Jump to content

X.Φ. Λάβκραφτ (H.P. Lovecraft)


King_Volsung
 Share

Recommended Posts

Κάνω την πρώτη μου επαφή με τον Λαβκραφτ και διαβάζω την ονειρική αναζήτηση της άγνωστης Κανταθ απο τον Αιολο. Ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να ακολουθήσω κάποια σειρά με την οποία θα πρεπει να διαβασω τα επόμενα βιβλία του;

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνω την πρώτη μου επαφή με τον Λαβκραφτ και διαβάζω την ονειρική αναζήτηση της άγνωστης Κανταθ απο τον Αιολο. Ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να ακολουθήσω κάποια σειρά με την οποία θα πρεπει να διαβασω τα επόμενα βιβλία του;

Ευχαριστώ.

 

Κάποια συγκεκριμένη σειρά για τα βιβλία του δεν υπάρχει. Νομίζω τουλάχιστον, δεν είμαι σίγουρος. Αλλά και να υπάρχει, δεν έχει κάποιο αυστηρό χρονοδιάγραμμα που θα πρέπει να τηρήσεις για να καταλάβεις τι γίνεται. Το έργο του έτσι κι αλλιώς δεν διακρίνεται από καμία τρομερή συνοχή. Για καλό ξεκίνημα πάντως προτείνω την συλλογή ''Ο Τρόμος του Ντάνγουιτς'' και το ''Η Περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ''. Κυκλοφορούν αμφότερα από τον Αίολο σε πολύ καλή μετάφραση. Και άσε το ''Στα Βουνά της Τρέλας'' για το τέλος. Είναι ακατάλληλο για αρχάριους και αν το πιάσεις τώρα στα κοντά, θα το κάψεις.

 

And last but not least, θα ξαναπώ αυτό που είπα και σε παρόμοια περίπτωση μερικά ποστ πιο πίσω. Πόσο πολύ θα ήθελα ρε γαμώτο να γυρίσω τον χρόνο πίσω για να μπορέσω να διαβάσω αυτόν τον συγγραφέα για πρώτη φορά. Μα πόσο πολύ...

Edited by Δημήτρης
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Κάνω την πρώτη μου επαφή με τον Λαβκραφτ και διαβάζω την ονειρική αναζήτηση της άγνωστης Κανταθ απο τον Αιολο. Ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να ακολουθήσω κάποια σειρά με την οποία θα πρεπει να διαβασω τα επόμενα βιβλία του;

Ευχαριστώ.

 

Κάποια συγκεκριμένη σειρά για τα βιβλία του δεν υπάρχει. Νομίζω τουλάχιστον, δεν είμαι σίγουρος. Αλλά και να υπάρχει, δεν έχει κάποιο αυστηρό χρονοδιάγραμμα που θα πρέπει να τηρήσεις για να καταλάβεις τι γίνεται. Το έργο του έτσι κι αλλιώς δεν διακρίνεται από καμία τρομερή συνοχή. Για καλό ξεκίνημα πάντως προτείνω την συλλογή ''Ο Τρόμος του Ντάνγουιτς'' και το ''Η Περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ''. Κυκλοφορούν αμφότερα από τον Αίολο σε πολύ καλή μετάφραση. Και άσε το ''Στα Βουνά της Τρέλας'' για το τέλος. Είναι ακατάλληλο για αρχάριους και αν το πιάσεις τώρα στα κοντά, θα το κάψεις.

 

And last but not least, θα ξαναπώ αυτό που είπα και σε παρόμοια περίπτωση μερικά ποστ πιο πίσω. Πόσο πολύ θα ήθελα ρε γαμώτο να γυρίσω τον χρόνο πίσω για να μπορέσω να διαβάσω αυτόν τον συγγραφέα για πρώτη φορά. Μα πόσο πολύ...

 

 

Έχουν περάσει περίπου 20 χρόνια που έχω να διαβάσω κάτι δικό του.  Τότε λοιπόν είχα διαβάσει όλα του τα βιβλία και ήμουν τρελλαμένος με τον τύπο. Σήμερα, νοιώθω έτοιμος ότι μπορώ να τα πιάσω από την αρχή.  Ξέρεις είναι μια από τις σπάνιες περιπτώσεις που χαίρομαι για το γεγονός ότι δεν θυμάμαι τίποτε.  Άσε λοιπόν τον πανδαμάτορα χρόνο να κάνει την δουλειά του και όταν έρθει η λήθη ξεκίνα πάλι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Κάνω την πρώτη μου επαφή με τον Λαβκραφτ και διαβάζω την ονειρική αναζήτηση της άγνωστης Κανταθ απο τον Αιολο. Ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να ακολουθήσω κάποια σειρά με την οποία θα πρεπει να διαβασω τα επόμενα βιβλία του;

Ευχαριστώ.

 

Κάποια συγκεκριμένη σειρά για τα βιβλία του δεν υπάρχει. Νομίζω τουλάχιστον, δεν είμαι σίγουρος. Αλλά και να υπάρχει, δεν έχει κάποιο αυστηρό χρονοδιάγραμμα που θα πρέπει να τηρήσεις για να καταλάβεις τι γίνεται. Το έργο του έτσι κι αλλιώς δεν διακρίνεται από καμία τρομερή συνοχή. Για καλό ξεκίνημα πάντως προτείνω την συλλογή ''Ο Τρόμος του Ντάνγουιτς'' και το ''Η Περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ''. Κυκλοφορούν αμφότερα από τον Αίολο σε πολύ καλή μετάφραση. Και άσε το ''Στα Βουνά της Τρέλας'' για το τέλος. Είναι ακατάλληλο για αρχάριους και αν το πιάσεις τώρα στα κοντά, θα το κάψεις.

 

And last but not least, θα ξαναπώ αυτό που είπα και σε παρόμοια περίπτωση μερικά ποστ πιο πίσω. Πόσο πολύ θα ήθελα ρε γαμώτο να γυρίσω τον χρόνο πίσω για να μπορέσω να διαβάσω αυτόν τον συγγραφέα για πρώτη φορά. Μα πόσο πολύ...

 

 

Έχουν περάσει περίπου 20 χρόνια που έχω να διαβάσω κάτι δικό του.  Τότε λοιπόν είχα διαβάσει όλα του τα βιβλία και ήμουν τρελλαμένος με τον τύπο. Σήμερα, νοιώθω έτοιμος ότι μπορώ να τα πιάσω από την αρχή.  Ξέρεις είναι μια από τις σπάνιες περιπτώσεις που χαίρομαι για το γεγονός ότι δεν θυμάμαι τίποτε.  Άσε λοιπόν τον πανδαμάτορα χρόνο να κάνει την δουλειά του και όταν έρθει η λήθη ξεκίνα πάλι...

 

 

Και εγώ έχω μερικούς συγγραφείς που δεν θυμάμαι τις ιστορίες τους και χαίρομαι όταν τις ξαναπιάνω, γιατί είναι ουσιαστικά σαν να τις διαβάζω για πρώτη φορά. Όπως π.χ. με την σειρά των ανθολογιών της Ωρόρα. Ο Λάβκραφτ όμως δυστυχώς δεν περιλαμβάνεται μέσα σε αυτούς μιας και θυμάμαι σχεδόν όλα όσα έχω διαβάσει. Θα απολαμβάνω πάντα τα γραπτά του σαν το παλιό καλό κρασί, αλλά το στοιχείο του σασπένς, του απροσδόκητου και ιδίως του σοκαριστικού που τόσο απλόχερα μου είχε προσφέρει πριν από πολλά χρόνια όταν ακόμη ήμουν άπειρος αναγνώστης, έχει πλέον χαθεί. Και δεν νομίζω να φτάσω ποτέ (πάλι δυστυχώς) στο σημείο να συναντώ μία ιστορία του, και να μην θυμάμαι γρι. Γι' αυτό και επιμένω να λέω ότι ζηλεύω όποιον αναφέρει ότι τον πιάνει για πρώτη φορά.

 

Δεν μου απομένει λοιπόν τίποτα άλλο από αυτό που κάνω, να διαβάζω δηλαδή μόνο ένα βιβλίο του κάθε χρόνο. Έτσι τουλάχιστον καταφέρνω να τον χαίρομαι στον μέγιστο δυνατό βαθμό.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας.

Των lovecraft των ανακάλυψα τυχαία από το παιχνίδι call of cthulhu:dark corners of the earth(μπορεί να κάνω λάθος άλλα νομίζω ότι εμφανίζεται και o lovecraft σε κάποια σημεία),μου άρεσε αρκετά και ο κόσμος  του μου τράβηξε το ενδιαφέρων και είπα να ασχοληθώ και με τα βιβλία.

 Από βιβλία έχω διαβάσει τα ο ίσκιος πάνω από το ισμουθ και τα βουνά της τρέλας(από της εκδόσεις αιολος). Ξεκίνησα με το ισμουθ και μου άρεσε αρκετά. Αγαπημένες ιστορίες το ισμουθ και το κυνηγόσκυλο(που ήταν η μονή που με τρόμαξε κάπως),η μονή που δεν μου άρεσε ήταν η τελευταία,δεν ήταν είχα πολλοί καταλάβει ήταν μια σατιρική ιστορία για κάποιον (δεν θυμάμαι το όνομα του). Μέτα συνέχισα με τα βουνά της τρέλας. Με κούρασε απίστευτα η πρώτη ιστορία(τα βουνά της τρέλας) και με έκανε να βαρεθω την ζωή μου.Το μόνο θετικό που είχε ήταν που έλεγε την ιστορία των τεράτων της μυθολογίας κθουλου(κθουλου η κ'θουλου).Το βιβλίο είχε συνολικά τρεις ιστορίες. Η δεύτερη ήταν αδιάφορη(άπλα εδιχνε της φοβίες που είχαν οι περισσότεροι εκείνοι την εποχή ,μπορεί να της είχε και ο ίδιος lovecraft με τους μετανάστες), η τρίτη ήταν το χρώμα που ήρθε από το διάστημα και  μου άρεσε αρκετά για μένα ήταν η μονή καλή ιστορία που είχε το βιβλίο.

Λέω να συνεχίσω με των lovecraft γιατί έχω καιρό να διαβάσω κάποιο βιβλίο του(τα προηγούμενα τα διάβασα πριν δυο χρόνια). Ποιο άλλοι συγγραφείς έχουν γράψει ιστορίες για των κόσμο του lovecraft και ποιες από αυτές έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Ποιο άλλοι συγγραφείς έχουν γράψει ιστορίες για των κόσμο του lovecraft και ποιες από αυτές έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά ?

 

Καλώς τον  :) Με μία πρώτη σκέψη υπάρχουν τα παρακάτω:

 

- Χ. Φ. Λάβκραφτ- Ώγκαστ Ντέρλεθ: Ο Στρόγγυλος Πύργος (Locus 7)

 

- Ώγκαστ Ντέρλεθ: Το Μονοπάτι του Κθούλου (Αίολος)

 

- Ώγκαστ Ντέρλεθ: Η Μάσκα του Κθούλου (Αίολος)

 

- Τζέφρι Τόμας: Πεθαίνοντας στην Τερατούπολη (Οξύ. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό θεωρείται Μυθολογία Κθούλου, όποιος το έχει διαβάσει ας πει)

 

- Ρόμπερτ Μπλοχ: Παράξενοι Κόσμοι (Terra Nova. Μόνο μία είναι Κθουλική, αλλά αξίζει τον κόπο γιατί είναι πολύ καλή)

 

- Ρόμπερτ Μπλοχ: Ο Φύλακας της Πύλης (Άγνωστη Καντάθ)

 

- Ρόμπερτ Μπλοχ: Η Σκιά στο Κωδονοστάσι (Άγνωστη Καντάθ)

Edited by Δημήτρης
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά φαίνονται,πίστευα ότι θα ήταν λιγότερα. Παλιά είχα την μάσκα  του κθουλου η το μονοπάτι άλλα τo έχασα,μαλών δεν θα μου άρεσε και πολύ(θα τους ξαναδώσω μια προσπάθεια στο μελών). Λέω να τσιμπήσω των φύλακα την πύλης 

Edited by Lich King
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Στο βιβλίο "Παράξενο" (εκδ. terra nova) υπάρχουν τρείς ιστορίες. Το Ξυλόγλυπτο (Ντέρλεθ), Ο Μαύρος Άνθρωπος με το Κέρατο (Τ. Ε. Ντ. Κλάιν), και Οι Αστρολίμνες (Α. Α. Ατανάσιο). Οι Αστρολίμνες μου άρεσαν αρκετά και θυμάμαι και το περιεχόμενο. Για τον Μαύρο Άνθρωπο δεν είμαι σίγουρος αν είναι σχετικό με μυθολογία Κθούλου αλλά σίγουρα αναφέρεται ο Λάβκραφτ.

Το "Πεθαίνοντας στην Τερατούπολη" δεν θα έλεγα πως είναι το κλασικό μυθιστόρημα Κθούλου αλλά έχει κάποια σχέση. Η ιστορία είναι σε άλλο πλανήτη νομίζω αλλά σίγουρα υπάρχουν άλλα είδη. Έχει και κάποιες επικλήσεις και έναν βιβλιοπώλη με σπάνια βιβλία. Καλό είναι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Υπάρχουν βιβλία Ελλήνων συγγραφέων,που να έχουν εμπνευστή από της ιστορίες του Lovecraft και να έχουν γράψει παρόμοιες ιστορίες ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν βιβλία Ελλήνων συγγραφέων,που να έχουν εμπνευστή από της ιστορίες του Lovecraft και να έχουν γράψει παρόμοιες ιστορίες ;

 

Η τελευταία ιστορία του βιβλίου είναι ένας φόρος τιμής με τον τίτλο "Η Διαθήκη του Χ.Φ.Λάβκραφτ"

post-3125-0-38082200-1448559978_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν βιβλία Ελλήνων συγγραφέων,που να έχουν εμπνευστή από της ιστορίες του Lovecraft και να έχουν γράψει παρόμοιες ιστορίες ;

 

Αν και το μέτρο σύγκρισης είναι δυσθεώρητο, ίσως να σε ενδιέφερε να διαβάσεις αυτήν την ιστορία μου με τίτλο "Ο Καθρέφτης"... Αν πάλι όχι, δεν πειράζει, καλή περιπλάνηση στον Κόσμο του Lovecraft και της Μυθολογίας που δημιούργησε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν βιβλία Ελλήνων συγγραφέων,που να έχουν εμπνευστή από της ιστορίες του Lovecraft και να έχουν γράψει παρόμοιες ιστορίες ;

 

Αυτό έχει 3 ιστορίες, εκ των οποίων η 2η (ο ναυαγός) είναι γραμμένη στο ύφος του Λάβκραφτ.

 

5HfGvN.jpg

 

 

 

Αλλά και οι τρεις έχουν στοιχεία....

Edited by AlienBill
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κοσμικό τρόμο, Λαβκραφτικό τρόμο και new weird έχουν σχεδόν όλες οι συλλογές διηγημάτων από Έλληνες που έχουν βγει τα τελευταία χρόνια.

Μια λίστα που μπορείς να δεις είναι αυτή:

 

http://www.goodreads.com/list/show/32622.Horror_Books_by_Greek_Writers

 

Μετά τη δουλειά, θα επανέλθω πιο συγκεκριμένα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω αν το έχει δει κανείς αλλά ανακάλυψα μια σελίδα που έχει όλες τις ιστορίες που έχει γράψει ο ίδιος δωρεάν σε ebook και λέει ότι είναι νόμιμα. Δείτε εδώ: http://arkhamarchivist.com/free-complete-lovecraft-ebook-nook-kindle/

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχει δει κανείς αλλά ανακάλυψα μια σελίδα που έχει όλες τις ιστορίες που έχει γράψει ο ίδιος δωρεάν σε ebook και λέει ότι είναι νόμιμα. Δείτε εδώ: http://arkhamarchivist.com/free-complete-lovecraft-ebook-nook-kindle/

Είναι νόμιμα. έχουν λήξει τα copyright τα οποία για πολλά χρόνια δεν ανήκαν σε κανέναν.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελείωσα Τα Βουνά της Τρέλας και το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ. Φανταζόμουν την κουρασμένη φωνή κάποιου ταλαίπωρου επιστήμονα να εξιστορεί αργά τον τρόμο που έζησε (όσοι έτυχε να δείτε τα cinematics του Diablo 2 καταλαβαίνετε,εκείνη η φωνή με "στοιχειώνει" 14 χρόνια). Δεν με ενόχλησε καθόλου η απουσία διαλόγων, που θεωρώ ότι δίνει κάτι παραπάνω στην όλη αφήγηση. Δεν χρειαζόταν τίποτε παραπάνω, φοβερή ατμόσφαιρα και ένας τρόμος που αιωρείται σε κάθε στιγμή της αφήγησης. Στα αρνητικά της έκδοσης (Αίολος) τα αρκετά τυπογραφικά λάθη (τονισμοί,αναγραμματισμοί κλπ). 

 

9/10 κύριε Lovecraft

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν βιβλία Ελλήνων συγγραφέων,που να έχουν εμπνευστή από της ιστορίες του Lovecraft και να έχουν γράψει παρόμοιες ιστορίες ;

Με όλο το θάρρος (που λένε) δες και αυτό: http://www.apophenia.gr/2784/genius-scribendi/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Υπάρχουν βιβλία Ελλήνων συγγραφέων,που να έχουν εμπνευστή από της ιστορίες του Lovecraft και να έχουν γράψει παρόμοιες ιστορίες ;

Με όλο το θάρρος (που λένε) δες και αυτό: http://www.apophenia.gr/2784/genius-scribendi/

 

 

Όταν είχες αναφέρει το "Δαιμόνιο..." στο τόπικ του "Καθρέφτη" Ειρήνη, έψαξα στο προφίλ σου να δω αν ήταν κάποια ιστορία που την είχες ανεβάσει στο sff. Δεν βρήκα φυσικά κάτι και δεν σε ρώτησα ποτέ κάτι σχετικό. Και βλέπω τώρα ότι πρόκειται για ιστορία που την έχεις ήδη εκδόσει! Θα πέσει ψάξιμο! :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nα το διαβάσεις Δημήτρη, ανήκει στα καλύτερα έργα του Ελλ Τρόμου και στέκει άνετα απέναντι σε πολλά ξένα που σχετίζονται με το Mythos.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Με μια μικρή (λέμε τώρα) καθυστέρηση, το δικό μου κείμενο για την εκδήλωση του Λάβκραφτ ΕΔΩ.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to X.Φ. Λάβκραφτ (H.P. Lovecraft)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..