Jump to content

FFL #13 (Cassandra Gotha vs Eugenia Rose vs Elli Sketo vs elgalla vs Lady Nina vs MadnJim vs Mesmer vs Morfeas vs Nihilio vs Nienor vs Sonya vs jjohn)


Natasha
 Share

  

18 members have voted

  1. 1. Τα 4 διηγήματα που μου άρεσαν περισσότερο είναι:

    • Ο Αδάμ (Eugenia Rose)
      1
    • Η Τελευταία Ελπίδα της Ανθρωπότητας (Madnjim)
      1
    • Γκρίζο χιόνι (Nihilio)
      1
    • Κοινωνική εργασία (Elli Sketo)
      7
    • Η Αιώνια Πόλη (Cassandra Gotha)
      6
    • Το δώρο του χιονιού (Nienor)
      11
    • Κυρά του Χιονιού (jjohn)
      5
    • Ο Χιονιάς (Mesmer)
      2
    • Κόκκινο Χιόνι (Sonya)
      12
    • Καμώματα από Χιόνι (Lady Nina)
      10
    • Για μια χούφτα χιόνι (Morfeas)
      8
    • Λευκά Χριστούγεννα (elgalla)
      8

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Ναι ρε, ξεκόλλα, μια απλή διαφωνία είχαμε (ειλικρινά, το εννοώ, πώς το λένε, αν ήμασταν κοντά θα το έβλεπες στο πρόσωπό μου). Αν είναι δυνατό να παίρνουμε στα σοβαρά τέτοια θέματα, της στιγμής.

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, φχαριστήθηκα, ψήφισα, να και τα επιγραμματικά σχόλια. Έχω να πω ότι για φφλ, γράφτηκαν ΠΟΛΛΕΣ ΛΕΞΕΙΣ. (Σίριουσλι, Αταλάντη; ΣΙΡΙΟΥΣΛΙ; Με μοτεράκι γράφεις, παιδί μου; )

 

 

Ο Αδάμ: Ωραίο φλασάκι τρόμου, αλλά νομίζω πως ήθελε μια κατοσταριά λέξεις ακόμα για να χτιστεί καλύτερα η ψυχολογία.
Η Τελευταία Ελπίδα της Ανθρωπότητας: Ευκολοδιάβαστο και κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον, αλλά δίνει την πληροφορία λίγο άγαρμπα, κυρίως στο τέλος.
Γκρίζο Χιόνι: Ατμοσφαιρικό και λυρικό, αλλά το ‘χασα. Μάλλον επειδή το έπιασες απ’ τη μέση (του διαγωνισμού) και σου έμεινε μισό.
Κοινωνική Εργασία: Ανάλαφρη και διασκεδαστική ιστορία, με μια εσάνς από The Wolf Among Us. Θέλει καλύτερη προοικονομία με τη Χιονάτη.
Snieg: Τρυφερό διήγημα αδελφικής αγάπης, αλλά έχασα λίγο την μπάλα στο τέλος. Και το ίντερνετ μού έδωσε μόνο «χιόνι» για το snieg, οπότε δεν ξέρω τι άλλο έχασα στη μετάφραση. (Αγνοώ επιδεικτικά τα τυπογραφικά σε FFL, γιατί FFS, μέσα σε μιάμιση ώρα τρεχάτε ποδαράκια μου και μην κοιτάτε πίσω)
Το Δώρο του Χιονιού: Γλυκό και παραμυθένιο διήγημα και δες πόσο κομψά θα προσπεράσω τα μωρά (πάλι) που γράψαμε κι οι δύο (πάλι) που κάτι παίζει με την πάρτη τους και με τα καιρικά φαινόμενα (πάλι). Θα ήθελα λίγη προοικονομία με τη μαμά νεράιδα και τις φρεγάτες.
Κυρά του Χιονιού: Λαογραφικό παραμυθάκι, συμπαθητικό, αλλά του έλειπε η ατμόσφαιρα και η πληροφορία, κι ένιωσα πως το τέλος ήρθε απότομα και λίγο ξεκρέμαστα.
Ο Χιονιάς: Από τρομακτική ατμόσφαιρα παίρνει 11/10, αλλά έχασα τ’ αυγά και τα πασχάλια και δεν κατάλαβα τίποτα.
Καμώματα από Χιόνι: Ε, η παραμυθού στο στοιχείο της! Υπέροχο παραμύθι, στρωτό, ισορροπημένο, με πολύ καλή ροή. Δεν μου έλειψε τίποτα.
Για μια Χούφτα Χιόνι: Ευκολοδιάβαστο φλασάκι, στο συγγραφικό στυλ που ονομάζω τελείως αυθαίρετα «σταρχιδιστικό». Μπορείς να καταλάβεις απ’ το γεγονός και μόνο ότι του έχω δώσει ιδιαίτερο όνομα ότι μ’ αρέσει. Του περισσεύουν κομματάκια πληροφορίας που γεννάνε ερωτήσεις που είναι αχρείαστες σε τέτοιου μεγέθους κείμενο.
Λευκά Χριστούγεννα: Πολύ καλή ροή, πολύ καλή γραφή, ύφος και στυλ. Καθυστέρησε πολύ να μπει στο θέμα, όμως, και αναλώθηκε σε διαλόγους θυσιάζοντας ατμόσφαιρα.

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες τρεις κριτικές

 

 

 

Κυρά του Χιονιού – jjohn

 

Ενδιαφέρουσα ιστοριούλα. Η αρχή της με προϊδέασε για horror, αλλά έκανες μια ωραία στροφή και το γλυκόπικρο τέλος δεν με χάλασε καθόλου.

Καλογραμμένη και καθόλου βαρετή. Στο τεχνικό κομμάτι δεν πρόσεξα κάποιο κραυγαλέο λάθος.

Στα αρνητικά... κάποια κενά μόνο στην ιστορία της κοπέλας. Κυρίως πότε χρησιμοποίησε ο Δημήτρης τις μαγγανείες. Από την αρχή ή το έκανε την ημέρα του φονικού;

Καλή σου επιτυχία.

 

Αιώνια πόλη – Cassandra Gotha

 

Να' σαι καλά, μ' έκανες και γέλασα.

Ενδιαφέρουσα η φλυαρία σου, και αξιοσημείωτο το γεγονός ότι με κράτησε μέχρι το τέλος μια ιστορία που ουσιαστικά δεν είχε πλοκή. Ωραίοι οι διάλογοι, αυτοί ήταν η πραγματική δύναμη του κειμένου, ενώ, αν και ολίγον καρικατούρες, οι χαρακτήρες ήταν απολύτως ταιριαστοί με το ύφο σου.

Δίχως πλοκή όπως προείπα, και πραγματικά δεν έπιασα το τέλος. Βρε Άννα, το βάρυνες απότομα. Ας το τέλειωνες όπως το είχες γράψει μέχρις εκείνη την στιγμή. Ανάλαφρα και χαβαλετζίδικα.

Καλή σου επιτυχία.

 

 

 

Για μια χούφτα χιόνι – Morfeas

 

Πολύ ωραία η ιστορία σου. Ένιωσα πραγματικά μέχρι το μεδούλι την παγωνιά, την απελπισία και το σκοτάδι που βγάζει σε μερικούς ανθρώπους η προοπτική ενός μέλλοντος δίχως καμιά προοπτική.

Επικεντρώθηκες σε έναν χαρακτήρα, και γι' αυτό η ιστορία δεν είναι ολοκληρωμένη. Ο ήρωα; αναρωτιέται τι στην ευχή συνέβη, και πραγματικά έμεινα κι εγώ με την ίδια απορία. Η ιστορία έχει μπόλικο background, αλλά, όπως ήταν λογικό, δεν πρόλαβες να το παρουσιάσεις.

Καλή σου επιτυχία.

 

 

 

Χριστίνα, η Αταλάντη έχει μάλλον ανακαλύψει το ταξίδι στο χρόνο. Πότε γράφει, πότε διαβάζει, πότε σχολιάζει... άστα να πάνε. Λες και κινείται στο Fast Forward. :p :p :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, την επόμενη φορά θα διαβάσω τις ιστορίες πριν καν γραφτούν :p

Πάντως, χωρίς πλάκα, δεν είμαι σαν τον Γγιάννη, εγώ συνήθως γράφω 1.500 τη μέρα (!) και κουράζομαι. Αυτό ήταν πρωτοφανές και δεν πίστευα στα μάτια μου όταν το είδα. Η Νατάσα τα φταίει όλα, αμέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γράφω απο το κινητό στο διάλειμμα της δουλειάς κι έχω να πω οτι πολυ χαιρομαι που μπήκε ήδη το πολ!

 

Εγω θα διαβάσω λογικά το σ-κ τις ιστορίες όλες μαζεμένες :-)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τα διάβασα όλα και έχω να πω πως δε σας πιστεύω όταν ισχυρίζεστε πως τα γράψατε μέσα σε μιάμιση ώρα χωρίς να ξέρετε προηγουμένως το θέμα. Νατάσα, μίλα, το θέμα το είχες διαρρεύσει νωρίτερα! :p Πέρα απ' την πλάκα, μπράβο για την ποιότητα των ιστοριών, μπράβο μπράβο χίλια μπράβο! :)

 

Μερικά επιγραμματικά σχόλια για την καθεμία. (Την ψήφο θα την σκεφτώ λίγο ακόμα, οπότε την αφήνω για αργότερα.)

 

Ο Αδάμ (Eugenia Rose)

Ουάου! Πολύ μου άρεσε τούτο εδώ. Το μόνο που δεν μου φάνηκε εντελώς σαφές ήταν ο συσχετισμός της ικανότητάς του με τα Χριστούγεννα. Μόνο τότε μπορούσε να το κάνει αυτό;

 

Η Τελευταία Ελπίδα της Ανθρωπότητας (MadnJim)

Πέρασα όμορφα με αυτή την ιστορία. Είχε πλάκα το τέλος (όχι βέβαια για τους ίδιους τους ήρωες) και με έκανε να κάτσω να το ψάξω. Πολύ μου άρεσε που είχες κάνει την έρευνά σου πριν το γράψεις.

 

Γκρίζο χιόνι (Nihilio)

Παράξενη αίσθηση μού έβγαλε αυτή η ιστορία. Μου άρεσε ο τρόπος που τα διηγούνταν το κοριτσάκι, ήταν πειστικός ότι προερχόταν από μικρό παιδί. Αλλά για τον λόγο αυτό χάνει από σαφήνεια σε κάποια μέρη. (Πες μου γιατί θα σκάσω, τι είναι «εκείνα τα άλλα τα περίεργα, που τα βρίσκουμε στα έρημα τα σπίτια και που είναι δεμένα σε πολύχρωμα μέταλλα»;)

 

Κοινωνική εργασία (Elli Sketo)

Χαχαχα Τι πλάκα! Μου άρεσε έτσι όπως τα συνδύασες όλα αυτά τα στοιχεία μεταξύ τους. Νομίζω είναι μια ιστορία που δεν της λείπει τίποτα. Μπράβο που την έγραψες σε τόσο λίγο χρόνο.

 

Η Αιώνια Πόλη (Cassandra Gotha)

Μου άρεσε η ανάμειξη της πραγματικότητας με το παραμύθι, αν και νομίζω πως η μετάβαση ήρθε κάπως απότομα. Πολύ ωραία δοσμένοι οι κύριοι χαρακτήρες, ζωντανοί, σαν να τους έβλεπα μπροστά μου. Μου άρεσε και η χρήση της πολωνικής λέξης για το χιόνι.

 

Το δώρο του χιονιού (Nienor)

Τι όμορφη και τρυφερή ιστορία! Μου άρεσε πάρα πολύ η παραμυθένια της ατμόσφαιρα, οι ζωντανές και ρεαλιστικές περιγραφές, μα και το μυθικό στοιχείο. Κλασική αγαπημένη Κιάρα!

 

Κυρά του Χιονιού (jjohn)

Πολύ όμορφη και τρυφερή ιστορία, Γιάννη... Δεν έχω κάτι να σχολιάσω, μόνο ότι μου άρεσε πολύ.

 

Ο Χιονιάς (Mesmer)

Πολύ ατμοσφαιρική ιστορία, τρομακτικά ατμοσφαιρική. Όμως τελειώνει χωρίς να δίνει αρκετές εξηγήσεις, κατά την άποψή μου. Συνέχισέ την για να γίνει πιο σαφές το τέλος και θα γίνει πολύ καλό σφηνάκι.

 

Κόκκινο Χιόνι (Sonya)

Καλά σε λέει ο Ντίνος Ερινύα! Τι κι αν έχεις να παίξει απ’ την πρώτη πλειστόκαινο, δεν έχεις χάσει καθόλου τη φόρμα σου. Μπράβο! Μόνο οι ηλικίες λίγο δεν συνάδουν˙ είναι δυνατόν δύο δεκαεξάχρονα να κάνουν τέταρτο παιδί; Αλλά εντάξει, FFL είναι αυτό και ήδη έγραψες μια πολύ όμορφη ιστορία για τα δεδομένα του χρόνου. (Αλλά την ίδια γραμματοσειρά, βρε αδερφέ;)

 

Για μια χούφτα χιόνι (Morfeas)

Μου θύμισες κάπως την ταινία ‘The day after tomorrow’ με αυτή την ιστορία. Σε Αθηναϊκό όμως μοτίβο και αυτό μου άρεσε. Αυτό που δε με πείθει ωστόσο είναι που οι άνθρωποι δε συνεργάστηκαν μεταξύ τους, έστω για λίγο καιρό, έστω για να ζεσταίνει ο ένας τον άλλο. Αλλά αυτό είναι μονάχα μια όψη του νομίσματος, καθώς δεν ξέρω τι θα γινόταν αλήθεια σε μια τέτοια περίπτωση.

 

Λευκά Χριστούγεννα (elgalla)

Πωπω... Πολύ ζωντανή ιστορία, πολύ ζωντανοί χαρακτήρες. Μου άρεσε πάρα πολύ. Τι άλλο να σχολιάσω, μπράβο!


  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να πω ότι, 1ον, πρώτη φορά δεν έχουμε κανένα άτιτλο! Αυξημένη έμπνευση διαγιγνώσκω. Και 2ον, εμένα μου αρέσει πολύ αυτό με τις προτάσεις για ανάγνωση. Φαντάσου κάτι που έγραψες να θυμίζει σε κάποιον κάτι που δεν το έχεις διαβάσει και μάλιστα κάποιου συγγραφέα άγνωστού σου! Σαν να συναντάς αδελφή ψυχή θα μπορούσε να είναι. Αν και βέβαια μπορεί και να το διαβάσεις και να μη σου αρέσει ή να σε προσβάλλει η σύγκριση ή να μην καταλαβαίνεις τι σχέση έχει με το δικό σου. Αλλά γενικά τέτοιες λογοτεχνικές συγγένειες, έστω και τόσο μακρινές και εξ αγχιστείας, μου φαίνονται πολύ ενδιαφέρουσες. Keep on, elgalla!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Α, να καταγγείλω εδώ και την Κυρά του χιονιού που λάδωσε ορισμένους συν-συγγραφείς για να προσφέρουν "καλλιτεχνική" διαφήμιση προς το πρόσωπό της. Όλοι εσείς τόσο μεγάλη ανάγκη είχατε τα χρήματα; :p

 

Τι έκανα πάλι ρε παιδιά; :p :p :p

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κριτικές volume 2

 

 

 

Γκρίζο χιόνι – Nihilio

 

Αν και όχι ολοκληρωμένο, σίγουρα ήταν μια ενδιαφέρουσα και καλογραμμένη εισαγωγή σε κάτι αρκετά ενδιαφέρον. Το πήγαινες καλά, αλλά αναγκάστηκες να το τελειώσεις απότομα.

Καλή σου επιτυχία.

 

Η τελευταία ελπίδα της ανθρωπότητας – Madnjim

 

Πάει κι αυτή...

Αν και σύντομο, ήταν αρκετά κατανοητό. Βεβαίως δεν διασαφηνίζεται το τι ακριβώς τους ώθησε σε αυτό το απέλπιδο ταξίδι(αν και η περιγραφή σου έχει μια αλλόκοτη ομοιότητα με την ιστορία του Nihilio), αλλά τουλάχιστον έφτασες σε ένα ικανοποιητικό φινάλε.

Καλή σου επιτυχία.

 

Καμώματα από χιόνι – Lady Nina

 

Πανέμορφο, πραγματικά πανέμορφο!

Μια ωραία χριστουγεννιάτικη ιστορία, με έναν ήρωα που δεν μπορείς παρά να συμπαθήσεις(εντάξει, είναι λίγο κατεργάρης, αλλά για ξωτικό μιλάμε).

Πέρασες λίγο τσακ-μπαμ την απώλεια των γατιών, όμως αυτό δεν μειώνει τις άκρως θετικές εντυπώσεις που μου άφησε η ιστορία σου.

Καλή σου επιτυχία.

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Νά τα και τα δικά μου τα σχόλια. Τι να πω ρε παιδιά μεγάλες μεγάλες και χορταστικές οι ιστορίες αλλά γιατί εγώ ήθελα κι' άλλες; Μήπως είμαι μαζόχα;

 

 

 


Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ – MadnJim
Κλάσικ μαλακία χρονοταξιδιωτών που νομίζουνε οτι τα ξέρουνε όλα βρε παιδί μου αλλά κάτι πάει στραβά και η ανθρωπότητα τελικά δεν σώζεται. Και έτσι όπως είναι καλά να πάθει δηλαδή. Το πήγες τρέχοντας γιατί δεν ήτανε ιδέα για φλασάκι αλλά για κάτι μεγαλύτερο. Και εμένα χιουμοριστικό μου έβγαλε και προς εκεί θα σου λεγα να το πας άμα το ξανάπιανες. When in doubt σκέψου κάτι σαν Xιροσίμα Μπαχαλάκι. http://community.sff.gr/topic/6887-%CF%87%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%AF%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CE%BA%CE%B9/


Γκρίζο Χιόνι – Nihilio

Ωραία γραφή και ενώ είχα πολύ έντονα το συναίσθημα ότι κάτι κακό ominous παιζότανε δεν κατάφερα να το αποκωδικοποιήσω και μου την έσπασε. Τα "εκείνα τα άλλα τα περίεργα, που τα βρίσκουμε στα έρημα τα σπίτια και που είναι δεμένα σε πολύχρωμα μέταλλα" τι είναι;



Κοινωνική Εργασία – elli sketo

Βασικά το ξέρεις το τέλος ήταν λίγο καρφί αλλά όλο το υπόλοιπο άνετα το έβλεπα και σε σειρά βιβλίων. Πολύ καλοί χαρακτήρες. Μήπως να το σκεφτόσουνα; Για το στυλ σου δεν το σχολιάζω πολλοστή φορά το ξέρεις ότι μου αρέσει πολύ. Ψήφος!



Snieg/ Η αιώνια πόλη – Cassandra Gotha

Καλογραμμένο και είχε και την πλάκα του. Στο τέλος έφυγε τελείως και έγινε πιο σουρεάλ και αυτό που με ενόχλησε είναι ότι μυριζόμουνα ότι κάτι εννοούσες ή ήθελες να πεις και το έχασα. Πάντως γενικά μου άρεσε πολύ και τα στιχάκια το ίδιο.

Το δώρο του χιονιού – Nienor
Πολύ ωραίο παραμύθι. Μόνο το τέλος ήθελε λίγο άπλωμα για λιγότερο επιγραμματικές εξηγήσεις αλλά το' χεις είμαι σίγουρη. Ψήφος!


Κυρά του χιονιού – jjohn

Ωραία ιστορία και μύθος αλλά προφανώς δεν χώρεσε και έπεσε λίγο tell κυρίως προς το τέλος. Προτείνω μεγάλωμα και ξανανέβασμα για να αναδειχθεί.


Ο Χιονιάς – Mesmer
Και εκεί που ήμουνα έτοιμη να σε ψηφίσω, καθώς ζήλευα και σιγόβραζα μέσα μου, τσουπ σκάει ο χιονιάς στο άσχετο-οκ τον είχες στον τίτλο- και μου το χαλάς εκεί στο τέλος. Νομίζω αυτό πρέπει να το γράψεις κανονικό και να βρεις μιαν άλλη σύνδεση της μάνας και του χιονιού και άσε τον χιονιά στη γωνία. Γιατί μου εξοστράκισες τον φόβο από τη μάνα σε κάποιον άσχετο στο τέλος και μου χάλασες την κορύφωση. Μέχρι τότε μου θύμισε πολύ το Μαμά, την ταινία τρόμου του 2013 και γι αυτό χάρηκα.

Κόκκινο Χιόνι – Sonya
Τώρα τί να σου πω; Οκ, θα πάω να πάρω το βιβλίο, εντάξει λοιπόν. Ψήφος !

Καμώματα από χιόνι – Lady Nina
Τα είπαμε με εσένα δεσποινίς. Μην τα ξαναλέμε. Ψήφος!

Για μια χούφτα χιόνι –Morfeas
Ωραίο και ντάρκ αλλά εκεί που περίμενα την Κατερίνα να αποκαλύπτεται ότι έχει σκοτώσει και φάει ή απλά σκοτώσει την οικογένεια που της άνηκε το σπίτι, ή να ήταν ένα από τα μέλη και πάλι να τους είχε σκοτώσει σε κάποιο τσακωμό για τις προμήθειες, δεν ήρθε ποτέ. Επίσης πώς δεν παγώνουνε οι τροφές που έχουν κρατήσει αλλά παγώνουνε όλα τα άλλα; Γιατί πλάκα πλάκα η Κατερίνα θα έκανε πολύ καλό δείπνο. Ή να πιει το αίμα της τουλάχιστον αφού δεν έχει νερό (κάτι μου λέει ότι αυτή η ιδέα θα άρεσε και στην Αταλάντη).

Λευκά Χριστούγεννα – elgalla
Μάλλον έχεις δανειστεί από την Ερμιόνη εκείνη τη συσκευή που είχε στον αιχμάλωτο του Αζκαμπάν έτσι; Ωραίο και μου θύμισε "Στο στόμα του διαβόλου" του Κρύσιλα με ιστορίες τρόμου από την ελληνική επαρχία. Το τέλος μου φάνηκε λίγο γρήγορο, ίσως να ήθελα λίγα hints ακόμα για το τι παίζει με τη φιγούρα, τους σταυρούς κλπ αλλά μάλλον ζητάω πολλά από το μαγικό ρολόι.

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

Γιατί πλάκα πλάκα η Κατερίνα θα έκανε πολύ καλό δείπνο. Ή να πιει το αίμα της τουλάχιστον αφού δεν έχει νερό (κάτι μου λέει ότι αυτή η ιδέα θα άρεσε και στην Αταλάντη).

 

 

 

 

 

Αταλάντη approves of this idea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προτελευταία δόση

 

 

 

 

Κοινωνική εργασία – Elli Sketo

 

Καλογραμμένο, κι είχε την πλάκα του.

Ωραία αυτή η σύνθεση μαγείας, μυθικών αλλά και παραδοσιακών πλασμάτων... όλα τοποθετημένα σε ένα σύγχρονο, αστικό τοπίο.

Λιγάκι το τέλος με έβγαλε κάπως εκτός. Άλλο το να κάνεις τις απατεωνιές σου κι άλλο να χαίρεσαι με την ιδέα ότι μπορεί να καταστραφεί ο κόσμος.

Καλή σου επιτυχία.

 

Κόκκινο χιόνι – Sonya

 

Ούτε κι εγώ θυμάμαι πόσο καιρό έχω να διαβάσω κάτι δικό σου... και πραγματικά δεν απογοητεύτηκα.

Πολύ ωραία ιστορία. Ολοκληρωμένη μεν, αλλά με τόσες υποσχέσεις για μια άκρως ενδιαφέρουσα συνέχεια.

Σχεδόν άψογη γραφή, ελάχιστα φαίνεται ότι πρόκειται για κάτι γραμμένο μέσα σε μιάμιση ώρα.

Καλή σου επιτυχία.

 

 

 

 

Τα υπόλοιπα αύριο... αλλά μακάρι να υπήρχαν πολλά ακόμα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μεθάυριο it's my birthday. Κερνάω μπύρες όσους παίξαν/ψηφίζουν. Ειδικά εσένα Άννα!!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Θα λείπω,  :shout:  σου το λέω από τώρα. Ναι, δεν το βλέπω για χειμωνιάτικη επίσκεψη, που έλεγα...

Αλλά θα σε σκέφτομαι, πίνοντας κρασί με μπαχαρικά, εντάξει; :friends:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, απόλαυσα, ψήφισα! Συγχαρητήρια και πολλά μπράβο σε όλες και όλους για τις ιστορίες που μας πρόσφεραν! :)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Και τα τελευταία...

 

 

 

 

 

Ώστε ήσουν σίγουρη ότι ήταν βλακεία, ε;

Ε, με τις μπαρτονικές κρίσεις που μας πιάνουν πού και πού...

 

Τα λόγια περιττεύουν. Υπέροχη ατμόσφαιρα,, πιστευτοί διάλογοι, ολοκληρωμένη και ενδιαφέρουσα πλοκή. Εντάξει, έμεινε η απορία για το τι ήταν η λευκοντυμένη φιγούρα, αλλά λίγο μυστήριο δεν έβλαψε κανέναν.

Καλή σου επιτυχία.

 

Ο Αδάμ – Eugenia Rose

 

Ναι, σίγουρα είχες κάτι το ενδιαφέρον στο μυαλό σου, αλλά δεν το ξετύλιξες ικανοποιητικά.

Όμορφη η γραφή σου, και μου άρεσε το διφορούμενο της ιστορίας(παραίσθηση του ήρωα ή όντως είχε την δύναμη να ζωντανεύει τα δημιουργήματα από χιόνι;).

Χρειάζεται δουλειά, αλλά η ιδέα είναι καλή.

Καλή σου επιτυχία.

 

Ο Χιονιάς – Mesmer

 

Ωραίο...

Ατμοσφαιρικό μυστηριώδες... λίγο περισσότερο όμως απ' όσο ήταν απαραίτητο. Μια παράγραφος ακόμα, για το τι ήταν κι έκανε ο Χιονιάς, και θα ήταν πράγματι εξαιρετικό.

Καλή σου επιτυχία.

 

Το δώρο του χιονιού – Nienor

 

Η ιστορία σου ήταν η τελευταία που διάβασα. Και τι καλύτερο για να κλείσει αναγνωστικά ο διαγωνισμός από αυτό το πολύ όμορφο παραμυθάκι.

Μου άρεσε πολύ και ευχαριστήθηκα την ανάγνωση.

Καλή σου επιτυχία.

 

 

 

Διάβασα και σχολίασα... η ψήφος θα περιμένει λίγο.

Πολύ ωραίος ο διαγωνισμός. Όμορφες ιδέες, ικανοποιητικές έως πολύ καλές εκτελέσεις και πολλές-πολλές λεξούλες. Μπράβο σε όσους και όσες συμμετείχαν. Πάντα τέτοια!!!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Σας διάβασα. Ακολουθούν σχόλια-σφηνάκια, με δωράκι χριστουγεννιάτικο από μία λογοτεχνική πρόταση σε μορφή διηγήματος για κάθε έναν από εσάς. Καλή επιτυχία σε όλους, αγκαλιές, φιλιά, λουλούδια και αρκούδια.

 

 

Καμώματα από χιόνι

Το καλό: Γλυκύτατη ιστορία, παραμυθένια, όμορφη και εντός εποχής.

Το κακό: Δεν νομίζω πως έχω κάτι, την ευχαριστήθηκα πολύ.

Το homework: The Happy Prince ή The Nightingale and the Rose του Oscar Wilde. Όποιο από τα δύο (αν κάποιο) δεν έχεις διαβάσει. Αν δεν έχεις διαβάσει κανένα, τότε το πρώτο.

 

 

Κυρία, κυρία, το έκανα το homework μου! Παίρνω δωράκι; :p Πέρα από την πλάκα, σε ευχαριστώ πολύ που μου τα πρότεινες. Όντως δεν τα είχα διαβάσει και μου άρεσαν πολύ! :)

 

Διάβασα, απόλαυσα, ψήφισα! Συγχαρητήρια και πολλά μπράβο σε όλες και όλους για τις ιστορίες που μας πρόσφεραν! :)

 

Μπορούμε μήπως να ελπίζουμε και σε σχολιάκια; :) (Και όχι, δεν είμαι καθόλου άπληστη! :p)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία πιατέλα με χριστουγεννιάτικα μεζεδάκια, πώς να αντισταθεί κανείς;

 

Λάβετε τα έξι πρώτα:

Ο Αδάμ

Τι αλλόκοτο, ανατριχιαστικό πράγμα ήταν αυτό! ΟΚ ο τύπος έδιωχνε το χιόνι από παντού και ξαναδημιουργούσε τα πάντα; Ή τα ξαναδημιουργούσε από χιόνι; Το φλασάκι έπαιζε με συναισθήματα ματαιότητας και ελπίδας. Τόσο μικρό και τόσο γρήγορα: μπορούσες να το έχεις αναλύσει περισσότερο ομορφιά μου! Και να το κάνεις το διαμαντάκι που του άξιζε να γίνει!
Καλή σου επιτυχία.


Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ


Δύσκολο θέμα; Δύσκολο; Εσύ λεβέντη μου το έκανες πολύ δυσκολότερο, ζωή να ‘χεις! Πώς σου ήρθε, Χριστούγεννα, χιονισμένοι κουραμπιέδες που βρικολακιάζουν (dagoncult σε σένα μιλάω), καλικάτζαροι, και να καταλήξεις σε αυτό! Μέγας είσαι Κύριε! Πώς σου ήρθε;
Λοιπόν, εμένα μου άρεσε που δεν ήταν αυτό που περίμενα, αλλά τα παραπάνω ισχύουν, ότι δηλαδή ως θέμα, το θέμα σου ήταν δυσκολότερο από όσο επέτρεπε ο περιορισμένος σου χρόνος. Επίσης έχω μία απορία: πόσο εύκολο είναι να κάνει το πρόγραμμα λάθος μισή ντουζίνα μηδενικά σε μία τόσο σοβαρή αποστολή; Και αν το κάνει και να το ξανακάνει και να μην το έχει πάρει κανείς είδηση από το τώρα; (εννοώ, από το ζοφερό σημείο εκκίνησης.)
Αυτά από μένα. Στα συν η πρωτοτυπία του πράγματος, και η ανατροπή, τέτοιο off χριστουγεννιάτικο δεν περίμενα να το φάω ούτε και από σένα, αλλά στα μείον –τα παραπάνω.
Καλή σου επιτυχία!







Γκρίζο Χιόνι.

Α καλά. Εσύ είσαι ακόμη πιο προχώ. Θα πω αυτά που ξέρεις και σίγουρα ήδη άκουσες, πολύ-μεγάλη-ιδέα-για-τόσο-λίγο-χρόνο. Αλλά δεδομένου ότι ήταν και ο μισός (κατά τα λεγόμενά σου) από όσο είχαν οι άλλοι, εντάξει το πήγες. Ήθελε (εκτός από ξαναγράψιμο, φυσικά) και ξαναδιάβασμα, δηλαδή τα στοιχεία που δίνεις είναι λίγα, σκόρπια (και πόσα να δώσεις, βέβαια) και απαιτούσαν συγκέντρωση και προσοχή -αλλά στο τέλος πέφτει η κεραμίδα.
Με πέταξε έξω που λεει κάπου οι άλλοι κύριοι στο χωριό. Όχι οι άλλοι άνθρωποι, όχι οι άλλοι άντρες και γυναίκες.
Μου θύμισε εντελώς άκυρα πράγματα. Τόσο άκυρα που ντρέπομαι να τα πω, σίριουσλι.

Επίσης, μου άρεσε που το ξεκίνημα του κόσμου και η μάχη των αγγέλων έρχεται μετά από μία κοσμική καταστροφή. Ότι δηλαδή δεν δημιουργήθηκε από την αρχή ο κόσμος, αλλά ξαναδημιουργήθηκε. Δίνει μία αίσθηση αναπόδραστης λούπας που την απόλαυσα.
Καλή σου επιτυχία!

Κοινωνική Εργασία
Αχ τι όμορφο! Καλέ πολύ το φχαριστήθηκα! Πάντα πίστευα πως η Χιονάτη είναι κατά βάση πολύ προβληματικό άτομο και θα σου φανεί υπερβολή αν σου πω πως, το ίδιο απόγευμα, όταν έλεγα πως θα καταφέρω να λάβω μέρος, αναρωτιόμουν μήπως έγραφα μία ιστορία με έναν βιτσιόζο γερο ανώμαλο Santa;
Καλή σου επιτυχία!

Αιώνια Πόλη

Πολύ καλό για βασίλισσα του Χιονιού. Πατούσε ανάλαφρα στο μύθο βέβαια, αλλά αισθάνθηκα ότι αυτό βρισκόταν στον πυρήνα. Διαβάζοντας έγραφα δίπλα τα σχόλια, (επισυνάπτονται), μαζί με μικροδιορθωσούλες πραγμάτων που ξέφυγαν από βιασύνη. Γενικώς, θετικό πρόσημο. Μπράβο και καλή σου επιτυχία!



Το Δώρο του Χιονιού

Πολύ ωραίο! Πολύ συγκινητικό, πολύ παραμυθένιο, πολύ τρυφερό, πολύ προσεγμένο....η γραφή σου κάποιες φορές είναι παραστολισμένη με καλολογικά στοιχεία και αυτό με δυσκολεύει να παρακολουθήσω την καθαυτό πλοκή, εδώ αυτό δεν το έκανες και πολύ το ευχαριστήθηκα! Μπράβο σου και καλή σου επιτυχία!

 

 

Τα σχόλια στο συνημμένο είναι για την Άννα, απλά έτυχε να τα γράψω με comments πλάι στο κείμενό της όπως το είχα κατεβάσει.

Καλή επιτυχία σε όλους, τα υπόλοιπα μάλλον το βραδάκι. Και σας ευχαριστούμε πολύ για τις ιστορίες που μας χαρίσατε!

Snieg.doc

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Σας ευχαριστώ και πάλι για τις ιστορίες σας που πραγματικά τις απόλαυσα. Συγνώμη για τα καθυστερημένα σχόλια αλλά ήθελα να τελειώσω πρώτα την ιστορία που εμπνεύστηκα εμέσως από το 13 FFL και την παρέα που φτιάξατε εδώ. Σήμερα ή αύριο θα την ανεβάσω για όποιον ενδιαφέρεται. :)

 

Καθόλου καθυστερημένα, μην κρίνεις από την ανυπομονησία μου! :) Ακόμα και να είχες καθυστερήσει πάντως, ο λόγος σε δικαιολογεί πλήρως. Ω ναι, θέλω σίγουρα να τη διαβάσω! Σε ευχαριστούμε πολύ, και που διάβασες τις ιστορίες μας και για τα σχόλια και για τις ψήφους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, ξαναδιάβασα (και ξαναξαναδιάβασα σε κάποιες περιπτώσεις), και ψήφισα. Ήταν ωραίο, να το ξανακάνουμε παιδιά! :)

 

Στο σπόιλερ δυο λόγια στα γρήγορα για την κάθε ιστορία:

 

 

Ο Αδάμ

Εντελώς σουρεάλ για μένα, τη διάβασα τρεις φορές αλλά και πάλι δεν μπορώ να πω πως κατάλαβα τι γίνεται.

 

Γκρίζο χιόνι

Μου άρεσε που μίλαγε μικρό παιδί, αλλά σε σημεία εδώ κι εκεί χανόμουν και δεν καταλάβαινα σε τι αναφέρεται.

 

Κοινωνική εργασία

Εντάξει, απολαυστικό! Και ολοκληρωμένο, δεν του λείπει τίποτα.

 

Η αιώνια πόλη

Ωραίοι και ζωντανοί διάλογοι, αλλά δεν κατάφερα να καταλάβω τι συνέβη τελικά. Κάτι, ειδικά στο τέλος, ήταν πολύ μπερδεμένο για μένα.

 

Το δώρο του χιονιού

Ένα όμορφο, τρυφερό παραμύθι, που καταλαβαίνω γιατί άρεσε τόσο πολύ, παρότι δεν μπορώ να πω ότι με άγγιξε εξίσου. Η εικόνα του μωρού πάντως ήταν όμορφη.

 

Κυρά του χιονιού (ψήφος)

Με συγκίνησες Γιάννη. Αυτό αρκεί.

 

Ο χιονιάς

Μπρρρ, ανατριχιαστική! Της αξίζει να την γράψεις πάλι και να την φτιάξεις όπως πρέπει.

 

Κόκκινο χιόνι (ψήφος)

Υπέροχη ιστορία, την απόλαυσα. Ολοκληρωμένη, γεμάτη, δεν θέλω τίποτα περισσότερο. μπράβο.

 

Καμώματα από χιόνι

Γιατί, γιατί θανατικά σε ένα τόσο όμορφο παραμυθάκι; Υπέροχος ο καλικάντζαρος.

 

Για μια χούφτα χιόνι (ψήφος)

Τι σκέφτηκες ρε συ; Πολύ καλό, αδικείται έτσι σαν φλασάκι, φτιάξ'την οπωσδήποτε όπως της αξίζει.

 

Λευκά Χριστούγεννα (ψήφος)

Η αγαπημένη μου ιστορία! Ανατρίχιασα και το φχαριστήθηκα. Πολύ μου άρεσε Αταλάντη, μπράβο!

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #13 (Cassandra Gotha vs Eugenia Rose vs Elli Sketo vs elgalla vs Lady Nina vs MadnJim vs Mesmer vs Morfeas vs Nihilio vs Nienor vs Sonya vs jjohn)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..