Jump to content

Συγγραφικοί Στόχοι 2016


WILLIAM
 Share

Recommended Posts

 

Εγώ κατάφερα κάτι που δεν το είχα για στόχο για φέτος, αλλά ό,τι κάνεις καλό είναι: Ολοκλήρωσα τις διορθώσεις σε ένα ψευδοελληνιστικό steampunk με στοιχεία μυθολογίας Κθούλου και πιθανόν...

Και μετά μια νέα ιδέα ήρθε στην Narοualis για το εν λόγω έργο και ξέχασε να ολοκληρώσει το ποστ!

 

 

 

(...πιθανόν να το δούμε και τυπωμένο πριν το καλοκαίρι, κρύβω λόγια, γιατί είμαι προληπτική.)   :catmad: 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Στόχος μου για το 2016 είναι (ήταν?) η ολοκλήρωση ενός πρώτου draft του μυθιστορήματος και ίσως κάποια διηγήματα που έχω κατά νου.

 

Μέχρι στιγμής δεν έχω προχωρήσει σχεδόν καθόλου το μυθιστόρημα. Θα είμαι ικανοποιημένη αν μέχρι το τέλος της χρονιάς φτάσει στα 2/3 της ιστορίας (τώρα είναι στο 1/3).

 

Σχετικά με τα διηγήματα, έχω γράψει ένα ολόκληρο (επειδή υποχρεώθηκα λόγω write in), και έχω 3 μισά.

 

Οπότε... Μικρή η πρόοδος από μεριάς μου στο πρώτο μισό του χρονου. Ελπίζω το δεύτερο να τα πάει καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως βιάζεσαι λίγο; Έχουμε δύο μήνες ακόμα ως τα μέσα του χρόνου, δεν θα γράψεις λες τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως γράψω, αλλά λίγα πράματα. Έρχεται εξεταστική και η παράδοση μερικών εργασιών. Αν δεν έγραψα όσο ήμουν πιο χαλαρά, δε νομίζω ότι θα το κάνω πριν τις εξετάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά μέσα στο '16...

Να κάνω τον κόπο να τελειώσω την post-apocalyptic cuberpunk πράγμα-ιστορία που γράφω τώρα.

Να δημιουργήσω ένα universe για να θέσω κάποια καινούργια ιστορία, πιθανά πάλι cyberpunk ή έστω Ε.Φ.

Να διορθώσω κάποια γραπτά που έχω εδώ και αρκετό καιρό, με την ελπίδα πως θα κάνω τον κόπο να τα στείλω κάπου για πιθανή (πρακτικά απίθανη) έκδοση.

Να βγάλω μερικές short stories στο extended universe που δημιούργησα για το cyberpunk πράγμα, μόνο και μόνο για να μην φανεί ρηχός ο κόσμος.

Ακόμα και η σειρά που τα γράφω είναι μπερδεμένη, αρκετά indicative πόσο μη-γραμμική είναι η σκέψη μου, που συνήθως οδηγεί σε ανικανότητα εκπλήρωσης των περισσότερων από αυτούς τους στόχους :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η μετανάστευσή μου στη Σουηδία με έχει βγάλει τελείως εκτός συγγραφικών στόχων για φέτος, μιας και είμαι εκ των πραγμάτων υποχρεωμένος να κάνω υπερ-εξτρα-ούλτρα εντατικά μαθήματα Σουηδικών για όλους τους επόμενους μήνες. Οφείλω με βάση το συμβόλαιό μου να είμαι σε επίπεδο Β2 μέχρι το Φεβρουάριο του 2017 (mission impossible) ενώ τα πρωινά θα δουλεύω (σχεδόν) κανονικά, οπότε πρέπει να αφιερωθώ αποκλειστικά και ολοκληρωτικά στα μαθήματα γλώσσας στον όποιο ελεύθερο χρόνο διαθέτω.

 

Ελπίζω μόνο τα Αγγλικά και τα Γερμανικά μου να σώσουν κάπως την κατάσταση και να αποτελέσουν καλό υπόβαθρο για να μάθω ταχύτατα Σουηδικά, αλλιώς...

 

Ταυτόχρονα, έχω αναλάβει κάποιες μεταφράσεις επιστημονικών βιβλίων και διαφόρων δοκιμίων από τα Αγγλικά στα Ελληνικά και αντίστροφα, υπηρετώ σαν κριτής άρθρων σε κάποια αμερικανικά επιστημονικά περιοδικά που είναι ιδιαίτερα πιεστικά με τις προθεσμίες τους, ενώ παράλληλα προσπαθώ να τρέξω και τη δική μου ερευνητική και συγγραφική δραστηριότητα, ώστε να μη μένω πίσω επαγγελματικά.

 

Αν βρω χρόνο μέσα σε όλα αυτά πάντως, θα δουλέψω μία ή δύο ιδέες που έχω, για μεγάλα μυθιστορήματα δράσης > 400 σελίδων. Προσωπικά δεν γράφω διηγήματα ή μικρότερες ιστορίες (προς το παρόν δηλαδή).

 

Όποιος αποφάσισε πως η κάθε ημέρα πρέπει να έχει μόνο 24 ώρες, μάλλον δεν ήξερε τι του γίνεται...

 

 

Edit: Εν τω μεταξύ, η "κανονική" μου δουλειά δεν έχει καμία σχέση με τα παραπάνω, μιας και στην πραγματικότητα δεν είμαι του "φιλολογικού", αλλά του "υγειονομικού" και πιο συγκεκριμένα του "χειρουργικού", που αποτελεί και την κύρια επαγγελματική μου δραστηριότητα. Τα παραπάνω είναι απλά "παράπλευρες απώλειες" στο χρόνο μου και στην ενέργειά μου.

Edited by shadow_play
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και φτάσαμε στο τέλος Αυγούστου, τα δύο τρίτα του χρόνου ολοκληρώθηκαν, πως πάτε από στόχους; Είσαστε μέσα στο πρόγραμμα; Αλλάξατε ή αναθεωρήσατε στόχους;

 

Προσωπικά πέτυχα τους στόχους που έβαλα, εντάξει το μεγάλο μυθιστόρημα γράφεται και πάει καλά θα τελειώσει μάλλον κάπου τον Ιούνιο του 2018, και έγραψα και μερικά πράγματα επιπλέον που δεν ήταν στο πρόγραμμα, έχω και δυο πιο μικρά μυθιστορήματα εν εξελίξει, το ένα πάει να τελειώσει το άλλο μόλις άρχισε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πάει καλα έως τώρα το 2016 καθώς ανέπτυξα αρκετά την γραφή μου συγκριτικά με πέρυσι, θα κρατάω και το πρώτο μου εκδιδόμενο διήγημα σύντομα και βλέπω αρκετές βελτιώσεις και στα άλλα.

 

Το μοναδικό που είναι ακόμα πίσω είναι το big project αλλά ελπίζω να αναπληρώσω το φθινόπωρο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Το καλοκαίρι έφυγε, πιάσαμε το φθινόπωρο για τα καλά (ο καιρός απλά κάνει τον αδιάφορο) και πάμε για την τελική ευθεία του χρόνου μιας και φύγανε πλέον τα τρία τέταρτα. Για πείτε λοιπόν αγαπητοί ομότεχνοι, πως τα πάτε με τους στόχους σας; Τους εκπληρώσατε; Επιδιώκετε άλλους; Τι θα καλύψει τους τρεις τελευταίους μήνες του έτους μέσα στους οποίους να υπενθυμίσω ότι βρίσκεται και ο φοβερός και αφιερωμένος στη συγγραφή Νοέμβριος.

 

Προσωπικά εκτός από τον Πύργο που τον ξεκίνησα έχω ολοκληρώσει τους υπόλοιπους, εκτός από τα Μυστικά αλλά που θα μου πάνε και αυτά;

Πρόσθεσα στους στόχους ακόμα ένα μυθιστόρημα, και δύο ή τρια μικρά διηγήματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πέντε Δεκεμβρίου σήμερα, ακόμα 26 μέρες και ο χρόνος έφυγε. Τι κάνετε με τους στόχους σας; Τους πετύχατε; Τους αλλάξατε; Τους εγκαταλείψατε;

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να  πω ότι από τα δεύτερα μισά του χρόνου και έπειτα θυμήθηκα τις βολές μου στον στρατό όπου δεν πετύχαινα τίποτα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συγγραφικώς είμαι λίγο στον αέρα αυτόν τον καιρό. Βλέπω στα κιτάπια μου και ενώ έχω τελειώσει 7-8 NaNoWriMo, τα μεγάλα μου κείμενα μού σώνονται σιγά-σιγά, οι πιθανές μου εκδοτικές απόπειρες δεν έχουν όση ποικιλία θα ήθελα. 

 

Σκοπός φέτος να διορθώσω τουλάχιστον την Κόρη μου, το δεύτερο βιβλίο του ποντικού φάνταζι, επίσης να διορθώσω (ή δυνατόν νωρίς εντός του έτους) τα Θαλασσινά Κογχύλια, το ινδιάνικό μου φάνταζι κι αν βρω φόρμουλα (πάει να πει, χρόνο και γραμμή) να ολοκληρώσω τις Δυο Ψυχές, το αραβικό μου φάνταζι. Όλα αυτά έχουν ένα μέτριο προς καλό first draft και θέλουν μόνο δουλίτσα και beta readers' time.

 

Υπάρχουν επίσης και τρία κείμενα (με προσωρινούς τίτλους "Περιστέρια", "Ένα" και "Παιπάλη") που σύνολο διαθέτουν λιγότερες από 25000 λέξεις. Σκοπός να ολοκληρωθεί το first draft του ενός τουλάχιστον.

 

Διηγήματα δε βλέπω στο εγγύς μέλλον. :p

 

Όπερ και (δεν) εγένετο.

 

Ούτε Κογχύλια είδαμε, ούτε Ψυχές. Περιστέρια δεν πετάξανε, αντί για Ένα, επήραμε το μηδέν και κανείς ακόμη δεν ξέρει τι θα πει Παιπάλη.

 

(Επίσης, μόλις συνειδητοποίησα ότι εφτά στους δέκα τίτλους νουβελών μου είναι μία λέξη που αρχίζει από πι: Πνεύματα, Περιστέρια, Παιπάλη. Τι φάση; :huh:  )

 

Η Κόρη, ωστόσο εδέησε να κουνηθεί μια στάλα ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ

 

τινατοκανωεγωτώρααυτοτζαμπαηχαραμου.

 

Σοβαρά, έγραψα δύο ή τρεις χιλιάδες λέξεις. Και ξαναερωτώ, τι φάση;  :eek:

 

Μόνο με τα διηγήματα έπεσα μέσα εκατό τα εκατό. Είπα να το ξεγελάσω και ζήτησα και Πλοτς, τρομάρα μου και πάλι ούτε καν.

 

Από χρόνου καλύτερα. Και εδώ.  :bag:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μωρέ τσίλαρε. Του χρόνου Φέτος θα γράψουμε ογκόλιθους

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι το 2016 ήταν από τις πιο δημιουργικές χρονιές της ζωής μου (δεν είχα και πολλές).

 

Πολλά διηγήματα, τέσσερα απ'αυτά εκδόθηκαν σε συλλογές (αναμένω κι άλλα αποτελέσματα), καλή θέση στους sff διαγωνισμούς, εκδηλώσεις, κι άλλες ιστορίες, ασκήσεις, μία άκαρπη νανορίμο προσπάθεια η οποία γέννησε βέβαια μία ιδέα που θα προχωρήσει σύντομα (ήδη έχω 11000 λέξεις) και πολλά άλλα.

 

Το απόλαυσα ιδιαίτερα και σας ευχαριστώ όλους γι αυτό το μεγάλο δημιουργικό άλμα.

Το 2017 θα κάνω περισσότερα, σας απειλώ ευθέως ^^

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Το 2016 πλέον είναι παρελθόν και το 2017 απλώνεται μπροστά μας. Πριν προχωρήσουμε σε σχέδια για το νέο έτος ας δούμε τι αποκομίσαμε από εκείνο που έφυγε πια.

Το 2016 ήταν μια πλούσια συγγραφικά χρονιά. Πέτυχα τους στόχους που είχα θέσει στην αρχή, ολοκλήρωσα τα έργα που μου κληροδότησε το 2015 και ξεκίνησα το τρίτο μυθιστόρημα φαντασίας. Έγραψα βέβαια και άλλα πράγματα. Έφτασα τα 55 έργα σε αυτή τη χρονιά, 315000 λέξεις περίπου. Έξι μυθιστορήματα, ένα πολύ μεγάλο και πέντε πιο μικρά, έντεκα διηγήματα, ένα αστυνομικό, ένα θρησκευτικό, τρία επιστημονικής φαντασίας, τρία φαντασίας και τρία ιστορικά, πέντε δοκίμια, ένα θρησκευτικό και τέσσερα πάνω στη συγγραφή, δύο αυτοβιογραφικά έργα και μια αυτοβιογραφία μου, μια συλλογή κειμένων και τα κείμενα του ιστολογίου, και είκοσι οκτώ ποιητικά. Μια καλή σοδιά. Από αυτά μόλις τα τρία δεν ολοκληρώθηκαν.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Γράφω όσο περισσότερο μου επιτρέπει η δουλειά φίλε μου.

Βοηθάει και το σφφ αφού πέντε από τα διηγήματα οφείλονται σε αυτό και τους διαγωνισμούς του!

Link to comment
Share on other sites

1. Για το 2016 ο ένας στόχος είναι λίγο πιο ενεργή συμμετοχή σε παιχνίδια, εργαστήρια και λοιπές καταστάσεις που απαιτούν γράψιμο εντός προθεσμίας, άρα μιλάμε για δυο-τρία διηγήματα.

 

2. Ο δεύτερος στόχος είναι να πάρω επιτέλους μια απόφαση για ένα μυθιστόρημα 150000 λέξεων τελειωμένο από πρόπερσι που περιμένει είτε να διορθωθεί είτε να πεταχτεί, αλλά δεν μπορεί να μένει στην κατάσταση της γάτας του Schroedinger για πάντα. :)

Αν είναι να διορθωθεί, τότε πρέπει οπωσδήποτε να γίνει η δουλειά μέσα στο έτος. Αν όχι... κυνηγάμε καινούργιους στόχους και καινούργιους κόσμους. :wind2:

 

1. Το ενεργή, δεν θα το έλεγα και πολύ, αλλά μια που είχα κατεβάσει μόνη μου το όριο στα δυο-τρία διηγήματα, έγραψα ακριβώς τρία: ένα για το φόρουμ, ένα για εργαστήριο και ένα ακόμα για μελλοντική χρήση. Το όλον 15000 λέξεις.

 

2. Αυτός ο στόχος στέφθηκε με πλήρη επιτυχία. :p  Το μυθιστόρημα πετάχτηκε, η γάτα του Schroedinger είναι νεκρή, και αναζητούνται καινούργιοι ορίζοντες.

Edited by Tiessa
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Περάστε και από το 2017 να θέσετε τους νέους στόχους σας παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..