Jump to content

Αναγνωστικοί στόχοι 2016


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Λίγες ώρες πριν την αλλαγή της χρονιάς, και επειδή δεν θα διαβάζουμε έτσι, στα κουτουρού, ήρθε η ώρα των αναγνωστικών στόχων για το 2016.
 
Σε αυτό το τόπικ , λοιπόν, μπορείτε να βάλετε τα βιβλία που σκοπεύετε να διαβάσετε μέσα στη χρονιά, τους συγγραφείς που θέλετε επιτέλους να ξεκινήσετε και τις πολυλογίες που λέτε να ολοκληρώσετε.

 

 

Και οι φετινοί στόχοι είναι στα γνωστά υψηλά στάνταρ:

 

01. Συνολικά πάνω από 190 βιβλία
02. Τουλάχιστον 90 βιβλία του Φανταστικού (Τρόμος, ΕΦ, Φαντασία)
03. Τουλάχιστον 15 βιβλία άνω των 500 σελίδων

04. Να διαβάσω 120 διαφορετικούς συγγραφείς
05. Να γνωρίσω για πρώτη φορά τουλάχιστον 80 συγγραφείς
06. Να διαβάσω βιβλία από τουλάχιστον 25 διαφορετικές χώρες
07. Να διαβάσω τουλάχιστον 15 διαφορετικούς Έλληνες συγγραφείς
08. Να διαβάσω τουλάχιστον 30 βιβλία που εκδόθηκαν στην Ελλάδα το 2016
09. Να ολοκληρώσω το SFF Bingo 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Περισσότερα βιβλία από ψιλοάγνωστους συγγραφείς.

Περισσότεροι ποκ και λοαδ+ χαρακτήρες. Περισσότερο ρηπρεζεντέησιον! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Περισσότερα βιβλία από ψιλοάγνωστους συγγραφείς.

Περισσότεροι ποκ και λοαδ+ χαρακτήρες. Περισσότερο ρηπρεζεντέησιον! 

 

Τι θα πει αυτό; Υποψιάζομαι, αλλά δε βγαίνει το σταυρόλεξο.

 

Εγώ βάζω για στόχο λιγότερα αδιάβαστα (είπε αυτή που χτες το απόγευμα πήγε και αγόρασε πέντε Ωρόρες) και περισσότερα βιβλία που να μου αρέσουν και να μην τα τελειώσω διεκπεραιωτικά. Άντε και να βρω και καμιά άλλη σειρά που να μου αρέσει. Ίσως τα υπόλοιπα της Robin Hobb.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στόχος μου για το 2016 είναι να αρχίσω σιγά- σιγά να διαβάζω βιβλία στα Αγγλικά. Ακόμη και αν αυτό σημαίνει λιγότερα συνολικά, ή να μην διαβάσω κάποια που θέλω πολύ. Ήρθε η ώρα επιτέλους να σταματήσω να κοροϊδεύω τον εαυτό μου και να ασχοληθώ σοβαρά με αυτό το θέμα. Τα τρία τα ξέρω από τώρα στα πλαίσια μίας ε.φ. σειράς, για τα άλλα δεν ξέρω. Όσα προκύψουν στη πορεία. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους εύχομαι με υγεία.Φετινός στόχος είναι 60 αδιάβαστα να διαβαστούν που τόσα χρόνια περιμένουν στα ράφια.Μακάρι να διαβάσω περισσότερα γιατί έχω περίπου 200

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά!!! Στόχος μου για το '16, εκτός από το να απολαμβάνω κάθε βιβλίο που διαβάζω, είναι να κοιτάξω και λίγο το είδος του τρόμου γιατί το έχω αφήσει εντελώς στην άκρη.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

-25 βιβλία

-100 διηγήματα

 

Μ'αυτά θα είμαι ικανοποιημένος, το 2015 ήταν εξαορετικό απο πλευράς γραψίματος (ειδικά το 2ο μισό) αλλά όχι και τόσο απο πλευράς ανάγνωσης (λογοτεχνικών, τουλάχιστον).

 

Καλή αναγνωστική χρονιά!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως και για τον προλαλήσαντα το 2015 ήταν πολύ καλό συγγραφικά, ως υπέροχο μπορώ να πω, αλλά αυτό δεν άφησε πολύ χώρο για βιβλία. Έτσι φέτος ελπίζω να τα συνδιάσω καλύτερα και να διαβάσω 40 βιβλία. Συγκεκριμένα οι στόχοι λένε:

 

1. 40 βιβλία ( θα διαβάσω και καμιά δεκαριά ακόμα που θα αφορούν τα θέματα που γράφω αλλά τα μη μυθιστορηματικά δεν τα μετράμε σωστά; )

2. Θα ολοκληρώσω τις σειρές που εκκρεμούν, ( Τα Μαγικά Καράβια της Hobb και τον Πόλεμο των Διδύμων των Weiss - Hickman )

3. 4 από αυτά θα είναι τουβλάκια ( πάνω από 500 - 600 σελίδων )

 

Καλή μας και διαβαστερή χρονιά!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ας διαμορφώσουμε λοιπόν τη συνταγή καταστροφής του 2016...


 


Μια στροφή γύρω από το καζάνι, δηλητηριασμένα εντόσθια και 60 πεζογραφικά βιβλία από 12 διαφορετικές χώρες


Βατράχου δέρμα, νυχτερίδας κόκκαλο, 10 βιβλία πεζογραφίας από την Ελλάδα και 12 βιβλία μοντερνιστικής πεζογραφίας από το πρώτο μισό του 20ου αιώνα


Αυγό φιδιού, χορό νεκρών και 20 βιβλία φαντασίας από 5 διαφορετικές χώρες


Μολύβδινο ειδώλιο, 3 βιβλία φαντασίας από την Ελλάδα και 5 new weird πεζογραφήματα


Νεραϊδόφιδο και 20 βιβλία επιστημονικής φαντασίας από 5 διαφορετικές χώρες


Σαλαμάνδρας μάτι, βατράχου μύτη, 3 βιβλία επιστημονικής φαντασίας από την Ελλάδα και 5 steampunk πεζογραφήματα


Νυχτερίδας τρίχες, σκύλου γλώσσα και 10 βιβλία τρόμου από 3 διαφορετικές χώρες


Σαύρας πόδι, νεράιδας φτερό, 2 βιβλία τρόμου από την Ελλάδα και 3 πεζογραφήματα γοτθικού τρόμου από το 18ο ή τον 19ο αιώνα


 


Ρίζα μανδραγόρα και 60 βιβλία ποίησης από 12 διαφορετικές χώρες


Φύλλα πουρναριού, κλαδί από φτέρη, 10 βιβλία ποίησης από την Ελλάδα και 12 βιβλία σουρεαλιστικής ποίησης


Φωτιά που χορεύει και καίει και 60 κόμικ από 5 διαφορετικές χώρες


Η θέληση μου να γίνει πραγματικότητα και 5 κόμικ από την Ελλάδα


Διπλά, τριπλά προβλήματα για σας και 100 βιβλία δράματος από 16 διαφορετικές χώρες


Φούσκες στο καζάνι, 20 βιβλία δράματος από την Ελλάδα και 24 βιβλία δράματος γραμμένα μέχρι τον 18ο αιώνα


Edited by Myyst
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να προλαβω να διαβάσω καμία 50-ρια βιβλια, καθώς και μερικά που παραμελούνται όσο βάζω στόχους/προκλήσεις/κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαζω σαν στοχο, να κανω πιο στοχευμενες και πετυχημενες επιλογές βιβλίων φέτος. Επίσης, να διαβάσω τουλαχιστον 5-6 διαφορετικά είδη και όχι μόνο Horror και sci fi όπως κανω συνηθως. Καλό θα ήταν αν διάβαζα και κάποια πιο δύσκολα και απαιτητικά βιβλία, σε σχέση με περυσι. Τέλος, περισσότερους ευρωπαίους συγγραφείς  και περισσότερες γυναίκες :p

Edited by Anwrimos23
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μειώσω δραματικά τον αριθμό των βιβλίων που θα διαβάσω(σε σύγκριση με το '15). Ξέρω, φαίνεται λίγο περίεργο, αλλά κοιτάζοντας την λίστα με τα βιβλία που διάβασα το '15, είδα ότι δυσκολευόμουν να θυμηθώ το τι ακριβώς έχει γίνει σε κάποια. Οπότε θα προτιμήσω την ποιότητα της ανάγνωσης από την ποσότητα. Από την άλλη αν πάω πάλι αρκετές φορές στο χωριό, θα διαβάσω σίγουρα μπόλικα. Καθότι όποτε πάω κάνω αποτοξίνωση και δεν έχω ούτε λάπτοπ, ούτε ίντερνετ(επίτηδες), άρα διαβάζω όλη μέρα σχεδόν. Οπότε αν δεν πολυπάω, θέλω απλά να φτάσω τα 50. Αν πάω αρκετές φορές, άντε να πάω στα 70. Το αστείο είναι ότι δεν πιέστηκα καθόλου για να διαβάσω τόσα βιβλία. Ποτέ δεν είπα "πρέπει" να διαβάσω αυτό μέχρι αύριο κλπ...

Edited by Mictantecutli
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η περσινή χρονιά ήταν καλή! Διάβασα 31! Φέτος, θα ήμουν ικανοποιημένος με 35. ΔΕΝ θέλω να χαραμίσω χρόνο με βιβλία που ΠΡΕΠΕΙ να τελειώσω! Αν κάτι δε μου αρέσει, θα το παρατάω (κάθε χρόνο τα ίδια λέω!). Ελπίζω να διαβάσω περισσότερους Έλληνες συγγραφείς. Αυτά τα ολίγα, με υγεία!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ας βαλω κι εγω για πρωτη φορα αναγνωστικους στοχους ετσι για να υπαρχουν.Εχουμε και λεμε:

 

1)Να διαβασω 10 βιβλια του Stephen King

 

2)Να διαβασω 5 βιβλια του Graham Masterton

 

3)Να διαβασω 3 βιβλια του Clive Barker

 

4)Να διαβασω τρεις διαφορετικες τριλογιες

 

5)Να διαβασω 15 βιβλια των εκδοσεων bell

 

6)Να διαβασω 10 συγγραφεις που δεν εχω ξαναδιαβασει.

 

7)Να διαβασω 3 βιβλια που ΔΕΝ ειναι τρομου η αστυνομικα.

 

8)Να διαβασω 5 βιβλια εκδοσεων ΟΞΥ.

 

9)Να διαβασω 5 βιβλια της Αγκαθα Κριστι

 

10)Δεν ειναι ακριβως αναγνωστικος στοχος αλλα θελω να αγορασω μες το 16 βιβλια μεχρι 300 ευρω γιατι το χω ξεφτιλισει 2 χρονια τωρα!!!

 

Αυτα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θέτω 200 κομμάτια φέτος ως αρχικό στόχο, εκ των οποίων τουλάχιστον τα 100 να είναι βιβλία και τα υπόλοιπα graphic novels.

 

Θέλω τα 40 από τα βιβλία να είναι ελληνικό φανταστικό.

Θέλω τα 15 από τα υπόλοιπα 60 βιβλία να είναι βιβλία αναφοράς (non fiction που θα με βοηθήσουν να γράφω καλύτερα κείμενα)

Θέλω χωρίς να το ζορίσω πολύ, να συμπληρώσω το sff bingo (ραντεβού τον Οκτώβρη, για οργάνωση και λοιπά)

Θέλω να διαβάσω 20 βιβλία άνω των 400 σελίδων

 

Από graphic novels θέλω να τελειώσω το Mignolaverse, το Y the Last Man και το Sin City (αυτό πιθανόν να το καταφέρω ως το τέλος της εβδομάδας :p ) Μετά ίσως πιάσω το Fatale, αλλά θα δούμε.

 

Τα αδιάβαστά μου δεν έχουν καμία ελπίδα να μειωθούν. Σε όσους προσπαθούν να το κάνουν αυτό έχω μόνο μια φράση να απευθύνω.

 

post-532-0-92791600-1452444414_thumb.png

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω, αυτό τον χρόνο,το 90% των βιβλίων που θα διαβάσω, να είναι 400-450+ σελίδες. Το '15 διάβασα 46 βιβλία άνω των 450 σελίδων, συν άλλα 108. Ελπίζω να τα καταφέρω(εφόσον έχω επιβάλει στον εαυτό μου να διαβάσω πολύ πιο χαλαρά το '16 και να φτάσω τα 50-70 βιβλία). Θα επιτρέψω εξαιρέσεις βιβλίων που θα ανήκουν στο  Ελληνικό φανταστικό και βιβλία του Καμιλέρι τα οποία είναι "σφηνάκια". Βέβαια ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Θα κάνω ταμείο τον Δεκέμβρη :)
Επίσης θα προσπαθήσω κάθε μήνα να αγοράζω 1 με 2 βιβλία του Ελληνικού φανταστικού. Έχω 25 στην λίστα μου μέχρι στιγμής.Θέλω να αγοράσω τουλάχιστον τα 20 από αυτά μέσα στο '16. Αλλά μάλλον αυτό πάει στους αγοραστικούς και όχι στους αναγνωστικούς στόχους :p

Edited by Mictantecutli
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι δικοί μου:

 

- Τουλάχιστον 36 βιβλία( 3 κάθε μήνα).

- Να τα πάω όσο καλύτερα μπορω στο SFF-Bingo(  => μειωμένη ανάγνωση αστυνομικών σε σχέση με άλλες χρονιές)

- Να ασχοληθώ  λίγο παραπάνω με την επιστημονική φαντασία!( => μειωμένη ανάγνωση αστυνομικών σε σχέση με άλλες χρονιές)

-Να διαβάσω κάνα αστυνομικό γιατί αν  ακολουθήσω τους κανόνες  (2)(3) από πάνω, δεν το κόβω  :p

------

-Να ασχοληθώ με αυτό όσο περισσότερο μπορώ

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..