Jump to content

Κορυφαίες ατάκες/διάλογοι


Drunk Elf
 Share

Recommended Posts

Κιάρα, το Δεσποινίς Διευθυντής βριθεί από ατάκες... Ξεχνάς το μούσι;

 

όχι αλλά είπα να μην τις πω όλες εγώ :p και επί του παρόντος

 

"μα ούτε και μπροστά στον κύριο Καθηγητή κάπνιζα" Αλεξανδράκης (για να μην τον αφήσω εκτός)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaspK

    6

  • Deodonus

    6

  • DinoHajiyorgi

    5

  • Spock

    5

Μηνες τωρα ειχα σκοπο να κανω τετοιο τοπικ,Πιξι!

Βασικα εχω καποιες ατακες σε ενα αρχειο(αλλα ποθ στο διαολο ειναι?!?),απο γκοθγκλαρισμα για movie quotes.

Τωρα,απο ελληνικες ταινιες...χμ...

"Αντε,πατερα πηγαινε να φερεις ενα ποτηρι και φερε κι ενα για μενα"(η καπως ετσι...) απο τη γνωστη ταινια του Κωστανταρα.

"-Ουτε ο αερας δεν την εχει αγγιξει

-Εχει κι αυτος γουστο!"

(απο τις λιγες φορες που γελασα σε ταινια Βουγιουκλακη-Παπαμιχαηλ..."Η νεραιδα και το παλικαρι")

 

"Πολλα τα λεφτα, Αρη"

 

Θα επανελθω αμα βρω το αρχειο...

Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα θα πω, ή μάλλον θα το μεταδώσω μέσω Mhz ....

 

"Κούλα, πολυ κωλόπαιδο ο Κυριακος"

 

Αυτό τα λέει όλα !

Edited by Balidor
Link to comment
Share on other sites

" -Κε Απόστολε πολύ τη 'φχαριστήθηκα τη συμβουλή σας, αλλα λεφτά, που θα βρούμε λεφτα....

- Εεε έρχονται και τα λεφτά "

Γκαρσονιέρα για Δέκα

 

 

Και ένα ποιηματάκι

"Απόψε σήμερα και χθές

όλες οι πόρτες είν' κλειστές

κι εγώ είμαι απ'όξω

Και μες το θάμπος το θαμπό

παίρνω αμπάριζα να μπώ

και με πετάνε.... όξω"

 

Βέγγος δεν θυμάμαι ταινία

Link to comment
Share on other sites

Μόλις θυμήθηκα μία ελληνική ταινία... ο Δασκαλάκος (άι θίνκ σόου)

με τις εξής επικές ατάκες...

"Ματίνα, εεε Ματιιιινάααααααααααααααα" όταν φώναζε την κοπέλα απο το υπηρετικό προσωπικό, και

"Πάααααααρεεεε... Δώσεεεεε" όταν έπαιζαν το παιχνίδι γνώσεων και,

"Όξω βρεεεε, έλα δώ ρεεεε, Ασπασία αμώλα τα σκυλιά να τον φάνε"

 

Επίσης και η κλασσικές ατάκες... (απο Βέγγο)

"Καλέ μου Άαααανθρωπε...."

"Αμάν ο καζαμπούμπου"

 

άαα και για το ποιηματάκι,

 

"όλος ο κόσμος μ'αγνοεί,

βαρέθηκα πια την ζωή,

τους φόνους και τα μίση,

Αλί αλί και τρις αλί,

φωνάξτε αμέσως τον αλί,

να με καρατομήσει ..."(ή κάπως έτσι !)

Edited by Balidor
Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως δεν αναφέρατε το πασίγνωστο ακόλουθο, επίσης:

 

«Το μυαλό σου είναι θολό,

και το δικό της πιο λειψό·

σας ετρελάναν τα λεφτά -

γεια σου, Φανφάρα, φαφλατά!»

 

Από το «Ξύπνα, Βασίλη!» πρωτού ξαναρχίσουν τα *κικιρίκου*!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

έχω ξεχάσει από πού το ξεσήκωσα αυτό, τηλεόραση, κινηματογράφο, κάτι από τα δύο, αλλά ως ατάκα με εκφράζει:

"i'm finding a lot of things funny, but i don't think they are..."

καμιά ιδέα από πού το ξεσήκωσα???

 

dolores claiborne

"sometimes being a bitch is the only thing a woman has to hold on to"

 

strange days

"memories are meant to fade"

 

όταν μου έρθουν και άλλα, θα ξαναβάλω.... (γιες, άη εμ θρέτενιν γιου...)

 

edit: η πρώτη ατάκα είναι από το alien ressurection

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Hellraiser IV:

 

Ο παπάς μέσα στην εκκλησία βλέπει ξαφνικά μπροστά του τον Pinhead, και αναφωνεί:

 

-Jesus Christ!!!

-Not quite!

Link to comment
Share on other sites

Hellraiser IV:

 

Ο παπάς μέσα στην εκκλησία βλέπει ξαφνικά μπροστά του τον Pinhead, και αναφωνεί:

 

-Jesus Christ!!!

-Not quite!

 

 

Εχμ, αυτή η σκηνή είναι από το Hellraiser III: Hell on Earth και είναι η μόνη στην ταινία που την σώζει από την πλήρη αθλιότητα, ιδίως στο "I am the way"

Link to comment
Share on other sites

Thanks Νihilio έχεις απόλυτο δίκο.

 

Ήταν το 3. Το 4 ήταν το μεσαιωνικό με την κατασκευή του κύβου.

 

Όντως άθλιο το 3ο μέρος, Indeed!

Link to comment
Share on other sites

-This can't be, I lost 20 times in a row in this game! And it was that simple! Heads she wins, tales I lose!...

Wait.... :huh: Hang on a minute.... :wtf:

-Yes...? :bye2:

-...I forgot to take the clothes from the dry-cleaner!!! :o

 

:tongue: :rofl2: Από τα Φιλαράκια, δεν ξέρω αν τα βλέπει κανείς, και ο διάλογος δεν ήταν ακριβώς έτσι, αλλά στο περίπου...!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς, τα τίμια παιδιά του λαού!

(πάντα με ύφος αγέρωχο, και κοιτάζοντας την κάμερα!)

Link to comment
Share on other sites

"Just tee, thank you"

(δεν θυμάμαι τα αγγλικά στο παρακάρω:)

"Εύχομαι τίποτα απ'αυτά να μην είχε γίνει." (φρόντο)

"Έτσι κάνουν όλοι σε τέτοιες δύσκολες περιπτώσεις, αλλά δεν περνούσε τίποτα από το χέρι τους. Αυτό που περνάει από το χέρι τους όμως, είναι το τί θα κάνουνε με τον χρόνο που τους έχει δωθεί." (περίπου έτσι)

Gandalf στο Lotr 1

 

"They will suicide me."

S. Conery στο The Rock

 

"Δεν είναι όλοι τους έτοιμοι να αποσυνδεθούν."

Matrix 1, δεν θημάμαι στα αγγλικά

 

"Tits, please."

Safe sex

 

"Τζένη! Τζεεεένη! Ουουουου..."

Το κλάμα βγίκε απ'τον παράδεισο.

 

"Αν είμαστε μόνοι στο σύμπαν; Καλύ ερώτηση. Να σου πω όμως τί πιστεύω; Από όσα ξέρουμε σήμερα, το σύμπαν είναι τεράστειο, με εκατομύρια σμήνη γαλαξιών, δισεκατομύρρια γαλαξίες, αμέτριτα άστρα που γύρω τους γυρνάνε άλλοι τόσοι πλανήτες. Δεν ξέρω άμα είμαστε μόνοι. Αλλά άμα είμαστε... χαραμίζεται πολύς χώρος."

Contact (επίσης δεν θυμάμαι τα αγγλικά)

 

Υ.Γ.: Είναι γεγονός, άμα σου ζητίσουν να πεις διάφορες καλές ατάκες από ταινίες, κολλάει ο εγκέφαλος και δεν σου'ρχεται καμία!

Edited by Deodonus
Link to comment
Share on other sites

(δεν θυμάμαι τα αγγλικά στο παρακάρω:)

"Εύχομαι τίποτα απ'αυτά να μην είχε γίνει." (φρόντο)

"Έτσι κάνουν όλοι σε τέτοιες δύσκολες περιπτώσεις, αλλά δεν περνούσε τίποτα από το χέρι τους. Αυτό που περνάει από το χέρι τους όμως, είναι το τί θα κάνουνε με τον χρόνο που τους έχει δωθεί." (περίπου έτσι)

Gandalf στο Lotr 1

 

Αυτό αγαπητέ (επειδή έχω και μια κάποια πόρωση με LOTR μεταφράζεται ως εξής:

Frodo:I wish the ring had never come to me... I wish none of this had happened...

Gandalf:So do all who live to see such times... But that is not for them to decide... All we have to decide is what to do with thw time that is given to us...

Gandalf For Ever!!!

 

Επίσης, από το Matrix 2, όταν ο Smith εμφανίζεται σε έναν άνθρωπο για να τον μετατρέψει στον ίδιο, και λέει ο άνθρωπος:

-My God!

-Call me Smith...

 

Και τέλος, για όλους τους Τρεκαμένους, στην 8η, νομίζω, ταινία, το First Contact, που λέει στο τέλος ο διοικητής:

-Make a course to the 24st century. I guess our future is waiting for us...

-Course ready.

-Make it so!

Link to comment
Share on other sites

μιας και είπαμε για άρχοντα των δαχτυλιδιών ----> στο οι δύο πύργοι, όταν ο φάραμιρ αποφασίζει να πάρει το φρόντο και τον σαμ στην μίνας τίριθ, και φτάνουν εκεί, γυρνάει ο σαμ και λέει: "we shouldn't be here" ή "we're not supposed to be here". :rofl2: :D :lol: :D :rofl2:

 

δεν είναι αγαπημένη ατάκα, αλλά είναι και γα*ώ τις ατάκες. και αφού δεν πρόσεξα να την βάζει η trillian, είπα να την βάλω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

μιας και είπαμε για άρχοντα των δαχτυλιδιών ----> στο οι δύο πύργοι, όταν ο φάραμιρ αποφασίζει να πάρει το φρόντο και τον σαμ στην μίνας τίριθ, και φτάνουν εκεί, γυρνάει ο σαμ και λέει: "we shouldn't be here" ή "we're not supposed to be here". :rofl2: :D :lol: :D :rofl2:

 

δεν είναι αγαπημένη ατάκα, αλλά είναι και γα*ώ τις ατάκες. και αφού δεν πρόσεξα να την βάζει η trillian, είπα να την βάλω εγώ.

 

Καταρχάς, δεν τους πάνε στην Μίνας Τίριθ, τους πάνε στην Οσγκίλιαθ, όπου οι καημένοι...όντως δεν έπρεπε να πάνε ποτέ :tongue: Και χεχε είμαι 100% σίγουρη ότι την έχω αναφέρει κάπου αλλού ;)

 

Χμμμ....δεν ήσουν δίπλα μου όμως εκείνη την ώρα ε; Αλλά μαζί δεν το δαμε; Όπως και να χει, είναι όντως γαμάτη ατάκα, και μου είχε θεραπεύσει όλο το θυμό που ένιωθα να βγαίνει για το δεύτερο μέρος...το ριξα στην πλάκα :tongue:

Link to comment
Share on other sites

"There's always something..." - Violet Beaudelaire, στο Lemony Snicket's: A Series of Unfortunate Events.

 

"You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world." - Tyler Durden, στο Fight Club.

 

"I'm a leaf on the wind - watch how I soar..." - Wash, στο Serenity.

 

Baby, I am tied to a tree in the Jungle of Mystery. I just got tortured by a damn spinal surgeon and a genuine Iraqi. Of course I'm serious. You're just not seeing the big picture here, Freckles. Are you really gonna let that girl suffocate 'cause you can't bring yourself to give me one little kiss? Hell, it's only first base. Lucky for you, I ain't greedy. - Sawyer, στο Lost.

Edited by Nienna
Link to comment
Share on other sites

Ok, επειδή υπάρχει μια ΦΟΒΕΡΗ ατάκα του Άρχοντα την οποία δεν έχετε αναφέρει ακόμη, check this out!!! Όταν λίγο πριν βρουν το Γκόλουμ, ο Φρόντο με τον Σαμ κοιτάζουν τη Μόρντορ, και λέει ο Σαμ:

-Mordor... The one place in Middle-Earth we don't want to see any closer, and the one place we're tryin' to get to... And it's just where we can't get!!! Let's face it mister frodo, we're lost...! :tease:

Πάντως, respect τους φίλους και fan του Άρχοντα! (και κυρίως σε Trillian και araquel που είχατε την καλοσύνη να τον αναφέρετε!) Πραγματικά respect και σε σας, και στις ταινίες, και στα βιβλία και στο είναι της Μέσης Γης γενικότερα!!! Πορωση...! The Lord Of The Rings Rocks!!! (or metals :tease: !!!) :worshippy:

Link to comment
Share on other sites

My name is Forest... Forest Gump :tongue:

 

Και το: Don't think you are; know you are... :yinyang: (απ'το 1o Matrix, στη σκηνή που μαθαίνει στο Neo να πηδάει)

Link to comment
Share on other sites

ατάκες απο το έπος:

 

Frank: I've walked a white line my entire life, I'm not about to screw that up.

Nada: White line's in the middle of the road, that's the worst place to drive.

 

Nada: Life's a bitch, and she's back in heat!

 

Nada: I have come here to chew bubblegum and kick ass. And I'm all out of bubblegum

Link to comment
Share on other sites

"Καρέκλα!... Ανθοστήλη!... Παναγιώτα!..."

Το κλάμα βγήκε από τον Παράδεισο

 

-Εμένα δε με ενδιαφέρουν οι γυναίκες. Εγώ είμαι ατομικός επιστήμονας-Βρε συ, είπαμε να γίνεις ατομικός επιστήμονας. Όχι ατομικός εραστής.

 

Ο τζαναμπέτης, Κωνσταντάρας.

Κι από το ίδιο:

-Γκορντόρ Ρουζ 1928 (όταν δοκιμάζει το παντελόνι του αδελφού του, μπλιάχ.)

 

"You seem to think our work is not a benefit to the public."

 

Blade runner.

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρη η σκηνή (είναι από τις αγαπημένες μου):

 

"Do you like our owl?"

"Is it artificial?"

"Of course it is." (αναφορά στο βιβλίο "Do Androids Dream of Electric Sheep:" τα πρώτα ζώα που πεθαίνουν είναι οι κουκουβάγιες)

"Must be expensive."

"Very... I'm Rachel."

"Deckard."

"It seems you feel our work is not a benefit to the public."

"Replicants are like any other machine: they're either a benefit or a hazard; if they're a benefit is not my problem."

"May I ask you a personal question?"

"Sure..."

"Have you ever retired a human by mistake?"

"...no."

"But, in your position, that is a risk."

"Is this to be an empathy test? Capilary dilation or so-called 'blush response?' Fluctuation of the... pupil? Involuntary dilation of the iris?"

"Mr Deckard, Dr. Elton Tyrell."

"Demonstration. I want to see it work."

"Where's the subject?"

"I want to see it work on a person, I want to see a negative... before I provide you with a positive!"

"What's that gonna prove?"

"...Indulge me."

"On you?"

"Try her..."

 

Αυτήν την ταινία την ξέρετε; [ΛΥΣΗ:

Hooligans

]

 

«Πώς τολμάς και μου κάνεις μαθήματα δημοκρατίας; Σε ρωτάω, πώς τολμάς;!»

«Έχω μπλέξει! Αλλιώς ξεκίνησα κι αλλού έφτασα... Παρατήστε με! Υπάρχει τόση ψευτιά παντού!»

«Η αλήθεια βρίσκεται στο λόγο Του Θεού!»

«Ε όχι, πατέρα... Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols· γκέγκε;»

«Θέε μου... Τί αμαρτίες πληρώνουμε;»

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

"I spy with my little eye, something begining with tee"

"Breakfast! My breakfast always begins with tea. Then I have a little sausage..."

"No, Bauldric, no. The letter tee. The letter!"

"Naugh... My breakfast never begins with a letter. Postman arrives after ten o' clock."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..