Jump to content

Η Νύχτα που Έβρεξε Μαχαίρια - Βασίλης Γιαννάκης


elgalla
 Share

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ, Αταλάντη για τη πολυ όμορφη παρουσίαση και τον εγκαινιασμό αυτού του τόπικ! :dancing4dh:

 

Στις 21 Φεβρουαρίου θα κατέβω στην Αθήνα που θα γίνει παρουσίαση. Θα σας ενημερώσω όλους σχετικά.

 

Ελπίζω να το διαβάσετε και να  σας αρέσει! :good:

Edited by AlienBill
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου κριτική:

 

 

Η σκοτεινή αυτή ιστορία λαμβάνει χώρα σε μια εξοχική περιοχή. Εκεί τραβήχτηκε απο το γραφείο του στη Θεσσαλονίκη ο αφηγητής- λόγω της ιδιότητας του ως μέρος των ερευνητών μιας κρατικής υπηρεσίας- με στόχο να αντλήσει πληροφορίες για μια παράξενη εξαφάνιση μιας νεαρής κοπέλας. Σύντομα κάνει κάποιες ανακαλύψεις, αλλά δε μπορεί να υποψιαστεί πως έχει μονάχα αγγίξει την άκρη απο όσα συμβαίνουν, όπως -αντίστοιχα- βηματίζει μονάχα στις δημοσιές στα όρια του πυκνού τοπικού δάσους...


 

Είναι το δεύτερο βιβλίο του Βασίλη που διαβάζω, και η εντύπωση μου είναι πολύ θετική. Αναπόφευκτα ο κάθε αναγνώστης θα σταθεί στα δικά του θέματα παρατηρώντας το κείμενο ενός άλλου, έτσι εγώ επικέντρωσα την προσοχή μου στη γεωγραφία της περιοχής και των ανθρώπων του βιβλίου, αλλά και στην έννοια του χρόνου και της λήθης. Ο τρόμος έχει σχηματίσει τη μεγάλη φωλιά του σε αυτό το έργο, γύρω όμως απο εκείνη τη φωλιά βλέπει κανείς να παρελαύνουν σε αναπόδραστες τροχιές οι κατεστραμμένες οικογένειες, πλανεμένες ελπίδες για διαφυγή ή διόρθωση παλιών προβλημάτων, και η άγνοια εκείνου που πλησιάζει βήμα- βήμα σε μια αμείλικτη και αιχμηρή λόγχη, υπνωτισμένα.


 

Εύχομαι καλή συνέχεια στον φίλο Βασίλη, και συγχαρητήρια και για το δεύτερο αυτό βιβλίο!

 

(Κυριάκος Χαλκόπουλος)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ, Κυριάκο! Με τιμούν τα λόγια σου και αυτή η υπέροχη οπτική με την οποία είδες το βιβλίο! Πράγματι, ο χρόνος και η λήθη υπήρξαν βασικοί προβληματισμοί κατά τη συγγραφή του...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το έχω προσέξει και ψήνομαι να το αγοράσω μέχρι τέλος του μήνα ;) Με το που το διαβάσω θα απαντήσω με ανάλογη γνώμη.
Πολύ σας ζηλεύω εσάς που καταφέρατε να κάνετε ένα από τα όνειρα μου πραγματικότητα να ξέρετε  :man_in_love:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το έχω προσέξει και ψήνομαι να το αγοράσω μέχρι τέλος του μήνα ;) Με το που το διαβάσω θα απαντήσω με ανάλογη γνώμη.

Πολύ σας ζηλεύω εσάς που καταφέρατε να κάνετε ένα από τα όνειρα μου πραγματικότητα να ξέρετε  :man_in_love:

 

Ευχαριστώ πολύ Ballerond. Περιμένω εντυπώσεις. Ποιό είναι το όνειρο που λες; Εχω χάσει επεισόδια....

Link to comment
Share on other sites

Να εκδώσω βιβλίο ντε :p Το έχω σαν όνειρο από τότε που ξεκίνησα να διαβάζω εντατικά βιβλία και όταν ολοκλήρωσα την πρώτη μου ιστορία. Ελπίζω στα επόμενα 2 χρόνια να το καταφέρω 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να εκδώσω βιβλίο ντε :p Το έχω σαν όνειρο από τότε που ξεκίνησα να διαβάζω εντατικά βιβλία και όταν ολοκλήρωσα την πρώτη μου ιστορία. Ελπίζω στα επόμενα 2 χρόνια να το καταφέρω 

 

Στο εύχομαι να το ζήσεις κι εσύ, τότε. Να ξέρεις ότι αν δεν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες σήμερα, μπορεί κάποια στιγμή στο μέλλον να προκύψουν από εκεί που δεν το περιμένεις :good:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον 3,5.

 

Είμαι παλαιομοδίτισσα στον τρόμο, το ξέρουμε όλοι αυτό, το έχουμε εμπεδώσει. Εδώ έχουμε ακριβώς αυτό, παλαιομοδίτικο, κοσμικό τρόμο. Έχουμε όμως και ελληνική επαρχία, έχουμε, δυνατές σκηνές φρίκης, έχουμε και κάτι που θες να μάθεις, βρε παιδί μου, τι είναι τελικά.

 

Δεν πραγματοποιεί όλα όσα υπόσχεται, αλλά παλεύει πραγματικά και φιλότιμα να μη σε απογοητεύσει. Και τελικά, θεωρώ πως δεν απογοητεύει. Όταν αφήνει πίσω την αναγκαία κοσμοπλασία (Σώμα Δημοσίων Επιθεωρητών, χωριά, μαυρόδασος, Κατακουζηνοί) και μπαίνει στη δράση, απλά παρακαλάς για ένα ακόμα κεφάλαιο. Οι διάλογοι κάποιες φορές είναι πραγματικά απολαυστικοί (ειδικά όταν σκάει μύτη η αξιαγάπητα βορειοελλαδίτη λέξη "πάνε", που θα πει πήγαινε), οι χαρακτήρες έχουν λόγο ύπαρξης (αν και κάπως βολικά δε μαθαίνουμε τι απέγινε η μάνα της Σταυρούλας).

 

Θα ήθελα να είναι γραμμένο αλλιώς; Δεν μπορώ ν' αποφασίσω. Από τη μία έχουμε μια γραφή που έχει τις ανάγκες της, που δείχνει να παίρνει βελτιώσεις -κυρίως στα θέματα που βοηθούν το suspention of disbelief. Από την άλλη όμως, εκεί που ξέρει τι πρέπει να γραφτεί, στις σκηνές που όλοι καταλαβαίνουμε ότι σκάρωσε όλην αυτήν την ιστορία μόνο και μόνο για να τις γράψει, είναι πολύ καλό, ο λόγος ρέει απρόσκοπτα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Ευθυμία για την πολύ καλή κριτική! Γεγονός είναι ότι στα επόμενα κείμενά μου είχα βελτιωθεί ακόμη περισσότερο, απλώς "η νύχτα που έβρεξε μαχαίρια" υπήρξε εντός των ορίων που έθεσα στον εαυτό μου.

 

Για παράδειγμα το επόμενο μυθιστόρημά που σκοπεύω να βγάλω του χρόνου (και που προηγήθηκε αυτού) δεν στέκει όπως είναι πλέον διότι με τα νέα δεδομένα που συνοδεύουν τη βελτίωσή μου, απαιτεί πολλά ακόμη κεφάλαια για να το πει κανείς "έτοιμο". Η "νύχτα" αφέθηκε ως έχει διότι τουλάχιστον σε επιπεδο ανάλυσης χαρακτήρων ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

 

Και βέβαια υπάρχει και ένα τρίτο μυθιστόρημα, ακόμη πιο τελειοποιημένο, το οποίο όμως είναι "τουβλάκι" και θα δούμε τι θα γίνει με αυτό.

 

Με τιμουν τα λόγια σου και ο βαθμός σου γιατί γνωρίζω ότι το ελληνικό φανταστικό το πονάς με όλη τη σημασία της λέξεως (δηλαδή το στηρίζεις αλλά είσαι και αυστηρή) και επομένως ενθουσιάστηκα που σου άρεσε το συγκεκριμένο. :dancing4dh:

Edited by AlienBill
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχουν κλείσει οι παρουσιάσεις για τον Φεβρουάριο. Εχουμε 21 Φεβρουαρίου, στον χώρο των εκδόσεων ΟΣΤΡΙΑ στην Αθήνα. Αμέσως μετά, στις 25 Φεβρουαρίου, στη βιβλιοθήκη Κάτω Τούμπας στη Θεσσαλονίκη.

 

Οι προσκλήσεις:

 

PiRhoOmicronSigmaKappaLambdaEtaSigmaEta%

 

 

 

Για τη Θεσσαλονίκη η πρόσκληση θέλει μια αλλαγή. Οταν τυπωθεί θα την ανεβάσω κι αυτή.

 

 

Επομένως Κυριακή 21 Φεβρουαρίου Αθήνα με Elgalla, Naroualis και Irmanta και Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου Θεσσαλονίκη με Αγγελική Φατίση, Χαλκόπουλο και Δημητριάδη

 

Στη Θεσσαλονίκη θα κανονίσω και μία μέσα στον Μάρτιο. Θα σας πω σχετικά!

Edited by AlienBill
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Κάπου το είχε πάρει το μάτι μου το βιβλίο αυτό και είχα ψηθεί να το διαβάσω, κάτι που θα κάνω σύντομα. Καλή επιτυχία και ωραίος τίτλος (μου φέρνει σε splatter- :victory: )

Edited by Eric Draven
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις το τελείωσα. Έφυγε γρήγορα σε τρεις μέρες γιατί ήταν μικρό και καλογραμμένο.

 

Ο Σωκράτης Μάξιμος είναι ένας αστυνομικός που υπηρετεί στη Θεσσαλονίκη του οποίου το καθήκον τον καλεί σ' ένα χωριό της Ελληνικής επαρχίας. Σ' ένα μέρος όπου βρέθηκε μία κοπέλα η οποία αγνοούνταν για ένα χρόνο, με ένα τεράστιο κενό στη μνήμη της. Ένα κενό που σπλαχνικά την θέλει να μην θυμάται τι της είχε συμβεί όλο αυτό τον καιρό. Αδυνατώντας να τα βάλει με τους δαίμονες της, θα στραφεί στον Μάξιμο για βοήθεια που θα σπεύσει εκεί για να ερευνήσει τα τι και τα πως. Και από εκεί και πέρα θα αρχίσουν τα ωραία. Ωραία που έχουν να κάνουν με σατανόγερους, αποκρουστικές επαύλεις, μυστηριώδεις εξαφανίσεις, την απόκρυφη τέχνη της Αλχημείας και διάφορα άλλα. Αυτή μάλιστα δόθηκε ακριβώς στη ποσότητα που ήθελα. Έχω διαβάσει κάποια λίγα άρθρα σε περιοδικά και θα έλεγα ότι με αφήνει αδιάφορο. Αν καταλάμβανε μεγαλύτερο μέρος της ιστορίας θα με κούραζε, οπότε όλα ok. 

 

Στα θετικά μπαίνει το καλό γράψιμο και η αγωνιώδης ατμόσφαιρα. Θα ικανοποιήσει μία φορά παραπάνω όσους αγαπούν τους Χ. Φ. Λάβκραφτ, Άρθουρ Μάχεν όπως εύστοχα αναφέρει η elgalla μιας και απηχεί στοιχεία του έργου τους. Ωραίες οι διάφορες επιμέρους καταστάσεις με καλύτερη όλων την εξήγηση για την παγίδα. Μέχρι τότε αναρωτιόμουν που έγκειται ο τίτλος του βιβλίου και ήταν κάτι που μου άρεσε. Στα μείον τα λίγα μεν προβλήματα επιμέλειας, πλην όμως αρκετά για το μικρό του μέγεθος. Και θα ήθελα λίγο μικρότερη εισαγωγή και περισσότερη δράση.

 

Συνολικά ικανοποιητικό αποτέλεσμα που προσφέρει δύο creepy απογεύματα. Δεν μου μένει λοιπόν τίποτα άλλο από το να δώσω συγχαρητήρια και να ευχηθώ πάντα τέτοια  :good:

Edited by Δημήτρης
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

^ Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη! Ενθουσιάστηκα που σου άρεσε η "νύχτα". Μην ξεχνάς, στις 25 έχουμε παρουσίαση στη βιβλιοθήκη της Τούμπας (και στις 21 στην Αθήνα).

 

Χαίρομαι για τα θετικά που εντόπισες. Το αρνητικό θα το προσέξουμε στην επανατύπωση οπότε μόνο αυτά που σου άρεσαν θα έχει μετά... :dancing4dh:

 

Χιλια ευχαριστώ και πάλι και τα λέμε soon :victory:

Edited by AlienBill
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^ Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη! Ενθουσιάστηκα που σου άρεσε η "νύχτα". Μην ξεχνάς, στις 25 έχουμε παρουσίαση στη βιβλιοθήκη της Τούμπας (και στις 21 στην Αθήνα).

 

Χαίρομαι για τα θετικά που εντόπισες. Το αρνητικό θα το προσέξουμε στην επανατύπωση οπότε μόνο αυτά που σου άρεσαν θα έχει μετά... :dancing4dh:

 

Χιλια ευχαριστώ και πάλι και τα λέμε soon :victory:

 

Να είσαι καλά. Το θυμάμαι για την παρουσίαση στις 25 και εκτός απροόπτου θα έρθω. Αυτός είναι και ο λόγος που το έπιασα νωρίτερα απ' ότι υπολόγιζα, για να μην φάω κάνα spoiler  :)

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα ελεεινό χανγκόβερ, με απέτρεψε από το να έρθω δυστυχώς... Για πείτε εντυπώσεις και ανεβάστε κανα βίντεο/φωτογραφίες. :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις τώρα έχω hangover αλλά είναι από το ταξίδι της επιστροφής. Ωστόσο η βραδιά της παρουσίασης ήταν υπέροχη. Ευχαριστώ από καρδιάς την Ευθυμία Δεσποτάκη (Naroualis), την Αταλάντη Ευριπίδου (Elgalla) και την Ειρήνη Μαντά (Irmanta) για το τόσο όμορφο αυτό δρώμενο. Και φυσικά, όλους όσους ήρθαν και όλους όσους είχαν την πρόθεση να έρθουν :D

 

Να και κάποιες φωτογραφίες!

 

DSCF2312_zpshtkuzbut.jpg

 

 

DSCF2313_zps0cx3p6z0.jpg

 

 

DSCF2323_zps8zpbwcbo.jpg

 

 

DSCF2325_zpswgiqkfpe.jpg

Edited by AlienBill
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Η γλυκιά μας η Naroualis ftw! :friends:

Ενδιαφέρουσα παρουσίαση και αππό τις τρεις, για την ελληνική λογοτεχνία τρόμου και φανταστικού γενικά και για το βιβλίο ειδικότερα. Καλή επιτυχία και στη Θεσσαλονίκη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου για το βιβλίο, όπως την ανέβασα και στο goodreads. Βασίλη καλή συγγραφική συνέχεια!

 

 

Η “νύχτα που έβρεξε μαχαίρια” είναι το δεύτερο βιβλίο του συγγραφέα τρόμου Βασίλη Γιαννάκη. Είναι το πρώτο του μυθιστόρημα, μιας και οι “μυστικοί εφιάλτες και μικροί φόβοι” ήταν μια μίνι συλλογή τριών διηγημάτων. 

Αυτή είναι και η βασικότερη διαφορά των βιβλίων. Κατά τα άλλα υπάρχουν πολλές ομοιότητες, και είναι όλες τους θετικότατες! 

Όπως στους “εφιάλτες” λοιπόν, έτσι και στα “μαχαίρια”, η γραφή του συγγραφέα είναι ιδιαιτέρως στρωτή και κατανοητή, και αυτό βοηθάει πολύ τον αναγνώστη στο να πιάσει άμεσα τα νοήματα της ιστορίας. Οι περιγραφές είναι πολύ καλές και εμπλουτισμένες με ολοζώντανες εικόνες, ενώ οι διάλογοι προσδίδουν συνεχώς ευκινησία στην πλοκή. Όσο για τους χαρακτήρες, μπορώ να πω ότι ειδικά τους 3 βασικούς, τους “είδα” εξαρχής ξεκάθαρα. Ήταν για μένα κάτι σαν υπαρκτά πρόσωπα και έτσι μοιραία ενδιαφερόμουν συνεχώς για τις τύχες τους.

Στα της ιστορίας τώρα, να πω ότι προσωπικά τη βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα. Μπήκα από νωρίς στο κλίμα και δε σταμάτησα στιγμή να θέλω να μάθω τι θα γίνει παρακάτω, αγωνιώντας φυσικά συνεχώς, μιας και το στοιχείο που βασιλεύει στο εν λόγω βιβλίο είναι ο τρόμος. Το στυλ αυτού, είναι κάπως παλιομοδίτικο, κάτι που προσωπικά είναι και πάλι μόνο καλό. Είναι ένα είδος που το λατρεύω.

Μοναδική παρατήρηση που έχω να κάνω, (αν είναι κιόλας), είναι το μέγεθος του βιβλίου. Η καλή πλοκή του με έκανε να νιώσω μια μικρή απογοήτευση μόλις το έκλεισα. Ήταν σαν να αποζητούσα μια μικρή επιπλέον δόση της ιστορίας.

Δε θα περιγράψω καθόλου την πλοκή. Παραδοσιακά, θα αφήσω τον εκάστοτε αναγνώστη να το πράξει. 
Κλείνοντας, να δηλώσω ότι ήδη αδημονώ για το επόμενο βιβλίο του Βασίλη Γιαννάκη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

^Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, Γιώργο! Η άποψή σου έχει μεγάλη σημασία για μένα και χαίρομαι που σου άρεσε η νύχτα που έβρεξε μαχαίρια. Το επόμενο βρίσκεται ήδη στα σκαριά και αν θα εκδοθεί -και όλα πάνε καλά- θα είναι πολύ μεγαλύτερο σε μέγεθος...

 

Περιμένω να τα πούμε και στην παρουσίαση :good:

Edited by AlienBill
Link to comment
Share on other sites

^Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, Γιώργο! Η άποψή σου έχει μεγάλη σημασία για μένα και χαίρομαι που σου άρεσε η νύχτα που έβρεξε μαχαίρια. Το επόμενο βρίσκεται ήδη στα σκαριά και αν θα εκδοθεί -και όλα πάνε καλά- θα είναι πολύ μεγαλύτερο σε μέγεθος...

 

Περιμένω να τα πούμε και στην παρουσίαση :good:

 

Το κακό είναι ότι δεν βρίσκω το βιβλίο σε κάποιο ράφι βιβλιοπωλείου. Πρωτοπορία μόνο με παραγγελία, Πολιτεία δεν υπάρχει καν. Στο Solaris δεν ξέρω τι παίζει. Θέλω πρώτα να το ξεφυλλίσω, να διαλέξω εγώ το αντίτυπο (έχω μια τέτοια λόξα για τα καινούργια βιβλία).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

^Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, Γιώργο! Η άποψή σου έχει μεγάλη σημασία για μένα και χαίρομαι που σου άρεσε η νύχτα που έβρεξε μαχαίρια. Το επόμενο βρίσκεται ήδη στα σκαριά και αν θα εκδοθεί -και όλα πάνε καλά- θα είναι πολύ μεγαλύτερο σε μέγεθος...

 

Περιμένω να τα πούμε και στην παρουσίαση :good:

 

Το κακό είναι ότι δεν βρίσκω το βιβλίο σε κάποιο ράφι βιβλιοπωλείου. Πρωτοπορία μόνο με παραγγελία, Πολιτεία δεν υπάρχει καν. Στο Solaris δεν ξέρω τι παίζει. Θέλω πρώτα να το ξεφυλλίσω, να διαλέξω εγώ το αντίτυπο (έχω μια τέτοια λόξα για τα καινούργια βιβλία).

 

 

Στην Χέυδεν 3, στο Πεδίον του Αρεως, το έχουν σίγουρα. Ημουν εκεί την Κυριακή και είχαν πολλά :good:

Link to comment
Share on other sites

Ηταν πολύ ωραία η βραδιά χθες, στην παρουσίαση που έγινε στη βιβλιοθήκη "Γιώργος Ιωάννου" στη Θεσσαλονίκη. Με Αγγελική Φατίση, Μάριο Δημητριάδη και Κυριάκο Χαλκόπουλο (η άλλη πύλη) ως ομιλητές που τους ευχαριστώ θερμά, όπως και όλους όσους ήταν παρόντες :D

 

DSCF2343_zpsrypazenw.jpg

 

 

DSCF2344_zpsitxv9l5g.jpg

 

 

DSCF2349_zps107uoak0.jpg

 

 

DSCF2363_zpsazl4smvu.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..