Jump to content

Το Δάσος Με Τα Πέπλα - Ειρήνη Μαντά


elgalla
 Share

Recommended Posts

Δεν το έχω διαβάσει μεν ακόμα, θα το προμηθευτώ σύντομα, αλλά: Κρίνοντας από το εξώφυλλο και τον τίτλο, αν το έβλεπα σε κάποιο βιβλιοπωλείo σίγουρα θα το τραβούσα από το ράφι να του ρίξω μια ματιά. Θα διάβαζα βέβαια και το "blurb" στο οπισθόφυλλο όπως πάντα. Ε, και μετά από τέτοιο blurb το βιβλίο θα γινόταν mine, mine, mine, mine!  :)

Edited by Oberon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το διαβάζω τώρα, έφτασε στα χέρια μου την Τρίτη το μεσημέρι, και είμαι ήδη λίγο μετά τη μέση του. Νιώθω σαν να διαβάζω ένα πανέμορφο παραμυθένιο αλλά και σκοτεινό ταυτόχρονα ποίημα, όποτε το πιάνω λέω θα διαβάσω ένα κεφάλαιο και αυτό φροντίζει να με αρπάξει όπως η Αρκάνα τον Βόρσαχ. 

 

Είναι υπέροχο, το προτείνω ανεπιφύλακτα, η Ειρήνη στα καλύτερά της. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δυο φορές πέρασα από το βιβλιοπωλείο της Ars Nocturna με αποκλειστικό σκοπό να το αγοράσω, και τις δυο φορές ήταν κλειστό! :( Και δεν το βρίσκω κάπου αλλού και θέλω να το αγοράσω γρήγορα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυο φορές πέρασα από το βιβλιοπωλείο της Ars Nocturna με αποκλειστικό σκοπό να το αγοράσω, και τις δυο φορές ήταν κλειστό! :( Και δεν το βρίσκω κάπου αλλού και θέλω να το αγοράσω γρήγορα!

 

Νομίζω μετακομίζουν, ή κλείνουν το βιβλιοπωλείο, ή κάτι τέτοιο. Γιατί δεν pm την ίδια την Ειρήνη να σου πει ακριβώς πως να το βρεις; ;-)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά, μόνο στην Ars Nocturna κυκλοφοράει; Κι άμα κλείσει, ή αν κάποιος δεν μπορεί να πάει εκεί, πώς θα το βρούμε; :o :(

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με παραγγελία. Εμένα μου ήρθε στο σπίτι μου αυθημερόν, και σκέψου πως μένω στα Γιάννενα και μάλιστα εκτός πόλης.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ίσως υπάρχει στο bookstation.gr που στελνουν χωρις ταχυδρομικα σε ολη την Ελλαδα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ίσως υπάρχει στο bookstation.gr που στελνουν χωρις ταχυδρομικα σε ολη την Ελλαδα.

 

Δεν υπάρχει. Γενικά δεν το έχω βρει σε κανένα online βιβλιοπωλείο. Δεν ξέρω καν πόσο κοστίζει!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στον εκδοτικό παιδιά, επικοινωνήστε απ' ευθείας με τον εκδοτικό και ζητήστε το. Δεν ξέρω αν κάνει να αναφέρω την τιμή του οπότε θα το αποφύγω, αλλά θα πω όμως πως είναι πολύ καλή και άκρως ανταγωνιστική.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά το παρήγγειλα μέσω τηλεφώνου (2111835524) από τον εκδοτικό στις 15-10-2015.

Ακόμη δεν έχει έρθει, αλλά αν οι άνθρωποι μετακομίζουν κάτι τέτοιο δεν αποτελεί έκπληξη...

Θα σας ενημερώσω όταν καταφτάσει, για να επιβεβαιωθεί και η λειτουργικότητά του ars.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυο φορές πέρασα από το βιβλιοπωλείο της Ars Nocturna με αποκλειστικό σκοπό να το αγοράσω, και τις δυο φορές ήταν κλειστό! :( Και δεν το βρίσκω κάπου αλλού και θέλω να το αγοράσω γρήγορα!

Το βιβλιοπωλείο έχει κλείσει. Θα ρωτησω σήμερα τον Κώστα που έχουν διανομη.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αχ, τι να σας πρωτοπώ,πραγματικά.

 

Θερμές ευχαριστίες στην Αταλάντη για την πολύ όμορφη παρουσίασή της. :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose:  (Φιλενάδα, :kissing: ξέρεις εσύ!)

 

Θα απαντήσω σε δύο -τρία πράγματα, πρώτον, συμφωνώ για το οπισθόφυλλο, δεύτερον, έχεις δίκιο για τις χειριστικές γυναίκες αν και

φρόντισα να έχουν καλούς λόγους, τουλάχιστον η νεράιδα θα ήθελε να μην έμπαινε ο Βόρσαχ σε όλη αυτήν την διαδικασία. Ελπίζοντάς το άργησε να του δώσει όλες τις πληροφορίες. Μην ξεχνάμε ότι η Κρυσταλλία έχει ίσως πονέσει περισσότερο από όλους στην ιστορία. Όσο για την Αλθαία....δεν ήθελε να ξεκινήσει πουλώντας φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Θυμήσου, πρότεινε χρυσάφι, πλούτη, μαγικά αντικείμενα.... Γενικώς η πράξη της είναι πράξη απελπισίας. Τώρα, αν ένα όμορφο πρόσωπο και μόνο αξίζει να φέρει κανείς τον κόσμο τα πάνω κάτω....θυμήσου και την κατάρα από τις γοργόνες. Και σε κάθε περίπτωση το συναίσθημα ήταν αμοιβαίο.

 

 

Γενικώς με ενδιέφερε πολύ το εφέ της "κεραμίδας" στο κεφάλι του ήρωα. Έτσι η ιστορία ξεφλουδίζεται, προχωρά κυκλωτικά ως το βάθος.

Όσον αφορά στα φίδια

θεωρούσα ότι κάποιου ειδους άμυνα έπρεπε να υπάρχει στην "πίσω πόρτα" του κάστρου. Just in case. Η Αρκάνα πράγματι μπορεί να σκεφτόταν πως τα φίδια θα απέτρεπαν και τον ίδιο το μάγο να πλησιάσει. Είπαμε, προτιμά να καταπιεί ζωντανό κροκόδειλο από το να ξαναβρεθεί ο μάγος εκεί. Προσωπικά δεν πιστεύω πως είχε φόβο μην βρεθεί κάποιος τόσο τρελός και πάρει αυτόν τον δρόμο για να την κυνηγήσει. Πιστεύω πως ήταν για το μάγο τα φίδια στο τέλος.

 

 

Είπες για τη γλώσσα, και βρίσκω εδώ την ευκαιρία να πω ότι θεωρώ πολύ κακό, μα πολύ πολύ πολύ κακό να φοβάται κάποιος τη γλώσσα. Αυτός είναι ένας λόγος που το φάντασυ συχνά με αφήνει ανικανοποίητη, αν και σαν είδος το αγαπώ βαθιά. (Ένας από τους λόγους, δηλαδή.) Υπάρχει μία τάση των συγγραφέων φάντασυ, δυστυχώς, να μασούν τα λόγια τους. Είναι παλιομοδίτικο αυτό, είναι δασκαλίστικο, είναι....είναι χίλια δυο άσχημα πράγματα.

Είναι ένας από τους λόγους που ο κόσμος εκεί έξω (δεν εννοώ εκτός Ελλάδας, εννοώ εκτός φανταστικού) δεν μας παίρνει στα σοβαρά. Όχι. ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ βιβλία για παιδιά. Ας το πάρουμε χαμπάρι.

 

Το παλαιότερο κομμάτι του Δάσους είναι το πρώτο μέρος. Ήταν κάποτε αυτοτελές διήγημα. Χωρίς τις δοκιμασίες που συναντά ο ήρωας, αλλά ο βασικός σκελετός. Ευχαριστίες στον Κώστρα Κώτσια που με έβαλε στο λούκι να επανεξετάσω εκείνη την παλιά ιστορία.

Πώς κάνεις ένα διήγημα μυθιστόρημα; Πώς γράφεις sequel στον εαυτό σου;

Απλώς, δεν θεωρείς ότι γράφεις sequel. Θεωρείς πως το παλιότερο κείμενο είναι μισό κείμενο, και ότι καλείσαι τώρα να γράψεις το υπόλοιπο και να το ολοκληρώσεις.

 

Κλείνοντας (ευχαριστώ σας το είπα; σας αγαπώ όλους, το είπα;) να σας αποκαλύψω την αρχική έμπνευση για το Δάσος με τα Πέπλα: το τραγούδι των Dead Can Dance Xavier, οι στίχοι του, και το εξώφυλλο του άλμπουμ στο οποίο περιεχόταν. 

Enjoy!

 


 

Δυο φορές πέρασα από το βιβλιοπωλείο της Ars Nocturna με αποκλειστικό σκοπό να το αγοράσω, και τις δυο φορές ήταν κλειστό! :( Και δεν το βρίσκω κάπου αλλού και θέλω να το αγοράσω γρήγορα!

Το βιβλιοπωλείο έχει κλείσει. Θα ρωτησω σήμερα τον Κώστα που έχουν διανομη.

 

Αύριο θα είναι ανοιχτό σίγουρα γιατί μου είπαν να περάσω. Στη Jemma υπάρχει στον Πειραιά, θα υπάρχει άμεσα και στην Πολιτεία.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα αυτό μου είπε ο Κώστας, η διανομή θα γίνει μέσα στις επόμενες ημέρες, απλά τρέχει με τις αλλαγές στο βιβλιοπωλείο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυο φορές πέρασα από το βιβλιοπωλείο της Ars Nocturna με αποκλειστικό σκοπό να το αγοράσω, και τις δυο φορές ήταν κλειστό! :( Και δεν το βρίσκω κάπου αλλού και θέλω να το αγοράσω γρήγορα!

Δες και απογευματινές ώρες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το τελείωσα και έχω να πω ότι με κούρασε απίστευτα το πόσο καλό ήταν από την αρχή μέχρι το τέλος. Ήταν σαν παλιομοδίτικο Sword And Sorcery αλλά με εντελώς μοντέρνα γραφή και ήταν και καλή. Σε αρκετά σημεία είχε εντυπωσιακές και ευφάνταστες ιδέες αλλά τις διέκοπτε η πολύ καλή ανάλυση των χαρακτήρων και οι φυσικότατοι διάλογοι. Το τέλος με άφησε ανικανοποίητο, επειδή μετά θα πιάσω μάλλον ένα λιγότερο καλό βιβλίο.

 

Θα μπορούσα να έγραφα κανονικά πόσο ουάου είναι σαν βιβλίο αλλά μετά η Ειρήνη θα φοβόταν ότι έπαθα κάτι και δε λέω κακίες.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι, συνεχίστε να γράφετε τόσο καλά σχόλια και να βάζετε πέντε αστεράκια, εγώ δεν σας ζηλεύω καθόλου που εσείς το διαβάσατε και εγώ δεν μπορώ να το βρω πουθενά... Ε, που θα πάει, δεν θα το διανείμουν κάποια στιγμή;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι, συνεχίστε να γράφετε τόσο καλά σχόλια και να βάζετε πέντε αστεράκια, εγώ δεν σας ζηλεύω καθόλου που εσείς το διαβάσατε και εγώ δεν μπορώ να το βρω πουθενά... Ε, που θα πάει, δεν θα το διανείμουν κάποια στιγμή;

Γιώργο εμένα σήμερα μού ήρθε σπίτι το ειδοποιητήριο από τα ΕΛ.ΤΑ., 15 ημέρες μετά την παραγγελία μου. Προφανώς η διανομή ξανάρχισε! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το τελείωσα και έχω να πω ότι με κούρασε απίστευτα το πόσο καλό ήταν από την αρχή μέχρι το τέλος. Ήταν σαν παλιομοδίτικο Sword And Sorcery αλλά με εντελώς μοντέρνα γραφή και ήταν και καλή. Σε αρκετά σημεία είχε εντυπωσιακές και ευφάνταστες ιδέες αλλά τις διέκοπτε η πολύ καλή ανάλυση των χαρακτήρων και οι φυσικότατοι διάλογοι. Το τέλος με άφησε ανικανοποίητο, επειδή μετά θα πιάσω μάλλον ένα λιγότερο καλό βιβλίο.

 

Θα μπορούσα να έγραφα κανονικά πόσο ουάου είναι σαν βιβλίο αλλά μετά η Ειρήνη θα φοβόταν ότι έπαθα κάτι και δε λέω κακίες.

Ευχαριστώ για τα (καλά;) σου λόγια Τιποτένιε.

Ειλικρινά αυτό το χούι να μου λες negs διαρκώς πρέπει να το ψάξεις.....

Και πάλι ευχαριστώ :mf_sonne: :mf_sonne: :mf_sonne: 

(Ώστε είναι sword and sorcery λες; Είχα μεγάααααλες κουβέντες περί αυτού με Κώτσια και Φιαμού. Είναι /δεν είναι.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως δύσκολο να βρεθεί ονλάιν. Να πάρω τηλ στο νούμερο που έχει γράψει πιο πάνω ο Τζωρτζ λέτε ε;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως δύσκολο να βρεθεί ονλάιν. Να πάρω τηλ στο νούμερο που έχει γράψει πιο πάνω ο Τζωρτζ λέτε ε;

Μίλησα προ ολίγου με τον εκδότη και αυτό που ισχύει είναι ότι μετακομίζουν και τα πράγματα είναι αρκετά ρευστά. Το βιβλίο υπάρχει στη Jemma στον Πειραιά, και θα είναι στην Πολιτεία από Τετάρτη- ή τουλάχιστον αυτό μου είπε. Σε κάθε περίπτωση μπορείτε να τηλεφωνήσετε στον παραπάνω αριθμό, θα τον κρατήσουν από το προηγούμενο μαγαζί και αν τύχει και δεν το σηκώνουν θα πει πως ακόμη δεν τους έχουν συνδέσει.

Μπορείς να επικοινωνήσεις με Ars Nocturna και μέσω fb. Του στυλ, ψάχνουμε το τάδε βιβλίο.

Ευχαριστώ θερμά για το ενδιαφέρον!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το καθυστερούσα όσο μπορούσα, διάβαζα αργά κι από λίγο για να κρατήσει περισσότερο, αλλά αναπόφευκτα αυτό το μαγικό ονειρικό ταξίδι έφτασε στο τέλος του. Με μια λέξη: Υπέροχο! Δύσκολο σε κάποια σημεία, απαιτεί την απόλυτη προσοχή του αναγνώστη καθώς οι εικόνες του ανήκουν σε έναν κόσμο που δεν περιμένεις όταν γυρνάς την πρώτη σελίδα του. Ευχαριστώ για αυτό το ταξίδι Ειρήνη. :give_rose:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω λοιπόν ότι μετά από μια μίνι οδύσσεια, το βιβλίο της Ειρήνης βρίσκεται πλέον στα χέρια μου!

 

Τα υπόλοιπα, (θάψιμο, θάψιμο και θάψιμο), σύντομα στο αντίστοιχο τόπικ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..