Jump to content

Gotham (2014-2019)


Blacksword
 Share

Recommended Posts

 

Δεν είδα πουθενά θέμα οπότε είπα να ανοίξω μιας και είναι επίκαιρη.

Το Gotham είναι prequel σειρά του κόσμου του Batman (κάτι σαν το Smallville για τον Superman) και ακολουθεί τον Jim Gordon στις πρώτες περιπέτειες. Από την άλλη, οι κακοί σε αυτή τη σειρά είναι πολλοί, ίσως υπερβολικά πολλοί (ειδικά στην πρώτη σεζόν γίνεται της τρελής) αλλά μερικοί αξίζουν αρκετά.

 

Τώρα έχει μπει ήδη στη δεύτερη σεζόν και η ειρωνεία είναι τώρα που δείχνει ότι βελτιώνεται έχει πέσει η τηλεθέαση σε όρια που η FOX ρίχνει άκυρο.

 

Πάντως ο καλύτερος χαρακτήρας συνολικά στην πρώτη σεζόν είναι ο Penguin και προβλέπω ότι θα είναι και στη δεύτερη.

 

Την βλέπει κανείς; Πως σας φαίνεται ο καινούργιος κακός ή το καινούργιο αφεντικό της αστυνομίας;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την παρακολουθώ εγώ και μου αρέσει πάρα πολύ. Ας πούμε της βάζω χαλαρά ένα 8/10 στο σύνολό της. Είναι πολύ καλογυρισμένη, έχει πλάκα, η ατμόσφαιρα είναι απίθανη και η τρέλα μπόλικη. 

 

Και μένα ο Penguin στην πρώτη σαιζόν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Πάντως και ο Gordon μου αρέσει αρκετά.

 

Όσον αφορά τον καινούργιο κακό, θα δείξει. Φαίνεται αρκετά επικίνδυνος και πιο έξυπνος από άλλους που γνωρίσαμε. Το νέο αφεντικό της αστυνομίας δυναμικό μου φαίνεται, αλλά μπορεί να τον φάει η μαρμάγκα αν δεν προσέξει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είχα δει το πρώτο επεισόδιο και την άφησα να τη δω μαζεμένη (αλλά δεν προλαβαίνω). Μου φάνηκε καλή, αλλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την παρακολουθώ ανελλιπώς, και συμφωνώ απόλυτα με τον Bladerunner και το σχόλιό του. Επιπλέον θέλω να πω πως εκτός του Πιγκουίνου ήταν και ο Τζερόμ που έδωσε ρέστα στο ρόλο του, και ήμουν από αυτούς που περίμεναν τα πολύ περισσότερα, ξέρετε τι εννοώ όσοι το βλέπετε.

 

Επίσης, ο ηθοποιός που παίζει τον Πιγκουίνο έπαιξε μεταξύ άλλων και ένα guest στο The Walking Dead,

ήταν ο ξανθός νεαρός που είχε δώσει ο Ρικ σε κάποια προηγούμενη σεζόν το ρολόι του, και μετά στο Τέρμιναλ ήταν ο πρώτος που σκότωσαν οι κανίβαλοι όταν τους είχαν στη σειρά για σφάξιμο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την παρακολουθώ ανελλιπώς, και συμφωνώ απόλυτα με τον Bladerunner και το σχόλιό του. Επιπλέον θέλω να πω πως εκτός του Πιγκουίνου ήταν και ο Τζερόμ που έδωσε ρέστα στο ρόλο του, και ήμουν από αυτούς που περίμεναν τα πολύ περισσότερα, ξέρετε τι εννοώ όσοι το βλέπετε.

 

Ναι, δίκιο έχεις για τον Τζερόμ και υπήρχαν πολλές φήμες ότι είναι ο Τζόκερ, αλλά ο Τζόκερ στο κόμικ (απ' όσο ξέρω) δεν προέρχεται από εκεί. Όπως και να χει πολύ ωραίος τυπάς και παίζει πολύ καλά το ρόλο του.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με Bladerunner. Και να προσθέσω πως κάνει τη διαφορά, καθώς σε σύγκριση με άλλα σουπερηρωϊκά, είναι περισσότερο αστυνομικό παρά σουπερηρωϊκό. Μέχρι και PnP RPG φτιάξαμε με φίλους μου για αυτή τη σειρά. :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ανανεώθηκε η σειρά και πάλι καλά δηλαδή γιατί όσο προχωράει όλο και βελτιώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά εξακολουθεί να είναι εξαιρετική, άκρως ψυχαγωγική και ενδιαφέρουσα. Κάθε βδομάδα ανυπομονώ να δω καινούργιο επεισόδιο. ΟΚ, μπορεί και να μην ταιριάζει με όλα τα γούστα, κάτι που ισχύει για τα πάντα, όμως προσωπικά μου αρέσει πάρα μα πάρα πολύ. Περνάω καλά, ρε παιδάκι μου!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είδα το 2ο κύκλο, η αγαπημενη μου σειρά μακραν. Εχει μυστηριο, σασπενς, ακραιους ηρωες και ενδιαφέροντες κακούς.

Στο 2ο κυκλο βαζω 8,0/10

 

Όχι ότι δε θα μπορούσε να ειχε αποδοθει και καλυτερα η σειρά πχ αν γινοταν πιο υπερπαραγωγη με καλύτερους ηθοποιους κλπ

αλλα εμενα μ αρεσει κ αυτη η καλτιλα που βγαζει, οπωσδήποτε της προσδιδει αλλον αερα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή, άκρως ενδιαφέρουσα και χορταστική η δεύτερη σαιζόν, με ωραία δράση, ακραίες καταστάσεις, μπόλικη τρέλα, αρκετό μυστήριο, κάμποσες ανατροπές και σούπερ ατμόσφαιρα. Σαν γενικό βαθμό της σαιζόν θα έβαζα και εγώ κάπου στο 8 με 8.5, μιας και μου φάνηκε ελάχιστα κατώτερη της πρώτης (σε γενικές γραμμές). Όσον αφορά τους χαρακτήρες, προσωπικά μου άρεσε αρκετά ο Hugo Strange, το στιλ του, η... ήρεμη τρέλα του. Τέλος πάντων, πέρασα πολύ ωραία όσο καιρό κράτησε, ελπίζω η τρίτη σαιζόν να μην αργήσει να προβληθεί και να είναι το ίδιο ενδιαφέρουσα, απολαυστική και μουρλή με τις δυο που έχουμε παρακολουθήσει. Τώρα... υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη σεζόν ήταν σίγουρα καλύτερη από την πρώτη, αν και προσωπικά δεν ξετρελάθηκα με το φινάλε. Επίσης ένα μεγάλο μείον που έχει για μένα η σειρά είναι ο Bruce. Είναι πολύ αδιάφορος σαν χαρακτήρας και τώρα ειδικά που ετοιμάζουν το Court of Owls κάτι πρέπει να κάνουν μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Gotham (2014-2017)
  • 1 year later...

Και μ' αυτά κι μ' αυτά φτάσαμε στο τέλος... Αν και η λιγοστή «εμφάνιση» του Batman με άφησε απογοητευμένο, οι κεντρικοί χαρακτήρες της σειράς δώσανε ρέστα για άλλη μια φορά!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Gotham (2014-2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..