Jump to content

Η πορφυρή μάσκα

Recommended Posts

SymphonyX13

Όνομα Συγγραφέα: SymphonyX13
Είδος ποιήματος: Τρόμου(;)
Αριθμός Στίχων:Οχτώ στροφές των τεσσάρων στίχων, τριανταδύο στίχοι
Σχόλια: Αν εξαιρέσετε στιχάκια της στιγμής που σκαρώνω για να πειράξω τις κόρες μου ή να τις κάνω να γελάσουν, αυτή είναι η πρώτη μου προσπάθεια να γράψω κάτι σε μορφή ποιήματος. Το ένα ερέθισμα ήταν οι λέξεις που έδωσε η Αταλάντη, το άλλο η επιθυμία μου να απολαύσω άλλη μια φορά την παρέα της Ειρήνης, του Σπύρου και της Αταλάντης, αυτή την φορά για την "Επταλογία του Ποιητή."

Η πορφυρή μάσκα

Μόνος του περιφέροταν, νωθρά, βαριεστημένα

στην λαμπερή την αίθουσα, που ο χορός γινόταν

όλα του φαίνονταν πεζά, όλα ξεπερασμένα

τα μάτια κράταγε κλειστά, σαν κάτι να σκεφτόταν.

Ολόγυρα του χόρευαν, όλοι μασκαρεμένοι

σαν δώδεκα εσήμανε του ρολογιού ο χτύπος

πως ήρθαν τα μεσάνυχτα, η ώρα η μαγεμένη

του φάνηκε σταμάτησε του εκκρεμούς ο ήχος

Και τότε την επρόσεξε, φιγούρα κολασμένη

την μια στιγμή ήταν εκεί, ενώ πριν δεν βρισκόταν

κίνησε, την πλησίασε, “μην είναι μαγεμένη;”

αμέσως ανατρίχιασε, ενώ αναρωτιώταν.

Θαρρείς είν' από έβενο,το φως την διαπερνάει

και στέκεται ακίνητη σαν σκοτεινός στρατιώτης.

Μανδύα μαύρο και μακρύ, απάνω της φοράει

και μία μάσκα πορφυρή κρύβει το πρόσωπο της.

Το διήγημα θυμήθηκε, του Κόκκινου Θανάτου

που ο Πόε εξιστόρησε κι`άφησε στους αιώνες

Κανένας δεν επέζησε της φοβερής θωριάς του

μά πάγωσαν, σαν το νερό παγώνει τους χειμώνες.

Σ`ένα καθρέφτη λαμπερό, που πίσω της βρισκόταν

σε μια στιγμή ανύποπτη έπεσε η ματιά του,

δεν είχε αντανάκλαση, μόνο αυτός φαινόταν

με φρίκη παρατήρησε, τρέμαν τα γόνατα του.

Και τότε πια δεν άντεξε, την μάσκα της αρπάζει,

με μία κίνηση γοργή, μακριά της την τραβάει.

Ένας λυγμός του ξέφυγε κι`έχασε την μιλιά του

μέσα σε δευτερόλεπτα, ασπρίσαν τα μαλλιά του.

Πηχτό σκοτάδι αντίκρισε και σαν άλλος Προσπέρο

στο πάτωμα σωριάστηκε, με βλέμμα παγωμένο.

'Ολα τριγύρω σίγησαν, φωνή δεν αντηχούσε

μόνο του Θάνατου η λαλιά, που εκεί κυριαρχούσε.

SymphonyX13

Νοέμβριος 2015

• Like 3
Ιρμάντα

Ένα τσούρμο άρρωστα μειράκια είστε!

Μπράβο ρε Δημήτρη! Μια χαρά ποιηματάκι έγραψες!

Παιδιά, αφού αργώ που αργώ, γράψτε όσα περισσότερα μπορείτε!

Θα ξαναδιαβάσω τη Μάσκα του Κόκκινου Θανάτου μου φαίνεται! (Ή θα βάλω τον Γκάμπριελ Μπερν να μου τη διαβάσει:)

• Like 2
MadnJim

Σούπερ Δημήτρη, μια χαρά είναι, μπράβο φίλε μου. Κριτική μην περιμένεις από μένα, δεν έχω ιδέα τι να σου πω περί τεχνικής κλπ. Όμως μου άρεσε, κι αυτό μπορώ να σου το πω. :)

• Like 2
SymphonyX13

Xαίρομαι που σας άρεσε παιδιά! Αλλά δεν έχει άλλο για αυτό το παιχνίδι, ένα φτάνει! Ούτως ή άλλως ο Σπύρος θα ξεφουρνίσει σίγουρα μερικά ακόμα! :) Την άκουσα την αφήγηση του Byrne Ειρήνη, πολύ ατμοσφαιρική. Ακολουθεί μια πολυαγαπημένη μου μελοποιημένη εκδοχή της ιστορίας..

• Like 2
GeorgeDamtsios

Πολύ ωραίο το ποίημά σου Δημήτρη, μπράβο! Θεωρώ ότι πήγες μια χαρά την ιστορία σου από το σημείο Α στο σημείο Β. Αν είναι και το πρώτο σου που λες, τότε τα μπράβο πάνε επί 2!

Το highlight ¨ήταν φυσικά ότι διαβάζοντάς το, και ξεκινώντας να skrolάρω κατά κάτω για να σου απαντήσω, ετοιμαζόμουν να αναφέρω και τους Crimson Glory. Ευνόητο είναι ότι μόλις είδα ότι το έκανες από μόνος σου, χαμογέλασα άγρια. Ά, επίσης άκουσα και το τραγούδι. Και μετά μοιραία και όλο το άλμπουμ. Ο συγχωρεμένος ο Midnight στα καλύτερά του! :)

• Like 2
SymphonyX13

Χαίρομαι που σου άρεσε Γιώργο, πραγματικά έλπιζα να διαβαζόταν ευχάριστα και να μην έβγαινε χάλια, όντας το πρώτο μου! :) Τώρα για το τραγούδι, τι να πούμε; Η πρώτη μου επαφή με αυτήν την ιστορία ίσως ήταν αυτό το τραγούδι, μετά την διάβασα. Όπως δεν μπορούμε να πούμε και πολλά και για τους δύο πρώτους δίσκους των Crimson Glory (αξεπέραστοι) και για τον Midnight, απίστευτη φωνή, τεράστια απώλεια!

• Like 2
elgalla

Ώρα να κάνω κι εγώ τα δικά μου σχόλια. Καταρχήν, για πρώτη απόπειρα ήταν μια χαρά και εντυπωσιακά συγκροτημένη. Όπως έχω πει και στο Σπύρο και στην Ειρήνη, εγώ που σπάνια γράφω ποιήματα που είναι ιστορίες θαυμάζω όσους μπορείτε να το κάνετε. Οπότε thumbs up γι' αυτό.

Τώρα, στα τεχνικά, έχεις κάποιες επαναλήψεις (διορθώνεται αυτό με ένα πέρασμα) και, το βασικό, μπλέκεις εντελώς τις φόρμες σου. Στο μεγαλύτερο μέρος του ποιήματος, η φόρμα είναι εναλλασσόμενη ρίμα, δηλαδή ABAB, ενώ στις δύο τελευταίες στροφές αλλάζεις δομή και πας σε κουπλέτα, δηλαδή AABB. Επίσης, μπλέκεις ατελείς με τέλειες ρίμες, κάτι το οποίο σ' αυτές τις πιο παλιές, κλασσικές φόρμες είναι big no-no, θέλουμε μόνο τέλειες ρίμες. Τέλεια ρίμα είναι το μασκαρεμένοι - μαγεμένη και ατελης ρίμα είναι το Προσπέρο - παγωμένο. Τα κουπλέτα, γενικά, δεν είναι και ό,τι καλύτερο γιατί είναι προβλέψιμες ομοιοκαταληξίες.

Κατά τα άλλα, χαίρομαι που σε ενέπνευσαν οι λεξούλες που έδωσα κι ελπίζω να παίξεις μαζί μας και στο επόμενο ποιητικό. :)

• Like 2
SymphonyX13

Σε ευχαριστώ Αταλάντη άλλη μια φορά για την έμπνευση που μου έδωσαν οι λέξεις σου, αλλά και για την ανάγνωση και τα πολύτιμα σχόλια, αφού έμαθα πράγματα που αγνοούσα. Το ότι η ομοιοκαταληξία στις δύο τελευταίες στροφές είναι διαφορετική από το υπόλοιπο ποιήμα σαφώς και το ξέρω, μου το είχε μάλιστα τονίσει και ο Σπύρος και του είχα απαντήσει: "το ξέρω φίλε μου αλλά δεν μου έβγαινε διαφορετικά!" :) Αυτό για τις τέλειες -ατελείς ρίμες τώρα το μαθαίνω και αν κατάλαβα καλά, τέλειες είναι αυτές που οι ομοιοκαταληξίες τους είναι ομόηχες, σωστά;

Και πάλι σε ευχαριστώ και αν στο επόμενο ποιητικό μου έρθει κάποια καλή ιδέα που θα μπορέσω να αναπτύξω, με χαρά μου θα σας ξανακάνω παρέα! :)

Edited by SymphonyX13
  • Like 2