Jump to content

41ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Χρέος


Nirgal
 Share

Recommended Posts

Όταν το έχουμε έτοιμο, το ανεβάζουμε στην βιβλιοθήκη, στο section ΕΦ και ποστάρουμε το link εδώ; Το χω; :p

Ακριβώς. Ανεβάζεις την ιστορία στη βιβλιοθήκη εφ με τη σημείωση "Για τον 41ο Διαγωνισμό Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Χρέος" και βάζεις το λινκ εδώ. Τις 3 κριτικές τις στέλνεις στον Nirgal (και μιας και το θυμήθηκα, ας τις στείλω κι εγώ :whistling:)

 

Κι επειδή ζητήθηκε, αν και δεν ήθελα να εκθέσω κόσμο, γι' αυτό και παρέλειψα μερικές κριτικές, ορίστε και μια από τις "λογοκριμένες":

 

 

Δεν μου άρεσε. Παραήταν βαθύ για μένα. Ψευτοκουλτουριάρικο, σαν τον Καζαντζάκη. Εκείνος βέβαια, σε αντίθεση με τον Μορφέα, κουτσόγραφε. Anyway, δεν το κατάλαβα καθόλου.

Ε.Ρ.

Η σύγκριση με τον Καζαντζάκη ήταν άστοχη όσο δεν πάει. Αλλά μπορείτε να βγάλετε και μόνοι σας τα συμπεράσματά σας και να καταλάβετε γιατί δεν τη συμπεριέλαβα στο προηγούμενο ποστ.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ δεν ξέρω. Μπορεί να μην προφτάσω. Οπότε θα το σκάσω από τη χώρα. Γυαλίζει το μάτι σας.

 

Είτε παραδίδετε διηγήματα την Κυριακή, είτε δε θα σας χωράει ο πλανήτης...

 

 

Έχω κανονίσει με γνωστό λαθρεμπορικό σκάφος ( όνομα και μη χωριό ) να με μεταφέρει σε έναν γαλαξία πολύ μακριά...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μορφ, με βάζεις σε πειρασμό να φωνάξω τον φίλο μου τον Γεννατά να σου δείξει τι εστί κακή κριτική.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευπειθώς αναφέρω: :yessir:

α) Τελείωσα χτες το βράδυ στις 3850 λέξεις. Καλά που νόμιζα ότι θα ήταν μικρό! :)

β) Είναι ατσούμπαλο και ασύμμετρο, με κάποιες σκηνές να τρέχουν και να πρέπει να συμπληρωθούν -και άντε κόβε για να βρεις τις λέξεις.

 

Άρα 1+2, έχουμε πολλή κοπτοραπτική μέχρι την Κυριακή.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μορφ, με βάζεις σε πειρασμό να φωνάξω τον φίλο μου τον Γεννατά να σου δείξει τι εστί κακή κριτική.

Να υποκύψεις, πυργοδέσποινά μου, να υποκύψεις :p Πάντως, μπορώ να φανταστώ τι θα έγραφε - κι ειδικά για το συγκεκριμένο διήγημα θα είχε μπόλικα να πει.

 

α) Τελείωσα χτες το βράδυ στις 3850 λέξεις. Καλά που νόμιζα ότι θα ήταν μικρό! :)

Μα για σένα μικρό είναι :p

Πάντως κι εγώ φτάνω 2,000 λέξεις, υπολογίζω πόσο μου μένει, λέω "Χα, όχι μόνο θα είμαι εντός ορίου άνετα, αλλα παίζει να μην περάσω καν το κατώφλι των 3,000" και λίγο αργότερα το τελείωσα στις 3,800κάτι. Κλασικός Μορφέας. :aa_keyboard:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ευπειθώς αναφέρω: :yessir:

α) Τελείωσα χτες το βράδυ στις 3850 λέξεις. Καλά που νόμιζα ότι θα ήταν μικρό! :)

β) Είναι ατσούμπαλο και ασύμμετρο, με κάποιες σκηνές να τρέχουν και να πρέπει να συμπληρωθούν -και άντε κόβε για να βρεις τις λέξεις.

 

Άρα 1+2, έχουμε πολλή κοπτοραπτική μέχρι την Κυριακή.

Επιτέλους! Tiessa strikes back! Το ήξερα ότι η Βάσω δε θα άντεχε να μείνει μακριά από το γράψιμο για μεγάλο διάστημα, ως επιμελής μαθήτρια που είναι ^_^  :albert:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη η ιστορία μου για τον διαγωνισμό.

Επίτηδες προσπαθείς να μας αγχώσεις, ε; :p

Πιάνει.

 

Αν και είναι κάπως νωρίς ακόμα και αν και έχω δηλώσει ότι έχω γράψει το διήγημά μου, να κάνω μια μικρή νύξη για την παράταση (ελπίζοντας να την τσιμπήσει και κάποιος άλλος και να την κάνει κανονική ικεσία);

Η δικαιολογία μου: Μέχρι την Τρίτη το μεσημέρι πολύ δύσκολο να ασχοληθώ με την ιστορία και νομίζω ότι ένα ρεκτιφιέ το θέλει πριν συναντήσει τον Ίζαλ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν προσπαθώ να αγχώσω κανέναν απλά όσο την κοιτάω τόσο θα την αλλάζω και δεν μου αρέσει. Αν δοθεί παράταση ακόμα καλύτερα για να συμμετάσχουν και περισσότεροι ;)
Απλά ήθελα να την ανεβάσω να τελειώνω με αυτό το άγχος για να πάω στην επόμενη μου ιστορία (και το επόμενο άγχος :p )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη η ιστορία μου για τον διαγωνισμό.

Ελπίζω να σας αρέσει :)

http://community.sff.gr/topic/16644-%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE/

Βιάστηκες λιγάκι, αλλά δεν πειράζει.

 

 

Έτοιμη η ιστορία μου για τον διαγωνισμό.

Επίτηδες προσπαθείς να μας αγχώσεις, ε; :p

Πιάνει.

 

Αν και είναι κάπως νωρίς ακόμα και αν και έχω δηλώσει ότι έχω γράψει το διήγημά μου, να κάνω μια μικρή νύξη για την παράταση (ελπίζοντας να την τσιμπήσει και κάποιος άλλος και να την κάνει κανονική ικεσία);

Η δικαιολογία μου: Μέχρι την Τρίτη το μεσημέρι πολύ δύσκολο να ασχοληθώ με την ιστορία και νομίζω ότι ένα ρεκτιφιέ το θέλει πριν συναντήσει τον Ίζαλ...

 

Μέχρι την Κυριακή έχουμε λίγο χρόνο ακόμα. Αν τα πράγματα δυσκολέψουν, το συζητάμε είτε το Σάββατο, είτε πολύ νωρίς την Κυριακή. Προτιμώ Σάββατο, γιατί την Κυριακή δεν ξέρω αν θα μπορώ να απαντάω σε αιτήματα άμεσα, καθώς θα λείπω από το σπίτι για αρκετές ώρες. Και το Σάββατο θα μπορώ να μπω στο φόρουμ μονάχα αργά το απόγευμα (βράδυ για Ελλάδα).

 

Παιδιά δεν προσπαθώ να αγχώσω κανέναν απλά όσο την κοιτάω τόσο θα την αλλάζω και δεν μου αρέσει. Αν δοθεί παράταση ακόμα καλύτερα για να συμμετάσχουν και περισσότεροι ;)

Απλά ήθελα να την ανεβάσω να τελειώνω με αυτό το άγχος για να πάω στην επόμενη μου ιστορία (και το επόμενο άγχος :p )

Όπως είπα ήδη, βιάστηκες λιγάκι.

Μιας και ανέβηκε η πρώτη ιστορία (αν και είχα προτείνει να τις ανεβάσετε την Κυριακή, ώστε να τις σουλουπώσετε όσο μπορείτε), να κάνω ακόμα μια πρόταση: αν δεν έχει κανένας άλλος πρόβλημα, όσοι ανεβάσετε από τώρα, θα μπορείτε να τις διορθώσετε μέχρι το τέλος της διορίας (όποτε κι αν θα είναι αυτό). Μετά, όπως καταλαβαίνετε, η ιστορίας σας κλειδώνει και απλώς περιμένετε αναγνώσεις και σχόλια.

 

Να υπενθυμίσω πως από τη στιγμή που ανεβάζουμε την ιστορία μας και αρχίζουν οι σχολιασμοί, οι δημιουργοί δεν απαντάνε στα σχόλια μέχρι το τέλος του διαγωνισμού, Μετά, γράψτε ό,τι θέλετε.

 

Τέλος, να θυμίσω σε όσους δεν έχουν προνοήσει ακόμα, να μου στείλετε σε PM τις τρεις κριτικές σας (τουλάχιστον 100 λέξεων - όχι απλώς "τι μπούρδα ήταν αυτή")  σε ιστορίες που ανέβηκαν στο φόρουμ μετά το τέλος του τελευταίου διαγωνισμού (ελπίζω να τα λέω καλά). Οι τρεις κριτικές αποτελούν το μοναδικό προαπαιτούμενο για τη συμμετοχή σας σε αυτόν τον διαγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν καταλαβαίνω το "βιάστηκα λιγάκι". Υπάρχει κάποιος άγραφος κανόνας για το πότε τις ανεβάζουμε;
Να την καθυστερούσα κι άλλο δε θα άλλαζε κάτι στο στόρυ, πίστεψε με. Μετά απλά θα έγραφα κάτι τελείως διαφορετικό. Δε θα είχε νόημα. Αν είναι να την επιμεληθώ ακόμα λίγο παραπάνω τότε το δέχομαι αλλά δε θα πείραζα τίποτα αν την ανέβαζα Κυριακή ή τώρα ;)

Υ.Γ. Αν προέκυψε πρόβλημα τότε θα την ανέβαζα Κυριακή trust me. Απλά είπατε διορία έως Κυριακή και γι αυτό την ανέβασα σήμερα.

Edited by Ballerond
Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν καταλαβαίνω το "βιάστηκα λιγάκι". Υπάρχει κάποιος άγραφος κανόνας για το πότε τις ανεβάζουμε;

Να την καθυστερούσα κι άλλο δε θα άλλαζε κάτι στο στόρυ, πίστεψε με. Μετά απλά θα έγραφα κάτι τελείως διαφορετικό. Δε θα είχε νόημα. Αν είναι να την επιμεληθώ ακόμα λίγο παραπάνω τότε το δέχομαι αλλά δε θα πείραζα τίποτα αν την ανέβαζα Κυριακή ή τώρα ;)

 

Υ.Γ. Αν προέκυψε πρόβλημα τότε θα την ανέβαζα Κυριακή trust me. Απλά είπατε διορία έως Κυριακή και γι αυτό την ανέβασα σήμερα.

 

Γιάννη, όχι, έχεις δίκιο. Δεν υπάρχει κάποιος άγραφος νόμος. Απλώς κατάλαβα λάθος. Νόμιζα πως είχες σκοπό να την επιμεληθείς κι άλλο, ενώ την έχεις ήδη ανεβάσει. Καλά έκανες και την ανέβασες.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ανέβηκε η πρώτη ιστορία (αν και είχα προτείνει να τις ανεβάσετε την Κυριακή, ώστε να τις σουλουπώσετε όσο μπορείτε), να κάνω ακόμα μια πρόταση: αν δεν έχει κανένας άλλος πρόβλημα, όσοι ανεβάσετε από τώρα, θα μπορείτε να τις διορθώσετε μέχρι το τέλος της διορίας (όποτε κι αν θα είναι αυτό). Μετά, όπως καταλαβαίνετε, η ιστορίας σας κλειδώνει και απλώς περιμένετε αναγνώσεις και σχόλια.

 

Παίζει να δημιουργηθεί εμπλοκή αν κάποιοι ξεκινήσουν να διαβάζουν τις ιστορίες πριν το τέλος της διορίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Μιας και ανέβηκε η πρώτη ιστορία (αν και είχα προτείνει να τις ανεβάσετε την Κυριακή, ώστε να τις σουλουπώσετε όσο μπορείτε), να κάνω ακόμα μια πρόταση: αν δεν έχει κανένας άλλος πρόβλημα, όσοι ανεβάσετε από τώρα, θα μπορείτε να τις διορθώσετε μέχρι το τέλος της διορίας (όποτε κι αν θα είναι αυτό). Μετά, όπως καταλαβαίνετε, η ιστορίας σας κλειδώνει και απλώς περιμένετε αναγνώσεις και σχόλια.

 

Παίζει να δημιουργηθεί εμπλοκή αν κάποιοι ξεκινήσουν να διαβάζουν τις ιστορίες πριν το τέλος της διορίας.

 

 

Αυτό που λέει ο dagon. Γι' αυτό, άλλωστε, και οι ιστορίες κλειδώνονται μόλις ανέβουν: για να μην γίνουν έξτρα διορθώσεις και για να μην γίνουν σχόλια πριν από τη λήξη της διορίας συμμετοχής.

 

Όπως κάθε φορά, τις ιστορίες του διαγωνισμού θα τις βρείτε συγκεντρωμένες στο κάτω μέρους του αρχικού post του διαγωνισμού.

 

Για τη δική μου συμμετοχή είναι δυσάρεστα τα νέα. Ξεκίνησα τρεις διαφορετικές ιστορίες, αλλά καμία δεν πρόκοψε. Οπότε, αυτή τη φορά θα απολαύσω το διαγωνισμό μόνο ως αναγνώστης, εκτός αν γίνει κανένα ξαφνικό συγγραφικό θαύμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προς Dagoncult και Mesmer: παιδιά, γράψτε λάθος. Κατάλαβα λάθος. Έχετε δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Κυρίες και κύριοι, έχω λάβει κριτικές από κάποιους παίκτες, οι οποίοι ξεχρέωσαν μέρος της οφειλής. Τώρα αναμένουμε τις ιστορίες τους.

 

Αν έχει κάποιος άλλος σκοπό να παίξει, καλό θα είναι να βρει (ή να κάνει πριν ανεβάσει το διήγημά του) τους σχολιασμούς του και να μου τους στείλει.

 

Μπαίνουμε στην τελική ευθεία πριν τη λήξη της διορίας. Αν κάποιος χρειάζεται λίγο χρόνο ακόμα, το συζητάμε όλοι μαζί, και αποφασίζουμε όλοι μαζί αν θα τον/την πιστώσουμε λίγο χρόνο ακόμα (χρεωθείτε λίγο ακόμα, έστω και χρόνο, έτσι κι αλλιώς, από αυτή τη ζωή χρεωμένοι θα φύγουμε).

Link to comment
Share on other sites

ΟΥΦ μόλις τελείωσα την ιστορία. μου μένουν οι κριτικές...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν με βλέπω να συμμετέχω. Θα ανεβάσω την ιστορία μου πολύ εκτός διορίας. Αφήνω λοιπόν την τελευταία θέση σε άλλον/ άλλη συμπαίκτη/ συμπαίκτρια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Μια ερώτηση: Είναι κλειδωμένο το ανέβασμα της ιστορίας ή εγώ δεν νοιώθω να κάνω uploading; Από το πρωί παιδεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

OK. Κατάφερα να το ανεβάσω αλλά με λάθος τίτλο και χωρίς το εισαγωγικό σημείωμα. Συγγνώμη γι αυτό.

Αν μπορεί κάποιος moderator να βάλει το σωστό τίτλο;

Edited by tzaspy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

OK. Κατάφερα να το ανεβάσω αλλά με λάθος τίτλο και χωρίς το εισαγωγικό σημείωμα. Συγγνώμη γι αυτό.

Αν μπορεί κάποιος moderator να βάλει το σωστό τίτλο;

Για να σου αλλάξει ο υπεύθυνος mod τον τίτλο, πατάς Report (κάτω δεξιά στο αρχικό ποστ του τόπικ του διηγήματός σου) και εξηγείς την αλλαγή που θες. Επίσης, βολεύει να χρησιμοποιείς την εξής φόρμα στο ποστ του διηγήματος (με αντιγραφή και μετά επικόλληση στον "editor" του φόρουμ):

 

Όνομα Συγγραφέα:

Είδος: (πχ, ηρωική φαντασία, επιστημονική φαντασία, τρόμος, κτλ)

Βία; (Ναι/Όχι)

Σεξ; (Ναι/Όχι)

Αριθμός Λέξεων:

Αυτοτελής; (Ναι/Οχι.) (Αν όχι, ποιο μέρος είναι αυτό; 1ο; 2ο; 3ο; κοκ)

Σχόλια: (Ό,τι άλλο θέλετε να προσθέσετε)

Αρχείο: (επισυνάπτετε το έργο σας σε αρχείο)

 

Για την τελευταία αλλαγή φαντάζομαι ότι γίνεται με edit (πάλι κάτω δεξιά), για το 1 εικοσιτετράωρο. Αλλά σαφώς αυτό είναι προαιρετικό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αύριο βράδυ λήγει η διορία έτσι δεν είναι;

 

Εκτός αν δώσει η εφορία ο διοργανωτής παράταση!

Edited by Tiessa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπρρρρ άσε και με τις παρατάσεις της εφορίας έχω κακή εμπειρία!

 

Και ένα μικρό δείγμα σε αναμονή της ιστορίας:

 

   Ο Γκρόμους κούνησε το κεφάλι του. Αν δεν τον ήξερες καλά ήταν μια δύσκολα αντιληπτή κίνηση μιας και δεν υπήρχε λαιμός και το κεφάλι ενωνόταν κατευθείαν με το σώμα από μια άρθρωση που κρυβόταν από το μεγάλο σαγόνι με το προγούλι των Σελάριαν.

   -Θέλω κάτι πιο πολύτιμο.

   -Δεν έχω.

   Ο Μπόροντιν ένιωσε τα γόνατά του να λύνονται καθώς είδε τα μάτια του Γκρόμους να γυαλίζουν καθώς κοιτούσαν κάτι πίσω του και γύρισε να δει τι ήταν αυτό που είχε τραβήξει την προσοχή του φοβούμενος το χειρότερο. Η Ντέλο είχε μπει στο δωμάτιο. Ήταν ντυμένη με τις λευκές φόρμες που φορούσε για τον ύπνο, σχεδόν όπως κάθε άνθρωπος στον πλανήτη. Η λιγνή εφηβική της φιγούρα που είχε μόλις αφήσει την κοριτσίστικη εμφάνιση για τη γυναικεία διαγραφόταν κάτω από τις φόρμες. Ο Μποροντίν ένιωσε χολή στο στόμα του.

   «Μα τη Δύναμη, όχι αυτό. Όχι τη Ντέλο μου!» σκέφθηκε και γύρισε να κοιτάξει τον Γκρόμους πάλι.

   -Μεγάλωσες μια χαρά Ντέλο Βαλ, είπε εκείνος. Εγώ σε έσωσα, ίσως πρέπει να διεκδικήσω.

   Ο Μποροντίν κάθισε σε μια καρέκλα απότομα. Το πρόσωπό του είχε γίνει χλωμό σαν νεκρού. Ο Γκρόμους κοιτούσε ακόμα την Ντέλο, η μακριά διχαλωτή γλώσσα του έγλειψε τα χείλη του.

   -Τι θέλεις να κάνω; ρώτησε απεγνωσμένος τον Γκρόμους.

   -Όχι πολλά πράγματα. Ένα οπτάνιουμ, από το θόλο του ουρανού, είπε ο Σαλάριαν με το βλέμμα του ακόμα στην Ντέλο. 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Μετά λύπης σας ανακοινώνω ότι η ιστορία μου επίσημα καταλαμβάνει την τελευταία (ανεπίσημη) θέση. Ο παντελώς άσχετος συγγραφέας της δεν είχε καταλάβει ότι δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής (λείπουν κριτικές). Όμως, και θα διαβάσω, και θα σχολιάσω, και θα ψηφίσω, και δεν θα την γλυτώσετε γιατί θα την ανεβάσω μετά το τέλος του διαγωνισμού.
Καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες και ειδικά σε αυτούς που προσδοκούν την τελευταία θέση!

Edited by Old man & SiFi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..