει. Αλλά για να υπάρχουν οπαδοί που την βλέπουν θα πρέπει να έχει κάτι που δεν μπορώ να δω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αυτή την εβδομάδα, από Δευτέρα, το Star ξεκίνησε τα νέα επεισόδια. (Ο 4ος κύκλος).

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον MountainRoot, και όντως προσπάθησα και προσπαθώ ακόμα να την δω, γιατί εκείνη την ώρα έχω βάρδια με τη μικρή και κάτι πρέπει να μπορω να δω στην τηλεόραση, αλλιώς δεν περνάει η ώρα μ'ένα μωρό αγκαλιά...

 

Έχω σιχαθεί τον εαυτό μου ως τηλεθεατή όμως, από τότε που άρχισα να το βλέπω...δεν ξέρω γιατί, κάτι δεν θα βλέπω κι εγώ! Ή ίσως έχω πήξει σε δαίμονες και κυνηγούς...τις τρεις αδελφές μάγισσες μου θυμίζει, πώς λεγόταν η σειρά δεν θυμάμαι. Έλεους!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χθες το Star πρόβαλε το επεισόδιο Lucifer Rising, το φινάλε του τέταρτου κύκλου της σειράς.

 

Cliffhanger: Ο Σαμ σπάει άθελα του την τελευταία σφραγίδα, ανοίγοντας την πύλη της Κόλασης και επιτρέποντας την έλευση του Εωσφόρου στη Γη.

 

Κάκιστο σαν κανάλι το Star, έστω και κατά λάθος όμως, κάνει κάτι σωστό. Ή μάλλο δύο σωστά. Πρώτον, μπορεί κανείς να πει "Ουάου" που μια σειρά σαν το Supernatural έκλεισε ολοκληρωμένα τέσσερις κύκλους σε ελληνικό κανάλι, και δεύτερον, και σε καλύτερη μοίρα από το εξωτερικό, βλέπουμε τα επεισόδια σε καθημερινή βάση, κάτι που προκαλεί πιο άμεση εξοικίωση του θεατή με την κάθε σειρά. (Εκπληκτικά παρομοίως, το Fringe αυτή τη στιγμή χαίρεται απίστευτης ευνοϊκής προβολής και διαφήμισης από το κανάλι.)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...

Επιτέλους μετά απο 2 περίπου μήνες καινούριο επεισόδιο!

 

Σεζόν 5, Επεισόδιο 15

Dead Men Don't Wear Plaid ή αλλιώς Supernatural goes Romero...

They 're coming to get you Dean!devil2.gif

 

Έμαθα πως θα το τραβήξουν και για 6η σεζόν και μάλιστα χωρίς τον Κρίπκε στο τιμόνι. Κρίμα!

Απορώ γιατί τραβάνε μερικές σειρές απο τα μαλλιά και δεν τις αφήνουν να τελειώσουν όσο ακόμη βρίσκονται σε καλό επίπεδο ιστορίας, χαρακτήρων κλπ

 

Υ.Γ Πάντως θα την δω και την 6η και ας το παίζω δύσκολος...πλήρωσα με πολλές ώρες τηλεθέασης για να το αφήσω στην μέση.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε ένα είναι το επεισόδιο...

Σαιζον 5 επεισόδιο 8.Τα παντα όλα,τα κοάλα τίποτα...

Το έβλεπα σχετικά συχνα στο Σταρ αλλά πλέον πρέπει να πέφτω νωρίς για ύπνο.Δεν λέει τίποτα το σπουδαίο-διαφορετικό αλλά έχει μια κάποια φάση που ελάχιστα έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εμένα αν κ μου είχαν αρέσει στην αρχή κάποια επεισόδια που είχα δει νομίζω πως όσο προχωράει τόσο χαλάει.

 

Γενικά τη σειρά θα την χαρακτήριζα "αμερικανιά" και "αρπαχτή", γιατί οι ηθοποιοί, αν είμαι ευγενική, μπορώ να τους χαρακτηρίσω μετριότατους, οι διάλογοι (όσο ευγενική και να είμαι tongue.gif) είναι χάλια και γενικά πέραν της βασικής ιδέας που μπορεί να ήταν καλή, γεμίζουν την ώρα με πολλές μπαρούφες που μας δείχνουν πόσο φοβερός είναι ο Dean, πως μαλώνουν, πως κάνουν...

 

Επίσης, μου βγάζει ότι είναι πολύ αναμασημένη, ότι αντιγράφουν άλλες σειρές ή ταινίες χωρίς να μπορώ να πω κάποια συγκεκριμένη, απλά μου φαίνεται σαν κακό remake να το πω έτσι.

 

Εξαίρεση αποτελεί ένα επεισόδιο, νομίζω 2ου κύκλου, που o Sam βλέπει να επαναλαμβάνεται η ίδια μέρα συνέχεια, η οποία τελειώνει πάντα με τον θάνατο του Dean και προσπαθεί να προλάβει κάθε φορά τον θάνατό του.

Όσοι βλέπαν X-files θα θυμούνται το επεισόδιο με τον Mulder που ξυπνάει πάντα έχοντας σπάσει το στρώμα νερού που έχει και στη συνέχεια πηγαίνει στην τράπεζα όπου ή πέθαινε αυτός η σκοτώνονταν η Scully, δε θυμάμαι.

Edited by Kate88
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το φαινόμενο Groundhog Day το έχει χρησιμοποιήσει κάθε σειρά. Ακόμα και η Ζήνα είχε ένα τέτοιο.

 

Γενικά διαφωνώ μαζί σου περι της σειράς, αλλά εντάξει γούστα είναι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Supernatural (2005-2020)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..