Jump to content

Συγγραφικοί Στόχοι 2016


WILLIAM
 Share

Recommended Posts

Το 2016 άρχισε! Ήδη έξι μέρες κύλισαν σαν νεράκι.

Τι στόχους έχετε για το νέο ( και δίσεκτο ) αυτό έτος;

Οι δικοί μου είναι οι εξής ( όπως τους έγραψα και στο ημερολόγιο συγγραφέα )

 

 

   Ο πρώτος στόχος είναι να ολοκληρωθεί το πολιτικοστρατιωτικό που γράφω, είμαι βέβαια μόλις στο ένα δέκατο της δουλειάς αλλά ευελπιστώ να ολοκληρωθεί μέχρι το τέλος του Μαρτίου.

   Ο δεύτερος στόχος είναι να σχεδιάσω το τρίτο βιβλίο της τριλογίας φαντασίας. Αφού το Δάκρυ πήρε το δρόμο του για τον Πατάκη – όπου ελπίζω να είναι και τυχερό – και ο Θυρεός ολοκληρώθηκε είναι καιρός να πάω στο τρίτο βιβλίο. Αυτό πρέπει να γίνει μέχρι τέλος Φεβρουαρίου.

   Όπως αρμόζει σε έναν τρίτο στόχο θα είναι ένα τρίτο βιβλίο, αφού θα το έχω σχεδιάσει θα ξεκινήσω να το γράφω με στόχο να το ολοκληρώσω πρώτα ο Θεός, κατά το Φεβρουάριο του 2018, ένα τόσο μεγάλο βιβλίο θα μου πάρει δυο χρόνια να το γράψω.

   Ο τέταρτος στόχος μου είναι να ολοκληρώσω ήδη αυτό που γράφω με τις αναμνήσεις μου από τα όσα έχω γράψει στα μακρά χρόνια της συγγραφής που έχουν περάσει. Αυτό υπολογίζω να τελειώσει κάποια στιγμή μέσα στον επόμενο μήνα.

   Πολλά φυσικά θα εξαρτηθούν από το τι θα απαντήσει ο Πατάκης σχετικά με το Δάκρυ, μπορεί να επιταχύνει ή να επιβραδύνει την όλη διαδικασία. Τέλος υποθέτω ότι όλο και κάποιο διήγημα θα προκύψει από το sff και τα συγγραφικά παιχνίδια και τους διαγωνισμούς.    

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσω -και να τελειώσω- μία συλλογή διηγημάτων για έναν   πληροφορικάριο που ταξιδεύει σε κάποιον φανταστικό κόσμο κατά λάθος και επειδή είναι γκαντέμης τίθεται ο (μόνος)  αστυνόμος της πόλης. Μαζί με το μαγικό γουρούνι του, την Τζάβα,  και κάναν ντόπιο  βοηθό για ανελέητο  infodumping θα λύνουν υποθέσεις και θα προσπαθήσουν να γυρίσουν πίσω στο Ελλάντα.

Η πρώτη υπόθεση είναι  σχεδόν έτοιμη και περιμένω πως και πως να ξεκινήσω να τη γράφω. Για τις υπόλοιπες έχει ο Θεός :p

---

Το 2012 είχα ξεκινήσει κάτι αντίστοιχο. Τελείωσα μόνο την πρώτη από τις 5-7 ιστορίες που είχα στον νου μου :p .15.000  λέξεις μεν, μόνο μία δε.

Αυτή τη φορά όμως δεν έχω κανέναν σκοπό, να γραψω τόσο περίπλοκες υποθέσεις. ^_^

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον να καταθέσω ότι θαυμάζω (ειλικρινά δηλαδή respect) όσους θέτουν στόχους και καταφέρνουν και τους πραγματοποιούν (επειδή προφανώς δεν είμαι μέσα σε αυτού του είδους τους ανθρώπους.)

Δεύτερον, οι στόχοι μου για το 2016.

Θα αναφερθώ σε δύο, που μακάρι κάποτε να πραγματωθούν (φέτος, του χρόνου, κάποτε, δεν ξέρω) γιατί είναι και οι δύο αρκετά δύσκολοι.

1. Να γράψω ένα διήγημα ή νουβέλα φάντασι σε ρίμα. Από την αρχή ως το τέλος.

2. Να γράψω ένα διήγημα ή νουβέλα φάντασι στη γλώσσα του Παπαδιαμάντη (και πείτε ό,τι θέλετε.)

3. Να διαβάζονται αυτές οι απόπειρες.

4. Να εκδοθούν κιόλας.

 

Σε κάθε περίπτωση, καλή επιτυχία στους δικούς σας συγγραφικούς στόχους, συνάδελφοι!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν και μόνο στόχο. Το μυθιστόρημα πρέπει να τελειώσει. Δηλαδή το second draft του. Από εκεί και πέρα, ό,τι άλλο κάτσει και γράψουμε, ευπρόσδεκτο εννοείται.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ιρμάντα, το θεωρώ πιο εύκολο σε γλώσσα Παπαδιαμάντη παρά σε ρίμα. Αλλά πολύ θα ήθελα να σε δω να τα προσπαθείς αμφότερα.

Elgalla, το Αερικό εννοείς;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Elgalla, το Αερικό εννοείς;

Ναι, αυτό το καταραμένο, το βιβλίο του Οξαποδώ. :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συγγραφικώς είμαι λίγο στον αέρα αυτόν τον καιρό. Βλέπω στα κιτάπια μου και ενώ έχω τελειώσει 7-8 NaNoWriMo, τα μεγάλα μου κείμενα μού σώνονται σιγά-σιγά, οι πιθανές μου εκδοτικές απόπειρες δεν έχουν όση ποικιλία θα ήθελα. 

 

Σκοπός φέτος να διορθώσω τουλάχιστον την Κόρη μου, το δεύτερο βιβλίο του ποντικού φάνταζι, επίσης να διορθώσω (ή δυνατόν νωρίς εντός του έτους) τα Θαλασσινά Κογχύλια, το ινδιάνικό μου φάνταζι κι αν βρω φόρμουλα (πάει να πει, χρόνο και γραμμή) να ολοκληρώσω τις Δυο Ψυχές, το αραβικό μου φάνταζι. Όλα αυτά έχουν ένα μέτριο προς καλό first draft και θέλουν μόνο δουλίτσα και beta readers' time.

 

Υπάρχουν επίσης και τρία κείμενα (με προσωρινούς τίτλους "Περιστέρια", "Ένα" και "Παιπάλη") που σύνολο διαθέτουν λιγότερες από 25000 λέξεις. Σκοπός να ολοκληρωθεί το first draft του ενός τουλάχιστον.

 

Διηγήματα δε βλέπω στο εγγύς μέλλον. :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοον... επειδή με το ένα και με το άλλο έχω σκουριάσει εντελώς κι έχω παρατήσει το γράψιμο, λέω να γράψω κανέναν στόχο εδώ πέρα για να ντραπώ και λίγο μπας και στρωθώ.

Και για να μην βάλω ανέφικτους στόχους, πάμε λίγο μαλακά:

Για το 2016 ο ένας στόχος είναι λίγο πιο ενεργή συμμετοχή σε παιχνίδια, εργαστήρια και λοιπές καταστάσεις που απαιτούν γράψιμο εντός προθεσμίας, άρα μιλάμε για δυο-τρία διηγήματα.

Ο δεύτερος στόχος είναι να πάρω επιτέλους μια απόφαση για ένα μυθιστόρημα 150000 λέξεων τελειωμένο από πρόπερσι που περιμένει είτε να διορθωθεί είτε να πεταχτεί, αλλά δεν μπορεί να μένει στην κατάσταση της γάτας του Schroedinger για πάντα. :)

Αν είναι να διορθωθεί, τότε πρέπει οπωσδήποτε να γίνει η δουλειά μέσα στο έτος. Αν όχι... κυνηγάμε καινούργιους στόχους και καινούργιους κόσμους. :wind2:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ξεκινήσεις με το διαγωνισμό επιστημονικής φαντασίας που τρέχει.

Και μην ανησυχείς εμείς είμαστε εδώ να σε γκρινιάζουμε αν αφήσεις τους στόχους σου!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μπήκα για τα καλά στην συγγραφή ξανά μετά από πολλά χρόνια λέω κι εγώ να βάλω μερικούς απλούς στόχους για αρχή και βλέπουμε στην πορεία.

1) Να τελειώσω το πρώτο βιβλίο της τριλογίας που θέλω να φτιάξω με κατηγορία fantasy/horror. Κεντρικό ήρωα έχω, στόρυ έχω, πληροφορίες έχω, χρόνο δεν έχω. Το πολύ 200 σελίδες. 
2) Να γράψω 2-3 διηγήματα τρόμου που έχω στο μυαλό μου, βασικά νουβελέτες με max 7000-8000 λέξεις, και ίσως να τα συμπεριλάβω σε κάποια συλλογή για έκδοση. Αν βέβαια πετύχουν.
3) Να πειραματιστώ με είδη γραφής που δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κι ας βγει μάπα το αποτέλεσμα. Αν δεν ψαχτώ δε θα μάθω.

Αυτά και καλά είναι πιστεύω ;)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να τελειώσω σε πρώτη φάση το μυθιστόρημα που γράφω. Με λίγο τύχη θα ολοκληρωθεί τον Απρίλιο και μετά αρχίσουν οι διορθώσεις....#@%$^@

Να μπει στο δρόμο της έκδοσης η συλλογή διηγημάτων μου...

Και φυσικά να γράψω μερικά ακόμη διηγήματα.......georgedamtsios μη γελάς...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Θα εμπλουτίσω το πρώτο μυθιστόρημα τρόμου που έγραψα ever με κάποια έξτρα κεφάλαια (έχω σχεδιάσει στο μυαλό μου τι θα περιλαμβάνουν). Το υπόλοιπο θα το εκσυγχρονίσω και αν το αποτέλεσμα μου αρέσει... θα κοιτάξω να εκδοθεί...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχω να γράψω... αν βρω και λίγο χρόνο (δηλαδή οικονομική ασφάλεια...!)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πέρασε το πρώτο τρίμηνο του έτους, το ένα τέταρτο, που βρίσκεστε με τους στόχους σας;

 

Εγώ να αναφέρω ότι ακόμα δεν έφερα σε πέρας κανέναν.  

Όχι ότι κάθισα αργός βέβαια. Ολοκλήρωσα ένα δοκίμιο, έγραψα ένα διήγημα επιστημονικής φαντασίας - που ανέβηκε και εδώ στο φόρουμ - και το πρώτο επεισόδιο της μετατροπής του Άγνωστου Πλανήτη σε μια συγγραφική σειρά ( όταν την γράψω όλη θα την ανεβάσω ) κάτι που ομολογώ ότι οφείλω στην Τiessa και την ευχαριστώ πολύ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε το πρώτο τρίμηνο του έτους, το ένα τέταρτο, που βρίσκεστε με τους στόχους σας;

 

Εγώ να αναφέρω ότι ακόμα δεν έφερα σε πέρας κανέναν.  

Όχι ότι κάθισα αργός βέβαια. Ολοκλήρωσα ένα δοκίμιο, έγραψα ένα διήγημα επιστημονικής φαντασίας - που ανέβηκε και εδώ στο φόρουμ - και το πρώτο επεισόδιο της μετατροπής του Άγνωστου Πλανήτη σε μια συγγραφική σειρά ( όταν την γράψω όλη θα την ανεβάσω ) κάτι που ομολογώ ότι οφείλω στην Τiessa και την ευχαριστώ πολύ.

 

https://www.youtube.com/watch?v=8xNqjVLaTls

 

what he said

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρόσθεσα τα κεφάλαια που ήθελα αλλά δυστυχώς το μυθιστόρημα θέλει ακόμη πολύ δουλειά για να είναι έτοιμο. Πρέπει να γραφτούν κι άλλα κεφάλαια αλλά επίσης να αλλάξουν κάποια από τα ήδη υπάρχοντα. Από βδομάδα ελπίζω να μπορέσω να βρω 8 εντελώς άδειες μέρες για να τα κάνω όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να τελειώσω σε πρώτη φάση το μυθιστόρημα που γράφω. Με λίγο τύχη θα ολοκληρωθεί τον Απρίλιο και μετά αρχίσουν οι διορθώσεις....#@%$^@

Να μπει στο δρόμο της έκδοσης η συλλογή διηγημάτων μου...

Και φυσικά να γράψω μερικά ακόμη διηγήματα.......georgedamtsios μη γελάς...

Απ' ο,τι φαίνεται θα είναι γεμάτη χρονιά με πολύ δουλειά! Όλα τα παραπάνω ολοκληρώθηκαν και ένα νέο μυθιστόρημα ξεκίνησε ήδη... να δω με πόσο υλικό θα τελειώσει το 2016!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο τρίτο του έτους το αφήσαμε πίσω μαζί με τα αρνάκια και τα κοκορέτσια.

Για πείτε λοιπόν και οι υπόλοιποι εκτός τον προλαλήσαντα πως πάνε οι συγγραφικές σας εργασίες.

 

Εγώ να πω ότι ολοκλήρωσα τον πρώτο στόχο, το πολιτικοστρατιωτικό ( στις 17 Απριλίου αντί το Μάρτιο αλλά δεν πειράζει ) και το δεύτερο, τον σχεδιασμό του τρίτου βιβλίου που άρχισε μάλιστα την Κυρικαή, να δούμε πότε θα τελειώσει. 

Από τους στόχους έμεινε ακόμα το βιβλίο με τις αναμνήσεις το οποίο κοντεύει. Φυσικά έχω να γράψω το μυθιστόρημα που ξεκίνησε και όλο και κάτι μικρότερο θα προκύψει.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάφερα κάτι που δεν το είχα για στόχο για φέτος, αλλά ό,τι κάνεις καλό είναι: Ολοκλήρωσα τις διορθώσεις σε ένα ψευδοελληνιστικό steampunk με στοιχεία μυθολογίας Κθούλου και πιθανόν...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ο στόχος μου για το  2016, όπως έγραψα και στην προηγούμενη σελίδα,   είναι  μια συλλογή  low fantasy/whodunnit ιστοριών με κοινό πρωταγωνιστή και μερικές υποπλοκές να ενώνουν τις εκάστοτε ιστορίες μεταξύ τους.   Δεν θέλω να ευλογήσω τα γένια μου, αλλά  καλά το πάω μέχρι στιγμής (ή έτσι πιστεύω :p).  Ίσως - λέω ίσως- ήρθε η ωρα  -επιτέλους- να γράψω κι εγώ κάτι καλό!

 

 Προς το παρών, έχουν ολοκληρωθεί τρία διηγήματα. Όλα, φυσικά, θέλουν τις διορθώσεις τους. Ειδικά, το τρίτο, το καημενούλι, δεν πρόφτασε ακόμα να περάσει ούτε καν το στάδιο των αρχικών διορθώσεων. Ήμουν  λίγο πιεσμένος αυτή την εβδομάδα και το άφησα  στην εντατική.  Από αύριο,  θα έχω τον χρόνο  που θέλω για να κάνω τις απαραίτητες διορθώσεις.

 

Σύνολο έχω  ~28.000 περίπου λέξεις.  Περίπου, δηλαδή, 10.000 λέξεις ανά διήγημα  και σε τέτοια επίπεδα -εικάζω- θα  κυμαίνονται  και οι υπόλοιπες  ιστορίες της συλλογής.   Έχω  στο μυαλό μου  τους σκελετούς  για 3-4 ιστορίες ακόμα  και είμαι στο ψάξιμο για κάνα δυο ιδέες ακόμα.   Θα ήθελα να έχω τουλάχιστον εννέα ιστορίες στην συλλογή.  Το σχέδιο προς το παρών είναι  να γράψω κι άλλη συλλογή με τον  ίδιο ήρωα, αλλά εξαρτάται από τα κέφια μου. Μπορεί να το κλείσω και σε μία συλλογή.  Κρίμα είναι να  ξεχειλώσω την μία καλή ιδέα που είχα στην ζωή μου :p

 

Για το προσεχές μέλλον τώρα:

 Μία ιστορία  θα την ξεκινήσω καπάκι με το που τελειώσω  τις διορθώσεις του άνωθεν διηγήματος  ενώ δύο  άλλες ιστορίες σκοπεύω να γράψω και στο SummerWrimo!

Για τα υπόλοιπα, οψόμεθα  :mf_popeanim:

 

καλή συνέχεια στα δικά σας  πονήματα

και  καλή έμπνευση!

Edited by jjohn
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ας αναφέρω και εγώ κάποιους στόχους, μπας και ντραπώ σαν την Tiessa και τηρήσω έστω και έναν.

 

1) Να προχωρήσω το Nanowrimo και να σπάσω τουλάχιστον το φράγμα των 50.000 λέξεων συνολικού κειμένου

 

2) Να συνεχίσω το "27th Draxian Regiment" Warhammer 40K fan fiction που γράφω (έχω ανεβασμένα τα πρώτα 2 parts)

 

3) Να προχωρήσω ένα ακόμα σειριακό που έχω ξεκινήσει, το οποίο είναι dark fantasy με ολίγον steampunk. Τουλάχιστον να τελειώσω το πρώτο part.

 

Δεν ξέρω τι θα πρωτοπρολάβω να κάνω από όλα αυτά, αλλά σε γενικές γραμμές, αυτά είναι.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάφερα κάτι που δεν το είχα για στόχο για φέτος, αλλά ό,τι κάνεις καλό είναι: Ολοκλήρωσα τις διορθώσεις σε ένα ψευδοελληνιστικό steampunk με στοιχεία μυθολογίας Κθούλου και πιθανόν...

Και μετά μια νέα ιδέα ήρθε στην Narοualis για το εν λόγω έργο και ξέχασε να ολοκληρώσει το ποστ!

 

 

Σύνολο έχω  ~28.000 περίπου λέξεις.  Περίπου, δηλαδή, 10.000 λέξεις ανά διήγημα  και σε τέτοια επίπεδα -εικάζω- θα  κυμαίνονται  και οι υπόλοιπες  ιστορίες της συλλογής.   Έχω  στο μυαλό μου  τους σκελετούς  για 3-4 ιστορίες ακόμα  και είμαι στο ψάξιμο για κάνα δυο ιδέες ακόμα.   Θα ήθελα να έχω τουλάχιστον εννέα ιστορίες στην συλλογή.  Το σχέδιο προς το παρών είναι  να γράψω κι άλλη συλλογή με τον  ίδιο ήρωα, αλλά εξαρτάται από τα κέφια μου. Μπορεί να το κλείσω και σε μία συλλογή.  Κρίμα είναι να  ξεχειλώσω την μία καλή ιδέα που είχα στην ζωή μου

Κάπως έτσι ξεκίνησε και ο Ντόιλ και η μια σειρά έγινε δύο και τρεις και πάει λέγοντας.

 

 

2) Να συνεχίσω το "27th Draxian Regiment" Warhammer 40K fan fiction που γράφω (έχω ανεβασμένα τα πρώτα 2 parts)

 

άντε μπράβο γιατί περιμένουμε να δούμε αν θα γλιτώσουν από την ενέδρα πόσο καιρό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..