Jump to content

41ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Χρέος


Nirgal
 Share

Recommended Posts

Επειδή ο υπολογιστής μου φαίνεται να έχει πάθει ήδη ένα εγκεφαλικό (ημιπαράλυση, ποντίκι που δεν δουλεύει, touchpad που αλλού πατάει κι αλλού βρίσκεται και άλλα τέτοια - κοινώς Αστοχία Υλικού), λέω να ξοφλήσω σήμερα που ζει ακόμα προς αποφυγήν δικού μου εγκεφαλικού :)

 

Αστοχία Υλικού

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά (μοδεράτορες) οι μισές ιστορίες που ανέβηκαν είναι κλειδωμένες και οι άλλες όχι. Δεν πρέπει να τις κλειδώσετε μέχρι τη λήξη της παράτασης;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά (μοδεράτορες) οι μισές ιστορίες που ανέβηκαν είναι κλειδωμένες και οι άλλες όχι. Δεν πρέπει να τις κλειδώσετε μέχρι τη λήξη της παράτασης;

 

Παράβλεψις. Ευχαριστούμε για την υπόδειξη. :hi:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

 

Απ' ό,τι φαίνεται όλα βαίνουν καλώς και χωρίς την παρουσία μου. Ο Mesmer ξεκαθάρισε την κατάσταση και η παράταση δόθηκε. Μεσάνυχτα Τρίτης 26/1 ανεβάζετε όλοι όσοι θα έχετε ολοκληρώσει τα πονήματά σας και από Τετάρτη ξεκινάει ο σχολιασμός και η ψηφοφορία.

 

Προς στιγμή παραλίγο να μου κοπούν τα πόδια όταν ο tzaspy ανέφερε 16 ιστορίες. Θα έπρεπε να δώσουμε παράταση στη διάρκεια του σχολιασμού. Προς το παρόν έχουμε σίγουρους (με αλφαβητική σειρά) τον Ballerond, τον Man from Earth, τον Morfea, τον Old man (πολύ χαίρομαι που τα κατάφερες Τώνη), την Tiessa, τον tzaspy και τον WILLIAM, ενώ στο ίσως βρίσκεται η Ιρμάντα (διορθώστε με αν κάνω λάθος ή αν ξεχνάω κάποιον).

 

Ιρμάντα, ελπίζω να προλάβεις, όπως ελπίζω να έχουμε και άλλες συμμετοχές της τελευταίας στιγμής.

 

 

(για να είμαστε και τυπικοί, όσοι δεν μου έχετε στείλει σε pm τα topic στα οποία σχολιάσατε τις τρεις ιστορίες, μην το αμελήσετε τις επόμενες δύο ημέρες)

Edited by Nirgal
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εκείνο το επιεικώς απαράδεκτο “Το χρέος κάνει τον κόσμο να γυρίζει” ακόμα μου κάθεται στο λαιμό και με χαλάει. Όμως, λίγο κάποιες ασφυκτικές πιέσεις, λίγο η όμορφη παρέα που μαζεύτηκε πάλι και ζηλεύω πολύ, λίγο που θέλω πολύ να παίξω και δεν γίνεται να τρέξει άλλο παιχνίδι τώρα, και λίγο που δόθηκε παράταση και ήταν σαν να με τσιγκλούσε με πηρούνα σερβιρίσματος σπαγγέτι, μπήκα στην πρίζα να συμμετάσχω, αρκεί βέβαια να με δέχεστε συνδιαγωνιζόμενο μετά τις αρχικές μου αντιρρήσεις (που ακόμα υφίστανται πρέπει να πω, γερό κεφάλι λέμε). Στρώθηκα ένα γεμάτο τετραωράκι απόψε και σκάρωσα μια νέα ιστορία, ολόφρεσκια σαν ζουμερό κουνουπίδι. SciFi - Sword and Sorcery, σε απομακρυσμένο πλανήτη, με ακτινοβόλα και σπαθί, και θησαυρούς και τέρατα, φτιασιδωμένη κι έτοιμη για παρουσίαση. Αύριο θα φροντίσω το θέμα των τριων κριτικών, γιατί τώρα το μυαλό μου είναι σαν κατσαρόλα που βράζει και οι μπουρμπουλήθρες σκάνε με ένα ιδιαίτερα ενοχλητικό πλοπ πλοπ πλοπ που με αποσυντονίζει, και θα την ανεβάσω διεκδικώντας στα ίσα την δημοφιλέστερη -τελευταία- θέση. Ελπίζω να περάσετε ευχάριστα τον χρόνο σας διαβάζοντάς την, εγώ πάντως πέρασα ωραία όσο την έγραφα. :)

 

Μεζεδάκι στο σπόιλερ:

 

 

          «Έχω μπύρα ξένε,» είπε βραχνά με την προφορά της νότιας Γαλαξιακής Σπείρας, «αν θες κάτι άλλο να πιεις είσαι στο λάθος μέρος».

          «Μπύρα είναι μια χαρά» απάντησε ο πολεμιστής. 
          Ακούστηκε ευγενικός, αλλά την ίδια στιγμή μια αδιόρατη σκληράδα κρυβόταν από κάτω, που έκανε τον ταβερνιάρη να γυρίσει αμέσως σε ένα από τα βαρέλια του. Γέμισε την κανάτα, και την ακούμπησε μπροστά του πάνω στο πάγκο, κι έσπρωξε προς το μέρος του το ποτήρι. Ο άντρας το γέμισε ξέχειλα με τη ζεστή μπύρα από την κανάτα, και άδειασε το μισό μονορούφι.
          «Από που έρχεσαι ξένε, αν επιτρέπετε...» τον ρώτησε ο ταβερνιάρης. «Δείχνεις διψασμένος»
          Ο πολεμιστής τον κοίταξε σιωπηλός για λίγα δευτερόλεπτα. Μετά ήπιε μεμιάς και το υπόλοιπο του ποτηριού του, και το ξαναγέμισε από την κανάτα.
          «Για φαγητό τι έχεις;» είπε αγνοώντας την ερώτηση του ταβερνιάρη.
          «Μπορώ να σου φτιάξω κάτι πρόχειρο, μερικά τηγανητά αυγά σαύρας, ή ένα σάντουιτς με ζαμπόν αμμοσκώληκα»
          «Φτιάξε κι απ' τα δύο».
          Ο ταβερνιάρης έκανε να φύγει, αλλά ο ξένος τον φώναξε πάλι πίσω.
          «Ειδοποίησε και τον Μπάλροντ ότι ήρθε ο Άικαρντ και ζητάει να πληρωθεί»

          Ο ταβερνιάρης ξεροκατάπιε στο άκουσμα των δύο ονομάτων. Ένευσε μερικές φορές καταφατικά με το κεφάλι του σκουπίζοντας νευρικά τα χέρια του με το βρώμικο πανί του, και πισωπάτησε μέχρι το χώρισμα για το πίσω μέρος της σκηνής. Εκεί γύρισε, το τράβηξε βιαστικά στο πλάι, κι εξαφανίστηκε γρήγορα πίσω του.

 

Edited by MadnJim
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Εκείνο το επιεικώς απαράδεκτο “Το χρέος κάνει τον κόσμο να γυρίζει” ακόμα μου κάθεται στο λαιμό και με χαλάει. Όμως, λίγο κάποιες ασφυκτικές πιέσεις, λίγο η όμορφη παρέα που μαζεύτηκε πάλι και ζηλεύω πολύ, λίγο που θέλω πολύ να παίξω και δεν γίνεται να τρέξει άλλο παιχνίδι τώρα, και λίγο που δόθηκε παράταση και ήταν σαν να με τσιγκλούσε με πηρούνα σερβιρίσματος σπαγγέτι, μπήκα στην πρίζα να συμμετάσχω, αρκεί βέβαια να με δέχεστε συνδιαγωνιζόμενο μετά τις αρχικές μου αντιρρήσεις (που ακόμα υφίστανται πρέπει να πω, γερό κεφάλι λέμε). Στρώθηκα ένα γεμάτο τετραωράκι απόψε και σκάρωσα μια νέα ιστορία, ολόφρεσκια σαν ζουμερό κουνουπίδι. SciFi - Sword and Sorcery, σε απομακρυσμένο πλανήτη, με ακτινοβόλα και σπαθί, και θησαυρούς και τέρατα, φτιασιδωμένη κι έτοιμη για παρουσίαση. Αύριο θα φροντίσω το θέμα των τριων κριτικών, γιατί τώρα το μυαλό μου είναι σαν κατσαρόλα που βράζει και οι μπουρμπουλήθρες σκάνε με ένα ιδιαίτερα ενοχλητικό πλοπ πλοπ πλοπ που με αποσυντονίζει, και θα την ανεβάσω διεκδικώντας στα ίσα την δημοφιλέστερη -τελευταία- θέση. Ελπίζω να περάσετε ευχάριστα τον χρόνο σας διαβάζοντάς την, εγώ πάντως πέρασα ωραία όσο την έγραφα. :)

 

Μεζεδάκι στο σπόιλερ:

 

 

«Έχω μπύρα ξένε,» είπε βραχνά με την προφορά της νότιας Γαλαξιακής Σπείρας, «αν θες κάτι άλλο να πιεις είσαι στο λάθος μέρος».

«Μπύρα είναι μια χαρά» απάντησε ο πολεμιστής.

Ακούστηκε ευγενικός, αλλά την ίδια στιγμή μια αδιόρατη σκληράδα κρυβόταν από κάτω, που έκανε τον ταβερνιάρη να γυρίσει αμέσως σε ένα από τα βαρέλια του. Γέμισε την κανάτα, και την ακούμπησε μπροστά του πάνω στο πάγκο, κι έσπρωξε προς το μέρος του το ποτήρι. Ο άντρας το γέμισε ξέχειλα με τη ζεστή μπύρα από την κανάτα, και άδειασε το μισό μονορούφι.

«Από που έρχεσαι ξένε, αν επιτρέπετε...» τον ρώτησε ο ταβερνιάρης. «Δείχνεις διψασμένος»

Ο πολεμιστής τον κοίταξε σιωπηλός για λίγα δευτερόλεπτα. Μετά ήπιε μεμιάς και το υπόλοιπο του ποτηριού του, και το ξαναγέμισε από την κανάτα.

«Για φαγητό τι έχεις;» είπε αγνοώντας την ερώτηση του ταβερνιάρη.

«Μπορώ να σου φτιάξω κάτι πρόχειρο, μερικά τηγανητά αυγά σαύρας, ή ένα σάντουιτς με ζαμπόν αμμοσκώληκα»

«Φτιάξε κι απ' τα δύο».

Ο ταβερνιάρης έκανε να φύγει, αλλά ο ξένος τον φώναξε πάλι πίσω.

«Ειδοποίησε και τον Μπάλροντ ότι ήρθε ο Άικαρντ και ζητάει να πληρωθεί»

Ο ταβερνιάρης ξεροκατάπιε στο άκουσμα των δύο ονομάτων. Ένευσε μερικές φορές καταφατικά με το κεφάλι του σκουπίζοντας νευρικά τα χέρια του με το βρώμικο πανί του, και πισωπάτησε μέχρι το χώρισμα για το πίσω μέρος της σκηνής. Εκεί γύρισε, το τράβηξε βιαστικά στο πλάι, κι εξαφανίστηκε γρήγορα πίσω του.

 

Οσο περισσότεροι τόσο πιο καλά! Καλώς όρισες!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...παστουρμάς στο spice το κρέας αμμοσκώληκα;

Edited by Ιρμάντα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...παστουρμάς στο spice το κρέας αμμοσκώληκα;

 

Εκεί στον Βερντίθ λένε πως το φιλέτο αμμοσκώληκα θυμίζει χοιρομέρι, αλλά μεταξύ μας, εγώ πιστεύω ότι μάλλον φταίει που με την απομόνωση έχουν ξεχάσει πως είναι το χοιρινό. Αμμοσκώληκες όμως, ουουου, γεμάτος ο τόπος. Και σαύρες επίσης, και ζεστή μπύρα... :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι ιδιαίτερα για τη συμμμετοχή του Madnjim. Πλέον έχουμε οκτώ δηλωμένες συμμετοχές και μία στο "ίσως".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η "ίσως" τείνει σε "ίσως όχι". Το μεν πνεύμα πρόθυμον, ο δε χρόνος ελλειπής...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στις 1019 λέξεις. Προλαβαίνω άραγε; Δεν προλαβαίνω; Θα δούμε.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στις 1019 λέξεις. Προλαβαίνω άραγε; Δεν προλαβαίνω; Θα δούμε.

 

Ένα ολόκληρο εικοσιτετράωρο, φυσικά και προλαβαίνεις. Εδώ άγγιξες τις 2000 λέξεις στο FFL! Απόψε την γράφεις, αύριο τη διορθώνεις, όλα καλά. :)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στις 1019 λέξεις. Προλαβαίνω άραγε; Δεν προλαβαίνω; Θα δούμε.

Είσαι καλή. Είμαι στις 1500 αλλά οι μισές δεν μου αρέσουν και η προθεσμία τελειώνει σήμερα.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στις 1442 και στις 6 πρέπει να πάω να κάνω character creation με καινούριο παίκτη. :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στις 1442 και στις 6 πρέπει να πάω να κάνω character creation με καινούριο παίκτη. :p

Δηλαδή παίζει καμιά από τις δυο μας να μην προφτάσει; Quelle decadence!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μια από τις δύο πρέπει να παραδώσει, δεν ξέρω πώς θα το καταφέρετε - και τις 2, μια φορά, σας έχουμε δει να κάνετε συγγραφικά θαύματα.

 

Μέχρι το βράδυ ελπίζω κάτι να κάνω κι εγώ. Σε κάθε περίπτωση, είτε έτσι όπως είναι τώρα (κάπως προβληματικό) είτε όπως γίνει μετά από ενδεχόμενο χτένισμα (λιγότερο προβληματικό, ελπίζω), θα την ανεβάσω (κι αν πληγωθούν τα μάτια σας, λυπάμαι, αλλά αυτά έχουν συχνά τα χρέη: παράπλευρες απώλειες)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μια από τις δύο πρέπει να παραδώσει, δεν ξέρω πώς θα το καταφέρετε - και τις 2, μια φορά, σας έχουμε δει να κάνετε συγγραφικά θαύματα.

 

Μέχρι το βράδυ ελπίζω κάτι να κάνω κι εγώ. Σε κάθε περίπτωση, είτε έτσι όπως είναι τώρα (κάπως προβληματικό) είτε όπως γίνει μετά από ενδεχόμενο χτένισμα (λιγότερο προβληματικό, ελπίζω), θα την ανεβάσω (κι αν πληγωθούν τα μάτια σας, λυπάμαι, αλλά αυτά έχουν συχνά τα χρέη: παράπλευρες απώλειες)

Μορφέα αν δεν προφτάσει καμιά μας το βάρος να δικαιώσεις το γόητρο της ομάδας πέφτει επάνω σου...Συγκεντρώσου, dear...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος κι εγώ. Τώρα κανένας (εκτός από την Μιχαλού) δεν μπορεί να πει ότι του χρωστάω. Αποτέλεσμα αυθόρμητης οργής παρά καλλιτεχνικής έμπνευσης, ήταν μια καλή αφορμή για να τα βγάλω από μέσα μου. Αυτό (και η τελευταία θέση) μου αρκούν!

Το δόγμα του χρέους

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

 λυπάμαι, αλλά αυτά έχουν συχνά τα χρέη: παράπλευρες απώλειες)

 

Αυτό δουλεύει και ανάποδα, ξέρεις :devil2: :devil2: :devil2: :devil2:

 

---

Anyway, άντε τελειώνετε σιγά σιγά να δούμε ποιους θα   θάψ διαβάσουμε πάλι...

Προσωπικά, από αύριο ξεκινάω.

 

Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά και  συγχαρητήρια σε όλους για τον κόπο και τις προσπάθειες τους!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..